BOLSWARD APPELMARKT 11-12 TEL. 11 crêpe de chide TOTAAL UITVERKOOP Wollen Japon- en Zijdestoffen jfflll RUEB. Tandarts Tandarts NUK Tandarts GEESINK De Bolswardsche Courant en Westergoo GEARS. WOLKE =£1 Nog weken Advertentiën Ook in Zwarte Stoffen J.A.MOULIJN SPECIAALZAAK BLAUWPOORT Moderne Overgordijnstoffen Schitterende gebloemde Zijdestoffen FRAAIE WOLLEN JAPONSTOFFEN A. J. OSINGA, Zaterdag 11 Maart 1933 No. 20 29^ Jaargang Stadnieuws. TAFELLAKENS ONTBIJTLAKENS De moderne kleuren De fraaie dessins De juist bijpassende garneering De lage prijzen Veemarkt Leeuwarden Spreekuren te SNEEK: Aangekondigde Vergaderingen I Voor bijzonderheden leze men de be treffende adv. in dit no. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en I A I die cijfers ontstellend hoog. f 50 8 55 zijn de reden van het groote succes hetwelk wij thans reeds hebben met onze Gratis keurig uitgewerkte Knippatronen. El r i 1 Zuiver Zijden Taflint alle kleuren 3, 4, 7, 10» 12, 18, 25 ct. per el. Schouderband feston stukje 25 Meter 25 ct. Dames Directoire prima Maco Beige tint 62 ct. Wollen Camisoles extra lang Zeer mooie soort 1.25 Deze week extra goedkoop alle nog voorradige Kousen in Wol/Flor Wol/Zyde Gordijn Kanten allerlei soort tegen zeer voordeelige prijs Allerlei resten Borduursel en Kant Extra goedkoop Gekleurd wollen band 40 els stukjes Maaswol allerlei tinten per kaartje 2 ct. A dve r t e n t i e n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. DM no, bestaat uit 3 bladen. Porto Binnenland 3 ct. Buitenland 5 ct. Verschillende Coupons Zyde Crepe Georgette allerlei tinten Tegen zeer lage prijzen Jute Kleedjes voor Borduurwerk 25 ct. Bijpassende Borduurpen 35 ct. Borduurraam 50 ct. ZEER VEEL NIEUWS 1 t f t f f f f 12 16 60 35 Lampekap Zijde allerlei soort, extra goedkoop Pracht Kraalfranje voor lampenrand 15 c.M. breed, per el 40 ct. U zag toch reeds onze 1.35 80 ct. alle moderne kleuren 821/, PRIJZEN BENEDEN ELKE WAARDE Gesloten tusschen 12 uur en half 2 Geopend 's morg. 9 uur Gesloten 's avonds 7 uur Contant Geen zichtzending t Donderdagavond werd in de R. K. Kerk aan de Gr. Dijlakker de eerste der 6 conferenties ge houden door den bekenden Pa ter Wynand Sluijs. Het onder werp van dezen avond was: „Getsémané tot Golgotha”. Deze conferenties, aldus de eerw. spreker zijn aangekondigd als verhandelingen over het lij den van Jesus, de tweede per- Wij belasten plaatsen van in alle bladen Smote Markt 12 Bolsward Vrijdag 10 Maart 1933. Aan de Veemarkt alhier waren heden aangevoerd Hoeveel meer nuttigen arbeid dragen zou met zelfs ’n deel van dit geld verricht kunnen worden. We leven in een tijd dat elk moet bezuinigen, elke luxe uitgaaf dient vermeden te worden en onder deze ma terie kunnen we veilig in de eerste plaats ’t drankgebruik stellen. Juist in onzen tijd moeten we meer propaganda maken voor de onthouding, omdat de verleiding in onze dagen zoo groot is. Juist nu is de onthouding plicht, nu ons volk weerstand moet too- nen om door deze ontzetten de crisis heen te komen tot een betere tijd. Het is in onze dagen niet alleen de drank, die we moeten bestrij den, maar ook vooral de groote genotzucht, die zich bij onze jeugd vooral uit in het rooken. Ook dit is in deze tijd overbodige luxe. De 180 millioen die jaarlijks wordt uitgegeven aan het rooken is in onzen tijd een niet te ver antwoorden uitgaaf. De ont- houdingsgedachte moet voor al onder onze jeugd weer in gang vinden. Met een opwekking tot al- Prachtige Galons allerlei soort per el 5—15 ct. vraagstuk der ontwapening, dat in