I Q ad LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KON ZICH NIET BEWEGEN I KLOOSTERBALSEM I I Stalicmo De Bolswardsche Courant en Westergoo Kamer Closet stoelen 1 een gemak voor zwakken en zieken. HOFSTEDE EtN VERGETEN GROEP. No. 90 F Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek. Official Ford Dealer Bolsward - Telef 86 AKKER’S ORIGINEEL TER iNZAGE Stadsnieuws. Wliiin,,, «HUIF 28-- Jaargang Woensdag 16 November 1932 en A Pingjum. Ingezonden Mededeelingen den rd Ingezonden Mededeelingen Lage tarieven Witmarsum. s t Arum. DE REDACTIE. A dver t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- frijdagsavonds. der moet werken voor een sober bestaan, dat bedreigd wordt door lieden, die uit kortzichtigheid soms uit nood hem beconcurreeren met middelen, welke de arbeiders uit goed begrepen eigenbelang zoo verafschuwen. Bevestiging. 13 November 1932. Hedenavond werd de heer A. J. Hes- Aeisje schiet op haar verloofde en op zich zelf Zondagnacht heeft zich te Brunssum een liefdesdrama af gespeeld. De 22-ja- ige mej. G. heeft den 23-jarigen S. uil Rumpen, met wien zij verkeering had, .oen hij voor haar woning stond om af scheid te nemen, met een revolver neer geschoten, waarop zij de hand aan zich zelf sloeg. De jongeman kreeg een niet doodelijk schot in het hoofd. Men ver moedt jaloezie. „Geen goud zoo goed" Wij verhuren solide 4 en 6 persoo ns AUTO’s, ook zonder chauffeur. Dank zij KLOOSTERBALSEM kan hij weer wandelen en fietsen De onbewaakte overweg. Maandag is op den Molenweg te Am stelveen op den onbewaakten overweg een vrachtauto door den locaaltreln ge grepen. De auto, waarin de vrachtrijder en zijn zoon zaten, werd een eind mee gesleurd. Beide inzittenden werden er uit geslingerd. De vrachtrijder kreeg zware verwondingen en is naar het O. L. Vrouwe-Gasthuis te Amsterdam overgebracht, zijn zoon kreeg slechts lichte kwetsuren. De trein kon met ge ringe vertraging de reis voortzetten. „Bolsward-Vooruit”. De commissie „Bolsward-Vooruit” wil den vijfden December Bolsward het mid delpunt doen zijn van veler belangstel ling. Reeds de week daaraan vooraf gaande zal Sint Nicolaas de dorpen in de omgeving met een bezoek vereeren en van de gelegenheid gebruik maken, om overal de belangstelling voor Bols ward op te wekken en te wijzen op de grootsche ontvangst die hem hier ten deel zal vallen. Om ongeveer 2 uur zal de goede oude Sint hier zijn intrede doen, en natuurlijk zal hij met muziek verwelkomd worden, hierna gaat hij eenige bezoeken afleggen, ’s Avonds ongeveer 5 uur zal hij een glo- rieuse Rijtoer door de geheele stad ma ken en zal hij zich op vele plaatsen tot het publiek wenden. Doordat Sint Nicolaas de dorpen slechts met een kort bezoek vereeren kan zullen velen uit de omgeving deze gele genheid te baat nemen om den vijfden December getuige te zijn van deze hul diging. Daarom mogen wij verwachten, dat de straten te klein zullen blijken te zijn, om al het volk door te laten. Natuurlijk zullen velen hiervan profi- teeren en van hen in de eerste plaats de Bakkers, wier groot belang het is dat er beweging en drukte heerscht in de stra ten van Bolsward. Laten wij allen medewerken om dit mooie plan te doen slagen, opdat wij later kunnen zeggen: „Nog nooit is het Sint Nic’laasfeest „Zóó mooi, zóó druk, zóó grootsch geweest.” Bekroningen. Op de Groote Nationale Pluimveeten- toonstelling te Putten behaalde de heer W. K. Hoekstra in afdeeling Postduiven: 13 eerste, 7 tweede, 2 derde en 16 eere- .13.10. prijzen, w.o. groote Wisselbeker, voor Schoonste collectie, eereprijs voor mooi ste vogels schoonheidsklasse en eereprijs voor op 1 na beste collectie der geheele pluimveetentoonstelling. begint over het algemeen plaats te ma ken voor het meer algemeene lied: Sint Martinus Bisschop, Patroon van alle landen, Dat wij hier met lichtjes loopen, Is voor ons geen schande. Laten we hopen, dat dit weinige wat ons van de Friesche folklore is overge bleven, nog lange jaren bewaard moge blijven. 