Rationalisatie van steun. 1 n UI. V. U. UIERFF I P. A. TEN THIJE De Bolswardsche Courant en Westergoo I Autc-Verliuur BOLSWARD - Tel. 86 Woensdag 5 April 1933 No. 27 29^5 Jaargang e Uit den Omtrek Ill OFFICIAL FORD DEALER Wij geven II gaarne nadere inlichtingen. Gemengd Nieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Stadsnieuws. en I ’s Morgens 12 uur speelden C A. B. I- I Witmarsum rt Witfisum g t. I. Wons A. M.SUSTRING u DIPLOMA V.D. VER.>j ZJ A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Benoeming. Benoemd tot onderwijzer te Bussum onze stadgenoot de heer J. Oord. Aan de Ambachtschool te Harlingen werden de leerlingen P. H. van Straten en A. Jagersma alhier bevorderd van de 2e naar de 3e klasse, beide voor tim meren. 3 April 1933. Hedenavond hield het waterschap „de 5 Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. J. :t. :t t. Kimswerd Bijgewoond door een flink aantal be langstellenden werd in café van der Leij een ouderavond van de O. L. school ge houden. De leider, de heer D. Douma, heette de aanwezigen welkom, waarna door de leerlingen der hoogste klassen een paai liederen werden gezongen. Na een kleine tractatie werden toen de kinderen naar huis gezonden. Nadat de heer R. Hoogeveen, die als secretaris der oudercommissie fungeert en aftredend was, bij acclamatie/ was herbenoemd, werd door een viertal leden der Muziekvereniging het nummer ten beste gegeven, waarmee genoemd vier tal op het j.l. te Leeuwarden gehouden Kwartettenconcours zooveel succes be haalde. Hierop volgde de bezichtiging van hel werk der leerlingen, en was men verder nog eenigen tijd onder het genot van enkele bijdragen en voordrachten gezel lig bijeen. adspiranten tegen C. A. B. II idem, door Stand 7-1. Verkooping. 3 April 1933. Door notaris J. Jacobsma te Jorwerd werd Zaterdag in café Faber te Ytens in het openbaar verkocht de Zathe en Landen, samen ter grootte van 9 H.A., 66 A, 75 c.A., (ongeveer 26.3 pondemaat) in eigen gebruik bij den heer J. K. van Gosliga te Ytens. Bij samenvoeging werd de greidplaats gekocht door den heer H. Schukking te Scharnegoutum voor den heer M. A. Wiersma te Lutkewierum voor de som van f20915.60, buiten de overname. land dat met een zeer gemakkelijke goal de leidin; C. A. en het is Auke H., die uit een voorzet van W. H. de bal fijn in het doel kopt, een mooie goal, 3-3. Wel wordt er nog gewerkt aan beide kanten voor de winnende goal, maar dat gelukt niet, zoodat de eindstand gelijk blijft. 3-3. Wommels Spaarbank HennaarderadeeL 3 April 1933. In het laatst der vorige week werd al hier een vergadering gehouden van be stuur en commissarissen der Spaarbank in HennaarderadeeL Ober het boekjaar 1932 wees de balans de volgende cijfers: Bezit der spaarbank f281.868.15 en schuld f259.851.20, waar- een batig saldo of reservefonds werd verkregen van f 22016.95, wat het vorig jaar f 13948.40 bedroeg. De rente voor spaargelden bedraagt over het jaar 1933 3.6 OOGARTS, LEEUWARDEN houdt DINSDAGS en DONDERDAGS zitting in het St. Anthonie- Ziekenhuis te SNEEK van 9 tot 11 uur. Verschijnt Dinsdags- Vrydagsavonds. Onder dit opschrift plaatsten we reeds eerder een artikel, waarin we aandron gen op een doelmatiger steunverleening. We betoogden, dat een algemeene lijn ontbrak bij den opzet om noodlijdende groepen van producenten te hulp te ko men, terwijl we er mede op wezen, dat het onpractisch was om ook toeslag te