laMnstHEii HEI OHWEEHSIMHBHE. ■S J I De Bolswardsche Courant en Westergoo Woensdag 21 December 1932 28— Jaargang No. 100 J. J- Ons Feuilleton. ;n Stadsnieuws. r i J- Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 Uit den Omtrek. Nieuwjaarswenschen voor 1933. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 ELKEN WINTER LEED HIJ aan Winterhanden en Wintervoeten AKKER’S ORItlNML TIR INZAQI KLOOSTERBALSEM en r r A s. n. sn 30 >s. m. Ingezonden Mededeelingen en RED. FLORIS C. Nadruk verboden. 8 90 m. reer ,ou- Arum. De beide n. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. 8 8 7 9 5 5 8 7 7 3 3 Bolsward en losse arbeiders van 1 April tot 1 November een uurloon van 35 cent en van 1 November1 April van 30 cent. f Op Woensdag a.s. houdt de afdee- ling Bolsward van het Friesch Staatkun dig Jongerenverbond haar derde cursus avond in het St. Joseph Gebouw. Twee zeer actueele onderwerpen zul len alsdan behandeld worden, waarvoor we gaarne de belangstelling van Bols- wardsch Katholieken opwekken. We ver wijzen naar een dit nummer voorkomen de advertentie. z Oplichting. Eenigen tijd geleden zijn verschillende winkeliers in Bolsward voor een bepaald bedrag aan goederen opgelicht gewor den Het moet een eenvoudige Friesche vrouw geweest zijn die op naam van be kende en ook wel gefungeerde namen van personen uit de omgeving van Bols ward goederen opzicht gehaald heeft. Op deze zichtzendingen is echter nooit antwoord gekomen, zoodat hier met recht van oplichting sprake is. De politie onderzoekt deze zaak, te meer waar ook in Harlingen en Franeker zich soortgelijke gevallen hebben voor gedaan. Het zal wel onnoodig zijn er op te wij zen dat men onbekende personen geen goederen mede opzicht geeft. en ly- het or- iets het >or- iets 6 6 2 3 2 0 1 lur t. 31—14 28-17 24—31 20—30 23—25 4-8 14—19 n. in :n I- 7 i. m. Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’s, ook zonder sasss -■■■■ 1 1 .Tin, s chauffeur. Lage tafleven Jubileum. Een vriend van B. Brouwer zendt ons onderstaande, waarvoor wij gaarne de gevraagde plaatsruimte geven: Naar mij ter oore kwam, zal het Maan dag 2 Januari a.s. 25 jaar geleden zijn, dat B. Brouwer in dienst kwam als „wis- sellooper” bij een bankinstelling hier tet stede en wel bij de N.V. Mispelblom- Beijer, wat later werd de „Friesche Bank”. Wie kent in Bolsward Bauke Brouwer niet? Vooral de neringdoenden zien hem heel gaarne (vertrekken) ten minste als de aangeboden wissels weer zijn voldaan of zoodat niet noodig is „met tien dagen zicht”. Dat'hij een „vaste” klant 1s bij de za-' kenmenscnen blijkt wel ten duidelijkste, wanneer hij eens een paar dagen verlof had en een ander hem moest ver vangen. Dan was het vaak: „Waar is Brouwer?” „Hij is toch niet ziek?” Nu van „ziekte” gesproken, daarvan heeft hij in zijn gezin wel zijn deel gehad, waardoor deze dag dan ook in huiselij- ken kring zal worden herdacht. Ik ge loof echter, dat het den jubilaris dezen dag niet aan belangstelling zal ontbreken en eindig met den wensch, dat hij nog vele stoepjes op- en af mag loopen. EEN VRIEND. In Januari beginnen wij een nieuw Friesche feuilleton van onzen plaatsge noot, den heer J. Noordenbos. In dit nummer begint een kort verhaal waarin een gevaarlijke tocht over het ijs beschreven wordt, ondernomen in het laatst van Januari 1850 door den toen- maligen pastoor van Ameland, vergezeld van drie jongelingen uit Dokkum. De verhalen over de groote vaardig heid van pastoor Westers op de dunne ijzers zijn, vooral bij de oudere menschen nog heel goed bekend en worden nog dikwijls verteld. BRANDSMA’s Smulpakket. 