De Bolswardsche Courant en Westergoo DOUWE EGBERTS DE S BAAI Woensdag 22 Februari 1933 No. 15 29^5 Jaargang KARAKTER. Stadsnieuws. Uit den Omtrek Official Ford Dealer Bolsward - Telef. 86 b FRISO* Rectificatie, Gemengd Nieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD- A Telefoon No. 12 en 4 Nijland Pingjum Lage tarieven Witmarsum. Zurich Tjerkwerd vergadering. Arum. 4K, Juetduur A dve r t e n t i e n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. de 91 88 86 19 Februari 1933. Hedenmiddag speelde de H. V. C. te Harlingen een vriendschappelijke wed strijd tegen „Westergoo I alhier. De Harlingers wonnen met den stond 5-3. Er werd met ambitie gespeeld. 20 Februari 1933. De afd. „Pingjum” der Ned. Kaatsbond hield heden een ledenvergadering. Uit het verslag van den penningmees ter bleek dat de ontvangsten f617.75 hadden bedragen, terwijl de uitgaven f661.32 hadden gevorderd, een nadeelig saldo dus van f43.57. De heer L. S. Hilarides werd als be stuurslid herkozen. 19 Februari 1933. Heden speelden alhier Z. V. C. van Zurich en W. V. C. van Witmarsum een voetbalwedstrijd, waarbij eerstgenoem- den wonnen met 4-2. Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’s, ook zonder chauffeur. Verband cursus. 19 Februari 1933. Gisteravond gaf Dr. D. Danes de laatste les van den cursus Eerste Hulp bij Ongelukken. Een 28-tal cursisten hebben aan dezen cursus deelgenomen, welke in het Dorps huis werden gehouden en uitging van de vereen .„Het Dorpshuis”. De cursisten vereerden Dr. Danes, bij monde van den heer J. Wilkeshuis, een penteekening, voorstellende de Luther- sche kerk te Amsterdam. De gezelligheid werd verhoogd dooi thee en koekjes. Het is te hopen, dat er weer eens zoo’n mooie en nuttige cursus zal worden ge houden. 19 Februari 1933. In de hedenavond gehouden kerkdienst der Ned. Herv. gemeente werden na de preek hartelijke en waardeerende woor den gesproken (door Ds. Los, namens kerkeraad en gemeente, aan den Presi- dent-Kerkvoogd, den heer D. Smeding, die wegens vertrek, voor het laatst in dt kerk aanwezig was. Als men 45 jaar achtereen de kerkelijke belangen heeft behartigd en in al zijn functies heeft doorgebracht, dan is een woord van dank op zijn plaats, staande werd dan ook de familie Smeding een lied toegezongen, waarmede de dienst eindigde. iemand het eens opmerkte, in een eerste rangs karakter. De strijd daarbij kan dikwijls hardnekkig wezen. Maar, Goethe de groote dichter, zei het reeds: „Hij, die zich zelf nooit wil regeeren, zal eeuwig een slaaf zijn”. (Nadruk verboden). aanwezig, die door het bestuur vereerd werd met een keurige bloemenmand. De Voorzitter, de heer J. Postma, was op dezen dag juist tien jaar voorzitter. De nieuwe adviseur, de WelEerw. Pa ter Goossen werd geïnstalleerd. Het was een gezellige feestavond. Een zevental nieuwe leden gaven zich op. Ned. Onderwijzersgenootschap. In de hier gehouden vergadering van de afd- „WonseradeelBolsward” van ’t Ned. Onderwijzersgenootschap deed de penningmeester rekening en verantwoor ding. De ontvangsten hadden bedragen f 169.70, de uitgaven f 160.56, voordeelig saldo f9.14. De aftredende voorzitter, de heer U. de Boer alhier, werd herkozen. 570 st. 443 427 356 322 320 308 256 216 188 18 Februari 1933. De alleenwonende weduwe H. H., wiens gezondheidstoestand de laatste jaren veel te wenschen overliet, werd he denmorgen, door haar dochter, die eiken morgen bij haar kwam, dood in haar wo ning aangetroffen. ’t Laat zich denken, dat deze verschrik kelijk schrok. Een hartverlamming had een einde aan het leven harer moeder gemaakt. Zaterdagmiddag speelde onze voetbal club T. V. C. I een vriendschappelijke wedstrijd in Heeg tegen H. V. C. I. De uitslag was 4-1 voor T. V. C. t De Anti-Rev. