IHEUUlJAARSBffl I I O 1 i w I I I I I I I I I I De Bolswardsche Courant en Westergoo I I 18— Jaargang Woensdag 28 December 1932 No. 102 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD DE MIDDENWEG. Uit den Omtrek Gemengd Nieuws. B Nieuwjaarswenschen vcor 1933. Stadsnieuws. I Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Winsum. Nadruk verboden. Arum. 2-7. Wommels. A dve r te n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. bitie die zich zoo langzamerhand rond het voetbalspel ontwikkeld had. Verplaatst. Naar we vernemen is de WelEerw. Pater N. de Wit, thans Kapelaan in de St. Martinuskerk alhier, overgeplaatst naar de parochie te Gouda. Vele parochianen zullen deze ijverige en bekende pater met leedwezen zien vertrekken. Gedurende de jaren in Bols- ward doorgebracht, heeft Pater De Wit zich veel vrienden verworven. Gemeente Gasfabriek Bolsward. De directeur van de Gem. Gasfabriek alhier, verzoekt ons het volgende mede te deelen: Op 24 November 1932 stelde de Raad dezer gemeente een nieuwe Gas verordening vast, welke met ingang van 1 Januari 1933 in werking treedt. Een nieuwe verordening was noodig, omdat de oude niet meer in alle opzichten pas te in het kader van den tegenwoordigen tijd met veranderde techniek en toepas singsmogelijkheden van het gas, enz. Ieder der „gewoon gas”-verbruikers wordt dezer dagen een ex. van de Gas verordening thuis bezorgd, zoodat elk zich op de hoogte kan stellen van den inhoud, hetgeen wel van groot belang is, daar deze inhoud in vele opzichten afwijkt van dien der tot dusverre be staand hebbende verordening. Bewaar Uw verordening dus zorg vuldig! Mochten er gewone verbruikers zijn, die op 31 Dec. a.s. nog niet in het bezit zijn van de nieuwe verordening, dan kunnen zij die nog op het bedrijfskan- toor bekomen. Kerstfeest 25 Dec. 1932. De eerste Kerstdag werd in de Ned. Herv. kerk kerstfeest gehouden. Velen waren in het Kerkgebouw aanwezig. Na opening door den heer Y. Wiersma zong de gemeente Gezang 229 1. Daar- ne werd de kerstboom door twee kleine kinderen ontstoken, onder het zingen van de Engelenzang door hei'gemengd koor. De kinderen lieten een cantate hooren onder leiding van Mevr. Gros-Havinga, en werden getracteerd. De heer J. Broersma vertelde een Kerstverhaal. Nadat de gemeente geza menlijk had gezongen van Gez. 231 3, werd aan de kinderen cadeaux uitgereikt. De tien grooteren, die voor het laatst deze Kerstfeestviering meemaakten, ont vingen ieder een Kerkboek. Als dank zongen de kinderen tesamen van: „Wij danken U, o Vader”, waarna de heer Broersma de bijeenkomst sloot. Y. C. Schuitmaker, hwet ek tige yn ’e Smaek foei. Neitiid waerden de artisten mei in daverjend hantsjeklappen foar hj arren wirk, bileane, dos in biwiis, det elts tof reden wier. Fen it efternei douns- jen ünder lieding fen „De Wommelser Band” waerd drok brükme makke. ’t Dürre oan twa üre ta, hwernei elts tige foldien hüsta kearde. Natuur-tegenstelUngen. Vele Londenaars brengen in verband met het zachte weer, dat in geheel En geland heerscht, hun Kerstdagen door in de zee-badplaatsen. Zaterdag waren alle treinen naar de badplaatsen overvol, zoo dat extra-treinen moesten worden inge legd. In Zuid-Wales bloeien madeliefjes op de weiden. „Ik heb bevonden, dat een mensch een heeleboel goed in de wereld kan doen, als hij er ten minste niet om geeft, wie er de eer voor oogst.” CERVANTES. Rupsen belemmeren spoorwegverkeer. Groote zwermen harige rupsen, die de spoorlijnen bedekten, hebben nabij een station in zuidelijk Britsch Indië, het treinverkeer tijdelijk onmogelijk ge maakt, zoo vertelt Reuter. Een trein, die op het station stoppen moest, verpletterde een groot aantal der insecten, doch hierdoor werd de opper vlakte der rails zoo glad, dat de wielen niet meer pakten en doorsloegen. Eerst nadat mannen uit een nabijge legen dorp groote hoeveelheden zand