ra Autc-Veriiuiir UI. V. d. WERFF Hij dacht ia een De Bolswardsche Courant en Westergoo WORDT ONS LAND RIJP VOOR BET FASCISME BOLSWARD Tel. 86 HOESTBUI te blijven Stadsnieuws. Woensdag £‘2 Maart 1933 No. 23 29!^ Jaargang Uit den Omtrek Ill OFFICIAL FORD DEALER Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en Ingezonden Mededeelingen Arum A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Kimswerd Het woonhuis met kruidenierswinkel, eigen aan den heer K. Tiemstra alhier, is onderhands aangekocht door den heet De haringvisscher C. Stellingwerf al hier, ving in een zijner fuiken een zee hond. Het dier leefde nog toen het uit zee werd opgehaald, ’t Was een kanjer met een gewicht van ruim 100 Kilo. Voetbal. C. A. B. I speelde Zondag j.l. met eenige invallers een uitnoodigingswed- strijd tegen Lemmer I aldaar en won met den stand 4-2. tafels tentoongesteld. Deze werkstukken getuigden van een groote liefhebberij en net lijkt ons toe dat de manier waarop de jeugdige werkloozen hier bezig ge houden worden de steun van de burgerij ten volle verdient. Het was jammer, dat niet meerderen een kijkje genomen heb ben. Witmarsum Benoeming!. Onze vroegere stadgenoot de heer I. de Jong leeraar aan de R.K. Nijverheids school te Hilversum, is benoemd als leeraar aan het R-K. Lyceum voor meisjes te Amersfoort Maar Colijn is een man van beginsel en karakter!. Onze Voorname politijekg leiders hebben slechts op het oog om staat en volk te dienen, als de verte genwoordigers van het volk, niet als heerschers. Zij weten, dat een volk slechts bestuurd kan worden in willekeur of met eigen medezeggenschap. Maar dan met verstandige medezeggenschap. De democratie, maar gezonde democra tie moet leidend beginsel zijn of dwang. Dwang is hard, doch kan in bepaalde omstandigheden noodig zijn om wille van het algemeen- en staatsbelang. In alle landen, waar het fascisme zegevierde, is de democratie vermoord geworden door de democratie zelve; ze pleegde derhalve zelfmoord; ze liet de ontbinding in zich zelve woekeren. Als we boven willekeur de democratie stellen, dan moeten we aan de laatste gelegenheid geven om te leven. We moe ten er niet enghartig tegenover staan. We kappen geen kostelijke fruitboomen om, omdat er ook wel eens een minder goede vrucht aan voorkomt. Zoo moeten we het gezag van de groote partijen en derzelver leiders niet ondermijnen, om dat we wel eens daden zagen gesteld, welke ons persoonlijk minder aange naam waren. De beste boom draagt wel eens een slechte vrucht en: wat ons niet smaakt, kan misschien een kostbare gave voor anderen zijn geweest. De candidaatstelling voor de a.s. Ka merverkiezingen heeft weer doen zien, dat talrijke kleine groepjes probeeren om brekebeentje te spelen. We nemen het hier niet voor een bepaalde partij op, maar waarschuwen nog eens met nadruk dat zulk spel de komst en de zege van het fascisme in ons land zal verhaasten. Voor besturen is een wilskrachtige meerderheids combinatie in de Volksver tegenwoordiging noodig. Kleine partijtjes brokkelen aan de fundamenten, waarop het partijwezen is opgetrokken. Waar kleine partijtjes succes hebben in den politieken strijd, daar wordt de kans op regeeren en besturen te minder. Onze groote volksleiders dienen ons nog met onze eigen medewerking, maar als we ze oprechte medewerking onthou den, dan zullen ze wellicht nog hun roe ping trouw blijven' om land en staat te besturen, maar in het belang van het volk zelve zullen ze zich moeten ontdoen