I i I i I t I I De Bolswardsche Courant en Westergoo E R Stadsnieuws. Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Uit den Omtrek. ■Wfl Gemengd Nieuws. Uw wensch HET WIEL. 1 I 28— Jaargang Woensdag 26 October 1932 No. 84 en A FLORIS C. (Nadruk verboden). IDRAIS^ Bolsward - Vooruit Hitzum. Rien. Lage tarieven i Arum. i 7-LEEUWARDEN- 'J A dve r te n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. IA-vam\ALKEMBURQ'S --iLEVERTR. 5 3 2 1 4 3 18-13 18-5 10-8 10- 8 11- 27 10-16 Ned. Ver. tot afsch. van Alcoholh. Dr. 21 October. Nadat de voorzitter, de heer Joh. van 20 October. Geslaagd te Den Haag voor de akte B (hoofdakte) voor bewaarschoolhouderes mej. J. van der Wal alhier, thans werk zaam te Sneek. Winsum. Schoorsteen naar beneden gestort 20 October. Tegen 4 uur in den namiddag stortte bij den veehouder van der M., alhier, plotseling een der drie groote schoor steenen naar beneden. Van een hoogte van pl.m. 15 M. geko men, sloeg het gevaarte twee flinke ga ten in zolder en plafond en kwam met een smak in de huiskamer terecht, waar de kachel omver getrokken en de stoel, waarin de boerinne zat, nog beschadigd werd. Het mag wel een groot wonder hee- ten, dat er geen persoonlijke ongelukken plaats vonden. 8 6 4 3 2 1 Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’s, ook zonder chauffeur. Witmarsum. 23 October 1932. Achter Bonga State werd hedenmorgen door de voetbalclubs Witmarsum en Pingjum een‘onderlinge wedstrijd gehou den, waarvan de uitslag was W. V. C. 5 en P. V. C. 1. Makkum. Te Groningen slaagde dezer dagen voor het apothekers-assistents-examen de heer D. Kingma, geboren te Makkum. Droevig einde van een bruiloft Reuter meldt uit Cairo dat te Gizeh in een hui», waar een bruiloft werd gevierd, de vloer van de tweede verdieping in stortte. De aan het bruiloftsmaal ver- eenigde gasten vielen naar beneden, in een vertrek, waar zich eveneens ver scheidene gasten bevonden. Veertien personen, onder wie de jong gehuwde vrouw, werden gedood. „hunne webben deugen niet tot klee,- deren Een sprekende automaat In de Bijenkorfmagazijnen te Amster dam, Rotterdam en Den Haag is een sprekende automatische weegschaal ge plaatst. Als men op ’t platformpje stapt en een dubbeltje offert, verkondigt het apparaat met luide stem hoeveel men weegt. In het inwendige van het toestel is een soort gramofoon opgesteld. Zoodra de automaat in werking wordt gesteld, wordt de naald automatisch geplaatst op dat gedeelte van de plaat, waar zich de groef bevindt, welke correspondeert op het uit te spreken gewicht. las de secretaresse mej. A. Sinnema, de notulen voor. Er waren niet veel leden ter vergadering 16 en 1 gast. Er werd besloten brochures te bestel len voor vrouwen en jongeren. In het laatst van Dec. of in ’t eerst van Januari komt de nieuwe film: „Fakkelgang”. N.V.ers houdt die avond vrij en neemt dan gasten mee. De heer Van Oostrum van Leeuwarden hield een zeer mooie catfserie, waarin vooral tot uiting kwam dat alcohol als maatschappelijk kwaad moet worden be schouwd. De heer Y. Wiersma gaf een bijdrage getiteld: „Menschelijke arbeid”. Mej. A. Kooijenga-Jobst las voor: „Zijn eerste lange broek”. Het waren beide mooie toegiften. De voorzitter bracht een kort verslag uft over de Kemvergadering te Franeker. Daarna werd de bijeenkomst gesloten. Een gevaarlijk experiment Broadway werd Vrijdagmiddag, zoo meldt een correspondent van de „News Chronicle” te New York, opgeschrikt door het schouwspel van een meisje, dat op een hoogte van 90 M. over een draad van 300 M. lengte liep. Onmiddellijk na dat zij haar waagstuk had volbracht, werd zij