De Bolswardsche Courant en Westergoo No. 92 Woensdag 23 November 1932 281^ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Als het winter is. Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 1. en in S9 1 wat A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. dat Iden ema geen van joals iGten Verschijnt Dinsdags- frijdagsavonds. keurd en gebracht voor zijn beheer. De aftredende bestuursleden worden bij acclamatie herkozen waarbij een bijzonder woord van dank wordt ge bracht aan den heer Molenaar die thans bijna 30 jaar bestuurslid is. Zijn werk voor de Ijsclub „De Friesche Jeugd” en dier de groote club wordt ten zeerste ge waardeerd. Verschillende punten betref fende de komende wintercampagne wor den besproken, waarbij veel punten, die met de Ijsclub „Bolsward” en de Bond van L O. behandeld dienen te worden. Naar aanleiding van het bedanken van verschillende leden wordt de bepa ling gemaakt dat bij eventueel toetre den in den winter de contributie iets hooger zal worden. De rondvraag levert niets op, zoodat de Voorzitter deze geanimeerde verga dering sluit met een dankwoord aan be stuur en leden en vooral aan de pers die de vereenigingsbelangen zal kunnen dienen. f 136.46 - 35.30 C. A. B. Ill was naar Pingjum ge trokken en speelde daar tegen P. V, C. I. Deze uitslag is 11. Naar we vernemen is in de plaats van den heer D. Algra, die wegens ver trek bedankt heeft, tot lid van den Ge meenteraad benoemd de heer Jan Th. Prins alhier. 6 7 5 4 4 2 2 1 1 9 8 5 4 3 33-14 21-17 18-12 13-14 27-46 24-32 dan aren >pen and. 3aar ver- leine i. f 101.16 door de Beroepen. Bij de Doopsgezinde gemeente alhier is tot predikant beroepen Ds. M. J. Kos ters te Giethoorn. ast :n, ste uit en» is lin en. !n. EN Bolsward Vooruit Er komt eenige teekening in de St. Nicolaas actie door deze Commissie in gesteld. Naar we vernamen is de eerste serie bonnen groot in totaal 43.000 bijna geplaatst. De toekenning der prij zen voor deze serie zal dus zeer spoe dig kunnen plaats hebben. De laatste week vóór de St. Nicolaasdag zal met kracht aan de tweede serie worden ge werkt. Volgens ingekomen berichten is de belangstelling in de omliggende dorpen voor de komst van St. Nicolaas zeer groot. Verschillende aanvragen komen reeds binnen om de goede Sint de scho len cadeautjes te doen uitreiken. Ongetwijfeld zal deze belangstelling in die dorpen een gunstige factor blij ken te zijn voor het gelanceerde stop woord: Koopt in Bolsward. In ons Vrij dagnummer zullen door de Commissie nadere bijzonderheden om trent de tocht in de omliggende dorpen worden bekend gemaakt. Friesche Mij. van Landbouw. De vergadering van de Friesche Mij, van Landbouw op Maandagmorgen half 10 in de Doele was zeer goéd bezocht. De heer de Vries opent de bijeenkomst met een woord van welkom aan de le- den, inzonderheid aan den spreker, den heer U. Kooistra van Leeuwarden. Notulen worden gelezen en zonder aanmerkingen onder dank aan den secre taris goedgekeurd. Verschillende mededeelingen passee- ren de revue, o.a. twee vraagpunten, voor welker bestudeering twee commis- sie’s worden benoemd. Het Rapport van de Commissie voor het proefveld wordt onder dank aan de samenstellers aanvaard. Uit dit rapport blijkt, dat de zwaarste bemesting in dit geval 600 K.G. slakkenmeel en 300 K.G. zwavel en hooiopbrengst per H.A. gege ven heeft van ruim 5700 K.G. Het aftredend bestuurslid N. F. de Boer wordt met op 1 na algemeene stemmen herbenoemd. Inplaats van den heer Noor denbos die wegens