FRISO- BAAI A. M. SÜSTRING De Bolswardsche Courant en Westergoo DOUWE EGBERTS Woensdag 11 Januari 1933 29= Jaargang No. 3 VERBITTERING. Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 BRILLEN op voorschrift van H.H. Oogartsen. Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Uit den Omtrek. en A Ingezonden Mededeelingen )- n 2 1 Achlum. I Nijland. Arum. Kooijenga, Vice Voorz, van de S. D. A. P. 1 t Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. n a Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. 4 3 3 1 1 0 2 2 1 1 1 3 3 3 8 7 6 4 4 1 Staking confectie-industrie. In het Amsterdamsche confectiebedrijf is een conflict uitgebroken. Heden is een staking begonnen bij vijf groote firma’s. Bij deze werkstaking zijn ongeveer dui zend arbeidskrachten, meerendeels vrou welijke betrokken. De oorzaak is loonsverlaging. De werk gevers hadden aanvankelijk voorgesteld op 1 Januari 1933 de loonen te verlagen met 10 pet. en bovendien op 1 Juli 1933 rtog een verlaging toe te passen van 5 pct, met dien verstande evenwel, dat loonsverlagingen reeds in den loop van 1932 ingevoerd, in mindering van Je voornoemde verlagingen gebracht zou den worden. De Rijksbemiddelaar deed daarop de volgende voorstellen: Met 8 Januari wordt 5 pet, loonsverlaging van kracht. Verla gingen reeds ingevoerd in het jaar 1932 worden hierbij verrekend. Meeningsver- schillen hierover zullen uiteindelijk door arbitrage worden beslecht. In verband met dit voorstel was door ’t hoofdbestuur van den Modernen Bond aan de werkgeversorganisatie een uitstel van drie dagen gevraagd, ten einde een beslissing met de leden te kunnen nemen over de voorstellen van prof. mr. Aal- berse. Het bestuur der vereeniging van Con- fectiefabrikanten heeft het gevraagde uit stel niet toegestaan. Daarop werd beslo sloten met ingang van heden het werk te onderbreken. Geslaagd. Onze vroegere plaatsgenoot Tjerk Y. de Boer, slaagde dezer dagen te Am sterdam voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie. OA.B. I Sneek II C.A.B. II Sneek III Bl.-Boys II L.S.C. II 4 Jan. 1933. Door notaris L. v. d Burg werd heden bij Donia publiek verkocht het zaken- pand waarin door den heer J. Lemstra gedurende eenige jaren een radiohandel is gedreven. Kooper werd de heer O. Tjalsma voor de som van f 3838. Héél goBdfaqpl Héél basti Lage tarieven ït n jr t. !t T o e e e Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’s, ook zonder chauffeur. Kinderspel met noodlottige gevolgen. Twee dooden, veertien gewonden. In een volkswijk te Bombay speelden, aldus meldt Reuter, kinderen cricket, toen een voorbijkomend Pathan door een bal getroffen werd. Hij dreigde de kinderen en er ontstonden ongeregeldheden, waar bij twee Mohammedanen werden gedood en negen Hindoes en vijf Mohammedanen werden gewond. De politie herstelde de orde. Monarchistisch complot ontdekt in Spanje De Spaansche minister van Binnen- landsche Zaken heeft aan de vertegen woordigers der pers medegedeeld dat hij reeds Zaterdagavond op de hoogte was van het monarchistisch complot en dat hij naar alle deelen van Spanje zijn in structies had getelegrafeerd, die overal tijdig waren opgevolgd, behalve te Le- rida, waar ernstige botsingen hadden plaats gehad. Te Madrid heeft de politie een groot aantal bommen en revolvers in beslag genomen. Op het oogenblik is het in de voorname centra van Spanje rustig. Naar ons van paroonszijde wordt medegedeeld, is de oorzaak van dit Conflict gelegen in het feit, dat Bols- ward zich niet meer in dezelfde klasse kan plaatsen als b.v. Sneek en Harlin gen, De waardebepaling