van wat ze in hun taak belemmert: de lastig en schadelijk geworden democra tie. Het fascisme krijgt ook ten onzent een kans en het krijgt haar groote leiders, als we van de democratie een politieken kruidenierswinkel maken. Toen de zeer begaafde spreker ein digde, was een daverend applaus zijn deel. Er waren pl.m. 100 belangstellen den waaronder enkele dames. De voorzitter sloot met een kort woord en dankte de aanwezigen voor hun opkomst en den spreker in het bij zonder voor zijn kernachtige rede. Bedankt De heer C. Versluis, onderwijzer te Herwijnen, heeft voor de benoeming als onderwijzer aan de openbare lagere school II alhier, bedankt Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. Wij voor ons, we hopen, dat die meester ook no.oit komen zal, want in derdaad hebben we onze vaderlandsche vrijheid te lief om deze voor het fascisti sche dwangjuk te willen ruilen. We wil den in dit artikel zelfs nog eens extra waarschuwen tegen de mogelijkheid van een groeiende beteekenis van het fas cisme in ons land. Na het succes der Nationaal-Socialis- tische beweging in Duitschland, begin nen ten onzent velen over de kansen van het fascisme te oordeelen, dan voor kor ten tijd terug. Het begint als iets onont koombaars te lijken. Italië, Portugal, Joego-Slavië, Roemenië, Duitschland, Oostenrijk, achtereenvolgens zegevierde in die landen de fascistische staatsge- dachte. Zouden we die aan onze grenzen kunnen tegenhouden? Ja, als we het gevaar maar niet onder schatten en evenmin het overdrijven. Die paar fascistische groepen, welke we rijk zijn, beteekenen niets, maar er is in breede kringen sympathie voor de fas- cistische gedachte groeiende; velen wachten op een bekwamen leider, om dat men zich niet belachelijk wenscht te maken door mee te doen aan een rel. Er zijn tenslotte in ons land wel be kwame mannen te vinden, die een fas cistische beweging groot kunnen maken, maar zij paren aan hun geschiktheid het Burgemeester Praamsma, de bijeenkomst noodige gevoél voor verantwoordelijk- J heid. Zij willen de geestelijke vrijheid van het volk als een kostbaar goed blij ven beschermen, zeker zoolang dat volk zich die vrijheid waardig toont. Men lispelt bijv, den naam van Colijn. 20 Maart 1933. De afdeeling S. D. A. P. hield heden avond in het logement van den heer Bruinsma een openbare vergadering, met als spreker de heer Paul Kiès van Am sterdam, die tot onderwerp had: „Ont wapening of ondergang”. De voorzitter, der afdeeling, de heei P. Halma, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen (pl.m. 120) en sprak zijn vreugde uit over de groote belang stelling en gaf vervolgens het woord aan den spreker. De boeiende rede welke ruim drie uut duurde, afgebroken door een kleine pauze, werd door allen met groote aan dacht gevolgd. Er werden eenige vragen gesteld, die op voldoende wijze werden beantwoord. Met een opwekking om zich aan te sluiten bij de S. D. A. P. en zich te abon- neeren op de arbeiderspers, werd deze goed geslaagde bijeenkomst gesloten. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. met een woord van welkom tot de aan wezigen. De belangstelling voor het am- bachtsonderwijs is de laatste jaren in stijgende lijn. Ondanks de minder gun stige tijdsomstandigheden in bijna elk vak, heerscht toch de algemeene opvat ting, dat het voor elk vak thans dringend Jeugdige werkloozen. In het Volksgebouw werd Zaterdag middag een tentoonstelling gehouden van de verschillende werkstukken door jeug dige werkloozen in dit afgeloopen win terhalfjaar gemaakt. Een groote collectie houtsnij- en fi- guurzaagwerk was op de verschillende 18 Maart 1933. De S. D- A. P. en de Arbeiderspartij hadden een propagandavergadering be legd, die in het Dorpshuis werd gehou den. Als spreker trap ou de heer Paul Kiès van Amsterdam. Na een zeer gepast woord van den voorzitter, den heer O. Kooijenga, was het woord aan den spreker van dezen avond, die als onderwerp had: „Ontwa pening of ondergang”. Op een zeer duidelijke en bevattelijke wijze schetst spreker de groote ellende en naweeën die uit een oorlog voort vloeien. Hij bracht In herinnering de groote wereldoorlog van 1914-1918. En als wij nu weer oorlog krijgen, zegt spreker, zal de ellende enorm veel groo- ter worden, wanneer men oorlog gaat voeren met vliegtuigen en giftgassen. Ja! het geheele menschdom loopt dan ge vaar geheel verdelgd te worden. En wat is nu de eenige oplossing om die groote ramp voor het volk te keeren? Ontwa pening van alle landen! Als de oorlog wegr uitbreekt, hetgeen volgens spreker niet verre meer is, raadt hij alle dienst- BijHoest - Griep - Bronchitis - Asthms ‘““•Abdijsiroop „Foor de Borst** Oud-leerlingen der Rijkszuivelschool benoemd. Benoemd tot assistent-directeur der Coöp. Zuivelfabriek te Bergum de heer J. Zwart te Donkerbroek. Benoemd tot assistent aan de Coöpe ratieve Zuivelfabriek te Wirdum, de heet A. H. L. Ens te Warns. AMBACHTSTEEKENSCHOOL Zaterdagmiddag werd in het teeken- lokaal achter de R. Z. S. een bijeen komst gehouden als slot van den cursus 1932-’33. In het lokaal waren de teekeningen door de leerlingen vervaardigd, op over zichtelijke wijze voor het publiek ten toongesteld, waarvoor zeer groote be langstelling bestond. De totaal-indruk van dit werk is, dat er aan deze school met veel ijver door leeraren en leerlin gen gewerkt wordt. De nieuwe richting om elke jongeman zooveel mogelijk in zijn eigen vak te laten teekenen, vinden we deze keer nog iets meer toegepast. We wijzen hier op de zeer corecte teekeningen in het kleermakers- en meu- belmakersvak, ook waren er zeer aardige natuurteekeningen. Te ruim 5 uur opende de voorzitter, ma A Nijeholt, Piet Boekema, Pieter Wiersma, Eduard IJsels, Lieuwe Breeuw- sma, Jan Lichthart, Frederik Wouters en Jan Wijma. Vervolgklas. De 9 leerlingen van deze klas hebben ook goede vorderingen gemaakt. Greidhoek Voorjaars-impressie’s. Maart 1933. Gedurende het geheele wintertijdperk kon de aanblik der landerijen geenszins aantrekkelijk heeten, daar buiten dat hier en daar een koppeltje wolvee stond samengeschoold, weinig blzonders viel te ontdekken. Eenige zomersche dagen begin dezet maand deden velen de verzuchting sla ken „mochten we het genoegen hebben wat vaker van dergelijke dagen te kun nen genieten, doch één mooie dag maakt nog geen zomer, wat volkomen waarheid bevat, daar kort daarop de Maart weder geducht haar staart begon te roeren en de regen en wind in behoorlijke dosis werd aangevoerd. Toch bleek er eenige verandering in de natuur te zijn, daar groote troepen kieviten en scholeksters zich alras begonnen te vertoonen, oni na een verblijf van eenige maanden iri warmere streken zich wederom op de uitgestrekte greiden te vestigen, welke weliswaar nog kaal zijn, doch de eerste teekenen van groei weer laten merken, zoodat een enkeling reeds het eerste jongvee heeft buiten gelaten. De vogelwereld komt ook meer en meer in rep en roer. Deze bedrijvigheid wordt door den enthousiast