h Kamer Closet Stoelen i een gemak voor zwakken en zieken. HOFSTEDE I g b ft g i De Bolswardsche Courant en Westergoo I CABARET ORDE IN HUIS. Uit den Omtrek. I ^IIIIlllllülUllllininiDIDlölDlllllBlllllIllllllllM^ DANCING 8 November komen in „De Doele” te Bolsward O Stadsnieuws, Begrafenis Dr. C. J. NIEMEIJER. 28— Jaargang Woensdag 2 November 1932 No. 86 g en 4 (Nadruk verboden). Witmarsum. 1932. :k en Ook 23 jr„ 1. Arum. 4. Pingjum, Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1V2 ct. Buitenland 2^ ct. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Pieter Bintje tna en tze de voor ringen was rorga- het volgende jaar onze stad verlaten. In diens plaats zal als exploitant optreden de heer Leo de Vries. Agenda: vergadering van 6 1 November 1932. Beroepen bij de Geref. gemeente alhier Ds. J. L. Wielenga te Slootdorp. 31 October. Door het scheefzakken van de kachel ontstond hedenmiddag brand in een der Idem tot het aangaan van een geldleening op onderhandsche Brits- jppin- uwér- Wei- meker terlit- te Wij rouds- nd de Heeg. |ohan- Durk, Bak- rf, zv Bak- Hille- n Yda 1932. Huis- rkewie- nga es mmels. ootsma 1. Dou- e Tob ne vm Worn- ga 46 (over- iollema liga. )r het i ver- vie ’n leden hotel naat por- men een machtige troost, in als ons werk en al ons dienen. De plichten van het oogenbük verduisteren dikwijls ons uit zicht en willen wel eens de gedachte van nutteloosheid opwekken. Alles kan soms zoo vruchteloos lijken. Onze pogingen en onze inspanning lijken soms zoo ver spild, zoo’n vergeefsche aanwending van energie. We willen zoo graag onmiddel lijke resultaten en resultaten die klinken als een klok zien. Maar het is juist wat iemand onlangs opmerkte: de vrucht der ziel heeft tijd noodig om te rijpen en nog meer tijd voor den oogst... FLORIS C. 29 October 1932. Zaterdagmiddag hield de vereen, voor ziekenhuisverpleging „Wonseradeel” een Hoofdbestuursvergadering bij Hofstra, onder voorzitterschap van den heer I. Bierma. Afwezig waren de afdeelingen Mak- kum, Pingjum en Schraard. Uit den stand der kas bleek, dat dit jaar door de vele patiënten 6 maal een omslag moet worden geheven. Daar uit het schrijven van verschillende doctoren blijkt dat stralenbehandeling steeds mee: in toepassing wordt gebracht en in vele gevallen zelfs operatie uitsluit, meende de vergadering, dat deze zaak op de eerst volgende afdeelingsvergadering bespro ken moest worden, of de vereeniging dit ook zal vergoeden, om dan later regle mentair te worden vastgesteld. Als afgevaardigde naar de Federatie- Vergadering 1933, werden benoemd de heeren I. Bierma en P. Halma. De heer H. Stallinga welke als lid van het dagelijksch bestuur aftrad, werd met algemeene stemmen herkozen. 2. Theo- ’rane- Dong- 1932. ha, dr iggen- :n van rpstra. n Pie- aan- te op i, dat 1 niet notitie m. n be- n ge- Ruim voorradig 1 GROOTZAND - SNEER MET MEDEWERKING VAN JOPIE SUËRS Klaas Wons. Idse- jrgen). Klaas üning d at leden, werd s, die ij zou et (- orden 1932. uiksmn ike, zv a 74 |c, Wotn- :n. van Sjoerd e Feit- t Hoff >per te „Bolsward - Vooruit”. Zaterdag a.s. begint de St. Nicolaas- actie met het gratis verstrekken van de secondebonnen; alle winkeliers zullen dan secondenbonnen uitgeven. Het doel van de uitgifte hiervan is, om door het beschikbaar stellen van vele verrassin gen, het koopend publiek te animeeren, dit in eigen plaats te doen. Véél te véél wordt elders gekocht, wat minstens even goed, ja, zij niet beter hier ter stede zou kunnen gebeuren, terwijl vaak véél te weinig er aan gedacht wordt te onder zoeken wat uw eigen plaats u biedt. Belangrijke uitgaven zullen de winke liers zich getroosten om het koopen in Bolswandi te bevorderen en daarom wordt nu de secondenwedstrijd georganiseerd, waaraan bizonder vele en schitterende prijzen verbonden zijn. Zaterdag begint deze wedstrijd, de horloges voor de eerste serie worden