GIMSCHOENEN HOOG EN LAAG. 8. HENGST Twee dingen zijn noodzahelilii om tot succes te komen namelijk J De Bolswardsche Courant en Westergoo DE 40-UKIGE WERKWEEK FRISO BAAI D0UWE EGBERTS Uit den Omtrek. F Stadsnieuws. I GOF.DKOOPE SCHOENWINKELS 1. Kwaliteit da beste! 2. Prijs de voordeeligste 29^2 Jaargang Woensdag 25 Januari 1933 Ne. 7 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 1 en A Zurich. Arum. Kimswerd. Makkum. I l Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Al deze dingen dient men te overwe gen, alvorens men met hardnekkigheid de gedachte van een 40-urige arbeids week uitdraagt. We ontwikkelden de be zwaren alléén, om te doen zien, dat ze er zijn. Zelf zouden we slechts kunnen verhopen, dat we verkeerd hebben gezien en de invoering van de 40-urige werk week een einde zou kunnen stellen aan de trieste werkloosheid. Het zou een ze gen zijn, welke we de wereld toewen- schen, maar die we voorshands als zoo danig niet kunnen erkennen. 21 Januari 1933. Zaterdagavond werd de algemeene ver gadering gehouden van de Begrafenis- vereenlging „Kimswerd”. In het verloopen jaar had de Vereeni- ging 9 maal haar diensten verleend, waarvan 2 maal bij niet leden*. De heer D. Douma werd als bestuurslid herkozen. e 1 n. Ie Ie Bt g n A 2 Dames maten vanaf 95 ct Heeren maten vanaf 1.20 U betaalt steeds minder bij Deze twee vindt gij in één saAmgevoegd bij WIERDSMA VLEESCHHOUWERIJ. Thans geheel gemoderniseerd. Advertentiön per regel: Woensdagsntimmer 10 cent Zaterdagen timmer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. worden en daarom heeft het militairisme zijn bestaansrecht verloren. De bewe ring dat de oorlog is als een natuurver schijnsel, er is niet aan te ontkomen, is te naïef om verder serieus te behande len. Hoe staat het nu met de ontwape- ningsgedachte in onzen tijd? Na de we reldoorlog is een golf van oorlogs- afschuw gekomen in de oorlogvoerende landen en daarna een sterk opkomende vredesgedachte. De ontwapenings-con- ferentie, waarop nog eenige hoop ge vestigd was, is een totale mislukking geworden. Het is een bewezen feit dat belanghebbenden in de oorlogsindustrie het werk van deze conferentie hebben beïnvloed. Ook het ontwapeningsvoor stel van de Amerikaansche president Hoover (hoewel de strekking goed is) is niet geheel van kapitalistische smetten vrij. Amerika heeft groote materieele belangen bij een vredig Europa. Dat de oorlogsindustrie nog steeds voortgaat nieuwe verdelgingsmiddelen te zoeken, kunnen we eensdeels toejuichen, want daardoor is de tijd niet ver meer, dat onomstootelijk kan worden aangetoond de onzinnigheid van den oorlog en de waardeloosheid der bewapening. Angst vallig klamt zich het kapitalisme vast aan de oorlogsindustrie als het eenigste redmiddel in crisistijd. Wanneer we nog een korten tijd de vrede kunnen behouden, dan zal de techniek zich zelven hebben overwerkt en de oorlog daardoor reeds onmogelijk gemaakt. Niemand minder dan Dr. Co- lijn heeft gezegd: De komende oorlog is de algeheele vernietiging van de Europeesche cultuur. Voor.die algeheele vernietiging geeft ook de Nederland- sche staat 90 millioen gulden per jaar uit. Voor dit apparaat bouwen we hier een derde kruiser die 12 millioen kost, een schip dat nooit in staat zal zijn ook maar iets ter verdediging van het land te doen, om de eenvoudige reden dat de kanonnen de schepen van de te genpartij niet kan raken; ze dragen niet ver genoeg. Die 12 millioen wordt uitgegeven voor een drijvende doodkist, zooals een hoofdofficier in het maandblad „Onze Vloot” openlijk verklaart. Ten slotte wekt spreker allen op te steunen de ont- wapeningsgedachte, omdat dit alleen ons brengen kan tot een betere en vre diger samenleving. 