BALANSGEDACHTEN. Man en vrouw zyn één in hun lof over „Zij’’-crême. Zij is inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 20—75 cent. I r 0. F. J. HOFSTEDE I BRILLEN - BREUKBAHDEH B eti BUIKGORDELS ^lliiiiiioiiifflioiiiiniiiifflra Woensdag 4 Januari 1933 29— Jaargang No. 1 Stadsn i eu ws. Official Ford Dealer Bolsward Telef. 86 Uit den Omtrek. Gemengd Nieuws. en A Makkum. Lage tarieven Arum. t het niet zoo gemakke- A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Winkeldieven. Alhoewel de handel in onzen tijd niet altijd winstgevend is „verkoopen” is toch beter dan dat de goederen gewoon worden weggenomen. In den laatsten tijd was dit den winkelier R. alhier meermalen gebleken, dat er iets uit den winkel vermist werd- Een tweetal jongelui werd hiervan verdacht. Dezer dagen zijn deze jeugdige die ven op heeterdaad betrapt. Bij een door de politie afgenomen verhoor bekende een der jongens en bleek het dat dit diefachtig clubje bestond uit F. D., D. A., J. A. en P. K., jongens van 16 tot 18 jaar. Bij een verder verhoor heeft het ge- heele viertal bekend. f Heden slaagde voor het diploma Vereeniging van Leeraren in het Boek houden te Amsterdam, onze stadgenoot Arnold Andriesma, die zijn opleiding ontving van den heer J. Walraven, Leer- aar M. O. Boekhouden, alhier. Sneek. Geslaagd voor de vereeniging „Vak onderwijs voor opticien”, gevestigd te Amsterdam de heer A. M. Sustring te Sneek. Een lugubere vondst Een duiker heeft, naar V. D. meldt in de haven van Valparaiso een lugubere vondst gedaan. Hij heeft n.l. tien lijken opgehaald,welke aan spoorstaven vast gebonden waren- Men vermoedt dat ’rer sprake is van een politieken massa moord, daar een der slachtoffers de in de maand Juni vermiste communisten leider Anabalon zou zijn. Anabalon had een krachtige communistische propa ganda gevoerd tijdens het bewind van Davila. Dood gevonden. Een 26-jarige man, wonende bij zijn ouders in Snikkevaardersgang te Gro ningen, is gistermorgen door zijn vadei dood in de gang gevonden. Het bleek, dat kameraden hem des nachts thuis hadden gebracht en hem daar neerlegden in de meening, dat hij zwaar beschonken was. Om halftwaall gisteravond is hij reeds in bewusteloozen toestand in de Oelkingestraat gevonden. Het lijk vertoonde geen uitwendige ver wondingen; het is door de politie in be slag genomen. De onrust in Stiermarken bedwongen. In verband met de onrust te Vorau in Stiermarken meldt Reuter, dat de boeren aldaar de aangekondigde protestbetoo- ging welke volgens een later bericht Een „verduisterend” Burgemeester. De burgemeester van de stad Traben- Trarbach aan de Moezel, Eduard Smidt, is wegens verduistering en het verval- schen van documenten in hechtenis ge nomen. Smidt had tengevolge van het ingrij pen van den landraad zijn ambt einde November neergelegd. Een daarna inge steld onderzoek bracht de onregelmatig heden aan het licht. Zoo heeft hij zich sedert jaren een hooger salaris laten uit betalen dan hem toekwam. Ook liet hij zich provisie betalen voor bestellingen, die door de stad gedaan werden. De gemeente-financiën zijn mede hier door in een zeer slechten toestand ge komen. De schulden van de kleine stad worden op niet minder da>< twee millioen mark geraamd. De verduisteringen moe ten over een bedrag van 60.000 mark .oopen. 29 Dec. 1932. Aangevlogen een witte postduif, ge ringd no- 875, bij den heer Tj. Bakker. Alweer een nieuwe groep die gesteund wordt. Wie volgt? De minister van Economische Zaken en Arbeid, mr. T. J. Verschuur, heeft naai aanleiding van een desbetreffende schrif telijke vraag van mr. J. A. de Wilde, lid van de Tweede Kamer, medegedeeld, dal met het oog op ffe moeilijkheden, waarin vele kweekers gaan verkeeren, binnen zeer korten tijd een wetsontwerp mag worden tegemoet gezien betreffende steun aan de „Boskoopsche cultures”. Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’s, ook zonder chauffeur. Auto-ongeval. Nieuwjaarsmiddag reed een leerling- chauffeur met een auto van den heer A. D. tegen de betonleuning van de Gasthuisbrug. Deze constructie is nog al stevig, zoodat de auto de gevolgen van deze kennismaking terdege onder vond. De wagen werd nogal zwaar be schadigd. Ook de bru^ ouning bekwam eenige averij. Witmarsum. „Melkkoning” vermoord. Larry Fay, een berucht „gangster” van de New Yorksche onderwereld, bijge naamd de „melkkoning”, die altijd in een gepantserde auto vervoerd werd, is dood geschoten toen hij een nachtclub, waar van hij eigenaar is, binnentrad. Volgens Reuter denkt de politie dat de portier van de nachtclub de moordenaar is. Hij zou wraak koesteren jegens Fay omdat deze zijn salaris had gekort. Wolvee in Irak. In het Noorden van Irak zijn, ten ein de er de veeteelt te bevorderen, den laat sten tijd groote kudden schapen inge voerd. De dieren bleken er uitstekend te aarden, maar onvoorzien gevolg is, dat in deze gebieden nu voortdurend meer wolven worden waargenomen, die klaar blijkelijk door de hun geboden kans op een malsch hapje worden aangelokt en dan ook al menig schaap hebben ver slonden. Dezer dagen is zelfs een uit niet min der dan 500 wolven bestaande troep op klaarlichten dag in de nabijheid van Sjer- gat verschenen, uiteraard tot groote ont steltenis der bevolking. Hals over kop vluchtten allen hun huizen in en sloten zich daar op. Drie kinderen echter, die zich niet snel genoeg uit de voeten had den kunnen maken werden een prooi van de hongerige dieren. De autoriteiten hebben thans een ieder verboden, de plaats ongewapend te ver laten. Tevens is aan de regeering ver zocht troepen te zenden, ten einde een drijfjacht op de wolven te kunnen orga- niseeren. Ergerlijke baldadigheid. Te Rotterdam zijn Vrijdagavond om streeks kwart over vijf aan den Dortsche straatweg twee stoomtrams, waarvan de een uit en de andere naar Rotterdam was vertrokken, met elkaar in botsing geko men. Beide locomotieven en twee post wagens ontspoorden, terwijl voorts het voorbalkon van een passagiers-rijtuig werd ingedrukt. Geruimen tijd duurde ’t, voordat de locomotieven en de volgrij- tuigen weer op de rails stonden. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. De oorzaak van de botsing was een verkeerde wisselstand, die blijkbaar aan baldadigheid is te wijten. Kwajongens moeten namelijk den wissel hebben om gegooid even voordat de tram uit de richting van de Rosestraat naderde. Een welkome Oudejaarsverrassing. De Amerikaansche schatkist heeft gehoor gegeven aan den eisch van 132.055 belastingbetalers, die protes teerden wegens het teveel belas ting betaald hebben. In het geheel be taalt de schatkist 86J£ millioen dollar terug, voor elke 18 dollar die gestort waren, één terug- Het hoogste bedrag kreeg de United Fruit Co. terug: bijna 3 millioen dollar. Aan bij ons bekende Amerikanen werd terugbetaald: ambas sadeur Andrew Mellon 8000, Douglas Fairbanks 72.000, Ranon Novarro $7600, Conrad Nagel 4000, kolonel Lindbergh 1243. Postduivennieuws. Reeds dezen zomer meldden we reeds welke successen die de Bolswardsche Postduivenliefhebbers in de Provinciale Concoursen behaalden. Op den 2e Kerstdag in Sneek gehouden Jaarvergadering van Afd. H. van den Alg. Ned. Bond van Postduivenliefhebbers, bleek pas hoe groot deze successen wa ren. Van de 8 afdeelings concoursen de afgeloopen zomer gehouden, behaalden de Bolswardsche liefhebbers 6 eerste, 6 tweede en 7 derde prijzen. Generaal Kampioen over de provincie werd D. Bangma met 152 van de 200 te halen punten. No. 2 werd Th. de Jong met 104 punten. No. 3 