De Bolswardsche Courant en Westergoo DE GROOTE LES. Stadsnieuws. Uit den Omtrek. 28^ Jaargang No. 96 Woensdag 7 December 1932 en 31 i 3 Witmarsum. We meenen een dergelijke langdurige dienst niet onvermeld te mogen laten. A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. U nooit verleiden de gasten van Uwe vereeniging uit te jouwen. Laten we de goede naam van de spelers van C. A. B. ook langs de lijnen blijven handhaven- LEMMER C.A.B. GORREDIJK 7 H.Z.C. 6 DRACHTEN 9 STEENWIJK7 Doopsgezinde Broederschap. Ds. M. J. Kosters te Giethoorn heeft het beroep naar hier aangenomen. 5 Deceinber 1932. De St. Nicolaasweek ligt weer achter ons en heeft vele hoofden, handen en voeten in beweging gebracht, als men alleen maar let op de vele verkoopsters, die huis aan huis rondgaan. De zaken- menschen kunnen nu hun balans maar 8 9 6 6 4 2 2 1 1 1 2 3 3 7 4 38-19 34-22 18-15 13-14 30-54 24-32 i Verschijnt Dinsdags- [jjdagsavonds. Uit de „Leeuwarder Courant”: Het Bolswarder grachtje. De dempdraak is gevlucht Voor ’t wijs beleid der Heeren, Wien Frieslands wel en wee Vertrouwd is te soigneeren. Het monster sloeg zijn klauw Niet naar den mag’ren buit Of Heemschut was er bij En kioeg en schreeuwde luid. Tourist, die ’s zomers rost En Bolsward zoekt noch doet. En ’s winters bij den haard Van schoonheid weten moet, Zei: Foei, zeg, wat een Raad Die zijne stad niet hoedt. Geef heden ons, zoo bidt Er menig wijf en man, Ons daaglijksch brood, en peinst Waar hij ’t verdienen kan. De deugd leidt onzen Raad. Hij helpt, wie armoe lijdt Dit sieraad van de stad Blijf tot aan d’eeuwigheid. RUISSEAU. Bolsward, 2 December 1932. VOETBAL. C A. B. ILemmer I. 5-2. Zondagmiddag werd eindelijk de met zooveel spanning verbeide wedstrijd tusschen bovengenoemde clubs gehou den. Het was ideaal voetbalweer en een voor Bolsward ongewoon aantal be zoekers woonde deze wedstrijd bij. Uit zeer betrouwbare bron schat men dit aantal op ruim 1100. Vooral uit omlig gende plaatsen was een groot getal voetballiefhebbers gekomen. We telden alleen uit Lemmer 7 groote autobussen en evenzooveel luxe wagens. Het is een schitterende wedstrijd geworden, waar bij onze C. A. B. de oude traditie hand haafde, dat zij op eigen terrein bijna niet te overwinnen is. Er is met een enthousiasme en vuur gespeeld, die onze bewondering af dwingt en het geheele spelbeeld der Lemsters heeft uiteengerafeld. Het was die club niet mogelijk om ook maar een logische combinatie op te bouwen. Men was gewoonweg overrompeld door het vlugge en goed sluitende spel der C. A. B.-ers- Dat wil niet zeggen dat er door de Lemmerclub individueel geen zeer goed werk verricht werd, maar de lang. En, tot zijn eenvoudigste vorm te ruggebracht: wat is dat anders dan de aloude opdracht, die we in schijnvoor- spoed vergaten en in arren moede zoe kende naar oorzaken teruggevonden hebben, namelijk dat we den naaste lief hebben moeten, gelijk ons zelve? FLORIS C. 5 December 1932. In de heden gehouden stemming werd herkozen tot ouderling der Ned. Herv. kerk de heer J. de Boer, aftr. en tot Dia ken de heer L. S. Wierda, in de plaats van den heer T. Rusticus die bedankt had. Drankbestrijding. 1 December 1932. De afdeeling Arum van de N.V. tot Afsch. van Alcoholh. Dr. hield een verga dering in het Dorpshuis, onder leiding van den vice-voorzitter den heer O. Kooijenga. De voorzitter, de heer Joh. van Zand bergen kon niet ter vergadering aan wezig zijn. De Secretaresse, mej. A. Sin- nema, las de notulen van de vorige ver gadering voor, welke onveranderd wer den goedgekeurd. De film „Fakkelgang” zal 15 Dec. a.s. draaien in het Dorpshuis. Een lid gaf een bijdrage, getiteld: „Werkers”. Af en toe Arum. Stoeien met ernstig gevolg. 30 November 1932. Eenige kinderen van de „Grauwe Kat” o.d. Arum waren aan het stoeien. Een der jongens gaf zijn makker, een zoontje van G. Bruinsma, zoo’n duw dat hij op de tramrails kwam te vallen. De dokter constateerde een schoudersleutelbreuk. 