Elastieken Kousen Auw-Verfiuur r Bestrijdt toch die Bronchitis! De Bolswardsche Courant en Westergoo HOFSTEDE Uit den Onttrek HET HOOGSTE GOED. Stadsnieuws. iO 15 BOISWABD - Tel. 86 Woensdag 15 Maart 1933 No. 21 29^ Jaargang lllllllllliM 15 Ill ui. u. d. uierff OFFICIAL FORD DEALER Sneek Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A Arum Ingezonden Mededeelingen voor FLORIS C. (Nadruk verboden). ze 1 Adve r t e n 11n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. en de 11 7 8 4 1 3 4 1 2 2 4 4 6 3 6 ostkantoor Bols- Februari 1933. 19 16 10 9 7, 4 3 9 8 3 4 2 0 1 Alle soorten prima Verlaagde prijzen. GROOTZAND SNEER Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. Voetbal. 9 Maart 1933. Hedenmiddag speelde H. Z. C. (ge combineerd) te Harlingen tegen „Wes- tergoo I” te Arum een vriendschappelijke wedstrijd. In het voordeel van Harlingen werd deze wedstrijd gewonnen met 9-3. ra 41 Onze kampioene C. A. B. I speelde een wedstrijden tegen G.A.V.C. C.A.B. II Bl.-BoysII 11 Lemmer II 9 Akkrum L.S.O. III SneekIV t. 46—21 43—20 28-34 25—40 27—34 8-15 18—83 Zeker, er is een belofte van den minister, circulaire verzonden, aan die winkeliers, dat aan de wegen in Friesland aandacht wordt geschonken, maar wat houdt deze belofte in? De weg via Harlingen naar Leeuwar den komt nog dit jaar in orde, de pri maire weg via Bolsward-Sneek naar Heerenveen zal ook komen, maar juist hier wringt de schoen. Als in April de Afsluitdijk voor het verkeer officieel ge opend is, hoe moeten dan auto’s en fietsers naar het centrum der Friesche watersport komen. Door verschillende gemeentebesturen wordt reeds lang aandacht aan deze zaak geschonken en ter bevoegder plaat se dringt men er op aan, dat snel en af doende geholpen wordt. De Zuidwest hoek zit in een isolement en is daar slechts uit te helpen met een directe ver- Vervolgens werd nog opgevoard. corpus delicti”, blijspel in één b< wat ten zeerste in den smaak viel. VOETBAL. C. A- B. H-Lemmer II 9:0. Een zeer goed bespeelbaar terrein en prachtig voorjaarsweer hebben er toe medegewerkt aan de voetballiefhebbers een aangename middag te bezorgen. Onmiddellijk na de aftrap zetten de C. A. B.ers er een enthousiast tempo in en zweeft de bal dan ook voortdurend als'liefde ën “kïeinïghedë'm ?p <te Lemmer helft. Het combinatiespel is liefde in kleine dineren. ls bijzonder goed, er wordt met overleg rgespeeld. Tegen dit spel en tempo is Lemmer niet opgewassen en maar heel het bezit komt van goede verbindingswe- hartelijke toespraak tot een drietal oud- gen om den feilen concurrentiestrijd van tegenwoordig het hoofd te kunnen bie den. Rijkspostspaarbank. Ougave betreffende ’t poi ward over de maana F Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f6873.75 en terugbetaald - 4836 28 Ambachtsschool Sneek. In verband met de in dit nummer voor komende advertentie van de Sneeker Am bachtsschool verzoekt men ons van die zijde de ouders, van jongens die straks de lagere school zullen verlaten, er op te wijzen, dat de huidige toestand in de ambachten geen maatstaf kan zijn voor de werkgelegenheid in de toekomst. Hoe die toekomst zal zijn weet nie mand. Alleen dit staat vast dat goed ge schoolde vaklieden ten allen tijde de grootste kans hebben op een behoorlijk stuk brood. Van alle vaklieden in ambacht en in dustrie werkzaam kunnen tegenwoordig nog maar een klein gedeelte door de ambachtsscholen worden opgeleid. Worden de tijdsomstandigheden beter dan zal er spoedig weer gebrek komen aan geschoolde werkkrachten. doen en waarschijnlijk beter. Doch be nijd ze niet. Afgunst is een gevoel van slechten wil jegens hen, die in dezelfde branche zijn als wij zelf. Nederigheid: die een zegel op onze lippen legt en ons doet vergeten, wat we gedaan hebben. Als we vriendelijk zijn geweest en de Liefde in de wereld is uitgegaan en haar prachtig werk heeft gedaan, ga dan weer terug in de schaduw en zeg er niets