Kousen Dames-, Hoeren- en Kinder-ondemieedinn AiieMin dit Blad. Kiest deze week uit onz, Voordeêlige Aanbieding een o De Bolswardsche Courant en Westergoo 1 AH RUEEL Taiidarls Tandarts NUK Tandarts GEES1NK "Breiwol J.A.MOULIJN Zaterdag 22 April 1933 No. 32 29^5 Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadnieuws. Everlasting Dames- Kinder- TH. v. BERGEN GROOTE MARKT - Speciaal Tapijtzaak BLAUWPOORT Keurige Dames- of Kioderhoed Groote sorteering Nieuwe Kraagjes Moderne Knoopen Fraaie Gespen Solide Ceintuurs Prachtige Kantstoffen Aaniekondigde Vergaderingen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Veemarkt Leeuwarden Vrijdag 21 April 1933. p. B. VAN HAM Spreekuren te SNEEK: BOLSWARD Spreekuur: 10-12.30 uur. Te Franeker: Dinsdag en Donderdag van 2-4.30 en sprak voor f 9 65 VEEL SUCCES hebben wij met onze Sterke Zijden Dames Kousen 50 ct. Moderne Zijden Dames Kousen 87*/, ct. A dve r te n ti 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Meisjes Directoires lengte 30 Prima kw. 25 ct. Prima Dames Onderjurken 95 ct. Fraaie Zijden Dames Onderjurken lengte 120 c.M. 1.90 Bijpassende Zyden Directoires 95 ct. f t 12 15 6 65 35 tn O 2 Ziet deze week Onze Etalages. 6 6 2 20 f 12 HINDERHOEDEN alle kleuren en vooral rood en wit Verschynt Dinsdags- Vrijdagsavonds. S. D- A. P. Donderdagavond sprak voor de S. D. A. P. in het Volksgebouw de heer Mat- thijsen, lid van het hoofdbe stuur der partij. De voorzitter heet allen, inzonderheid den spreker, welkom en spreekt zijn tevre denheid uit over het opgeko men bezoek. De zaal was met een honderdtal menschen be zet. Na het openingswoord van den voorzitter krijgt de spreker gelegenheid zijn rede uit te spreken. Spr. vangt aan met te zeg gen, dat al het politieke ge beuren niet anders is, dan wat zich aan de oppervlakte beweegt. We moeten weten wat er in de diepte plaats vindt. Aan de oppervlakte ’n politiek en in de diepte een maatschappelijk gebeuren. Wat is er nu aan de hand? Spr. schildert de agrarische toestanden en daarbij het uit buiten door den één van den ander. De landbouw wordt uitgebuit door het kapitaal. Waar ligt nu de oorzaak, dat de landarbeider leeft aan den rand van de misère? De landarbeider wordt zeet zwaar gedrukt door het grondkapitaal- Er kon veel meer verdiend worden dan ei gedaan wordt- Spr. bewijst dit met verschillende cijfers. De grond is een zeer bijzon der productiemiddel. Het is een monopolistisch produc tiemiddel. Boeren bieden te gen elkaar op. Daardoor worden de pachten te hoog. De hypotheekboeren staan er het best voor. Die hebben elk jaar in die vette jaren ’n f Dinsdag j.l. vond in het Volksgebouw de jaarverga dering van de afd. Bolsward der Arbeiders Vereeniging voor Lijkverbranding plaats- Uit het openingswoord van den voorziter bleek, dat de afdeeling door overschrijving naar andere plaatsen nogal eenig ledenverlies had gele den, welk verlies echter door de actieve prop-commissie van de afd .Sneek was opge haald, waardoor het leden tal thans 21 bedraagt. Waar de vereeniging meer beoogt dan een levensverze- kerings-Mij. n.l. het uitdragen van de culturieele gedachte, werd er op aangedrongen, ’t ledenaantal omhoog te voe ren, omdat straks een ver zoek tot het stichten van meerdere crematoria en het verkrijgen van urnenbewaar plaatsen op de gemeentelijke begraafplaatsen, zeer sterk afhankelijk was van het aan tal personen, welke de cre- matie-gedachte daadwerke lijk waren toegedaan. Het bestuur, dat tot nog toe uit 1 persoon bestond, werd uitgebreid door de verkiezing tot voorzitter van den heer Tj. Radelaar en als secr.esse mevr. Boersma (Hid