Rationalisatie van steun. I I S I De Bolswardsche Courant en Westergoo 1 s I HOFSTEDE 5' Woensdag 1 Maart 1933 No. 17 29^ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 12 en f 338.— van de uitloting van aandeelen. Uitge- auto-caroussel. alzoo een nadeelig saldo van f 630.90 A dve r t e n t i e n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. vangsten evenals de uitgaven De rekening Groene Kruis totaal ontvangst de uitgaven f 3425.53. wees als f4840.15 -5471.05 f 3670.— - 3482.— f 5920.— - 6258 218. Wed. Huitema-v. d. Weij en de nummers 261, 277, 278, 280, en 298 alle toebehoorende aan S. J. de f 188.— Kruis 1933 Word! op te geven. Gij maakt het de commissie daardoor gemakkelijk. De verkeersweg AfsluitdijkHeerenveen. Zoo nu en dan duiken er in de pers berichten op, die er op wijzen, dat deze weg toch niet geheel in het vergeetboek raakt. Op de vragen van den heer Peereboom in verband met een door gemeentebestu ren in Friesland gedaan verzoek om be spoediging van den aanleg van den nieu wen verkeersweg Heerenveen-Joure- Sneek-Bolsward-Afsluitdijk heeft Minis- opzichte van de veehouders) beperkt ze de individueele vrijheid op o.i. onge- wenschte wijze. Als ze echter de pluimveeteelt alsmede den eierhandel vrij laat, maar gevestigde bedrijven zou steunen voor een zeker percentage van het normaal geëxploi teerde aantal hoenders, dan zou aan genomen, dat de pluimveeteelt op zich zelf niet meer rendabel zou zijn een productiebeperking worden verkregen, welke tot geleidelijke vermindering van steunbehoefte en algemeene aanpassing aan de crisisomstandigheden zou lei den. Er zit thans over het algemeen te wei nig systeem in de organisatie van steun aan bedrijven. Er wordt maar raak ge fokt en geteeld, en daardoor worden de te lijden verliezen straks weer door overheidssteun te dekken onnoodig opgevoerd. Een ieder voorziet, dat de crisis nog lang zal duren en de overheid het ten slotte niet zal kunnen volhouden om op ruime schaal noodlijdende bedrijven te steunen. Welnu, laat die steun dan zoo danig worden stopgezet, dat er een ge zonder bedrijfsleven door wordt gescha pen. De steun bevordere een planmatige productie. Twee patiënten kregen steun voor hulp in de huishouding. Uitleening van verplegingsartikelen. ’t Valt op, dat bij een stijgend aantal be zoeken, het cijfer der uitgeleende verple gingsartikelen belangrijk is gedaald. In 1932 werden n.l. uitgeleend 827 artike len, tegen 1061 in 1931, een daling dus van ongeveer 20 De leden worden verzocht bij het te rugbrengen van de goederen, deze aan den magazijnmeester persoonlijk af te geven. Bijzondere werkzaamheden. Door onze dames propaganda-commissie is dezen zomer in het wijkgebouw een poppen tentoonstelling georganiseerd. Deze tentoonstelling, welke zich in een zeer groote belangstelling mocht verheu gen is in alle opzichtén geslaagd. De fl- hancieele baten, welke daaruit voor onze afdeejling vloeiden, bedroegen f66Q. inderdaad een schitterend resultaat. Wij zouden dan ook zeker te kort schieten, wanneer wij een woord van dank en. hulde achterwege lieten voor den mooien en verdienstelijken arbeid van onze pro pagandisten, die door haar energie en hulpvaardigheid onze afdeeling in zoo’n belangrijke mate haar steun verleenden Wij hopen en vertrouwen, dat in de toekomst aan deze medewerksters de lust en de kracht zal worden geschonken om nog veel te presteeren voor onze af deeling tot heil van den lijdenden even- mensch. ’t Is ideaal, dat de jongeren onder ons het zich tot roeping rekenen te steunen en te schragen, wat doot ouderen is daargesteld en in stand ge houden. Wanneer