Del gemeste Kalueren -geslacht- a siaflenlfiSWflRT Tandarts J. A. M0UL1JN FRANEKER Elastieken Kousen De Bolswardsche Courant en Westergoo Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 «■bbiiibib HOFSTEDE DE BOYCOT. Ï001 DE A.S. PAASCHOAGEN -w worden er 2 prima Uit den Onttrek Stadsnieuws. Woensdag 12 April 1933 No. 29 29^ Jaargang houdt VRIJDAG A.8. uitsluitend spreekuur te MAKRDM. en r 31 l 2 Makkum thans een reservefonds, groot Exmorra. en 235 adsp. Arum geverfd een der candidaten A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. delspolitiek. We zeggen niet, dat dit wa pen tegen de Duitschers nooit en te nim mer mag worden opgenomen inder daad, men zou het ons in Duitschland te erg kunnen maken. Maar laten we op passen en er ons wel van doordringen, dat de boycot een wapen van de uiterste noodzaak is. Het is zoo eenvoudig om vast te stel len, dat wij uit Duitschland meer betrek ken dan de Duitschers van ons over hun grenzen toelaten. Maar: de producten, welke w tot nu toe van over onze Oost grens lieten komen, zouden we die maat zoo aanstonds alle zelf kunnen vervaar digen? Zou er dus wel zooveel werkelijk voordeel worden behaald tegenover het zeer reëele verlies van onze laatste ex- port-mogelijkheden naar Duitschland? Bovendien krijgen wij niet te bepalen tot hoever de Duitschers eventueel in hun reactie zouden gajan. Duitschland kan ook onze havens treffen, ónze Rijnvaart vernietigen, de Nederlandsche werkers uit het land zetten. Een maatregel als de laatste kunnen we natuurlijk weer met een tegenmaatregel beantwoorden, maar in elk geval zouden er duizenden on schuldige slachtoffers vallen en tegen over een zeer onwaarschijnlijke moge lijkheid van werkverruiming voor Neder landers komt de zekere ellende te staan van talrijke nieuwe economische slacht offers. Zoolang alle middelen, welke de rede ons ingeeft, niet zijn uitgeput, moeten we niet denken aan het gebruik van een gevaarlijk wapen als de boycot, dat in den economischen strijd trouwens geheel overbodig is, wanneer we ons minder laten leiden door gram jegens andere volkeren dan door eigen nationaal be wustzijn en gevoel voor nationale saam- hoorigheid. We moeten uit eigen beweging over al en in alles, waar dat maar mogelijk is, het Nederlandsch fabrikaat verkiezen, niet om buitenlanders te treffen, maar om eigen landgenooten te bevoordeelen en werkgelegenheid te onderhouden voor menschen, die ons als leden van het zelfde nationale gezin, het naast zijn. e s v a 11 11 18 25 14 21 28 16 22 Nijmegen Boxmeer Roermond adsp. adsp. 1. v J. s i, e J. n e s 1 i BOLSWARD - Tel. No. 56 Bode. Beoemd tot bode bij het Groene Kruis alhier, de heer F. L. van Gorkum. r. e s r. e v Witmarsum 100 K.M. 120 140 160 210 Alle soorten prima Verlaagde prijzen. GROOTZAND SNEEK S 90 K.M. 160 afd.-adsp. 250 310 Wommeis Paard op hol. Terwijl de veehouder A. D. alhier be zig was zijn land te bemesten en der halve met paard en wagen af en aan reed, schijnt het beest waarschijnlijk ge schrokken te zijn, zoodat de bestuurder handen vol werk kreeg om het hollende beest in bedwang te houden. Door deze onverwachte averechtsche wendingen verwondde de heer D. zich danig aaii zijn linkeroog, dat spoedig vetbonuen werd. Verder kwam men met den schrik vrij Verkiezingsweeën. 7 April 1933. Men kan tegenwoordig niet langs den weg komen of men ziet met groote let ters er op l voor de Tweede Kamer. ijverige en onvermoeide leid- iders past een woord van har- telijken dank voor hun onbaatzuchtig werk. Dezer dagen hebben we het weer kun nen vaststellen, welk een machtig wa pen de boycot is. Maar ook welk een gevaarlijk wapen 1 In het buitenland heeft men de boycot van Duitsche goederen georganiseerd als afweer tegen de Jodenvervolging door de nieuwe nationalistische machthebbers. De organisatoren hebben succes gehad, want we gelooven zeker, dat de Duitsche Jo denvervolging geluwd is uit schrik voor de gevolgen