Het sparen in crisistijd. a Y Y I messen en Scharen 1 ook in etui. De Bolswardsche Courant en Westergoo Slagerij A. SWART E l HOFSTEDE, 2 Stadsnieuws. Uit den Omtrek. 28— Jaargang Woensdag !4 December 1932 No. 98 en A 1 Arum. I. 1. 2. x :- Witmarsum. :r >f Pingjum. n. E- U an Reuzel 20 ct. per pond IN Groote keuze alle soorten GROOTZA>D - SNEEK Jg - waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 JONG® I I i it K J, Dit no bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/s ct. Buitenland 2H ct. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer. 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. f Onze stadgenoote, mej. F. Siersma werd dezer dagen benoemd tot onder wijzeres in de Nuttige Handwerken te Hijdaard. Tot gemachtigde in het kiescollege der Ned. Herv, gemeente alhier is gekozen de heer H. J. de Boer, zulks in de plaats van den heer K. Wolthuizen. Benoemd tot Hoofd der Lhr. School alhier is benoemd de heer J. de Boer te Minnertsga. n it Tl n Rijkspostspaarbank. .Opgave betreffende het postkantoor Bolsward over de maand November 1932. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f7.503.19 en terugbetaald -6.133.13 d k I- e d e !- 1. d ie :r :t n P d !S i, 8, fl n n n 8 ti GESNEDEN GESNEDEN GESNEDEN GESNEDEN GESNEDEN BOLSWARD TELEF 56 Diploma Eerste Nederl. Slagersvakschool te Utrecht Wist U, dat w(j al deze fijne VLEESCHWAREN reeds met stijgend succes verkochten voor 18 cent per ons? ROLLADE PEKELVLEESCH ROSBEAF HAM DROGE WORST De FIJNSTE KALFSLAPJES kosten 35 ct. per pond KALFSGEHAKT 30 ct. per pond Betaal niet meer dan noodig is. Onze meeste aanbeveling Jubileum. Donderdag 15 Dec. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat onze vroegere stadgenoot Ds. J. H. Lammertsma van Appingedam werd bevestigd in het ambt van Dienaai des Woords. Ds. Lammertsma werd in zijn jeugd opgeleid tot letterzetter aan de drukkerij van ons blad, voorheen uitg. P. de Jong, ging later over naar de drukkerij van Cuperus. Op 19-jarigen leeftijd vertrok hij naar Kampen, deed admissie-examen en slaagde voor ’t Kamper gymnasium. Na het gymnasium me! vrucht te hebben doorloopen, vervolgde hij zijn studie eerst aan de Theologische school te Kampen, later nog aan de Vrije Univer- siteit te Amsterdam. in October 1907 candidaat geworden, aanvaardde hij 15 Dec. van dat jaar het predikambt bij de Geref. kerk te Tholen, diende vervolgens de kerk van Axel en vertrok vandaar naar Appingedam, waar hij nog werkzaam is. 10 December 1932. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Siebe Sijbren Heinsma, dienstplichtige der lichting 1933 uit de Gemeente Wonseradeel wonende te Schettens, uitstel van opkomst voor eer ste oefening verleend voor den tijd van één jaar. 9 Decembe- 1932. Met een 9-tal punten op de agenda werd hedenavond een vergadering ge houden in het café van J. Kuperus van de afdeeling Witmarsum c.a. der V. P. N. onder leiding van den voorzitter S. Giliam van Pingjum. Met een woord van welkom werd de vergadering geopend en daarna volgde verslag en enkele medédeelingen. Het verslag van den secretaris werd zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. De Voorzitter, die periodiek aftrad, werd met algemeene stemmen herkozen en accepteerde weder deze functie. Hierop volgde een bespreking van het verslag der Alg. Vergadering te Leeu warden. Tot afgevaardigde werd be noemd de heer E. van Zandbergen te Witmarsum die vrij mandaat verkreeg. De jaarlijksche contributie van leden A f 1.50 werd verlaagd tot f 1. Daar weinig van de rondvraag ge bruik werd gemaakt, werd de bijeen komst met een woord van dank alsmede met een woord van opwekking, gesloten. Ons Kantongerecht. We hebben de kwestie van de ophef fing van ons Kantongerecht tot nu toe niet als een publieke zaak beschouwd omdat we nog