ik dezen laatsten volzin neei'- schrijf, rijst daar onmiddellijk voor mijn geest de figuur van een der edelste pioniers onzer afdeeling, die in 1932 van Het Groene Kruis afscheid nam door den dood. Ds. C. J. Niemeijer, een der oprichters van onze plaatselijke afdeeling overleed op 27 October 1932. In hem is een grooi vriend van „Het Groene Kruis” heenge gaan, een vriend, die zijn groote talenten ook in meerdere functies beschikbaai stelde voor ons werk Zijn nagedachtenis blijve lang in eere. Hij was één der grooten onder ons. Het voorbeeld van dezulken zij ons allen een spoorslag om voor heden en toekomst het cultureele werk van onze organisatie op correcte wijze ten uitvoei te leggen. Blijve de Groene Kruis-geest levendig in ons, de goede geest om elkanders leed te dragen: dan kunnen wij met een vari ant het Schaepman nazeggen, Groene Kruis” kunnen beginnen met de verblijdende mededeeling: 1.932 was vooi „Het Groene Kruis” een goed jaar. Daarmee is niet gezegd, dat ook in het interne organisatie-leven van onze afdeeling niets werd bespeurd van crisis en malaise. Integendeel, bij de inkomsten vooral speelde ook ons de crisis parten, doch, waarin een benarden tijd als deze zoo vele gezonde zaken tot in de kern wor den aangetast, waar zoovele instellingen met geweldige moeilijkheden hebben te kampen om aan redelijke verplichtingen te kunnen voldoen, daar mogen wij ons voorzeker gelukkig achten, te kunnen blswardsche Groene Kruis ook in 1932 zijn plicht heeft kun nen doen tegenover de lijdende mensch- heid. Wij zijn in staat geweest, als in nor male tijden de zegenrijke, cultureele ar beid voort te zetten in ’t belang van de gemeenschap. Waar zoo de zaken staan, daar mogen wij met groote dankbaarheid getuigen: 1932 was een goed jaar. Leden. Het cijfer van ons ledental bleef in 1932 stabiel. Bestuur. Mutatie’s in het bestuur had den niet plaats. Vergaderingen. Er werd 1 leden- en 4 bestuursvergaderingen gehouden. Financieele toestand. Door de verla ging van de Rijkssubsidie en de terug gang van de contributie-afdracht van de leden bleven de inkomsten beneden de raming. Een verdere inkrimping van de sub sidies van overheid en stichtingen zijn ons voor de toekomst reeds aangezegd, terwijl ook ernstig rekening moet worden gehouden met een verder terugloopen der contributiën. Het gevaar is daarom niet denkbeeldig dat door deze over- heidsgeste vooral de volksgezondheid gegeven. Eén keer werd lijf- en beddegoed ont smet. Vijf patiënten kuren in tentjes. Twee patiënten worden verpleegd in i sanatorium. Een commissie, bestaande uit de hee- ren Steensma, Kingma en de Haan heb ben zich belast met het nazien der boe ken en bescheiden. De heer Steensma doet verslag nantens de commissie eri stelt voor de rekeningen goed te keuren. Tevens heeft de commissie de nuttig heid van het badhuis ingezien. Spreker besluit met den wensch, dat het Groene Kruis nog jaren haar zegenrijken arbeid mag verrichten. (Applaus). De heer Kingma sluit zich aan bij den vorigen spreker en wekt op Het Groene Kruis te steunen, want ze is het ten volle waard. (Applaus). De voorzitter dankt de commissie van rapporteurs, penningmeester en secreta resse en stelt voor den penningmeester te dechargeeren, hetwelk gedaan wordt. Na afhandeling van de verslagen is aan de orde de begrooting voor 1933- De begrooting van 1933 voor het badhuis wordt geraamd op: Ontvangsten Uitgaven Dus hoopt ae penningm. dit jaar over te houden Begrooting Groene geraamd op: Ontvangsten Uitgaven Boer. De aandeelen zijn vanaf heden inwis selbaar bij den Penningmeester van der Werf. Voor punt rondvraag heeft