I WRIGLEY De Bolswardsche Courant en Westergoo Asylrecht en Burgerrecht. Woensdag 19 April 1933 No. 31 gpsJS Jaargang 1 Uit den Omtrek Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A f 5.83 f 2.86 Ingezonden Mededeelingen de staatsuitgaven, eenige f 2.96J/2 i. f 12.27/a f 5.95 van f 227.56/2 autobus ride litte wol, mar den moat ei I f 36.43 f 8.78/2 f 14.69/2 Werken genoemd in art. 4. Sub 10 van f 9.52/2 Werken genoemd in art. 4. Sub 11 van Makkum Voordeelig saldo f 30.73/2 6 van het bijz. regl.. met dat er Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. De vervolgde en getergde Joder, die men in Duitschland stelselmatig hun be staansmogelijkheid ontneemt, trekken nu in massa’s de grenzen over, ook naar ons land, om zich aan den moreelen tn eco- nomischen druk der Nationaal-Jbcialis- ten te onttrekken. Van allen kant van Joodsche en niet-Joodsche zijde wordt te hunnen behoeve een beroep gïdaan op het in ons land bestaande asyl'echt, d.i. het recht van vreemde burgen om hiei een toevlucht te zoeken, wanreer ze uit politieke of andere principieee overwe gingen in het eigen land worden ver volgd of onderdrukt. Mensclen, die ge schrokken zijn van cijfers, ah die, welke we in den aanhef van dit ertikel noem den, en menschen, die de speciale Jood sche eigenschappen vreean, welke we t Tot ass. Directeur der Coöp. Zui velfabriek te Wouw (N.-Br.) is benoemd de heer R. Miedema, oud-leerling dei R. Z. S. alhier. f 7780.62/2 -8008.19 f 136.05/2 f 196 39 -205.91/2 f 769.04 - 760.29 f75.50 -66.71/2 f79.96 - 65-26/2 Ontvangsten Uitgaven f 137.80 f 97.86 -95.— f 57.74/2 -56 f 87 83. -82 Libbensdoel. Twadde Peaskedei yn ’e Doele de tra- ditioneele ütfiering fen ’e Krite. De seal wier knap bezet. De hear v. d. Spoel iepent de gear- komste mei in hertlik wird fen wolkom. ’t Is sahwet gewoante wirden, det de Krite op dizze dei ’n fleurich stik jowl- Ut piëteit tsjinoer de forstoarne skriuwei Nieuwenhuis scil de Krite joun boppe- neamd stik spylje. De sprekker wiist er ek noch op, det I I 17 April 1933. Aan het einde der 2-jarige Algemeent Tuinbouwcursus te Breezand, werd he diploma uitgereikt aan den heer Teije Huisman, vroeger alhier, thans te Bree zand. f 727.85 -721.90 f 109.21/2 f 48.961/2 -46.— Witmarsum Arum De Arumer-, Kimswerder- en Achlumer- polders. 14 April 1323. Onder voorzitterschap van den heer J S- Buwalda werd bij den heer M. Hiem- stra alhier een vergadering gehouden van ingelanden der genoemde polders. De rekeningen 1932-1933 waren ais volgt: Ontvangsten Uitgaven Voordeelig saldo Werken genoemd in art. 4. Sub 8 van het bijz. regl.: Ontvangsten Uitgaven 13 April 1933. Namens het bestuur der Vrijzinnige Kiesvereeniging Wonseradeel werd alhier hedenavond een verkiezings-propaganda- rede uitgesproken door den Edelachtba- ren Heer Mr. Dr. J. P. Hoogland Li., can- didaat voor de 2de Kamer. De heer J. P. Tichelaar opent met een kort woord op de gebruikelijke wijze de vergadering en geeft het woord aan den spreker. Deze dat we ze dezelfde burgerrechten hebben te verleenen, welke de bewoners van eigen land genieten. Als het onze eigen samenleving goed gaat, dan zouden we ons het beste royale gastheeren kunnen toonen, maar nu de nood van het eigen volk zoo groot is en er voor honderddui zenden Nederlanders geen positie in eigen land is te scheppen, meenen we, dat moeilijk kan worden verlangd, dat aan gevluchte vreemdelingen