n n Gemeenschappelijke taak. 2 n 0 1 I De Bolswardsche Courant en Westergoo D No. 11 Woensdag 8 Februari 1933 29^ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Uit den Omtrek. Winsum. Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 I Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 en Arum. Welsrijp. F Workum. na lijk zijn, maar dan blijven we toch in Tjerkwerd. Lage tarieven te Witmarsum. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. te van deze feiten niet uitgesloten, dat de sta king in de bouwvakken alhier den langsten tijd heeft geduurd. Overplaatsing. Onze stadgenoot de heer G. Ruiter, Rijksklerk ten kantore der Dir. Belastin gen enz. alhier, is bij resolutie van den Minister van Financiën met ingang van 1 Maart verplaatst naar het kantoor dier middelen te Buitenpost. 6 Februari 1933. Het huis van den heer Jan C. Lemstra koperslagerij en rijwielhandel aan den hoofdweg alhier, zal grootendeels wor den vernieuwd. De 5 timmerliedenpatroons werden in de gelegenheid gesteld hierop in te schrij ven. Het werk werd opgedragen aan den heer H. van der Vliet, die ook het bestek teekening en begrooting had gemaakt. In de laatst gehouden vergadering van het Leesgezelschap alhier, werd herbe noemd als voorzitter Dr. A. J. Kroon en wegens vertrek van den heer D. Smeding werd als secretaris-penningmeester ge kozen de heer A. Timmenga alhier. 5 Februari 1933. Benoeming. Als volontair-tuinman in het Juliana- park te Bolsward is benoemd de heer C. M. Hidma te Arum. Exmorra. Ds. J. van Kuiken alhier is beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Oudemir- dum. u- ke ke ia, Dorcas. Een onzer oudste en zeer nuttig werkende Vereenigingen is ook de naaiver. „Dorcas”, ten doel hebbende behoeftige gezinnen te voorzien van wollen lijfgoederen en bedde- goed. Ook deze week zullen weer ongeveer 130 gezinnen verblijd worden met een of ander nuttig kleedingstuk. Deze goederen worden door de damesleden van deze Vereen, vervaardigd op hun weke- lijksche bijeenkomsten in het convent. Moge de dankbaarheid van de bedeelden voor hun een voldoening zijn voor de vele opofferingen die zij zich in het belang der armen getroost hebben. De noodzakelijk te maken onkosten voor den aankoop van goe deren worden bestreden uit vrijwillige bijdra gen van donateurs en collecten. Deze inkomsten waren dit jaar door de tijdsomstandigheden iets gedaald. We mee nen goed te doen er op te wijzen dat deze nuttige vereeniging Dorcas uw steun in het komende jaar niet kan missen. te is- 'ij- m- in- te 8- 5 Februari 1932. Heden had alhier een verkeersongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloo- pen. tje an la an In. Ml. na a- id. ke lv a- r- k- ar, m. ar, te ns, Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’s, ook zonder chauffeur. Uitgestrekte goud- en platinavelden ontdekt Met groote moeilijkheden is het eenige mijnonderzoekers gelukt, door te dringen in een verafgelegen dal in Nieuw-Ouinea, waar de bodem, naar hun ter oore gekomen was, platina zou bevatten. Met 12 inlandsche dra gers hebben zij een levensgevaarlijken tocht Van 190 K.M. volbracht door oerbosschen en moerassen, waar zij verschrikkelijk te lijden hadden van bloedzuigers. Toen zij bij het dal aankwamen, dat door inlanders scherp be waakt werd, waar zij het voor heilig houden, namen dezen een vijandige houding aan. Niettemin wisten de blanken het' vertrouwen der inlanders te winnen doordat een hunner met eenvoudige geneesmiddelen eenige zieke inlanders genas. De toegang tot het dal kwam daardoor vrij. Een onderzoek toonde aan dat de bodem uitgestrekte goud- en pla- tina-lagen bevatte. De timmerliedenstaking. Er komt eenige teekening in de situatie! Na heel veel vergaderen en geconfereer is het nu zoover dat de patroonsorganisatie wil aansturen op overneming van het landelijk contract en dan in de vierde loonklasse. Dit zou voor Bolsward worden 50 cent per uur, maar voorloopig wil men dit stellen op 52 cent, om daarna geleidelijk tot het cijfer in het contract genoemd te komen. Men zou dan in Juni of Juli door een arbitragecom missie willen doen uitmaken of het loon met 