drukke werkzaamhe- de openbare school te Burgwerd den bedankt heeft, wordt na herstem- Batig saldo Deze rekening, nagezien heeren Visser en v. d- Klei, wordt bi. LEMMER C.A.B. GORREDIJK 6 H.Z.C. 6 DRACHTEN 8 STEENWIJK7 Als de zomersche dagen te tellen ra- ken en de zon in het najaar steeds vroe ger ondergaat, dan raakt de mensch wel eens somber gestemd en ziet hij, wat 1 men noemt „met een zwaar hoofd’’ het komende jaargetijde tegemoet. De regen klettert tegen de ruiten en in huis is het kil. Kil, maar niet koud genoeg om een kachel te stoken. Sjonge, denken we moet dat zóó een half jaar lang duren? Na korten tijd echter wennen we al weer aan de gewijzigde verdeeling van licht en donker; de regen houdt wel eens op te stroomen en op den dag is hei soms een paar uur mooi, helder, zonnig weer. Met een gezonde kou. De avond valt vroeg, maar de kachel snort lekker. Het gezin, op zomerdagen vaak naar her en der verspreid, is eiken dag opnieuw om de tafel vereenigd. De een heeft wat te vertellen, de ander wat te doen, de derde verzint een spelletje, moeder heeft een tractatie, vader rookt gezellig z’n pijp en... een ieder is het er over eens, dat men de winteravonden toch niet graag zou missen. Verhoudingen worden inniger, naarmate de menschen meer op elkander zijn aangewezen. Nu is het een klein kunstje om tus schen deze regelen een sombere noot te voegen. Te wijzen bijv, op de vele werk- loozen en andere armen, die in den win ter dubbele zorgen hebben en misschien zelfs sparen moeten op... kachelwarmte. Inderdaad, zoo zijn er. Maar voor de massa .geldt dat toch niet; de meeste menschen beschikken nog wel over de middelen om van den winter een gezel- ligen, huiselijken tijd te maken. En laten zij dat dan ook doen, want er is tegen woordig toch al zooveel, dat het familie leven ontbindt en storend werkt op de gezinsharmonie. De kachel vergenoegt de gezinsleden een korte wijle en met een spelletje kan men elkaar soms, verscheidene) keeren bezig houden. Maar ten slotte went men aan de verwarming en verveelt het beste spelletje. Om een langen winter goed door te komen, behoeven we iets met wijder perspectief. Welnu, dat wijder perspectief hebben ons altijd de feestda gen van December geboden: Sinterklaas, Kerstmis, Oud- en Nieuwjaar. Het zijn „de” echt Hollandsche familiefeesten bij uitnemendheid Onze vaders en moeders, zelfs onze grootouders, bewaren ook thans nog menige herinnering aan zulk een feest uit een ver verleden. De feestdagen van December hebben hun bekoring vooraf, bij de viering zel ve en er na. De Decembersche feestda gen worden in het gezin voorbereid en besproken, men completteert onder en tegen elkaar, niet om elkander te bela gen echter, maar om te verrassen. Men peilt elkanders gemoed en tracht te blikken in het binnenste van anderen om te weten te komen, hoe die denken en wat ze zouden begeeren. De kleine verrassingen worden met groote zorgvuldigheid voorbereid en de voorpret is groot Heel de vreugde cul mineert op de feestdagen zelve en ze werkt nog maanden na door de waar- deering, welke men gevoelt voor de wijze, waarop men bedacht is en voor de moeite, welke men deed om geheime verlangens te raden. Als men zóó, gelijk we dat beschre ven, de feestdagen van December heeft voorbereid, dan beleeft men een zonni ger winter met elkaar. En dan zijn de genen, die door banden van bloed- of aanverwantschap, dan wel door overeen stemmende gevoelens van vriendschap, bi elkaar hooren, ook inderdaad dichter tot elkander