21 Januari 1933. Door de betrekkelijk lichte vorst zijn de vaarten in Friesland nog overal voot het ijsvermaak onbetrouwbaar en is men aangewezen op kunstijsbanen of onder- geloopen land. Wij mogen ons hier verheugen in het bezit van een prachtige ijsbaan op de z.g. „Putten”, een stuk land van bijna een KM. lang. Hierop heeft Zaterdag de Ijsclub „Zurich” hare eerste hardrijderij gehouden van leden met dames, drie man aan de haak. De prijzen werden gewonnen door: le prijs: Tj- Elgersma, J. Kuipers en J. Nadema. 2e prijs: J. Kuipers, G. Waterlander en S. Brandsma. 3e prijs: R. van der Wal, M. Bergsrna en G. W. de Boer. 4e prijs: H. Waterlander, J. Bangma en H. Groen. De wedstrijd werd door een talrijk pu bliek bi'gewoond, naar schatting een 300 personen. Daar er In de omliggende dorpen geen gelegenheid is om schaats te rijden, pro- dteeren vele liefhebbers van onze prach tige Ijsbaan. 4| 1 1 Er is in alle landen groote belangstel ling gebleken voor de debatten, gevoerd te Genève op de voorbereidende confe rentie inzake den arbeidstijd. Het ging daar over de 40-urige arbeidsweek. Het staat thans reeds vast, dat voor- loopig geen overeenstemming mogelijk zal zijn, algemeen genoeg om het begeer de doel wettelijk geregeld te krijgen- Dat wil echter, nog geenszins zeggen, dat het nimmer, of zelfs niet in afzienbaren tijd zal worden bereikt. We weten nog niet, ho^de economi sche omstandigheden zich zullen ontwik kelen en of in een nabijë toekomst mis schien niet een nog radicaler verkorten arbeidstijd aanvaard zal moeten worden. Op het oogenblik verschillen de inzich ten nog te zeer over de doelmatigheid van een 40-urige arbeidsweek. Niet ieder wil inzien, dat omtrent die doelmatig heid speciaal wat de oplossing van de crisis betreft verschil van inzicht mo gelijk is. Speciaal de werkloozen, die popelen naar nieuwe arbeidsmogelijkheid, meenen dikwijls, dat de kwestie uiterst eenvoudig is. Er is een zekere hoeveelheid werk voorhanden, aldus wordt geredeneerd, en het spreekt dus vanzelf, dat daaraan b.v. 20% grooter aantal menschen kan wor den geplaatst, wanneer de werktijd met een zelfde percentage wordt ingekort. Zóó eenvoudig echter is de zaak niet. Mr. Oort van der Linden, een der Ne- derlandsche vertegenwoordigers ter Ar- beidsconferentie, herinnerde er in Genève terecht aan, dat in deze kwestie de be langen der werkgevers niet tegenover die der arbeiders staan, want ook de werk gevers verlangen natuurlijk een vermin dering, nog meer een opheffing der werk loosheid. Al zou het alleen maar uit eigen belang zijn. Is het echter wel zeker, dat de arbeids gelegenheid zou groeien, naarmate de arbeidstijd wordt ingekrompen? Verge ten we niet, dat het overgroote deel der arbeiders werkzaam is in kleine bedrij ven. Een patroon, die met ’n paar knechts werkt, zal er niet gauw toe overgaan om een man méér in dienst te stellen, omdat de werktijd per week van 48 op 40 uur wordt gebracht. Het zou hem te duur worden, óf hij zou voor een man mééi niet voldoende arbeid hebben. Hij zal dus pogen om uit zijn menschen meer te ha- K len, zal zelf nog wat harder meewerken en naar een enkele vereenvoudiging mis schien streven in zijn bedrijf. Op fabrieken staat de zaak anders. Ook déér zal uit de menschen méér worden gehaald, dan thans het geval was, maar daarmee zal men niet aan de oude pro ductie kunnen komen. Moeien dan nieu we krachten worden aangesteld? In som mige gevallen zal dat de oplossing zijn, maar in vele gevallen niet. Dikwijls laten de bestaande gebouwen of de technische outillage het niet toe, dat allereerst zal worden geprobeerd om door grooter efficiency en door verbete ring van technische hulpmiddelen (ge perfectioneerde machines) het doel te be reiken. Men hoeft zich o.i. dus volstrekt niet voor te