wegens UERPLAAISIHG naar APPELMAWKT11 (inMei) De Bolswardsche Courant en Westergoo a S. HENGST Uitverkoop KLOMPEN BRILLEN WEET TE GEVEN. 29^ Jaargang Stadsnieuws. 1 Uit den Omtrek n Official Ford Dealer Bolsward Telef. 86 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Gemengd Nieuws. Woensdag 8 Maart 1933 No. 19 en A grootzand Burgwerd Lage tarieven Hitzum Workum 10 8 iO A M.SUSTRING DIPLOMA V.D.VER.^ 0. B, BLAUWPOORT - BOLSWARD Adver tentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. na is- ia, tja dv ke dv li ne na us ke 15 55 )0 De crisis heeft wel een zeer ongeluk- kigen invloed op de algemeene mentali teit des volks. Een onzer schoonste deug den, de middadigheid, wordt minder en minder beoefend. Geen wonder! zal me nigeen zeggen. De menschen hebben ook niets meer te geven. Dat laatste is maar betrekkelijk juist. 11 6 7 10 9 8 7 3 4 2 O l 2 2 4 3 6 3 5 12 t. 37—17 34—20 28—34 25—31 27—34 7-14 17—25 S >0 15 |k d, Voetbal 5 Maart 1933. Hedenmiddag speelde de A. S. B. te Franeker tegen „Westergo I” alhier. De thuisclub won met den stand 3-1. Wij verhuren solide 4 en 6 persoons AUTO’s, ook zonder chauffeur. ;r- te Verschijnt Dinsdags- Vrjjdagsavonds. Prima Glazen en Monturen Trambotslng. Maandagmorgen had op den Sneeker- weg een trambotsing plaats. Door een tot nu toe onbekende oorzaak liep een motorwagen op een op de wisselplaats staande zandtrein. De schok was nogal hevig, zoodat het voorbaloon eenigszins werd ingedrukt. Een passagier werd dooi glasscherven licht gewond. Het verkeer ondervond geen stagnatie. Vrachtauto tegen lantaarnpaal Hedenmiddag botste in de Harlinger- straat een vrachtauto tegen een lantaarn paal, die doormidden brak. 28 Febr. 1933. Vermoedelijk door het omvallen van een petroleumlamp brak hedenmorgen pl.m. half zes brand uit in de koemel- kerij van Th. de Boer, welke koemelkerij is gelegen aan het Noord alhier. De stalling welke gescheiden was van het woonhuis brandde geheel af. Een 7- tal koeien, alsmede een paard kwamen in de vlammen om. Door krachtig optreden van de brand weer werd groote( onheil in dit dicht be bouwde gedeelte voorkomen. zelve dupe is van de crisisomstandighe den. Vergeet echter niet, dat de milddadig heid er niet was of is, om ons van eigen overvloed te ontlasten. Ook al moeten we ons zelve wel eens behelpen, dan mogen we nog niet ver geten, dat er duizenden menschen zijn, die ’t minder hebben. Ook in eigen zorg zoolang die tenminste niet te groot is kunnen we ons de vreugde en de voldoening van het wèl-doen verschaf fen. We maken er anderen en ons zelve gelukkig mee. Ja, ook ons zelve. Juist als we er toe worden gebracht om aan anderen te denken, leeren we inzien, vooi hoe veel we nog te danken hebben, on danks de slagen, welke ons worden toe bedeeld. Door te geven aan anderen, worden we minder egoïsten en meer tevreden met eigen omstandigheden. G.A.V.C. C.A.B. II Bl.-BoysII 11 Lemmer II 8 Akkrum L.S.C. III SneekIV Boerenleenbank Wommels. 4 Maart 1933. Heden werd door de Coöp. Boeren leenbank alhier hare algemeene verga dering gehouden in hotel Frölich. Na opening door den waarn. voorzitter den heer Th- Twerda, werden de notulen gelezen door den secr., den heer J. J. Heeg voorgelezen, welke werden vast gesteld. In over het afgeloopen jaar werd door den kassier de heer D. Y. Reitsma, een over zichtelijk beeld gegeven, waaraan we ’t volgende ontleenen: Spaarbank. Saldo 1 Januari 1932 f 190855.51. Ingelegd werd f 66838.31 en terugbetaald f72483.34. Het saldo be droeg op 31 Dec- 1932 f 185210.48. Voorschotten. Uitstaande op 1 Jan. 1932 f7000. Verleend in 1932 f6250 en terugbetaald f 1150. Het saldo op 31 De cember 1932 wees aan f 12100. Jaarvergadering C. H. Kiesvereeniging Hennaarderadeel 3 Maart 1933. Heden werd in het