e u hl EP Hij dacht in een HOESTBUI te blijven Abdijsiroop De Bolswardsche Courant en Westergoo 1 I LRD Woensdag 9 November 1932 OM DEN VREDE. Stadsnieuws. ing Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 28^ Jaargang Woensdag 9 November 1932 No. 88 en A I i een A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. 5 uut boer- eboef ogen- n ge- laaie, iotor- in de dska- deze» idaan r van iusië) selfde Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/a ct. Buitenland 2% ct. Eerst als we elkander hebben opge voed om slechts door overleg en arbi trage alles wat de menschen verdeelt tot een oplossing te brengen, dan zal bewa pening overbodig, oorlog ondenkbaar zijn geworden. Toch is het goed, om naar geleidelijke we zorgen ons even geleidelijk aan de noo- dige zelftucht, zelfbeheersching en on derworpenheid te wennen. Bolsward - Vooruit. De Commissie „Bolsward - Vooruit” ziet zich in hare St. Nicolaas-actie ge steund door vele winkeliers, die door Je sap na heel veel pijpen doorloopen te hebben ten slotte glashelder uit de af- tapkraan te voorschijn komt. Wanneer het sap op die manier heel wat omwegen heeft gemaakt wordt het ten slotte opgevangen in een groot fust dat ook vooraf een zeer bijzondere be werking heeft ondergaan opdat ’t niet de smaak van het product kan beïnvloeden. Voordat nu het sap weer in een ander, nu geheel steriel gemaakt fust zal wor den bewaard, loopt het nog eens dooi een vernuftige machine een z.g. ontkie- mingsfilter. Deze uiterst zorgvuldige be- steeds troebele sap door een ruwe zeel naar een andere kuip. In deze kuip lig gen een aantal zware rubberslangen dié door middel van een motor dit sap op zuigen en drijven door een speciaal daar voor samengestelde machine. Deze zeei Een nieuwe industrie. We hebben dezer dagen eens een be- van der Heide krijgt het druk, doch kan niet voorkomen, dat de midvoor na mooi samenspel doelpunt: 2-0. De toestand wordt voor C. A. B. be- f De collecte voor het „Fonds tot ^teun” voor het openbaar onderwijs heeft in onze plaats opgebracht de som van f 151.75. Met de bedragen, die nog na komen, zal het totale bedrag naar het oordeel van het bestuur ongeveer gelijk zijn aan dat van het vorige jaar. Het bestuur van Volksonderwijs zegt de gevers hartelijk dank voor den finan- eieelen steun. i mo- in de keerd, i eind tij, de i kant rijden, ubllek janje. ut de :xtre- niet m en loken :n 77 leide- :hon- ver- e ge- rgevel n. De Ver de. ■isclie Neri 2 de ie tot t po- 1 ge- i bel- t ge- wor- ern- ange- rand. Sta- i van ische n, is sricht van -kust d. ,Ja- hulp iet in i pas eiken. VOETBAL. Steenwijk I—C. A. B. I 3:3. Een gelijk spel waarmee C. A. B. tevreden kan zijn. Stand met de rust 2-0. Door eenig oponthoud kwam de bus om 2 uur in Steenwijk aan, zoodat pas tegen half drie de wedstrijd werd aan gevangen. Wat C. A. B. ons in de eerste helft liet zien, was eigenlijk geen voetbal te noe men, was dit dezelfde voorhoede en mid- denlinie die ons in Drachten op fraai spel vergastten? Alleen de achterhoede die het de eerste helft zwaar te verantwoorden had, hield flink stand, vooral van der Heide heeft goed werk verricht. Na de rust werd direct flink aangepakt en was C. A. B. zelfs in de meerderheid. De thuisclub liet toen zien, hoe men niet moet voetballen. Het reeds forsche spel veranderde in een woest gestomp en geduw, ja zelfs werden de C. A. B.ers eenige malen nagetrapt Vooral de midvoor was onsympathiek in zijn optreden; deze speler was het die applaudiseerde, toen de back Huisman hardhandig op den grond terecht kwam. Over het verloop van den wedstrijd hel volgende: Na de aftrap is het spel eenigen tijd in het middenveld, maar al .spoedig krijgen wij een meerderheid van Steenwijk. Een angstig moment ontstaat voor het C. A. B.