Hero- straat), penningm. bleef de heer M. Bangma. Nadat de beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering was behandeld, en een afge vaardigde benoemd was, werd in principe besloten tot een excursie naar het crema torium te Westerveld event, in combinatie met Sneek en Harlingen. Ook belangstel lende niet-leden konden aan dit uitstapje deelnemen. Nadat eenige vragen om trent de formaliteiten bij een event, crematie afdoende be antwoord waren, sloot de voorzitter met een opwekking tot verhoogde activiteit deze flink bezochte vergadering. Uni- x Gestreepte- Garneerstoffen Gewerkte- Voetbal Het wordt Zondag een be langrijke voetbalmiddag. Voormiddags 12 uur speelt C. A- B- II tegen Freno I en om 2 uur de promotie-wed- strijd C. A. B. I-S. S- C. van Steenwijk. Afgaande op het verslag van ooggetuigen bij de wed strijd verleden Maandag te Steenwijk bestaat er voor C. A. B. nog kans deze wedstrijd te winnen. We hebben zelfs goeden moed. De aanwezigheid van een zeer groot aantal voet balliefhebbers zal ongetwij feld onze C. A. B.ers inspi- reeren tot de colle capaciteit. Gedurende den geheelen wedstrijd zal dit het parool moeten zijn, maar vooral wil len we nog even waarschu wen voor het eerste kwar- tierje na de rust Die kleine inzinking die we reeds zoo vhak hebben meegemaakt, kunnen we Zondag niet heb ben. Alle elf spelers zullen zich hebben in te spannen gedurende de geheele wed strijd, spontaan en enthousi ast. Dan alleen is er kans, de Steenwijkers er onder te krijgen. Er is nog een factor die maakt dat deze wedstrijd gewonnen moet worden. Onze nieuwe tribune zal Zondag voor het eerst in ge bruik worden genomen. Onze C. A. B.ers zullen aan de talrijke voetbalsupporters die Zondag van de tribune gebruik maken, door te win nen een aardig aandenken aan deze eerste tribune-dag meegeven. Opgepast dus eer ste elftal, er kan gewonnen worden. Voor bijzonderheden leze men de be seffende adv. in dit no. men beschikte, keurig ver zorgd. Naast het mooie en gevoel volle spel van Pierre Mols en Enny de Leeuwe en joh. Jo- ha als de majoor, moeten we met een bijzonder woord van waardeering spreken over ’1 spel van Willem v. d- Hoog als Does, ’n fijne verschijning met zijn kalm en beheerscht spel, zoo juist typeerend de controleur, als mededrager van het Ned. gezag in Indië. Over het algemeen geno men een avond van werke lijke tooneelkunst, waarvoor we dit gezelschap hartelijk dank zeggen. Moge de groo- I te waardeering voor hun l werk die hun gisteravond zoo spontaan geboden is, aanleiding zijn, dat het ge zelschap ons binnen niet al te langen tijd op een derge lijke kunstavond zal komen vergasten. De afsluitdijk maakt ’r. tournee naar Fries land weer heel wat gemakke lijker, daarom Vereenigde Schouwspelers: „au revoir” over art. 36, maar er wordt nog niets van gehoord. Wij hebben het vaandel niet op genomen om het nog eens te laten vertreden door de coali tietroepen. Rome is de vijand van onze Protestantsche vrij heid. Er vloeit veel geld uit de Staatskas naar de kloosters- Wat doen ze daarmee? Men gaat het beleggen in uitge strekte H-A. land en wie neemt het hen kwalijk? Feitelijk hebben we een Roomsche regeering- Kerk en historie staan op het spel. Spr. bepleit de eenheid van Staat en Kerk en vertelt van de miskenning die de H. G- S. ondervindt. Spr- haat de R-K. niet, maar veroordeelt hun stelsel. Hij wekt tenslotte op te stemmen op de lijst der H. G. S. Een tweetal vragers wer den beantwoord. Slechts een 40-tal personen bezochten de vergadering. De spreker sloot op gebruikelijke wijze. TANDARTS - FRANÉKER houdt iederen Vrijdagmiddag Spreekuur te MAKKUM van