1 cent verlaagd kon worden en dan met Oc tober het landelijk contract in de vierde klasse volgen. De werknemers gaan met deze voorstellen niet accoord. Wel is men het eens over aan neming van het landelijk contract, maar niet over 'de klasse-indeeling. Van deze kant wenscht men die vierde klasse niet definitief vastgesteld. Vastgehouden wordt aan een uurloon van 52 cent De werknemers willen de beslissing over de loonklasse geheel overlaten aan de diverse hoofdbesturen. De mogelijkheid lijkt ons na kennisneming hart schenken om ons volk naar Gods Woord Oranje blijven. De chauffeur van een uit Leeuwarden afkomstige vrachtauto wilde uitwijken voor een personenauto. Door de glad heid van den weg slipte de vrachtwagen en kwam met zijn twee passagiers in de bermsloot terecht. Door het indrukken van de voorruit wisten de inzittenden zich met moeite te bevrijden. Zij liepen geen noemenswaard letsel op. De vrachtauto is inmiddels door een kraanwagen gelicht. doende wat recht en goed is jegens el kander. (Nadruk verboden). Intrede Ds. M. J. Kosters. In een zoo goed als volledig bezet kerkgebouw had Zondag 5 Febr- de in- trededienst plaats van ds. M. J. Kosters Gzn.; groot was ook de belangstelling van buiten en waren o.a. vertegenwoor digd de vorige gemeenten Bovenknijpe, Hallum, St. Anna Par-, Giethoorn en de ringgemeenten Franeker, Harlingen, Hin- i en Koudum, Makkum, Wit- marsüm en Pingjum, Workum en Ijlst. In het eerste gedeelte van zijn rede bracht de nieuwe leeraar o.a. een woord van eerbiedige hulde aan wijlen ds. Kutsch Loyenga, destijds predikant bij de Doopsgez. gemeente te Bolsward, later te Leiden en als zoodanig zijn leer meester en thans tevens zijn voorganger, die hem doopte op de belijdenis van zijn geloof met een toespraak naar aanleiding van de woorden: „Wie het opzieners ambt begeert, begeert een voortreffelijk ambt.” Het 2de gedeelte (tekst. 1 Johannes 5 4b) was een op enthousiaste wijze weergegeven getuigenis van de geloofs kracht en het geloofsvertrouwen in deze thans zoo duistere wereld. De volledige medewerking werd mede namens zijn echtgenoote gaarne toege zegd en tevens een beroep gedaan op de steun van Kerkeraad, bouwcommissie, organiste, orgeltrapper, kosterpaar en dé leden individueel. Daarna volgden hartelijke toespraken van br. S. J. T. Plantinga als voorzitter der gemeente Bolsward; Ds. I. Hulshof! van Workum namens Ring „Bolsward” en F. D. S., de vertegenwoordigers der gemeenten Bovenknijpe, Hallum, St. Anna Par., Giethoorn, den consulent ds. B. Dufour van Ijlst, tevens als voorzit ter der „Regelingscommissie 5-gemeen- tendag”, afgewisseld door speciaal voor deze gelegenheid door ds. A. L. Broer van Harlingen vervaardigde welkomstlie deren van het kinderkoortje der jongste catechisanten en het zangkoor „Con Amore” en beëindigd door het gemeen schappelijk lied 138 2 (N. P. B.) en een dankwoord van den nieuwen leeraaT o a. aan het adres van den consulent voor zijn serieuze toewijding aan zieken bezoek, godsdienstonderwijs etc. Een half uur later was er in het kerk gebouw voor de vele belangstellenden van buiten gelegenheid voor persoonlijke begroeting, waarvan druk gebruik werd gemaakt en waar vele onderlinge kennis makingen werden hernieuwd. Namens de gemeente Bolsward boden de jongste catechisanten bij monde van den voorzitter-boekhouder een bloemen mand als welkomstgroet in de nieuwe standplaats aan. Februari 1933. De afdeeling Welsrijp van den B. V. L. hield een eenigszins feestelijke vergade ring. De prijzen, op de verschillende schiet wedstrijden gewonnen, werden door den heer Robijns met een toepasselijk woord uitgereikt. Prijswinnaars werden M. Reit- sma, A. van der Veer, J. Hannema, W. van der Meulen en P. H. Terpstra. Door het Friesch Landstormcomité werd aan de heeren D. Hemstra, M. Reit- sma, J. Hannema, P. H. Terpstra, W. van der Meulen en G. Terpstra het brevet als scherpschutter verleend. De veerdienst Stavoren-Enkhuizen hervat. De veerdienst tusschen Stavoren en Enkhuizen is heden hervat. 