van de actie tegen de Duit sche goederen. Maar de boycot, in Duitschland inge steld, als afweer tegen deze gruwelcam- pagne in het buitenland had evenzeei succes. Gezien althans van het standpunt der Duitsche nationalisten. De geïntimi deerde Duitsche Joden hebben het bui tenland als het ware gesmeekt om de berichtgeving over anti-Joodsche agita ties in Duitschland te staken. D’r was allemaal niets van aan, zoo verzekerden de beklagenswaardige vervolgden. Met de verhouding van het Duitsche Joden dom tot de Hitler-regeering had men in het buitenland niets te maken, heette het; dat betrof een zuiver binnenlandsche kwestie. En zóó was men in het buiten land getroffen door het leed der men schen, op wie alle boycot-gram gewro ken werd, dat men er verder maar zoo veel mogelijk het zwijgen toe ging doen. Boycot en anti-boycot leidt tot Purr- hus-overwinningen aan beide zijden. Ieder blijft in zeker opzicht overwinnaar maar voelt zich tevens zoo geslagen, dat geen tweede overwinning van dat soort te dragen zou zijn. Boycot is een onbarmhartig wapen er worden ^ooveel bnschuldigen dooi verwond. En het is tweesnijdend, wanl degene, die het hanteert, moet verwach- tene, dat hij ook zelf niet zonder bles sures zal blijven. Naast al het gevaarlijke is de boycot tenslotte zoo’n gemakkelijk wapen, een, dat altijd voor de hand ligt en daarom zoo gauw wordt opgenomen. zouden de gevolgen zijn wanneer deze machtige stichting van Dr. Kuyper eens niet zou kunnen blijven bestaan. Meei dan ooit hebben we de strijd te steunen van hen, die de Christelijke wetenschap hebben te verdedigen tegen de moderne wereld. Vervolgens geeft Ds. Pel eenige cijfers Weer, aangaande de financiën der V. U. Enkele vragen, uit de vergadering ge; daan,'worden nog door Ds. de Kruijter beantwoord. Na het zingen van Psalm 72 11 sluit de laatste spreker met dankgebed. Hulsvlijtcursus. Zaterdagmiddag werd een tentoonstel ling gehouden van de door de leerlin gen op bovengenoemde cursus vervaar digde werkstukjes. In groote verscheidenheid waren de houtsnij-, zaag-, borduur- en vlechtwerk te bezichtigen. Alles getuigde van een groote ambitie bij de leerlingen, hier mede het bewijs leverende, dat deze cursus nog steeds in het teeken der be langstelling staat. Aan de i' sters en leiders past een woord van har- f Tooneelminnend Bolsward zal ein delijk weer eens kunnen genieten van een mooi tooneelspel, gegeven door een eer-' ste klas gezelschap. Naar we van den heer Stoop (Doele) vernemen, komt het gezelschap Pierre Molls Woensdag 19 April in „de Doele” een uitvoering geven van het bekende sctuk: „Dolle Hans”, van Jan Fabricius. Goede wijn behoeft geen krans, zegt een oud spreekwoord en gezien de pres taties bij vorige uitvoeringen van ge noemd gezelschap, is dit woord wel van toepassing. We hopen dan ook van harte, dat deze keer de Doelezaal geheel gevuld zal we zen, opdat hiermee het bewijs geleverd wordt, dat Bolsward en omgeving goed tooneelspel weet te waardeeren. Kimswerd In het Kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente alhier werd een gemeenteavoud gehouden, ook toegankelijk voor niet- leden. Een flink aantal aanwezigen, door Ds. Swart welkom geheeten, woonde de bij eenkomst bij. Nadat onder leiding van Mevr. Swart door het meisjeskoor enkele liederen wa ren gezongen, werd door Ds. Swart een Indische geschiedenis verteld „De Gou den Kris”, geïllustreerd met lichtbeelden. Aanrijding. 