3 December 1932. Heden werd In het hotel Hofstra al hier een vergadering gehouden van aan deelhouders van de Hengstenvereeniging „Wonseradeel”, om te behandelen het voorstel van een bij de statuten vastge steld aantal leden, om over te gaan tot ontbinding der vereeniging. Na opening door den voorzitter, den heer L. S. Hilarides, werden de notulen gelezen van de laatste vergadering, ge houden in 1928 toen besloten was voors hands geen nieuwe hengst aan te koo- pen. Na vaststelling gaf de penningmees ter verslag van den stand der kas, waar uit bleek,dat bij een eventueele ontbin ding de pref, aandeelen f 30.zouden kunnen worden terugbetaald, benevens de hiervan gekweekte rente, zijnde f 6. per aandeel. Voor de gewone aandeelen zou dan nog overblijven na aftrek van de ge schatte nog te maken onkosten pl.m. 1013 gulden. Hierna werd het te be handelen punt in bespreking gebracht. Door verscheidene sprekers werd ge pleit voor ontbinding, gezien de slechte vooruitzichten der paardenfokkerij in verband met toeneming van mechanische trekkracht, gewijzigd vervoer, enz. Het voorstel, in stemming gebracht, werd met bijna algemeene stemmen aan genomen. Het bestuur en commissarissen werden gemachtigd de liquidatie te be vorderen, zoodat in Jan. de afwikkeling der zaak kan plaats hebben. j- Gister, Maandag 5 December, was het 35 jaar geleden, dat onze stadgenoot Gerrit Bleeker aan de fabriek der fa. We zeggen dat vandaag reeds om Donker alhier werkzaam was. mogelijke kleine uitwassen in dien geest direct in den beginne den kop in te drukken. Maar laten we thans nog iets over de wedstrijd schrijven. Onder leiding van den heer Coehoorn van Leeuwarden stellen beide elftallen zich op. C. A. B. wint den toss en speelt met de zon in den rug, wind is er bijna niet. De eerste minuten gaat het spel op en neer, zoo’n beetje verken- nerswerk. Dan plotseling gaat C. A. B. naar voren, de bal zweeft voor het Lem mer doel en belandt tusschen een klu wen spelers. Verwarring in de Lemster achterhoede, maar ond?spelers houden vol en geen minuut later ligt de bal in het net en leidt C. A. B. met 10. Een oorverdoovend gejuich stijgt op uit de duizenden kelen- De bal rolt alweer en het is weer C. A. B. die aanvalt. Onze C. A. B.-ers ontwikkelen een vlug- open spel en elke speler is op zijn plaats; daartegenover kan Lemmer er maar niet inkomen er wordt te veel individueel gewerkt. Aanval op aanval volgt en het Lem mer doel verkeert voortdurend in ge vaar; doelpunten blijven voorloopig uit. Komt de bal zoo nu en dan op de C. A. B. helft, dan is het onze verdediging niet moeilijk haar terrein te zuiveren en in laatste instantie verricht onze keeper schitterend werk. Ten langen leste wordt het voortdurend hard werken der C. A. B-ers beloond. Een mooie aan val, goed samenspel van de voorhoede en de bal ligt onhoudbaar in het net 2—0. Direct daarna weer een prachtkans. Tjerk staat bijna voor open doel, maar valt maar al spoedig volgt weer een mooie aanval, de backs zijn reeds ge passeerd, een mooie voorzet en num mer 3 ligt in de touVven; dit was een prachtgoal. Een minutenlange ovatie golft over het terrein. Verschillende aanvallen volgen, maar tot doelpunten komt het voor de rust niet meer. Met een 30 voorsprong gaan we met eenige gerustheid de tweede helft tegemoet. Na de rust een kleine opleving bij de Lemsters. Ze zetten er alles op om ’n goal te maken. Maar het spoedig alweer een aanval van C. A. B. en een zuiver gericht schot van onze midvoor maakt 40. Weer vertoont het spel hetzelfde beeld als voor de rust. Gedurig vallen onze C. A. B.-ers aan en enkele keeren komt de lat de Lemsters te hulp, maar het is slechts kort uitstel, want spoedig ligt nummer 5 achter de paal. Het enthousiasme der duizenden toe schouwers bruist op en het veld weer galmt van de aanmoedigingskreten der talrijke C- A. B. supporters. Een 50 voorsprong op de bijna kampioenen, dat hadden we zeker niet verwacht. Nog een kwartier is er te spelen. Lem mer blijft zijn uiterste kracht inspannen ten minste de eer te redden, wat hun met een zeer goede bal gelukt. 