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje” vergaderde onder leiding van den voorzitter, den heer O. B. Eerdmans. Na uitvoerige besprekingen werd de Verschijnt Dinsdags- Vrjjdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 19 Februari 1933. Heden had de bevestiging plaats van cand. S. Zeilstra van Sneek tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente Pingjum en Zurich, door Ds. W. Banning te Bent veld. Als tekstwoord had Ds. Banning ge kozen Psalm 50 vers 7. De plechtigheid werd mede verricht door den consulent, Ds. Los van Witmarsum. Des middags had de intrede van Ds. Zeilstra plaats. Hij sprak daarbij naar aanleiding van Matth. 13 vers 3: „Een Zaaier ging uit om te zaaien”. Na afloop van den dienst werd de jonge predikant door verschillende per sonen toegesproken, terwijl hem staande werd toegezongen vers 4 van Gez. 237. Beide keeren was de kerk overvol. Zoo wel van hier als van elders was de be langstelling buitengewoon groot. Oorlog In Zuid-Amerika. De regeering van Ecuador heeft, vol-, gens een telegram uit Guayaquil, een ma nifest aan het volk gericht waarin hij tot eenheid opwekt in verband met den uiterst delicaten toestand in het buiten land. Alls dienstplichtige mannen tot 35 jaat zijn onder de wapenen geroepen. Sneeuw en koude. Meenden we de vorige week, dat het voorjaar reeds op komst was de laatste dagen der vorige week hebben ons wel geleerd, dat net nog veel te vroeg in de tijd is en een wintergezicht nog heel goed mogelijk is. Het heeft de laatste nachten nogal flink gevroren, zoodat verschillende kleinere slootjes de schooljeugd weer bijna konden dragen. Gepasseerde nacht heeft het flink ge sneeuwd, zoodat alles in den vroegen morgen met een vlekkeloos wit kleed be dekt was. Niet lang echter duurt dat mooie van de sneeuw. Spoedig op den morgen, wanneer de sneeuw beloopen wordt, verandert alles in een natte glib berige massa. Naar alle waarschijnlijkheid zal het wel niet weer zoover komen, dat we de schaatsen weer moeten ontvetten. Voor de commissie die thans werkt om hand- teekeningen voor een nieuwe ijsbaan en leden voor de nieuwe ijsvereeniging te winnen, zou een kort wintertje niet on welkom zijn. Maar ook zonder ijs zullen de Bols- warders zeker spontaan de actie van dit Comité steunen. Het gaat hier om de vooruitgang van onze plaats; het gaat om Bolsward weer te plaatsen in het middelpunt der ijssport en daarvoor is aller medewerking noodig. Helpt daar toe mee door Uwe handteekening, maar vooral wordt lid van de nieuwe ijsver eeniging. Een Jubileum. De R.K. Drankbestrijdersvereeniging „Het Kruisverbond” vierde dezer dagen haar 35-jarig bestaan. Dit feit werd eenigszins feestelijk in een buitengewone vergadering herdacht. Van de oprichters was nog maar één lid Gemeenteavond. 17 Februari 1933. In het lokaal der Ned. Herv. kerk werd de derde gemeenteavond gehouden. Als spreker trad op Ds. Los van Wit marsum, die als onderwerp had: „De Raad van Beheer”. Na een kleine inleiding van Ds. Los werd gezamenlijk gezongen Gez. 239 vers 1. Hierna was het woord aan den spre ker, die op een uitvoerige en duidelijke wijze de wording en werking van den Raad van Beheer uiteenzette. Bij de rondvraag kreeg de heer J. Gros (kerkvoogd en boekhouder) het woord en besprak de financieele zijde en meen de, dat er aan de goede werking van den Raad van Beheer nogal iets ontbrak. Daarna sprak de heer J. Broersma nog een woordje over den omslag der leden. Toen volgde de sluiting door Ds. Los, waarna gezongen werd Gez. 181 1. De opkomst had grooter moeten zijn, aangezien het belangrijke onderwerp veel onderling wordt besproken en be- critiseerd. Er waren een 40-tal toehoor ders. 18 Februari 1933. In de huishoudelijke vergadering van de afd. „Pingjum” der Ned. Ver. tot Af schaffing van Ale. Dr. werd als penning- meesteresse herkozen mej. A. v. d. Witte. Uit het verslag van de penningmees- teresse bleek, dat er een klein batig sal do was. Vervolgens werd de beschrijvingsbriei behandeld voor de te Leeuwarden te hou den vergadering van de Friesche Propa ganda-commissie. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer F. de Boer. Getracht zal worden in samenwerking met een andere afdeeling een spreker te laten optreden, voor drankbestrijding en arbeidersbeweging. 16 Februari 1933. Hedenavond gaf de Chr. Zangvereen. „Advendo”, dir. de heer J. Osinga van Tzum, een uitvoering op de bovenzaal van Sj- Zwaagstra. Afwijkend van andere jaren werd dit jaar maar één uitvoering gehouden, zoo dat deze avond was voor begunstigers, genoodigden en verdere belangstellenden. Als leider van dezen avond fungeerde de WelEd. Heer C. van der Werf, hoofd der Chr. School alhier, die dit samen zijn opende met het laten zingen van Ps. 89 1 en 7, waarna hij voorging in gebed. Hij hield vervolgens een kort inleidend woord, waarna de Zangvereen. gelegen heid kreeg om het programma af te wer ken. Verschillende nummers werden ten ge- solozang, tableaux en voordracht wer den gegeven. Na de pauze werd opgevoerd. „Ouder zegen”. Het geheel samenvattend was het een genotvolle avond. Wij wenschen dan de Zangvereen. ook alle goeds toe en dat de directeur maar kracht mag ontvangen voor de taak welke hem is opgelegd. De leider dankte dan ook allen die hadden meegewerkt tot het slagen van dezen avond. Na nog gezongen te hebben sloot hij met dankgebed. De zaal was tot in alle hoeken bezet. Per abuis werd in het vorig nummer onder de advertentie van het VRIKO Schoenreparatiebedrijf te Leeuwarden als agent voor Bolsward geplaatst S. Wier sma. Dit moet niet zijn S., maar T. Wiersma Kerkstraat 11. De meeste lezers zullen dit wel heb ben opgemerkt, omdat S. Wiersma woont op Kerkstraat 41. 17 Februari 1933. Hedenavond hield de Vereen, van Dorpsbelangen hare jaarvergadering ten huize van mej. de wed. Oosterhout, al hier onder voorzitterschap van den heer P. Kramer. De voorzitter memoreert in zijn ope ningswoord, dat het bezoek gewoonlijk niet meevalt, doch dit jaar had men, met het oog op de belangrijkheid der agen da, meerdere leden op de vergadering verwacht. Vervolgens wordt het woord gegeven aan den waarn. secretaris( de secretaris was verhinderd) tot het lezen der notu len der vorige jaarvergadering. Deze worden onder dank aan den secretaris voor het opmaken en aan den waarn. secr. voor het lezen, onveranderd vastge steld. Ook de penningmeester schitterde door afwezigheid, zijn verslag werd niet voor gelezen, doch door een commissie, be staande uit de heeren D. Rijpkema en J. Keulen werden boeken en bescheiden na gezien. Intusschen werden de gasten aange zocht toe te treden als lid met resultaat dat 2 nieuwe leden toetraden. Bij monde van den heer J. Keulen werd verslag uitgebracht. Alles was in orde Ingezonden Mededeelingen Alweer een inbraak te Bolsward. Zoo nu en dan tracht een Bolsward- sche dievenbende haar slag te slaan, dt eene keer met minder, de andere keet met meer resultaat. In den afgeloopen nacht heeft men ’n bezoek gebracht bij den heer F. M. aan de Dijkstraat. Vermoedelijk zijn de dieven over het hek van de stichting Elim aan de Kade geklommen en zoo aan den achterkant van het huis van den heer M. gekomen. Door middel van het opschuiven van een raam heeft men zich toegang verschaft tot de woning en hierna een in de ka mer liggende portemonnaie leeg gemaakt De buit was zeker de heeren nog niet groot genoeg, omdat men hierna de win kel met een bezoek vereerd heeft en de geldlade mee naar het pakhuis geno men. De inhoud hiervan is ook in de zakken van de welwillende' bezoekers verdwenen. De bewoners bemerkten hedenmorgen door de openstaande