altijd een heel kleine hoop hadden dat dit Kantongerecht van Bolsward en omgeving behouden zou blijven. De laatste besprekingen in de Tweede Kamer hebben ons deze illusie ontnomen, zoodat we gerust kunnen zeg gen: de opheffing van dit kantongerecht is zoo goed als zeker. We kunnen dit ten zeerste betreuren, omdat hiermede alweer een der officieele instellingen in onze oude Hanzestad gaat verdwijnen. Het regeerings-bezuinigings-monster grijpt al maar verder om zich heen, ten koste van de kleine steden en het platte land. Wat zal er gebeuren met de over complete gebouwen? Voortvarende men- schen weten U reeds een bestemming te surrogeeren, maar we zullen in dezen Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1.370.06 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 9. Kwaliteit prima. Ruim voorradig I maar rustig afwachten, welVe bestem- ming van regeeringswege a^C dit ge bouw zal worden gegeven. Hoe wordt nu de nieuwe rechterlijke indeeling, speciaal wat voor onze pro vincie betreft? Als de nieuwe rechterlijke indeeling in werking treedt zal het ressort van het gerechtshof te Leeuwarden omvatten de arrondissementen': Leeuwarden, Gronin gen en Assen. Het arrondissement Leeuwarden zal omvatten de kantons Leeuwarden, Sneek Heerenveen en Beetsterzwaag. Het arrondissement Groningen zal om vatten, de kantons Groningen, Zuidbroek, en Winschoten. Het arrondissement Assen zal omvat ten de kantons Assen, Meppel en Em men. Het kanton Leeuwarden wordt ver groot met de kantons Dokkum, Bergum en Harlingen. Het kanton Sneek krijgt het geheele kanton Bolsward en de gemeenten Gaas- terland en Sloten van het kanton Lem mer. Het kanton Heerenveen wordt uitge breid met de gemeenten Doniawerstal en Lemsterland van het kanton Lemmer. Het kanton Beetsterzwaag blijft on gewijzigd. Het kanton Groningen krijgt de kan tons Zuidhorn, Onderdendam en Appin gedam, alsmede de gemeenten Roden, Peize en Eelde van het kanton Assen. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente Pingjum en Zurich, cand. S. Zeilstra te Sneek. 9 December 1932. Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. Hedenavond werd een vergadering ge houden'in „het Dorpshuis” van leden van bovengenoemden bond en belang stellenden. De heet B. Eljzinga leidde deze bijeenkomst Als spreker zou optreden de heer Yt- sma te Leeuwarden doch deze was in- tusschen verhinderd over te komen. In liens plaats trad nu als spreker op, de heer Van der Wal uit Ried. De geachte spreker sprak in hoofdzaak over Land bouwsteun en loonsverlaging en vond het erg tegenstrijdig, dat de landbouwers voor vele producten steun van de fe- geering ontvangen en nu de loonen der arbeiders willen inkrimpen. Hij spoorde alle aanwezigen en niet-aanwezige ar beiders aan zich hier met hand en tand tegen te verzetten. Het bekende spreukje als hef de boer goed gaat, gaat het allen goed noemde hij een grove leugen. Dat had men in de oorlogsjaren kunnen zien toen de boeren 5 A 30 mille per jaar ver dienden. Toen was het loon van menig arbeider nog ver beneden peil. De spreker meent, nu de regeering minstens 150200 mil- lioen per jaar aan de land- en tuinbouw uitkeert, dat de arbeider ook recht heeft hiervan te profiteered Thans maken de landbouwers in ver schillende plaatsen zich op de loonen nog meer te verlagen. Men durft in ’t Noor den van Friesland.zelfs loonen aanbieden van f 12 per week, hetgeen spreker een hongerloon noemt. De spreker zegt, dat geen één arbeider voor dergelijke loo nen moet werken, maar dan liever te staken ofschoon spreker liever overleg met de werkgevers wil. De Christelijke Boeren- en Tuinders- bond in Friesland maakt een behoorlijke samenspreking met onze vertegenwoor digers onmogelijk, aldus spreker. Ook heeft men niet veel heil te verwachten van de Friesche