gearresteerd en naar het politie bureau gebracht, waar proces-verbaal te gen haar werd opgemaakt, wegens het >n gevaar brengen van het leven der menschen op straat. Het meisje, dat 26 jaar oud was, zeide dat zij dit ongewone middel had gebe zigd om de aandacht te vestigen op hef /erkloosheidsprobleem en op haar eigen gebrek aan werk. Zij had een draad gespannen van het lak van het Hotel Edison naar het Pa lace Theatre op het kruispunt van 47tl street en Broadway bij het Times Square gewoonlijk het drukste punt van New York. Het verkeer stond stil en de menigte keek vol angst naar de slanke gedaanté van het meisje in roomkleurig tricot, dat oogenschijnlijk op de lucht liep. Nog twee millionaire in Hongarije. Volgens een belastingsstatistiek van ’t ministerie van financiën te Boedapest zijn er thans in Hongarije, naar Reuter meldt, sjechts twee belastingbetalers met een jaarlijksch inkomen van meer dan een millioen pengö. C.A.B. LEMMER GORREDIJK4 H.Z.C, 3 DRACHTEN 5 STEEN WIJK 4 C. A. B. II speelde te Lemmer tegen Lemmer II. Met 2-3 werd deze wedstrijd verloren. Pingjum tegen „Westergoo II” te Arum. Naeen zeer spannende wedstrijd ein digde deze met den stand 2-2. Als scheidsrechter fungeerde de heer J. Volbeda te Arum. 23 October. Vanmiddag speelden S. V. C. Black Boys III te Sneek tegen „Westergoo I” te Arum. Sneek won met den stand 6-0. Scheidsrechter was de heer J. Gorter te Sneek. October 1932. Maandag 17 October waren eenige kinderen op een leegstaande hooiwagen aan het spelen. Het dochtertje van den heer Van der Ploeg viel er af en kwam met het hoofd terecht op een betonnen gierkolk. Hoewel het kind zich uitwendig niet bezeerde, moest toch geneeskundige hulp worden ingeroepen. Dr. Grupstra uit Tzum constateerde lichte hersenschudding. Het kind moest eenige dagen het bed houden. Werkloozen trekken naar Londen. Nog steeds trekken groepen werkloo zen naar Londen om deel te nemen aan de demonstratie, welke werkloozen uit alle deelen van het land daar zullen hou den, ten einde de aandacht te vestigen op hun wanhopigen toestand. Er zijn 38 vrouwen uit Lancashire on derweg. In de plaatsen waar de demon stranten op hun weg naar Londen door trekken, worden zij van overheidswege of door particulieren gevoed en gehuis vest. Schettens-Longerhouw. Benoemd tot hoofd der bijzondere la gere school te Schettens en Longerhou de heer O. Eijzinga, onderwijzer aan de bijzondere school te Koudum. Vischclub „Ons Genoegen”. Een opgewekte stemming, mooi herfst weder, deze twee factoren waren aan wezig toen Zondagmorgen de leden naar Burgwerd wandelden voor den aldaar te houden 6de vischwedstrijd. De vangst was echter niet groot, 26 baarzen boven de wettelijke maat wer den verschalkt, waarvan met als grootste baars van 26 c.M., N. Ebbendorf den eersten prijs verwierf. 2de prijs: G. de Jong, met baarzen van 27/2, 18, 18, 18 c.M. 3de prijs: P. de Boer, met baarzen van 22/2, 20 en 19 c.M. 4de prijs: J. Adema, met baarzen van 20/2, 19 en I8/2 c.M. 5de prijs: C. Ebbendorf, met baarzen van 23/2 en 22 c.M. 6e prijs: W. Spoelstra, met baarzen van 22/2 en 20 c.M. 7de prijs: R. Nieuwenhuis, met baar zen van 21 y2 en 19J^ c.M. 8ste prijs: A. Kramer, met baarzen van 20 en 18 c.M. 9de prijs: P. Brakels, met baarzen van 19 en 19 c.M. 10de prijs: J. Peters, met een baars van 24 c.M. 11e de prijs: Sj. Koopmans, met een baars van 19 c.M. De voorzitter reikte met een toepasse lijk woord de prijzen uit, waarna de te rugtocht werd aanvaard en werd, voor wat de vischclub betreft, hiermee het vischseizoen gesloten. Vermelding verdient verder nog, dat in deze 6 vischwedstrijden, door 