1 tl. Neerlandia wijn, ’/2 pond koekjes, 1 pond Hazelnoten, 4 Choc, letters, 1 ons Bonbons. Alles voor één gulden. Is dat niet goedkoop? (Inplaats van wijn kan ook Boeren jongens zonder alcohol). van de havenkroeg doemt op. Dan alleen de deur, de verraderlijke, quasi-verbor- gen, toch zoo lokkende kroegdeur. Aar zeling. Even de ellende-sfeer thuis: moe der met de wachtende kinderen. Vervar gen voor een beeld van kroeg-jolijt. De hand, die de deur opendrukt... Vette spin in web. Beverige hand, die het jenever glas grijpt. Even: impressie van het ge zin. Het glas zoekt den mond, maar de oogen staren. Kop van den kastelein, kop van den drinker, moeder en kinderkop jes. Hand, die glas volschenkt, hand, die glas grijpt, kind, dat naar leeg kroesje grijpt. Het web. De harige spin. De ha rige arm van den kastelein, die nog eens inschenkt. Gebluschte oogen van dé vrouw... Uitgebluschte prostituée in een havenbuurt. Dierlijke koppen. Blinkend mes, Slachtoffer dat neerligt... Bedaard schenkt de behaarde arm het volgende glas. Slachtoffer voor de tapkast. Omge vallen glas. Drank druipt langzaam op hem neer... drank stroomt als regen op ellende-koppen, op de stad... En in de chaotische verwarring van een samenle ving die in verdierlijking dreigt onder te gaan, vormt zich langzaam de tekst. In 1842 werd de N.V. opgericht. De fakkel wordt geheven. De kleine, sidderende vlam, wijder brandend, voortlekkend. Beeldenreeksen uit armoebuurten. Veel kroegen. Ruit met G.A.V.C. C.A.B. II Bl.-BoysII 10 Lemmer II Akkrum L.S.C. III SneekIV 00 85 100 De film Jeanne de Are. J.l. Vrijdag gaf „het Nut” in de Doele deze zeer bekende film. De heer Bruins opende de bijeenkomst en geeft in een korte inleiding een schil dering van den tijd waarin Jeanne de Are leefde. De Staatkundige toestand van Frankrijk was in die dagen hopeloos ver deeld en tot overmaat van ramp kwam daar nog bij de oorlog tusschen Frankrijk en Engeland. Het is in de periode en meer bij het beleg van Orleans dat de figuur van Jeanne in het teeken der be langstelling komt te staan. Door haar begeesterende moed in woord en daad, herleefde het vertrouwen bij de soldaten en werd binnen korten tijd Orleans ontzet en trok het Fransche leger onder haar aanvoering zegevierend verder. Tot ook de laster en verdacht making haar figuur omzweefden en we t Tusschen de besturen van de afdee- lingen Bolsward, Blauwhuis, Workum en Roodhuis van den R. K. Boeren- en Tuirt- dersbond en van den R. K. Landarbei- dersbond is onder nadere goedkeuring der leden overeenstemming verkregen in zake een kring-collectief contract en wel tegen de volgende voorwaarden: vaste arbeiders f 17 per week met brood of f 19 zonder brood, tijdens de hooiïng f 20 per week plus volle kost, één vrije Zondag in de maand en bovendien vier verlofda gen per jaar met behoud van loon, voor alle 4 dorpen de arbeidsregeling van Drankbestrijding. 16 Dec. 1932. De afdeeling Arum der N.V. tot afsch. van Ale. Dr. kwam in het Dorpshuis bij een onder leiding van den voorzitter, den heer Joh. van Zandbergen, om de film „Fakkelgang” te zien draaien. Hieronder volgt de film in ’t kort be sproken, en kunnen de lezers in verbeel ding de platen die op ’t doek verschenen voor hunne oogen voorbij zien glijden: Het licht wordt ontstoken. In de linker benedenhoek van het beeldvlak een kleine, beweeglijke, helwitte vlam. Op flikkerend, afnemend, maar ten slotte toch groeiend. Felle laaiing van vuur. Donkere grijphanden trachten de vlam te verstikken. Deze wijkt even, wankelt zelfs, doch schiet feller omhoog. Hij zet zich uit in vlammende bundels, die het geheele vlak vullen. Dan vormen zij het woord, dat de titel van de film aan geeft: „Fakkelgang”. Halfduistere kelder. Zich langzamer hand iets duidelijker afteekenende om trekken van gebogen arbeidersgestalten Zij zwoegen met verstrakte lichamen over hun vaten. Het beeld herhaalt zich: zes uur, acht uur, twaalf uur. Niets ver andert... Dan de fabrieksfluit: één uur. Moeizaam