1 VREDE VAN BINNEN. de De Bolswardsche Courant en Westergoo fO. F. J. HOFSIFOFl g OPTICIÊN - Telef. 3054 DÓUWE EGBERTS b FRISO 9 BAAI r GEELMERK j Uit den Omtrek Stadsnieuws. I BRILLEN - BREUKBANDEN en BUIKGORDELS Woensdag 15 Februari 1933 No. 13 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD F GOEDJCQOP >>1ROOKEN Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 2pste jaargang en Q s r FLORIS C. I c. V. 1 verloor met 3-2. uit Bolsward’s 4 A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. 7 7 6- 3 2 1 1 tegen hal te organ! 15 14 13 7 4 4 en Pa! uit lie De an ik- ze ler :ing de ma, izan mn de an ik- na te te- rijf ijl- »e- •c- >e- nen rna Ugf. oor te i. oot de Witmarsum wel eens blijken de ware helden en hel dinnen te zijn geweest, als de zaken van de wereld weer een betere keer zullen hebben genomen. Laten we ons geestelijk venster hel der en zuiver, en rein houden en het niet verduisteren door pessimisme, afgunst, ontevredenheid, booze verwachtingen, enz. Want het is als Shaw zegt: we zijn immers het venster, waardoor we de wereld moeten bekijken. gaand spel C. A. B. 36-20 41-27 19-20' 30-54 27-46 Wij wenschen de Commissie „Bols- ward Vooruit” met deze nieuwe plannen veel succes. Friesche Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. t De staking in de bouwvakken al hier is geëindigd. Zooals wellicht bekend Zaterdag 11 en Zondag 12 Februari werd te Leeuwarden in „De Groene Weide” door den Frieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen een solis ten- en quartettenconcours gehouden. Door onze plaatsgenooten werden daat de volgende prijzen behaald: L. Slippens, lid van het Sted. Muziek korps, een 1ste prijs in de 1ste afdeeling met 107 punten. Ge kunt niet in eer gelooven 1 tenzij ge die zelf verworven hebt. Het is beter u zelf rein en zuiver te houden. Ge zijt het venster, waardoor ge de wereld moet zien. G. BERNHARD SHAW. In tijden van groote moeilijkheden van I allerlei aard, zijn er velen onder ons, die door een onbeheerschte angst en de som berste verwachtingen bevangen worden, die door het staren op al het kwade en sombere en ontmoedigende den slotte niets anders meer dan zwartste somber heid zien en uitzichtlooze, hopelooze toekomstbeelden. En wie het waagt in zulk een tijd van algemeene malaise ook op moreel en geestelijk gebied, vroolijk of opgewekt of vol optimisme of blij moedig en hoopvol te zijn, en dat ook nog toont en uitspreekt, die wordt al gauw met een scheef oog aangekeken en voor ietwat zonderling zoo niet ergei gehouden. Ja, wij menschen zijn nu eenmaal vreemde kaerels, soms. We stonden eens in de hall van het Centraal Station in Amsterdam en keken naar een blijde, luchtige kinderschaar, die blijkbaar er gens naar buiten heen trok. Een spoor beambte, ons kaartje knippend, keek somber naar de kinderschaar. Wij maak ten een opgewekte opmerking over die kindervreugd, maar de man keek verwij tend en zei zwartgallig dat het heelemaal niet aardig was, want die kinderen, dat waren zwakke kinderen, die voor hun gezondheid naar buiten gingen. Ook toen we opmerkten, dat het dan toch prachtig was, dat die kinderen in de gelegenheid Werden gesteld, buiten door goed voed sel en goede verzorging kracht op te doen, bleef de spoorman zwartgallig. Het waren zwakke kinderen, en omdat dat de reden was, voor hun reis naar buiten, was er geen reden of plaats voor vreugde of blijdschap of dankbaarheid voor het goede dat ze gingen ontvangen. De brave spoorman zag alleen maar de zwarte dingen, maar de liefde, welke de kinderen naar herstel van krachten voer de, het vooruitzicht