EEN ZELDZAME PLICHT. I Dr. DE BLOEME Autoverhuur UI. V. 0. WERFT Elastieken Kousen r I De Bolswardsche Courant en Westergoo HOFSTEDE j Stadsnieuws. is weder te raadplegen BOLSWARD - Tel. 86 Uit den Omtrek 29^5 Jaargang Woensdag 29 Maart 1933 No. 25 I Ill OFFICIAL FORD DEALER jllllBlllIM Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A H FLORIS C. (Nadruk verboden). ANON. f Van de cursus costuumnaaien, ge- t, Voetbal. n Pingjum 5 s I Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cour Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs zoo naar de fabriek vervoeren. Onmiddellijk is men onder leiding van onzen architect aan het werk gegaan de brug te herstellen, daartoe werd een ijzeren balk naast het gebroken gedeelte bevestigd. Het bleek evenwel dat hiermee de zaak niet was opgelost, zoodat men Maan dagmorgen met nieuwen moed weer be gonnen is. Voor de scheepvaart is een dergelijke stagnatie altijd eenigszins lastig. f Heden is bij den secretaris der Ge zondheidsdienst alhier een door 491 meerderjarige ingezetenen van Bols- ward onderteekend, verzoek ingediend, om maatregelen te beramen de stank, die door de fabriek aan de St. Jans- poort wordt verwekt, weg te nemen. Een broed kievitseieren. 24 Maart. Hedenmiddag werd door de eierzoe- ker G. S. alhier reeds een broed (vier in één nest) kievitseieren gevonden, Bij aanhoudend mooi weer zullen ongetwij feld vele eieren worden gevonden. De greiden zijn reeds flink bezet met CHIRURG LEEUWARDEN ft 'S )t J E e r Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. 6 Li d ten afkomende. De overvloed van alles is een duidelijk bewijs, dat de vrucht baarheid der aarde niets te kort schiet. De vergoding van het eigen ik heeft in dezen tijd echter groote vormen aan genomen, en het jammerlijk resultaat hiervan is loonsverlagingen en millioe- nen werkloozen, wier geschrei opklinkt tot den Heere Zeboath, den Rechter. Echter voor allen die gelooven is ver lossing mogelijk; bestaat er gelegenheid om de zielszorgen te stillen. Dan pas is er volmaakte vrede, rust en blijdschap in het hart. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van Ps. 89 1 en met dank gebed. Naar we vernemen is het den heer S. de Vries alhier gelukt reeds vorige week Dinsdag drie kievitseieren in één nest te vinden. Zeer zeker behoort één dezer eieren tot de eersten, die de kievit ons in 1933 schenkt. Het spelpeil daalt nu een weinig. Het is of eenige vermoeidheid de spelers te pakken krijgt, dan werkt plotseling Tjerk zich door de achterhoede heen en met een mooie goal is het 3-2 in het voordeel van C. .A B. Wanneer even later ook aan R. Q. een penalty wordt toegekend worit deze eveneens sportief in handen van den keeper gerold. Rood Geel komt thans iets meer op zetten en onze achterhoede heeft veel werk haar terrein te zuiveren. Het ge lukt dan R. G. ten slotte nog de gelijk maker te scoren Met den stand 3-3 komt het einde van dezen door scheidsrechter De Jong goed geleide wedstrijd. ’s Morgens 12 uur speelde C. A. B. II adspiranten tegen idem Black Boys II. Deze wedstrijd werd geleid door een nieuwe scheidsrechter, de heer S. Tae- kema. De „spes patria” huldigde dit de buut met een bouquet bloemen aan den scheidsrechter. De wedstrijd zelve is steeds een aardig amusement. Het lijkt soms of er wel 30 keshuis een toelichting op het werk van de leerlingen, n.l. de teekeningen, welke waren opgehangen. Als nieuw ouder- commissielid, vacature de heer H. de Jong, werd benoemd de heer W. Rienks De heer De Jong werd dank gebracht voor ’t geen hij voor de school heeft gedaan. De heer M. Holtrop gaf voor de pauze een mooie bijdrage, iets uit de schooljaren van het kind. Na de pauze gaf de heer J. F. Broer- sma een bijdrage: unievormen hande lende over kinderziekten. De heer J. Wilkeshuis besloot dit al les met een humoristisch gedicht. Een der aanwezigen dringt-er bij de ouders op aan hun kinderen ’t vervolg onderwijs in de winter te laten volgen. Tijdens de pauze werden de teeke ningen druk bewonderd. 