niemand iets. De voorzitter doet nu nog enkele me- dedeelingen. De Kon. goedkeuring voor ons Groene Kruis is ons weer voor 30 jaar verleend. Het Bestuur hoopt meer de hand té houden aan art. 15 van de Sta tuten, waarin gemeld wordt, dat iemand die binnen 14 dagen nadat hij lid is ge worden, artikelen van het Gr. Kruis leent behalve de contributie nog f 1,boven dien moet betalen. De propaganda-commissie heeft ver dienstelijk werk verricht. Het bestuur wil die dames als tegenprestatie geven een cursus E. H. B. O. (Eerste Hulp Bii Ongelukken) waaraan echter niet meer dan 20 dames tegelijk kunnen deelne men. Gegadigden onder het korps propa gandisten kunnen zich opgeven vóór 1 Maart bij Mej. Magendans De cursus zal worden gegeven door Dr. ten Cate op nader te bepalen avonden in „Ons Gebouw”. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter te half tien de vergadering. ALGEMEENE JAARVERGADERING „HET GROENE KRUIS”. Vrijdagavond vergaderde op de boven zaal van hotel „de Wijnberg” de veree- niging „Het Groene Kruis”. De voorzitter, Dr. ten Cate, opent de vergadering en heet allen welkom. Na een kort inleidend woord krijgt mevrouw Van der Zee de gelegenheid de notulen voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Hierna volgen de jaarverslagen. Negen en twintigste jaarver slag van „Het Groene Kruis” afdl Bolsward. Wij voelen ons gelukkig, dat wij in dezen zorgentijd ons 29e jaarverslag van de plaatselijke afdeeling van „Het Cursus Stenografie „Groote”. Men deelt ons mede, dat bij voldoende deelname, op initiatief van de commissie „Bolsward-Vooruit” binnenkort een cur sus zal worden geopend in Stenografie „Groote”. Voor vele zakenmenschen, kantoorbe dienden, verslaggevers en anderen is de kennis van Stenografie van groot belang. Daar het in korten tijd is aan te leeren en de kosten der cursus zoo laag moge lijk zijn gesteld, mag verwacht worden, dat ook hiervoor weer voldoende belang stelling in Bolsward en omgeving zal bestaan. Wij wekken gaarne ieder, die bij het leeren van stenografie belang heeft op, om zich voor dezen cursus aan ie melden. Als leider zal optreden de heer J. On- vlee te Bolsward. Voor bijzonderheden verwijzen wij nog naar de advertentie in dit blad- zou een planmatige productie kunner be vorderen door te doen begrooten hoe veel noodig zal zijn en door dan dleen voor de productie van die benooligde hoeveelheid steun te verleenen. Da zou dan tevens voeren tot een prijsherstel, welke geleidelijke vermindering van steun mogelijk maakt. Zulke rationalisatie van den stem be hoeft de individueele vrijheid niet aan te tasten. Laten we hetgeen we beloelen, met een voorbeeld verduidelijken Wanneer in ons land momeiteel té veel eieren zouden worden geprtduceerd en de eierprijs daardoor tot beneden kostprijs zou zijn gedaald, dar zou de regeering door bijv, een toeslagte geven op de verkochte eieren, daamee niet meewerken aan een productiveminde- ring. Door de pluimveeteelt sleiits toe te staan en door een eiertoesag te steu nen aan personen, die he bedrijf een zekeren tijd reeds uitoefdden en aan dezen den plicht tot beperlng van hun pluimveestapel op te leggen(zóó iets ge beurt momenteel met de v.rkenswet ten j een Nadeelig saldo De penningm. heeft alle moeite gedaan om dit tekort weg te werken, maar hel wou hem niet gelukken. Toen kwamen de „zusters” hem te hulp, die eenparig een salarisverlaging vrijwillig aanboden Moge God haar loonen voor hetgeen zij doen voor het Groene Kruis. (Applaus). De begrooting wordt na een enkele vraag aangenomen. Evenwel wekt de voorzitter op om de contributie te verhoogen, wil men deze zaak niet inkrimpen. Thans heeft er bestuursverkiezing plaats. De aftredende bestuursleden A. Mooij, F. de Jong en J. Jans worden alle herkozen. Een van de heeren van de pers verricht de gebruikelijke trekking ten behoeve van de uitloting van aandeelen. Uitge loot worden de nummers: P. Schmidt, Leeuwarden. W. H. Beekhuis, Eefde. 