De Bolswardsche Courant en Westergoo I messen en Scharen ook in etui. HOFSTEDE I L n! IA VEILIG VERKEER. Stadsnieuws. en Hoofdpijn en Kiespijn zullen spoedig bedaren door Uit den Omtrek. I 28s- Jaargang Woensdag 30 November 1932 No. 94 In. 6-1. Ingezonden Mededeelingen let iron 8 88 21. 88. 46. Arum. penningmeester Ad ver tent lön por regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs, ndel. lend. 200 185 240 oe- ike en ler Jaarvergadering Ijsclub „Bolsward”. Voorzitter Van der Klei opent de ver gadering met een welkom aan de aan wezigen. De notulen der vorige jaarvergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. In zijn jaarverslag memoreert de secre taris het 25-jarig bestaan van de Ijsclub en de mooie feestavond in de Doele die Winkels open tot 10 uur nam. Vanaf 25 Nov. tot en met 5 Dec. en in de week van 1824 Dec. kunnen vol? gens de winkelsluitingswet de winkels tot 10 uur nam. geopend blijven Kerkelijke verkiezing. Zondagnamiddag had er een stemming plaats in het Consistoriegebouw voor 5 gemachtigden in het kiescollege. De 4 aftredende heeren P. E. Faber! Jit- ow 40 5 50 13 16 11 65 35 27 November 1932. Voetbal. Hedenmiddag speelde Freno II van Franeker tegen Westergoo I te Arum. De gasten wonnen na een zeer span nende wedstrijd met 1-0. Ja- tra. on- !ied rd- ske en 32. Ip- 11. 5. 45. 2. 12. >t- k- K1 d- n- zv 51- 32. ra- 'f. >11- te .irk tan tra [Verschijnt Dinsdags- en Mdagsavonds. Mijnhardt’s Poeders W GROOTZAND - SNEEK B St. Nicolaas-wedstrijd De Jongs Nieuwsblad. We hadden eerlijk gezegd niet gedacht dat we reeds Maandagmorgen oplossin gen zouden ontvangen van onze wed strijd. Het algemeen oordeel over deze nieu we prijsvraag is zeer waardeerend. Gemakkelijk is ie niet, zegt men en dat stemmen we direct toe, maar daardoor is- het juist een interessant werkje ge worden. Ook voor onze adverteerders heeft deze prijsvraag het groote voordeel dat elke advertentie, ook die niet in de reclamester is opgenomen, toch moet worden nagelezen en vergeleken. We herinneren nogmaals aan de uiter ste termijn van inzending a.s. Zaterdag 4 uur, opdat we de uitslag in ons Dins- dagnummer kunnen vermelden. Het drietal toog op den laten avond in gesloten auto op weg. Uit de beschrij ving van den tocht in de krant vernamen we, dat een najaarsstorm loeide en de regen bij stroomen omlaag viel; het was wat men noemt: hondenweer. Daar kwam een fietser aan. De man voerde op zijn rijwiel een behoorlijk stralend licht. Met gebogen lijf zat hij op zijn stalen ros en moeizaam wiegde het zware lichaam van links naar rechts om zich tegen den wind en den kletterenden regen in te kunnen voortbewegen. De aan jongere krachten moet worden toe- auto der verkeersregelaars stopte en den fietser werd beduid, dat hij moest afstap pen. De opvoedkundige verkeersbriga- dier liep eens om ’s mans fiets heen en bleef eindelijk aan den achterkant daar van staan. „Weet je wel” zoo vroeg hij toen met veel ernst en gezag in zijn stem aan den fietser „dat je roode reflector geen volkomen verticalen stand heeft, maar minstens 15 graden te schuin is bevestigd?” De fietser wist het niet. Vermoedelijk wist hij ook niet wat verticaal was of wat hier met graden was bedoeld. Al leen dat het stormde, wist hij, en dat er plassen water uit den hemel vielen, als mede, dat hij misschien thuis had kunnen zijn, als de verkeersopvoedkundigen hem niet hadden opgehouden. Deze laatsten kropen ten slotte weer in hun gesloten auto, maar telkens opnieuw hielden ze dien avond nog fietsers aan om dezen te onderrichten, of hun reflec tors al dan niet zuiver verticaal waren bevestigd. Zóó kweekt men geen voor zichtige fietsers, doch forceert men slechts overtredingen tegen het vloek- verbod. Van goede verkeersregelingen en van een bekwame verkeerspolitie verwachten we iets, maar ten slotte zal men men- schen met een tekort aan verantwoorde lijkheidsgevoel slechts tot