Evangelisatie-ge- bouw alhier de jaarvergadering gehou den van de Chr. Hist. Kiesvereeniging voor de gemeente Hennaarderadeel, on der leiding van den heer R. M. Dijkstra. Uit de verslagen van Secretaris en Penningmeester bleek, dat het aantal leden in den loop van 1932 was vermeer derd met 37 en thans 387 bedroeg, ter wijl de rekening over dat jaar sloot mei een goed batig saldo. Vervolgens werd door Ds- van Deelen van Oosterend een referaat gehouden over het onderwerp: „Bezwaren en ge varen van een rechtsche regeering”. Uit een hoog standpunt bezien, stelde spreker op zijn eigene kernachtige wijze deze bezwaren en gevaren in het licht Met het daarop gevolgde debat en de beantwoording van gestelde vragen werd aan het groote aantal opgekomen leden een aeer leerzame avond bereid. Verder werd nog besproken de propa ganda voor de aanstaande verkiezing en de steun aan „de Banier”. Arum. Landarbeidersvereen., afd. Ariim. 3 Maart 1933. Hedenavond hield de heer Van Oos- trum te Leeuwarden voor de vak-afd. der landarbeiders een causerie over: „Drankbestrijding en Vakbeweging”. In een boeiend betoog zette spreker uiteen dat de moderne arbeidersbeweging in haren algemeenen cultuurarbeid in den alcohol een geduchten vijand heeft en zij dus in haren bevrijdingsstrijd ha- rer klasse ook den alcohol heeft te be kampen, ter algeheele verheffing van de menschheid ten slotte. De opkomst was bevredigend te noe men. Tuinbouwcursus Arum. 4 Maart 1933. Hedenavond had de eindles plaats van den Algemeenen Tuinbouwcursus alhier. Deze les werd bijgewoond door den heer Burgemeester van Wonseradeel, den heer L. J. Hilarides te Arum, .leden van de Commissie van Toezicht en den Rijks- landbouwconsulent» voor Friesland, Ir. C M. van der Slikke. De volgende diploma’s werden uitge reikt: C. Hidma en D. Lemstra te Arum, di ploma met zeer veel vrucht. H. Anema, R. Feenstra en J. van Ab- bema, allen te Arum, diploma met veel vrucht. O. Anema, M. Obbema, U. Grijpma en J- Heslinga, allen te Arum en Tj. de Haan te Naaldwijk, diploma met vrucht. Ir. C. M. v. d. Slikke overhandigde de leerlingen hun diploma’s. Namens de Commissie van Toezicht sprak de heer L. J. Hilarides. Cor. Hidma dankte namens de leerlin gen het onderwijzend personeel voor het gegevene. Onze tijd staat in het teeken van orga nisatie en daarin ziet spreker een gevaar dat wij teveel in de gemeenschap op gaande, onze persoonlijkheid verliezen. Hij wil ons daarom trachten aan te too- nen hoe wij onze persoonlijkheid in Gods kracht kunnen opbouwen. Wij zien daar toe in de eerste plaats: Wat is het ide aal of hoe moet onze persoonlijkheid zijn. Ten tweede, wat is de werkelijkheid? en in de derde plaats: welke moeten wij in slaan om de werkelijkheid weer aan het ideaal te doen beantwoorden. De ideale gave persoonlijkheid, zegt spreker, is hij, die de drie eigenschappen der ziel van verstand wil en gevoel in volkomen harmonie kan doen samen werken. Door de zonde is die harmonie van die eigenschapen verbroken en in disharmonie geraakt. Daarna werd gezongen Ps. 84 3 en 4 Uit ons zelven, aldus spreker, kunnen wij ons daaruit niet omhoog werken, maar in de kracht van Christus, die alleen op deze aarde de volmaakte persoonlijk heid is, kunnen wij weer verlost worden Alleen in Hem is de weg tot verlossing en alleen door Zijn zelfovergave aan het Kruis kunnen wij weer in beginsel door Zijne kracht tot gave persoonlijkheid worden. Na de rede werd nog gezongen Ps. 86 vers 6, waarna de bijeenkomst met gebed gesloten werd. Wommels V.A.R.A., Hennaarderadeel. 