Maatschappij van Land bouw. Steun aan de landbouw, goed, maar dan ook geen verslechtering van de positie der landarbeiders. Na het gesprokene van den heer Van der Wal werd de volgende bekende mo tie met algemeene stemmen aangeno men, die luidt als volgt: Constateerende, dat de landbouw met i groote bedragen wordt gesteund; van I oordeel, dat deze steun voor het bedrijf is bedoeld en dus ook ten goede moet komen aan de landarbeiders; constatee- i rende, dat vele landbouwers elk redelijk overleg over de arbeidsvoorwaarden weigeren; Aan onze Postabonné’s die het Dinsdagsnum- mer nog niet lezen. Tot JANUARI as. zullen wij U ter kennismaking ons Dinsdagsnum- mer sturen. Dit nummer bevat iedere week zooals U zult zien Een pittig Hoofdartikel. Oude herinne ingen. Weekpraatje Kinderboekje Vrouwen en Mode pagina Spannend feuilleton Gemengd nieuws, enz. enz. enz. DE ADMINISTRATIE. De ijssport Het was reeds Zondag te verwachten, dat' Thialf, de ijsgod, ons met een bezoek zou vereeren. Een koude scherpe Noord ooster ging zelfs door je winterjas heen. Van Zondag op Maandagnacht had hei flink gevroren, zoodat de meeste vaarten met een ijskorst bedekt waren. Enkele waaghalzen probeerden reeds de sterkte, maar moesten deze onderzoekingstocht met een paar natte voeten betalen. Vol verwachting klopt ons hart, zon gen we voor enkele weken, maar met evenveel en misschien nog grootere am bitie staat thans de jeugd vol verwach ting de lucht en thermometer te bestu- deeren. Vol verwachting dat toch dat wisselende kwikballetje maar niet te hoog zal stijgen. De ijssport, dat is een mooie, zoo niet de mooiste sport. Onze plaatselijke ijsvereenigingen hebben gemeend (om nu eens een heel ontoepasselijke beeldspraak te gebrui ken) het ijzer te moeten smeden nu het heet is en de ijsclub „Bolsward” schrijft op Donderdag reeds een hardrijderij uil voor mannen om geldprijzen, terwijl de ijsclub „De Friesche Jeugd” op Vrijdag een hardrijderij organiseert van meisjes beneden de 18 jaar om gouden, zilveren en nikkelen horloges. Het is Dinsdagmorgen, dat we dit schrijven en er is alweer niets ongeduri ger dan de vorst. De thermometer staat nog juist boven het vriespunt en een grijze lucht voor spelt sneeuw of water. Misschien dat hedenmiddag nog even van de ijsbaan kan worden geprofiteerd, maar voor de aangekondigde hardrijde rijen lijkt het niet gunstig. Laten we hopen èn voor de ijsveree nigingen èn voor de schaatsliefhebbers, dat de vorst nog eenige dagen mag aan houden. opbergen. Ook is hierbij niet gedacht aan wat bij particuliere banken meer ge spaard werd. Sparen is een prachtig ding. We zullen er wel voor oppassen om het sparen iemand te ontraden of het af te keuren. Wie wat overlegt voor den kwaden dag en voor de toekomst, wie in staat is minder te verteren dan zijn inkomen bedraagt, zoodat hij een kapi taaltje kan vormen, waarmee hij zelf of anderen aan wien het geld ter beschik king gesteld wordt, in staat gesteld zijn iets nieuws te beginnen of het te ge bruiken voor credietgeving, handelt zeer verstandig en opent voor de maatschap pij nieuwe mogelijkheden. Maar wie overmatig spaart handelt tegen het be lang der gemeenschap. Vele millioenen, die in deze crisistijden naar de spaar banken gebracht werden, zijn aan de cir culatie onttrokken, hebben on-econo- misch gewerkt en de crisis nog ver ergerd. Zij, die in deze tijden te veel gespaard hebben, die meer afzonderden dan noo dig was, die hun levenswijze zooveel mo gelijk ingekrompen hebben om zooveel mogelijk aan den kant te leggen, heb ben niet gehandeld in het belang der ge meenschap. Het feit, dat velen, door vrees voor de toekomst bevangen en onder den druk der onzekerheid van den tijd, aller lei uitgaven hebben nagelaten, die zij zich krachtens hun middelen zouden kun nen veroorloven, heeft