stellen, dat in dezelfde verhou ding, waarin de arbeidstijd wordt ver kort, het aantal te werk gestelden zal groeien. Wél staan op het oogenblik zooals we dat tenminste zien, tegenover aanzienlijke beperking van den arbeidstijd tastbare nadeelen. Loonsverlagingen worden op het oogenblik doorgevoerd om de con currentie mogelijk te houden tegenover andere, speciaal buitenlandsche produc ten. Waar niemand kan verwachten, dat een 40-urige arbeidsweek plots volstrekt internationaal zou worden aanvaard Rusland, de Ver. Staten, Japan en Enge land b-v. zijn er op het oogenblik vier kant tegen daar is het duidelijk, dal de werkgevers tegenover een verlaging van den arbeidstijd zullen streven naar een gelijkmatige verlaging van de loonen. De practische gevolgen derhalve van het nieuw gestelde ideaal zouden zijn, dat de arbeiders die werk hadden, mei veel minder loon naar huis zouden gaan en dat daarnaast de werkgelegenheid niet noemenswaardig zou worden verhoogd. Zoude het mogelijk wezen om de loonen bij een verkorten arbeidstijd te handha ven, dan zou de boven geschetste prik kel om efficiency te betrachten door de aanschaffing van meer geperfectioneerde machines, zich des te gevoeliger doen voelen. Gevolg: vermindering van arbeidsge legenheid. INBRAAK. Naar we in verschillende couranten lezen is vorige week ingebroken in het kantoor van de fa. Boersma-Zelle, Verf' handel, alhier. Volgens deze berichten is'in het kantoor alles overhoop gehaald en heeft men een poging gedaan de brandkast te forceeren. Dit is niet ge lukt, zoodoende is de buit gering ge weest. Bij nadere informatie omtrent dit feit, wat we jammer genoeg eerst he den kunnen publiceeren, blijkt, dat een aantal zegels vermist worden. Het moet intusschen reeds aan de politie gelukt zijn de dader op te sporen. De ons ver strekte inlichtingen wijzen er op, dat deze zaak wegens de geringe buit, niet verder vervolgd zal worden. Bolsward op Woensdag 25 Januari a.s. ’s avonds 7 uur ten stadhuize en waarin de navolgende punten zullen worden behandeld. 1. Adres van mej. P. Schuite om eervol ontslag als onderwijzeres aan School II met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Volksonderwijs (Afd. „Aruin”). Op de bovenzaal van de heer D. Luk- kes had een openbare vergadering plaats van genoemde vereeniging. Wegens voorloopige afwezigheid van de voorz. opende de vice-voorz. de heer M. Hidma deze bijeenkomst (die goed was bezocht) met een kort woord. Na deze opening zong het Gemengd Koor een paar liederen en wel: „Maak front” en „Eendracht maakt macnt”. Daarna was het woord aan de heer Th. J. Thijssen te Amsterdam, de alom bekende en begaafde spieker voor het openbaar onderwijs. Als onderwerp had spreker: „De open bare school de beste”. In een duidelijk en klaar betoog gaf de spr. aan waarom de openbare school de beste is. Alhoewel de Rechtsche partijen meenen, dat de goede opvoeding bij dé openbare school ontbreekt, constateert spreker met gegronde bewijzen dat dit eenvoudig kletspraatjes zijn. Als het on derwijl op de openbare school niet aan de gestelde eischen voldeed, zou de com missie van toezicht spoedig uit de hoek komen, die meest uit Rechtsche leden be staat. Na een uitvoerige en glasheldere rede komt de spreker tot de conclusie dat de openbare school voor het kind het besté DE WINTER. Na eenige dagen geringe vorst, waar bij het op enkele vaarten rond de stad inogelijk was van de ijssport te genieten, heeft het gepasseerde nacht iets meer ge vroren, zoodat enkele vaarten officieel kunnen worden uitgegeven. We hoorden dat gereden kan worden op de Dijlakker, de Turfgracht en de Hartwerdervaart. De Ijsbaan had Zaterdagavond een zeer druk bezoek, te druk eigenlijk voor het ijs, zoodat deze al vroeg ontruimd moest worden. Daardoor was het niet mogelijk de baan open te stellen en moest ook de hardrijderij van Mannen, uitge schreven door de Ijsclub Bolsward op Maandag, uitgesteld worden. Deze wedstrijd is thans bepaald op Woensdag a.s. en wanneer de winter iets blijft aanhouden, zullen er zeker meer dere wedstrijden volgen. 