geven op den prijs van het teveel gepro duceerde. Overproductie immers doet den prijs der producten dalen en steun voor het teveel geproduceerde doet al dus de behoefte aan vermeerderden toe slag rijzen. Na de publicatie van bedoeld artikel verscheen in „De Telegraaf” een artikel van den heer Westrik, burgemeester van Barneveld, die mede op de; noodz<aak wees om aan de steunverleening bepa lingen te verbinden voor productiebe perking. En thans heeft de regeering een wetsontwerp van zulke strekking inge diend. We willen natuurlijk volstrekt niet be weren, dat een en ander het gevolg is geweest van ons schrijven, doch merken slechts op, dat de fouten, welke we in ’i huidige systeem van steunverleening aanwezen, blijkbaar ook in andere krin gen werden gevoeld en erkend. Uit den aard der zaak zal men begrij- pen, dat we met het nieuwe regeerings- ontwerp zijn .ingenomen. De regeering wil de steunverleening in nieuwe banen leiden en ze is van plan om aan haai hulp strenge voorwaarden te verbinden van regelend en dwingend karakter. M. a. w. ze zal noodlijdende bedrijven staan de helpen houden, maar op 'derzelver productie toezien. Dat is een algemeen belang. Door productiebeperking word) de marktprijs vanzelf reeds omhoog ge voerd en zal de rijkssteun kunnen wor den gereduceerd. De consumenten hebben er .recht op, dat bedrijfssteun zoo doelmatig mogelijk wordt georganiseerd, want zij zijn het tenslotte, die de hulpverleening moeten financieren. Men kan wel beweren, dat het het zelfde blijft,, door welke middelen de producten tot haar kostprijs of iets daar boven worden opgedreven, omdat zulks nu eenmaal het einddoel van elke steun- actie zal moeten wezen, maar men ver- gete niet, dat de consumenten tot heden óók de kosten moesten dragen van hel te veel geproduceerde, hetwelk in pak of koelhuizen werd opgeslagen, meestal zonder vooruitzicht dat er Ooit behoefte zou ontstaan om het opgeslagene weer te voorschijn te brengen. Alleen reeds de landbouw wordt op het oogenblik met ruim 180 millioen gulden per jaar geholpen. Daarvan komt rechtstreeks uit de schatkist: bijna 22 millioen gulden. De rest, 158 millioen, wordt opgebracht door consumenten en distribuanten. Als gevolg van de tarwe- wet betalen we ongeveer 26 millioen bo ven de wereldmarktprijs voor tarwe. De Crisis-Zuivelwet doet de consumenten 80 millioen bijpassen op de marktprijs. De Crisis-Varkenswet eischt 35 millioen de contingenteering van den vleeschin- voer 16 millioen. We praten wel eens over de bevoor rechte positie, van den arbeider, die als hij zonder werk geraakt, zijn hand maai zou hebben op te houden voor steun, maar ook voor de plattelanders met eigen bedrijven of bedrijfjes, wordt veel ge daan. Van de 180 millioen per jaar, wel ke hun toevloeien, zouden 180000 platte- landsgezinnen ja'arlijks f 1000.kunnen worden toebedeeld. Maar de plattelands bedrijven zouden met zulke ondoelmatige steunverleening worden vernietigd en daarmee zou de bron van een zelfstan dig bestaan dat toch nog wel voot de keeper schitterend. Dan weer een aanval van C. A. B. De F.