51. Eenige minuten voor het einde wordt door Lemmer nogmaals gescoord, een ons inziens zeer mooie goal. Wanneer de scheidsrechter einde blaast heeft C. A. B. deze zware wed strijd verdiend gewonnen. Een kort resumé te geven van de spelers lijkt ons bijna overbodig. Elke afwerking ontbrak en vooral de groote fout, er zat geen schotvastk id in de voorhoede. De uitslag is voor de Lem sters dan ook een zeer onplezierige Si. Nicolaas-surprise geworden. Voordat we trachten willen een zoo getrouw mogelijk verslag van deze wed strijd te geven, willen we allereerst een fout herstellen in ons vorig verslag, waarbij we vergaten een compliment te richten tot den heer Sissingh van Leeu warden die de wedstrijd C. A. B. Drachten zoo correct geleid heeft. Ten tweede willen we ook voor vandaag onze bewondering uitspreken voor scheidsrechter Coehoorn van Leeuwar den, die op zulk een eminente wijze deze wedstrijd tot aller genoegen ge leid heeft en ten derde een woord van hulde aan de Lemster club en hun tal rijke supporters voor Uwe zeer spor tieve houding gedurende den geheelen wedstrijd. Ge hebt de echte voetballief hebber die de wedstrijd bezoekt om de sport door Uw sportieve geest een mooie wedstrijd geboden. Mag ik in dit verband een groepje jongeren den goeden raad geven moedigt zooveel in Uw vermogen is Uw eigen club aan, maar waardeer ook St. Nicolaasdag. Zoo was dan eindelijk de groote dag aangebrokea, waaropyde oude Kinder vriend in hoogst eigen persoon onze Hanze-stad zou komen bezoeken. Reeds ’s morgens werd door twee he rauten te paard den volke bekend ge maakt, dat St. Nicolaas om1 half twee zou arriveeren en tevens verzocht om zooveel mogelijk de vlaggen uit te steken. Het spreekt wel haast vanzelf dat dit verzoek spontaan werd ingewilligd, zoodat al spoedig vele vlaggen ’n feestelijke stem ming brachten. Trams en autobussen brachten honderden omwonenden naar Bolsward, zoodat ongeveer half twee ’n dichte drom menschen, klein en groot, zich had opgesteld om bij de luisterrijke goed voetbal van andere spelers en laat welzijn van allen is, de Voor wie de teekenen van den tijd weet te verstaan en dat kunnen we allen, wanneer we eerlijk, ernstig na denken vormt het tijdperk waarin we leven als het ware één groote aanschou welijke les. Het gaat met de naties, zoo- als het met menschen gaat, althans in vele gevallen. Wanneer het ons voor den wind gaat, j als we betrekkelijk overvloed hebben en succes, dan hebben we van niemand raad noodig. We kunnen heusch onze boontjes wel alleen doppen. Met de mo raal, kom, daarmee nemen we het dan niet zoo nauw. We zijn immers zoo mo dem? Ethische y>verwf)gingen[, naasjten liefhebben als ons zelve? Och kom, dat is wee gezwam in de ruimte, allang ver ouderd immers? Nietwaar, wij zijn zulke enorme kerels, wij menschen van de twintigste eeuw, de eeuw van de duize lingwekkende mogelijkheden, van de su- per-techniek. Nederig zijn? Waarvoor? i Moeten zulke kranige sinjoren als wij j nederig zijn? Onzin! Enne... tekortko- mingen? Wat is dat voor gezeur? Moeten wij, branies die we zijn, liggen te jamme- ren over onze tekortkomingen? Als we die al mochten hebben, want te deksel, succesvolle menschen als wij, die het we reldruim veroveren, wij die zoo ratio- neel zijn en zoo knap alle deksels wat j knap zijn we toch die hebben toch fei- telijk geen tekortkomingen? Nee nee... maar kijk eens hier: het ballonnetje is gebarsten, het ballonnetje van ons suc ces, en nu ligt het daar als een vies propje en we beginnen ons af te vragen, of er misschien toch... hm... wellicht een kleinigheidje aan ons mankeerde, br... nu ja, het is niet prettig voor zulke mo- derne, knappe venten als wij zijn om fouten te moeten erkennen... of er mis schien toch nog wel zooiets zou zijn misschien als een universeele wet van oorzaak en gevolg op het gebied van zoo’n ontastbaar ding als de naastenlief de ontvangst van St. Nicolaas tegenwoordig te zijn. Volgens het programma werd bij het tramstation aan den hoogen Gast ’n zanghulde gebracht, waarna de stoet zich in beweging zette. Een zeer groot aantal kleurters volgde de met twee paarden bespannen landauer, waarin St. Nicolaas met zijn twee helpers gezeten was, voorafgegaan