deuren en raam, dat er dien nacht ongewenschte bezoe kers geweest waren. De inbraak moet gebeurd zijn in den voornacht, omdat op de sneeuw, die van nacht gevallen is, geen enkele voetafdruk was. Het is te hopen, dat hef inbraakpro- bleem in Bolsward binnenkort eens kan worden opgehelderd. bevonden en den penningmeester werd een woord van dank gebracht, alsmede aan de commissie, belast met het onder zoek. 1 Jan. 1932 was in kas f 15.10, waarbij kwam aan contributie f 27.50, uitgegeveri was dit jaar f30.15, batig saldo alzoó f 12.45. Stemming volgde. Met bijna algemeene stemmen werden de beide aftredende be stuursleden, de heeren J. ten Have en H. Andela herkozen. De heer J. ten Have, ter vergadering aanwezig, accepteerde de herbenoeming, terwijl de heer Andela met zijne benoeming in kennis zal wor den gesteld. Als punt 5 stond vermeld: Bespreking speelterrein en ijsbaan. Over ’t belang van een speelterrein was men het alge meen eens, zoodat pogingen in het werk zullen worden gesteld een speelterrein te krijgen. Over een ijsbaan oordeelde het bestuur dat dit meer lag op het terrein van een ijsclub. Deze zou zoo noodig met de vereen. „Dorpsbelang” kunnen samen werken om tot het doel te geraken. Een en ander werd nogal breedvoerig be sproken. Besloten werd een ijsclub op te rich ten, waar direct 21 personen tot toetra den. Een commissie tot werving van le den enz. werd benoemd. Rondvraag volgde. Een en ander werd besproken en enkele opmerkingen ge maakt. De voorzitter sloot hierna met een woord van dank aan de aanwezigen de candidatenlijst volgens het puntenstelsel 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 12. Mr. D. Okma, Leeuwarden. A. Meinesz, Huizum. Als afgevaardigde naar de Deputaten- vergadering, die gehouden zal worden 7 en 8 Maart te Utrecht werd bij de stemming aangewezen de voorzitter. Getracht zal worden aan den voor avond der verkiezingen Dr. H. Colijn hier als spreker te krijgen, in samenwerking met de gemeentelijke kiesvereenigingen Wonseradeel en Hennaarderadeel. vastgesteld: Dr. H. Colijn Mr. J. A. de Wilde J. Schouten C. Smeenk L. L. Duymaer v. Twist C. van der Heuvel Prof. Dr. H. Visscher J. J. C. van Dijk H. Amelink A. Zijlstra Mr. J. Terpstra Prof. P. A. Diepenhorst Dr. H. Beumer Mr. C. S- van Dobben de Bruin D. van der Meulen Dr. C. S. v. d. Zaal Deze lijst werd door de Kiesvereeni ging aangevuld met vier namen uit provincie Friesland. 17. S. Wijbrandy, Oudehorne. 18. B. Anema, Minnertsga. 19. - - - 20. Welsrijp 19 Februari 1933. Evenals op vele andere plaatsen in de provincie is in verband met de moei lijke tijdsomstandigheden ook.voor ons dorp een afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond opgericht. De vergadering stond onder voorzit- hoore gebracht, terwijl voor afwisseling terschap van den heer K. Andringa, be- stuurslid eener zelfde gevestigde afdee ling te Tzum. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren S. Scharringa, O. Reitsma en J. Hidma. De vergadering was flink bef- zocht. Er traden 14 personen onmiddellijk ais lid toe. Rijkdom verloren, iets verloren; Eer verloren, veel verloren; Moed verloren, alles verloren. GOETHE. Het was zeker geen toevalligheid, dat bij de oude Romeinen Mercurius, zoowel de god van den handel, als van de die ven was. Deze omstandigheid geeft wel een aardige kijk op de heele oude op vattingen omtrent den handel. En het I feit, dat, zij het schertsenderwijze, deze combinatie der langvingers en der han delaren, geruimen tijd levendig is gehou den, duidt toch zonder twijfel op een zekere geringschatting, die men vooral in oude tijden voor den handel en deszelfs beoefenaren had. In onzen tijd is hierin veel veranderd en over het geheel geno men de ongunstige uitzonderingen daargelaten hebben de beoefenaren