half 2 tot hali 3 in Hotel „De Prins”. De nieuwe R.K. Kerk aan de Groote Dijlakker. Heden (Vrijdagmorgen) had de plechtige eerste steen legging plaats van deze nieu we R.K. Kerk. Naar het zich nu reeds laat aanzien belooft deze nieuwe St. Franciscuskerk een mooi gebouw te worden. De stijl doet vermoeden, dat een leer- ding uit de school van Dom. Bello, een zeer bekend kerk- archltect, de plannen heeft Chr. Vrouwenbond. Op 20 April hield de N. C- V. B. een vergadering in de Gebouwen aan de Gasthuis singel, waar als spreekster optrad mej. C. de Witte van Utrecht, met als onderwerp: „De verdrukte Armeenschb Christenen”. Mej. de Witte schetste uit verschillende voorbeelden de nood en verdrukking van de vrouwen en meisjes van Christelijke ouders. Hoe ze geroofd en verkocht werden en overgingen van den een aan den ander, om ten slotte te vallen in de handen def heidenen en Mohammedanen. Verder de geheele ver plaatsing In 1915 van het Armeensche volk naar Arabië en Syrië, in 1918 keerde de rust eenigszins terug. Daarna voerde ze ons naat de Morgenlicht-zending in Aleppo waar aan kleine kin deren hulp wordt verleend, door maandelijksche bijdra gen van f 10 steunt men klei ne kinderen, verdrukte en (verlaten weezen en wedu wen. Ook werkt men voor in* tiustrie en scholen, waar door vrouwen en kleine kinderen handwerken worden ge maakt om in hun allemoo- digste behoefte te voorzien. Zoo stelde mej de Witte ook hier eenige handwerken, gemaakt door verdrukte vrouwen en kinderen, te koop aan, waarvan de opbrengst pl.m. f 53.50 was. Ten slotte vertelt ze nog met diepen nadruk van dé menschen, die van alles be roofd en geteisterd door het diepste leed nog zeggen: wij zullen het Evangelie brengen aan onze vervolgers. Hun aantal is klein, maar hun kracht is verdubbeld. Diep onder den indruk sluif de presidente de vergadering. ontworpen. De buitenmuren worden gemetseld van roode Friesche baksteen, de binnenzijden van gele steen, waarvan sommige gedeelten reeds nu zichtbaar aan het hoofdaltaar en het kruis van verschillende gla zuren gebakken, aardige kleureffecten aan het geheel geven. Het aantal zitplaatsen zal ongeveer 1100 bedragen, die geheel in het midden schip der kerk kunnen wor den ondergebracht, zoodat de bij oudere kerken nog hin derlijke pilaren geheel ver dwenen. De toren komt niet in het midden, maar eenigszins naast de kerk te staan en wordt van een respectabele hoogte. In de zijgangen naast het middenschip zijn in de buiten muur de biechtstoelen aange bracht. Het priesterkoor is ruim gebouwd en geeft met zijn verschillende steenkleur-ef- fecten thans reeds een aan gename indruk- De kop van de kerk zal worden gevormd door een houtconstructie gedekt met pannen. De vensters worden uitgevoerd met glas in lood met eenvoudige versieringen. Het aantal te verwerken stee nen wordt geschat op onge veer anderhalf millioen. Architect is de heer H. C. v. d. Leur te Nijmegen. Aan nemer is de firma van Heze- wijk te Best (N.-Br.), op zichter de heer H. A. Kreugel te Utrecht. Keeren we nu van deze wel wat lange afdwaling weer terug tot de eigentlijke plechtigheid der eerste steen legging. Nadat om 9 uur in de St. Martinuskerk een H. Mis was opgedragen, werd te onge veer 10 uur op het terrein van de in aanbouw zijnde kerk een aanvang gemaakt met de plechtigheid der eerste steen legging. Deze kerkelijke ceremonie werd verricht door de Hoog Eerw. Heer Deken J. van Gal- com van Sneek, geassisteerd Uoor de Zeer Eerw. heer Pas toor Ellerbeck en de kape laans Pater Eickholt en Goo sen. Door Pastoor Ellerbeck werd een welkomstwoord ge sproken tot de aanwezigen, waarna werd