De Vader des Vaderlands. f De Bolswardsche Courant en Westergoo Elastieken Kousen HOFSTEDE Uit den Omtrek No. 33 Woensdag 26 April 1933 29^ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD r. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Een kiezer, die zijn tijd verstaat, Klaagt niet, maar stelt een flinke daad: Hij toont zich in zijn kiesrecht vrij, En stemt de ROOMSCHE VOLKSPARTIJ I g Dat is: LIJST 4 El Stadsnieuws. en Witmarsum Adve r te n t i e n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. mische baloorigheid de geestelijke vrij heid van ons volk aan banden te gaan leggen en deze dan te gaan ruilen vooi een uiterst rechtsche of uiterst linksche dwingelandij. Het is mogelijk, dat onze geestelijke vrijheid wat ontaard is. Daarom echtei behoeft ze nog niet geboeid te worden, wel geordend. Geheel onbeteugelde, on geordende vrijheid kan niet bestaan; ze zou tot bandeloosheid verworden en ban deloosheid is de ergste vorm van terreur en dwingelandij. Wie de vrijheid minnen, moeten gren zen weten te stellen; voor zich zelf en als dat noodig is ook "voor an deren. Maar het wezen der vrijheid, hetwelk ons volk aanzien gaf op deze wereld en respect voor haar afdwong, dat late men ongeschonden. Ook omwille der nagedachtenis aan den Vader des Vaderlands. 22 April 1933. De verkoop van het Emma-bloempje heeft hier opgebracht f27.96, vorig jaar f34.—. steeds S. C. 3. pakhuizen Brandsma Als we ons thans herinneren, hoezeer de geestelijke vrijheid, welke sinds vier eeuwen zij het geleidelijk ons deel is geworden, is gewaardeerd en immer als een kostbaar volksbezit werd aange merkt, dan moeten we ons er tevens diep van doordringen, hoe gevaarlijk en avontuurlijk het zoude zijn om in een kwade crisisbui of uit een soort econo- is zeer waarschijnlijk een der 'fietsen in een andere gehaakt met als gevolg, dat het heele troepje over den weg viel. De motorrijder kon ondanks krachtig remmen niet verhinderen dat een der fiet sers werd aangereden, met als gevolg ’n lichte schouderfractuur. Na door Dr. Beekhuis verbonden te zijn, kon de patiënt per tram huiswaarts kéeren. t Zondagmiddag had op den Snee- kerweg ter hoogte van het bord gemeen te Bolsward, een ongeluk plaats, dat hogal vrij goed is afgeloopen. Een viertal jongelui fietste in de rich ting Bolsward. In de verte kwam de heer B. met een kalm gangetje op een motor fiets. Toen de motorrijder ongeveer ter hoogte van de fietsrljdende jongelui was om houden de liberalen hoog der internationale vrijhandel. Di gewone Verschtfnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. vertegenwoordiging en handhaving van de eeuwige waarheid van Gods Woord. Het economisch herstel is een moeilijke zaak, daarom zullen wij in de komende tijden ons dienen aan te passen en vooral bezuinigen. Laten daarom de A.R. aan eengesloten ophakken, strijdende met Gods geestkracht om eens te komen tot het Koninkrijk Gods in onze sarfenleving. Door enkele heeren werden vragen gesteld die door den spreker zeer uit voerig werden beantwoord. De Voorzitter bracht hierna dank aan den preker, waarna de bijeenkomst met gebed gesloten werd. Openbare vergadering. Maandagavond vergaderde de Vrij heidsbond afd. Bolsward in de Doele. De heer H. Eisma opende de bijeen komst en memoreert dat men in verkie zingsdagen wel eens te veel van de po litiek kan krijgen.. Door de vele partijen in ons land worden de brievenbussen overstroomd met papieren reclame. Hei zijn allemaal schoone beloften. Moeilij- ker is het echter om bij de kiezers te ko men met een staaf van dienst en hierop kan de Vrijheidsbond wijzen. Daarom is het goed ook eens een avond te wijden aan de vraag: Waarom te stemmen op lijst 15? Wanneer men thans vraagt om een krachtige regeering, dan mogen we ge rust zeggen dat de Liberalen daarop al tijd hebben gewezen. Zij hebben steeds de groote daden nagestreefd. De heer Mr. Hoogland hierna ’t woord verkrijgende, zegt, dat we leven in een moeilijke en wel bewogen tijd. Alom klinken de leuzen op, maar die veelheid van partijen in ons land gaat naar dé richting van een chaos. De maatschappe lijk slechte tijden maakt vatbaar vooi agitatie. De radio uit het buitenland brengt ons daarvan veel voorbeelden. De Vrijheidsbond heeft aan die leuzen- fabrikatie nooit meegedaan. We hebben in onzen tijd