der panden hier en in genoemde steden, wettigt een loonregeling op iets lager niveau. f Ons bericht over het afscheid van den heer Erends eischt een kleine aan vulling. Door de leerlingen der school, Vereenigd in „Ons Zuivelbelang”, werd den heer Erends een staande schemer lamp aangeboden als bewijs van de goede verstandhouding die tusschen deze ambtenaar en de leerlingen heerschte. alhier. Na een gepaste opening was het woord aan den spreker van de avond. De heer Anema schetste eerst de tijd van vroeger vanaf het Oildewezen, en van thans, en waardoor deze crisis (die te voorzien was volgens spreker) was ontstaan. Hij wekte de boeren, die schaars aanwezig waren op zich meer en meer te organiseeren en tot politieke scholing te komen en een eenheidsfront te vormen van werkers tegenover de pa- rasiteerende bezitter om zoo tot een re delijker productie-systeem te komen en waarin de techniek en voortbrenging meer zullen worden aangewend ten al- gemeenen nutte. De boer heeft zich zelve, aldus spre ker, uit zijn individualisme te bevrijden-, ook heeft hij in te zien, dat alles in el kaar grijpt en dat hij zich niet langer iso- leeren kan ten koste van ondergang. Daar het grondbezit beperkt is, draagt het een monopolistisch karakter. Alleen met samenwerking der arbeiders kan de boer voorkomen, dat de baten van het bedrijf grootendeels ten goede komen aan de parasiteerende bezitter. De boeren schreeuwen en schelden nu over de beroerde eigenaars die weinig of geen reductie geven. Maar! zegt de spreker, dit is de laksheid van de boeren zelve, laten zij eerst hun eigen stoep ve gen, dan zoo op te treden. Laten de boeren in de S. D. A. P. niet langer hunne vijanden zien, omdat zij willen onteigenen. De groote eigenaar is het kapitalistisch stelsel dat zonder scha devergoeding alles neemt. Indien de S. D. A. P. eenmaal tot regeeren geroepen, onteigenen zal, zal dit alleen geschieden tegen een welverzekerd tiestaan. Wij wil len niet den een bevoorrechten ten koste van een ander. Alhoewel de rede van den heer Anema plm. 2 uur onafgebroken duurde, was deze kernachtig en boeiend te noemen. Jammer voor den begaafden spreker en ’t bestuur van de S. D. A. P. dat de op komst niet grooter was, een 50 personen waren aanwezig, waarondei een 5-tal dames. De inhoud en voordracht der re de was de moeite waard om aangehoord te worden. Een woord van dank van de Voorz., aan den geachten Spr. was hier op z’n plaats in het sluitingswoord. t. 46-3 25—13 10—5 7—7 4—24 2—34 8 Jan. 1933. De Landbouw en de crisis. De heer J. H. Anema te Akkrum, Lid v. d. Prov. Staten, hield een rede in ’t Dorpshuis over bovengenoemd onder werp. De leiding beruste bij den heer O. GEDIPLOMEERD OPTICIEN GROOTZAND 63 - Tel. 3053 SNEEK Mede-leverancier van het Ziekenfonds „Zuidwesthoek”. Ook eerste klas REPARATIE-INRICHTING De prijzen vallen U mee 1 Conflict in het College van Curatoren van het Stedelijk Gymnasium te Leeuwarden. Dit college, bestaande uit de heeren: mr. J. A. Stoop, jhr. mr. J. M. van Beijma. dr. R. Vorenkamp en mr. A. A. M. v. d. Meulen heeft aanleiding .gevonden en bloc af te treden in verband met het feit, dat de gemeenteraad onlangs bij de be noeming van een curator in de vacature dr. J. C. Schreuder, is afgeweken van de door dat college ingezonden aanbeveling. Dr. H. de Jong, die in deze vacature werd gekozen, ofschoon de naam van het aftredende lid dr. J C. Schreuder op num mer één van de aanbeveling voorkwam, heeft de benoeming aangenomen 6 Jan. 1933. Hedenmorgen overkwam alhier een werkman uit Sneek een klein ongeval bij