onzen tijd om een op lossing vraagt. Een niet min der groot vraagstuk is de werkloosheid. Deze groote problemen nemen zoozeer ons denken in beslag, dat er f In „de Doele” organi-1 bijna voor andere dingen geen plaats meer is. We weten niet in welke richting die vragen moeten worden opge lost. In vergelijking tot deze vraagstukken, is onze strijd zoo klein en toch, wanneer onze tijd zich kenmerkt door stoffelijke en geestelijke nood dan voelen we dat juist in die tijd onthouding noodig is. De mensch moet sterk staan om den strijd om het bestaan vol te houden, elke verspeling van energie en werkkracht is noodlottig. Nu meer dan ooit is dub bele voorzichtigheid tegen over den alcohol noodig. Gelukkig, zegt spreker, is het alcoholisme niet zoo groot meer, maar wanneer de statistieken ons vertellen, dat er in ons landje nog 60.000 dronkaards zijn, dat er in ons land jaarlijks 360 millioen gulden aan den alcohol wordt uitgegeven, dan noemen we len de onthoudersidee uit te i en wijzende op dt groote en verhevene taak van de drankbestrijding, besluit spreker zijn aandachtig be luisterde rede. Hierna werd door Ds. Vink aan drie leden die hun 25- jarig lidmaatschap vieren, ’n diploma en insigne overhan digd. Het zijn de dames G. Goinga-Kuipers, G. Rooda- Mol en de heer L. Sieperda. Hierna werd nog gedraaid de film „Fakkelgang”, welke zoo nu en dan door de expli cateur na ’n inleidend woord werd verduidelijkt. Deze film geeft een over zichtelijk beeld van de drink gewoonten en den strijd door de N.V. tegen deze ondeugd gevoerd. Kerk. ACHLUM. Algem. ledepverg. Gr. Kruis op Donderdag 16 Maart bij S- Donia, ’s av. 7 uur. W1TMARSUM. Gr. openb. uitvoe ring v. d. Chr. Zangvereen. „Scheppingsgave” op Donder dag 16 Maart in dé Geref. kerk. MAKKUM. Prop.-avond „Volkson derwijs” op Donderdag 16 Maart in hotel „De Prins”. ring met een opwekkend woord tot de nieuwe be stuursleden om hun taak vooral serieus op te vatten, opdat de plannen spoedig tot uitvoering mogen komen. Verschijnt Dinsdags- Vrydagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. seerde Woensdagavond de Ned. Ver. tot Afsch. van Alc. Dranken een feestavond ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan dezer afdeeling. Na een inleidend woord van een der bestuursleden en enkele muziek- en zangnum mers van een mandolineclub, die, getuige het applaus, bij zonder in den smaak van het publiek vielen, werd het woord verleend aan Ds. Vink die bereid gevonden was, op dit 30-jarig bestaansfeest der afd. Bolsward enkele propa gandistische woorden te spreken. Het heeft er den laatsten tijd de schijn van of de drank bestrijding niet meer die aan dacht heeft van voor eenige jaren terug. Dit komt door dat zooveel vragen van ur- genten aard ons denken en werken in beslag nemen. Vooral is daar het groote van hotel de Wijnberg”. De opkomst der leden van deze nieuwe vereeniging was niet groot. De heer D. J. Steensma opent de bijeenkomst en noemt deze vergadering zeer belangrijk omdat hedenavond beslist zal worden over de oprichting. Spreker richt een bijzonder woord van dank en hulde aan den Burgemeester die met groote welwillend heid de plannen van deze vereeniging steunt. Van zijn adviezen heeft de commissie veel geprofiteerd. Ook daar door is het oorspronkelijk plan een ijsbaan dóór de ge meente Bolsward veranderd in de idee van een ijsbaan vóór de gemeente. Het resultaat van de wer ving van nieuwe leden is, dat Dames en Kinder Skisokjes Pracht kwaliteit alle maten 35 48 ct. Extra voordeelige Zijden Dames Kousen 50, 70, 108, 