komen de arbeiders uit hun verstarde houding. Strompelen naar bui ten, verblind door het licht. De camera volgt een der arbeiders. Terwijl hij voortsjokt spreidt zich over het doek een spinneweb. Vaag blijft het beeld van de voortzeulende arbeider en het silhouet A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer l(j cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. opschrift: „Levensvreugde”. Daarop ge monteerd rachitiskopje van een kind... Impressie volksfeest. Versopen koppen. Grove tol. Rijken in rijtuigen nemen de vreugde op ...met zelfvoldaanheid. Ellendebuurten, kroegen, de goot. Tekst: Volksfeest - alcohol - syphilis. En... hetzelfde, maar toch in fel contrast: Feestelijk gedekte tafeL Fonkelen van champagneglazen. Toasten. Handjes met ringen. Zwaar beringde handen. Zelfge noegzame monden. Roode gezichten, ver hit, opgeloopen. De mop die niet meer blozen doet. Werveling van beelden... Het witte tafellaken wordt langzaam weggesleurd... Scherven... Verdwaasde grijns van een heer... Ben ik mijns broe ders hoeder? Verzet. Vakvereeniging. De staking. De politieke actie. Algemeen kiesrecht. Sociale wetgeving. Demonstratie. De propaganda: denkende arbeiders drinken niet. Naast roode vaan de blauwe. De N. V. in» de Meistoet. Sociale achterlijk heid bondgenoot van den kastelein. Krotten in steden. Eén-kamer-woningen. Slaapplaatsmisère. Altijd weer de kroeg. Kind krijgt rozijntjes uit het glaasje van moeder... Achterlijk stumpertje, school van buitengewoon lager onderwijs. Werk der onthouders. In een flits: reeksen brochures, kran ten. Colportage met blauwe wagen. Rei zend drankweermuseum. Kampeeren J. V. O. Sprekers op een meeting. Bordensta tions: Veilig verkeer! Geen alcohol. Snel le impressies van moderne frissche hui zenblokken, parken, sportterreinen, over gaand in optocht J. V. O. Cantine gem. Electriciteitsbedrijf. Vroolijk lachende menschen gebruiken hun twaalf-uurtje melk, koffie... De kroeg van weleer doemt even op om snel te verdwijnen. De haven van vroeger. Nog de kroeg. Arbeiders van vandaag er langs gaande. Een van hen: aarzeling. Hand aan de deur. Kameraad wenkt even, snappen elkaar. Lachende koppen. Loopen door. Thuiskomst tuin- dorpwijk. Kinderhanden om vaders nek. Trotsche moeder... Consultatiebureau UJIV In het nummer van „DEJONG’s NIEU WSBLAD’dat op 31 December a.s. verschijnt? zullen worden opgenomen de De prijs hiervan is 40 ct. per advertentie van 4 regels, elke regel meer 10 ct. In BOLSWARD kan men deze Nieuwjaarswenschen opgeven aan ons Bureau en BUITEN Bolsward, óf direct opzenden aan ons Bureau óf aan de agenten of bezorgers. De opgaven moeten uiterlijk DONDERDAG 29 DEC. in ons bezit zijn. onherroepelijk en onweerstaanbaar als de dag volgt op den nacht. En daarom, al zijn we dan ook zoo intens geleerd geworden en zoo bar mo dern en filosofisch-onafhankelijk, zoo vrij van kinderachtige „weëe” moralisti sche zedepreekjes, we zullen toch goed doen en heel verstandig, als we eens acht slaan op een simpel, dood-eenvoudig ge zegde van iemand in een zooveelste- rangs-blaadje als de Herald-Post (Lcis- ville) die in om-den-drommel-geen orakeltaal opmerkte: Je kunt net zoo veel of net zoo weinig in het leven geven, als je verkiest, want met de maat waar mee je meet, zul je wedergemeten wor den. Geef dus weinig en je ontvangt weinig; geef veel en een overvloed keert tof je terug. Het is niet noodzakelijk al leen maar geld te geven, maar geef ook v^n je zelf iets, je vriendelijke gedachten, liefdevolle woorden en daden, en vergeef vooral niet: een blij glimlachend gelaat. Een hartelijke handdruk zal dikwijls wonderen verrichten. Iedereen heeft iets te geven, begin dus te geven wat je hebt en ga dan voort te geven, geven, ge ven, overvloedig en met liefde... Inderdaad, laten