overgegaan tot voorlezing der oorkonde op deze steenlegging betrekking hebbende. Hierna worden door de koorzangers enkele 'psalmen gezongen. De oor konde wordt dan in de steen gemetseld, waarna deze ge plaatst wordt in de zijmuur van het hoofdaltaar. Ook de fundamenten van de kerk U zoekt oen passende garneering voor JAPON, MANTEL enz.? Wij brengen een groote sorteering en ontvingen vele blijken van waardeering voor de smaakvolle samenstelling. Dolle Hans. Woensdagavond gaf een goed bezette Doelezaal het gezelschap „de Vereenig de Schouwspelers” onder di rectie van Pierre Mols een uitvoering van bovenge noemd tooneelstuk, in drie bedrijven van den bekenden schrijver Jan Fabricius. In het tooneelwerk wordt ons een kijk gegeven op het leven der Hollanders in ons Insulinde. Met een bijtend sarcasme worden de fouten van het Nederlandsch be sproken en vooral komt in dit stuk tot uiting de dwaze en totaal ongemotiveerde haat van sommige Hollanders tegenover de Indische half bloed. Een tooneelwerk dus met een ons inziens zeer scherp omlijnde moraal. Dat dit gezelschap er in geslaagd is van dit tooneel werk een sublieme opvoering te geven, bewees wel de ademlooze stilte gedurende ’t spel en het spontaan opklin kend applaus na elk bedrijf. Dit succes is niet alleen te danken aan de hoofdrollen, maar ook aan de goede ver zorging der bijrollen. Ook de tooneelaankleeding was, in aanmerking nemende de be perkte middelen waarover Herv. Geref. Staatspartij. Vanwege deze partij werd Woensdag een propaganda- avond gehouden in „Ons Ge bouw”. Na het zingen van Ps. 105 vers 5 en het lezen van Ps. 2 gaat de voorzitter voor in gebed. Vervolgens heet hij allen welkom en geeft daar na aan ds. Ekering, Herv pred. te Amsterdam ’t woord die zal spreken over: „Fries land’s verantwoordelijkheid bij de stembus van 1933.” Spr. wekt op te stemmen op Ds. Lingbeek, de lijst van de H. G. S. De verantwoor delijkheid voor Friesland is groot. Friesland zal mis schien moeten beslissen of we een coalitieregeering enz. krijgen of niet. De coalitie heeft winsten gemaakt, totdat de kwestie van het gezant schap bij de Paus aan de or de kwam, waardoor vier Roomsche ministers aftraden en waardoor het kabinet Dr. Colijn viel- Men pleit nu voor samenwerking van de par tijen. Deze Regeering, die we nu hebben is geen Christelij ke naar Schrift en belijdenis Dat is een nood van ons volk Wij hebben een God-looze Staat, God-looze grondwet en school. Uit het besef van dien nood is de H. G. S- geboren. Zij vraagt een Christ. Over heid en een Staat met den Bijbel, die den Christus ei- kent. Dr. A. Kuyper is hel genie geweest, die ons volk een andere Staatkunde heeft geleerd en die aangediend als een Christelijke. Doch art. 4 van het A R. „Ons Pro gram” gaat lijnrecht in tegen art. 36 van de Ned. Geloofs belijdenis. Overal waar Christus gebonden wordt, komt Bar-abbas vrij. Wij hebben een neutrale overheid. Daarom mag de Tribune zijn gif uitspuwen. In onze vrijheidswaanzin ma ken we communisten. De schuld van het gebeurde in Indië zit in den Haag. Dat komt van onze God-looze Staat. 37 van onze kinde ren die gedoopt zijn gaan op de neutrale school. En wij hebben er vrede bij. We roepen over A.R. Staatkunde en we hebben ’n revolutionaire Staat. Een commissie uit de C. H Unie studeert needs 8 jaar f 20.000 overgehouden. Dat bntkennen ze, maar het be wijs ligt >n die lieve villaatjes die ze overal hebben ge bouwd. En als die jaren ovei zijn, beginnen ze te klagen Dat is de jammer van het boerenbedrijf. De grond moet gesocialiseerd worden en aan de particuliere verkoop wor den onttrokken. Het land- bouwkapitaal moet er uit. Nu in 1933 zakt alles. Als noodmaatregel is nu de pachtwet gekomen, ’t Grond kapitaal krijgt nu de helft van de opbrengst. De crisis is nog niet voorbij. Als de grond stijgt wordt de uitge buite boer aangepakt. De C. D. U. is een boeren partij, die hoe langer hoe meer naar de S- D- A. P. overhelt. Het grondkapitaal stemt Colijn (gelach). De A. R. en V. B.