-keeper stompt de bal weg, maar niet ver genoeg en Tjerk zorgt voor de goal, 2-2. Het spel gaat nu vlug op en neer, beide elftallen doen hun best. In deze periode is Friesland overwegend sterker, hun positiekiezen is best, ook het plaatsen Van de bal, maar het schot is zoek. Een penalty voor Friesland wordt in tegen stelling met gebruik op een vriendschap pelijke match getracht in een doelpunt om te zetten, maar wordt door v. d. H-. goed gehouden. Deze niet erg sportievt daad van den Leeuwarder wordt dooi het publiek afgekeurd. Een goede kans voor C. wordt dan Tegen-actle der Joden In België. Reuter seint uit Antwerpen, dat groe pen Joden zich ophouden bij de ingangen der bioscopen waar Duitsche films wor den vertoond en hun geloofsgenooten Uitjouwen die de bioscopen binnengaan. Sedert Vrijdag onthouden de Joden ei zich naar men zegt in het algemeen van deze bioscopen te bezoeken. De onderhandelingen betreffende de lersche spoorwegstaking afgebroken. Het resultaat van de conferêntie te Belfast betreffende de staking bij de lersche spoorwegen, is een absolute af breking der onderhandelingen. Het geschil ging niet over de loons verlaging, waarover het conflict was be gonnen, maar over het weder in diensi nemen van stakers. De vakvereenigings- leiders hebben Belfast verlaten. Tooneelwedstrijd. Bij de op 2 April te Stiens gehouden tooneelwedstrijd in het opvoeren van een één-akter uitgaande van den Frieschen Tooneelbond, behaalde het Kritetoaniel met „Lech eris an” den 2den prijs, een zilveren medaille. De heer F. van der Spoel behaalde de zilveren medaille voor den besten spe ler in dezen wedstrijd. Wij wenschen hen van harte geluk met deze onderscheiding. Eendracht” hare gewone jaarvergadering bij mej. de wed. J. Wiersma. Aanwezig waren 8 ingelanden met 32 stemmen. De rekening 1932-1933 werd goedgekeurd met een saldo van f 108.40. De begrooting 1933-’34 werd vastge steld met als vermoedelijk saldo van f 107.46. De omslag blijft bepaald op f 4.-- per H A. Op voorstel van de ingelanden Po litiek en Heins is besloten met algemee ne stemmen het salaris van den secreta- ris-ontvanger op f 100.te brengen. Nadat verschillende zaken betreffende het waterschap nog worden besproken, sloot de voorzitter de heer S. K. de Vries te Witmarsum deze vergadering met dank voor de belangstelling. UITSLUITING BIJ CITROëN. Techisch- en kantoorpersoneel sluit zich er bij aan. Blijkens een Reuter-bericht heeft het technisch- en kantoorpersoneel der firma Citroën besloten zich solidair te verkla ren met de uitgesloten arbeiders, wier aantal thans 20.000 bedraagt. Kloppartij te München. Het verbond van tegenstanders van het communisme had Zondag een vergade ring bijeengeroepen, waarbij 't tusschen communisten, die de zaal poogden bin nen te dringen en de politie tot vrij he vige botsingen kwam. Tien betoogers en drie politieagenten werden gewond. Dertig personen werden gearresteerd. de toekomst zal zijn weggelegd zijn droog gelegd. Noch de schatkist echter, noch de con sumenten kunnen, voor jaren achtereen misschien een steunverleening blijven fi nancieren, welke door ondoelmatigen opzet te kostbaar werd. Naast steun moet er regeling komen van de produc tie. Het is niet noodig, dat de marktprij zen zoo laag zijn als thans; elk artikel, hetwelk wordt aangevoerd in een hoe veelheid, waaraan behoefte is, zal haar kostprijs kunnen opbrengen. Om de productie naar behoefte te kun nen regelen, daartoe moet de regeering over ver-gaande volmachten kunnen be schikken. En die heeft ze nu aan de volksvertegenwoordiging gevraagd. Vertegenwoordigers van sommige landbouworganisaties hebben te kennen gegeven, dat ze de gevraagde regee- ringsvolmachten niet noodig vinden. Ze begrijpen