op de rails hadden gestrooid, kon dé trein de reis voortzetten. Vredespoging van de Paus. Reuter seint uit Rome, dat de Paus stappen heeft laten doen bij de regee- ringen van Bolivia en Paraguay om te verkrijgen dat de vijandelijkheden tij dens het Kerstfeest zouden worden ge staakt. De stap had een volledig succes; de regeeringen hebben zich verbonden ge durende 24 uur de wapens neer te leg gen vanaf Zaterdag om 10 uur ’s avonds tot Zondag op hetzelfde uur. Na het ontvangen der aanvaarding heeft de Paus zijn wensch aan de beide regeeringen doen toekomen dat deze eerste wapenstilstand het begin zou zijn van vrede tusschen beide volken. Voetbal (adspirantenwedstrijd). 25 Dec. 1932. Hedenmorgen speelde Z. V. C- van Zu rich tegen „Westergoo II” van Arum. De gasten verloren met 3-2. Scheidsrechtet was de heer J. Volbeda van Arum. 25 Dec. 1932. Vanmiddag speelde „T. V. C.” van Tjerkwerd een vriendschappelijke wed strijd tegen „Westergoo I” van Arum. T. V. C. won met een aanmerkelijk verschil, 9-0. Vrij zeker is dit groote ver schil te wijten aan het feit, dat er 4 4 van de beste spelers van Arum absent waren. Scheidsrechter was de heer J. Volbeda van Arum. Witmarsum. It BistjÜr fen Fryske Underrjucht Liga hat bisletten bihüldens goed- karring fen de miene gearkomste fen Jannewaerje ta it ütjaen fen in pro- pagande-blêd „Fol Folk en Tael”. Dit moanneskrift scil forgees tastjürd wirde oan de leden en fierder for it doel fen de Liga „it propagearen fen Frysk Un- derwys op skoalle” brükt wirde. De bi- kende struiblêdtsjes scille den forffllle. Ek scil jildlike en morele stipe jown Wirde oan it moanneskrift „De Weits- rop”, det mear tsjinst dwaen scil by it ünderwys en hwet der mei gearhinget, wylst „For Folk en Tael” mear it blêd for net-ünderwizers wirde scil. 25 December 1932. Hedenavond werd onder leiding van Ds. Boers alhier, het Kerstfeest gevierd. De kinderen der zondagsschool zongen onder begeleiding van het orgel een vijf tal aardige Kerstliederen, terwijl het Kerkkoor van Mantgum, onder directie van mevrouw Steenbeek hare zeer ge waardeerde medewerking verleende. Naar het Kerstverhaal werd met groote aandacht door de kinderen geluisterd. Het feest, dat geopend was met het zingen van Ps. 65 1, werd gesloten met Gezang 96. Het kerkgebouw was geheel gevuld. kigs, van een schoonen buitenkant, een Schoonen schijn zijn. En het verwelkt, omdat het geen diepte van aarde heeft. Het kan ook zijn dat we het genoegen pm geliefd te zijn, of bewonderd te wor den, aanzien voor de liefde zelf. En als dan de trots gekrenkt wordt verkillen onze gevoelens... Het is hetzelfde soms met vriendschap. Jaloezie kruipt naar binnen en wil niet toestaan dat een ander een vriend met ons deelt; of de trots wordt gekrenkt en een kleine breuk ver wijdt zich tot een klove. Maar dat is geen werkelijke liefde... Ware liefde... is eer- Onregelmatigheden bij een zuivelfabriek. Tekort van f45000. Bij de Coöperaieve Zuivelfabriek „Emaus” te Vlaardinger-Ambacht zijn ernstige onregelmatigheden in de boek houding ontdekt. Reeds zou een tekort van ongeveer f 45000 zijn geconsta teerd, meldt de „Rott.” Het onderzoek is echter nog niet ge ëindigd en gevreesd wordt dat het te kort nog veel grooter zal zijn. Naar ver luidt zou een bekende bankinstelling de voornaamste gedupeerde zijn. Het is niet bekend of er nog particulieren door deze onregelmatigheden financieel wer den getroffen. De bedrijfsleider is, han gende het onderzoek, geschorst. bied voor wat heilig is. De wortels ervan liggen niet aan de oppervlakte; niets wat daar gebeurt, kan haar beroeren. Zij zoekt zich zelf niet. Het is geen drift om te bezitten, maar om te geven en te die nen. Hoe meer zij, dien we werkelijk liefhebben ons teleurstellen en ons ge duld op de proef stellen, des te meer voelen we dat zij onze zorg'en medelijden noodig hebben. De dingen die een ware liefde bedreigen, verdiepen en louteren haar slechts. Maar wat er ook gebeurt, vergaan doet zij nooit, omdat het een eigenschap van den Eeuwige is. FLORIS C. 1 maar de aantrekking van iets oppervlak- i Verschijnt Dinsdags- en frjjdagsavonds. Zeven kinderen verbrand. Bij een nachtelijken brand te Birming ham zijn zeven kinderen uit eenzelfde gezin omgekomen. De ouders en het jongste kind moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Bij het blusschings- werk werden drie brandweermannen ge wond. Klein Kerstspel. 