onbeperkte vrijheid wordt gelaten om in ons eco nomisch bestel posities te zoeken én te verwerven, waarvan er voor het eigen volk enkele honderdduizenden tekort zijn. Verscbünt Dinsdags- Crijdagsavonds. C. A. B.S. S. C., Steenwijk 2-3. De 2de Paaschdag trokken de C. A. B.ers naar Steenwijk voor de aldaar té houden promotie-wedstrijd, welke in een nederlaag vopr de C. A. B.ers is uitge- loopen, alhoewel een gelijk spel niet tot de onmogelijkheden had behoord. Precies twee uur werd onder leiding van scheidsrechter Velleman, geassis teerd door de grenswachters Seinen en Miedema van Sneek, de bal door C. A. B. aan 't rollen gebracht en het spel is precies 2 minuten aan den gang of Van der Hauw geeft met een prachtgoal, pre cies in de bovenhoek van het doel, C. Het verkeer in de Paaschdagen. Dat de afsluitdijk nieuwe mogelijkhe den vaor het toerisme kan scheppen, is gedurende de Paaschdagen wel zeer dui delijk gebleken. Een zeer groot aantal auto’s is in de Paaschdagen onze stad gepasseerd en hiervan waren heel veel met de letters G en H (Noord- en Zuid-Holland). Ook waren verschillende versierd met grooté kransen bloemen, een bewijs van het be zoek aan de bollenvelden. Deze Paasch- dag-drukte voórwat het automobielv er- keer betreft, heeft twee feiten vastge legd: ten eerste dat een afdoende verbe tering van den weg Afsluitdijk-Harkezljl een dringende eisch is en ten tweede, dat voor Bolsward, als eerste pleister plaats vanaf de dijk nog wel eenig voor deel van dit toerisme is te verwachten. De reeds meermalen uitgesproken ge dachte om thans reeds de binnenstad zoo goed mogelijk voor dit verkeer ge schikt te maken, vindt in de Paaschdruk- te een krachtige verdediging. Waarsch. batig saldo Omslag f 0.30 per H.A. Werken genoemd in art. 4. Sub 10 van het bijz. regl.: Ontvangsten Uitgaven Kimswerd De verkoop van het Emmabloempje ten bate van de t.b.c.lijders bracht hier de som van f 16.05 op. for by it bistjür oanjaen. Mei it sjongen fen 't foarste fers fen it Frysk Folksliet wirdt de gearkomste iepene. It toanielstik „Libbensdoel” is dizzê joun troch it Kritetoaniel goed spile. Dei siet „contakt” twisken peblyk en spilers, hwet nei üs tinken ’n bewiis is foar de goede ütbielding fen ’t stik. De typearing fen ’e haedpersoanen wier tige goed en der is mei oerstjüging spile. De oanklaeijing fen ’t toaniel fortsjin- net ’n compemintsje, de Heder, de hear van der Spoel hat ear fen syn wirk hawn. Det „Libbensdoel” as toanielwirk hwet fora 1de re is, docht oan üs wardearing foar de ütbylding troch de Krite neat öf. Ek de grime hie wol hwet better kind. Dy oanplakte birdsjes en Hitler-snorke liket üs net ,,vakman”-wirk ta. Det er nei öfrin fen it efternei dounsjen tige gebrük makke is, kin elts wol bigri pe. Alles by-inoar wier’t in moaije joun. hierboven aanwezen, blijken eenigszins PROMOTIE-DEGRADATIE-WEDSTRIJD schuw om ook het asylredit voor de uit Duitschland vluchtende JJden te erken nen. We laken dezulien. Christelijke liefde legt het oqs ter plicht op om de vreemdelingen, die on hun religie ver volgd worden en onderdrukt, hier on derdak te verleenen er ze te verzorgen, zoolang dat noodig is <n voor zoover dat noodig is. Een andere vraag .s, of het asylrecht er in alle omstandigleden toe moet lei den, dat we de vluchtelingen hier ook zonder eemge bepéking in ons econo misch bestel hebber op te nemen, m.a.w. A. B. de leiding. De S. S. C.