over. Liefde verbergt zich zelf voor zich zelf en doet zelfs afstand van zelfvoldoening. „Ze is niet opgebla zen”. Hoffelijkheid: dat is de Liefde, ia het maatschappelijk leven, in de maat schappij. Beleefdheid heeft men wel eens omschreven Hoffelijkheid is liefde in kleine dingen. En het eenige geheim van beleefdheid is: Liefde. Liefde kan niet „ongeschiktelijk” handelen of zich gedragen. Onzelfzuch tigheid. „Ze zoekt zich zelve niet”. Ze ker, we zijn allemaal erg op onze rech ten gesteld. Maar, zegt Drummond, er komen tijden, dat een mensch het nog hoogere recht kan uitoefenen, n.l. van het opgeven van zijn rechten. De liefde gaat nog veel dieper. Ze doet ons in het geheel niet naar onze rechten zoeken, ze voorbij gaan, ze doet het persoonlijk element geheel en al uit onze berekenin gen verdwijnen. Het is niet moeilijk onze rechten op te geven. Het moeilijke is ons zelf op te geven. Nog moeilijker is de dingen voor ons zelf in het heele leven niet te zoeken. En waarom niet? Omdat er in „dingen” geen grootheid is. Dingen kunnen niet groot zijn. De eenige groot heid is onzelfzuchtige liefde. Er is geen geluk in bezit of in krijgen, doch alleen in geven. Daarom is minstens de helft van de wereld op het verkeerde spoor in de jacht naar geluk. Ze denken, dat het bestaat in hebben en krijgen en in gediend worden, door anderen. Het be staat echter in geven en dienen van an deren. Gemoedsrust: een slecht humeur wordt wel eens genoemd de ondeugd der deugdzamen. Het is soms de eenige vlek op een overigens nobel karakter. Geen vorm van ondeugd, geen wereldlijkheid, geen gouddorst, geen dronkenschap zelf doet meer kwaad aan de gemeenschap, dan een slecht humeur, door het verbitte ren van het leven, het vernietigen van heilige banden, het verwoesten van ge zinnen, het verkillen van de bloesem der jeugd. Onschuld en Oprechtheid: deze gaan samen. Het is een wonderlijk iets, dat hier en daar in deze harde liefdelooze wereld er nog menschen zijn, die geen kwaad den ken. Liefde denkt geen kwaad, schrijft geen slechte motieven toe, ziet slechts de lichtzijde, veronderstelt van elke daad slechts het goede. Als we probeeren anderen te beïnvloeden en op te heffen, zullen we spoedig zien, dat het succes wordt al vermeld, dat een der gemeenten tusschen Afsluitdijk en Bolsward hare wegen voor autoverkeer zal sluiten, om dat het te gevaarlijk geacht wordt straks het groote verkeer op de smalle land wegen toe te laten. Een harde, maar ze ker niet onnoodige maatregel. Het geheele verkeer van den Afsluit dijk naar den Zuidwesthoek moet dan plaats hebben via Makkum, Bolsward, Sneek. Zijn deze wegen geschikt voor ’t groote verkeer? Och, als hulpmiddel kun nen ze dienen, maar dan ook slechts als hulpmiddel. Het groote verkeer vraagt om beter wegen dan bijv, de weg langs Makkum en heeft ook zeker een beteren weg noodig dan dien van Bolsward Sneek, waar de helft van het wegdek in genomen wordt door een voorwereldlijke stoomtram, waarvan de lijn zoo is aan gelegd dat de helft van de weg onbruik baar is. Waarom kan hieraan niet spoe dig aandacht worden geschonken en worden thans al niet de verbeteringen ter hand genomen om bijv, den weg zoo in orde te maken, dat de rails in het weg dek zijn weggewerkt, zoodat een veel grootere breedte wordt verkregen? Het bezwaar is toch zeker niet, dat men dan last van de tram zal hebben, want dan zou dit bezwaar in elke groote en in vele kleine steden ook gelden. In verschillende kringen in meer dan één gemeente die met deze route te ma ken hebben, worden reeds geruimen tijd de hoofden bijeen gestoken. Van alle kanten tracht men te bevorderen aan dezen noodtoestand voor een groot deel van ons mooie Friesland een einde te maken. Als de Afsluitdijk open komt is de zaak al te laat. Het had in orde moe ten zijn voor het openstellen. Slechts met een direct en flink aanpakken kan nog een groot euvel hersteld worden. Maar dan mag