H. W. Bos, Sneek, even eens 104 punten. No. 4 W. L. Kroon te Sneek met 97 punten. No. 5 en 6 de hee- ren Y. de Vries met 86 en J. Gerritsma met 76 punten. Alzoo 4 Bolswarders bij de eerste zes. Meer dan de helft der uit geloofde prijzen kwamen naa Bolsward, terwijl de heer A. Bangma met de eerste vogel over de drie Noordelijke Provin cies een beker verwierf en tevens een beker won op de wedvlucht Eijsden. Al zoo een pracht prestatie op postduiven- gebied. Naar aanleiding van deze successen houdt de P. V. „De Luchtpost” een club- tentoonstelling, welke a.s. Vrijdag en Za terdag wordt gehouden. (Zie advertentie in dit blad). Tevens worden hier al de gewonnen prijzen tentoongesteld. 31 Dec. 1932. Heden Zaterdagmiddag te 4 uur had in de Raadszaal ten Gemeentehuize Won- seradeel het afscheid plaats van den heer D. Kip, gemeente-veldwachter te Ping- jum, die heden ontslag werd verleend, wegens de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Burgemeester Mr. L. K. Okma, die den aftredende functionaris het eerst toesprak, waardeerde het ten zeerste, dat, behalve de collega’s van de heer Kip uit de verschillende ressorten in de ge meente Wonseradeel, ook aanwezig wa ren de Marechaussee en de Rijksveld- wacht, omdat deze drie organen een één heid vormen en op elkaar zijn aangewe zen. Uit een persbericht had spreker ge lezen dat de heer Kip in zijn standplaats Pingjum zeer gezien was. Bij de Zuider zeewerken te Kornwerderzand en te Breezand mochten allen hem wel, omdat hij op bijzondere en aangename wijze met de menschen daar wist om te gaan. Gedurende een lange reeks van jaren heeft hij als Veldwachter de gemeente trouw gediend, een woord van hartelij- ken dank is hier dan ook op zijn plaats. Dat het hem met zijn vrouw en dochter in zijn nieuwe woonplaats Harlingen goed moge gaan, was de; wensch van den heer Burgemeester. Hierna spraken nog zijn collega’s Feenstra en de Chef-Veldwachter Plaat, die speciaal roemden zijn correcte hou ding ten opzichte van zijn superieuren. Hierbij sloten zich aan de Chef-Rijks- veldwacht te Bolsward en de opperwacht meester der Kon. Marechaussee te Mak kum, waarna de aftredende functionaris voor de waardeerende woorden zijn har- telijken dank uitsprak. weer wat afgelast ten slotte toch nog hebben gehouden. Er namen 1500 boe ren aan deel. Tegelijkertijd onderhandelden delega tie» met de regeeringsvertegenwoordigers en burgemeesters, alsmede met den rech ter van instructie over de vrijlating der gearresteerde boeren. Nadat de rechter aan den officier van justitie te Graz had medegedeeld, dat de boeren zich rustig gedroegen, dat niets onwettigs was geschied en voor herha ling der samenscholingen niet behoefde te worden gevreesd, werd de vrijlating der aangehouden boeren toegestaan. De te Vorau verzamelde boeren ver lieten daarop tegen den avond het dorp. Wanneer de drank is in de man Acht verpleegden van een Hamburgsch armenhuis, waren op tot nog toe onop gehelderde wijze in het bezit Van alcohol gekomen.Zij werden rumoerig en toen een beambte hen tot kalmte maande, vie len zij hem aan en mishandelden zij hem ernstig. De door andere verpleegden gewaar schuwde opzichter werd door de be- schonkenen, die reeds eenige tafels en stoelen hadden stukgeslagen, eveneens aangevallen en uit het vertrek gedron gen. Met behulp van het andere personeel slaagde men er tenslotte in de twee befcW’ hamels van het troepje beschonkenen te overweldigen, waarbij nog een beambte door een messteek werd gewond. Pas toen een Uberfall Kommando ar riveerde, kon de rust definitief hersteld worden. Vier verpleegden werden gear resteerd. Voetballen. 