14 November 1932. Voor de Zondagavond gehouden prijs- pandoerpartij onder leden van het R.K. Vereen, gebouw was veel belangstelling. De uitslag is als volgt: lste prijs: Regnerus Yntema. 2de prijs: Jan de Boer. 3de prijs: Rintje P. Obbema. 4de prijs: B. Posthuma Smidts. Allen zijn te Witmarsum woonachtig. linga door ds. D. T. Los van Witmarsum bevestigd als diaken, in de plaats van den heer J. Jansma, welke deze functie 22 jaar met groote ambitie had vervuld. Ds. Los bracht dank aan den heer Jansma voor het vele werk, aan de ge meente, hetwelk door hem in die jaren was verricht. onzer samenleving, n.l. de neringdoend de middenstand geheel wordt vergeten. Vergeten? Ten deele slechts, dunkt ons. Het gaat in de wereld helaas nu eenmaal zóó, dat de hard-roepende het best verstaan wordt. De organisaties van arbeiders en boeren weten te roepen, als dat van pas is de georganiseerde mid denstanders verstaan dat minder. Tot nu toe hebben zij ook nooit voor vereeniging zóó gevoeld als de andere groepen; con- currentievrees houdt de neringdoenden dikwijls afzijdig en wantrouwend tegen over elkaar. Velen zijn wel georgani seerd, maar het vereenigingsleven is dooi de genoemde omstandigheden te lauw. Toch lijden de neringdoenden geweldig neringdoenden, onverschillig welk bedrijf Paard op hoL Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur schrok een paard, bespannen voor een wagen, van de rook van de tram en sloeg op hol. Men wist zeer spoedig het dier tof staan te brengen, zoodat dit ongelukje goed afliep. Voetbal. 13 Nov. 1932. Heden speelden alhier Westergoo II van Arum en P. V. C. II een vriend- schappelijken wedstrijd, waarbij Wester goo II won met den stand 4-2. Acte Wiskunde. De heer F. A. de Boer alhier slaagde te Den Haag voor de acte Wiskunde M. O. j- De Directeur van het P. T. T.-kan- toor alhier deelt het volgende mede: 1. De buslichtingen van de buiten- bussen worden uitgevoerd te: 5.30; 11; 14.30; 17.50; en 21.10 Zon- en feestdagen: 6.10. Aan ’t kantoor: Richting Sneek: 7.23, 9.40, 15.30, 18.50 en 21.45. Richting Harlingen: 6.50, 12.05 17.55 (hiermede ook het geheele land, behalvi N.-Holïand). Op Zondag 7.30. Richting Wommels en Oosterend: 6.15 In een krant troffen we een ingezon den stuk aan, houdende beschouwingen over de onbillijkheid, welke gelegen zou zijn in het feit, dat in dezen crisstijd boeren en arbeiders middels invoer rechten en contingeoteeringen óók de industrieelen worden geholpen of ge steund, maar dat een belangrijke groep Sint Maartensdag. Der traditie getrouw waren j.I. Vrijdag 11 November weer heel wat kleuters op gekomen om met een lampion of lichtje de feestdag van de stadspatroon Sint Martinus te vieren. Tusschen 5 en 6 uur was het een aardig gezicht, speciaal langs Gr. en Appelmarkt al die kleurige, dansende lichtpuntjes te zien voorbij trekken. Na tuurlijk ontbraken de oude bekende liedjes niet. Het bij ons ouderen uit de jongensja ren meer bekende Suntene Marten keugeltsje, Draagt sun mooi mooi reugeltsje, Draagt sun mooi mooi