door muziek en com missieleden. Voor het stadhuis werd halt gehouden en nadat de kinderen nogmaals een der bekende liedjes gezongen hadden, wer den door St. Nicolaas enkele dankwoor den gesproken voor de grootsche ont vangst. De stoet stelde zich weer op en nadat verschillende straten doorwandeld waren, bracht St Nicolaas een bezoek aan de verschillend^ scholen en stichtin gen. In de stad was het gezellig druk. Nu ja, men kon wel niet op de koppen loópen, maar daarvoor zijn de straten in Bolsward ook een beetje te breed. Even voor half zes begaven we ons naar de gasfabriek, waar volgens het programma te half zes, St. Nicolaas, na dat hij zich bij een bevriende familie had opgefrischt met een boot uit de richting Burgwerd zou aankomen. Jammer dat St. Nicolaas zich iets in den tijd vergist had Maar eindelijk was dan toch het groot sche moment aangebroken. Bengaalsch vuur verlichtte het avonddonker en de kleurige figuur van den hoogen gast werd op de boot zichtbaar. Na de aankomst van den hoogen Gast die met luid hoera werd begroet, ging het in optocht door de stad, weer vooraf gegaan door muziek en enkele commis sieleden. Op verschillende plaatsen in de stad werd bengaalsche verlichting ontstoken. Bijzonder aardig kwam dit uit in de Wit- heerenstraat. Na een lange rondegang door de stad werd St. Nicolaas naar hotel de Wijn berg gebracht, waar Hij tot aan acht uur receptie verleende. Deze optocht bracht heel wat men schen op de been. Moge misschien niet alles naar wensch zijn geslaagd, zoo meenen we toch aan de Commissie „Bolsward-Vooruit” een woord van hulde te moeten brengen voor het vele werk door hun in het belang van Bolsward’s winkelstand verricht. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 t Het Friesch Staatkundig Jongeren- verbond afd. Bolsward heeft het plan opgevat in deze maand een drietal ont- wikkelingsavonden te houden, waarin enkele vooraanstaande mannen in de Friesche politieke beweging zullen trach ten een beter en juister inzicht te geven in de algemeene politiek in ons land. In het zicht der komende verkiezingen mogen we zeker een groote opkomst op de eerste vergadering die morgen Woensdag, gehouden zal worden, ver wachten. We verwijzen naar een in dit blad voorkomende advertentie. Tjaja... En als we dan eens komen te I denken over den toestand in de heele I wereld, dan levert dat toch wel stof tot j nadenken. We zijn nu wel langzamer hand er allemaal van doordrongen, dat het een onweerlegbaar economisch feit is, dat de wereld een geheel vormt, dat elke natie dus met sterke banden aan de andere naties geketend zit. Met zulke hechte banden, dat wat de eene natie treft ten goede of ten kwade al de anderen ook treft. Waar dus de heele wereld als het ware kreunt onder den jast van een economische depressie, we ten we, dat de eenige manier om die last te verwijderen zal zijn, dat de na ties bijeen zouden komen, bijeen zouden blijven, samen zouden denken en werken ten bate van allen. Vandaar al die inter nationale conferenties die gehouden wer den en nog zullen worden. Er is echter met die internationale bij eenkomsten iets niet in orde geweest We hebben het telkens weer gezien. Hooggesttemd4 verwachtingen en hoop omringden ide conferenties. En toch... op een gegeven oogenblik werd er roet in het eten geworpen, leek het wel, als of er een onheilspellende betoovering over de confereerenden geworpen werd en het resultaat was... mislukking. Wie de moeite neemt, de oorzaken na te speu ren, ontdekt al gauw welke dat zijn: op het critieke oogenblik maakt zich een sombere vrees van de confereerenden meester, een geest van jaloezie en be krompen nationalisme. In den laatsten tijd hebben vooraanstaande staatsliederi en zakenlieden, terugkomende van be langrijke internationale conferenties op verschillende wijzen gezegd: we kunnen met al onze pogingen niet verder komen, zoolang die oude geest blijft heerschen. Onze eenige hoop is, dat er een nieuwe geest zal komen... Hier is de groote les: want ieder weet, ieder beseft althans, wat die nieuwe geest moet zijn. Dat het een