Zaterdag geëtaleerd bij den heer D. Jorna, juwelier, na voof- af opgewonden te zijn, hierna worden ze in een verzegelde afgesloten ruimte be waard. Dit geschiedt onder toezicht van een contrölecommissie, waarvoor zich bereid hebben verklaard om zitting te nemen, de heeren H. Eisma, Eere-voot'- zitter van de Vereen. „Handel en Nijver heid”, F. Bruinsma, notaris en den heer J. Onvlee. De tijden waarop deze horloges zullen blijven stil staan, geven de seconden aan, waarop de prijzen zullen vallen. Degene die dit weet te berekenen, en zich van deze bon in bezit weet te stellen, ont vangt de prijs. Voor de eerste weken worden 48 prijzen uitgeloofd, waarvan de hoofdprijs 50 gulden bedraagt. „Koopt toch in den vreemde niet, „Hetgeen eigen plaats U biedt! I I” t Naar wij vernemen gaat de heer Stoop, exploitant van de Doele alhier, digend. (iegelijk, vast en goed richtsnoer bestaat, te deze spreker zich tot de familie en ge- waarlangs onze gedachten zich bewegen, een vaste overtuiging een vaste basis mor ons denken. Nog duidelijker ge zegd: dat ons denken bestuurd en geleid wordt door de overtuiging, dat het goede steeds de overhand moet hebben en uit eindelijk over al wat verkeerd en boos is zal zegevieren. En nu ja, natuurlijk, dat gelooven we ook wel, en we spreken er ook wel in dien geest over en zoo, maar of we deze waarheid ook werkelijk be leven? Indien dat werkelijk zoo ware, dan zou er niet zooveel twijfel, zooveel pes simisme, zooveel wanhoop en zooveel bitterheid zijn in tijden, waarin oogen- schijnlijk onoverkomelijke moeilijkheden zich op onzen weg en op dien van de maatschappij schijnen op te stapelen. We begrijpen het hoe en waarom van de dingen soms niet. En dan slaan we als weerspannige kinderen de verzenen tegen de prikkelen. En vóórspellen nog zoo heel veel voor anderen gedaan heeft, meer tegenspoed en nog meer onverdien de slagen van een losgebroken, blind noodlot. Maar James A. Reid had gelijk, toen hij zei, dat we pas aan het eind van de een of andere gebeurtenis of een of ander ontwikkelingsproces juist kunnen begrijpen, wat de beteekenis ervan is. En hij geeft een aardig voorbeeld: Als we in het bergland klauteren, dan windt de weg zich soms door een dal, of onder overhangende rotshellingen. We kunnen weinig om ons heen zien, en voor ons uit maar een paar passen. En we vragen ons dan af, waarom die weg zich toch zoo vreemd slingert, nu eens den eenen, dan den anderen kant uit. Maar als we eindelijk den top bereikt hebben, zien we plotseling het heele panorama. En dan beseffen we, dat het allemaal de moeite waard is geweest, dat het een be doeling had, en dan kunnen we de be teekenis van dien schijnbaar zoo noo- deloos slingerenden weg zien. Zoo wor den er in het leven vele dingen pas dui delijk, als we terugzien. Ook nu, in dezen tijd, als we over de jaren die achter ons liggen terugzien, houdt die terugblik fei telijk een berisping van onze vreezen in. Hoe dikwijls hebben we in het verleden Namens de gemeente spreekt de heer H. Eisma en geeft uitdrukking aan de ge voelens van deelneming en liefde. Was Dr. Niemeijer bij de meesten in de lande bekend als de onvermoeide strijder, wij, Bolswarders, kennen en vereeren hem ’f liefst als predikant, als mensch. Meer dan in al het andere werk werd hier zijn Godsvertrouwen gevoeld. Telkens weer aan wist zijn begeesterend woord ons te wijzen op het leven, dat de geest moet stellen boven het vleesch. Als mensch herinneren we ons de vele kruisjes en wederwaardigheden, hem opgelegd, maar hij werd hierin gesteund door zijn sterk geloof. Voor dat alles, Dr. Niemeijer, nog eens dank, dank voor alles wat Gij ge daan hebt voor ons en onze gemeente. Wij vertrouwen, dat Gij thans zijt bij den Vader, in wienst dienst ge Uw leven ge wijd had. Ds. Vink ten slotte het woord nemen de, verzoekt de gemeente staande het Onze Vader te bidden