het uitstappen der langzaam rijdende tram, die des morgens om 6.50 van Sneek richting Bolsward gaat. Hij kwam zoodanig te vallen, dat hij ,aan zijn hoofd werd gewond. De machinist hoorde een gil en stopte direct. Het bleek dat alles nogal tamelijk goed is afgeloopen, daar hij tusschen mannen in loopende weer kon instappen en de reis worden voortgezet. Daar het nog vroeg in den morgen was is dit ongeval bijna door niemand opgemerkt. Gevangenis oproer in Canada. Uit Truro in Nieuw-Schotland wordt gemeld, dat in de gevangenis van Dor chester 500 gevangenen in verzet kwa men. Bij de pogingen tot onderdrukking van den opstand, werd één gevangene gedood; zeven anderen zagen kans te ontsnappen. De Canadeesche bereden politie arriveerde weldra te Dorchester. De muitende gevangenen beschadigden gebouwen en inventaris en richtten voor 25.000 schade aan. De opstand is vèr- oorzaakt door het slechte voedsel en de ongunstige arbeidsvoorwaarden. t In de Donderdag a.s. te houden vergadering van de Friesche Kamer van Koophandel te Leeuwarden zal o.m- worden behandeld het prae-advies van de financieele commissie inzake de aan vrage om een bijdrage in oprichtings kosten van een R.-K. lagere landbouw school alhier. t De op heden Dinsdagmorgen aan- gekondigde staking in de bouwvakken alhier is eenige uren uitgesteld. Gister avond is van de hoofdbesturen der werknemersbonden een telegram bin- fiengekomen: Staking even opschorten. We komen Dinsdag 2 uur confereeren. Volgens ons verstrekte inlichtingen zal dus hedenmiddag 2 uur alsnog ge tracht worden tot overeenstemming te komen- Het gaat in dit geval om een toonver schil van 4 cent per uur. De patroons bond meent te moeten vasthouden aan êen uurloon van 48 cent, de gezellen daarentegen vragen 52 cent. De bouw der'nieuwe R.-K. Kerk staat buiten dit conflict, omdat de aannemer hief behoort tot de Bolswardsche pa- troonsvereeniging en dit werk dus gaat Volgens het landelijk contract. VoetbaL We zijn nu reeds ’n paar weken door afkeuring van het terrein verstoken van de voetbalwedstrijden. Ook het compe- titierad heeft voor C. A. B. eenige tijd rust gehad. De overige in deze klasse gespeelde wedstrijden hebben een ver rassing gebracht- Lemmer dat geruimen tijd naar het scheen ongeslagen kam pioen zou worden presteert de laatste weken zeer weinig en heeft het Zondag tgen de Harlingers met 41 moeten verliezen. Gorredijk heeft, zooals te verwachten was het gemakkelijk van Steenwijk kunnen winnen, alhoewel een 7—3 overwinning niet verondersteld kon worden. De stand der drie hoogst geplaatsten is nu: Club Tentoonstelling P. V. „De Luchtpost” Bolsward. J.l. Vrijdag en Zaterdag is de club- tentoonstelling gehouden van de P. V. „De Luchtpost” alhier. In totaal waren er door de liefhebbers uit bovenge noemde club 72 duiven ingezonden, ver deeld in 16 klassen. De beste oude doffer bezat Th. de Jong. De beste oude duif IJ. de Vries. De beste Doffer, jong, J. Gerritsma eri de beste duif, jong, de heer Th. de Jong Tevens werden door den heer Th. de Jong 4 eerste prijzen gewonnen; door de heer IJ. de Vries 3 eerste en 1 tweede; door J. Gerritsma 4 eerste, 2 tweede en 1 derde prijs; door D. Ruiter 1 eerste en 1 tweede; door A. Bangma 1 eerste en 2 tweede prijzen en door D. Hoeben 1 eerste prijs. De tentoonstelling mocht zich in een druk bezoek verheugen. Tevens werden er een tweetal nieuwe leden ingeschre ven. Voorwaar een aardig succes, wat voor de postduiven-club een aanspo ring is om op den ingeslagen weg voort te gaan. Gaast. Zondagavond had in de nabijheid van ons dorp een