zelfs niet, hoe de regeering er toe komt, want de organisaties zelve hebben er volstrekt niet op aangedron gen, dat de regeering zooveel bevoegd heid zou krijgen! Dat laatste kunnen we ons voorstellen Organisaties in een bepaald bedrijf heb ben alleen als belang, dat de regeering hun leden aan den prijs helpt, welke hun producten moeten opbrengen. Doet de regeering dat, dan hebben die leden van een productiebeperking geen enkel voor deel. Maar de regeering is er tenslotte voor de heele gemeenschap en daarom heeft ze er voor te waken, dat de consumen ten niet te zwaar en onnoodig worden belast. g neemt, 3-2. B. wordt dan weer iets sterkei i.j viiv uil wii vvui&vi v exil Brand in een kathedraal. Men meldt uit Montreal dat in de St. Jacobs kathedraal een begin van brand ontstond. Er bestaat geen twijfel meer, dat er hier kwaadwilligheid in het spel is. Tengevolge van de reeks branden die in de laatste maanden in de katholieke kerken in Quebec gewoed hebben, be waken politie en vrijwilligers alle ker ken. verwachten. Zij schuift elke regeerings- verantwoordelijkheid van zich af. Het is ook niet gemakkelijk voor een Regeering te moeten bezuinigen, daarom is het voor de S. D- A. P. voordeeliger in oppositie te blijven. Onze Rijksbegrooting vertoont een treurig beeld, met heel veel moeite is hei de Regeering gelukt dit jaar het tekort te overbruggen. De toekomst lijkt echtei donker. Geweldig groote bedragen moei de openbare kas reserveeren voor werk- loozen-ondersteuning. Het is daarom on verantwoordelijk onder deze omstandig heden met nieuwe eischen in een ver- kiezingsprogram te komen, zoo als de Chr. Dem. Unie. Van andere kant wordt weer het staatspensioen gepropageerd, weer niet benut. Het is ten slotte Fries'- Ook dit behoort gezien den toestand van ’s Lands financiën, voorloopig tot de on mogelijkheden. De Chr. Hist. Unie daarentegen heeft gezorgd, dat ook die ouden, die vooi 1918 nog waren aangeslagen in de ver mogensbelasting en nu door de tijdsom standigheden hun kapitaaltje hebben verloren, het ouderdomspensioen deel achtig zijn geworden. Ook met de eisch van nationale ont wapening kan de Chr. Hist. Unie nier meegaan. Wanneer men wijst op Dene marken dan zeggen wij: de gezonde fi- nancieele toestand van dat land is ge fingeerd, omdat men daar de gouden standaard heeft afgeschaft. Wanneer men in ons land vraagt versterking van de vloot, wordt uit zekere kringen moord en brand geschreeuwd. De Chr. Hist. Unie wil een zoo goed mogelijk leger om ons land in tijd van oorlog te bescher men. De Unie gaat deze verkiezing niet in met allerlei beloften. Wanneer door den strijd een kabinet op parlementaire of nationale grondslag moet worden gevormd, zal de Chr. Hist. Unie zich daaraan niet onttrekken, maar dan moet Nederland geregeerd worden in Christelijke geest naar protestantsche grondslag. Een sterke parlementaire regeering in ons land is alleen mogelijk, wanneer de kleine partijtjes gaan verdwijnen, daar om is het plicht van eiken kiezer te stemmen op de lijsten der groote par tijen. Spreker zet hierna uitvoerig uiteen de kwestie van de Kamer-ontbinding. Even eens wordt het program Herv. Geref. Staatspartij onder de loupe genomen. Ten slotte wijst spreker op het groote gebod der naastenliefde dat ons niet voe ren zal tot een ontzetting der maatschap pelijke orde, maar tot een broederschap dér menschep tot een maatschappij, waarin