het betrachten van de noodige voorzichtigheid kunnen brengen door ze met straf te bedreigen en deze eventueel ook onverbiddelijk toe te passen. In dat verband is een juist woord ge- uit door een onzer hoogste rechterlijke autoriteiten. Bij Staphorst had een auto mobilist twee meisjes, die op het wandel pad liepen, meegesleurd met zijn wagen; één der meisjes zal aan één zijde van het lichaam altijd verlamd blijven. De automobilist zag, wat hij gedaan had, maar vluchtte in pijlsnelle vaart. Toch is hij later opgespoord. De recht bank veroordeelde hem tot twee jaar ge vangenisstraf, maar het Hof verminderde in hooger beroep de straf tot één maand hechtenis. Even goed probeerde de ver oordeelde zijn geluk nog eens bij den Hoogen Raad. De Procureur-Generaal nam Maandag j.l. in deze zaak conclusie. Hij uitte zijn spijt, dat de wet hem niet toeliet om nog verandering te brengen in de strafmaat. Hij stelde er prijs op in het openbaar te verklaren, dat hij de opgelegde straf voor dit geval veel te laag achtte. Voorts zei de Procureur Generaal van meening te zijn, dat de rechterlijke macht in het al gemeen dergelijke misdrijven *te licht strafte. Zich tot de vertegenwoordigers der pers wendende, uitte Mr. Tak de hoop, dat men zijn meening naar buiten zou uitdragen. Daaraan meenen we nu te hebben vol daan. geval van Dr. van Zetten moest worden afgebroken. De rekening van den wijst aan: Inkomsten totaal Uitgaven totaal Batig saldo Bovendien moet de contributie over dit zich aan het genoemde nuttige werk wij- jammer genoeg door het tragische sterf- den. De ijver der vrijwilligers is groot, hun tactiek echter blijkt niet altijd over wogen. Een journalist, verbonden aan een groot dagblad, is onlangs met zoo’n verkeersbrigadier op inspectie geweest en ook een rijksveldwachter was van de partij; teneinde, zoo noodig, wijze lessen strafrechterlijke kracht te kunnen bijzet ten. door afwijzing (niet ontvankelijk- 8. jaar nog geïnd worden. Er zijn ongeveer' 160 leden, contributie 1 guide per jaar. Deze rekening, nagezien door de hee ren Steensma en Van der Klei Jr, wordt onder dank aan den penningmeester goedgekeurd. In de bestuursvacature J. Slot, periodiek werd met algemeene stemmen de heer Slot herkozen, die deze benoeming aanvaardde. Bovendien hadden nog vier leden van het bestuur te kennen gegeven om te bedanken. Zij meenen dat het werk eens In den laatsten tijd wordt van vele zijden krachtig geageerd om te geraken tot een veiliger verkeer. Dat is zeker een lofwaardig streven, want het aantal ver keersongevallen blijft nog immer toene men, niettegenstaande alle verbeterde verkeersregelen, verbeterde wegen, ge- perfectionneerd mechanisme in de auto- industrie enz. Allerlei technische verbe teringen zijn aan te brengen, maar wat zich niet door voorschriften en bepalin gen laat veranderen, dat is het verant woordelijkheidsgevoel van de wegge bruikers. Daaraan is een belangrijk te kort. Het komt minder tot uiting in weer- strevingsgezindheid, dan wel in onnaden kendheid. De gemiddelde weggebruiker is te sloom, te zorgeloos, dan dat hij zou be seffen, aan welke gevaren hij zich zelf en zijn medemenschen bloot stelt. Dat geldt voor automobilisten en motorrij ders, voor fietsers en wandelaars. Zoo- als „men” een auto bestuurt, fietst of wandelt dwars tegen velerlei regel en voorschrift in zoo blijft „men” het doen en aldus riskeert „men”’ ook niets, want „men” doet het al jaren zoo en „men” heeft nooit een ongeluk gehad. Dat laatste vooral acht „men” afdoende. Totdat het ongeluk er is. Dan staat „men” ontzet, verklaart spijt te hebben als haren op z’n hoofd, maar het is te laat. Eigenwijs is „men” en zorgeloos. De overheid beseft, dat ze met ver- keersvoorschriften en -regelingen alléén niet alles kan bereiken en daarom wordt aan alles geprakkezeerd om het leed te voorkomen of te verzachten, dat door verkeersongelukken wordt veroorzaakt. Veel