van hun herstel, de offers die anderen daarvoor gebracht hadden, de vreugde van de kinderen zelf die zag hij niet. x Tja, wij hebben het al dikwijls gezegd: we zijfi soms zulke vreemde venten. Iemand die er een gewoonte van maakt, de lichtpunten op te zoeken, nu, die wordt al gauw verdacht zich een interes sante houding te willen geven. Toch zijn er nog veel vreemder snoeshanen, die dingen zeggen of doen, die ons te denken geven. Daar was bijvoorbeeld het tes tament van Air Commodore Richard M. Pink, een soldaat uit (en wereldoorlog, dat onlangs openbaar werd gemaakt. Daarin schreef hij: Ik zou nadrukkelijk willen vastleggen, dat Ik een van Gods gelukkigste schepselen ben geweest. Ik heb een wonderlijk bil, leven gehad en ik dank God voor de «gen van het le ven. Zulk een spontane en oprechte uit drukking van dank vo»r de „gave des levens” van de zijde ran iemand, die al de lasten van de oorlogsgeneratie heeft meegedragen en rog heel wat an dere bovendien, klinkt ds een soort van vermaan tot die oneveiwichtige, onte vreden, sombere zielen, waarvan we er in de jaren na den ootog zooveel heb ben ontmoet. De zak is zooals iemand in dit verband terecht opmerkte dat we zooveel willn hebben en zoo dikwijls vergeten danlöaar te zijn voor de zegeningen die we hebben. Als we eens ophielden met on lot steeds maar weer te vergelijken me dat van de men schen die oogenschijnlk wat meer door de fortuin gezegend zijn dan wij, dan zouden we wellicht ht geheim van den innerlijken vrede ontdkken. Niemand zal ontkennen dat het leen heden ten dage dikwijls moeilijk v4 beproevingen en onaangenaamheden ii Maar de moppe raars en afgunstigenmaken het nog er ger. Diegenen echter die hun moed be waren en weigeren :ich van hun goed humeur te laten beooven, kunnen nog Negenman, lid van het Sted. Muziek korps, een 2de prijs in de afd. Uitmun tendheid, met 83 punten. H. Appeldoorn, lid van het Hollandia- corps, een 1ste prijs in de 1ste afdeeling met 102 punten. J. Buikstra, lid van het Hollandiacorps een 2de prijs in de 1ste afdeeling, met 81 punten. B. van der Meer, lid van het Sted. Muziekkorps, een 2de prijs, in de 1ste afdeeling met 83 punten. Quartet H de Bruin, J. v. d. Meer, W. Spoelstra en N. Ebbendorf, leden van het Sted. Muziekkorps/een 3de prijs in de 2de afdeeling, met 65 punten. het doel af,. Een werkelijk mooi waardeering hebben, 1-2, deze goal was verdiend. De stemming onder de C. A. B.-sup- porters wordt er niet beter op. „Daar gaat het kampioenschap”, hooren we langs de lijn. Zoo denken evenwel onze spelers er niet over. Ze pakken nu weer fanatiek aan, de bal zweeft telkens voor het H-doel. Driemaal achtereen ontkomt het doel ternauwernood aan de doorbo ring, maar eindelijk gelukt het Tjerk de gelijkmaker te scoren, 2-2. De hoop herleeft, H. Z. C. zit ook ge ducht op de bal, maar tot doelpunten komt het nog niet. Verschillende mooie kansen ontstaan voor onze C. A. B.ers, maar ook hier wil het niet. Wanneer een der H.-backs de bal in het beruchte gebied met de han den bewerkt, is het een vrije schop voor C. A, B. Schuurmans plaatst zich achter de bal en jaagt no. 3 onhoudbaar in hei doel. 3-2. Nu is C. A. B. niet meer te houden en krijgen we gedurende het laatste kwar tier een staaltje van hun kunnen. Wan neer W. Hoekstra de bal krijgt toege speeld ontloopt hij zeer handig een paar H.-spelers en scoort een mooie goal. 4-2. De samenwerking tusschen de C. A. B.- spelers wordt allengs beter. Goed combi- neerend gaat het telkens op het doel af Een mooie kans door goed samenspel bewerkt, benut onze midvoor met een onhoudbaar schot. 