-boeren werden het eerst gesteund. Van de 24 steunwetten zijn 3 door de S- D. A. P. gesteund. De verkoop van de exportartike len moet worden gecentrali seerd. We zijn thans in de overgang van een georgani seerde bedrijfsvorm. We ra ken nooit meer af van de Overheidsbemoeiing in var- kenscentrale enz. De verant woordelijkheid van het be staan wordt steeds meet overgebracht op de gemeen schap. We zijn bezig het tes tament van Karl Marx te vol trekken. De massa moet re- volutionnair gestemd en als het moet zullen we het gezag grijpen met geweld, wordt er wel eens gezegd. Maar mei geweld wordt niets bereikt, daarmee krijgen we niets ge daan, omdat we in de min derheid zijn. Spreker vertelt van de ver houding tusschen Duitschland en Rusland en over de over schotten en tekorten van on ze schatkist. De S- D. A. P. wenscht een sterke overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven. Na afloop van deze rede was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door een communist werd ge bruik gemaakt. Aan de Veemarkt alhier waren heden aangevoeld 2575 M. en K. koeien f 65 tot f 180 f 70 f170 f 50 f210 f - f - f 60 f3.50 f f f t f f f 4 f f - f 30 f Dit no. bestaat uit 3 bladen. Porto Binnenland 3 ct. Buitenland 5 ct. Tandarts, SNEEK, houdt eiken DONDERDAG ZITTING te BOLSWARD in 'tHötel GA ARMAN, Marktplein. SPREEKUUR 10-1^ Vacht- en Spreekkamer boven. Eiken Dinsdag van 91 Jlindergegoeden van 910 Adres Modemagazijn „DE ZON” Suupmarkt 2. Spreekuur: 10—2 Zaterdags tot 12 uur. (Vrijdags te Workum) HARLINGEN 634 Vettt koeien 230 Stienn 25 Osset 44 Vettikalveren f 20 458 Nuclt. kalv. f2. Grasalveren t 55 Weite schapen f 305 Vett schapen f 422 Lammeren 404 Vett varkens f 26 Magre Vett biggen f 311 Kleie 52 Paaien 28 BoklenGeitenf 725 Pinkn f Totaal>294 stuks. Vette koein en Stieren redelijk en prijshoudel. Pinken, tng. Vette kalven, beste soort, prijs houdend, cerigens flauw. Nuchteren kalveren en Varkens, prijshoudel. Gebruiksv^ vrij goed en prijshou dend. Weide Kom, iets stugger. Schapen, is beter. Zuiglammen, goed. Weide laneren, nog weinig han del. BOLSWARD, Openb. Verg. Vrij heidsbond op Maandag 24 April ’s av. 8 uur in „de Doele”. BOLSWARD. Meifeest op Maandag 1 Mei *8 av. 8 uur In „de Doele”. WITMARSUM. Openb. Verg, op Maandag 24 April ’s av. iy2 uur bij S- Hofstra te Witmar- sum, W0MMELS. Openb. Verg. Vrijz. Dem. Unie op Dinsdag 25 April ’s av. half acht in café Struiksma. MAKKUM. Esperantoclub bijeen komst op Vrijdag 28 April ’s av. iy2 uur in hotel de Zwaan. MAKKUM. Oranjeavond op Maan dag 1 Mei ’s av. 8 uur in de Ned. Herv. kerk. i Moderne Garneerlnn n n n n O m O rn z KERKSTRAAT 18—20 BOLSWARD. GEBRS. WOLKE I Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Spreekuur te WITMARSUM van half 5 tot half 6 in Hotel „Hofstra”. DE JONG® NIEUWSBLAD waarin opgenomen Pracht keuze Zwarte Dameshoeden Moderne Mata- O QK lots in Florina Matalots in Pedeline ook in rood en wit met schotsche Q QK band J.zJ Moderne jonge Dames Barets in LakstrooO 7E en Paardehaar 4,.IJ U koopt reeds een aardige Kinder 7K hoed voor IJ vb Nieuwste Matalots in Lakstroo, Schots 1 7K en eften stroo J Keurige sorteering J Oorijzerhoedjes K QA f vanaf - 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1