-keeper werd door dit schot zoo verrast, dat deze ei geen hand naar uitstak. Een scrimage voor het C. A. B.-doel ontstaat dan en een corner is het ge volg voor Steenwijk, welke echter geen succes oplevert. Van der Heide weet verder verschil lende schoten te stoppen. De Waij redt dan schitterend, waardoor echter voor de Steenwijkers wederom een corner ont staat, die echter nog niet de gelijkmakei brengt. Wiersma verschijnt dan voor de Waij in ’t veld wat een verzwakking voor het elftal tengevolge had. Van der Hauw heeft dan bijna weer succes. Aan beide kanten ontstaat dan een corner, welke achter het doel belanden. De scheidsrechter waarschuwt dan voor al te forsch spel. Dan ontstaat een scrimage voor het C. A. B.-doel en tus schen verschillende beenen door ligt de gelijkmaker in het net. Dan redt Kooikei ten koste van een corner, die echter vooi de S. S. C.ers geen succes brengt, daa is het rusten en is de stand 1-1. Na de rust zijn de Steenwijkers er be ter in en weten al spoedig met een mooie kopbal de stand op 2-1 te brengen, ge volgd door een derde doelpunt. Dat is het sein voor de C. A. B.ers om beter aan te pakken en ze hébben al spoedig succes, door J. de Jong, die de achterstand met een pracht-doelpunt ver kleint. Nog tracht C. A. B- gelijk te ma ken, waarbij soms moeilijke situaties voor het S. S. C.-doel ontstaan, maar door verschillende ballen out te trap pen weten de Steenwijkers hun doel vooi verdere doorboring te bewaren en heeft S -S. C. deze eerste degradatie-wedstrijd op eigen terrein gewonnen, zoodat C. A. B. thans voor de taak staat om willen ze nog aanspraak maken op het 2e klas- sérschap, thuis *moeten winnen, waarir het terreinvoordeel voor C. A. B. wel een woordje zal meespreken, en deze wed strijd wel kan worden gewonnen. PROMOTIE-WEDSTRIJD. C. A. B. I—S. S. C. I. Gisteravond ontving het bestuur C. A. B. bericht, dat a.s. Zondag 2 uui de promotie-wedstrijd tegen S. S. C. ge speeld moet worden. Voordeelig saldo het bijz. regl.: Ontvangsten Uitgaven Waarsch. batig saldo Omslag f 0.20 per H.A. Werken genoemd in art. 4. Sub 8 van iet bijz. regl.: Ontvangsten Uitgaven Waarsch. batig saldo Omslag f 0.13 per H.A. Werken genoemd in art. 4. Sub 9 van het bijz. regl.: Ontvangsten Uitgaven Waarsch. batig saldo Omslag f 0.40 per H.A. Werken genoemd in art 4. Sub 11 van het bijz. regl.: Ontvangsten Uitgaven Waarsch. batig saldo Omslag f3.50 per H.A. Voordeelig saldo Werken genoemd in art. 4, Sub 9 van het bijz. regl.: Ontvangsten Uitgaven Voordeelig saldo f 8.75 De begrootingen 1933-1934 worden vast gesteld met de volgende eindcijfers: Ontvangsten f 5997.85 Uitgaven -5967.11/2 Nadeelig saldo Werken genoemd in art. 4. Sub 4, 5 en 6 van het bijz. regl.: Ontvangsten Uitgaven Waarsch. batig saldo Omslag f 0.12 per H.A. Werken genoemd in art. 4, sub 7 van het bijz. regl.: Ontvangsten Uitgaven Seriewedstrijden. 17 April 1933. De tweede Paaschdag hebben hier boetbalseriewedstrijden plaats gehad- □nderstaande volgen de uitslagen: a. H. Z. C. Ill, Harlingen tegen Black 3oys III, Sneek. Stand met rust 1-1 en uitslag 1-1. Het lot beslist in het voor deel van Black Boys. b. P. V. C., Pingjum tegen „Wester- goo I” te Arum. Uitslag 0-0. Het lot be slist in het voordeel van P. V. C. Verliezer A—Verliezer B.: H. Z. C. Ill en Westergoo I, stand met rust 0-0. Uit slag 0-2 voor Westergoo 1. Winnaar AWinnaar B: Black Boys III en P. V. C. Stand met rust 1-0, uitslag 2-1 voor Black Boys. 1ste prijs: Black Boys Sneek, plus de prijs voor het snelste doelpunt. 