207. J. W. Bruinsma. Wed. Huitema-v. d. Weij ter Reymer geantwoord dat de'beteeke- nis van de verbinding van Heerenveen met den Afsluitdijk van Rijkswege wordt erkend. Dit kan blijken uit het feit, dat deze weg als onderdeel van weg no. 43 voorkomt op het Rijkswegenplan-1932. Uit het naar aanleiding van het adres ingestelde nadere onderzoek zal kunnen blijken, in hoeverre er aanleiding zal we zen tot vervroegden aanleg van deze verbinding. De bewering als zou de provincie Friesland wat de uitvoering van openbare werken betreft, steeds bij andere streken van ons land worden achtergesteld, mist eiken redelijken grond. We maken ons geen illusie dat de weg er in zijn geheel dit jaar of de volgende jaren zal komen, daarvoor is het met de financieele toestand van ’s Rijks kas te miserabel gesteld. Zou het misschien aanbeveling verdie nen dat er voorloupig alleen wordt aan gedrongen op het maken van een nieuwe weg AfsluitdijkHarkezijl? f Zaterdagavond was in het Volks- gebouw door het voorloopig bestuur van het alhier opgerichte crisiswerkloozen- comité een vergadering belegd, ten einde iets meer bekendheid te geven aan de werkwijze van dit comité. De vergadering was zeer goed bezocht, De Voorzitter geeft een uiteenzetting van het doel. Men wil trachten door pro paganda, door demonstratie en adressen bij den gemeenteraad en daarvoor in aanmerking komende stichtingen veibe- tering te brengen in de uitkeeringsnorm der werkloozen. De toestand in Bolsward is thans zoo, dat er in heel veel gezinnen bittere ar1 moede heerscht. Deze armoede heeft ook zijn terugslag op den middenstand, ei kan niet worden gekocht, zeer tot schade van dezen stand. Door een lid van het comité uit Sneek wordt in korte trekken de werking daai ter plaatse verteld. Deze spreker legt er bijzonder de nadruk op, dat dit werkloo- zen-strijdcomité aan geen enkele politie ke of godsdienstige richting verwant is. Het is jammer genoeg een bewezen feit, dat langs de gewone organisatorischen weg voor de werkloozen niets bereikt is. Slechts door samenwerking van alle werkloozen zonder onderscheid van poli tieke of godsdienstige richting is verbe tering van het lot der .werkloozen moge lijk. Het werkloozenvraagstuk is tegen woordig niet meer alleen het belang van len werknemer, ook voor den midden standen! eemt dit vraagstuk ontstellende afmetingen aan. De steunregeling is in bijna alle plaatsen zeer onvoldoende. Aan het slot der vergadering werd een definitief bestuur gekozen en gaven velen zich op als lid. Verscbünt Dinsdags- Vrijdagsavonds. het Schaepman nazeggen, Wat zorgen ook de morgen Doe rijzen voor den dag, De we'rkers blijven borgen De eer der liefdevlag. Aldus goedgekeurd op de bestuursver gadering van Vrijdag 10 Febr. 1933. Derde jaarverslag van het Volksbadhuis „Het Groene Kruis” te Bolsward. ’t Overzicht van de bedrijfsresultaten van het badhuis kan kort zijn. Het aantal baden neemt gaandeweg toe, het is thans geklommen tot 10090, dat is 740 baden meer dan het vorig jaar. Uit het financieel overzicht van den penningmeester zal U aanstonds blijken, dat de inkomsten niet in die verhouding zijn gestegen. De oorzaak hiervan zit in de verruiming van de gelegenheid tot het nemen van goedkoope baden. Bleven deze in de beide eerste jaren beperkt tot den Vrijdagavond en den Zaterdagmid dag, in het afgeloopen jaar kon men ook den Donderdag en Vrijdag na 2 uur een stortbad voor 10 en 5 cent en een kuip bad voor 25 cent nemen. Uit het geheel blijkt, dat de populari teit van het badhuis groeiende is. Gespecificeerd is het aantal baden als volgt: 152 kuipbaden van 50 cent; 147 van 40 cent en 3416 van 25 cent, totaal 3718 kuipbaden. 