men ook niet wachten, geen dag en geen uur. Friesland kan de positie, die het In Nederland heeft, slechts behouden wan neer het zich aanpast aan het verkeer der andere provincies, wanneer het in het bezit komt van goede wegen, waarop de motoren kunnen ronken, die de Frie sche producten zulten kunnen vervoe ren door geheel Nederland en ver daar buiten. De Zuidwesthoek heeft alle belang daarbij. Slechts bij een direct ingrijpen kan de Zuidwesthoek blijven bestaan en tot grooter bloei gebracht worden. Dit is een zaak niet van enkele ge meenten, maar moet de zaak van het ge heele Friesche volk zijn. Als een deel eener provincie zou moeten kwijnen, ont vangen ook de andere deelen der pro vincie hun last daarvan. Door het geheele Friesche volk behoort, een aanarang te worden uitgeoefend op' alle lichamen, die deze zaak ter hand kunnen nemen om te zorgen, dat Friesland ten spoedigste in „Voor d» Borst** zelden is de bal op de C. A. B. helft. Er hangt zoo men dat wel eens noemt, een doelpunt in de lucht en werkelijk wordt na een goed opgebrachten bal het eerste doelpunt door C. A. B. gemaakt. Wan neer de bal weer wordt afgetrapt krijgt Bosma het leer te pakken, breekt door en het is onhoudbaar 2-0. Even later een scherp schot van Wier sma juist tegen de paal, maar het duurt niet lang of no. 3 ligt tusschen de tou wen. Onze opvatting dat Lemmer het tempo niet kan bijhouden wordt meer en meer bewaarheid. C. A. B. is overwegend sterker. Na een mooie aanval maakt C. A. B. er 4-0 van. Een mooi en scherp schot van Haitsma kan de keeper nog juist tot corner verwerken. Dan een kleine opleving bij de Lemmer ploeg, een paar goede aanvallen, een zeer gevaar lijk moment voor het C.-doel wanneer een der backs over de bal heen loopt, maar nog wordt deze mooie kans niet door Lemmer benut. De rust gaat ten slotte in met 5-0. Bij de hervatting meenen we eerst, dat Lemmer zich hersteld heeft, maar al te spoedig blijkt, dat er van spelsysteem absoluut niet terecht gebracht wordt, wel word tdoor het fanatieke spelen der Lemsters de wedstrijd iets meer span nend, maar het puntenvoordeel is telkens aan de C. A. B. kant. Geleidelijk wordt de score opgevoerd 6, 7, 8, tot 9-0, toen de scheidsrechter het einde aankondig- de. Wanneer we ons aar een kleine be spreking wagen, dan constateeren we al lereerst een zwakke Lemmer ploeg, zon der eenig onderling verband. Een zeer goed spelende back en rechtsbuiten niet mee gerekend, de keeper was niet erg klemvast en liep nogal eens vrij gevaar lijk uit. Onze C. A. B.ers hebben zich deze wedstrijd van een zeer bijzondere zijde laten zien. Dat was op sommige mo menten hoogstaand voetbal. Bijzonder goed was het comblneeren en het plaatsen van den bal, de keeper en de backs speelden ook een zeer so lide wedstrijd. Wanneer we nog een enkele opmer king zouden willen maken (men be- schouwe dit altijd als opbouwende cri- dan moeten enkele spelers niet te lang met de bal treuzelen, daardoor worden soms opgelegde kansen ver speeld. Elke man op de juiste plaats, maar dan ook snel elke kans doorzien en hiervan geprofiteerd. Naar ons verteld werd is C. A. B. II door deze wedstrijd reeds definitief in een hoogere klasse, waarvoor onze har telijke gelukwensch. Doordat G. A. V, C. haar laatste wed strijd gelijk speelde, heeft C. A. B. II De stille omgang te Amsterdam- In den nacht van Zaterdag op Zondag ƒ.1. is de eerste „stille omgang” te Am sterdam gehouden. Er waren ongeveer 30 duizend deelnemers uit de provinciën Groningen, Friesland, Gelderland, Bra bant en Limburg. Van Bolsward uit hebben ongeveer 90 personen aan deze bidstond deelgeno men. strijders, n.l. tot het echtpaar R. Sluis en den heer H. Schotman, wien tevens ter gelegenheid van hun 25-jarig lidmaat schap der vereeniging het gebruikelijke insigne vereerd werd. De vereeniging werd vervolgens met haar zilveren jubi leum gecomplimenteerd door haar oud- voorzitter, den heer