23 Maart. Op de bovenzaal van De Vries gaf de firma de Erven Wed. J. van Nelle een filmavond speciaal voor de dames en des middags voor de kinderen. Bene vens eenige komische nummers werd in hoofdzaak de bewerking van de koffie vertoond. Met belangstelling werd een en ander door de talrijke bezoekers gevolgd, ter wijl de dames bovendien op een kop Van Nelle’s koffie werden getracteerd. Ook ontvingen alle aanwezigen een bon waarvoor bij aankoop van een half diverse weidevolgels. 26 Maart. Hedenmorgen speelde „Westergoo” II te Arum tegen P. V. C. te Pingjum. Stand 22. Hedenmiddag speelde „Westergoo” I te Arum tegen H. Z. C. III te Harlingen. Arum verloor met den stand 15. pond koffie gratis een pakje van Nelle’s thee wordt verstrekt, opdat men ook daarmede zal kunnen kennismaken. Inderdaad, zooals iemand dezer dagen zei, onze houding in het aangezicht van teleurstellingen is een toets van werke lijke waarde. Als we de ongezonde ge woonte aannemen van anderen de schuld te geven voor ons gebrek aan succes, als we onze troost zoeken door geschie denissen van tegenslag en mislukking te vertellen aan wie maar een willig oot leent, als de belangstelling in ons werk verloren gaat, als we ingebeelde belee- digingen of krenkingen wreken, dan doorstaan we de toets niet, kunnen we zelfs onze geestelijke gezondheid aan tasten of ondermijnen. Maar wie teleur stelling met nieuwe moed en kracht te gemoet treedt, het ideaal van dienstvaar digheid boven de hoop op belooning stelt, wie blijmoedig streeft naar de goede dingen binnen zijn bereik, die zal aan kracht winnen en geleidelijk een be- heersching van zich zelf en van zijn ar beidsveld verwerven, welke groote vol doening zal geven en voor hem overeen komstige materieele belooningen en een groote mate van maatschappelijke ach ting medebrengen. Alle soorten prima W Verlaagde prijzen. GROOTZAND - SNEEK J| WlIJBIÏIIBB Auto-ongeluk. 27 Maart. Terwijl er een vischauto aan kwam snellen, kwam plotseling een jongetje van de heer G Br. uit de berm van den weg, met het gevolg, dat hij onder dt auto geraakte. Dr. D. Danes constateer de een gebroken been. Naar men zegt, treft de autobestuur der geen schuld. I Schaalcollecte. De Zaterdag j.l. gehouden schaalcol lecte ten bate van het Groene Kruis heeft in totaal opgebracht de som van f205.35. Voorwaar een resultaat, waar mee de vereen, tevreden kan zijn. Een woord van dank mag naast de ijverige collectrices zeker gesproken worden tot de leden van het Stedelijk Muziekkorps, die door hun opwekkende muziek veel hebben bijgedragen tot het succes van deze collecte. f De ophaalbrug het Hooghout die de verbinding vormt met de St. Joseph- buurt geraakte Zaterdag-avond defect De boven op de brug liggende balk, waaraan de kettingen van de ophaalbrug zijn verbonden, bleek bij onderzoek ge knakt te zijn, hierdoor was het niet mo- ^a'en eJ] moesten de spe]ers jn het veld staan, zooveel beenen Hollandiabooten voor de Blauwpoorts- v]jegen de lucht in. Aan enthousiasme brug de melkbussen op auto s lossen en ont£reekt het natuurlijk niet en een en- vrin nonr do tnhriolz ’.'onmoron kele keer wordt er ook wel aardig ge voetbald. Dat onze C. A. B.-jongeren hun plaats met eere innemen bewijst de 6-0 overwinning op de Sneeker Black Boys. De adspiranten van C. A. B. I wisten in Sneek tegen de adsp. van Sneek III een 5-0 overwinning te behalen, zoodat beide adsp.