335 stortbaden van 25 cent; 93 van 20 cent; 4357 van 10 cent en 1587 van 5 cent, totaal 6372 stortbaden. In het geheel dus 10090 baden. Ook werd 295 maal een handdoek ver huurd en 331 stukjes zeep verkocht. Wij besluiten dit kort en zakelijk jaar verslag met een woord van dank aar allen, die aan den bloei van onze inrich ting hebben medegewerkt en met den wensch, dat in 1933 op den ingeslageu weg mag worden voortgegaan. Aldus goedgekeurd op de bestuursver gadering van Vrijdag 10 Febr. 1933. Na het jaarverslag van de secretaresse volgt een verslag van den penningm., den heer H. F. van der Werf, waaraan wij het volgende ontleenen. De ontvangsten van het badhuis bedroegen f 3453.55 de uitgaven -3920.58 zoodat er een nadeelig saldo was van f 467.63 Op de rekening van de tuberculosebe- Gesteld eensi, ioo peinsden we on langs, dat we van huis trokken met een pikhouweel, spa, bijl en tentmateriaal, om op de Veluwe... goud te gaan del ven. We stellen ons voor, dat vriend en maag’ eens hartelijk zouden lachen, maar dat zij, als ze merkten, dat het ons ernst was, tenslotte de hulp zouden in roepen van een of anderen psychiater, die na een kortstondige observatie on getwijfeld een briefje zou onderteekenen en afgeven „goed voor opname in een tehuis voor geesteszieken”. En toch gelooven we, dat tienduizen den in ons land dwazer dingen doen dan wij een oogenblik bepeinsden. Wie goud gaat delven op de Veluwe, zal na een jaar niets hebben gewonnen, maar ten slotte ook niets hebben verspeeld. Er zijn echter vele menschen, die zich aanstonds door het voorjaar zullen la ten verlokken om de spade weer in den grond te steken, den bodem te gaan be mesten en er duur zaak aan toe te ver trouwen. Ze laten wieden en sproeien, schermen en dekken, binden en uitdunnen En tenslotte oogsten ze en voeren ze hun producten naar de markt of veiling, waai ze de helft of minder, dikwijls in het geheel niets terugontvangen van hetgeen ze voor de productie hebben uitgegeven. Doen ze eigenlijk niet verstandiger met goud te gaan delven, althans zoeken, op de Veluwe? Neenl Want wie goud zoekt in Neder- landschen bodem, wordt als zwakzinni ge opgesloten uitgezonderd de mys tieke madame Sylvia dan. Maar wie met duur geld producten kweekt, welke niet noodig zijn, kippen fokt, welker eieren geen waarde meer hebben, varkens mest voor welke geen afzet meer is, die worden naar mate ze te veel produceer den, door de gemeenschap gesteund. Zulke steun kon er mee door en was gewettigd, toen men nog kon aannemen dat de crisis van betrekkelijk korten duur getuigen, dat het zou zijn, maar thans, nu \fce van jaar tot jaar en steeds meer hopeloos, wachten op het economisch herstel, nu wordt het tijd, dat we minder gaan denken, hoe we de komende betere conjunctuur zullen in treden, dan aan de vraag, hoe we ons in de crisisjaren aan de crisisomstandighe den zullen hebben aan te passen. Steun aan noodlijdende bedrijven zal voorshands noodig blijven, maar steun voor overproductie is roekeloos wegge worpen geld. De overheid steunt velerlei takken van nijverheid: tarwebouw, tuinbouw, zuivel- productie, veeteelt enz. Veelal geschiedt dat in verhouding tot het aantal gepro duceerde stuks, liters of ponden. Da: nu houdt juist