Y. Hilverda van Huizum, door het oud-lid M. Fierstra te Schalsum en namens de afdeeling Huins door den heer Hoitsma. „Het één bedrijf, Eenige tableaux en het slotwoord van den voorzitter vormden een waardig slot van den welgeslaagden feestavond. f We meenen goed te doen even de aandacht te vestigen op de tentoonstel ling van de teekeningen der Ambachttee- kenschool alhier, die Vrijdag en Zater dag in het teekenlokaal bij de Rijkszui- velschool zal worden gehouden. Het loont de moeite deze teekeningen ééns te bezichtigen, waarmee ge tevens uwe belangstelling toont in het nuttige werk van deze instelling. Winsum Zilveren jubileum. De afdeeling Winsum der Nederl. Ver. tot afsch, van Ale. Dr. vierde heden haar 25-jarig bestaan. De voorzitter zegt in zijn openings woord dat de vereeniging er goed voor staat en ruim 60 leden telt. Verder spreekt hij zijn dank uit aan de zuster- vereenigingen Wommels en Huins, voor de gezonden bloemenhulde. De spreker Ds. G. de Haas van Zwolle hield een boeiende propagandarede en betoogde dat wel is waar sedert 1880 het gebruik van gedistilleerd van 6’/2 L. tot 3'/2 L. per hoofd teruggeloopen is, maar dat toch in 1932 nog ongeveer voor 300 millioen gulden aan alcoholische dranken in Nederland wordt geschonken. Aan het slot van zijn rede hield spreker, mede uit naam van het hoofdbestuur een rijft Leeuwarder Verschijnt Dinsdags- Vrjjdagsavonds. 12 Maart 1933. Heden hield de J. V. O. gewest I al hier een kernvergadering waarbij een 90-tal J. V. O.ers uit verschillende af- deelingen waren vertegenwoordigd. Het programma bestond uit een inlei ding door L. Postma over de nieuwe doelstelling van den Bond welke op hei binding als boven genoemd Bij geruchte volgend congres in behandeling komt en een causerie gehouden door den heer Durks over zijn reis naar Zwitserland. De afdeelingen Arum en Oosterlittens zorgden voor een goed bijprogramma. evenredig aan hun geloof aan ons geloof **ek) in hen, is. Want het respect voor elkaar is de eerste stap naar herstel van het zelfrespect, dat een mensch verloren heeft. Ons ideaal omtrent hem is, wat hem de hoop en de belichaming wordt van hetgeen hij zal kunnen wor den. Een wonderlijk iets, dit spectrum van Liefde. C. A. B. III speelde ’s morgens tegen Westergo I van Arum en maakte een 7-0 overwinning. De adspiranten van C. A. B. I wonnen in Sneek met 1-0, de adspiranten II tegen Sneek III met 7-0. Bijelkaar geteld dus 24 goals voor onze C. A. B. clubs zonder een enkele tegengoal. vriendschappelijke 1 Freno en wonnen met 5-3. DE PRIMAIRE WEG VANAF DE AFSLUITDIJK. Een belangstellende schrijft onder staand ingezonden in de Courant. Wij achten deze zaak zoo urgent ook voor onze plaats, dat we ons veroorloven dit stuk over te nemen. Is Friesland gereed als straks de afsluit dijk voor het verkeer opengesteld wordt? Dat is een vraag, die duizenden Frie zen zich dagelijks stellen zonder er zelf een bevredigend antwoord op te vinden. „Bolsward - Vooruit.” Door de commissie „Bolsward-Voor- uit” zijn voor de etalagewedstrijd me dailles ontvangen van: Fa. J. F. Wiersma, Friesche Bank, Gem. Gas- en Electriciteitsbedrijven, H. Gaarman (hotel „de Wijnberg’’), Ver. tot bevordering van Handel, Nijverheid en Vreemdelingenverkeer, R.K. Midden- standsvereeniging „de Hanze”. een mooie kans om kampioen te worden als ze haar twee laatste wedstrijden wint, zooals de stand aangeeft. Oesp.Oew.Oel. verl. pnt. v. 12 10 „En nu blijft Geloof, Hoop Liefde, deze drie: doch meeste van deze is de Liefde.” 