noodig koele koppen en rust om de zaak te bezien. De Vrijheids bond gaat uif van de werkelijkheid. Ons Parlementaire democratisch regeerings; stelsel (dit beduidt de wetgevende macht in handen der regeering met zeggings kracht van de volksvertegenwoordiging) is van oudsher liberaal. Voor dit regee- ringsstelsel is noodig een meerderheid in die volksvertegenwoordiging. Ontbreekt die harmonie dan loopt de staatsmachine vast. Spreker staat in dit verband uitvoerig étil bij de thans heerschende parlemen taire crisis en de vervroegde Kameront binding. Spreker meent dat alleen tol Kamerontbinding mocht worden overge gaan, indien er een ernstig twistpunt tus schen regeering en volksvertegenwoordi ging bestond. De rechtbank kwestie was zulk een ernstig punt niet, maar door deze Re geering aangegrepen als een welkome gelegenheid om heen te gaan. De houding van deze regeering ié eenigszins verbazendwekkend, omdai andere meer ingrijpende maatregelen wel door de regeering aanvaard zijn. Spreker noemt de bieraccijns, voorstel Kortenhorst en de opcentenkwestie Co lijn. Veel hoort men in onzen tijd de roep om den sterken man. Men dient evenwel onderscheid te maken tusschen het fas cisme, dat is de dictatuur en een parle mentaire regeering zooals de veel ge noemde dr. Colijn die wil. Een Mussolini kan geschikt zijn voor Italië maar niet voor ons Noorderlingen. Een krachtig bewind willen ook de li beralen, maar zij willen niet te dicta tuur. Spreker heeft veel waardeering voor den persoon van Dr. Colijn, maai wij willen niet kweeken een geest van sectarisme en een wederopbloei van de rechtsche coalitie. Een parlementaire re geering moet steunen op alle partijen die het gezag willen handhaven. Ook de Sociaal Democraten kunnen niet regeeren zonder het gezag. Deze partij dient ook onvoorwaardelijk te zeg gen, dat zij het gezag wil steunen, anders kan ze het woord democratie wel uil haar vaandel nemen. De kleine partijen brengen alleen versnippering, daarom mogen we deze niet steunen. Na de pauze behandelt spreker de landbouwkwestie. Ook in vroeger jareri hebben we crisis gehad. 1880 tot 1900, niet zoo erg als nu, omdat de uitgaven niet zoo hoog waren. De oorzaak van die crisis was de roof bouw in Amerika en de geweldige toe voer van die producten. Die crisis zijn we te boven gekomen door verbeterde techniek en grooter afzetterrein. De wij ze waarop we die crisis overwonnen hebben is de grondslag voor den tegen- woordigen toestand. Voor den oorlog is pit geheele bedrijf ingesteld geworden op export. De oorlog kwam en langzamerhand is onze export verdwenen. De prijzen van onze landbouwproducten bedragen thans 65 van voor den oorlog, daarentegen is het onkostencijfer nog 140 De oude waan, dat de volkeren elkaar kunnen missen, heeft gemaakt, dat de wereld bergaf gaat. Protectie is een ka- pitaalverspilling pp groote schaal, daar- de vaan 'e buiten'1 omstandigheden zullen mis schien noodig maken, dat we thans maatregelen nemen die ons niet sympa thiek zijn. De onbeschutte bedrijven heb ben thans ook nog te dragen de lasten van het onbeschutte bedrijf in den vorm van sociale maatregelen. Het wordt thans ook in arbeiderskringen ingezien dat de loonverhouding tusschen particu lier en overheidsbedrijf gewijzigd dienen te worden. Spreker eindigt zijn aandachtig beluis terde rede met allen boeren, zoowel als middenstanders, op te wekken te stem men op den Vrijheidsbond. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door niemand gebruik ge blaakt, waarna de voorzitter onder dank aan den spreker en met de opwekking Woensdag a s. allen te stemmen op lijs! 15, de vergadering sloot. 22 April 1933. Hedenmiddag vond in het Gymn. lo kaal der L. O. en U. L. O-school een on derlinge turnwedstrijd plaats tusschen de gymn.vereenigingen „Felicitas” te Sexbierum, „Sparta” te Arum en „Vol hard en Overwin” te Pingjum-Witmar- sum. De wedstrijd bestond uit een 5-kamp voor dames: Vrije oefeningen, Ringoef., Paardoef., Brugoef. en Paardsprong en idem voor heeren: Vrije oef., Rekoef., Paardoef., Brugoef. en Paardsprong. Er werd flink gewerkt en de wedstrijd had een zeer vlot verloop. Aan alles was te zien, dat er serieüS geoefend was. Bij de dames trad „V. en O.” op den voorgrond, bij de heeren spande „Felicitas” de kroon. De totaal uitslag (geplaatst werden voor iedere oef. de zes hoogstens) was als volgt: „Felicitas” 431 p., „Sparta” 413 p. en „V. en O.” 445 p. „V. en O.” werd daar mee de gelukkige winnaar van de fraaie wisselprijs, een zilveren lauwerkrans, terwijl de drie vereenigingen naar ge lang van het aantal punten een le, 2e en 3de prijs medaille ontvingen. Als personeele prijzen waren voor de dames en heeren drie medailles door „V. en O.” beschikbaar gesteld. Maximum aantal te behalen punten 50. Dames, 1ste prijs A. de Vries, V. en O. 431/2 pnt 2de prijs: A- Bosch, V. en O., 40 p. 3de prijs: F. Uildriks, Felicitas, 37J/2 punt. Heeren. 