3 Februari 1933. Op 2 Februari werd door de afdeeling Workum van de Maatschappij tot Nuf van ’t Algemeen op de Sociëteit „Har monie” haar 3de nutslezing gehouden voor een volle zaal. Bij de korte openingsrede werd door den Voorzitter, den heer Y. Oosten me degedeeld, dat zooals het programma ook reeds aangaf werd afgeweken van de traditie om een lezing te houden, doch het thans een avond werd van meer ge- zelligen aard. In dezen donkeren tijd heeft het be stuur gemeend de leden eens den druk voor een oogenblik te doen vergeten en eens te laten lachen om het blijspel ..Filmmaniakken”, dat gegeven zou wor den. Uit de groote opkomst mocht hij constateeren, dat het bestuur goed gezien had en wenschte hij de aanwezigen een recht gezelligen avond toe. De opvoering is, wat te verwachten was van onze leden, welke daaraan niei voor het eerst hunne medewerking ver leenden, volkomen geslaagd. Er werd su bliem spel gegeven, waarvan het applaus bij open doek getuigde. Watt en Half-Watt, zoowel als Miss Bella, Jan de bediende en anderen deden de zaal meermalen daveren van den lach. Met genoegen kunnen ze dan ook op dezen avond terugzien en van harte roe pen wij hen een tot weerziens toe. Nadat met een kort woord de bijeen komst door den heer Boonstra jverd ge sloten, werd met het bal, waarvoor veel deelname bestond, een aanvang gemaakt en bleef men tot 2 uur gezellig bijeen. Het Bestuur had goed gezien door het geven van dezen avond. Brand koemelkerij o-d. Arum. 5 Februari 1933. Hedenmorgen omstreeks ‘half zeven brak brand uit in de veestalling en berg plaats van den heer J. Hoekstra op „de Hocht” o-d. Arum. Gelukkig kon de eigenaar 4 koeien, 2 varkens, een geit en 40 kippen uit het brandende pand redden. Een flinke voorraad hooi en stroo werd een prooi der vlammen, ’t Perceel brand de geheel uit; slechts een paar muren bleven staan. Het gebouw was verze- kerk in de Brandassurantie „Achlum”. Hooi en stroo waren niet verzekerd, dus een leelijke schadepost voor den heer Door den gunstigen wind bleef de wo ning behouden, die in de onmiddellijke nabijheid staat. De oorzaak is onbekend. pelijke taak te vervullen. Doch we moeten niet alleen fouten willen vinden en niets dan fouten en te kortkomingen willen zien. Steeds moet een onzelfzuchtige liefde, die zich zelve hief zoekt, den boventoon voeren. Want we hebben de profetische verklaring im mers dat „de liefde de grootste” is en dat we, al brengen we ook nog zulke uitnemende dingen tot stand en al heb ben wij ook nog zulk een geloof, en we hebben de liefde niet, dat het dan alles tevergeefs is. Walter Lippmann zei on- Ijfngs heel juist: wat we ten zeerste noo- dig hebben is meer wijsheid in het be stuur en in het maatschappelijk leven een wijsheid, die alleen bereikbaar is door den wil om te luisteren... om voor oordeel te doen zwijgen... om gemeen schappelijk terrein van begrijpen te vin den en een voortdurende voorkeur voor een zuivere objectieve en onzelfzuchtige kijk op de dingen. Geen liefde en geen liefdadigheid is volmaakt, als /ij niet ver gezeld wordt door een onvermoeid po gen om de moeilijke kunst van zich zelf besturen te leeren... En wat is dit zich zelf besturen in het maatschappelijk be stel van heden anders, dan zich niet op laksche, zelfzuchtige wijze willen ont trekken aan de gemeenschappelijke taak voor het algemeen welzijn? Inderdaad, we dienen ons het gemoed eigen te zien maken, dat on^ doelt duidelijk inzijen, dat we allen één zijn. En dat vrede en welvaart niet kunnen komen, tenzij we als broeders leven, Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. VoOr het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dronrijp. Ernstig ongeluk bij Dronrijp. Zaterdagmorgen ongeveer 8 uur wilde op den Harlingerstraatweg onder Dron rijp een wielrijder bij het elkaar passee- ren van twee auto’s uit voorzichtigheid van zijn fiets stappen. Dit is echter zijn ongeluk geweest, daar hij door de gladheid van den weg kwam te vallen De auto, die hem achter op reed, kon een aanrijding niet voorko men. Dr. Visscher van Dronrijp kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer is de heer E. Fokkema, colporteur van het Dorus Rijkersfonds, wonende te Leeu warden. De auto, waarmee het ongeluk geschiedde, was afkomstig uit Purmer- end. j- Vrijdag 3 Febr. j.l. hield de N. C V. B. een vergadering in „Ons Gebouw” waar de WelEd. Heer Nauta van Sneek een lezing kwam houden over Prins Wil lem van Oranje. Spreker besprak op boeiende wijze het leven van den Prins, zijn jeugd, en zijn vrome moeder. Hoewel ’t leven van den Prins niet al- Volkstuintjes. 