rokje, Suntene Marten op ’n stokje, Mej. L. Werkhoven alhier slaagde he den te Groningen voor het doctoraal examen Geneeskunde. t Van bevriende zijde werd ons de opmerking gemaakt, dat de j.I. Vrijdag door de afd. Bolsward van de Centr. Transportarb. Bond geplaatste adver tentie ontstemming heeft gebracht. Hoewel wij ons op het standpunt stel len, dat wij ons niet verantwoordelijk achten voor den inhoud van advertenties, hebben wij on^ naar aanleiding van bo venstaande voor nadere informaties ge wend tot den aannemer van bedoeld bouwwerk. Uit de ons welwillend verstrekte ge gevens blijkt, dat van een bepaalde voor keur bij het aanstellen van werkkrachten geen sprake is. De door den aannemer aangehouden lijst van aangeboden werkkrachten be vat namen uit de meest uiteenloopendé richtingen, waarvan reeds Zaterdag, vóór dat de bedoelde advertentie ter ken nis van den aannemer was, een afdoend bewijs is geleverd. Met deze feiten voor oogen achten wij ook, dat genoemde advertentie in dien vorm niet wenschelijk en zeer voorbarig was. Betreffende deze kwestie zullen door ons reeds ontvangen of nog te ontvan gen stukken of advertenties niet worden opgenomen. te zijn. Voeth.pl. ’t Was Zondag vinnig koud op het voetbalterrein, met een straffe wind schuin over het veld. Om 12 uur speel den C. A. B. adspiranten II tegen idem Sneek III. De harde wind was oorzaak, dat niet veel berekening bij het spel was. Niettegenstaande wonnen de Bolswarders die over het algemeen sterker waren dezen wedstrijd met 2-0. ’s Middags 2 uur speelde C. A. B. Ill tegen Pingjum. Een wedstrijd, waarbij ongeveer gelijke sterkte der ploegen kan geconstateerd worden. Somstijds lijkt ons C. A. B. iets sterker, maar voor de goal worden verschillende opgelegde kansen hopeloos verknoeid. Het eerste doelpunt ontstaat aan den kant van Pingjum, doordat de C. A. B.- keeper de bal niet houdt. Even later ge volgd door een tweede doelpunt wat door de wind binnen de doelpalen rolde. Rust gaat in met 2-0 voor Pingjum. Na de rust is het windvoordeel voor C. A. B. en wordt er flink aangepakt. Uit de strafschop maakt C. A. B. de eer ste goal, even later gevolgd door een mooi schot van een der voorhoedespe lers, de stand is nu 2-2. C. A- B. is thans iets in de meerderheid en maakt ten slotte het winnende doel punt. We hebben er bij deze C. A. B.-ploeg reeds eerder op gewezen, dat de zwakke plek is de voorhoede, vooral de linksbui ten is weinig schotvast, beter en zuiver der plaatsen is hier een allereerste ver- eischte. Er wordt door deze club nog te weinig gecombineerd. De Pingjumer club is ons niet tegen gevallen. De keeper was bijzonder goed, evenals de rechtsbuiten. Eén ding moe ten de Pingjumers nog leeren, en wel dat voetbal anders gespeeld wordt dan kaat sen, de handen van de bal af in het ver volg. C. A. B. II speelde Zondag te Akkrum tegen Akkrum I en won met 3-2. Revolutie in Honduras. Volgens een telegram uit Tegucigal pa, de hoofdstad van de midden-Ame- rikaansche republiek Honduras, is een revolutie uitgebroken aan de N. W. kust. De insurgenten hebben zich mees ter gemaakt van de voornaamste ha vensteden: San Pedro, Sula, Trujillo, La Ceiba en Ia Esperanz^. Er worden hevige gevechten geleverd en men vreest dat de revolutie zal overslaan naar het Zuiden. In allerijl zijn de federale troe pen uit Tegucigalpa vertrokken. De revolutionnairen staan onder be vel van generaal Jastomana, die een aanhanger is van de Angelhuete, de li berale candidaat voor het president schap van