156. Zijden Bandfluweel allerlei mooie tinten 5, 10, 25 ct. per el. soon der H. Drievuldigheid. De beteekenis van Jesus’ lijden is voor ons van zoo groot belang, omdat de door de zonde ont wrichte menschheid nog steeds zoekende en tastende door het leven zou gaan zonder de zeker heid van een hooger geestelijk leven. De oorzaak van dit lij densdrama is de zonde. De Zoon Gods heeft al die zondenschuld der wereld op zich geladen, om door boete herstel te geven. Zoo verschijnt Jesus de Nazarener voor ons als de heilige en onbe vlekte maar ook de met schuld beladene, de groote boetedoener die daardoor genade verzamelt en uitstort over de menschen. Elke handeling uit dit leven heeft tot die verlossing saam- gewerkt, daarom heeft dit leven onze volle belangstelling. Het meest welsprekend komt dit offerleven uit in Zijn lijden en sterven. Dat lijdensverhaal toont in al zijn soberheid een merkwaardige overeenkomst met onzen tijd. Ook nu leven er zeer vele Judassen, ook nu vin den we terug de mentaliteit van een Caephas; een Herodus en meer anderen. Die vijanden van den Nazarener zijn ook nu de vijanden van de R.-K. Kerk. Naar die instelling spuwen zij hun gal en venijn uit. Merk waardig is het die overeenstem ming van de R.-K. Kerk met het openbaar leven van Jezus. Hij was de herder, de leeraar, de priester en nergens ter wéreld vindt ge een instelling buiten de Kath. Kerk die dezelfde kentee- kenen draagt. Die eenheid in haar optreden, haar autoriteit, haar werkmethoden, haar we- reldomvatting, haar invloed en organisatie. Wanneer ze gelijk heeft, die Roomsche kerk dat Christus in haar optreedt als leeraar en herder dan is het niet te verwonderen dat ook zij de critiek en tegenwerking der we reld uitlokt. De menschen zijn in dat opzicht niet veel veranderd bij ’t leven van Jezus op aarde. De Kerk geniet de lastige eer bespot en beschimpt te worden evenals haar Goddelijke meester bij zijn leven hier op aarde. Die wereld van onze tijd wil de Kerk wat soepeler hebben, haar dog matisch karakter is voor velen on-aanvaardbaar, maar dat doet die Roomsche Kerk niet Zij houdt onwrikbaar vast aan haar beginsel. Eigenaardig dat juist nu dat Rome een centrum is van werelddiplomatie. Voor deze geloofsovertuiging hebben in vroeger jaren duizenden hun leven geofferd en ook nu nog zullen als het moet wederom duizenden hun leven geven. De strijd tegen de Roomsche Kerk is daarom zoo fanatiek omdat deze strijd gaat tegen een persoonlijkheid, die is God. Die strijd gaat vooral tegen het dogma der onfeilbaarheid, maar hierin kan die kerk niet soepel zijn, dat raakt haar beginsel en hierin is die Kerk onwrikbaar. In het tweede deel behandelt de eerw. spreker het eerste ge deelte van het lijdensverhaal beginnende in de Hof van Get sémané, waar Jesus zegt tot Zijn leerlingen: blijft hier en waakt met Mij. Dit tooneel van groote zielesmart is niet met woorden weer te geven; de Godmensch beladen met de zon denschuld der menschen, weent en bidt. Hoewel dit lijden Hem reeds bij Zijn geboorte is opge legd komt, nu dat lijden een aanvang neemt, de menschelijke natuur in opstand, maar spoedig klinkt het uit Jezus mond: Va der niet Mijn wil maar de Uwe geschiede. De oorzaak van al die droefheid is de zonde. Wat is de innerlijke werking der zonde, dit, dat het bovenna tuurlijk leven van de mensch wordt weggevaagd die tem pel Gods vernietigd. Maar niet alleen het bovennatuurlijke, ook het natuurlijke in de mensch gaat door de zonde verloren. Die innerlijke boosheid van de zonde heeft de Godmensch zoo vernederd. In