23 Dec. 1932. Hedenavond voerde de afd. Marssum van den V. C. J. B. onder leiding van ds. Mulder aldaar in de Ned. Herv. kerk het kleine Kerstspel op, nadat de gemeen te Gezang 270 1 had gezongen. De heer B. Siderius, voorzitter van dé V. C. J. B. las de mooie Christuslegende voor van Selma Lagerlöf. Ds. Mulder hield een inleiding, waarnh door de gemeente gezongen werd Gez. 229 1. Direct na het Kerstspel zong men als antwoord Gezang 96. Het was een zeer goede avond èn voor spelers èn voor de met aandacht luiste rende aanwezigen. In ben aardschokken plaats gehad, die verge zeld gingen van aschregens uit den vul- kaanachtigen Dhoebri-heuvel. Groote op winding heeft zich van de bevolking meester gemaakt, daar zij vreest voor ’n catastrofe evenals in 1929. Frankrijks oorlogsbegrooting. De Fransche regeering heeft op de be- grooting van oorlog voor 1932 een be drag van 90 millioen geschrapt. Oor spronkelijk was het aandeel, dat het de partement van oorlog in de bezuini gingsmaatregelen zou hebben, vastge steld op 69 millioen, maar de minister van oorlog heeft nog tot extra bezuini ging kunnen besluiten. VOETBAL. Vriendschappelijk. C. A. B. I—Gorredijk I Een nogal talrijk publiek heeft tweede Kerstdag getuige kunnen zijn van een absoluut futloozen wedstrijd. Scheen het voor de rust nog, dat er eenigszins spel ontwikkeld zou worden, na de rust was er maar één elftal dat speelde, en wel Gorredijk. Een andere verklaring lijkt ons niet mogelijk voor een 2-0 voorsprong, die in een 7-2 nederlaag wordt omgezet. Ons inziens is deze taktiek van C. A. B., bij vriendschappelijke wedstrijden <al- Gezellige gevangenis. Radio in de cellen. In het nieuwe deel van de Staatsge vangenis te Lincolm (Nebraska) zullen de gevangenen in hun cellen radio krij gen. Hiertoe is met het door hen zelf ver diende geld een groote ontvang-instal- latie gekocht en met alle cellen en loka len is verbinding tot stand gebracht. Iedere gevangene moet zelf zijn hoofd telefoon koopen van het door hem in de gevangenis verdiende geld. De directie van de gevangenis is van meening, dat door de radio de moraliteit onder de gevangenen beter blijft. was hij volkomen uitgeput, zoo meldt V. D. 24-12-’32- Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Rients Sijbrandij, dienstplichtige der lichting 1930 uit de Gemeente Wonseradeel vrlenging van opkomst voor eerste oefening verleend tot 24 Augustus 1933. Smokkelarij aan de Zuidgrens. De politie te Hoensbroek heeft Don derdagavond beslag gelegd op een pan tij van 200 browning-revolvers en 2000 patronen. Deze wapens waren verstopt In de woning van een mijnwerker, die op de staatsmijn „Emma” werkt. Bij onderzoek is gebleken, da de wapens via Sittard uit België werden ingevoerd. 3300 kg suiker in een auto achterhaald Te Roosteren hebben grenskommie- zen beslag gelegd op een vrachtauto, die 3300 K.G. suiker vervoerde en door den chauffeur van den dijk was gereden, toen hij zich achtervolgd zag door de politie. Het onderzoek heeft uit gewezen dat de auto bestuurd werd door twee mannen uit Eindhoven. Aardschokken in Assam. het Noordwesten van Assam heb- in de laatste dagen verscheidene Weer een nieuw oorlogsschip. Kruiser van 10.000 ton. De Bethlehem scheepsbouw mij. te Quincy in Massachusetts heeft ingeschre ven voor den bouw van een nieuwen tienduizend tons