we lankmoedig, vrien delijk, vergevensgezind zijn. Laten we de neiging tot wraak of de geest der vergelding aanstonds den kop indrukken. We kurfnen immers allen onderschrijven wat iemand anders in de Morning Press (Santa Barbara) simpeltjes zei: Niet één van de tien Geboden is onmogelijk of onlogisch of onuitvoerbaar. In geen van allen ontbreken de nobele gevoelens, die het karakter veredelen, als we maar naar hun roepstem wilden luisteren. En we zouden dat wel kunnen, als we wilden, maar... velen van ons blijven harnekkig weigeren om hun naaste lief te hebben, gelijk zich zelve. Maar de man, die met volharding wil luisteren naar de stem van zijn eigen betere ik,» zal niet alleen ongunstige omstandigheden die hem schenen te zullen verzwelgen, de baas blijven, maar zal ten slotte... de voldoe-' ning smaken te weten, dat hij ten minste zijn pelgrimstocht hier heeft volbracht op de beste manier die hij wist, naar het licht dat hijTiad én volgens dé ingevin gen van zijn beter innerlijk wezen... Ook die ingevingen... zijn tenslotte van die onweerstaanbare, niet te verbergen din gen, die in menig mensch wel verduis terd kunnen zijn, maar toch nooit en nim mer verborgen of vergeten kunnen wor den. waarin opgenomen de maagd van Orleans ten slotte terug vinden in het bekende proces te Rouen en haar heldhaftigen dood op den brand stapel. De film behandelt uitsluitend de laatste dagen van haar proces en naar het ge geven te oordeelen was van dit onder werp iets zeer moois té maken. Deze film is, zooals we dat noemen, een zwijgende film, gelukkig maar, wani als die meters groote koppen ook nog gesproken hadden, was de situatie be denkelijk geworden. We kunnen, wat deze film betreft, vol komen onderschrijven wat de explica teur vooraf gezegd heeft. Deze film is iets zeer bijzonders, geen zoogenaamde con- fectiefilm. 40 6 55 12 15 9 65 35 VOETBAL. C. A. B. II—Sneek IV: 4:2. In afwijking van onze gewoonte alleen van de eerste clubs een meer uit voerig verslag te geven, willen we voor vandaag de C. A. B.ers II eens een oogen- blik onder de loupe nemen. Eerst iets over den wedstrijd. Wanneer onder leiding van scheids rechter K. de Jong wordt begonnen, speelt C. A. B. tegen den wind. Het is direct te zien, dat C. A. B. tegen deze club geducht zal moeten werken. De eerste aanvallen zijn dan ook meestal voor Sneek, zonder resultaat echter. Dan werkt C. A. B. zich een beetje los, een goede aanval, maar het schot gaat ver over. Nu volgen meer en meer de aan vallen van C. A. B. Een goed schot keert de S.-keeper, maar de bal rolt hem uit de handen, het is een wirwar, van voeten voor het doel, maar een doelpunt komt er niet Toch is C. A- B. in de meerder heid en even later wordt het werk be loond, 1-0. Korten tijd later rolt een zeer kalm schot de keeper voorbij, 2-0. De Sneekers probeeren thans te com- bineeren, een goed schot op het C.A.B.- doel, de keeper houdt de bal niet vast genoeg en het is 2-1. Onmiddellijk volgt weer een C.-aanval die met een zeer goede goal besloten wordt, 3-1.- Dan krijgen we weer een periode waarin de Sneekers iets sterker zijn. Uit een corner maakt Sneek 3-2. Na de rust moet C. A. B. eerst nog even wennen aan de recht over het veld staande wind, maar spoedig blijkt, dat dan ook Sneek niets meer te vertellen heeft. De bal is voortdurend op de Snee- ker helft en de keeper krijgt druk werk. In deze periode verricht deze zeer goed werk, zoodat het C. A. B. .slechts mag gelukken nog één goal aan de 3 toe te voegen. De eindstand kwam dus met 4-2. Onze conclusie over de spelers van C. A. B. II is als volgt: Keeper zeer goed, de backs hebben ’n mooie wedstrijd gespeeld en aan hun aanhoudend werken is voor een groot deel de gewonnen wedstrijd te danken. De middenlinie was slecht, geen spelver- deeling