5 Februari 1933. De vereeniging tot verkrijging van volkstuintjes te Arum hield hare jaarlijk- sche vergadering in het lokaal van de Geref. gemeente. De heer J. Broersma leidde de verga dering. De notulen en jaarverslag werden be houdens een opmerking goedgekeurd. De rekening sloot met een batig saldo van f23.60. Artikel 8 en 17 van het regle ment werden op voorstel van ’t bestuur gewijzigd en goedgekeurd. De inning der huur zal nu plaats hebben in Augustus, inplaats van in November. Behoudens goedkeuring van de eige naars van het land zal de toegang en reed op ’t midden van de tuinen worden aangelegd. Met dank voor de opkomst en de ge zellige besprekingen, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. 6 Februari 1933. Vrijdagavond had op de bovenzaal van café de Harmonie de jaarlijksche verga dering plaats van de Veteen. Ziekenhuis- verpleging Wonseradeel, afd. Tjerkwerd. De voorzitter, N. F. de Boer, opende deze vergadering met een hartelijk woord van welkom. Vervolgens werden de notulen der vo rige vergadering voorgelezen. Bij monde van den voorzitter werd de secretaris een woord van dank gebracht voor zijn accuraat werk, daar hij dit voor de eerste keer had gedaan. Hierna volgde het verslag van den penningmeester, waaruit bleek, dat deze afdeeling 51 leden telde van fl.00 con tributie en 20 leden van 50 cent. Twee dezer hadden gebruik gemaakt van de Ziekenhuisverpleging. De boeken van den penningmeester werden door 3 leden nagezien en in orde bevonden. De aftre dende voorzitter werd met algemeene stemmen weder herkozen, die ook de be noeming weder aannam. Daarna werd besproken om vergoe ding voor stralenbeh'an deling geven, hetgeen werd aangenomen. Daar er niets meer aan de orde was, werd deze vergadering, die door 21 leden was bezocht, door den voorzitter geslo ten. den, zijn opoffering van al zijn geld en goed het heilig vuur, zijn roeping, om 'f Nederlandsche volk van de Spaansche tucht te bevrijden. Hoe hij streed om ’t Nederlandsche volk vrij in hun godsdienst persoonlijk nog zpo rechtschapen en eer- te laten. Ons volk moet Oranje blijven lijk zijn, maar dan blijven we toch in eeren, als de stichter van ons volksbe- gebreke onze onafwijsbare gemeenschap- staan. Toen hij vermoord werd, was zijn Voetbal. Na een lange rustperiode door vorst en terreinafkeuringen rolde Zondagmiddag voor het eerst weer eens de voetbal. Het was een heel kalme wedstrijd, die gespeeld werd door C. A. B. III en Wes tergoo. Speltechniek en balcontröle waren bij deze beide clubs ver te zoeken. Eenigs zins schuld hieraan heeft de harde, schuin over het veld staande wind, maar de groote fout aan weerskanten is toch de uC'* weinige schotvastheid. We hebben C. A.a’ B. III wel eens in betere conditie gezien. We hebben ook maar eventjes vier in vallers, zegt een der spelers en dat ver klaart veel. De club Westergoo beschikt over en kele goede spelers, maar het plaatsen laat heel veel te wenschen over. Er zit geen berekening in dat spel. Men schopt te veel lukraak. Voor deze jongelui is er maar één goede oplossing: Veel oefe nen, maar dan alleen onder deskundige leiding. Elke speler dient te weten welke taak hij te vervullen heeft, dan verdwijnt het individueel spel en zal goed combi- neerend zeer zeker succes te bereiken zijn. De uitslag van dezen wedstrijd was 7-0 in het voordeel vaif C. A. B. III. De adspiranten van C. A. B I hebben Zondagmorgen een wedstrijd gespeeld tegen Black Boys I-adspiranten en dezen wedstrijd verloren met 3-1. A.s. Zondagmiddag de groote beslis singswedstrijd voor het kampioenschap 3de klasse. C. A. B. I speelt om 2 uur tegen H. Z. C. van Harlihgen. We kunnen een span nende wedstrijd verwachten. We komen hierop Vrijdag nader te rug. Tuinbouwvereen. „Wbnseradeel”. 