3 Maart 1933. Gisteravond hield de afdeeling Hen naarderadeel van de V.A.R.A. (Vereen, van Arbeiders Radio Amateurs) een huis houdelijke vergadering in de Naai- en Breischool alhier. Als afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te Leeuwarden werden be noemd de heeren G. van der Duim en D. de Jong te Wommels. Breedvoerig werd besproken de hou ding van de Radio-Omroep controlecom missie, welke naar het oordeel der leden zich in geenen deele deele aan haar ver plichtingen houdt; vandaar dat men zich gezamenlijk uitsprak voor vrijheid van meeningsuiting, ook in den aether, waar voor men het noodig achtte, dat goed gepropageerd dient te worden. Besloten werd eene Maart-actie op touw te zetten, waarbij V.A.R.A.-gidsen en brochures zullen worden verspreid, waarvoor eenige leden zich disponibel stelden, terwijl tevens huisbezoekers wer den gekozen, teneinde te trachten het ledental uit te breiden. Met den wensch, dat genoemde actie flinke resultaten mocht hebben, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Militaire zaken. 6 Maart 1933. Bij beschikking van den heer Commis saris der Koningin zijn van de lichting 1934 uit de gemeente Hennaarderadeel voorgoed van den dienstplicht vrijgesteld wegens broederdienst de volgende per sonen: Seakle W. Altenburg, Rommert Pak ker, Jacobus Faber, Sjoerd van der Hem, Jan Hengst, Jan Hiemstra, Meinte Hoek stra, Willem Hoekstra, Frienus H. de Jong, Haring de Koe, Sible Sj. Lantlng, Yede Rienstra, Theunis Scegenga, Marten Sijbesma, Gatze Tjalsma, Jacob Wier sma, Hendrik Winselaar en Hette Ypma. Maart 1933. In de afgeloopen week kwam de zang vereniging „Looft den Heer” in jaarver gadering bijeen. Wegens het gering aantal leden, dal in een paar jaar tijds verminderd was van 30 tot 14, werd besloten de veree- niging op te heffen. De voorzitter dankte den heer D. Vis ser, leider der vereeniging voor de ijver en moeiten die hij zich getroost had. verbonden aan het schenken van rijke gaven. Een dubbeltje, geschonken van zijn armoede, is een milder gave dan een bankbiljet, dat een arme wordt toegesto ken door iemand die in weelde leeft. Het is geen kunst om milddadig te zijn groote belangen de cominissie^Bolsward in een tijd, waarin men het gebrek verre van zich weet. Milddadigheid wordt juist dan pas een ware deugd, als men in zor gelijke omstandigheden denkt aan dege nen die het nog minder of slechter heb ben en voor dezulken nog iets weet af te zonderen. In de oorlogsjaren bijv, heeft een groot deel van ons volk zich van haar beste zijde doen kennen. Toen we allemaal, hetgeen we noodig hadden bij mondjes maat kregen toebedeeld, hebben velen gevoeld, hoe ze een tekort aan voedsel, kleeding of verwarming beter zouden kunnen verdragen, dan andere menschen uit hun omgeving en toen is er heel dik wijls iets geschonken geworden van wat men zelf tekort kwam. En ook direct na den oorlog werd milddadigheid be oefend. Bij duizenden hebben we de on dervoede kindertjes uit vreemde landen naar hier gehaald en zeer vele slachtof fertjes zijn opgenomen en goed verzorgd geworden in gezinnen, waar de weelde nimmer over den drempel was gekomen. Op het oogenblik echter is de ware weldadigheidszin een beetje zoek. Het is bijv, een feit, dat in de kas van het Algemeen Crisiscomité lang niet de bat^n vloeien, welke om den grooten nood van velen, mochten worden ver wacht. In verschillende plaatselijke bla den lezen we den laatsten tijd ook drin gende oproepen van plaatselijke comité’s welke niet in staat zijn om ook maar in de allerergste gevallen van crisisellende voldoende verlichting te brengen. Toch blijven resultaten, afdoende resultaten, van die oproepen uit. We meenen daarvan twee oorzaken te kennen. Ten eerste heerscht vrij algemeen het gevoelen, dat hulp ten deze een over heidstaak is en „de steun”, welke over het algemeen wordt verleend, vrij vol doende is. Zeker is de overheidshulp in gevallen van algemeenen nood een overheidstaak, maar... mede een taak van mensch tot mensch. We kunnen