8 April 1933. Dat men bij het steeds toenemende verkeer op onze hoofdwegen de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht dient te nemen, bleek hedenmiddag weer. Toen de zuivelbewerker Tj. H. per rijwiel in het dorp peddelende nabij de basculebrug een zjjwe gwilde inslaan, wilde het toeval, dat een motorfiets hem achterop reed, welke evenwel van mee- ning was, dat H. rechtuit wilde rijden, daar deze onbewust de verkeersregelen niet toepaste, waardoor een botsing on vermijdelijk werd. Beiden geraakten tegen den grond en liepen min of meer ernstige blessuren op. Nochtans kwamen beiden er naar omstandigheden goed af. komst van den Koning. De V. U. wil elk terrein der weten schap onderzoeken en doorzoeken aan dt hand van het Woord Gods. Hoewel be gonnen met 3 faculteiten is toch de lang gekoesterde wensch in 1930 in vervul ling gegaan en kreeg de V. U. boven dé drie andere faculteiten de Wis- en Na tuurkundige faculteit. Maar het is niet genoeg dat deze er is, ze moet ook blijven bestaan. Ontzaglijk Voetbal. Door de internationale wedstrijd Hol- land-België zijn ook hier geen belang rijke wedstrijden gespeeld. We hebben Zondagmiddag eens mee gemaakt de wedstrijd C. A. B III Sneek V, door C. A. B. met 8-2 gewon nen. Het was een alles behalve hoogstaan de wedstrijd. De Sneeker club maakte ’n treurig figuur, maar ook deze C. A. B.ers zullen nog heel wat moeten leeren voor dat hier van goed voetbal gesproken kan worden. We hebben dit backstel wel eens be ter gezien. De voorhoede was nog het beste van deze ploeg. Over het algemeen moet er onder dit elftal meer overeen stemming komen wat betreft balcontröle. Men schopt te veel lukraak, zonder bere kening. De debutant scheidsrechter kon ons niet voldoen, een weinig meer zelfver trouwen was niet verkeerd. ’s Morgens speelden C. A. B. I-adsp. tegen Sneek III-adsp en wonnen met 7-0. C. A. B. II adsp. speelden te Sneek te gen Sneek II-adsp. en verloren met 1-0. Het was zoover dat de voerlieden de paarden er niet langs konden krijgen. Zoo geraakte een paard van den heer B. schichtig en reed met wagen en al in de sloot. Er zijn nu maatregelen genomen om meerdere ongelukken te voorkomen. Pingjum 9 April 1933. Heden hadden alhier voelbal-seriewed- strijden plaats, waarvan de uitslag was als volgt: P. V. C. II, Pingjum Westergoo II, Arum 2-2; Freno III Franeker P. V. C. 11 2-0; Westergoo II Freno III 0-1. 10 April 1933. Gistermiddag bij het begin van de godsdienstoefening deelde Ds. van Kui ken mede, dat hij het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Uithuizermeeden had aangenomen. Oosterend Aan de Christelijke School alhier is a’s tijdelijk onderwijzeres aangesteld, me; C. Drijfhout te Leeuwarden. 7 April 1933. In het hotel Hofstra werd een verga dering gehouden van de Vrijz. Kerkeiijke Kiesvereeniging, onder voorzitterschap van den heer P. Straatsma. Wegens vertrek van den heer D. Sme ding waren twee vacatures ontstaan, als bestuurslid en als kerkvoogd. De vergadering stelde tot candidaat kerkvoogd de heer E. van Zandbergen en als bestuurslid Ds. D. T. Los. afd. afd. adsp. adsp 9 April 1933. De Kaatsvereeniging „Witmarsum” hield hedenmiddag in hotel Hofstra haar jaarvergadering, onder leiding van den voorzitter, den heer R. D. de Jong. Een 26-tal leden waren aanwezig. Met een kort woord van welÊom werd de vergadering geopend, waarna de secretaris, de heer Tj. Anema, de notulen en een zeer nauwkeurig verslag uitbracht over 1932, dat aller in stemming had, waarna ze werden vastgesteld. De penningmeester hierop volgende had aan inkomsten geboekt f722.09, aan uitgaven f 684.81, een batig saldo alzoo van f 37.28. Op verzoek werden de nota’s nagezien door de heeren Joh. C. Werkhoven, R. Rienstra en W. Zaagmans, waarna eerst genoemde een gunstig rapport uitbracht. Door vertrek van 2 bestuursleden, de heeren Joh. S. Tolsma naar Harlingen en G. J. Steensma naar Rotterdam werden in de vacatures gekozen de heeren A. Dijkstra (oud-voorziter) en C. J. Werk hoven, beide heeren die het kaatsregle- ment kennen. Bij acclamatie werd tot afgevaardigde naar de algemeene Bondsvergadering te Franeker benoemd de heer A. Dijkstra. Daarna volgde de bespreking van den beschrijvingsbrief van A tot Z welke veel tijd in beslag nam, maar met zitten en opstaan kwam aan de vele punten een einde. Bij de rondvraag, waarvan vele leden gebruik maakten, werd ten slotte aan ’t bestuur de regeling