2de prijs: P. V. C. te Pingjum. 3de prijs: Westergoo I, Arum. De prijs voor de meeste doelpunten werd bij loting gewonnen door Wester goo I tegen Black Boys. De prijzen bestonden uit fraaie me dailles, welke bij den heer M. Hiemstra door den heer S- Huizinga werden uitge reikt. Een dansje was het slot. waarin opgenomen Voordeelig saldo f 7.11 Werken genoemd in art. 4. Sub 7 van het bijz. regl.; Ontvangsten Uitgaven het niet georganiseerd, een belangrijken invloed op het openbare leven hebben doen gelden en nog zullen laten gelden, een invloed, welke onevenredig is aan de talsterkte van hun ras. Dat is zeer zeker een feit, maar geen misdaad en daarom mogen we het den Joden niet I verwijten. Het moet integendeel respect afdwingen, dat de 13 A 15 millioen Jo den, welke over heel de aarde verspreid leven, door de productiviteit van hun eigenschappen zoo’n beteekenis vooi de samenleving hebben. Het zegt ons, dat die Joden een groep nijvere men schen vormen, wier werkzaamheid ons in algemeenen zin tot voorbeeld kan strek ken, al moet het worden toegegeven, dat het ras ze ook eigenschappen toebedeel de, welke op zich zelf geenszins laak baar zijn, maar in zekere opzichten min der kunnen worden gewaardeerd dooi degenen, wien deze eigenschappen vreemd zijn. Aan die eigenschappen is een zekere economische productiviteit verbonden. In handel en wandel heeft een Jood een levenswijze, manieren, een wijze van aanpakken, optreden, spreken, enz., welke typisch Joodsch-eigen zijn en ons vaak zeer geschikt voorkomen om tot succes te leiden. Ofschoon veel van die manieren aan niet-Joden vreemd zijn, daarom zijn ze nog geenszins te veroor delen, maar het is voor niet-Joden moeilijk om er zich aan aan te passen of om ze over te nemen. Zulks wekt wel eens naijverige gevoelens op en bezielt vooral de slapperen onder de niet-Joden, de economisch-onmachtigen wel eens met gevoelens van wrok. Vandaar bijv ook, dat de anti-semitische actie in Duitschland zich ook niet zoozeer teger de Joden in het algemeen richt, maar meer in het bijzonder tegen de Joodscfe zakenlieden en tegen de Joden, welte zich behoorlijk gehonoreerde posities', v«. «v, hebben verworven. En het is vooral dc de Krite nei de Piter Jelles hildiging n niet-Joodsche zakenwereld in Duits:h- autob“? ,r>de Ht,te wot mar den moat et land, welke de Hitlerianen in deze Jo- mear dielname komme. Men km yen der denvervolging ondersteunt en bereid blijkt te zijn om ze te financieren. Emmabloem-collecte. 14 April 1933. Dank zij de ijverige verkoop der jonge dames bracht bovengenoemde collecte alhier f 28.12/2 op. Bevestiging en intrede. 16 April 1933. Heden deed candidaat J. L. Wielenga zijn intrede bij de Geref. gemeente alhiei na des morgens in het ambt te zijn in geleid door zijn vader den WelEerw Heer Ds. B. Wielenga van Amsterdam welke tot tekst had gekozen 2 Thim 2 12. Des middags verbond de nieuwe leer- aar zich aan zijn gemeente naar aanlei ling van 1 Cor. 15 11. Na de prediking wendde de nieuwe eeraar zich eerst tot zijn ouders, daarn; ot de gemeente. Namens de kerkeraad verd Ds. Wielenga toegesproken dooi mderling J. Veenstra. Namens de classi raneker voerde Ds. Hoekstra van Lol urn het woord. Van de zusterkerk te vchlum werd door ouderling J van.de Aeulen het woord gevoerd, terwijl