de verplichting van haastenliefde te betrachten niet van ons afwentelen op de overheid. De middelen van de overheid zijn bovendien beperkt; particuliere hulp moet voor aanvulling zorgen. Men meent, dat de overheidshulp vrij afdoende is, maar vergeet dat de uit- keeringen geschieden naar zekere nor men en er in bijzondere omstandigheden extra-hulp noodig kan zijn. Uitkeeringen geschieden als regel ook slechts aan werklooze kostwinners. Ouden van da gen, kleine middenstanders of -nering doenden, kleine rentetrekkers, verkeeren vaak in zeer kommervolle omstandighe den; ze zijn de „stille armen” voor wie gden „rechten’f ,op (ondersteuning zijn geschapen. Al zulken zijn juist degenen, Voor wie het crisiscomité de eenig mo gelijke uitkomst beteekent. De tweede oorzaak van de verminder de milddadigheidsbeoefening is o.i. gele gen in den verminderden milddadigheids- zifl. Men acht zich te spoedig van zijn verplichting ontheven, omdat men ook VOETBAL. C. A. B. n—L. S. C. in 6 3. Na eenige weken rust rolde Zondag middag ook hier de voetbal weer. Door de radio-uitzepding van de voet balmatch Hongarije-Nederland, was er zeer weinig publiek. Nu, we kunnen ge rust zeggen: de wegblijvers hebben niet veel gemist. Mede door het gladde veld was een goede balcontröle onmogelijk. Hoewel C. A. B. voortdurend in de meer derheid was, kunnen we toch niet spre ken van een goede wedstrijd. De afwer king der aanvallen liet veel te wenschen over en vooral de vleugelspelers hebben heel veel kansen gemist. Het schot was bij beide partijen hopeloos zoek. De voorsprong 2-0 door L. S. C. in het eerste deel van den wedstrijd ge maakt, werd nog voor de rust door C. A. B. ingehaald. De thee had de heeren zeker goed ge smaakt, waardoor het spel na de rust iets beter werd. Er werd beter gecombi neerd, maar de schotzekerheid was en bleef zoek. Dat C. A. B. de kans zag nog zes doelpunten te maken vond zijn oor zaak in het feit, dat L. S. C. er hopeloos uit was. Betreffende de spelers van C. A. B. II is onze eindconclusie, dat hierin verschil lende goede spelers zitten, vooral een der backs speelde een mooie partij. Maat wat voor deze club dringend noodig is: meer samenspel, spelverdeeling en niet elk afzonderlijk doelpunten maken, dan alleen is er kans, dat ook deze club dit seizoen het kampioenschap behalen kan. 6 Maart 1933. De heer N. Z. de Vries alhier is be noemd tot controleur bij het P. E. B. In verband hiermee is zijn zaak ver kocht aan E. Dijkstra en Zoon, fourage- handel alhier. 4de Chr. Winterlezing. 4 Maart 1933. Bovengenoemde winterlezing werd gisteravond in de Geref. Kerk alhier ge houden en werd, nadat gezongen was Ps. 25 6 met gebed geopend. Als spreker trad op den WelEerw. Heer Ds. Polman van Bolsward die als onder werp gekozen had: „Opbouw der per soonlijkheid”. De stand is thans: Gesp. Oew.Oei. verl.pnt. v. 16 14 10 9 7 8 3 Reik.-courant leden. Op 1 Jan. 1932 te vorderen van de leden f 144184.02 en uitgegeven f47578.06. Op 31 Decembeï 1932 te vorderen van de leden f 118973.22 1 Januari 1932 schuld aan de leden f2837.78 en ontvangen f73278.17. Saldo schuld aan de leden 31 Decembeï 1932 f 3327.09. Rek.Courant Centr. Bank. Te vorde ren van de C. B. 1 Jan. 1932 f 2800.72, terwijl verzonden was naar de C. B. over 1932 f 90275 40. Ontvangen over 1932 van de C. B. f68052.66. Saldo vordering op de C. B. 31 December 1932 f25023.46. De winst gedurende het jaar 1932 was f 663.52. Reservefonds op 31 Decembeï 1932: 18873.16. In de bestuursvacature A- S. Visser (overleden) werd voorzien door de be noeming van den heer F. H. Kingma, Het aftredend lid Raad van Toezicht de heer A. D. de Boer, werd herkozen, terwijl als lid Raad van Toezicht (vac. Kingma) werd gekozen de heer R. M. Dijkstra. Als plaatsvervangende be- stursleden