eierzoekei met blijdschap gadegeslagen en het doet deze weldadig aan de roepstem der man netjes kievit aan te hooren. Nog weinige dagen of de periode van het eierzoeken is weer aangebroken; de tijd van de ge zonde eierzoekerssport, welke bij velen in dezen omtrek zoo geliefd is. Oud en jong trekt dan weder het veld in om te genieten van het intens mooie vogel leven, maar tegelijkertijd met de innigste wensch vervuld een groenachtig donker- gevlekt eitje, door den kievit in haat eenvoudig nestje gedeponeerd te vinden, terwijl medio April de kans op het vinderi van één of meer eieren dermate vergroot wordt, dat ook door grito, tureluur en scholeksters de gelegenheid aan de ama- teurseierzoekers wordt gegeven hunne eieren te rapen. Werden vroeger In deze omtrek vele beroepseierzoekers aangetroffen, sinds langen tijd is dit niet meer loonend en derhalve meer amateurswerk geworden, daar rijp en groen de velden intrekt om te pogen de eieren te bemachtigen. Wil men evenwel van succes verze kerd zijn, om de eieren van de diverse weidevogels te kunnen vinden, zoo zal men in de eerste plaats een rustig veld moeiten aantreffen en bovenal met de verschillende houdingen en gedragin gen der vogels op de hoogte moeten zijn. Deze gezonde sport, welke nog altijd iri dezen omtrek een gróote aantrekkelijk heid heeft, zal binnenkort weer hoogtij vieren, waf weldra op onze markteri merkbaar zal zijn. Dat velen, ondanks alles hierdoor weet een gezonde ontspanning mogen vinden. Er waart een golf van fascisme over de wereld. De menschheid schijnt niet meer te gelooven in het vermogen der oude politieke groepen om nog eenige economische welvaart te doen weerkee- ren. Het lijden en zorgen is men moe en men leent een gewillig oor aan degenen die een nieuw politiek geluid lieten hoo ren en beweerden, dat alle narigheid ter wereld juist door het politieke spel der oude partijen is gewekt. De nieuwe volksleiders propageeren een heel an dere zienswijze dan die, welke we ge wend waren en “ook hun strijdmiddelen zijn ongewoon. DAt juist trekt de massa aan, welke meent, dat het in ieder ge val slechts een tot heden ongebruikelijke politiek kan zijn, welke tot een hernieu wing van maatschappelijke welvaart kan leiden. Het succes van het fascisme is meer te danken aan gewekte suggesties, dan aan de logica van de nieuwe leerstellin gen. on vandaar is het ook te verklaren dat het fascisme het snelst opkwam on der volkeren, welke voor suggestie zeer ontvankelijk zijn, onder de zuidelijke vol keren derhalve van Europa en Zuid- Amerika, alsmede onder de Slavische volkeren. Op het oogenblik echter is het fascis me in alle richtingen groeiende, hetgeen verklaard moet worden uit de omstan digheid, dat de oude politici er ook thans na jaren van pogen daartoe, nog niet in zijn geslaagd om de groote internatio nale kwesties, waarvan de mate der economische welvaart afhankelijk is, tot eenigerlei oplossing te brengen we denken daarbij aan de ontwapenings- kwestie, het schulden vraagstuk, de rechtsgeleerdheid der volkeren enz. ter wijl daartegenover het fascistisch regiem in bepaalde landen eenig nationaal her stel te aanschouwen heeft gegeven en er bovendien baten werden behaald aan orde, rust en vertrouwen. Algemeen werd ten onzent het fascis me als een product beschouwd, dat heel geschikt kon zijn voor buitenlandsche consumptie maar voor ons, nuchtere Hol landers, ongenietbaar en onduldbaar. Het fascistisch beginsel heette niet te rijmen