Honduras, die bij de vorige presidentsverkiezing geen meerderheid kon behalen. hij ook uitoefent. Maar om nu op uwe vraag terug te komen, het steunen van dit schoone doel kan geschieden door zich als lid op te geven van de hier be staande middenstandsorganisaties n.l. de Vereeniging „Handel en NijvêrfiêrdT en de R.K. „De Hanze”. En door boven dien voor deze reclamecampagne een ze ker bedrag bijv, f 10 of meer (en minder is ook goed) al' naar gelang der draag kracht af te dragen aan den penning meester, den heer G. H. Boersma, Hid Herostraat, die genegen is alle mogelijke inlichtingen te verschaffen. Gij kunt ervan verzekerd zijn, dat vele winkeliers deze actie met genoegen steu nen, omdat zij weten, hoe nuttig het is, dat Bolsward is en blijft het middelpunt van een groote omgeving. U, geachte redactie, dankend voor de plaatsruimte, - De comm. „Bolsward-Vooruit”: L. B. PLANTINGA, Secr. De secondebonnen. De uitgifte dezer bonnen door de Commissie „Bolsward-Vooruit” wordt nu langzamerhand algemeen. Stonden de vereenigde groentehandelaren tot nu toe nog afzijdig, thans heeft ook deze ver eeniging besloten aan deze actie deel ie nemen. Reeds een 7-tal handelaren in die branche geven nu ook deze bonnen uit. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Neringdoende. Gaarne wil de commissie „Bolsward- Vooruit” U van antwoord dienen op^de vraag, die U aan het slot van Uw artikel heeft gesteld. De commissie „BolswardVooruit” behartigt zooveel mogelijk de belangen der winkeliers, en hoeverre zij daarin zal slagen, is afhankelijk van velerlei factoren. Natuurlijk in de eerste plaats van de winkeliers zelve; gaarne wil de commissie echter verklaren, dat zij veel medewerking hunnerzijds heeft onder vonden. Een welvarende winkelstand is van groote waarde voor een plaats als Bols ward; en vele ingezetenen zullen onge twijfeld hiervan profiteeren, zelfs dege nen, die, hoewel zelf geen winkel heb bende, toch zakelijk afhankelijk hiervan zijn. Zoo zijn er schilders, timmerlieden, vervoerders, caféhouders, autoverhuur ders, en wie al niet meer, die belang heb ben bij een „solieden” winkelstand. Nu organiseeren winkeliers een Sint Nicolaascampagne om op tijd eens van zich te laten hooren; nu getroosten de winkeliers zich uitgaven, waarvan velen direct of indirect zullen profiteeren. Maar niet alléén nu, doch ook het geheele jaai door willen de winkeliers aller aandacht op Bolsward gevestigd zien. Natuurlijk moet dit geld kosten en vinden de „winkeliers” het billijk dat een dergelijke doeltreffende reclame vooi Bolsward gefinancierd wordt door alle Voetbal. 13 November 1932. Hedenmiddag speelde M. V. C. van Makkum tegen Westergoo I alhier. Makkum won den wedstrijd met 2-1. Scheidsrechter was de heer Br. Kui pers, alhier. Op Zondag: 6.55. Er wordt vooral de aandacht op ge vestigd, dat de lichtingen 17.50 van de buitenbussen en 18.50 aan ’t kantoor aan sluiting geven op de nachttrein deze correspondentie wordt nagenoeg overal in ’t land in de lste bestelling van volgenden dag opgenomen. 2. De bestellingen gaan uit: le briefpostbestelling om 8 uur. 2e briefpostbestelling om 13.25. 3e briefpostbestelling om 19.05. le pakketpost om 10.05. 