de :ieuwe leeraar eindelijk nog werd toege proken door den heer J. Weerstra, na- nens de Zuiderzeeraad. Eveneens waren aanwezig de broeders en zusters uit di /ieringermeerpolder (Slootdorp) waai Ds. Wielenga eenigen tijd als hulppred had gediend. Toen de plechtigheid was afgeloopen iet Ds. Wielenga nog zingen, waarna le dienst was geëindigd. Beide keeren was het kerkgebouw to n alle hoeken bezet. In Berlijn, zoo werd dezer dagen be richt, zijn 3500 advocaten en daarvan zijn 24flo’ Joden- Slechts aan 35 Joodsche advocaten zal verlof worden verleend om verder hun advocatenpraktijk uit te oefenen. Van die cijfers zijn vele menschen ge schrokken, maar niet elke schrik is door hetzelfde cijfer gewekt. Vele menschen schrokken er van, dat van al die Jood sche advocaten er slechts 35 hun brood- Ij winning mochten behouden; düt zei hun, hoe intens en hoe gemeen de Jodenver volging in Duitschland is. Wij behooren tot degenen, die er zóó over dachten. Anderen zijn er van geschrokken, dat onder de Berlijnsche advocaten een zoo overweldigend percentage van Joodsche origine bleek te zijn. Wij behooren even eens tot degenen, voor wie zulks een openbaring was. Maar we scharen ons niet onder hen, die dat den Joden kwa lijk nemen en van deze laatsten zijn er óók. Het is een feit, dat tal van Joden zich in belangrijke economische financi- eele en politieke posities hebben weten te werken en dat zij aldus tesamen, zij Waarsch. batig saldo Omslag f 8.per H.A. Werken genoemd in art. 4, sub 4, 5 en politiek gebied blijkbaar een chaos heersch daar, er voor de a.s. verkiezingen niet minder dan 53 partijen zijn, die bijna allen, elk op zijn wijze, met beloften komt. De Vrijheidsbond is nooit een par tij van allerlei beloften geweest. Wat de Vrijheidsbond wil, zal ik trachten voor zoover U het nog niet weet, duidelijk te maken hoewel ik in een avond niet alles kan zeggen en hier en daar slechts een greep moet doen. Het parlementair re- geeringsstelsel is een regeering van een uitvoerende macht en moet het vertrou wen hebben, wanneer een regeering het vertrouwen verspeelt, dan moet daaruit volgen, Kamerontbinding, wat, zooals U bekend zal zijn, nu ook is geschied, waardoor we nu een vervroegde verkie zing zullen krijgen. Door het regeeringsvoorstel om ter be zuiniging op kantongerechten op te heffen, waarover men het onder elkander niet eens kon worden, is het tot kamerontbinding geko men. Het zou echter een heel kleine be zuiniging op de staatsuitgaven die thans ongeveer 587 millioen gulden zijn, betee- kenen, die op een andere wijze ook nog wel had kunnen worden gevonden. Spreker toont door eenige verhaaltjes over de rompslomp der rechtspleging aan, hoe vooral bij zeer veel kleine ver grijpen tegen de wet, op minder kost bare wijze gehandeld zou kunnen wor den, en dat dit ook op eenvoudige wijze kon plaats hebben. Neen, de bekende mo tie Boon, is niet alleen de oorzaak ge weest dat de Kamer moest worden ont; bonden, er moet komen een parlemen taire regeering, een regeering die niet maar steeds optreedt voor bijzondere groepsbelangen, doch voor het volk in haar geheel. Het optreden voor speciaal groepsbelang heeft altijd een verkeerde uitwerking. Men roept tegenwoordig overal, of men ziet ten minste overal uit naar de sterke man die redding zal kun nen brengen in dezen crisistijd, doch ook de sterke man moet zich verantwoordelijk gevoelen tegenover