-doel, tenslotte is het Kooiker die opluchting geeft. De voorhoede van C. A. B. krijgt dan den bal toegespeeld, maar door slordig combineeren komt de bal niet verder dan de backs die een solide in druk geven. Goed combineerend komt de thuisclub steeds op het doel af. Van der Heide voorkomt een zeker doelpunt, terwijl even later keihard tegen de lat wordt gescho ten. Eventjes komen de onzen een bezoek brengen bij de Steenwijk-keeper, maar de bal wordt hoog overgeschoten. De kleine linksbinnen van Steenwijk valt op door zijn vlug en mooi spel. Een corner brengt Steenwijk een wel verdiend doelpunt: 1-0. Bij C. A. B. is een vleugje opleving waar te nemen, maar al spoedig neemt t reed nan 't ottoir schen erden i De varen j. Het :e zijn er in borst licht Raad rekre- bil en een orsten ld ge ingezonden Mededeelingpn Verschijnt Dinsdags- fldagsavonds. lijk bijdragen om het geheel te doen sla gen. Toch is het jammer, dat er nog win keliers zijn, die zich van deze actie af- nig bemoedigend. Het ontwapeningswerk zijdig houden. huidige geslacht nog zoo graag voltooid uitgifte van secondebonnen daadwerke- :ou willen zien. Of daar kans op is? De teekenen zijn op het moment wei- De veelheid der bijzondere gedenkda gen, welke door allerlei organisaties zijn ontwapening te blijven streven, als verordend, hebben het karakter er van wel eenigszins geschaad. Voor het men- schengeslacht echter, dat den oorlog ge kend heeft, zal de dag van 10 November, waarop 14 jaar geleden de wapenstil stand werd gesloten, altijd van bijzon dere beteekenis blijven, omdat dien dag aan den vreeselijksten volkerenmoord ’n einde kwam en de grondslag werd ge legd van het vredeswerk, hetwelk het Zondagmorgen speelde C. A. B. I- aspiranten tegen de idem Sneek 2. De vorige week toen deze jongere club speelde tegen Sneek III hebben we een aardige wedstrijd gezien met een zeer groot overwicht van onze jongens Nu de strijd werd aangebonden tegen een hoogere club, waren onze verwach tingen niet zoo hoog gespannen. Het be gin was direct voor Sneek dat aardig combineerend een zeer goede goal maakt, maar lang profiteert Sneek niet van deze voorsprong; na goed opbrengen maakt C. A. B. gelijk Verschillende corners ontstaan, maai de Sneeker keeper is wel aardig in vorm. Het spel is aan weerskanten goed, bei de ploegen houden het spel open. Van een kleine inzinking van de C. A. B.ers maakt Sneek handig gebruik, 2-1. maar het is weer de rechtsbuiten die met een mooie goal gelijk maakt, 2-2. Een strafschop bezorgt C. A. B. no. 3 en even Saarna weer een goed opge brachte bal geeft no. 4. Voor de rust ziet Sneek nog kans met een mooi geplaatste bal de achterstand te verkleinen tot 4-3. Na de rust is C. A. B. belangrijk ster ker, een goede voorzet, een voorhoede speler op de juiste plaats en het is 5-3. Verschillende corners worden genomen zonder resultaat, maar dan heeft de rechtsbuiten de bal weer te pakken en met een fijn onhoudbaar schot maakt ie 6-3. Bravo Hennie, dat was goed ge zien. Per geluk ontkomt het Sneeker doel dan nog eens aan een doorboring. Toen scheidsrechter van der Klei, die zeer correct leidde, het einde aankondig- de, had C. A. B. verdiend gewonnen. Een kleine beschouwing. Dit clubje speelt tot nu toe heel goed, Jmaar denk er om jongens, het spel moet open blijven en vooral niet allemaal goals willen maken, blijf combineeren, dat heeft