-clubs van C. A. B. het kam pioenschap in hun afdeeling in het voor uitzicht hebben. Sneek IV—C. A. B. II 0 6. C. A. B. II heeft hare kampioenschap- kansen weer verbeterd, door met niet minder dan 6-0 te winnen van Sneek IV De laatste wedstrijd nog gewonnen C A. B ers en je bent kampioen in je af deeling. Evangelisatie-avond. Door den heer H. Booms van Rotter dam werden in het Volksgebouw Wip- straat vorige week een tweeial Evange- lisatie-avonden gehouden, n.l. Donder dag- en Vrijdagavond, waarbij gespro ken werd resp. naar aanleiding van Matth. 16 26a: „Wat baat het een mensch, zoo hij de geheele wereld ge wint, en lijdt schade aan zijn ziel” en Efeze 3 19: „Liefde, die de kennis te boven gaat. Er waren een veertig personen aan wezig. De bijeenkomst werd aangevangen met het zingen van Ps. 89 7, waarna de heer Booms in gebed voorging. Spr. begon met de aandacht te vestigen op het eenzijdig verwerven van bezit: geld en goederen, een bezigheid, die de ziel laat hongeren naar liefde, vrede en blijdschap. De zonde had een aanvang genomen, doordat de mensch gehoor had gegeven aan Satan’s inblazingen van hoogmoed. Het resultaat daarvan was, dat de mensch, die geschapen was naar Gods beeld en gelijkenis die dus goed was en de zonde weerstand kon bieden, ja zelfs haar niet kende voortaan onbekwaam was tot eenig goed en geneigd tot alle kwaad. Door die zondeval werd dus tevens de ge meenschap van den mensch en zijn na komelingen met God afgesneden, want God is heilig en rechtvaardig. De schep ping, die geschiedde om aan Gods lief de uiting te geven, had dus van men- schelijke zijde niet aan haar doel be antwoord met al de voor den mensch treurige gevolgen van dien. Daarna gaf God Zijn Zoon om de gemeenschap te herstellen, maar dan alleen voor diegenen, die in Hem ge looven. Dat geloof is voor alle men- schen te bereiken, niet één uitgezon derd, want God wil, dat alle men- schen zalig worden en tot kennis der waarheid komen. Geloof is dus voor waarde om de zaligheid deelachtig te worden, immers staat er geschreven, dat de genade is verschenen tot alle menschen maar over allen die gelooven. In dit verband, openbaart het onder werp zich wel in al zijn scherpte. Inder daad, wAt zou het een mensch baten? Men moet echter niet denken, dat God de bewerker is van de huidige ellende. O neen, dat doet de mensch zelf, want alle goede gaven en volmaakte giften zijn van Boven, van de Vader der Lich- VOETBAL. Rood Geel, LeeuwardenC. A. B. I. Onder ideaal voetbalweer werd Zon dagmiddag voor een talrijk publiek deze vriendschappelijke wedstrijd gehouden. Vooraf werd aan den aanvoerder van onze kampioenen door de Leeuwardei club bloemen aangeboden. Er ontwikkelt zich direct een vlug open spel, met een speloverwicht van C. A. B. De bal is gedurig op het R G.- terrein en de Leeuwarder keeper redt verschillende gevaarlijke ballen. Een mooie voorzet van W, H. kopt Tjerk goed in, maar de keeper is juist op zijn post. Aanval op aanal volgt door de C. A. B.ers, maar de achterhoede en in laatste instantie de keeper houden het doel vrij. Een enkele keer wordt een Rood. Geel- aanval opgezet, maar het schot is bij die voorhoede zoek Dan volgt een mooie aanval van C. A. B., de rechtsbuiten zet goed voor en met een onhoudbaar schot geeft W. H. aan zijn club de leiding. 1-0. Dit succes prikkelt ook de Leeuwarder club tot beter aanpakken. Het is uit een vrije schop op het C. A. B.-doel dat R. G. gelijk maakt. 1-1. Direct volgt weer een goede C A. B.- aanval, de keeper stompt nog juist de bal corner. Een fijne voorzet van W. Tjerk kopt in, maar... er is zeker een kleine overtreding in die buurt, de scheidsrech ter geeft penalty; deze wordt zeer spor tief niet benut. Even later een gevaarlijke situatie voor het C. A. B.-doel. De backs en de keeper begrijpen elkaar niet goed. Keeper loopt uit, mist de bal en met een kalm gangetje rolt deze in het verlaten doel. 2-1. Iets later loopt onze keeper weer ge vaarlijk uit, maar gelukkig rolt de bal naast. Tot aan de rust blijft de stand verder gelijk. Na de, thee is het direct weer C. A. B. die het'tempo op voert, een mooie aanval, de keeper raakt de bal nog wel, maar een der C. A. B.