25 le den in totaal 146 baarzen zijn gevangen. Spionnage-schepen. Het heet, dat tijdens de Amerikaansche vlootmanoeuvres in de Stille Zuidzee een paar „mysterieuze schepen” de operaties hebben bespied. De Amerikaansche marine-autoriteiten zouden daarover verontrust zijn. Eenige buitenlandsche tankschepen zouden Je operatie-wateren zijn binnengevaren, en men vreest, dat het spionnage gold. Aanvankelijk dacht men dat het toeval was, doch spoedig wekte de herhaalde verschijning der schepen argwaan. Thans zou het in het voornemen lig gen de manoeuvres voor een bepaalded datum aan te kondigen, maar ze vroe ger te laten beginnen. heeft grootsche plannen voor de ko mende St. Nicolaascampagne, welke beginnen zal op 7 November met een „wedstrijd” die tot 5 December zal du ren en waarvoor vele begeerenswaar- dige prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. Als bizonderheid kunnen wij melden, dat in November reeds eenige keeren prijzen kunnen worden gewon nen! Het wordt een wedstrijd waar alle winkeliers aan mee kunnen doen (en waarop de commissie reeds bij voor baat rekent) een wedstrijd die voor alle bezoekers een groote attractie zal blijken te zijn. In het volgend nummer komen wij hierop terug, terwijl de winkeliers spoe dig nadere gegevens zullen ontvangen. Rustig, geduldig werk werpt dikwijls verbazingwekkende resultaten af. Gelijk de doode materie, die door zoo genaamde stoffelijke wetten beheerscht wordt, zoeken we dikwijls bij het op lossen van onze problemen den weg van den minsten weerstand, net zooals het water, omlaag stroomend, dien van den minsten tegenstand kiest. De mensch is echter een wezen, begiftigd met de rede, en de rede zegt ons menigmaal, dat de juiste weg niet de gemakkelijkste is, eer der het tegendeel. Zoo wordt er in deze dagen veel over het befaamde rad van het fortuin gesproken, dat wispelturige wiel, dat doode ding, waarmee men in staat zou zijn, al de perikelen van finan- cieelen aard van den staat op te lossen. Men wijst op het groote succes van de lersche Sweepstake loterijen, waarvoor telken male eenige tientallen millioenen guldens door goklustigen wordt bijeen gebracht, waarvan 2/3 weer wordt uit gekeerd aan prijzen en 1/3 bestemd is voor de lersche ziekenhuizen. Men staart zich dood op enkele prijzen van tonnen gouds, die vallen en waarvan een enkele ook in ons land verdwaalde, men likkebaardt naar al dat zoo maar jn den schoot geworpen goud, die kapi talen die iemand in één slag rijk maken en in staat stellen voortaan „stil te leven” en van al het vette der aarde ruimschoots te genieten, zonder ooit meer „een slag uit te voeren”. En, zoo hoort men de meening verkondigen, waarom maakt men in ons land ook niet zoo’n groote loterij? Waarom laat men het crisis comité niet een reuzenloterij organisee- ren, en houdt zoodoende het geld, dat anders naar de Sweepstake gaat, in het eigen land, terwijl in „één slag” alle nood en gebrek, alle behoefte aan geld voor werkloozen en nooddruftigen zou zijn gelenigd? Ja, waarom niet? Het antwoord is in enkele woorden te geven: omdat de durende moreele schade aan een belang rijk deel van het volk berokkend dooi de plaag van de goklust, ver en ver het te bereiken materieele voordeel zou overtreffen. De sociale gevolgen van het „wiel” rechtvaardigen de bewering, dat van alle sociale euvelen, het „spelen” wel het ergste is, zelfs niet kan vergeleken worden met anders toch ook zeer ernstige verwoestingen die door den alcohol wor den aangericht. De zucht om „geld voor niets” te krijgen door „gokken” is een vloek die op vele landen rust. Alles wat