en dan dreunden de groote klokken hun droeve klank door de gewelven der kerk en ver daarbuiten. Diezelfde klokken die zoo dikwijls in blijde jubel de gemeente opriep tot den dienst. In hun sombere klanken brachten ook zij hun- afscheidsgroet aan den diepbe- treurden leeraar. Toen de kist werd uit gedragen speelde het orgel een treur- marsch, evenals aan het begin der plech tigheid. Toen de genoodigden zich achter de lijkkoets geschaard hadden, stroomde de kerk leeg, waarbij zeer velen als een laatste groet de stoet naar den dooden- akker volgde. Het kerkgebouw was geheel vol. Sapperloot* wij, grappige kaerels, die wij zijn, wi/ zijn natuurlijk allemaal er grondig van overtuigd, dat er orde in ons huis, orde in onze zaak, orde in onze werkplaats moet zijn, wil alles goed loo- pen en er geen verspilling of verkwisting van materiaal, of tijd of inspanning plaats vinden. Nietwaar? Orde moet* er Jo-Jo-wedstrijd voor kinderen te Bols ward op Zaterdag 12 November in 3 klassen. „Klein” beneden de 8 jaar. „Middel” van 8 tot 11 jaar. „Groot” van 11 tot 14 jaar. Voor deelname is een lintje noodig, welke alle dagen gratis verkrijgbaar zijn. Voor de goede orde bij het koopen voot 50 cent. Elk kind krijgt iets, en 25 grootere prijzen. BRANDSMA’s WINKEL. noodigden en sprak o.a.: Nog eenmaal zijn we thans in dit kerk gebouw bijeen gekomen, nu niet om te luisteren naar een machtig en bezielend woord, maar om in stille weemoed te ge denken aan een geliefde doode. We zullen niet meer terugkomen op wat gister in de kerk met eerbied en dankbaarheid over onze overledene is gezegd. Dit woord wat we thans spreken moei zijn een woord van troost tot zij die ach- terblijveh. Niet gemakkelijk is dit verlies te dragen maar hij zelf heeft ons den weg gewezen door zijn sterk geloof, zijn on begrensd Godsvertrouwen. Wij bidden, dat zijn voorbeeld U tot kracht zal zijn. Wanneer menschelijke deelneming en waardeering U kan steunen, dan willen we die geven zooveel we kunnen. Wij hebben hem veel te danken omdat hij Ringvergadering. Vrijdagavond werd alhier in „Ons Ge bouw” de eerste vergadering gehouden voor dit winterhalfjaar van de ring Bols ward en Omstr. van het N. J. V. Na het zingen van een psalmvers en gebed las de voorzitter, Ds. van Kuiken voor Ps. 23. Naar aanleiding hiervan sprak hij een openingswoord. De secretaris las vervolgens de notu len. Nu volgde een inleiding van vt. Tichelaar van Parrega over 2 Kron. 34. Hierop volgden nog twee belangrijke te-veldwachters. 10. Idem tot vaststelling van verorde ningen op de heffing en op de invorde- Gemeen te-avond. 28 October 1932. De eerste gemeente-avond van dit sei zoen had plaats in het Lokaal der Ned. Herv. kerk onder leiding van den consu lent ds. T. D. Los te Witmarsum. Na de opening werd er gemeenschap- pelijk gezongen Gez. 149 1. Verder (hield ds. Los ’n inleiding over: „De Doop en het Avondmaal”. Dit onderwerp werd door den spreker bevattelijk behandeld. Hierop volgde een vruchtbare bespre king. In de pauze werd een kopje thee ge presenteerd. Daarna kregen wij een reisherinnering over Duitschland met lichtbeeldeh. Op prettige wijze vertelde ds. Los hierbij. Er werd gesloten met het zingen van Ps. 42 1. Bij de vorige week ten overstaan van notaris Bruinsma alhier gehouden verkooping is het huis Wipstraat, be woond door den heer D. Algra, gekochl door den heer Roelants, Hoofd der R. K. Jongensschool, alhier. Het huis Groote Dijlakker, voorheen bewoond door Mevr. Wed. v. d. Oever, door den heer Bootsma voor nader te noemen lastgever. Bij informatie bleek dit te zijn de heer Holke Wierema. Het stuk land eigen aan de familie v. d. Oever door den heer Jacob KI. Het- tinga. Bam- ering, Verschijnt Dinsdags- frjjdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. foor het Buitenland f 7.- per jaar. de Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Notulen der September 1932. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. Benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school te Zurich. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhu ring van de woning te Tjerkwerd, no. 11, aan het hoofd der o.l. school aldaar, den heer J. B. van Dongen. 6. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het verleenen van een bijdrage in de kosten van ver^, betering van het gedeelte van den weg Lollum-Franeker van den Slachtedijk tot den z.g. Plattedijk in de Vlaren. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een drietal strookjes grond, benoodigd in verband met de omlegging van den weg door de Kerkeburen te Makkum. 8. Idem tot vaststelling van een ver ordening voor het agentschap der ar beidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverzekering in de gemeen te Wonseradeel. 9. Idem naar aanleiding van door den Commissaris der Koningin in deze pro vincie medegedeelde opmerkingen be treffende het raadsbesluit van 12 Decem ber 1931, tot wijziging der verordening volkomen nutteloos en ongegrond zien? Hoe dikwijls zijn we als het ware niet overstroomd geworden door een vloed golf van angst voor dingen, die nooit ge beurd zijn? En zelfs als ze gebeurden... hadden ze geen macht om ons werkelijk te kwetsen. Een leven, geleefd in over eenstemming met het principe van het volmaakt goede is een voortdurende rem tegen zorgelijkheid en vrees. Een groot vertrouwen en vast geloof in de macht van al wat goed en eerlijk is, een vertrouwen en geloof die in om vang slechts toe kunnen nemen, door ze in steeds meerder mate in ons leven, in ons gewone dagelijksche leven in alle dingen, klein en groot toe te passen, vor- Een zeer ontroerend moment was het, toen de kranke dochter het kerkgebouw werd binnengedragen om getuige te zijn bij de laatste afscheidsdienst van haar beminden vader. In dergelijke momenten weigert de pen zijn dienst en welt er uit het diepste van je hart deze bede: Heer, geef aan deze zwaar beproefde Uwe kracht en perkte. Te ruim 2 uur opende Ds. Vink deze plechtigheid met gebed en voorlezing van enkele verzen uit Ps. 73. Daarna richt- L r onderwerpen, n.l. „Kerkherstel” van Vr. Kroontje van Idsegahuizum en „Kerk én Vrede” van vr. Krol van Makkum. Beide onderwerpen lokten een breede discussie uit, waaruit veel te leeren viel. Na nog een paar zakelijke mededee- lingen te hebben gedaan, sloot de voor zitter de vergadering. Gezongen werd nog Gezang 3 1 en 2, waarna Ds. Niftrik van Schraard voor ging in dankgebed. 28 October 1932. Hedenmorgen om 9.42 toen de tram uit Bolsward hier arriveerde, had een ernstig ongeluk plaats. De heer R. Westra, gep. onderwijzer, alhier, liep langs de rails en of hij door het alarmsein van den machinist of door andere geruchten werd afgeleid, wie zal ’t zeggen? doch in plaats van rechts week hij links uit en werd toen door de ma chine gegrepen en over de straat geslin gerd. Met een diepe wonde en een hersen schudding, werd hij bewusteloos opgeno men en naar zijn huis gebracht. Dr. Kroon en zuster Engelsma waren direct ter plaatse en verleenden de eerste hulp. Een ingesteld Onderzoek heeft uitge wezen, dat de machinist geen schuld treft. Algemeen is men onder den in druk van dit ongeluk. Op dit moment is de toestand van den 72-jarigen patiënt niet onbevre- waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOI^SWARD A Telefoon No. 12 OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Wonsera deel op Zaterdag 5 Novem ber 1932, ’s voorm. 