het meeste succes. Vooral de vleu gelspelers aan het werk zetten, dan zal de rechtsbuiten ook op zijn plaats blij ven. De backs, vooral de linksback, treu zelt veel te lang met de bal. Jullie werk is het terrein te zuiveren, weg dus met die bal, direct naar de buitenkant. Jullie bent, zooals je nu speelt, best opgewassen tegen een nog sterkere club als Sneek II. j- Alhier is aangekocht voor onzen vroegeren stadgenoot, den heer B. Kui pers, magnetiseur te Sneek, diens ge boortehuisje, Groot Kerkhof 11, mei het doel, daarin t.z.t. een paar nader aan te wijzen arme oudjes gratis te laten wonen. blijft aanhouden, en het duurt niet lang of een mooi doelpunt volgt, die echter wegens buitenspel geannuleerd wordt. Sporadisch komt de voorhoede van C. A. B. op bezoek bij de Steenwijk-keeper, die een safe indruk maakt. Vlak voor de pauze ontstaat er weer een schermutseling voor het C. A. B.- doel, viermaal wordt de bal hard inge schoten, maar van der Heide houdt, bij gestaan door paal en lat, het doel schoon. De pauze komt met een 2-0 voordeel voor Steenwijk, de stand had ook wel verdubbeld kunnen zijn. Het begin van de tweede helft is hoop- strijd is weinig interessant, over en vol, de eerste aanvallen zijn voor C.A.B. Vlug gaat het spel heen en weer, met C. A. B. iets in de meerderheid. Een mooie aanval volgt, en ten koste van een hoekschop weet de thuisclub te redden. Deze hoekschop wordt mooi door de rechtsbuiten genomen en van der Hauw kopt de bal onberispelijk in het doel: 2-1. Uit het kleine clubje supporters klink een luid gejuich, en onder hun aanmoe diging trekt C. A. B. weer op het doel af. Nog steeds is C. A. B. iets sterker, maar voorloopig laat de gelijkmaker op zich wachten. itil vlot niet, in het Oosten van Azië trium- iheert bruut geweld over recht, in Zuid- Amerika beoorlogen volkeren elkaar in bloedigen strijd, in Europa groeit het onderlinge wantrouwen van sommige volkeren en overstemt de roep naar be wapening, door revanche-gedachten in gegeven, het smeeken om vrede. Toch mogen degenen, die den vrede als een ideaal der menschheid blijven zien, niet versagen, in hun actie niet en ook niet in de opvoeding van zich zelt en anderen. We moeten onze vredeswil blijven sterken. Op dat laatste vooral komt het aan. We hebben dat al meermalen betoogd en we herhalen het bij de nadering van den a.s. Vredesdag. We gelooven niet ia een blijvenden wereldvrede als gevolg van een daartoe gevoerde actie alleen, met een overeen komst als besluit. Gewijzigde belangen zullen op den duur ook de inzichten weer wijzigen. Eerst als de volkeren tot den vrede rijn opgevoed, zelfbeheersching hebben peerd, zelftucht, onderwerping van igen inzicht aan het oordeel van ande ren, ondergeschikt-making van eigen be lang aan het algemeen belang, eerst dan zal er van blijvenden vrede sprake kun nen zijn. Vaak zijn vredesagitators de ergste vijanden van de vredesgedachte. Wie niet in alle opzichten met den vredeswil is bezield, maar de ontwapening van zijn zoek gebracht aan de fabriek van de fa. volk eischt, alleen omdat hij een leuze van zijn tijd wil uitdragen, die loopt straks achter een oorlogshitser aan, wan neer die onder bepaalde omstandighe den het gemoed des volks weet te be roeren. Laten we ons standpunt met een voorbeeld verduidelijken. Op 8 November, ’n paar dagen slechts voor den Vredesdag, zullen tienduizenden naar Den Haag trekken om te betoogen tegen de regeering, tegen Welter enz. Men kan met de betoogers van inzicht verschillen en toch respect hebben voor hun actie. Als een volksmassa op ordelij ke