30 Cent 21 Jan. 1933. Als een onweersbui, zoo plotseling kwam het op, dat hier een hardrijderij zou worden gehouden door leden van de Ijsclub „Makkum”. Men had een geschikte gelegenheid gevonden ten zuiden van Makkum, op het IJselmeer. Er werd gereden in drie leeftijdsgroe pen. In den leeftijdsgroep van 35 jaar en daar beneden werden winnaars: M. v. d. Molen, le pr.; J. Kunst, 2e pr. en J. Attema, 3epr. In den middelgroep tot en met 50 jaai werden winnaars: H. v. d. Kooij, le pr.; K. Roedema, 2e pr. en P- de Jong, 3e pr. In’flen oudsten groep boven de 50 jaar: E. v. d. Molen, le pr. R. Dijkstra 2e pr. Er werd bijzonder druk gebruik ge maakt van het rijden op de bijbanen en het scheen dat iedereen nu voor ’t eerst wilde schaatsrijden op het IJselmeer. ’t Was vanaf den dijk (zeedijk?) ook 2. Adres van M- Koopmans en J. Nawijn om reductie op de huursom over 1932 met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overneming van grond in verband met de verbreeding der Franekerstraat. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot garantverklaring van ren te en aflossing eener door de N. V. Intercommunale Waterleiding Gebied Leeuwarden aan te gane geldleening. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsche verhuring der z.g. „Bokke Acht”. 6. Adres van de Directie der Ned Tram- wegmaatschappij om subsidie over 1932 met advies van Burgemeester en Wethouders. 7. Vaststelling comptabiliteitsbesluiten, dienst 1932. 8. Voorstel tot het opnieuw samenstel len van stembureaux en hoofdstem bureau. 9. Benoemingen: a. Leden Commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemid deling en den dienst der werkloos heidsverzekering. aftredend de h.h. G. Keikes, J. Boekema en H. F. van der Werf. b. Leden pl. commissie van toezicht op ’t Lager Onderwijs. Aanbevolen worden: 1. Vac. Noordenbos: K. Rodenhuis en S. I Faber. 2. Vac. Pannekoek Loois: Ds. J. Vink en S. J. T. Plantinga. 3. Vac. v. d. Vliet: D. v. d- Vliet en M. ten Ca te. c. Lid commissie voor de strafver ordeningen. Vac. W. Brandenburg. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Algemeene Politieverordening. 22 Jan. 1933. Door het ijs gezakt. Gisteren vermaakten eenige jongelui zich-met schaatsrijden op de Bolswar- dervaart. o.m. de heer F. M. H. van Gor- kum en zijn nichtje G. van Qorkum. Door een val die zij maakten, geraak ten zij door het ijs. De heer R. Kooijenga die juist ter plaatse was, wist hun uit hare benarde positie te helpen. Gelukkig liep het mei de schrik en een koud bad af. Alweer een goede waarschuwing o.n voorzichtig te zijn, zoolang het ijs niet betrouwbaarder is. ’t Wordt zoo lang zamerhand tijd dat wij hier een ijsbaan krijgen. waarin opgenomen f Maandag vergaderde de Afd. der S. D. A. P. ahier in het Volksgebouw. Spreker was de heer Paul Kiës, met het onderwerp „Ontwapening of Onder gang”. De voorzitter, de heer De Jong, opent met een kort woord van welkom deze bijeenkomst, die evenals de meeste ver gaderingen in dezen tijd, slechts matig bezocht was. Het is niet mijn bedoeling, alsdus de spreker, U hedenavond over te halen tot de idee ontwapening; omdat we ver onderstellen dat die idee reeds vast in Uw geest gegroeid is. We willen dit vraagstuk eens in een algemeenen zin bespreken. Voorop moeten we stellen, dat, willen we de grondslagen van onze hedendaagsche maatschappij wijzigen, we dit niet kunnen doen zonder eerst het ontwapeningsvraagstuk tot oplos