1 Jan 1933. Hedennamiddag speelde de S. V. C. V tegen Westergoo I te Arum. De Snee kers wonnen met de stand 111. De scheidsrechter was de heer Slippens van Sneek. Als het mogelijk ware morgen aan den dag plotseling door een machtige wet het koopen op afbetaling over de geheele wereld met één slag af te schaffen, zou dit niets minder dan een crisis beteeke- nen. Ofschoon betrouwbare statistieken ontbreken, kan veilig op grond van de practijk worden aangenomen, dat tegen woordig tal van groote artikelen voor het grootste percentage op afbetaling ge kocht worden. Dat zijn naaimachines, stofzuigers, piano’s groote gereedschap pen, werktuigen, installaties van kleine zaken, huizen, groote meubelen, fietsen, motorrijtuigen tot auto’s toe, kleeding, machines, complete ameublementen tot zelfs volledige huisinrichtingen, fototoe stellen, gramofoons, radio-toestellen, or gels, waschmachines, enz. enz. Men kan haast niets zoo gek denken, 'of het is tegenwoordig op afbetaling té krijgen en het koopen op afbetaling wordt zoo ontzaglijk veel gedaan en is zulk een machtige factor geworden, dat een plotselinge stopzetting van deze ge woonte eenvoudig een gedeeltelijk lam- leggen van een groot deel van den han del zou beteekenen. In Amerika b.v., waar deze gewoonte nog veel meer verbreid is dan bij ons, hebben volgens mededeelingen, die on langs door den Board of Trade gedaan zijr^, de meeste inkoopen op afbetaling plaats, niet alleen door menschen, die niet dadelijk de middelen bezitten om te kunnen betalen, doch ook door anderen, pie wel de noodige contanten hebben. En naar de mate die gewoonte hoé langer hoe meer ingang vindt, naar die mate wordt er ook hoe langer hoe har der tegen gesputterd. Op een vergadering van een plaatse lijke middenstandsvereeniging is onlangs gezegd, dat het koopen op afbetaling de grootste pest voor den winkelier is en hem de grootste stroppen bezorgt. Er zijn zoowel onder de theoretici als onder de menschen uit de practijk zulke fana tieke tegenstanders van het afbetalings- systeem, dat zij roepen om een wet, die dit eenvoudig verbiedt. Zij hangen schrik kelijke beelden op van de gevolgen, die het koopen op afbetaling heeft voor eco nomisch zwakke winkeliers en voor par ticulieren, en inderdaad zijn er voorbeel den te over van winkeliers, voor wie dat systeem den maatsphappelijken onder- gang beteekent en particulieren, wier ge zinnen geheel ten onder geraakt zijn, doordat zij zich door het koopen op af betaling zoo vast en zoo diep er in en er onder gewerkt hadden, dat er geen redden meer aan was. Men zou nuchtet kunnen vragen of gezinnen, die van zoo weinig vastheid blijk gaven en die zoo zwak stonden, ook zonder het koopen op afbetaling niet er onder geraakt zouden zijn en verder, of men om de uitwassen van ’n systeem het systeem zelf moet veroordeelen. Er zijn menschen, die zoo veel rooken, dat zij er ziek van worden. Moet daarom het rooken afgeschaft wor den? Er zijn gezinnen verwoest door den drank. Moet daarom de drank voor ieder verboden worden als een wettelijke maat regel? Amerika is op dat gebied een waarschuwend voorbeeld. Het is volkomen juist, dat menschen zich diep in de schuld gestoken hebben, omdat het zoo gemakkelijk is alles, schier alles op afbetaling te koopen en voot zwakke menschen is het een verzoeking geweest om zich dingen aan te schaffen, die ver boven hun vermogen en finan- ciëele capaciteit gingen. Het heeft velé menschen verleid tot een dwaze en ge vaarlijke weelde, die het begin werd van ondergang en niet zelden van oplichting. Zoo heeft men stofzuigers gekocht in gezinnen, waao alles anders eerder noo- dig was, omda lijk te krijgen was, maar zelfs opgedron gen werd door verkoopers. En merkwaardig is de uitspraak, die OPTICIËN - Telef. 