wijze, zooals we dat in de laatste ja- ren bijv, van de S. D. A. P. gewoon zijn, eendrachtig en met nadruk uiting geeft aan wat in haar leeft en wat ze begeert, dan maakt dat indruk. We weten echter zeker, dat er ook duizendn naar Den Haag zullen gaan met het doel om een geordende demonstratie om te zetten in een geweld-actie, teneinde door het ont ketende geweld af te dwingen, wat langs wegen van ordening, samenspreking, overleg, verkiezingen enz., niet bereik baar wordt geacht. Duizenden zien op hun wijze een belang en als de vervul ling van dat belang, tegen het inzicht van de volksmeerderheid in, met geweld zou den kunnen afdwingen, dan zouden ze daarvan niet terugdeinzen. Onder diezelfde duizenden nu, zijn ei zeer velen, die een blijvenden volkeren- vrede propageeren en als eersten stap daartoe, nationale ontwapening eischen. Wanneer een klasse of een groep der samenleving bezield blijft met de gedach- fust gedaan. Vanuit dit vat gaat het nog te om door geweld het belang, dat ze zien en zoeken, na te streven, waarom zouden dezulken dan straks den oorlog versmaden, als door strijd een belang des volks kan worden vervuld? Er zijn vol- kerenbelangen, zoo goed als er klasse- belangen zijn, groeps- en personenbe- fijn samengestelde filter zorgt, dat hel langen. De Japanners hebben als volk belang bij expansie, alle klassen der Japansche samenleving. Heel het volk van Bolivia heeft er belang bij, dat het land een uit weg krijgt naar zee. Heel de Duitsche samenleving zou er wel bij varen, als het rijk de koloniën herkreeg en Opper- Silezië weer volledig binnen de rijksgren zen kwam. Alle volkeren hebben haar speciale belangen. Wie desnoods vechten wil voor eig^i »l groeps- of klassebelang, die zal straks mede ten strijde willen trekken, als het De beteekenis van Dr. Niemeijer voor de Ned. Herv. Kerk. In „Kerk en Wereld” het orgaan van Je Ver. v. Vrijz. Herv. in Nederland wordt Je overleden predikant van Bolsward Dr. C. J. Niemeijer door enkele schrijvers in zijn verschillende functies herdacht. Prof. Lindeboom herdenkt hem als stichter en leider der organisatie van Vrijz. Herv. in Nederland, als een posi tief man, wars van vaagheid en halfheid, ientand die opkwam voor het uitgespro ken godsdienstig strijden voor de Kerk, waarin hij de organisatie zag voor dat vrije en zelfstandige Christendom. De Hoofdredacteur van genoemd blad, Ds. D. Bakker, herdenkt hem als vroe gere Hoofdredacteur. Hij vocht in zijn blad, maar altijd als een man van eer. Altijd getuigden zijn artikelen van een groote belezenheid en eeh buitengewone kennis van het Kerkelijk recht. Ds. F. Tammens van Oostwold her denkt den overledene als lid der Synode. De heer H. Eisma van Bolsward ge tuigt van hem als de pastor der gemeen te, als leeraar en prediker. Tot aan zijn dood toe heeft hij in Bolsward groote waardeering ondervonden. Tot het aller laatste toe behielden zijn predikatie, de bekoring van een bijzondere frischheid en pittigheid, die altijd opnieuw wist te boeien. Dr. Niemeijer sprak gemakkelijk en improviseerde correct. Daarbij had hij de zeldzame gave van altijd het juiste woord te vinden. Voor de kerkganger zonder ontwikkeling was hij begrijpelijk, terwijl hij tegelijkertijd de intellectueele kon boeien door de keurige opzet zijner predicates en de logische ontwikkelin gen zijner stellingen. BijHoest - Griep - Bronchitis - Asthmi „Voor de Borst** Donker. Ons doel was eens nader kennis te ma ken met het door deze firma binnenkort in den handel te brengen nieuwe pro duct, een absoluut alcoholvrije appel wijn. Dit