-spelers, we meenen A. H., is er bij om de bal in doel te deponeeren. 2-2, Verschijnt Dinsdags- I Vrijdagsavond s. „Nou is de boot an”, zou een ras echte Amsterdammer met lichtelijk-ge- amuseerd, lichtelijk geërgerd schouder ophalen zeggen, wanneer iemand hem iets geks en onredelijks voorstelde. En op de een of andere manier, met andere woorden misschien, zullen sommigen on der ons zeggen: „nou is de boot an”, als iemand ze op de plicht der blijmoe digheid wees. Alle gekheid op een stokje zouden ze misschien tegenwerpen, er is een plicht om eerlijk te zijn en waar en als het heelemaal dan niet anders kan, om je naasten lief te hebben, maar van een plicht om blij en opgewekt te zijn, daar heb ik nog nooit van gehoord! Maar luister nu eens hier: we hebben massa’s wetten, nietwaar, en het is de plicht van iederen burger in een geor dende maatschappij om de wetten te ge hoorzamen. En doen we dat niet, dan staat er al gauw een strenge meneer achter ons, met een jas met glimmende knoopen, die belangstellend naar datum en plaats van geboorte informeert en dat waaratje heusqh niet om ons met onzen jaardag een ansichtkaartje te sturen. Wt hebben ook wetten, die bijvoorbeeld het verspreiden van laster strafbaar stellen en de rechters zijn lang niet malsch je gens lasteraars, die iemand in eer en goeden naam aantasten. Maar we heb ben geen enkel wetsartikel te onzer be schikking, waarbij het onnoodig ver spreiden van zwartgalligheid verboden wordt en dat niettegenstaande het ee.i bewezen feit is, dat het verspreiden van onheilsvoorspellingen de uitingen van pessimisten en zwartkijkers dikwijls veel menschelijk leed hebben veroorzaakt. En daarom is het een dure plicht die we nu eens te vervullen hebben zonder dat er iemand met een wetboek achter ons staat om blijmoedigheid door te ge ven en den dood te verklaren aan alles wat neerhaalt, neerdrukt, vrees, angst of twijfel, somberheid of zwartgalligheid verspreidt. Een vriendelijker, hoopvoller, blijmoe dlger houding van de zijde van vrienden en verwanten zou vrijwel alle wanhoop kunnen verdrijven bij iemand, die een zwak heeft voor zulk een gemoeds toestand, merkte onlangs iemand op. En terecht, want het is niet alleen onze plicht om zoo blijmoedig en hulpvaardig mogelijk te zijn jegens onze medemen- schen, maar in moeilijke tijden, als er toch al veel loos gerucht, veel zorg, veel pessimisme in de wereld is, is het belang rijk dat iedereen er zooveel mogelijk voor zorgt om naar buiten zijn gevoelens van hoop en vertrouwen te doen blijken. Dat doet bij anderen de hoop groeien en het vertrouwen toenemen en zal ten slotte ons aller vijand de vrees uitwor pen. En, goed beschouwd, wat is zwartgal ligheid, het verspreiden van sombere ge voelens enz. feitelijk anders dan een soort van zelfzucht, een gebrek aan zelf- beheersching? Het kan ons niet schelen ■wat een ander van ons sombere gezicht denkt of ondervindt, we willen nu een maal somber zijn, en daarmee basta! W.e vergeten echter een ding: door die som berheid, boosheid, zwartgalligheid of hoe ge het noemen wilt, waarmee we moeilijkheden ondergaan of het hoofd bieden, geven we ons zelf leelijk bloot, laten we zien, dat er bar weinig „pit” en „karakter” in ons zit. Ge hebt niet elke uwer plich ten geheel vervuld, tenzij ge de plicht om blijmoedig te zijn, vervuld hebt. Arum Ouderavond O. L. School. In ’t dorpshuis werd de eerste ouder avond van de O. L. Sch. gehouden. Aanwezig waren 28 vrouwen en 31 mannen. De leider, de heer J. Wilkes huis, h. d. Sch., heette allen van harte welkom, in ’t bijzonder die ouders, wel ke voor het eerst op een ouderavond aanwezig konden zijn. De notulen wer den onveranderd vastgesteld en goed- geven aan de St. Joseph School aan het gekeurd. Vervolgens gaf de heer J. Wil- Schildwijk slaagden voor costumière de dames: E. Ligthart; W. Porth; M. Dijkstra; R. Kramer; M. Witteveen; G. Hooghiemstra. Voor lingerie de dames: Th. Hooghiemstra en J. Witteveen. Wommels Religieuze uitvoering. 