1 Cor. In alle menschen leeft, uit de natuur van hun wezen, bewust of onbewust, het streven naar het hoogste goed, het summum bonum. Veel denkers hebben er naar gestreefd dit hoogste goed te ver duidelijken. Uitgaande van de universeel aanvaarde stelling dat het grootste ding in de wereld is, de Liefde. Wel te ver staan: niet de zinnelijke liefde, die daar van slechts een* heel klein, bijna onbe duidend deeltje vertegenwoordigt, doch de groote Liefde tot de menschen in het algemeen. Maar wat is dan dit grootste ding in de wereld, deze Liefde? Iemand heeft het aldus verklaard, dat de Liefde een zeer samengesteld ding is. Net als licht Een man van de wetenschap kan een lichtstraal door een prisma van kris tal laten vallen. En dan ziet men aan de andere zijde van het prisma de licht straal uiteenvallen in zijn samenstellen de kleuren, de kleuren van den regen boog: rood, blauw, geel, violet, oranje, enz. Op dezelfde wijze kan men de Lief de door het prisma van het intellect laten vallen en zoo inbinden in haar samen stellende elementen, het spectrum der Liefde, zooals Prof. Henry Drummond, een groot denker uit het midden van de vorige eeuw, deed- En dan is het merkwaardig, dat men in dit spectruip de liefde ziet uiteenvallen in 9 elementen of eigenschappen, welke precies corres- pondeeren met de wonderlijke heldere verklaring daarvan in den eersten brief aan de Corinthiërs: En dan ziet men te vens, dat er niets ver-afs in is, dat die elementen heele gewone namen hebben, heele gewone eigenschappen zijn, die we dagelijks hooren bespreken. Dat het dingen zijn, die door ieder mensch in welke omstandigheden en op welke plaats in het leven ze zich ook bevinden, kunnen worden toegepast. En we zien dan tevens, hoe tenslotte het hoogste goed, het summum bonum, is opge bouwd uit een menigte van heele kleine en gewone deugden. Hier is dit spectrum zooals Henry Drummond het opstelde: GEDULD: „De Liefde is lankmoedig.” VRIENDELIJKHEID: „Ze is goedertie ren.’” EDELMOEDIGHEID: „De Liefde is niet afgustig.” NEDERIGHEID: „De Liefde handelt niet lichtvaardiglijk, ze is niet opge blazen.” HOFFELIJKHEID. „Ze handelt niet on- g<(schilktelijk.” ONZELFZUCHTIGHEID: „Ze zoekt zich zelve niet.n GEMOEDSRUST: „Ze wordt niet verbit terd.” ONSCHULD: „Ze denkt geen kwaad.” OPRECHTHEID: „Ze verblijdt zich niet in ongerechtigheid, maar verblijdt zich in de waarheid.” Geduld, dat is immers de normale ver houding van Liefde, die wacht om te be ginnen, niet in haast, doch kalm en steeds bereid haar werk te doen, als het sein daartoe gegeven wordt. Vriende lijkheid, dat is de Liefde in werking. Men vraagt zich wel eens af, waarom we al len niet vriendelijker zijn, dan we zijn. De wereld heeft het zoo noodig, en hoe gemakkelijk wordt het gedaan. Hoe on middellijk is de uitwerking ervan. Hoe grift het zich in de herinnering. „Liefde,” zei de dichter Browning „is de energie van het leven.” Vandaar de opdracht om liefde te hebben, zonder onderscheid te maken, zonder berekening, zonder voor oordeel. Stort haar uit over de armen waar het heel gemakkelijk is; vooral over de rijken, die het dikwijls ’t meeste noo dig hebben; maar het meest van alles over onze gelijken, wat heel moeilijk is en waarvoor we misschien, leder voor zich het minst van allen doen. Edelmoe digheid, dat is Liefde in concurrentie met anderen. Telkens wanneer men een goed werk probeert te doen, zal men bevinden, dat andere menschen hetzelfde soort werk Derhalve meer Ingelegd dan terugbteaald f 2037.47 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 5. Nogmaals is door de commissie een die zich nog niet opgaven als deelne mers. Wanneer deze actie effect zal sor- teeren, is het noodig dat alle winkeliers zich opgeven voor deelneming. i Al» elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude Jaar- 1 getij is ingetreden, waarom dan geen i Abdijsiroop genomen 7 Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten- I schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou. Kinkhoest, Influenza, Asthma. «“•Abdijsiroop Alom verkrijgbaar.Thans PI.!.-, PI. 1.50, Fl.2.7 i Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele doos 60 ct ABDIJSIROOP-BONBONS (Geitohh AMijiirwH Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLA waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1