5 Februari 1933. Bovengenoemde vereeniging hield haar jaarvergadering in het „Dorpshuis” on der leiding van den voorzitter, den heer J. Broersma te Arum. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Het keurige jaarverslag van den heer M- van Straten te Kimswerd ge waagde van een opgeruimd vereenigings- leven en vermeerdering van het ledental. De penningmeester, de heer M. Hidma, gaf rekening en verantwoording. De in komsten hadden bedragen f 43.de uit gaven daartegen f41.27, batig saldo f 1.73. Met den wensch, dat het vereenigings- leven actief mag zijn en dat de leden ook over een goed komend jaar mogen spre ken, sloot de voorzitter deze bijeen komst. Rijkszuivelschool. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken en Arbeid is be noemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks zuivelschool te Bolsward de heer A. W. Danenberg te Leeuwarden. Geluk is een groote liefde en veel dienen. QLIVE SCHREINER. Er bestaat bij moreel hoog staande menschen het idee, dai zij hun naasten „goed” moeten maken. Eén persoon moet ik „goed” maken: mezelf. Maar mijn plicht jegens mijn naaste wordt veeleer omschreven door te zeggen dat ik hem gelukkig deloopen moet maken, als ik mag. R. L. STEVENSON. Er wordt heel veel geschreven en ge sproken in dezen tijd over de groote mate van onderlinge afhankelijkheid der naties, over de gecompliceerdheid van onze maatschappij, over de onderlinge onafhankelijkheid van verschillende be volkingsgroepen en zoo meer. En dat is ook heel juist en nuttig, omdat aldus de menschheid ervan doordrongen wordt en ten slotte een einde zal maken aan de onheilzame kunstmatige belem meringen die er aan het economische le ven worden aangelegd en waardoor tal van stoornissen ontstaan met al de el lende van verstoorde handelsbalansen, verstoorde begrootingsevenwichteri, kunstmatige prikkeling van de gevoe lens tusschen verschillende volken enz. We zijn het er dus allen wel over eens, dat nog nooit tevoren de levens dei menschen dermate onderling van elkaar afhankelijk waren als thans. Aan den anderen kant beinvloeden wij dus door onze gedachten en daden de levens der menschen om ons heen veel sterker dan vroeger het geval was en daar ons col lectieve bewustzijn als het ware de maatschappij vormt, is een veel sterker ontwikkeld gemeenschapsgevoel drin gend noodzakelijk geworden. We hebben een gemeenschappelijke taak gekregen, die we gemeenschappelijk op de aller beste wijze, volgens onze beste gedach ten van goedheid en recht hebben te vervullen. Maar daf houdt ook in, dat ’i individu, wil het zich goed van zijn ver plichtingen kwijten, niet meer kan vol staan met zich alleen om eigen karakter, eigen moraal, eigen maatstaf van waar heid, rechtvaardigheid, eigen voorbeeldig gedrag te bekommeren. En als er dus in ons maatschappelijk leven corruptie voorkomt, als er onrechtvaardigheid is in onze economische betrekkingen, als de moraal in de ëen of andere gemeen schap minderwaardig is, dan kunnen we niet volstaan meer met ons in onze zelf genoegzame eerbiedwaardigheid op te sluiten, ons te verheugen, dat wij niet zoo slecht zijn of schuldig aan al die dingen. Neen, we hebben als deel van onze gemeenschappelijke taak ook te wa ken en te werken voor de verbetering van zulke toestanden. Wanneer we al leen maar volstaan met naar eigen recht schapenheid te verwijzen en het kwaad te veroordeelen zonder dat we protest tjjd smetteloos^was, sprak uit al zijn^da- aanteekenen tegen het verkeerde dat we weten dat gebeurt, zonder dat we ieder voor zich hardnekkig pogen, zulke toe standen te veranderen, dan mogen we laatste bede, een zielekreet voor het ver drukte Nederlandsche volk. Daarom in dezen tijd van ontwrichting zal het zeker een dankbaar gevoel vari het Nederlandsche volk zijn, dat op 24 April 1533 Prins Willem van Oranje op Dillenburg werd geboren, en dat onze geliefde Koningin uit zijn nageslacht thans nog regeert. Moge God onze Koningin een wijs te richten. Moge Nederland ert nog lang te zamen verbonden R I 0- UI.U.H.M i- i- m d. v. t- W hs l<8 1$ Autonoodig? DE JONG" NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1