gekomen. En allicht, als we zooveel vreugde in en om ons weten, zal ons gemoed ook milder gestemd wezen jegens degenen, die in den voor ons zoo blijden winter extra moeten ontberen. Van den over vloed aan geluk en aan goed, welke ons deel is of wordt, zullen we dan gaarne iets uitdragen daarheen, waar we weten, dat de zon van geluk en voorspoed tij delijk verduisterd is. Dat zal ons dan weer nieuwe vreugd’ en nog inniger warmte schenken. vluchten op ’t gevaar in de steenrots. De mensch van nature wil van Gods gena niet weten, zal zich zelf wel red den. ’t Bezit van de verloren zoon moet eerst verteerd, alvorens hij tot de vader vlucht. Wee den mensch, die eigen zwak heid niet kent. Zelfoverschatting loopt uit op een catastrophe. Heb moed de waarheid onder ’t oog te zien. Zie u zelf als een hulpeloos hoopje ellende. Vlucht tot God, daar is redding. Is God uw Her der ook? Of zijt gij bang van God? Jezus Christus is de Rotssteen des behouds. In het leven van de sprinkhanen geldt het: eendracht maakt macht. Zij zoeken elkaar. De eene zwerm staat de andere niet in den weg. Ze zijn wel georgani seerd. Joël teekent hun macht Zij vallen in het water om een brug te maken of ih het vuur om dat te dooven voor de ach- terkomers. Geen plaag is zoo gevreesd'. Door samenwerking is men sterk; ver deeldheid maakt slap. Na het zingen van een couplet van het Bondslied behandelt spreker de grieze lige spinnekop. Veel vrienden heeft hij niet en aller minst de huisvrouw. Doch hoe ook ver jaagd, met ijzeren volharding vindt hij een plaats en komt zelfs in de paleizen der koningen. De Bijbel toont ons menschen met een goed begin, maar met een donker einde, zooals de vrouw van Lot, Orpa, Saul, de rijke jongeling, Demas en Judas. Er is niet altijd een stijgende lijn in ons le ven. Teleurstellingen wachten. Geen enthousiasme als een stroovlam, maar 'n vuur van Gods Geest. Zalig is hij, die luistert naar de stem der natuur en die niet te trotsch is om van de werken Gods te leeren. Na het zingen van Ps. 119 3 dankt Ds. Polman den spreker. Zijn Eerw. heeft bijzonder genoten. Wij hebben roeping elkander te sterken in den strijd. Ik hoop, dat wij niet alleen met aandacht, maar ook met de ziel geluisterd hebben. Pas om de vereenigingstafel kan men mer ken, wie met de ziel geluisterd heeft en wanneer men er in zijn later leven nog genot van heeft. Er zij heilig begeeren in u voorraad op te leggen. Vooral onze meisjes, die moeder hopen te worden en kinderen krijgen op te voeden. Ga nooit alleen. Wij weten de plaats waar we heen moeten. Dat we mogen zeggen: mijn ziel heeft geluisterd. Ds. Polman wenscht hierna Ds. Ubels sterkte voor zijn arbeid, waarna deze voorgaat in dankzegging. VOETBAL. H. Z. C. I—C. A. B. I. Een zeer groot aantal Bolswarders had Zondag j.l- in het mistige weer de reis naar Harlingen aanvaard om ge tuige te zijn van de belangrijke com petitiewedstrijd bovengenoemd. Ook vanuit Harlingen was er groote belang stelling en wat ons bijzonder opviel, Zooveel meer dames dan bij ons in Bolsward. Het terrein was in één woord verschrikkelijk en hoe men zoo’n veld kon goedkeuren is ons een raadsel. Dat was voor de spelers geen werk, ’t Was baggeren inplaats van voetballen en waarin opgenomen Volksonderwijs. Donderdag vergaderde de afd- Bols- ward van de Ver. v. Volksonderwijs op bovenzaal Timme. Uit het verslag van den secdetaris vermelden we, dat door de actie v. h. bestuur de 2e leerkracht aan behouden werd. De openbare school te ming en