de maatschappij nog erger in de penarie gebracht en be- teekent een sTuk crisis op zich zelf. Het feit, bijv., dat de Koningin het jaarlijksche gastmaal op het paleis te Amsterdam aflastte met het oog op de noodzakelijk geachte versobering is, hoe economisch het ook schijne, inderdaad on-economisch. Wij hebben alle respect voor het motief, dat hierbij voorzit en dat meer van psychologischen aard was, maar het zou voor de gemeenschap be ter zijn geweest als dit gastmaal wel doorgegaan ware, want het zou aan vele menschen weer voor eenigen tijd arbeid en brood verschaft hebben. Dat! voorbeeld zou over de geheele wereld met millioenen te vermenigvuldi gen zijn. Geld beteekent in den maat- Schappelijken zin van het woord niets, tenzij het omgezet kan worden in ar beidsmogelijkheden, in nieuwe wel vaartsbronnen. Ontzaglijke kapitalen, die zich onder den invloed der algemeen heerschende onzekerheid opgehooot hebben, zijn in den economischen zin van het woord doode kapitalen geworden, die pas weer tot leven zullen geraken, als zij in werkelijke circulatie komen en weer aan het maatschappelijk verkeer gaan deelnemen. Indien deze zelfde ka pitalen niet zoo angstvallig gereserveerd waren, indien bijv, degenen, die gezorgd hebben voor het genoemde saldo van 54 millioen op de Rijksspaarbank, daarvan 27 millioen niet naar de spaarbank ge bracht zouden hebben, doch naar den slager, den kruidenier, den meubelhan- delaar, naar de verkoopers van auto’s, fietsen, kachels, radio’s, kortom, indieri zij deze 27 millioen in het verkeer ge bracht zouden hebben, het geld hadden laten rollen inplaats van het te kluiste ren en werkloos te maken, zou er minder werkloosheid en meer welvaart zijn ge weest. Daarom is er geen reden om ons te verheugen over dat mooie surplus van 54 millioen, op de Rijksspaarbank. Leve de spaarder. Maar in deze tijden roepen wij nog veel harder: leve hij, die het geld durft laten rollen, zij het met verstand en mate. Want hij is nog nut tiger voor de maatschappij dan de spaar der. VOETBAL. C. A. B. IIAkkrum 7:1. In tegenstelling met de vorige Zondag toen we mochten schrijven over ideaal voetbalweer, was het vandaag vinnig koud. Een ijzige wind joeg over het kale veld dat zeer gevaarlijk bespeelbaar was. Nog ruim een paar honderd liefhebbers hadden koude en wind getrotseerd en stonden dicht opeen gepakt langs de lij nen. (Onder leiding van scheidsrechter de Jong stellen beide elftallen zich op. C. A. B. speelt met de wind mee. In ’t eerste begin zet Akkrum flink op voor zoover dit op het harde gladde terrein mogelijk is. Langzamerhand komt C. A. B. er iets beter in en verschillende corners zijn het gevolg. Voor de goal wil het nog niet al te best, zoodat doelpunten uitblijven, oi kwam het misschien door de poppelijs die midden in het doel bengelde? Na eenig op en neer gaand spel wordt ten slotte het werken der C. A. B.ers be loond met een goed gerichte bal, 1-0. De midvoor kon niet nalaten het aapje in de touwen hartelijk geluk te wenschen. .0 10 eindstand is dus 7-1. C. A. B. III speelde ’s morgens 12 uur tegen Freno II. De puntjes werden vriendschappelijk gedeeld, 2-2. oen was, terwijl het in 1928 2.9 millioen bedoeg. Maar 1931 overtrof alles, want toen wies het saldo tot... bijna 54 mil lioen. Als dat bijv, tien jaar geleden ge beurd was, zou er aan het gejuich van de spaar-enthousiasten geen einde ge komen zijn. Het zou geprezen zijn als een schoon voorbeeld van den spaarzin van ons volk, als een prachtige econo mische prestatie, die de bron zou wor men van nieuwen maatschappelijken rijkdom, terwijl het voor de spaarders zelf een heerlijk appeltje voor den dorst beteekende. Maar men denkt er nu een beetje an ders over. De 54 millioen meer in de brandkasten van de Rijksspaarbank, waar ze zoo veilig zijn als maar