3054 Grootzand 18 - SNEEK SOLIED ADRES voor de Amsterdamsche Kantonrechter Mr. Hartzfeld onlangs gedaan heeft, toen hij den verkoop van een stofzuiger aan een armen kerel, die dat ding niet noodig had en nooit betalen kon, tot een on wettige transactie verklaarde en den ver- kooper, die den man in rechten had aan gesproken, zijn vordering ontzegde, om dat men dadelijk had kunnen weten, dal de kooper niet betalen kon en de verte genwoordiger hem eenvoudig het ding opgedrongen had en zelfs de eerste be taling van f6.op het bedrag van f138 betaald had, om toch maar de provisie pp te kunnen strijken. Het is nauwelijks te gelooven, dat deze opzienbarende uitspraak in hoogere in stanties bevestigd; zal worden, want waar blijft de rechtszekerheid bij duizend en één commercieele transacties, als vorde ringen op dergelijke gronden nietig ver klaard kunnen worden, tenzij men der gelijke arresten zou omkleeden met allé mogelijke wettelijke garanties. Het treurige geknoei met het verkoo pen van stofzuigers is een dankbaar on derwerp voor de tegenstanders van het verkoopen op afbetaling om heftig tegen het systeem in het algemeen los te trek ken. Doch om ’t kwaad van dit systeem te bewijzen, moet men iets anders doen dan wijzen op de uitwassen. Men hoeft volstrekt niet te dweepen piet het koopen op afbetaling, de winke liers zullen er zeker niet mee dweepen, velen hunner hebben er ’n hartgrondigen afkeer van en zouden van ganscher harte medewerken aan de volledige en blijven de afschaffing ervan. Doch wie over deze dingen wil mee praten, moet de kwestie practisch bezien en zich niet in schoone theorieën alleen verliezen. Als men toe wil geven, dat het koopen op afbetaling een kwaad is, dan moet men ook zeggen: maar een nood zakelijk kwaad. En een kwaad, dat zijn goede zijden heeft. Wij noemen er slechts een, maar die van groote beteekenis is, namelijk, dat de mogelijkheid om vele artikelen op afbetaling te kunnen koo pen, op zichzelf een krachtigen prikkel vormt voor den handel. Duizenden din gen zouden nooit of veel later gekocht worden, als zij alleen maar met geld in de hand te koop waren. Verkoopen op afbetaling wil zeggen crediet te verlee- nen in den vorm van een artikel. Welnu, een wereld zonder crediet ié moeilijk denkbaar, een maatschappij, waarin alle transacties contant geschie den, zal men niet zoo gemakkelijk schep pen en zou op groote economische be zwaren stuiten. De slechte tijden hebben de zakenlieden er meer dan ooit toe ge bracht om op crediet te verkoopen. Er is al veel gewonnen als men er toe komen kan alleen te verkoopen als er redelijke gronden voorhanden zijn, dat de kooper betalen kan en zal. Het tekort bij het gasbedrijf te Ede. De burgemeester van Ede heeft in de raadsvergadering, in verband met de on geregeldheden bij de boekhouding det gasfabriek, verklaard, dat tot nu toe niet is gebleken, dat de betrokken ambtena ren ontvangen gelden ten eigen bate heb ben aangewend. Maar wel, dat op on verschoonbare wijze gfbote sommen niet zijn geïnd, van welke bedragen waar schijnlijk een zeer groot gedeelte terug gevorderd zal kunnen worden. Met deze invordering zal de volgende week een aanvang worden gemaakt. Voorts zal de gascommissie in samen werking met den accountant van de Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten het onderzoek voortzetten en daarvan zoo spoedig mogelijk rapport uitbrengen aan den raad, die alsdan zal beoordeelen of en zoo ja, welke straffen zuilen wor den toegepast. In afwachting daarvan zijn de heeren Noorman, adviseur, W. v. d. Bospoort, administratief leider en J. Gerritsen, boek houder, geschorst. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a et. Buitenland 2^ ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. CREDIET EN AFBETALING. w. u. d. intern Aulonoodio? DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1