loting gekozen de heer Pasma. Vergadering Ijsclub „De Friesche Jeugd”. Zaterdagavond vergaderde de Ijsclub „De Friesche Jeugd” in Hotel de Wijn berg. Voor den aanvang der vergadering overhandigde de heer Molenaar met eenige toepasselijke woorden een voor zittershamer aan den heer Steensma, welke door deze in dank aanvaard werd en direct in gebruik werd geno men. In z’n openingswoord wijst de heei Steensma er op dat de ijssport zoo langzamerhand door de weinig goede winters door andere sport verdrongen wordt. Dit is jammer, omdat Bolsward in de ijssport een centrum was. Evenals óp ander terrein is ook dit niet ten voor- deele van onze plaats. De Ijsclub ,,De Friesche Jeugd” heeft met zijn vele fes tiviteiten een uitgebreiden staat van dienst en hoopt dat in de toekomst meerdere rijderijen kunnen gehouden worden. Nog werd welkom geheeten het bestuur van de Ijsclub „Bolsward”. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Doordat er geen ijssport ge weest is in den afgeloopen winter is er geen jaarverslag. De finantiën wijzen aan: Inkomsten van het vorig jaar Uitgaven fijt van de wet zullen hebben. Natuurlijk brengt elke wet moeilijkhe den mee en zeker niet minder een wet die zulke ingrijpende maatregelen be oogt als deze wet. Toch kunnen we con- stateeren, dat tot nu de wet niet al te beroerd gewerkt heeft. Hoe is de toe komst van deze wet? Spreker constateert, dat de prijs van de boter stabiel gebleven is. De kaas blijft vrij gelijk, maar de voorraad is niet meer zoo groot. Voor de overproductie der kaas is het goed eens te wijzen op de mogelijkheid de ondermelk weer voor veevoeder te gebruiken wat in vele ge vallen reeds met gunstig resultaat gepro beerd wordt. Door sommige groepen wordt ook nog bepleit een Inkrimping van de melkpro ductie, maar wanneer dit moet gaan ten koste van onze veestapel, dan waar schuwt spreker met nadruk tegen de fu neste gevolgen daarvan. De algemeene toestand is thans iets rustiger maar dat mag ons niet doen overhellen naar een gemakkelijk optimisme. We moeten de werkelijkheid pnder de oogen blijven zien met een onderling vertrouwen. Doordat andere werkzaamheden onzen tijd in beslag namen, hebben we de ver dere afwerking van de agenda, de roncf- vraag niet meer kunnen bijwonen. Rede Ds. Ubels. Maandagavond trad voor de Kring Bolsward en O. van de M. V. op G. G. op Ds. Ubels van Batavia met het onderwerp „Als de ziele luistert.” Na gebruikelijke opening heet Ds. Pol man den spreker en aanwezigen harte lijk welkom en spreekt als zijn wensch uit, dat onze ziel in actie moge komen en wij alles met de ziel mogen beluis teren. Spreker, het woord verkrijgende, zegt, dat de natuur een boek is met levende prenten. In den Bijbel is alles beeld van geestelijke zaken. Jezus vergelijkt Zich en de Zijnen met het beeld van een her der en een kudde. Jezus ziet de beelden niet in de natuur, maar er uit. Hij ver staat het beeldschrift van de Schepping: Adam heeft de Schepping doorzien. De zonde bracht er echter verstoring in. En nu moet Schriftuur nog licht werpen op de natuur. Dan wordt het gelijk Guido Gezelle zong: Hartwerd en Woisum kon niet behou den blijven. In omliggende plaatsen werden de afdeelingen opgewekt het fonds tot steun van Volksonderwijs te versterken. Het resultaat was goed. Een afdeeling werd opgericht te Witmarsum. Het ledental bedraagt thans 104. De plannen tot oprichting van een openbare Kweekschool voor onderwij zers alhier blijven nog urgent. Voor het instituut „schoolarts” wordt