mogelijk is, verwekken geen vreugde, maar zorg. Want ze vertellen zoo duidelijk, dat hef met ons economisch leven misgeloopen is. En dan is hierbij nog niet eens ge dacht aan die tallooze menschen, vooral op het platteland, die hun geld wel ter zijde gelegd, doch niet naar de spaar bank gebracht hebben, omdat zij tegen woordig zelfs de Rijkspostspaarbank niet meer vertrouwen, maar het geld liever op ouderwetsche wijze overal in huis VERGADERING VAN DEN RAAD, die gehouden zal worden op Don derdag 15 December a.s., ’s av. 7 uur ten stadhuize. Agenda: Beëediging nieuw benoemde leden van den Raad, de heeren D. J. Steensma en J. Th. Prins. Adressen van huurders van lande rijen en grasgewas om huurreductie over 1932 met advies van Burgemeester en Wethouders. 3. Adres van den heer W. van det Werff alhier om vergunning tot dem ping van een gedeelte sloot enz., met ad vies van Burgemeester en Wethouders. 4. Benoemingen. a. Lid van het Bestuur der Stads spaarkas (vac. F. J. Bruinsma). Aanbevolen worden: 1. F. J. Bruinsma. 2. Arjen Andriesma. b. Voogd Algemeen Stadsarmenhuis (vacature J. T. Wiersma). Aanbevolen worden: 1. J. T. Wiersma. 2. G H. Boersma. c. Lid der Commissie voor de Lan derijen (vacature W. M. Brandenburg). d. Lid der Commissie voor de Straf verordeningen (vacature D. Algra). 5. Behandeling Armhuisbegrooting, gemeente- en bedrijfsbegrootingen voor 1933. Een kort oogenblikje daarna weer eer doorbraak der C. A. B.ers het U 2-0, spoedig gevolgd door de 3e, 3-0. Zelfs werd het voor de rust door een misver stand bij de Akkrum-spelers 4-0. Na de rust weer hetzelfde spelbeeld. C. A. B. overwegend sterker. Verschil lende goede kansen kunnen door het gladde veld niest benut worden, maar toch wordt het 5 en later 6-0. Uit een penalty maalkt Akkrum zijn eerste en eenigste doelpunt, waarna C. A. B. nog een mooie goal aan de 6 toevoegt, dé De crisis is niet uitsluitend een schade post. Zij heeft ons ook veel geleerd. Zij heeft ons bijv, ook geleerd, dat alle spa ren geen voordeel is. Wij waren gewoon steeds uitbundiger het loflied van het sparen te zingen. De man, die spaarde, zoo heette het volgens vele economen, was niet alleen een wijs man voor zich ielf, maar hij was ook een veel nuttiger wezen voor de maatschappij dan de man die zijn geld liet rollen. Want die spaar der zorgde voor nieuwe kapitaalkracht, hij hielp nieuwe credieten vormen, die gereed lagen om nieuwe werken te on dernemen, dus nieuwen arbeid te geven, dus nieuw kapitaal te vormen. Hij was derhalve een zeer economisch wezen, want hij zorgde voor nieuwe rijkdom men en hij hielp de maatschappij voor uit, in tegenstelling met den man, die dat geld uitgegeven had en dus niet al leen niets had voor den kwaden dag, doch ook de zoo noodzakelijk nieuwe kapitaalvorming en kapitaalsvermeerde- ring tegenwerkte. De spaarder werd dus geprezen en de uitgever verguisd. De laatste was de op maker, de zorgelooze, en kon het in maatschappelijk nut niet halen bij den spaarder. Toen kwam de crisis, die al zooveel opschudding heeft gebracht in de grijze wereld der grauwe theorieën en die ook hier een kleinen ommekeer in de waar- deering der dingen teweegbracht. Weg is het uitbundig enthousiasme voor dien braven spaarder. Zijn maatschappelijk nut wordt tegenwoordig eenigszins in twijfel getrokken. De spaarbanken geven over het alge meen een buitengewone toename te zien in de beleggingen bij vorige jaren verge leken. Een merkwaardig voorbeeld daar van levert de Rijkspostspaarbank. Zij be reikte in 1931 een overschot van inleg- gingen als nooit te voren in haar geschie denis. In 1930 was het al abnormaal. Toen werd ruim 15 millioen gulden meer ingelegd dan terugbetaald, vergeleken bij 1929 toen het saldo slechts 2.1 milli-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1