aandrang is en wordt bijv, uitge oefend om te komen tot een wettelijke verzekeringsverplichting voor auto- en motorbestuurders. De Minister van Justitie verwacht er, blijkens zijn mededeeling in de Tweede Kamer niet veel heil van. Wij ook niet. Als de menschen hun huis en boel ver zekeren tegen brand, dan is dat een daad van verstandig en zakelijk beleid, maar niemand zal kunnen beweren, dat er min der branden zulen woeden bij verzeker den dan bij niet-verzekerden. Integen deel, veel lieden, die moraliter niet hoog genoeg staan om ook respect voor de materieele belangen van anderen te heb ben, zullen al gauw denken, „laat bran den, wat branden wil”, als het vuur hun boeltje heeft aangetast; juist als ze niet verzekerd zijn, zullen ze pogen te red den, wat er nog te redden valt. Een mensch met verantwoordelijkheidsgevoel zal als auto- of motorbestuurder het wel zijn van anderen ontzien, of hij verzekerd is of niet, maar mist hij de genoemde eigenschap, dan zal hij, verzekerd zijnde, nog met te grooter branie langs de weg racen, in het sterke bewustzijn, dat hem toch niets gebeuren kan. Het eenige voordeel van verplichte verzekering is, dat eventueele slachtoffers ten minste hun materieele schade krijgen vergoed, maar bij het moderne verkeer staan hoo- gere waarden op het spel. Een andere methode om de verkeers veiligheid te verhoogen, is het „opvoe den” van weggebruikers. Die methode kan inderdaad nuttig effect ressortee- ren, maar eerst op den langen duur, omdat vele menschen in hun eigenwijs heid erg hardleersch zijn, en mits... de opvoeders ook inderdaad opvoedkundige kwaliteiten bezitten. Er zijn tegenwoor dig vrijwillige verkeers-brigades, welke f De Directeur van het P. T. T.kan- toor alhier deelt mede dat ter gelegen heid van het St. Nicolaasfeest het kan toor op 3 en 5 December op de gewone tijden voor de aanneming van pakketten is geop.end, d.w.z. Zaterdag niet na 16 uur; op beide dagen niet tusschen 12.30 •en 13.30 en Maandag bovendien niet tusschen 16 en 17 uur. Het is noodzakelijk dat dc pakketten zeer stevig worden ingepakt, het beste is sterke kistjes te gebruiken. Overigens moet sterk touw en goed pakpapier ge bruikt worden. Het beste is de adressen op de pakketten te schrijven en in té luiten een tweede losse adres voor op sporing van den geadresseerde, wanneer het aangehechte adres mocht verloren gaan. Pakketten waarvan het adres door middel van lak is aangebracht, worden niet toegelaten. De St. Nicolaas-attracties te Bolsward. De eerste serie der secondebonnen is thans uitgegeven en de prijsgevende bon nen worden in dit blad reeds bekend ge maakt. Er zijn dus in de afgeloopen we ken ruim 42000 bonnen afgegeven. Nu komt nog de laatste week voor St. Nico- laas en wordt de uitgifte der nieuwe serie met nog meer ijver aan ’■.evangen. Laten alle winkeliers’ thans seconde bonnen afgeven en de koopers bij hume inkoopen deze bonnen vragen, opdat nog deze week de 2de serie wordt uitver kocht. Bijzonderheden omtrent de uitslag vindt U in de officieele mededeelingen van de Commissie „Bolsward Vooruit”. De rondrit van St. Nicolaas door de verschillende dorpen is gister, Maandag, begonnen en zal tot en met Vrijdag wor den voortgezet. Doordat de groote kin dervriend ook gisteravond zijn aankomst bij de firma Wolke had bekend gemaakt was er omstreeks 5 uur een zeer groot aantal kinderen bij de Sneekerpoort om St. Nicolaas te verwelkomen. De volgende week Maandag heeft evenwel de officieele intocht te Bolsward plaats. De medewerking van alle zaken- menschen en ook particulieren wordt op dien middag gevraagd, door zooveel mo gelijk de vlag uit te steken, dat geeft aan de stad een feestelijk aanzien. Voor enkele maanden terug is door de Commissie Bolsward-Vooruit de idee besproken tot het plaatsen van een licht bak, inhoudende de dienstregelingen der autobussen. Deze zaak is 'thans zoover gevorderd; dat behoudens