met onzen spreekwoordelijken vrijheidszin, enfin, al zou heel de wereld zich in de armen van het fascisme wer pen, dan nog zou ons land altijd blijven een democratische oase in een dorre woestijn van willekeur. En we lachten en schamperden over de vele fascistische groepjes, welke met elkaar, wedijverden in de schoonheid van haar uniformen en in de heftigheid, waarmee ze elkaar aftuigden. Het was en is voor een ernstig mensch ook inder daad om er hartelijk om te lachen. Zoo- als men schik kan hebben over het spek takel, dat een klasse met kinderen kan maken, als de meester even weg is. Het ongeluk van de Nederlandsche fascisten is, dat ze nog nooit een echten meester hebben gehad. DAArop is de wacht. gereikt, n.l.; Tjerk Timme, Tjitte Lyckla- plichtigen aan: schouder aan schouder te staan en eenparig te zeggen: wij wil len niet vechten. Al zijn er in ieder dorp maar tien man die staken, dat voorbeeld zal vast door velen opgevolgd worden, is spreker’s vaste overtuiging. En daar om kameraden gaat U met hand en tand verzetten om aan den oorlog deel te nemen. Op soms scherpe, maar toch beschaaf de wijze liet spreker uitkomen, dat het oorlogvoeren en wat daarmede in ver band staat, onchristelijk en redeloos werk is. De rede die ongeveer twee uren duur de en in twee gedeelten werd afgehan deld is met groote aandacht door de aan wezigen beluisterd. De etalagewedstrijd. We hebben gisteren eens een kijkje genomen langs de verschillende etala ges, waarbij er enkele zijn die zeer kunstzinnig zijn uitgevoerd. Natuurlijk willen we niet op het oor- R- Zoethout van Bergum, deel van de Jury vooruitloopen en ont houden ons dus van beoordeeling. Met het weer trof het de eerste dagen niet bijzonder. Koud en guur, zoodat de animo voor vreemdelingen om onze stad te bezoeken, niet groot was. We willen maar hopen dat de komen de dagen het weer iets milder zal zijn, opdat de deelnemers aan deze etalage wedstrijd nog eenigszins beloond mogen worden voor hun moeiten en kosten. noodig is meer theoretische kennis. De mechanische drijfkracht heeft heel wat j handenarbeid overbodig gemaakt, maai i juist daarom dient de toekomstige vak- i man theoretisch onderlegd te zijn, om- I dat over het algemeen zijn werk meer verantwoordelijkheid draagt. i In dit verband is de ambachtsteeken- school een zeer nuttige en noodzakelijke instelling. Met een opwekking tot trouw schoolbezoek en een dankwoord aan de leeraren besluit de voorzitter zijn toe spraak. Hierna werd overgegaan tot uitreiking der diploma’s en rapportboekjes. Uit het jaarverslag stippen we enkele gegevens aan. Leden. Het aantal ieden is thans 35. Personeel. Hierin is verandering ge komen. De heer S. Smit heeft eervol ont slag gekregen met ingang van 1 Decem ber, wegens zijn benoeming in Apel doorn, als leeraar der 11. L. O. Met groo te toewijding heeft de heer Smit steeds zijn lessen gegeven en nog wel op zeei bekwame wijze. Een waardig opvolget hebben wij gekregen in den heer Ebens, die de lessen geeft in wis-, natuur- en werktuigkunde. De heer Kooi geeft les in Ned. Taal, ambachtsrekenen en boekhouden. De heer T. van der Meer geeft les aan alle leerlingen in het handteekenen en aan de schilders en aanverwante vakken les in vakteekenen en materialenkennis. De heer J. van Dijk geeft les in vak teekenen en materialenkennis aan de metaalbewerkers en le klas lijnteekenen. De Directeur J. P. Postma, geeft les in dezelfde vakken aan timmerlieden en meubelmakers. Voor het personeel