gewerkt zal worden in Christe- lijken geest. Vanuit de vergadering werden aan den spreker eenige vragen gesteld, welke door hem uitvoerig werden beantwoord. De heer Ebens bracht hierna een dank woord aan den spreker, waarna deze de vergadering sloot met dankgebed. Openbare vergadering. Door de Christelijk Historische Unie was Maandagavond een openbare ver gadering belegd in „Ons Gebouw” met als spreker de WelEd. Heer Krol. De heer Ebens opende de bijeenkomst met gebed en memoreerde in zijn ope ningswoord de zeer slechte opkomst en de weinige belangstelling die er bestaat voor de politiek. Dit is verkeerd, vooral in onzen tijd nu er heerscht een warre ling des geestes. Juist nu is het dringend noodig dat we koers weten te houden. De heer Krol, hierna het woord ver krijgende, zegt, dat we nog steeds leve.i in een tijd van geestelijke en maatschap pelijke crisis. De gevolgen van den we reldoorlog zien we nog merkbaar. Wal een leed heerscht er in onze dagen ondet boeren en middenstanders, maar ook de arbeiders gevoelen maar al te veel den druk van dezen tijd. Het heeft er allt schijn van of duizenden jonge menscheri niet meer in het productieproces zullen worden opgenomen. Er zijn in onzen tijd ook wel menschen die meenen, dat dit alles veranderd kan worden, dat zijn de stuurlui aan den wal. Wanneer een re geering maatregelen moet nemen dan ge beurt dat ook niet altijd met zachte hand, vooral niet in onzen tijd van gezagson dermijning. Spreker wijst in dit verband uitvoe rig op de muiterij in Indië. Wie in onzen tijd zijn oor te luisteren legt, hoort veel over de gebreken van ons maatschappe lijk leven. Meestal krijgt het kapitalisme de schuld, vooral van de kant der S. D A. P., maar ook deze kan niet een steL sel geven waarbij de werkloosheid wordt uitgeschakeld en de welvaart terugkeert. Ook de socialisatie die door die partij wordt voorgestaan, loopt op een misluk- Ons inziens had dit doelpunt kunnen king uit. Zien we hiervoor maar eens worden voorkomen, de backs waren veel naar Duitschland. Ook het Planwirth- schaft is iets van S. D. A- P.sche kant, maar ook dit is niet te verwezenlijken. Verschillende uitlatingen van socialisti sche voormannen bewijzen, dat ook on der het kapitalistische selsel de arbeiders veel voordeelen behaald hebben. De grond-oorzaak van de tegenwoor dige crisis is, dat we te groot geleefd hebben, daarin moet dus allereerst ver betering gekomen. Van de S. D. A. P. is te dien opzichte geen medewerking te 1 April 1933. De algemeene jaarvergadering der afJ deeling Baarderadeel van den Vrijzinnig Democratischen Bond mocht zich in een flinke opkomst verheugen. De kas van den penningmeester sloot met een klein nadeelig saldo. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat in het verloopen jaar een 20-tal nieuwe leden waren toegetreden. De aftredende bestuursleden F. Schuurmans en P. Hiemstra werden met de grootst mogelijke meerderheid her kozen. Het punt „Bespreking raadsfrac tie” lokte geen critiek uit, wel had men alle waardeering voor het werken en streven onzer raadsleden. Nadat het komende verkiezingswerk druk besproken was, sloot de voorzittei de vergadering. t VOETBAL. Een groot aantal voetballiefhebbers was Zondagmiddag aanwezig bij de vriendschappelijke wedstrijd Friesland I- C. A. B. I. Deze Leeuwarder club speelt momen teel nog in de eerste klasse. Direct na de aftrap ontwikkelt zich een vlug spel, reeds spoedig ontstaat een mooie kans voor C. A. B., die niet benut wordt. We krijgen den indruk dat C. A. B. in dil gedeelte van den wedstrijd iets sterker is. De bal zweeft herhaaldelijk bij het F.