sing te brengen. Wil deze actie echtef vruchtdragend zijn dan zal het denken over het krijgsbedrijf moeten verande ren. Men ontkomt in onze dagen niet meer aan de dwingende noodzakelijk heid den oorlog te verfoeien. We kunnen ons de vraag stellen: Is er oorlogsgevaar? en is dat gevaar ac- cuut? We kunnen deze vraag bevesti gend beantwoorden. De belangenge meenschap tusschen het kapitalisme en het militairisme drijft hoe langer hoe meer naar een nieuwe oorlog, omdat daarin voor de oorlogsindustrie afzet mogelijkheden ligt in crisistijd. De oude romantiek die rond het krijgsbedrijf ge weven was het veld van eer de heldendood enz. is door de moderne strijdmethoden geheel vervaagd. Ook de nog veel gelanceerde stelling van het voorbehoedmiddel der kleine legers is in den oorlog duidelijk weersproken. Het inzicht in het oorlogsprobleem is in den loop der jaren heel wat veranderd, Zooals er een onverbreekbaar ver band is tusschen kapitalisme en militai risme, zoo is er ook een innig verband tusschen socialisme en anti-militairisme. Dat er bij de leiders der S. D. A. P. niet altijd eenstemmigheid geheerscht heeft over dit vraagstuk is waar, maai na de wereldoorlog is er maar één ge dachte: ontwapening. Kon men in vroe ger jaren de arbeidersklasse opzweepen tot een zekere graad van chauvinisme, in onze dagen is dat niet meer mogelijk. In 1914 en daarna heeft die klasse ge voeld en aati den lijve ondervonden, dat zij erin geloopen is, en niet alleen de sociaal dem. arbeidersklasse, neen de geheele arbeidende stand. Voor 1914 was het militairisme uit gegroeid tot een geweldige industrie. Met verschillende voorbeelden bewijst spreker dit. Het is in de groote wereld oorlog niet de legerleiding geweest in Duitschland en andere landen, maar de industrieele leiding die de oorlog gerekt heeft. We hebben ondervonden wat dat zeggen wil in onze moderne oorlogs voering en dat de strijd van het front verplaatst wordt naar het achterland, de industrieele centra’s. De oorlog is een ontzaggelijke bron van inkomsten voor de industrie, maar vooral is de moderne oorlog onmenschelijk en onzinnig en daardoor totaal overbodig. Tegen de chemische oorlog is geen verdediging mogelijk, niets kan er meer beschermd is, daar het neutraal en niet eenzijdig wordt opgevoed, zooals men vaak <>p an dere scholen kan waarnemen. Aan het slot van de rede zegt .le Geachte Spreker dat het zijn vaste en heiligste overtuiging is (al is het nog verre), dat de openbare school eenmaal zal zegevieren, omdat men recht en billijkheid wil en niet met alle ongeoorloofde middelen wil si rijden. ’t Was in een woord n prachtrede. Hierna zong ’t koor „Mei” en ..Sneeuw klokjes”. Na deze zang las de heer Thijs sen nog een paar fragmenten voor, die zeer boeiend waren. Tenslotte nog een dankwoord van de Voorz-, de heer J. Wilkeshuts, aan de heer Thijssen voor zijne rede en bijdragen, „die klonken als een Klok”, aldus dé voorz. Ook werd het koor dank gebracht voor hunne welwillende medewerking. ’t Was ’n gezellige en leerzame avond. „Sokke mear”, hoorde ik zeggen, waai vrij zeker allen het mee eens waren. Ingezonden Mededeelingen De zonden der vaderen. Door een samenloop van omstandig heden kunnen we het verslag van bo vengenoemde film, gegeven door de Nat. Chr. Geheelonth. Ver. alhier op Maandag j.l., vandaag niet plaatsen. We komen hierop Vrijdag terug. Vergadering van den Raad der gemeente i i i Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a et. Buitenland 2J4 et. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 38 ONZE MEESTE AANBEVELING Ui V uiffUan van gowt. ko»T «en half pond Frito-Baal (G».lmerk) van Douw. Egb.rK Ook verkrijg baar in omen en halve onzen. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1