Getsémané heeft Jezus getorst alle zonden van alle menschen, vanaf het Para- dijsleven tot nu toe, daarom is dat lijden zoo ontzettend groot geweest. Met ’n gevoelvo'le op wekking tot gebed en boete be sluit de eerw. spreker. Het kerkgebouw was zeer goed bezet. Het kerkkoor zong enkele latijnsche liederen. De accoustiek van dit kerkgebouw is door de vertimmering heel wat verminderd. Het geluid blijft op het koor te veel hangen; mede hierdoor zong dit koor telkens iets beneden de toone- I hoogte van het orgel, wat Wj- I Eiken Dinsdag van 91 iMindergegoeden van 910 Adres I jRodema^azijn „DE ZON” Suupmarkt2. BOLSWARD Spreekuur: 10—2 Zaterdags tot 12 uur. (Vrijdags te Workum) HARLINGEN Spreekuur: 10-12-30 uur. Te FranekerDinsdag en Donderdag van 2-4.30 TANDARTS - FRANEKER ■houdt iederen Vrijdagmiddag Spreekuur te MAKKUM van half 2 tot hal 3 in Hotel „De Prins". ■Spreekuur te WITMARSUM van half 5, tot half 6 in Hotel „Hofstra”. ei prijshoudend, overigens slecht met lage prijzen. Stieren, iets minder. Pinken (Graskalveren), iets meer handel. Vette kalveren, beste prijshoudend, overigens flauwer. Nuchteren kalveren, slecht. Varkens, prijshoudend. Wolvee, minder. Gebruiksvee, enkele beste redelijk en prijshoudend, overigens slecht met lage prijzen. Vette koeien, enkele beste redelijk paaid Op f 2.50 per jaar. De statuten overgenomen van de ver. Thialf te Heerenveen, worden met enkele kleine wijzigingen goedgekeurd. Het reglement wordt voor- loopig aangenomen en zal later definitief in een leden vergadering worden vastge steld. Tot leden der contrölecom- missie uit de aandeelhouders worden benoemd de heeren H. R. Kingma, A. J. Osinga en A. Andriesma, tot baan commissarissen de heeren Molenaar, Slot en de Vries. Tot bestuursleden werden na eenige stemmingen, dig nogal wat tijd vorderden, ge kozen de h.h. J. D. Steensma, O. Zijsling, J. van der Klei, I. Wierdsma, Idsinga, B. Fal- kena en C- Osinga. De waarnemende voorzit ter sloot hierop de vergade- IblOM.enK.koeien f 60 tot f 170 555 Vette koeien f 65 f 160 f 35 f190 nu reeds 250 staan ingeschre- Eau de cologne groote flacon 90 °/o 72 ct. Borduurwol 2-draads allerlei mooie tinten per streng 2 ct. 20 Magere - Vette biggen f B7 Kleine 23 Paarden 14 Bokk.enGeitenf 224 Pinken f Totaal 4728 stuks. ven. Waar nu de stad nog lang niet is afgewerkt, be- staat er zeer goede kans, dat er ongeveer 400 zullen ko men. De volgorde van deze ver gadering is nu eerst de sta tuten en het reglement vast te stellen, daarna een bestuur te benoemen, baancommissa rissen enz., bovendien moet uit de aandeelhouders die de geldleening financieren, een commissie van toezicht ge kozen worden. De contributie wordt be- t Dinsdagavond verga derde de Commissie belast met de voorbereiding voor ’t oprichten van een nieuwe Ijs- BOALSERT. Gesellige Gearkomste i Krite Boalsert op Snein 12 Mrt. by Boermans, de jouns 8 üre. BOLSWARD. Jaarverg. Ned. Bij- bel-Genootschap afd. Bols ward op Woensdag 15 Maart in „Ons Gebouw”, ’s avonds 8 uur. BOLSWARD. Lijdensmeditatie v. F niet-Katholieken op Donder dag 16 Maart in de R.-K. kerk ’s avonds 8 uur. IARUM. Verg, tof opr. Chr. Bond van Landp. op Dinsdag 14 Maart in ’t lokaal der Geref. vereeniging in de bovenzaal 236 Stieren 16 Ossen 18 Vettekalveren f 20 907 Nucbt. kalv. fl.50 f3. - Graskalveren f 35 Weide schapen f 5 620 Vette schapen f 5 Lammeren f 611 Vette varkens f 18 f f 10 f - f 4 f - f - f 20 f ons met het i FRITS OOSTERBAAN n n n 25 cti r. UUllUlUUUt VVU1UI DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1