nieuwe product en de bereidings wijze is voor ons land nog geheel nieuw en wordt door verschillende deskundigen gepropageerd. Door toepassing van de nieuwste bereidingsmethoden door spe ciaal hiervoor geconstrueerde,' machines, behoudt deze appelwijn zijn natuurlijke aroma en wordt elke bijsmaak verme den. Ook wordt het vitaminengehalte det appels geheel bewaard, zoodat deze drank bijzonder geschikt zal zijn vooi eetlust-opwekking en daardoor zeer goed voor zieken. Voor zoover we hiermee geen fa brieksgeheim verklappen willen we in groote trekken de fabricatie van dit nieu we product eens vertellen. We zien dan allereerst een bergruimte Steenwijk het spel weer over en keeper waarin groote hoeveelheden verschillen de soorten appels staan opgestapeld. Een groote kuip wordt met appels ge vuld en door een kraan op de waterlei ding geregeld afgespoeld. De mogelijké denkelijk, het overwicht van de thuisclub rotte plekken worden verwijderd en nu komen deze appels in een molen, waar alles gemalen wordt. Na deze behande ling gaat het product naar de pers. Door een zeer krachtig perssysteem wordt al het sap uit de appels geperst en in eert kuip verzameld. Dit sap wordt dadma in een groo! maar het schot is zoek. Het viel ons her haaldelijk op dat de Grouwsters niet af leen met den voet, maar ook met de han den speelden. Dan wordt C. A. B. weer sterker en een mooie goal is het resul taat, 2-0. Spoedig daarna een corner, een fijne voorzet en de bal gaat onhoud baar in, 3-0. De bal zweeft nu telkens voor het Gr.- doel. Een mooi schot van Roorda werki de keeper met moeite naast. Direct daarna een aanval van C. A- B. en goed combineerend ligt no. 4 in het net. Het publiek is dan van meening, dat de tijd reeds verstreken is en verlaat het terrein. De scheidsrechter laat evenwel doorspelen en in deze periode krijgt Grouw door een handsbal een vrije schop en kan zoodoende de eer redden. C. A. B. heeft dus deze wedstrijd ons inziens verdiend gewonnen. Scheidsrech ter de Jong hield de teugels flink strak. gaat om het levenspeil van heel het volk, handeling is noodig om het sap zijn na tuurlijke aroma, in het geheel niet be ïnvloed door bijkomende factoren, te doen behouden. Het wachten is nu op het rijpingspro ces, wat ongeveer 3 maanden zal moeten duren, zoodat wanneer zich in dien tus- schentijd geen onvoorziene omstandig heden hebben voorgedaan, het artikel dan klaar is voor de aflevering. Uit deze geschetste behandeling blijkt dus overduidelijk dat de natuurlijke aroma der appels geheel behouden blijft. Er is nog een andere factor, die be langstellend naar het resultaat van deze proefneming doet uitzien en dit is, dé nieuwe mogelijkheid voor de tuinbouw om evenals dit gebeurt met de bessert een nieuw afzetgebied in eigen land té krijgen voor een zeer groote hoeveelheid appels. Ook uit het oogpunt van werk verruiming, al is het dan seizoenarbeid, moeten we het streven van de firma Don ker toejuichen en ook daarom wenschen we deze firma veel succes toe. waarin opgenomen Immers, door de secondebonnen wordt de commissie in staat gesteld: prijzen voor deze interessante wed strijd beschikbaar te stellen; in de omgeving voor de Bolswardsche winkeliers veel reclame te maken; honderden reclamebiljetten overal te laten aanbrengen; Sint Nicolaas de dorpen te laten be zoeken. met muziek voorop St. Nicolaas hier in de stad eenige keeren te laten komen; terwijl nog veel meer zou kunnen ge beuren! Natuurlijk zal het een en ander veel, zeer veel volk op de been brengen, om dat de goede Sint overal een graag ge ziene gast