van de a.s. wedstrij den overgelaten en hiermede was men aan het eind gekomen van de agenda. Met een woord van dank voor de op gewektheid en gezelligheid werd deze jaarvergadering gesloten. In een op heden gehouden algemeene j van de Coöperatieve Stoomzuivelfabriejk „Witmarsum” werd met bijna algemeene stemmen herkozen als bestuurslid de heer A. Kooistra. Als lid van de commissie van toezicht werd bij tweede vrije stemming gekozen de heer Anne Bierma. Het salaris van den Directeur werd gebracht tot f2500 plus vrije woning en premievrij pensioen. i Verder werd medegedeeld, dat de mi nimum loonen van het personeel door 't bestuur gelijk waren vastgesteld, maai dat de loonen boven het minimum pl.m. 10 terug gebracht werden. De vergadering was van algemeen ge voelen dat in deze richting moest worden gewerkt. 10 April 1933. In de Prins alhier hield het waterschap Kooihuizen heden de gewone jaarverga dering van ingelanden. De rekeningen van den algemeenen ligger en de bijzondere liggers over het dienstjaar 1932-1933 werden goedge keurd en de begroetingen vastgesteld. Wat de rekeningen betreft waren de cijfers aldus: a. Algem. ligger ontvangst f 12821.91 uitgaven f 12149.91; b. reed Idsegahuisterveld, ontvangst f717.05, uitgaaf f263.70; c. Kooihuisterreed, ontvangst f822.17 uitgaaf f826.75; d. Kooitille, ontvangst f75.30, uit gaaf f28. Van den algem. ligger en de onder scheidene bijzondere liggers bedroegen de cijfers der begroetingen in voren staande volgorde f12443.f707.20, f585.72 en f 117.78 aan uitgaaf en ont vangst. De heer M. Haarsma stelde zich niet herkiesbaar voor herbenoeming; in zijn plaats werd gekozen de heer S. W. Anema te Idsegahuizen. Voor den heer G. Bijlsma die niet meer ingeland was, werd gekozen de heer Th. Kok te Gaast. Voor de naziening der rekeningen wer- den aangewezen de heeren R. Rienstra te Idsegahuizen, R. Tjeerdema te Makkum en J. Reitsma te Exmorra. Van de leening 1931-1932 oorspronke lijk groot f 173.000 zijn uitgeloot de nos. 151 en 162. Voetbal. 9 April 1933. -Hedenmiddag speelde P. V. C. te Ping jum een wedstrijd tegen „Westergoo I” alhier. Pingjum werd overwinnaar met den stand 3-0. Zurich Gekozen tot diaken der Ned. Herv. Gemeente Pingjum en Zurich de heer S. D. Miedema alhier, zulks in de plaats van den heer Y. Visser die onze plaats metterwoon gaat verlaten. Het meest bekende adres voor een FIJNE GEKRUIDE W ROLLADE. waarin opgenomen Voor de adspiranten gelden de vluch ten gemerkt met adsp. Zij beginnen ech- ter al op 23 April, Steenwijk. Voor de inkorfcommissie zijn benoemd A. Bangma, P. van der Zee en Th. de Jong. Klokken-commi_ssie Y. de Vries, Th. de Jong, D. Hoebén’en D. Bangma. De kampioenschappen zullen als volgt worden verdeeld: Tot en met 400 K.M een kampioenschap en boven de 400 K.M een kampioenschap, uitgesloten de wed vlucht Bordeaux. De jongen blijft apart net als gewoon. Dan nog de kampioenduif en de Gene rale Kampioen over alle wedvluchten. adsp. adsp. adsp. adsp afd.-adsp. adsp. De stations gemerkt met afd. zijn af- deelingsvluchten over Friesland. Met gemerkt zijn dubbelconcoursen (NoyonVilviorde) en (Compiegne Quievrain) op deze vluchten zal worden gepoeld door de vereeniging zelf en niet door de leden, alle voordeelen worden gelijk onder de leden verdeeld. Wie de resultaten heeft gezien van de boycot en anti-boycot tegen en in Duitschland, zal zich als een gewaar schuwd man beschouwen. Ook ten on zent immers is in den laatsten tijd dik wijls om een boycot-actie gevraagd en wel als afweer tegen de Duitsche han- POSTDUIVENNIEUWS. Na een lange rust van 8 lange maan den zijn we weer aan het vliegseizoen ledenvergadering gekomen, nog twee weken en de eerste wedvlucht heeft weer plaats. We zitten nu midden in de broedtijd, de meeste liefhebbers hebben al jongen in het nest liggen, sommigen zelfs vlie gen al uit. Ook dit jaar zullen de lief hebbers met volle moed deze mooie sport beoefenen en weer trachten net als verleden jaar menig prijsje in de wachi te sleepen. We zullen tenminste het beste maar hopen, het is altijd een sport met veel verrassingen. We wenschen de liefhhebbers maat veel succes toe. Het vliegprogramma luidt als volgt: 30 April Wijhe - 7 Mei Boxmeer Maastricht Vilvoorde Quievrain 4 Juni Pont St. Maxenie Orleans Nijmegen Eijsden Chaterouroux 2 Juli Creil 9 Limoges Corbeil Bordeaux Jonge Duiven. 