2e pakketpost om 15 uur. 3. Het kantoor is geopend: 8.30—12.30; 13.30—16 en 17—19.30. Dit schijnt nog niet algemeen bekent’ van de crisis. Ze ploeteren lange dagen en velen „genieten” dan een inkomen, waarvoor een tewerkgestelde arbeider lijn neus zou ophalen. Velen gaan ook geheel ten gronde, hier eentje en daat eentje, maar dat verspreide leed maakt geen indruk op de massa. Het hart van de slachtoffers zit over het algemeen nog te hoog en de maag is te flauw, dan dat ze luide zouden jammeren over hun lot. Er komen dus uit de middenstanders zelve moeilijkheden voort, welke het voor de overheid bezwaarlijk maken ohi ze té helpen. Bovendien is steun voor hen practisch zoo moeilijk te verwezenlijken. Neringdoenden kunnen als zoodanig ongeschikt zijn. Moet de regeering ze dan in hun ongeschiktheid te hulp ko men? Ze kunnen noodlijdend zijn als ge volg van een onjuiste bedrijfsvoering, te laag gecalculeerde prijzen, waarmee ze bovendien andere middenstanders bena- deelen, of te hooge prijzen, door welke ze afzet verliezen. Hoe kan de overheid in zulke gevallen helpen zonder de per soonlijk vrijheid van het individu aan te tasten? De inkomsten van middenstan ders zijn Voorts lang niet altijd even een voudig na te gaan De meest natuurlijke steunregeling aan den neringdoenden middenstand is die, welke van de andere maatschappe lijke groepen zou uitgaan. De midden standers staan tusschen die andere groe pen in; ze vormen de tusschenschakel tusschen producenten en consumenten. Als de overheid zorgt, dat beide laatsten groepen hun bestaanszekerheid behou den, dan moet door die groepen ook de middenstand op de been gehouden kun nen worden. Productenten en consumenten, die als industrieelen, boeren of arbeiders dooi de overheid worden gesteund, hebben in dezen tijd dure plichten tegenover den neringdoenden middenstand. Van de be middeling der middenstanders moeten zé zooveel mogelijk blijven gebruik maken en ze moeten hun, waar het de bereken de prijzen betreft, eeft boterham blijven gunnen. Dat wordt niet altijd beseft. De prijzen van neringdoenden worden door het publiek maar al te lichtvaardig becritiseerd, waarbij dan vergelijkingen worden getroffen met de prijzen van ge^ legenheidskooplieden of van knoeiers. Och, we mogen al die knoeiers ook niet te hard vallen ze probeeren van alles om in een moeilijken tijd het hoofd boven water te houden. Maar ze doen toch zich zelven te kort en ze benadeelen den bona-fide handel. Een neringdoende is het loon voor zijn arbeid en risico waard, zoo goed als de arbeider. Arbeiders worden óók niei graag in de wielen gereden door loon- knoeiers en onderkruipers. Welnu, als de arbeider of arbeidersvrouw gaat win kelen, dat zij dan wél bedenken, dat de winkelier iemand is, die evenals een an- Ruim voorradig I GROOTZAND SNEEK E JONG s NIEUWSBLAD 10 I muonoodig? 5 i j i «■MH eesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 lifen de provincie f 2.-; inning 15 ct. /oor het Buitenland f 7.- per jaar. jesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. ■af UI.U.H.MI Onovertroffen bij brand- en snjjwonden Ook ongeëvenaard als wrijfniiddel bij Rheuniatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. rHet kwam in eens, maar 3 Jaar lang was het of ik die p'jr. in mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles wat mij teveel. Men zei mij dat ik rheu- matiek had en daarvan wel nooit meer a) zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die hee'lijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen, ik heb van nie's meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan." S. SI. te H. I HET GENEESKRACHTIGE MIDDEL TEGEN HOEST EN VERKOUDHEID PER ONS~^| CENTS Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/3 ct. Buitenland ct.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1