kruiser ten behoeve van de Amerikaansche marine, voor een be drag van 8.96.000 dollar. De admirali teit heeft deze firma den bouw gegund, waarmee pas in Maart 1933 zal worden begonnen. De nieuwe kruiser zal uitge rust worden met 8 duims geschut. ©■F' In het nummer van „DEJONG’s NIEU WSBLAD”dat op 31 December a.s. verschijnt, zullen worden opgenomen de De prijs hiervan is 40 ct. per advertentie van 4 regels, elke regel meer 10 ct. In BOLSWARD kan men deze Nieuwjaarswenschen opgeven aan ons Bureau en BUITEN Bolsward, óf direct opzenden aan ons Bureau óf aan de agenten of bezorgers. De opgaven moeten uiterlijk DONDERDAG 29 DEC. in ons bezit zijn. Kerstfeestviering. Zondagmiddag had wederom de Kerst feestviering plaats in de Ned. Herv. kerk De kerstboom met zijn vele lichtjes en kleuren, alsmede de toepasselijke ver telling en gezongen liederen trekken als altijd veef belangstelling. Maandagmiddag werd dit feest gehou den in de Broerekerk, waar ook groote belangstelling van vele ouderen was. Geen wonder, de stralende kinderge zichten, die genieten rondom de kerst boom, de versnaperingen in ruime mate rondgedeeld, ’t een en ander bijeen ge nomen, blijft als steeds een aantrekke lijkheid en brengt steeds bij tot de ware Kerstvreugde. In het R.K. Werkliedengebouw zal dit jaar, nu de Kerstkribbe door de weinige ruimte in de St. Martinuskerk daar niet geplaatst kon worden, hedenmiddag een kerstviering plaats hebben. 24 Desimber ’32. Komeedsje-joun. De toanielforiening „Nim 't sa ’t Is” fen Rien hat jisterjoun hjar twadde üt- fiering hélden yn ’e seal fen Tj. Faber to Itens. De opkomst wier dizze keai tige best, hwet fêst troch it moaije waer kaem. Neidet de foarsitter, de hear Jaersma tie oanwêzigen it wolkom taroppen hat en ünder oaren syn foldwaning ütsprekt oer de greate opkomst, jowt de sprekker in koarte oanwizing oangeande it earste toanielstik, hwertroch de ljue de strek king fen it stik better yntinke kinne^ hwet foar hjarren dos moaijer wirdt. Hjirnei kaem „Nim ’t Sa 't Is” foar it foetljocht mei it toanielstik „Sake de Wüldboer” yn fjouwer bidriuwen, fen G. Burgy. Mei oandacht hawwe de oan wêzigen it stik biharke. De earnst, öf- wiksele mei in bytsje koartswyl teikene op moaije wize it stik üt it deistich lib- ben, mei syn sinne skaedsiden. De Spylsters en spylders hawwe tige hjai bést dien. Yn it skoft krig emen mu- syk to hearren fen „De Wommelser Band”, dy’t ridlik gau de gearkomste oan’t sjongen hie, elts wier op dreef. Nei it skoft waerd opfierd „Potfor- tarre”, satirike skets yn ien bidriuw fen In een krater afgedwaald. Uit Napels wordt gemeld, dat de ge leerde Arpad Kirner in den krater van den vulkaan Stromboli is afgedaald, al waar hij zich drie uur heeft opgehou den. Voor dit doel was hij geheel in een asbest pak gekleed, met een stevigen helm, om hem te beschermen tegen val lende stukken lava. Achter zich aan Krite BoalserL De Krite Boalsert hSldde Slderge- woante de 2e Krystdei hjar bütenge- woane gearkomste yn de Doele. Opfierd waerd: „Driigjende Leechte” nij toanilstik fen Geertsema en Ep- penga. It stik sawol as it spyljen haw we beide mar tige skoan foldien. Der sit aksje en öfwikseling yn, howol it noch al frij hwet fen ’e spilers freget. Mar de leden fen it Kritetoaniel binne der mar tige yn slagge en de seal fol minsken libben den ek alhiel mei. It toaniel wier bést forsoarge. Ek it bikende neistikje: „Lech ris anl!” fen Schuitmaker is en bliuwt in pittich en moai stikje as de typen mat goed werjown wirde. It wier hjir mar wer tige by tige! Der is hwet öflake. De seal wier to lyts sa great wier de opkomst en der is nei öfrin noch dounse det it klapte. In tige béste joun for de Krite, dy’t nei winsk slagge is. Buitengewoon zacht Kerstweer. Uit allerlei streken komen berichten omtrent het ongewoon zachte winter weer. Op de bergen bij Pistoja, evenals iri Rome, wordt