erdoor aangeraakt wordt, wordt erdoor bezoedeld, in het groot zoowel als in het klein, of het nu een Sweepstake is, of een prikplank. Een Engelsch leeraar, de Rev. H. H Sutton, trekt er in deze dagen heel ern stig tegen te velde. En op een waardige, eerlijke, glasheldere manier poneert hij zijn argumenten. Argumenten, die wij natuurlijk allen kennen, maar die het goed is, in klaren vorm nog eens voor oogen te hebben. Opmerkelijk is dit: lei ders van groote industriebedrijven heb ben verklaard, dat, indien zij een grafiek zouden teekenen van de productie van dag tot dag, men aan de daling van dé productie en de stijging van slechte pro ducten (slordig afgewerkt en daardoor waardeloos) precies kunnen zien, op welken dag de een of andere groote race (waarop gewed kan worden) gehouden werd. De koortsachtige opwinding, dé rusteloosheid die altijd gepaard gaan met het riskeeren van geld in een „gok-par- tijtje” worden nauwkeurig weerspiegeld in het werk. En dan uit Sutton nog deze ernstige vermaning: Ten slotte is dit kwaad een diep wantrouwen.en een inbreuk op het Goddelijk doel. Het goede en het welzijn van het menschelijk leven zijn niet afhankelijk gemaakt van gokken, van „geluk”, van het „lot”. Het welzijn van het leven is af hankelijk van eerlijkheid, van waarach- tigtigheid, van arbeid, en oprechtheid, ven vertrouwen...' En omdat het goede in het menschelijk leven juist afhankelijk gemaakt is van deze dingen, is het ver keerd te verwachten dat het goede tot ons zal komen langs een anderen weg. „Hunne webben”, zei de oude profeet, I ip dB waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 C. A. B. in—H. Z. C. III 2-3. ’s Middags speelde de oude club een zeer kalme wedstrijd. Aan beide kanten was het enthousiasme vrijwel zoek. Ook het samenspel vlotte niet erg. We hebben deze club wel eens in betere conditie ge zien. Veel te kort spel nu en een voor hoede die te lang treuzelt. Daar moet meer onderling verband komen wil dezö club het goede voorbeeld der ouderen volgen. De Commissie, „Bolsward-Vooruit p a. B. IL. S. C. II (adspiranten) 20-0. Zandbergen de vergadering had geopend Zondagmorgen speelden bovengenoem de jongensclubs een zeer aardige wed strijd. Het regende goals aan de C. A. B.- kant, waaruit voldoende blijkt, dat onze joggies heel wat sterker waren. Het samenspel bij deze jonge club was werkelijk zeer goed, dit bleek vooral na de rust toen C. A. B. tegen de nogal vrij sterke wind in moest spelen. Het ge regeld goed plaatsen en ook het open houden van het spel was zeer goed. M’n compliment jongelui, dat hebben jullie ’m kranig gelapt. Groote fabrieksbrand te Zaandam. Zondagavond heeft te Zaandam een groote brand gewoed in de fabriek ter verwerking van houtafval van de N.V. Fi bre, gelegen in het Westzijderveld, ten Noorden van den Westzanerdijk. Om ongeveer tien uur kwam een der omwonenden den directeur, den heer Schouten, waarschuwen dat brand was uitgebroken in het fabriekscomplex. De brandweer verscheen spoedig met veel materiaal. Zij kon aanvankelijk niets te gen den brand uitrichten, daar het vuur woedde in een afdeeling, waar een hoog spanning stond van 10.000 volt Door de geweldige vuurzee was het onmogelijk den stroom af te sluiten, doch na een half uur slaagde de heer Schouten er ten slotte in de schakelaars stuk te slaan eri kon de brandweer haar taak beginnen. Hoofdzakelijk heeft de brand gewoed in de slijperij, waar talrijke machines verloren zijn gegaan. Het is echter ge lukt de grootste machines te behouden. Door de ongunstige ligging van de fa briek kon men slechts met tien spuiten waaronder een drijvende, tezamen wer kende met tien stralen werken. De brand weer kon echter het grootste gedeeltè van de fabriek benevens het kantoor en de woning van den directeur behouden. Naast het brandende gebouw bevond zich een opslagruimte van 45 X 16 M., waarin de wintervoorraad, hoofdzakelijk bestaande uit krullen, wordt bewaard. Indien het vuur zoo verklaarde de directeur zich aan de pl.m. 450 ton krullen, welke daar was opgeslagen, had medegedeeld, dan zou de brandweer zeer zeker nog eenige dagen werk gehad hebben. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. De heer Schouten had om 7 uur de ronde nog gedaan. VOETBAL. Drachten IC. A. B. I 2-10. Een productieve voorhoede, prachtig gesteund door de half-linie. Het zal zeker voor de radio-luisteraars die een foutieve uitslag van Vaz Dias ten gehoore kregen, een dubbele verrassing zijn geweest. Precies 2 uur wordt op het mooie sportpark te Drachten de wedstrijd aan gevangen. De eerste twintig minuten zijn voor Drachten, maar voor het doel zijn ze niet gevaarlijk. Het is in deze periode van overwicht der gastheeren, dat C. A. B. door Van der Hauw de leiding neemt. 0-1. Na aftrap stormt de voorhoede van Drachten op het C. A. B.doel af en slechts door uittrappen weet keeper van der Heide te redden. Het wil niet vlotten bij de gastheeren, steeds kan onze ach terhoede de aanvallen onderdrukken. Van overwicht kan nu niet meer wor den gesproken, het spel gaat vlug op en neer, ook onze rechtervleugel levert nu goed spel. Een kwartier voor de rust plaatst W. Hoekstra uit een hoekschop de bal hoog voor het doel en met een mooie kopbal zorgde van der Hauw voot het tweede doelpunt. 0-2. Weer een vlugge aanval van Drach ten, hun combineeren is echter zoo slecht dat onze backs met weinig moeite de bal retourneeren. Als er nog twee minu ten is te spelen ontstaat er voor het C. A. B.doel een verwarring, een van onze spelers beoordeelt de bal verkeerd, en buiten het bereik van Van der Heide verdwijnt de bal in het net. 1.2. Direct daarna is het pauze. Druk wordt er over de kansen gespro ken, onze supporters zijn optimistisch gestemd, niemand zal echter een derge lijke uitslag hebben vermoed. Na aftrap wordt Van der Hauw in het strafschopgebied gehaakt, de scheids rechter wijst naar de beruchte stip en onhoudbaar schiet Schuurmans de bal in het net. 1-3. Even later is het onze rechtsbuiten de Jong die den stad op 1-4 brengt. Dan weten de gastheeren met een mooi doel punt den achterstand te verkleinen. 2-4. Er is dan nog een half uur te spelen, en in dit half uur is C. A. B. steeds de sterkste. Onze achterhoede behoeft bijna niet handelend op te treden. De middenlinie zet voortdurend de vleugelspelers aan het werk, die steeds mooi de bal voor het doel plaatsen. Het spel wordt eenzijdig, en geleidelijk weet C. A. B. de stand op te voeren. Als de scheidsrechter, die correct leid de het einde aankondigt, hebben de on zen met dubbele cijfers gewonnen. Een kleine beschouwing over de spe lers is overbodig, er werd bijna geen fout gemaakt. Wij zien de resteerende wedstrijden hoopvol tegemoet. De stand is nu als volgt: 3 2 1 1 Voetbal. 23 October. Hedenmorgen speelden P. V. C. II te Ui- k 'i! 'ilw E JONG s NIEUWSBLAD Ainonoodig? Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l’/a ct. Buitenland 2J4’ ct. UI.U1M - wordt werkelijkheid, wanneer gij „Zij’’-Crème een vaste plaats op Uw toilettafel geeft. De charme en frischheid van Uw teint zal dan Uw stoutste verwachtingen overtreffen. In prijzen van 203045 en 75 cent. Gesp. Qew. Oei. verl. pnt. v. t. 4 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1