10.15 uur, ten gemeentehuize te Wit marsum. Ook alom in den lande is de overledene met groote waardeering herdacht, als vriend is zijn heengaan een groot verlies. Wanneer we thans hier bijeen zijn om onze leidsman op zijn laatste tocht te vergezellen dan rijst in ons hart de bede, dat God U, nabestaanden moge steu nen en helpen. Wij bidden dat God Uwe zielen met een sterk geloof zal omvatten dat daar kome berusting en aanvaar ding. Als de Heere een kruis overzendt, dan maakt Hij dit niet zwaarder dan wij het kunnen dragen. Hierna zong een zangkoor een toepas selijk lied. Daarna werd het woord gevoerd na mens de Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk door Ds. C. F. Bruins van Wartena, die den overledene roemde als een der groote mannen in dienst der Kerk. Spreker richtte eenige gevoelvolle woorden tot de familie. Ook namens het Prov. Kerkbestuur in Friesland werd gesproken door Ds. G. van Dijk van Anjum en getuigenis afge legd van de groote accuratesse en gede gen kennis van Dr. Niemeijer. Meerdere sprekers volgden, o.a. de niet vreezen gekoesterd, die we nu als heeren Ds. J. F. van Dobben, namens ’t classicaal bestuur van Franeker; namens de Vrijz. Hervormden in Nederland door prof. Lindeboom van Groningen; namens dezelfde vereleniging n 'Friesland door den heer L. Eisma, die elk op hun beurt een speciale verdienste van den over ledene toelichtten. Namens Kerkvoogden en Notabelen sprak de heer G. C. Eisma die namens dat college een laatste groet brengt aan den gestorven leeraar. Hij was een man, aldus deze spreker, die zich nimmer op den voorgrond plaatste. Met groote waardeering moeten we zijn groote ga ven erkennen. Hij heeft ons leven rijker gemaakt, ons Godsvertrouwen vermeer derd. ^IAIAtAIAIAIAI7\kMAIAIAIAIAIAI7MAIAIAIAMAIAIAI/MIAI7M/liJ regelende de jaarwedden van de gemeen- ring van besmettelijke-ziektengelden in de gemeente Wonseradeel. 11. Voorstel van de Commissie, be last met het onderzoek der gemeente- rekening c.a., over 1931 tot voorloopige vaststelling der rekening van het ge meentelijk electriciteitsbedrijf over 1931. 12. Alsvoren Van de rekening van het Woningbedrijf over 1931. 13. Alsvoren van de gemeentereke- ning over 1931. 14. Voorstel van de Commissie, be last met het onderzoek der rekening van het Algemeen Armbestuur over 1931, tot goedkeuring van die rekening. 15. Aanbieding van de gemeentebe- grooting c.a. voor het dienstjaar 1933. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verzilvering van inschrij vingen op het Grootboek der Nationale Schuld ten behoeve van het vervenings- fonds. 17. vaste schuldbekentenis. 18. Begrootingswijziging. 19. Belastingreclames. is en Maandagmiddag 2 uur werd in de St. Martinikerk een plechtige dienst gehou den, voordat de begrafenis van Dr. Nie meijer een aanvang nam. De kist, die in het midden der kerk voor de preekstoel stond opgebaard, was bedekt met zeer vele kransen en bloemen. Te half 2 was de toegang alleen voor lidmaten, te kwart voor twee voor zoover er plaats beschikbaar was voor anderen. Zeer vele ambtsbroeders van den over ledene waren van heinde en ver geko- rond zouden tasten? Ja ja dat weten we men. allemaal wel deksels goed. Maar juist nu, omdat wij soms zulke grappige venten zijn, vergeten wij soms, dat het van nog grooter belang, zoowel voor ons zelf als de maatschappij is, dat er in ons geestelijke huis, in het huis van onze gedachten, volmaakte orde en re gel heerschen, met andere woorden, dat wij niet in den blinde rond tasten en ons laten drijven door allerlei vage theo rieën en begrippen, door willekeurige motieven en gedachten, doch dat er een zijp. We moeten duidelijk onzen weg zien, we moeten klaar voor oogen heb ben, wat we gaan doen. Er kan immers geen huis of geen zaak bloeien, waarin de werkers als blindemannen in het Verandering in zaken. Het huis, thans bewoond door den heer Vogelzang, is dezer dagen onder- handsch verkocht aan den heer H. Lot- stra, meubelhandel alhier, die in verband met de nieuwbouw der nieuwe R.K. kerk het nu door hem gebruikte pand het vol gende jaar moest ontruimen. I i I DE TREKUOGELS E JONG s NIEUWSBLAD o - I V.V V... V.», UK.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1