en maar telkens dat treuzelen met den bal, vooral door den spil, de linksbuiten was ons inziens nog de beste van dit drietal. Tenslotte de voorhoede. Ook hierin zat te weinig overeenstem ming. De spelers liepen te veel door- elkaar en de schotzekerheid was geheel zoek. Wil deze club op de thans bereikte hoogte doorgaan, dan moet er allereerst komen een onderling begrijpen, vooral eenige soms onvermijdelijke ruwheid vermijden. Maar boven dit alles staat een onverwoestbaar enthousiasme, de wil om te winnen. De stand der 2de klas A F. V. B. is thans als volgt: Gesp.Gew.Gel. verl.pnt. v. 2 12 2 12 4 3 4 2 3 4 1 3 3 1 clubs der adspiranten be haalden beiden ook een overwinning, n.l. C. A. B. II-adsp. tegen Sneek II idem met 5-4 en L. S. C. II-adsp. tegen C. A. B. I-idem 0-8. Dank zij den KLOOSTERBALSEM komt hij daar voor goed van af. „Geen goud zoo goed” Sommige dingen zijn nu eenmaal ab soluut bestand tegen vergetelheid, ver telt Bruce S. Wright in een alleraardigst speechje. Er zijn dingen, die nu eenmaal niet vergeten kunnen worden. De zon kan niet verborgen worden. De dag mag somber en triest zijn; donkere, loodgrijze wolken mogen het gelaat der zon geheel bedekken, maar de zon is er toch, haar doordringende stralen schijnen door de duisternis heen... Een berg kan niet ver borgen worden. Een berg, van uit de verte gezien als men hem nadert, blijft zijn overheerschende aanwezigheid aan ons opdringen, als we hem reeds lang weer achter ons hebben gelaten. De zee kan niet verborgen worden. Als men na bij de zee woont, is men zich steeds be wust van die zee. Of het stormt, dan wel kalm weer is, dag of nacht, de getijden en golven zingen hun lied, de stem van de zee is altijd in onze ooren. Een zaad kan niet verborgen worden. Men be graaft het in den grond, bedekt het in zijn graf. Maar door die ingeschapen eigenschap die weigert verborgen te blij ven, baant het zich een weg naar om hoog... naar het licht. Waarheid kan niet verborgen worden... En zoo is het met de oude, onvergan kelijke, onweerstaanbare waarheid, die zich steeds en steeds weer aan ons op dringt, die niet verborgen wil en kan worden en die verklaart, of we het be grijpen of hooren willen of niet, dat we den naaste hebben Lief te hebben. Dat we uit het leven ook slechts krijgen, wat we erin doen. Dat we weder gemeten worden met de maat, waarmee we meten. Tja, we zijn nu wel deksels knappe, geleerde en ingenieuse kerels geworden, ontzaglijk knap en geleerd en dan doet “het haast kinderachtig en naïef en fei telijk wat onnoozel aan, om zich bezig te houden met van die eigenlijk een beetje gênante dingen als liefde, naasten liefde, wel te verstaan. Maar we kunnen prachtige economische systemen uitden ken en opbouwen, we kunnen een vol maakt communisme of een volmaakt ka pitalisme of wat voor ander „isme” uit denken en opbouwen en er de heele we- reldhuishouding op baseeren, doch als dat onweerstaanbare ding, dat naïeve, kinderlijke, ja, voor moderne zakelijke menschen eigenlijk hopeloos verouderde begrip van „Liefde” er niet in gevonden wordt... zal het falen, zoo zeker en zoo JONG s N UWSBLAD i. i. om kV. MM? Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/s et. Buitenland 2^5 ct. 6- Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. III.V1M |W „Door mijn beroep moest ik den ge- geheelen dag op straat loopen en daar door gingen de plekken alttfd open en begonnen te zweren. Van alles pro beerde ik, maar baat vond ik niet, tot dat ik met Kloosterbalsem begon. Ei ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer tk als 't koud wordt van te voren mjn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer van winterhanden en -voeten gehad.- w .,_Or> Onovertroffen bij brand-en snljwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1