23 Juli africhtingsvlucht Deventer Zwemschool. Op de bovenzaal van hotel de Wijn berg vergaderde Vrijdagavond de veree niging zwemschool Bolsward onder lei ding van den voorzitter, Dr. Beekhuis. Het jaarverslag vermeldt dat 1932 voor de zwemsport een goed jaar geweest is. Aan 28 dames en 24 heeren werd het klein diploma uitgereikt. Door 23 Bolswarders is de overtocht over de Groote Wielen volbracht. De jongste deelneemster was ook een stad- genoote. De wisselbekers zijn weer in het bezit der vereeniging teruggekeerd. Deze zul len in 1933 weer disponibel gesteld wor den. Uit het financieel verslag stippen we aan, dat de inkomsten bedroegen f 1695 85, de uitgaven f 1255.14, batig saldo f440.71. Er is f2200. Dit jaar zal het 10-jarig bestaan ge vierd kunnen worden. Een woord van bijzondere dank werd gebracht aan den heer H. Postma, badmeester en de voor zitter sprak den wensch uit, dat in dc volgende 10-jarige periode met dezelfde ijver en opgewektheid door hem zijn taak moge worden vervuld. Het bestuur stelt voor de contributie met 10 te verlagen. De begroeting wijst aan in inkomsten en uitgaven f 1250. Voor prijzen leden wedstrijden is een som uitgetrokken. Uitgeloot werden 20 aandeelen. Tot bestuurslid in de plaats van den heer D- B. Eerdmans werd gekozen de heer B. Falkena, idem in de vacature J P. Postma, die ook periodiek aftrad, de heer J. Posthuma. In de vacature D. Algra, werd gekozen de heer J. Meijer. Ten behoeve van de poloclub is de Sneekervaart uitgediept. Het bestuui overweegt de springplanken veerend te maken. Gevraagd wordt om de zwem school Zondagsmorgens eenige uren open te stellen. Het bestuur kan hiervoor geen toezegging doen. De gedachte tot het vormen van een reddingsbrigade werd door den heer J. F. Boermans nader toegelicht. De leden van dze brigade krijgen een schild op de muur van het huis waarin zij wonen. Een propagandist van den bond tot red ding van drenkelingen, kan hier les ko men geven. Gevraagd werd nog waarom er geen publiek in de zwemschool mag zijn bij wedstrijden. De voorzitter antwoordt dat het nieu we bestuur deze kwestie nog eens zal overwegen. Aan het einde van deze niet druk be zochte vergadering bracht de voorzitter een hartelijk woord van dank aan den heer J. P. Postma voor het vele werk voor de vereeniging verricht. Spreker betreurt het, dat de heer Post ma niet als bestuurslid was herkozen. Propaganda-avond. Maandagavond werd in de Gebouwen aan de Gasthuissingel een propaganda- avond gehouden voor de Vrije Universi- teit te Amsterdam. Ds. M. Pel van Witmarsum, aan wien de leiding was, opende met het laten zingen van Psalm 84 3 en gebéd. Na een kort openingswoord wordt aan Ds. Polman de gelegenheid gegeven zijn opwekkend woord te spreken. In korte trekken schetst spreker hetgeen God in de V. U. aan het Christelijk deel der natie gegeven heeft Voortgekomen uit den druk der tijden heeft ze zich van haai taak gekweten, en mannen gekweekt die vooraanstaan op het Staatsterrein en in de Maatschappij. Hierna bekwam Ds. de Kruijter het woord. Uitvoerig schetst spreker de ge lijkenis van ’t zuurdeeg. „Het Koninkrijk der hemelen is gelijk een zuurdeeg”. De doorwerking van dit „zuurdeeg” op alle 30 levensterrein is noodzakelijk voor de 6 Aug. Dieren 13 20 28 460 630 140 245 743 470 850 afd. 540 1020 DE JONG s NIEUWSBLAD 1 99 99 99 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. i 1 'o e n e a v 0 s Onze meeste aanbeveling a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1