de productiebeperking tegen welke tot een prijsherstel, dus tot een loonende productie zou kunnen leidei. Nu hetd uidelijk is, dat onze expon door nieuwe Duitsche invoerbelemmirin- gen sterk zal worden teruggedrongen, klemt het temeer, dat de bedrijfssteun, door de regeering verleend, ratiomelet dient te worden opgezet. De regeering ernstig zal worden geschaad,0 waardoor dan weer voor de zooveelste maal be waarheid wordt, dat de zuinigheid de wijsheid leelijk bedriegen kan. Wijkverpleging. De zusters legden 6776 bezoeken af in 133 gezinnen, dat is 1175 bezoeken meer dan het vorig jaar. een stijging dus van ruim 20 Hieruit blijkt, dat de zoozeer gevreesde kwaal der chronische en periodieke werkloos heid, welke bij zoo’n groot getal werk nemers heerscht, in 1932 bij onze zusters niet voorkwam. Voor haar gestadigen arbeid brengen wij gaarne onze dank bare hulde. Tuberculose-bestrijdlng. Op 31 Dec. 1932 waren ingeschreven 27 gezinnen met 31 patiënten. Afgevoerd werden 4 patiënten, 3 wegens herstel, 1 wegens vertrek. Drie nieuwe patiënten werden inge schreven. In 1932 werden afgelegd 415 bezoe ken. Aan 10 gezinnen wordt huurtoeslag strijding bedroegen de gezamenlijke"ont- „Bolsward-Vooruit”. Deze week worden aan alle winkeliers uitnoodigingen gezonden om deel te ne men aan de etalagewedstrijd uitgeschre ven door de Commissie „Bolsward- Vooruit”. Het behoeft nauwelijks betoogd te I worden, dat in de allereerste plaats een goedverzorgde etalage Uw eigen belang is en dat het dus ook in Uw belang is om aan deze wedstrijd deel te nemen. Door deze wedstrijd wil de commissie „Bolsward-Vooruit” de kunst van etalee- ren bevorderen en hare verwachting is derhalve, dat elke winkelier, niet één uit gezonderd, zal meedoen om van zijn eta lage met beperkte middelen een doel treffende reclame te maken en niet, om in de eerste plaats een prijs te winnen. Als waardeering voor uw werk looft de commissie zeer practische prijzen uit, maar... laat dit een wedstrijd zijn waat het gaat om het spel en niet om de knik kers. Daarom kunt gij allen meedoen, maar doet dit spontaan door U spoedig Een tribune voor C. A. B. Een sedert lang gehoopte verbetering van ons voetbalterrein zal eindelijk in vervulling gaan. Naar wij vernemen is in de vorige week gehouden ledenvergadering van de voet- balvereen. C A. B. op voorstel van hel bestuur besloten over te gaan tot den bouw van een tribune. Een besluit, dat de talrijke voetballiefhebbers in Bols ward zeker met vreugde zullen verne men. We hopen binnenkort over dit plan nadere gegevens te kunnen verstrekken. t Voor de dit jaar te houden kermis is een staanplaats gegund aan: M. Sipkema, te Groningen, voor een oliebollenkraam. N. Friso te Leeuwarden, voor een olie bollenkraam. R. Andela te Oosterlittens, voor een oliebollenkraam. M. v. d. Woude-Osinga te Harlingen voor een oliebollenkraam. P. de Bruin te Huizum, voor poffertjes- oliebol- en wafelkraam. E. Kreekal te Apeldoorn voor een auto- skooter. C. Welte te Dokkum voor ’n bioscoop- tent. J. Buwalda te Leeuwarden voor een draaimolen en een zweefmolen. Fr. Schulte te Roermond voor een danssalon. J. Sipkema te Groningen, voor een auto-caroussel. A. Kooistra te Leeuwarden voor een werptent en vliegbommensport Alle soorten prima j Elastieken Kousen Verlaagde prijzen. OROOTZAND - SNEEK 283 t 171. 185. S 2 M Bi Leesgeid fr. P- P- per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inning 15 ct. VoOr het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeid per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen .1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1