actie gevoerd. Jaarlijks wordt thans ontwikkelings- onderwijs gegeven, terwijl er actie is begonnen voor schoolwerktuinen. Tot bestuursleden werden gekozen de dames A. Nieuwenhuis en J. Groenveld en de heer v. d. Poll- Het aftredend be stuurslid, de heer N. F. de Boer van Tjerkwerd, werd dank gebracht voor zijn vele werkzaamheden. vooral het middenveld was erg drassig. En dan spreken we nog maar niet van de entreeZoo ongeveer een klei achtige glijbaan. We hebben meer dan eens aanmerking gemaakt op ons voet balveld, maar wat we vandaag in Har lingen gezien hebbennee, dan is ons terrein nog heel best in orde. Dat we ondanks een onbespeelbaar veld nog een vrij goede wedstrijd gezien hebben, vindt zijn oorzaak in het feit dat beidé ploegen zich tot het uiterste hebben in gespannen- In het begin gaat het spel vlug op en neer waarbij we een klein overwicht van C. A. B. constateeren. Voor het doel rammelt het in onze voorhoede geducht en mogen we niet alles op rekening van het gladde terrein stellen. Ook H. Z. C. weert zich en forceert eenige keeren achtereen een corner zon der dat dit resultaat oplevert. Eenige mooie kansen aan weerskanten worden niet benut, zoodat de rust ingaat zon der doelpunten. Na de rust ’t zelfde spelbeeld, waar bij de linksbuiten van C. A. B. een bijna opgelegde kans mist. Dan een door braak van H. Z. C. en met een goed geplaatsten bal neemt Harlingen de lei ding. Thans is Harlingen iets sterker. Vooral het kopwerk is goed. Maar het schot is bij beide partijen verre van zui ver, wat we voor °P rekening van het gladde terrein kunnen stellen. De stand blijft tenslotte gelijk, zoo dat H. Z. C. deze wedstrijd gewonnen heeft. De backs van de Harlinger club Als de ziele luistert, Spreekt het al een tal dat leeft... Spreuken 30 2428 vertelt ons van vier wonderen der natuur: mieren, ko nijnen, sprinkhanen en de spinnekop. De mieren zijn een onsterk volk. Men kan ze bij massa’s vertrappen. En tóch met wijsheid wel voorzien. Zij leven niet lichtzinnig, want ze vergaderen spijs in den zomer. Met ijver en overleg zijn zij daaraan bezig, bouwen bruggen, laden voorraadschuren en genieten in den win ter van hun overvloed. Vele vrouwen voelen zich niet thuis in hun huiselijk leven. Zij hebben niet een goede voor bereiding gehad. Vele werkers in Gods Koninkrijk heb ben zich niet geoefend in den geestelijken wapenhandel. Zij loopen verlegen rond en vergaderen in den zomer niet. De jeugd is de tijd om te verzamelen. Latet is er veel noodig. Dan zult gij de Kerk van de toekomst zijn. De strijd wordt zwaarder. De vrouw in het huisgezin kan wel invloed oefenen in de maatschappij, in 't sociale leven en op veel plaatsen meer. Wij zijn om God in de wereld, God niet om ons. Bereidt U voor tot uw taak. Velen, die hun roeping verwaarloozen, zullen buitengeworpen worden. Er is niets heerlijkers, dan om een kind van God te zijn. Gij zoekt idealen. Dit is het hoogste, waarnaar gij kunt jagen. Grijp de kansen door God gegeven en verza mel in den zomer des heils. De konijnen komen veel voor in Pa lestina. Een wapen van verweer hebben ze niet. Maar ze zijn wijs. Ze spelen op hebben een zeer soliede wedstrijd ge- een heuvel, plaatsen een schildwacht en spee|d. Daar was bijna geen doorko- vluchten op ’t gevaar in de steenrots. men aan Wat de prestaties van onze C. A. B.ers aanbelangt, het is moeilijk met een der gelijk veld eenige opmerkingen te ma ken. De keeper was vocrzoover dit met de gladde bal mogelijk was, goed. De achterhoede