is een instructie samengesteld op last van den Minister en voorzien van zijne goedkeu ring. Deze instructie wordt goed nage volgd. Leerplan. Het leerplan werd in enkele opzichten gewijzigd, doordat het aantal wekelijksche lesuren van 12^} op 10 is teruggebracht. Op dit leerplan is de ver- eischte goedkeuring verkregen van Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Aantal leerlingen. Het aantal leerlin gen van dezen cursus was 55; het vorig jaar 53. Drie leerlingen hebben de school verlaten, 1 wegens langdurige ziekte, 1 wegens vertrek en 1 wegens te weinig belangstelling. Op 31 Dec. 1932 was-het aantal leer lingen 52, verdeeld over de verschillende vakken, klassen en leeftijden. Het aantal leerlingen is tot het einde der cursus 52 gebleven. Gedrag der leerlingen. Het gedrag der leerlingen was gedurende den gehee- len cursus goed. Verzuimen. De meeste leerlingen hebben de school zeer trouw bezocht. Het aantal verzuimen is gedurende den geheelen cursus in verhouding minder dan vorige jaren. Bevorderingen. Over de vorderingen der leerlingen kunnen wij in het alge meen dit jaar zeer goed tevreden zijn. In doorsnee is goed werk geleverd in alle vakken waarin onderwijs is gegeven. De tentoonstelling geeft een overzicht van het gemaakte teekenwerk. Op de vergadering van leeraren 10 Maart j.l. gehouden en waarop is be handeld het onderwijs aan onze school met de vorderingen en het gedrag dei leerlingen, was het oordeel algemeen om aan het bestuur voor te stellen het vol gende betreffende de vorderingen: 1ste klas. Van de 18 leerlingen van deze klas 10 ohvoorwaardelijk bevorde ren naar de 2e klas, n.l.: Nico van der Meer, Rinze Stellingwerf, Klaas Grouw- stra, Wijbrand Dijkstra, Frederik Tim me, Anne Kramer, Jan de Jong, Klaas van der Werf, Johan Gerritsma, en Rie mer A. Brouwer. Voorw. bevorderen Hidde Teernstra, Martinus Vallinga, Ju lius Vallinga, Wiebren Bootsma, Douwe Osinga en Willem Koopmans. Niet be vorderen 2. 2de klas. Van de 7 leerlingen van deze klas 5 onvoorwaardelijk bevorde ren naar de 3de klas, n.l.: Harmen Lam- mertsma, Gerben Conradi, Dooie van det Zee, Hendrik Kuur en Gerrit van der Ploeg. Voorwaardelijk bevorderen Auke Dalstra en Antoon Palstra. 3e klas. Van de 9 leerlingen van deze klas 6 onvoorwaardelijk bevorderen naar de 4e klas n.l.: Jacobus Franzen, Sijtze Talsma, Jan van der Wal, Tjalling van der Meij, Gosse Dooper en Thomas Kam- sma. Voorwaardelijk bevorderen Auke van der Weide en Jan Stevens. Niet be vorderen 1. 4e klas. Aan al de 9 leerlingen van deze kla£\kan een diploma worden uit- Leesgeld fr. P- p. Per half jaar 11.50 Juiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. „Vele jaren aan de borst te sukkelen en 's nachts hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was mijn vroeger leven. Slapen deed ik weinig en eten, ho maar! Radeloos klaagde ik mijn nood aan een B Duitsche vriend. Deze raadde mi) Abdij- 1 siroop aan. Ik lachte erom, maar kocht B den volgenden morgen Abdijsiroop. Na B gebruik van 3 lepels van dat wondermid del, voelde ik al verlichting en na 5 fles- schen was ik heelemaal genezen, zoodat ik mi) nu weer prettig voel, goed slaap, kortom een gelukkig mensch ben. (Origineel ter inzage) L. K. te a-H. Alom verkrijgbaar. Thans Fl. l.-,Fl. 1.50, Fl.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons 1 per doos 35 ct, per dubbele doos 60 ct ABDIJSIROOP-BONBONS (GestoUs Abdijsiroop DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1