deze Kerstweek geken merkt door stralende zonneschijn, waar bij des middags temperaturen voorko men van 20 graden Celsius en zelfs daar boven. De nachten echter zijn koud. In de geheele Sovjet Unie is het bui tengewoon zacht weer. Terwijl anders overal in Rusland reeds midden-Decem- ber de vorst is ingetreden, wordt thans uit alle streken een temperatuur van 4 tot 8 graden boven het vriespunt ge meld. In Moskou bloeien de seringen. Dé Finsche Golf is geheel ijsvrij, de scheep vaart is in vollen gang. Ook in de Vereen. Staten heeft na tiert dagen van sneeuwstormen de winter plotseling plaats gemaakt voor warm weer. Het lijkt meer op voorjaar dan op winter. Chicago, Winnipeg, Manitoba, en Minnesota, waar de vorige week nog sleepte hij 300 M- asbesttouw, waarin 20 tot 30 graden vorst was, heerscht de electrische draad was verborgen, die thans een zachte temperatuur. In de Oos- zijn lamp voedde. Toen hij terug kwam telijke staten smelt de sneeuw overaL b* Filosofen en schrijvers hebben steeds met nadruk gewezen op de groote betee- kenis, voor de geestelijke groei van het individu zoowel als voor de samenleving van die eigenschap, die gemeenlijk wordt aangedtlid met Liefde, menschen liefde, naastenliefde zoo men wil. En in een van de mooiste stukken Engelsch proza die we kennen, wordt gezegd: „many wa ters cannot qench love, nether can thee floods drown it” (vele wateren kunnen de liefde niet dooven, noch kunnen de watervloeden haar verdrinken). Ware menschenliefde is dus iets, dat door niets gedoofd kan worden. Tja, in theorie nemer we dat graag aan. Maar, met James Reid kunnen we de vraag stellen, die Jij ook in British Weekly deed, Is het altijd waar? Hm, ja ja, is het altijd waar? De geïnspireerde schrijver heeft ver- kliard, dat „de liefde is lankmoedig, zij is goedertieren; die liefde is niet afgun stig; de liefde handelt niet ongeschikte- Ijk... zij zoekt zich zelve niet, zij wordt niet verbitterd, zij denkt geen kwaad... zij bedekt alle dingen, zij gelooft alle dingen, zij hoopt alle dingen, zij ver draagt alle dingen... de liefde vergaat nimmermeer...” Zij vergaat nimmermeer. En toch kennen we allen wel gevallen, waarin zij wel verging. We weten van vrienden, die eens onafscheidelijk waren en die elkaar nu op straat als vreemden voorbijloopen. Er zijn gezinnen, waar de menschen hebben opgehouden liefde voor elkaar te gevoelen... En, wij zelf? Ja, wij zelf... Natuurlijk erkennen we de schoonheid en noodzakelijkheid van liefde. Aan den anderen kant is er iets in ons, dat zich verzet tegen een soort van liefde, die alles goed vindt, en in sentimenteele gemakzucht zich door pientere bedriegers zou laten berooven en uitkleeden en explolteeren. En terecht verzetten we ons tegen zulk een gevoel, want dit heeft niets gemeen met ware naastenliefde en is slechts een armzalig lerminst bevorderlijk voor de groote am- surrogaat, geboren uit gemakzucht en ’n slappe ja-broer-geest. Maar dan die ware liefde, die niet afgunstig is, zich zelf niet zoekt, niet lichtvaardig handelt, alle din gen verdraagt, koesteren wij die zelf wel? Worden we zelf niet dikwijls nog ongeduldig tegenover anderen, of ge prikkeld, keeren we ons soms niet heele- maal van hem af? Vergaat onze liefde... nimmermeer? We moeten bekennen van wel. Maar hoe komt dat dan? Vanwaar die tegen strijdigheid met wat geinspireerde schrij vers omtrent die liefde zoo pertinent ver klaren? Misschien komt het wel, zooals James Reid antwoordde, omdat we niet werkelijk lief hebben. We kunnen ons zelf zoo gemakkelijk misleiden. Wat de menschen liefde noemen, kan soms alleen Ijesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 luiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. 'oor het Buitenland f7.- per jaar. eesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I E JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1