- doel, dan een mooi doorgespeelde bal van Huisman juist berekend, Tjerk is er vlug bij en deponeert de bal onhoudbaar in het net en C. A. B. leidt dus met 1-0. Iets later een gevaarlijk moment voor het C. A. B.-doel. Keeper van der Heide schopt de bal weg, maar niet ver genoeg, maar de Friesland-speler schopt juist naast. Na wat heen en weer getrap bij de zijlijn een goed opgezette aanval van C. A. B., de bal komt goed voor, maai jammer genoeg loopt Tj. v. d. H. er over heen. Direct daarop volgt een Friesland- aanval, goed benut en ’t is 1-1. Ons inziens had dit doelpunt kunnen 1 April 1933. Heden had onder vrij goede belang stelling de districtsstierenkeuring plaats. De uitslag is als volgt: Drie-jarige en oudere stieren. Johan 18283 van T. W. Anema te Kimswerd 80 6 pnt., E. en P. Klaas J. P. R. 18305 van R. D. de Jong en J. W. Luinenburg te Witmarsum 75 pnt E. Chilo van C- L. Blanksma te Pingjum 74 pnt Kees V van J. J. Arendsz te Exmorra, 75 pnt. E. Twenterstieren. Pret 19804 van R. A. Kroondijk te Burgwerd, 70 pnt. Annies Reinier van Y. B. C- de Haas te Schraard 73 pnt. Hiltjes Adema, van S. A. Knol te Hartwerd 80 -j- 3 pnt E. en P. Elske’s Nico van Tj. H. Pasma te Tjerkwerd, 78 pnt. E. en P. Ceres Adema van de wed S. J. de Schiffart te Burgwerd 74 pnt. Enterstieren. Afke’s Roland van Tj. Anema en W. C. van Popta te Witmar sum, 70 pnt. Johan II van T. W. Anema te Kimswerd, 73 pnt- Adolf, van R. A. Aukema te Burgwerd 68 pnt. Klaas, van W. J. Bierma te Kimswerd 68 pnt. Ar nold, van dezelfde eigenaar 70 pnt Leen- dert, van R. D. de Boer te Arum 71 pnt. Kaas van dezelfde eigenaar 72 pnt. Blanksma’s Athleet, van I. H. Boersma te Hartwerd, 73 pnt. Henk, van A. K. Damstra te Bolsward 67 pnt. Bravo van L. P. Hiemstra te Arum 73 pnt. Cornells van L. S. Hilarides te Pingjum 74 pnt. Theunis, van dezelfde eigenaar 76 pnt. E. Adema CLXXIX, van B. S. Jansen te Parrega 75 pnt. E. Dirk, van R. D. de Jong en J. W. Luinenburg te Witmar sum 70 pnt. Adolf, van dezelfde eigenaar 67 pnt. Sikkema XXXIV van S. A Knol te Hartwerd, 75 pnt. E. Athleet’s Koltje, van A. H. Kramer te Gaast, 73 pnt. Ath leet’s Gelf, van M. F. Kramer te Olde- klooster, o.d. Hartwerd 75 pnt. E. Roza’s Athleet, van H. K. van de Krieke te Tjerkwerd, 74 pnt. Zwartkop van J. Meindertsma Jzn. te Lollum 69 pnt. Arnold, van dezelfde eigenaar 72 pnt. Nico’s Rooske II, van W. S- Terpstra te Wons 67 pnt. Eduard, van Joh. A. Tul lener te Lollum, 74 pnt. Nicoloas van K. E. Westra te Kimswerd 70 pnt. Jan, van R. R. Yetsinga te Arum 72 pnt. De 7 Enterstieren met 74 punten en hooger waren allen kleinzoons van Athleet 15272, Pref. A. te ver opgedrongen. De aanvallen volgen elkaar geregeld op, maar zoowel bij Friesland als C. A. B. worden deze voor het doel niet voldoende benut. Bij een aanval van Friesland rolf dt bal onzen keeper uit de handen en mei een kalm gangetje in het doel, 1-2 voor Friesland. Met deze stand gaat de rust in. Na de rust zet Friesland er alles op om de voorsprong te vergrooten, een gevaarlijke situatie voor het C.-doel redt SNEEK. F L I 1 I ■H s Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen GRÖOTZAHD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1