is. Het kan daarom als zeker beschouwd worden, dat elke winkelier hiervan profiteeren kan en daarom is het dan ook billijk, dat iedere winkelier bij draagt in de kosten van het geheel. Ja, wij willen nog verder gaan door ons af te vragen: „Moet deze actie eigenlijk niet gesteund worden door alle neringdoen den tezamen?” Wat nu gedaan wordt, eh waarvan de geheele stad profiteeren kan wordt gefinancierd door louter winke liers en nog maar een deel daarvan. Daarom: „Allen een steentje bijgedragen „Voor de Sinterklaas-reclamedagen I Dan bemachtigt onze spil de bal en met een ver houdbaar schot, ligt nummei twee in het net. 2-2. Het spel krijgt nu een bedenkelijk ka rakter, en de scheidsrechter laat even pauseeren om de gemoederen tot kalmte te brengen, helaas heeft deze goede be doeling niet veel geholpen. Vijftien minu ten voor het einde maakt Steenwijk uit een strafschop een mooi doelpunt. 3-2; Na de aftrap lijkt het of nummer viet zal volgen, maar het schot van den rechtsbuiten faalt. Dan een aanval van C. A. B. en A. Hoekstra lost een schot, de bal komt achter de doellat, goal. 3-3. Nu ontstaat er een woordenwisseling tusschen den scheidsrechter en eenige Steenwijkers, die heftig protesteeren té gen het toekennen van dit doelpunt. De scheidsrechter blijft echter zeer te recht, de bal werd achter de doellat weg gewerkt, bij zijn beslissing. De laatste minuten verstrijken ondei hevige spanning en het publiek heft nu en dan een waar Indianengehuil aan. Door uittrappen weten onze backs er ger te voorkomen en het is voor de spe lers een opluchting als de scheidsrechter het einde fluit. Bij het verlaten van het terrein kregen een tweetal supporters eenige klappen ta incasseeren. C. A. B. II-Junioressen speelden te Sneek tegen Black Boys II en wonnen met 3-1. Van ooggetuigen vernamen we, dat onze keeper een bijzonder compliment voor zijn werk verdiende. ’s Middags speelde C. A. B. II tegen Grouw I. Deze club wordt algemeen als een zeer sterke club beschouwd. Het eerste gedeelte van dezen wed- weer wordt veel geknoeid en in laatste instan tie zijn beide keepers in goede conditie Het plaatsen en combineeren is aan weerskanten te veel zoek en wordt vaak maar lukraak geschopt. Enkele uitzonderingen bij C. A. B. en wel bij de backs en de voorhoede. Een corner voor C. A. B. wordt zeer goed voorgezet en met een mooie kopbal neemt C. A. B. de leiding. De rust gaat in met 1-0 voor C. A. B. Na de rust tracht Grouw het spel iets te forceeren, maar gelukkig laten onze C. A. B.ers zich niet tot ruw spel verlei den. Grouw is iets meer in den aanval, A I Bgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 jen de provincie f 2.-; inning 15 ct. or het Buitenland f 7.- per jaar. esgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. i „Vele jaren aan de borst te sukkelen en 's nach s hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was mijn vroeger leven. I Slapen deed ik weinig en eten, ho maar! Radeloos klaagde ik mijn nood aan een Duitsche vriend. Deze raadde mij Abdij siroop aan. Ik lachte erom, maar kocht den volgenden morgen Abdijsiroop. Na 1 gebruik van 3 lepels van dat wondermid del, voelde ik al verlichting en na 5 fles- schen was ik heelemaal genezen, zoodat ik mij nu weer prettig voel, goed slaap. i kortom een gelukkig mensch ben." (Origineel ter image) L. K. te 's-H. i Alom verkrijgbaar. Thans Ft. l.-.Fl. 1.50, Fl. 2.75 Gebruik buitenshuis Abdljslroop-Bonbon* per doos 35 ct, per dubbele doos 60 ct «miSINOMONBONS (Gestokte Abdijsiroop» JE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1