werden benoemd de h.h. S. Jorritsma en R. M. Dijkstra. Hierna sluiting dezer alleszins belang rijke vergadering. R.K. Vereen, voor ziekenhuisverpleging. Deze vereeniging hield Maandag j.l. haar jaarvergadering in „den Hof van Holland”. Uit de verslagen van den secretaris blijkt, dat deze jonge vereeniging in zeer gunstigen toestand verkeert. De inkom sten en uitgaven sluiten met een batig bedrag van f 1182.80. Het winstsaldo bedraagt f757.21, ter wijl het reservekapitaal thans bedraagt f 1373.71. De aftredende voorzitter, de heer Wierema werd met algemeene stemmen herkozen. Besloten werd nogmaals een krachtige actie tot werving van nieuwe leden te voeren. Smokkelaars in een hinderlaag. Het Poolsche telegraafagentschap meldt, dat Zaterdagnacht Pruisische po litie in hinderlaag ging liggen aan de grens tusschen Polen en Oost-Pruisen in de buurt van Fillipov, ten westen van Suwalki. De politie wilde vluchtelingen uit Duitschland beletten naar Polen uit te wijken. In plaats van de verwachte de rekening en verantwoording vluchtelingen kwam echter een troep smokkelaars aanzetten. Toen deze be merkten dat zij in een hinderlaag ge raakt waren schoten zij op de agenten die het vuur beantwoordden. Drie smok kelaars werden gedood en één politie- agent. Intusschen profiteerden Duitsche vluch telingen, communisten en joden, van het vuurgevecht om over de grens te vluch-1 ten. Daar werden zij opgevangen doo» Poolsche beambten en geëscorteerd naat de Litaueche grens- „Bolsward - Vooruit”. Voor de door de commissie „Bolsward Vooruit” uitgeschreven etalagewedstrijd bestaat zeer groote belangstelling, zoo dat het voor de commissie een voldoe ning is, dat zij zich ook nu weer dooi zoovele winkeliers gesteund ziet. In deze tijden moeten wij de verkoop trachten te bevorderen en hoe kunnen *wij dit beter doen dan door aan onze eta lages de noodige zorg te besteden? Wij jmoeten vooral in de etalage tot uiting Het betrachten van milddadigheid is niet brengen de groote aantrekkelijkheid dié Bolsward biedt, om hier mkoopen te doen, wij moeten onze plaatsgenooten overtuigen van de onjuiste meening om „ergens anders” te zoeken hetgeen zoó nabij te verkrijgen is. Uit bovenstaande moge blijken welke 1 Vooruit” wil bevorderen en hoe noodza kelijk het is, dat ALLE winkeliers dit streven moeten steunen. Enalhoe wel de commissie over de deelname te vreden is, toch is zij nog niet voldaan. ALLE winkeliers kunnen aan dezen wed strijd deelnemen, en alle winkeliers moe ten aan dezen wedstrijd deelnemen, om dat nu geen luxe en kostbare plannen van U gevraagd worden, maar een VER- KOOP-etalage welke door verrassende opbouw, kleur en lijn, enz. de aandacht op zich vestigt. Daarom wil zij ieder nog de gelegenheid geven zich aan te melden en wel tot uiterUjk Vrijdag 10 Maart a.s. Natuurlijk brengt een etalagewedstrijd kosten met zich mede en daarom is het inleggeld bepaald op f 1—. Toch behoeft dit inleggeld niemand af te schrikken, omdat uwe medewerking voor ons hei zwaarste weegt, en dit heeft ons aan leiding gegeven om hierin tegemoet te komen wanneer om deze reden niet aan den wedstrijd wordt deelgenomen. Rest ons nog te vermelden, dat de jury bestaat uit:'Mevrouw Bakker-Dik en dè heeren A. Alt en Taco van der Meer. 4 1 3 3 1 C. A. B. I speelde Zondag te Leeuwar den een oefenwedstrijd tegen Friesland 1 een club die twee klassen hooger staat. Deze wedstrijd werd verloren met 8-1. SNEEK. )D [6 T 3 t UI.U1M flutonoodlg? iu- lij- en Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. HET ADRES VOOR OP VOORSCHRIFT VAN H.H. OOGARTSEN De Oogarts houdt Dinsdags- en Donderdagsmorgens zitting in het St. Anthonius-Ziekenhuis te Sneek van 9 tot 11 uur. DE JONG s NIEU WSBL A waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1