onvoorziene omstandig heden die lichtbak a-s. Donderdag zal worden geplaatst aan de zijmuur van hotel de Wijnberg. Maandagmiddag heeft men de licht sterkte gecontroleerd en we gelooven wel, dat de Commissie in alle opzichten tevreden is over het geleverde werk. We zullen in ons Vrijdagnummer hier op nader terugkomen. De Hoest van een ouden man verbannen door Abdijsiroop BijHoest - Griep - Bronchitis - Asthma ““•Abdijsiroop „Voor de Borst** ABDIJSIROOP-BONBONS (GestoUe Abdijsiroop) vertrouwd. De uitslag der stemming is, dat worden gekozen: de heeren I. Wierdsma, J. Steensma, Joh. v. d. Klei en O. Zijsling, die deze benoeming aan vaarden. De Voorzitter hoopt, dat de belangen der ijsclub Bolsward bij het nieuwe be stuur in goede handen moge zijn. De heer J. Steensma spreekt thans na mens de leden eenige waardeerende woorden tot de aftredende bestuursledèn en stelt onder applaus der vergadering voor die heeren tot eerelid te benoe men. Medegedeeld wordt dat weer samen werking is verkregen met den bond van L. O. De kleedtentjes bij hardrijderijen, zul len worden vernieuwd. Met het bestuur van den Bond van Ijsclubs zal worden gecorrespondeerd over de beschikbaar stelling van een aan de eischen voldoen de ijsbaan. De Voorzitter brengt ten slotte harte lijk dank aan de aftredende bestuursleden voor al "hun moeite in het belang der ijs- sport verricht en beveelt nogmaals de be langen van de Ijsclub „Bolsward” bij de nieuw benoemde bestuursleden aan. Witmarsum, VOETBAL. Zondagmiddag de competitiewedstrijd C. A. B.Drachten. Onder leiding van scheidsrechter Sis- Een gedenksteen voor Dr. C. J. Niemeijer. Op initiatief van het hoofdbestuur der Ver. v. Vrijz. Hervormden in Nederland worden in de kringen der Vrijz. Hervorm den gelden ingezameld voor het plaatsen van een gedenksteen ter nagedachtenis van dr. C- J. Niemeijer, den oprichter der Ver. v. Vrijz. Herv. De bedoeling is dezen gedenksteen te plaatsen in de Ned. Herv. kerk alhier. Geslaagd. Vrijdag j.l. slaagde te Den Haag voor het examen telegraaf-radicaal, de heer S. Kramer, vroeger alhier werkzaam bil de P. T. en T. thans in gelijke betrekking te Amsterdam. f Wij vestigen de aandacht van on ze lezers op een lezing met lichtbeelden te houden in hotel „De Wijnberg” op Woensdag 30 Nov. ’s avonds 8 uur. Gesproken wordt over „de Mensch” en hoe Radium de wonderkracht der na tuur met succes onderscheidene ziekten kan bestrijden. Men zie de advertentie in het blad van heden. b. 100 c. 100 d. minder dan 50 e. afgewezen Van het vermelde aantal der verzoek schriften zijn 33 na het indienen weer in getrokken hetzij vóór, hetzij na de Com- paritie-Kantonrechter (art. 4 der wet). Voor de November termijn zijn 133 aanvragen om geheele of gedeeltelijke ontheffing van de betaling van den be dongen pachtprijs ingediend. 20 November 1932. Bij beschikking van den Minister van Defensije is aan Jan Sjoerd Jongema, dienstplichtige der lichting 1933 uit de gemeente Wonseradeel, uitstel van op komst voor eerste oefening verleend voor den tijd van één jaar. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Crisispachtwet. Betreffende de werking van de Crisis pachtwet bij het Kantongerecht te Bols ward, ontvingen wij de volgende gege vens: In het geheel werden 152 verzoek schriften ingediend. Van deze verzoekschriften zijn afge daan: a. verklaring) door den Kantonrechter b. door eene minnelijke regeling als bedoeld bij art. 4 der wet c. door een uitspraak van de Kamer Van de onder b en c bedoelde gevallen bedraagt de pachtreductie: a. meer dan 50 doch minder dan 75 meer dan 75 doch geen sing van Leeuwarden stellen beide elf-1 tallen zich op. C. A. B. speelt tegen den wind. Een kleine verandering is in het i elftal gebracht. Apeldoorn is verhuisd naar de rechtervleugel en in diens plaats i is gekomen Bosma. Direct na den aftrap zet C. A. B. het tempo goed in. Een mooie kans wordt zeer ontactisch hoog over geschoten. Di rect daarop komt de midvoor weer al- leen voor het doel, maar de bal gaat naast. Nog een mooie kans gaat over, i maar ten slotte wordt dit voortdurend aanzetten der voorhoede beloond met ’n doelpunt. 