auto-ongeval plaats. De 17-jarige S. Kooistra van Zurich, die zich pet rijwiel naar huis begaf, werd door een luxe auto van Workum aange reden. Hoe ’t ongeval zich precies heeft toegedragen is nog niet opgehelderd. Eenige personen uit Gaast die op eeni- gen afstand zich bevonden, spoedden zich direct derwaarts, doch zagen niet anders dan dat het slachtoffer in de auto werd gedragen, terwijl de onderdeden van de vernielde fiets over de weg lagen. Nader vernemen wij dat de patiënt werd gebracht naar Dokter v. d. Hem te Makkum, welke verder voor transport naar het Ziekenhuis te Leeuwarden zorg de. Hier bleek dat behalve een beenbreuk ook een lichte hersenschudding was op- geloopen. De politie onderzoekt de zaak. blik voor allen kón zijn. Er kunnen dan ook nog vele verbeteringen worden aangebracht, maar er is onder de werk- loozen en andere ondersteunden een al- gemeene geest van verbittering en onte vredenheid, van wrok, groeiende tegen de maatschappij en tegen de overheid, omdat niet alle zorgen worden wegge nomen en niet alle wenschen kunnen worden vervuld. In zulke uiting schuilt geen redelijk heid meer. Men let veelal nog slechts op hetgeen men zelf nog ontbeert, terwijl men geen oog meer heeft voor den alge- meenen nood en voor de moeilijkheden der maatschappij zelve, uit welke toch de steun-bronnen moeten opwellen. Het legér der wefklioozen blijft) groeiende, terwijl het financieel weerstandvermogen van de overigen, waarbij te rekenen de staat zelve, in gelijke mate blijft afne men. Dat wordt vaak niet meer met vol doende redelijkheid overdacht. Een mensch met een opgekropt ge moed heeft een natuurlijke behoefte om zich te uiten. Voor eigen verlichting is het volstrekt niet noodig, dat hij zich op redelijke wijze uit. Hij is als een stoom machine onder hooge spanning; wil zoo’n machine niet uiteenspringen, dan is het noodig, dat een uitlaat wordt geopend. De ontsnapte stoom kan dreunend den deren, een fluit- of giltoon verwekken, brommen of stooten, dat alles doet er niet toe: de ontspanning was een wel daad. Met den mensch is het juist zoo. Wan neer door bijzondere gebeurtenissen alle zenuwen zijn gespannen en het gemoed vervuld is geraakt van gedachten en overwegingen, gevoelens van smart of wanhoop, twijfel en angst, dan moet de geweldige compressie op een gegeven moment worden verlicht. Efr zijn duizenden lieden, die daaraan in dezen tijd van langdurige crisis, ma laise en werkloosheid behoefte hebben. Uitingen van gram- en teleurstelling zijn verklaarbaar, maar soms niet te recht vaardigen. Een mensch is geen domme machine. Een mensch heeft wil en ver stand. Als hij behoefte heeft om zijn ge moed te luchten door zich te uiten, dan moet hij zich daarbij toch door zijn ver stand laten leiden en zich niet als een willooze laten meesleepen. Na heel veel en zeer langdurig ellende en narigheid te hebben geleden kan dat soms moei lijk zijn, maar het blijft mogelijk voor een redelijk denkend wezen. Aan de benoodigde beheersching en zelftucht begint het sommigen geslacht- offerden van de crisis wel te ontbreken. Er is een tijd geweest een tijd, wel ken vele thans levenden zich nog kun nen herinneren, een tijd bovendien, wel ken we niet gaarne zouden terugweiï- schen, er is een tijd geweest, waarin de armen en behoeftigen, slachtoffers van tijdsomstandigheden, zich zelve maar moesten zien te bedruipen, d.w.z. honger moesten lijden, na al het huisraad te heb ben verkocht en de geringe financieele reserves van familieleden te hebben uit geput. Tegenover dien tijd staan de tegen woordige verhoudingen. We