5-2. Met C. A. B. in den aanval komt dan het einde en heeft C. A. B. het kampi oenschap behaald. Vanaf deze plaats on ze hartelijke gelukwenschen, moge dit succes een aansporing zijn op den inge slagen weg voort te gaan. De belangstel ling voor de voetbalsport is er nu in Bolsward, aan U heeren, de taak die be langstelling wakker te houden en te be vredigen. Rest ons nog een kleine nabetrachting. Allereerst de club uit Harlingen. Onder dit elftal zitten spelers die we gerust aan Urk ons gaat verlaten. Met veel toewij ding heeft zij het onderwijs gegeven en ook in den moeilijken tijd na de oprich ting het bestuur van advies gediend De voorzitter zegt haar daarvoor hartelijk dank en uit zijn beste wenschen voor de toekomst van Mej. Weima. Een der leerlingen dankt de leerares voor de prettige lessen. Alle leerlingen volgden ze met veel genoegen. Zoowel door de leerlingen als door hei bestuur wordt aan de scheidende leerares een souvenir aangeboden, waarna deze hartelijk dank zegt voor de tot haar ge sproken woorden en aangeboden ge schenken en tevens voor de aangename samenwerking met het bestuur en de ij vei waarmee de leerlingen haar onderwijs hebben gevolgd. Nog zij vermeld dat een tweede dag- cursus reeds is aangevangen en ook vooi een nieuwen avondcursus voldoende ani mo bestaat. Nog vóór dat de cursus één jaar loopi mag het bestuur de voldoening smaker dat er reeds 2 volledige ^clagcursussen worden gegeven. Mogen nog steeds meer ouders van ’t groote nut dezer inrichting worden door drongen en hun kinderen van dit practi sche onderwijs doen genieten. Het onderwijs wordt gegeven in 2 keu rig ingerichte lokalen der school vooï O. aan de Hid-Herostraat. Geslaagd. On^e stadgenoot, de heer D. van dei mag wezen, is de oorzaak van dit con- 'Val, tverkzaam aan de fabriek der Kon. Ned. Mij. alhier, behaalde dezer dagen e Leeuwarden het diploma voor melk- controleur. t De bekende kapsalon van mej. Ree kers aan het Schildwijk is dezer dagen overgenomen door den heer Veldman Deze nieuwe eigenaar zal voorloopig de zaak op denzelfden voet blijven voort zetten. De heer Veldman is vaktechnisch zeet goed onderlegd, heeft in verschillende groote plaatsen in de meest moderne ’aken gewerkt en meerdere keeren bij gelegenheid van vaktentoonstellingen o.a e Groningen en Amsterdam gedemon streerd. We hopen dat de heer Veldman er in moge slagen dezelfde Tevreden cliëntèle e verwerven, die zijn voorgangster in ’00 ruime mate mocht ondervinden. 9 Februari 1932. De leden van de Doopsgezinde ge beente Witmarsum-Pingjum hielden ledenavond hunne jaarlijksche vertoe- ing in het Kerkgebouw alhier, waarin ekening en verantwoording werd afge- .■gd door br. A. Kooistra. Na Gezang 35 1 gezongen te hebben pende de voorzitter br. A. Kooistra, de oed bezochte bijeenkomst en gaf het woord aan br. I. Bierma, die notulen en aarverslag nog opgemaakt door onze roegere consulent Ds. D. Kossen van lolsward uitbracht, welk getuigde /an een zeer nauwkeurige notuleering. De boekhouder deed daarna verslag /an de fin. zaken en deze bescheidert verden gecontroleerd door de br. A. Bierma en Joh. Piersma en in de beste orde bevonden. De boekhouder Kooistra die periodiek aftrad, werd met op een na algemeene temmen herkozen en aanvaardde met instemming van allen, weder zijne taak. Br. I. Bierma bracht hierna verslag uit van de gecombineerde vergaderingen van Makkum en Witmarsum. opgemaakl door de beide Kerkbesturen. Naar aanleiding van dit verslag wer den door enkele broeders en zusters vra gen gesteld, die nader door het bestuur werden toegelicht en met genoegen werd