het parlement. Wij allen wenschen een z g. sterke man, doch liefst niet iemand die op treedt zooals de krachtrfiensch in Italië, of op ’t oogenblik in Duitschland. De liberale partij wil geen anti-Semietische ioch aan ieder zijn vrije overtuiging Ia ën ook in kerkelijke of geloofszaken. Ook Colijn wil een goede parlementaire egeering hebben, en met alle eerbied en espect voor de groote gaven van Colijn kunnen wij, vrijzinnigen, onze stem daar om nog niet op hem uitbrengen, want hoe meer hij aan het hoofd zou komen te staan van een steeds grooter worden te partij, hoe meer hij de sterke man zou vorden, en men op den duur door zijn macht, zou vervallen tot sectarisme. Eenzijdigheid op het gebied van het gezag, heeft altijd verkeerde gevolgen. Natuurlijk moeten we allen meewerken ot behoud van het gezag, en geen regee- ing zal en mag zich de handhaving van 'iet gezag laten ontrukken, we hebben gezien aan het geval met „de Zeven Pro- zinciën” waar het anders naar toe zou gaan en het is bij dat geval wel jammer i geweest, dat er bloed heeft moeten /loeien, doch de regeering kon niet an ders. Men moet in de ure van gevaat kunnen rekenen op de regeering in haar geheel. Na een oogenblikje pauze vervolgt spreker zijn rede en wil hierin wijzen op de landbouw. De landbouwpolitiek, ot agrarische politiek. Het komt spreker voor, dat er in deze zaak tegenstellingen zijn van het voor en tegen der Agrarische politiek. In het begin van den oorlog scheen het wel, dat men hier de landbouwpro ducten niet op tijd kwijt kon, zoodat er allerlei beperkingen werden gemaakt om geen overproductie te krijgen en later, heeft men een scheurwet ingevoerd om meer of voldoende broodgraan te krij gen. Spreker geeft een aantal cijfers over de lage opbrengst der landbouwproduc ten, en zegt, het is tegenwoordig een consumptie-crisis. Amerika ep Rusland hebben indertijd ons land vol gepropt met landbouwproducten en daarom zitten wij nu met teveel, zoodat onze producten slechts weinig opbrengen. De in- en ex port behoort, voor zoover mogelijk, irn ternationaal verdeeld te worden, gebeurt dat niet, dan kan er een inflatie ontstaan waartegen spreker bewaar heeft, omdat dit voor ieder een schadelijke beweging is. Spreker is ook tegen protectie, doch ook wij behooren klaar te zijn voor de internationale handel er. moeten rekening houden met den toestand, zoo die op het oogenblik is. Spreker is een voor stander van steun voor de landbouw, daar dit een z.g. onbeschut bedrijf is, terwijl andere beschutte bedrijven op verschillende wijze een gedeelte det bedrijfskosten weer in rekening kunnen brengen bij de klanten waarvoor men werkzaam is. hetgeen bij het boerenbe drijf ónmogelijk is, en omdat het eene bedrijf afhangt van het andere, staat het zoo, wanneer het landbouwbedrijf +en onder gaat, gaan ook andere bedrijven naar den kelder. In het belang van heel de bevolking, beveelt spreker de candidaten van dm Vrijheidsbond aan en om op die men schen bij de a.s. verkiezing de stemmen uit te brengen. Nadeelig saldo het bijz. regl.: Ontvangsten Uitgaven f 1-741/2 - 99.62/2 - 125.52/2 - 102.10/2 1 WRIGLEY S KAUWGOM IN »E MOND IS LEKKER EN VIER STUKS GEZOND! pek PAKJE eesgeld fr. p. P- per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inning 15 ct. w het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. T” - - "”0 E JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1