25 Maart. Gisteravond hield de Vrijz. Vereen. „Paulus” alhier eene openbare bijeen komst voor leden, huisgenooten en ver dere belangstellenden op de zaal van F. Frölich. Geruimen tijd voor het aan- vangsuur begaven de belangstellenden zich reeds derwaarts, zoodat bij de ope ning de zaal meer dan bezet was. Door de afdeeling Beetgum van den V. C. J. B. (Vrijzinnig Christelijken jongeren Bond) werd voor het voetlicht gebracht het Religieus tooneelspel „Bergopwaarts” in 3 bedrijven van D. H. Scheffer, hetwelk zich afspeelt in de luiskamer van de pastorie te Wendelo Reeds bij het eerste bedrijf, de thuis komst der dominé’s familie uit de kerk, zijn er interessante gesprekken te be luisteren en is het publiek één en al aan dacht. De predikant, nog in de bloei van zijn leven, is een man met de meest noderne inzichten, en gaat geheel op in zijn ambt, het gemeenteleven, waarvoor hij zich dermate interesseert, dat dik wijls zijne huiselijke plichten eenigszins op den achtergrond worden gedrongen, immer houdt de jonge dominee zich be zig met het houden van lezingen, huis bezoek en als bij intuïtie is hij steeds bezig met het schrijven van een boek dat als titel draagt: „Het Komende Ko ninkrijk”, waar straks zulke schitteren de recensie’s van werden ontvangen. Deze drukke werkzaamheden doen de :onge domineesche veel verdriet dpar zij zich als komende uit het wufte stads leven in het kleine dorpje als in ketenen geslagen gevoelt, de studie voor gods- lienstonderwijzeres geeft ze er ten slot te aan, daar ze als bij ingeving gevoelt hiervoor niet bestand te zijn. Een en an der geeft dikwijls aanleiding tot conflic ten. Een ouderling, man meer van de dog matische leer komt meermalen aan de pastorie, waarbij zich gesprekken ont wikkelen en tooneelen afspelen, welke beider beginsel zoo duidelijk deed uitko men, waar echter steeds de schoone idealen van den jongen predikant, „Bergopwaarts” naar voren worden ge bracht en ten slotte zegevieren. Zoowel de hoofd- als de nevenrollen werden op voortreffelijke wijze ver tolkt, wat dan ook met een uitbundig applaus, dat meermalen aangroeide tot een ware ovatie, werd beloond. Het dankwoord van den voorzitter en hieraan toegevoegd een „tot weerziens” werd spontaan door alle aanwezigen beaamd. Deze goed geslaagde bijeen komst, welke in alle opzichten leerzaam kon genoemd worden werd te ruim 11 uur door den voorzitter gesloten Makkum Donderdagavond werd in de open bare school wederom een ouderavond gehouden. Na het welkomstwoord tot de aanwe zige ouders te hebben gesproken, deelde de heer S. S. Hofstra mee, dat de heer J. R. Steensma thans voorzitter van de oudercommissie is, terwijl het secretari aat berust bij den heer W de Vries. De penningmeester, de heer H. S. Mie- dema, deed rekening en verantwoording. De ontvangsten hadden bedragen f 54.01 ^2 en de uitgaven f48.23. De re kening werd accoord bevonden- Mej. Donkervoort gaf hierna aan schouwelijk onderricht, hoe zij de klei nen het lezen bijbrengt, zij behandelde deze „eerste leesles” op voortreffelijke wijze, waarvoor zij met hartelijk applaus beloond werd. Als gewoonlijk werd in de pauze we derom het werk der leerlingen be schouwd. En ook nu weer zag dit er uit stekend uit. Vervolgens gaf de heer Hofstra een bijdrage uit Heijermans, getiteld Angst- avond, waarom hartelijk gelachen werd. ’t Was wederom een geslaagde ouder avond, welke met dankzegging voor de opkomst door den heer Hofstra gesloten werd. i B f X' Dit no bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2^ ct. I. i- H V Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1