dan ook door alle leden ^het verslag voorloopig vastgesteld. Door het combineeren werd ook hiel een beroepingscommissie benoemd van 2 br. en 2 z., n.l zuster B. van det Vliet-van Buren en F. H. Piekema en de brs. R. Ypeij en U. van der Wal, die mede met den Kerkeraad het beroe- pingswerk zullen regelen. Het ligt in de bedoeling de lijst van proponenten aan te vragen. Besloten werd zoo spoedig mogelijk voor de kerk te Pingjum een ander orgel aan te schaf- flict gelegen in het feit, dat door de tim merliedenpatroons het loon in 1932 voor een timmerman of metselaar ten bedrage van 57 cent terug wilden gebracht zien op 48, later 50 cent. De gezellen vroegei 52 cent. Intusschen hebben de patroons alhier zich aangesloten bij de divers? landelijke bonden, hoewel de patroons- vereen. in Bolsward bestaan blijft. D' overeenstemming is thans bereikt op de 39-24 v°lgende voorwaarden: Loon thans 52 cent, met 1 Juni 51 ct. terwijl vóór 1 October door de landelijke bonden zal worden uitgemaakt of ir Bolsward het loon zal gelden voor 4e klasse van het landelijk contract, dat als dan vernieuwd moet worden. De sociale bepalingen blijven gelden, met bonnen voor feestdagen en vacantie A 90 cent. Verschuil Dinsdags- Vrjjdagsavnds. (Nadruk verboden). VOETBAL. Eindelijk Is dan Zondag de met veel SJSJ ^p^lof‘d™<^= spanning tegemoet geziene wedstrijd -r tusschen C. A. B. I en H. Z. C. I gespeeld. Het was ideaal voetbalweer en een geweldige belangstelling zoowel van eigen plaatsgenooten als van buiten. Voor C- A. B. was deze wedstrijd dub bel belangrijk, omdat de kampioenstitel de inzet was. Laten we trachten eerst een objectief verslag van dezen wedstrijd te geven en in een kleine nabetrachting onze opinie over het spel te zeggen. Nadat enkele foto’s van de elftallen genomen waren, stellen de spelers zich op onder leiding van scheidsrechter Karsten. H. Z. C. speelt met de zon in den rug. Reeds direct wordt er van weerskanten aangepakt en ontstaat vrij spoedig een mooie kans voor C. A. B., de bal gaat echter naast. Telkens weer komen de C. A. B.ers opzetten, aanval op aanval volgt. Verschillende corners worden nomen, maar tot doelpunten komt niet. Wat de Harlinger achterhoede niet wegwerkt is bij den keeper in goede han den. Verschillende lastige ballen worden goed gehouden. Langzamerhand kan H. Z. C. zich iets loswerken, maar voor de goal wordt ook aan deze kant veel ge knoeid en in laatste instantie is de C. A. B.-keeper uitstekend in conditie. Een gevaarlijk moment voor het C- A. B. -doel wordt door de Harlinger binnen- spelers niet benut, het schot gaat ver over. Aan den anderen kant een goed schot van Auke, dat de keeper nog maar net tot corner kan werken. Er hangt een doelpunt in de lucht en ja, eindelijk een mooie voorzet, goed voetwerk van Auke en Tjerk en het is 1-0. Een geweldig gejuich gaat op uit de talrijke C. A. B.-supporters. Dit doelpunt inspireert de Harlingers tot beter aan pakken; het spel gaat zeer vlug op en neer. Weer is C. A. B. in den aanval, de bal zweeft voor het doel en de H.-keeper kan nog maar net de bal wegschoppen. Dit was een zeer gevaarlijk oogenblikje voor het H.-doel. Na nog eenig op en neer gaat de rust in met 1-0 voor In deze eerste helft geraakte Bosma geblesseerd en werd vervangen door D. Wiersma. Ook H. Z. C. kwam na de rust met een paar invallers. Na de rust heeft Harlingen direct hei spel te pakken en is overwegend sterker, wat ook vrij spoedig in een doelpunt wordt omgezet, 1-1. Direct daarop gaat een mooie kans voor C. A. B. naast. Er volgt weer een H. Z. C.