van den handel en om een stap verder te gaan, al degenen die in het bedrijfsle ven werkzaam zijn wel blijk gegeven van een verhelderd inzicht omtrent hun maatschappelijke positie. Men is gaan in zien, dat alle werk, dat in een of ander opzicht door een persoon of zaak ver richt wordt, op een of andere wijze nut voor het algemeen moet hebben, wil het een blijvende basis bezitten en de rede lijke verwachting van goede resultaten een behoorlijken grond verschaffen. Zoo hebben wij kunnen ervaren, dat bijvoor beeld ons handelsrecht ten slotte werd gebaseerd op de stelling: goede trouw wordt verondersteld, kwade trouw moei bewezen worden. Men is gaan begrijpen dat niet alleen in het privéleven de za kenman, een man van karakter moet zijn maar ook en vooral in zijn dagelijksch werk. En omgekeerd. Wij kunnen ons zeker vereenigen met hetgeen een Britsch zakenman (P- A. Best, volgens Lecture Recorder) onlangs in dit verband op merkte, n.l. dat er geen grooter waar den in het leven bestaan, dan die, welke genoten worden door menschen van ka rakter. De waarden van zelfrespect, hef ver-, trouwen en de waardeering van onze medemenschen, het gevoelen van moreele gezondheid en de voldoening van de we tenschap, dat ons werk en onze diensten een stukje van de wereld tot een betere 1 plaats maken, omdat wij er in geleefd hebben, dat zijn de vruchten van karak ter. Karakter wordt dus bepaald door die hoedanigheden in een mensch, welke hem nopen zijn werk en zich zelf te beschou wen als een deel van de maatschappij, waardoor hij dient. Zoo iemand heeft voor zich zelf door lezen en ervaring be paalde regels vastgeslegd, welke zijn ge drag besturen. Hij zal nooit trachten te profiteeren ten koste van anderen, maar zal vooruitkomen door de kwaliteit van zijn werk en van zijn diensten. Als een leider zal hij even veeleischend zijn je gens hen, die onder hem werken, als hij voor zich zelf is, en hij zal zich zelf meer beschouwen als een meer ervaren vriend dan als „baas” of werkgever... en zoo trachten het werk van degenen, die on-i der hen staan, in vruchtbare kanalen te leiden in het belang van de zaak, van ’t publiek, dat hij dient en van hen zelf, eerder dan hen alleen maar te beschou wen als pionnen in een spel, dat hij voor zijn eigen zelfzuchtige doeleinden speelt. Terecht kan men er op wijzen, dal John A. Boardman, een bekende figuur, toen hij in 1925 zijn eerste lezing over „Karakter in het zakenleven” te Oxford hield, aanknoopte bij een opmerking, die de toenmalige Britsche minister van Bin- nenlandsche Zaken had gemaakt: „Het heeft geen nuf ’n stel eerste klas hersens te hebben, als er eenx tweede klas ka rakter achter zit.” Dit was wel een zeer krachtige ver klaring. En na dien hebben wij gezien, hoeveel eerste klas hersens met tweede klas karakters ellende en ontbering heb ben gebracht aan millioenen menschen en zulk een ontwrichting in het interna tionale leven hebben veroorzaakt, dat allerwegen regeeringshulp noodig werd. Wanneer maar een voldoend aantal menschen zekere gedragsregels, die blijk geven van karakter, zouden aanvaarden en er trouw aan blijven, dan zou hierdoor de neiging om op te zien tot menschen van geld, alleen om dat geld, den kop ingedrukt worden. En daardoor een van de sterkste prikkels tot het verwerven van rijkdom door tweede klas karakters, n.l. de vereering door hun medemenschen uit den weg geruimd worden. Karakter is dus noodig, in elke le vensrichting. En wij hebben ons niet te vreden te stellen met een tweede rangs karaxter. Door zelfkennis hebben wij ons te kneden en te „hameren”, zooals j on i ff n n n H n ff ff ff 15. 16. III.U1M r GEELMEBK 12 CL per om 6 CL per «jj om Auionooma? 261 129 123 1 bwij i 1. 10. 11. 13. 14. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1