geest moet zijn, die de naties ertoe brengt ronduit te erkennen, dat een het welzijn tegenslag van het van de een de tegenslag van allen. Een geest dus, die maakt, dat de naties niet alleen aan hun eigen be langen denken, maar ook aan die van de anderen, dat ze aan anderen, zelfs vroegere vijanden, geven willen, wat ze ook voor zich zelf wenschen, dat ze sa men willen werken, niet als rivalen, maar als partners, in één gemeenschappelijk pogen voor het gemeenschappelijk be speler stond op zijn plaats en heeft zich 1 opmaken en al zal die eenigszins afwij- gedurende den geheelen wedstrijd ten volle gegeven. De voorhoede was uitstekend in con ditie; de maar neen, laten we geen namen noemen. Allen hebben zich zon der uitzondering gegeven met den ern- stigen wil dezen wedstrijd te winnen. De competitiestand is als volgt: 13 13 8 5 4 3 •.en bij andere jaren wegens de crisis, toch gelooven we, dat door de vele re clame, die om ons heen en ook hier ge maakt werd voor de St. Nicolaas-artike- len, allen, zoowel verkoopers als leve ranciers, nog wel een extra daghuur hebben verdund. De komst van St. Nic. en Pikkie, die vooraf was bekend gemaakt, en uit de richting Bolsward kwam, bracht onder de jeugd veel variatie en bij zijn vertrek werd hem dan ook een beste terugreis toegewenscht. Hedenmiddag had om half twee en om half drie een St. Nicolaasfeest plaats voor de jongste klasse van de O. L. school en voor de kinderen van de Be waarschool. De Commissie en de dames van beide inrichtingen waren door velen van de burgerij in staat gesteld dit mooie feest te vieren, dat natuurlijk op hoogen prijs wordt gesteld en allen, die zich voor deze zaak hadden ingespannen hebben veel en dankbaar succes gehad. St. Nicolaas en Pikkie waren onverbe terlijk; men moet ook eenigszins rou tine hebben deze functies te kunnen ver vullen. Daar vele kinderen van de bewaar school door mazelen afwezig waren, wer den de cadeautjes per auto door St. Ni colaas thuis gebracht. ’s Avonds hadden de vele gelegenhe den van Lotto-Lotto zeker niet te kla gen. Het weer was nu juist niet mooi, maar lichte maan, doch niettegenstaande dit, waren nog vele menschen in het dorp om een prijsje met sjoelen of balwerpen te bemachtigen. In het Hotel Hofstra hadden de leden der Sociëteit „Onderling genoegen” hun jaarvergadering. Na de gebruikelijke opening werden de aanwezigen woorden vat; welkom toege roepen door den voorzitter, den heer A. Dijkstra, die vervolgens het woord gal aan den secretaris, den heer C. Werkho ven, die het verslag uitbracht, hetwelk werd vastgesteld. De penningmeester H. van der Vliet had een batig saldo van f 7.48 in kas. De heeren S. Kooistra en A. Piekema brach ten op de nota’s een gunstig rapport uit. De secrearis, die periodiek aftrad, werd bij acclamatie herkozen. Na de agenda had een onderlinge /edstrijd plaats in pandoeren, biljarten en kruisjassen. De prijzen bestonden uit azen en eendvogels. De prijs van biljarten werd gewonnen ioor R. Yetsinga en S. Kooistra. Premie A Dijkstra en S. Hofstra; van pandoeren ie prijs door H. v. d. Vliet en A. Pieke- na; premie door S- Tolsma en P. Ypeij. Van Kruisjassen door A. de Vries en S. de Vries; premie H. v. d. Vliet en P. Ypeij. Alle spelen liepen in de beste orde af. Bii bakker Dijkstra werd een marse- pain-visch met raden door P. Wolthui- zen gewonnen en bij bakker O. Hidma moest men de naam van een Taai-pop raden. Er waren een 10-tal die den naam van Klaske hadden geraden. Hieraan wa ren echter meer prijzen verbonden. Door het lot werd no. 1. Baukje Wierda; 2. Date Nieuwland; 3. J. S. de Boer; 4. M. Smidstra; 5. Fr. Piekema; 6. H. van der Lei; 7. Wed. Volbeda 8. S. Bartstra; 9. Zeinstra en 10. M. Visser. E JONG s NIEUWSBLAD (Nadruk verboden). f Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2^ ct. jesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 liien de provincie f 2.-; inning 15 ct. oor het Buitenland f 7.- per jaar. lesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Gesp. Oew. Gel. verl. pnt. v. t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1