-aanval, goed combineerend gaat het op het doel af. Een werkelijk mooi staaltje van voetbal, waarvoor we alle onze C. A. B.ers ten voorbeeld mogen stellen. Jammer, dat deze spelers door hun eenigszins ruwe mond niet de sym pathie van het publiek hadden. Dit bui ten beschouwing latende, was de bal- contróle bij deze spelers schitterend. Jammer dat die voorhoede vele kan sen door veel te lang te treuzelen ver* loren liet gaan. Over het algemeen heb ben we met genoegen naar het positie- kiezen van deze spelers gezien. Nog eens was de voorhoede in betere conditie ge weest, dan had de uitslag wel eens an ders kunnen wezen. En nu onze C. A. B.ers. Ze hebben door hun onvermoeid werken de overwinning behaald, maar dit mag ons toch niet je öogen sluiten voor verschillende tekort komingen en dan willen we ons vandaag Bepalen tot de voorhoede en middenlinie. Het schijnt bij onze voor hoede nog steeds een geliefkoosde be zigheid te zijn persoonlijk op den voor grond te komen. Men wil eigenlijk alle maal goals maken en daardoor verknoeit men nogal eens een kans voor den spe ler die in de juiste positie staat en bij goed combineeren zejker een doelpunt kon maken. Bovendien, zat de winter onze boys nog in de beenen? De middenlinie heeft ons inziens het spel niet genoeg open gehouden. Een paar goede vluggere spelers zouden hier wel op hun plaats zijn. Wanneer we deze enkele regels be schouwen als opbouwende critiek, dan doet dat niets af aan onze waardeering voor het verheugende feit, dat we nu eindelijk eens een kampióensclub in onze stad hebben. Dat hadden we niet ge dacht aan het begin der competitie toen we den wedstrijd tegen Lemmer meege maakt hebben. Zal C. A. B. II het voorbeeld van de groote broer volgen? De stand der 3de klas is nu als volgt: Gesp. Gew. Gel. verl. pnt. v. t. 2 3 3 4 7 5 Maandagavond organiseerde de V.A.R.A., afd. Bolsward een propaganda- avond in „de Doele” met medewerking van de Notenkrakers en drie leden van het V.A.R.Ai-tooneel. De Voorzitter der afd. Bolsward open de met een kort woord de zeer goed be zochte bijeenkomst en doet mededeeling, dat de spreker, de heer Zwertbroek ver hinderd was te komen. In diens plaats zal hedenavond komen de^heer Ds. Fa ber uit Zutfen. Het programma vermeldde verschillen de muzieknummers door het gezelschap de Notenkrakers en een tweetal tooneel- stukjes. Het muziekensemble viool, piano, cello en accordeon maakt een zeer beschaafde indruk. De stille aandacht in de zaal was het beste bewijs dat er goed gemusiceerd werd en er contact bestond tusschen pu bliek en spelers. Elk instrument werd op vaardige wijze bespeeld, de onderlin ge samenklank uitstekend verzorgd, zoó- dat het een muzikaal genot werd, naat dit ensemble te luisteren. Ook de tooneelisten speelden verdien stelijk hoewel uit den aard der zaak in dergelijke één-acters niet veel tooneel- spel te geven valt. De beste van dit drietal was wel Adoll Bouwmeester. De rede van Ds. Faber oogstte ook een aandachtig luisterend publiek. De kern van zijn betoog was een op wekkend woord voor de vrije uitzending van de V.A.RA. Wanneer men de polij- ■jiek uit de aether wil wegwerken, dan zal de V.A.R.A. hiertegen met krachl strijden, omdat het socialisme niet alleen is een politieke, maar ook een geestelijke §trooming, een nieuwe cultuur. Dat is ’n onverbreekbare eenheid die we niet ver snipperd willen zien. De Voorzitter bracht een woord van hartelijken dank namens alle aanwezigen aan Ds. Faber voor zijn enthousiaste redé waarna het verdere programma vlot af gewerkt werd. Chr. Huishoudonderwijs te Bolsward. Gisteravond werd de eindles van de avondcursus in