bezien ar me menschen niet langer als een soort goedaardige misdadigers of luiaards. We weten, dat de meeste werkloozen geen slachtoffers zijn van eigen wangedrag, maar dat ze gedupeerd worden door den algemeenen maatschappelijken toestand, d.w.z. door de gebreken van het stelsel, dat maatschappelijke of economische „or de” beoogt te onderhouden, maar in derdaad vrij willekeurig den een tot le ven in staat stelt en den ander tot onder gang doemt. Degenen, die in het maat schappelijk bestel een leidende of (en) andere verantwoordelijke functie hebben trachten uit hoofde van dat verruimde in zicht de geslachtofferden te helpen, eerst door een werkloozenuitkeering, dan door werkverschaffing of steun. Die normen van maatschappelijk hulpbetoon zijn voor de geslachtofferden een maatschappelijk „recht” geworden. Om de erkenning van dat „recht” is men gelukkig geweest, maar men went aan een recht, zoowel als aan in dit geval zeer betrekkelijk geluk. Crisis en werkloosheid duren langer, dan we thans wenschen te gelooven. Al te licht vaardig wordt thans door velen vergeten, wat er al aan plichts- en verantwoorde lijkheidsgevoel ter zake van maatschap pelijk hulpbetoon werd gewonnen. Er wordt meer en meer gemopperd over het geen crisisslachtoffers nog moeten ont beren. Inderdaad is de hulp aan werkloozen in vele gevallen nog niet zoo ideaal, als ze zelfs gelet op de buitengewoon moeilijke omstandigheden van het oogen- C- A. B. I was uitgenoodigd in Joure en speelde met eenige invallers tegen De Kooi I en verloor met 60. Geen der aangekondigde adspiranten- wedstrijden van C. A. B. I en C. A. B. II gingen door, toch willen we evenwel de stand hiervan opnemen. Afd. H Adspiranten 7 Jan. 1933. In de heden gehouden Openbare Ver gadering van de Afd. Witmarsum der S- D. A. P., onder voorzitterschap van d.hr. P. Halma, trad heden op de heer J, Ane ma te Akkrum, met het onderwerp „De Landbouw en de Crisis”. Een plm. 30 personen waren op de zaal Bruinsma aanwezig. Spreker wekte de boeren op zich bree der te oriënteeren en tot politieke scho ling te komen, een éénheidsfront van werken te vormen, tegenover den bezit ter, om tot een redelijker productie-sys teem te komen, waarin techniek en voort brenging meer zullen worden aangewend ten algemeenen nutte. Alleen door organisatie met de arbei ders kan de boer voorkomen, dat de ba ten van het bedrijf grootendeels ten goe de komen aan den bezitter. Laten de boeren in de S. D. A. P. niet langer hun vijand zien, omdat zij wil ont eigenen. De groote en kleine boeren hebben veel gemist, door niet aanwezig te zijn, die er waren luisterden met volle aan dacht naar den spreker^ die bij het sluiten dank werd gezegd. Witmarsum. C.A.B. 9 6 1 2 13 34-22 LEMMER 10 6 1 3 13 41-27 Wanneer we dit staatje bezien, dan blijkt dat C. A. B. met de komende wedstrijd tegen H. Z. C. de kans heeft. Wanneer de C. A. B.-ers nog eens ’n keer hun oude vorm te pakken krijgen, dan bestaat er heel veel kans op een kampioenschap. Met een zekere spanning zal dan ook de komende wedstrijd worden tegemoet gezien. ti 5 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland IVi ct. i i i 3 1 1 r Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 1 i C0O ykrschaftUunikmiKmgowt. UI.V.H.M fliiionoodlg? Probeert ze een» onze Fnso-Booil 30 ct per hoH pond, 12 ct. per on, 6 ct. per ha» ara. p) Gesp, Oew. Oei. verl.pnt. v. 4 6 3 6 6 4 DE JONGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen Gesp. Oew. Gel. verl. pnt. v. t. GORREDIJK 10 7 3 14 36-20

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1