1-0. Uit een vergissing in de achterhoede wordt daarna de gelijkmaker bewerkt. i Weer wordt afgetrapt. Bosma breekt door, van der Hauw is juist op zijn plaats en met een mooie goal maakt C. A. B. 2-1. I Weer volgt een mooie aanval. Thans gaat van der Hauw er met den bal van i door en via de voet van Bosma ligt no. 3 in het net- 3-1. C. A. B. is thans belangrijk sterker. De Drachtsters kunnen het tempo niet bij- houden. Wanneer bij een C. A. B.-aan- val de keeper te ver uitloopt is het Auke H. die no. 4 in het net deponeert, 4-1. Voor de rust komt in dezen stand geen verandering. Na de rust is het Drachtster elftal iets gewijzigd. Een mooie kans voor Drachten ontstaat, maar het schot is te slecht gericht; dan weer een aanval van C.A.B. Apeldoorn zet goed voor, de kee per stompt de bal weg, maar Bosma is er bij en met een mooi onhoudbaar schot is het 5-1. Enkele minuten later is de bal weer voor het Dr.-doel, de keeper valt én Tjerk loopt kalmpjes de bal in het doel. 6-1. Even daarna maakt W. Hoekstra met een mooi schot no. 7, het wordt zelfs 8-1. De achterhoede van de Drachtsters probeert het gevaar nu te keeren door de buitenspelval open te zetten, wat hun gelukt. Het spelpeil van C. A. B. zakt hierdoor af en uit een strafschop maakt Drachten een goal, 8-2; ten slotte zorgt J. Huisman dat de Drachtster club nog een doelpun- tje krijgt, waarna het einde komt met 8-3 voor C. A. B. Een verdiende overwinning voor C. A. B. Deze was over het geheel genomen veel sterker. Dit mag ons evenwel niet weerhouden enkele opmerkingen te ma ken speciaal over de tweede helft. De nieuwe voorhoedespeler is zeer goed, maar hoede zich voor forsch spel. Onze C. A. B.ers hebben te dien opzich te een reputatie op te houden. De reserve-keeper heeft uitstekend zijn best gedaan, evenals de andere spelers. Met alle respect voor de trapvastheid van onze backs kan ik er toch maar geen vrede mee hebben dat onze rechterback telkens zoover opdringt dat de keeper onbeschermd is. Noodgedwongen ver huist daardoor de aanvoerder naar de achterhoede. Dat Drachten hiervan geen gebruik maakte is maar goed geweest, maar of een sterkere club die situatie niet vlug ger overziet, is nog niet zoo zeker. We hebben Zondagmiddag weer kunnen zien dat deze speltaktiek gevaarlijke momen ten voor het C. A. B.doel kan veroorza ken. Overigens was het laatste kwartier zoowat een spelletje kat en muis. C. A. B. III speelde te Harlingen tegen H. Z. C. III en verloor met 3-1. Groote keuze ijk e=s alle soorten |U Kwaliteit prima. Ruim voorradig doel. E JONG s NIEU WSBLA r flail- f 123.96. r f Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l’/2 ct. Buitenland 2^ ct. f416.05. - 292.09. ■esgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 liten de provincie f 2.-; inning 15 ct. oor het Buitenland f7.- per jaar. lesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Vraag daarom Mijnhardt’s Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt’s Kiespijnpoeders Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ets. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. I 'Al» ik begon te hoesten, duurde het wel 1 een kwartier voor ik tot bedaren kwam. Ik was dan zoo vermoeid en afgemat, dat ik niet heen of weer kon. Toen ik echter 1 met Abdijsiroop begon, ging ik met den i dag vo ruit en na het gebruik van maar één flesch, ben ik weer geheel de oude. k Klim bij on» de trap op van 40 treden zonder hoest of benauwdheid." (Origineel ter image) D. D. V. E. te A. Alom verkrijgbaar. Thans PI. 1.-, Fl. 1.30, Fl.2.75 Gebruik buitenshui» Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele doos 60 ct

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1