linnen- en costuumnaaien aan bovenvermelde inrichting gegeven. Deze les droeg een bijzonder karakter, daar het tevens de laatste dag was, waarop de leerares, mej. A. Weima, on derwijs aan deze cursus gaf. Bij monde van den voorzitter werd een vriendelijk woord gesproken tot de leerlingen, die mef zooveel ijver en am bitie het onderwijs hebben gevolgd. Aan de navolgende leerlingen kon een getuigschrift worden uitgereikt: Sj. Beistra, T. de Boer, A. Feenstra, O. Hiemsfra, Q. Kooistra^ A. Kuipers, P. Osinga, P. P. Schilstra, J. Stoffels, E. Strikwerda en G. Wouters. Woorden van dank en waardeering werden door den voorzitter gericht tot Mej. Weima, die wegens benoeming te g Grootzand 18 - SNEEK m SOLIED ADRES voor Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor 3olsward over de maand Januari 1933. Aan bovengenoemd kantoor werd, in ’en loop der maand op spaarbankboek- ;es ingelegd f 6802.74 ?n terugbetaald -4117 98 Derhalve meer Ingelegd dan erugbetaald f 2684.76 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 4. Ingezonden Mededeelingen C.A.B. 10 GORREDIJK 10 LEMMER 10 H.Z.C. 8 DRACHTEN 9 STEENWIJK 9 Voor de Friesche Bonc speelde C. A. B. III te Sneek tegen Black Boys III en Onze Bolswardsche ijsclubs. Het is, zou men zeggen, geen actueel onderwerp bij de heerlijke warmte van het vroege voorjaarszonnetje te schrijven over het ijs en toch staat de ijssport de zer dagen in onze stad in het teeken det belangstelling. Er is een goede, en be driegen de teekenen zich niet, ook een succesvolle actie op touw gezet om hier in Bolsward eindelijk eens de misère op het gebied der ijsbanen afdoende te re gelen. We hebben alle hulde voor de heeren die het initiatief tot deze zaak ge nomen hebben, maar er moet meer, ge daan. De publieke opinie moet nu wor den wakker geschud, het moet worden één massale beweging burgerij, dan alleen Is het mogelijk, dat deze zaak niet weer in de doofpot gestopt wordt. We willen daarom in het bijzon der alle Bolswarders opwekken de ver gadering op Woensdagavond in den Hot van Holland te bezoeken. De eerste stap in de goede richting zal daar gezet wor den en daarvoor Is uwe medewerking onmisbaar. „Bolsward Vooruit”. Het is ons ter oore gekomen, dat dc Commissie „Bolsward Vooruit” al weei druk bezig is nieuwe plannen voor te bereiden. De commissie is bezig Maart een etalage-wedstrijd seeren. Deze tijd lijkt ons niet slecht gekozei pm gezamenlijk de aandacht van he groote publiek op Bolsward als koop stad te vestigen, omdat vele winkelier een nieuwe actie Inzetten en deze tijd juist samenvalt met de voorjaars-openinp van vele zaken. Wij hopen onze lezers op de hoogt? te houden, omdat wij ons kunnen be grijpen dat vele winkeliers zulke plan hen van harte toejuichen. Behalve bovengenoemde is er nog een ander plan bij de commissie in voorberei ding, n.l. een cursus voor stenografie, waarvan winkeliers en hun personeel, maar ook kantoorbedienden kunnen ge bruik maken. Voorzoover ons bekend bestaat er in Bolsward, behalve voof leerlingen van de Handelscursus, geen gelegenheid dit vak te beoefenen en kan zoo’n cursus dus wel in een behoefte voorzien. Wij wenschen I i I be lten :rd R. len la de em len V. erd het irs- ran Hz. 6 i l oc I «I i i in z’n til de ren el- ran J. rel :rd ai de ide ris JO ct. per pond 12 ct. per on» 6 ct. per om M 1. n ;r 7. 2. is Leesgeld fr. P- Per half )aar 1 h50 Buiten de prvincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Uitenland f7.- per jaar. Leesgeld pf looper 40 ct- P- kwartaal. de jong s nieuwsblad waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1