heeft goed werk verricht, alhoewel ik niet altijd dat verre opdrin gen van onze backs kan bewonderen. Ze nemen daardoor het werk van de middenlinie over en al Is dit somstijds voor de buitenspelval zeer geschikt, op dit gladde terrein was een bescherming van den keeper meer tactisch geweest. De middenlinie was goed, maar kon in de tweede helft het tempo niet meer bij houden. De voorhoede was ons inziens niet bijzonder in vorm en verschillende kansen zijn wel heel slecht benut. De stand is nu als volgt: Gesp. Oew. Oei. verl. pnt. v. t. 11 2 2 3 6 4 8 Op het voetbalveld alhier speelden Zondagmiddag C. A. B. II tegen Black Boys II met een 51 uitslag. Voor de rust was de stand 31 voor C. A. B. Volgens ooggetuigen was dit een zeer interessante wedstrijd met eert groot overwicht voor de C. A. B.-ers, wat zich dan ook wel in de uitslag de monstreert De agenda der vergadering te Leeu warden leverde geen op- en i jnmerkin- gen en de benoemde afgevaardigde Arends en pl.v. Wiersma krijgen dus vrij mandaat. i Hierna hield de heer Kooistra een le zing over: De Crisiszuivelwet en hare gevolgen. Spreker staat geruimen tijd stil bij de aanleiding tot deze wet. De uitkomsten in het veehoudersbedrijf hebben deze wet noodzakelijk gemaakt, vooral de melkprijs die allengs slechter werd en de exploitatie bijna onmogelijk maakte, gaf hiertoe aanleiding. Na Mei 1931 is de eigenlijke val geko men vooral door de stopzetting van den uitvoer naar het buitenland. Een tweede oorzaak was de val van het Engelsché pond en daarmee die der Deensche kroon. Hierdoor was de boterprijs voor het Er was een batig saldo groot f 70.Buitenland niet mee^ te handhaven. Nog een andere oorzaak werkte mee en wel de contingenteering van Frankrijk en Duitschland. Ten slotte is de koopkracht van de menschen over de geheele wereld belangrijk minder geworden, waardoor de prijzen gedrukt worden. Door al deze oorzaken is de melkprijs laag gebleven, waardoor een loonend bedrijf niet meer mogelijk was. Om nu alles aan het lot over te laten is in onze gecompliceerde maatschappij niet meer mogelijk, van daar dat de wetgever noodgedwongen moest ingrijpen. Voor de landbouw en zijn producten heeft de Regeering een overwegend belang. Uit deze overweging is voortgekomen de gedachte aan een belasting der spijs- vetten, waaruit weer de crisiszuivelwet is ontstaan. De bedoeling dezer wet is om de melkveehouders ’n zoodanige toe slag op den melkprijs te geven, dat er weer een loonend bedrijf kon komen. Het fonds hiervoor benoodigd wordt gevormd door de heffing op de spijsvetten, boter, margarine. Was men bij het invoeren van deze wet eenigszins bang, dat de Nederl. consument het vereischte kwan tum niet zou afnemen, er blijkt thans, dat dit voldoende is; ook de export ia tegen redelijke prijs nog mogelijk, 25 van de boter, a/8 van de kaas en bijna de geheele melkpoederproducten. De to tale melkproductie in Nederland bedraagt ongeveer 3a/i0 milliard waarvan onge veer 800 millioen voor rekening van Friesland. De uitvoering van deze wet moet zoo richtig mogelijk geschieden, opdat alle e belanghebbende groepen de meeste pro- M.X- J-X U-U.1- monde van den heer v. d. Klei goedge- den penningmeester dank E JONG s NIEU WSBL A d Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2inning 15 ct. poor het Buitenland f 7.- per jaar. leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/a ct. Buitenland 2H ct. •aaid Ze klein nog met •derif

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1