1ste prijs: F. v. a. Vliet, V. en O., 43 pnt. 2de prijs: S. Althof, V .en O., 38i/z p 3de prijs: A. Braam, Felicitas, 38 p. Te ongeveer 8 uur was de wedstrijd a’geloopen en had in hotel Hofsrra de prijsuitdeeling plaats. De heer de Jong, voorzitter van „Spar ta” reikte met een geestig woord dé prijzen uit, terwijl de heer Althof, voor zitter van V. en O-, een opwekking tot de turnsters en turners richtte om te vol harden en vooral acht te geven op de correctheid. Een gezellig bal besloot daarop de avond. De volgende wedstrijd athletiek- kamp zal in Sexbierum worden ge houden en is voorloopig gesteld op 21 Juni. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Wonsera- deel op Maandag 1 Mei 1933, ’s voormiddags 10.15 uur ten gemeentehuize te Witmarsum. Agenda: Ingekomen stukken. Mededeelingerj. Nieuwe behandeling van het voor stel der raadsleden M. Reitsma, P. Halma en B. Elzinga tot invoering van progres sie in de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. 4. Voorstel van Burgemeesters en Wethouders tot toekenning van een bij drage aan het Plaatselijk Crisiscomite voor het verleenen van extra-hulp aan werkloozen. 5. Idem tot geldigverklaring van de bij Raadsbesluit van 24 Maart 1932, no. 13, vastgestelde steunregeling voor cri- siswerkloozen, voor de werklooze me taalbewerkers. 6. Idem tot uitvoering van een twee tal werken, n.l. verbreeding van de weg gedeelten Ferwoude-Fokkemaoord en Makkum-Melkvaartbrug, bij wijze van werkverschaffing, onder voorbehoud van rijkssubsidie. 7- - Idem tot het maken van een slaap kamertje in een drietal gemeentewonin- gen te Makkum. 8. Idem tot verlenging van de huur eener motorbrandspuit ten behoeve van de brandweer te Breezand. 9. Begrotingswijzigingen. 10. Belastingreclames. Dat we bij het vierde eeuwfeest van zijn geboorte ons vooral de groote waarde herinneren van de geestelijke vrijheid, welke Prins Willem van Oranje voor ons volk grondvestte in een tijd waarin de politieke en religieu- euse hartstochten fel cplaaiden. Beschermen we die geestelijke vrijheid, welke een Nederland sche traditie werd, ook in de moeilijke oogenblikken van hel heden. Het zij ons vergund om in het beknop te bestek van dit artikel van onze waar deering te gewagen voor den grondleg ger van onze nationale zelfstandigheid, Willem van Oranje, bijgenaamd den Vader des Vaderlands, van wien we op heden, (Maandag) het vierde eeuvfeest zijner geboorte herdenken. We zullen het vermijden om biologische en geschied kundige bijzonderheden naar voren te brengen, omdat deze in de laaste we ken ruimschoots zijn verstrekt door tal van schrijvers en redenaars. Net de ge schiedenis van Willem van Oranje is het volk trouwens over hef algeneen wel be kend. Natuurlijk zal die belendheid van pieer of minder beteekenis en van ver schillenden omivang zijn, naarmate de intellectialiteit onzer buyers, maar de figuur van Willem van Oanje is uit onze vaderlandsche geschied/his wel de eeni- ge die voor alle Nederanders een gees telijke gestalte heeft *an duidelijke vor men en met trekken velke van het karak ter van dezen natknalen held spreken. DAt alleen reeds is de beste getuigenis van zijn groote beeekenis. Ware dit vierde eeuwfeest gevallen in een tijd waarii ons nationale bestaan werd bedreigd, in dagen van oorlogs spanning, bijv, tan zouden we wellicht in het bijzonder lebben gewezen op de ver dienste van Willem van Oranje als grondlegger van onze zelfstandigheid, maar thans dringen de omstandigheden er toe, dat we herinneren aan ’s Prinsen persoon ris beschermer van de geeste lijke vrijleid van ons volk. De tiji, waarin ons volk onder Willem van Ormje haar zelfstandigheid bevocht werd nede gekenmerkt door de felheid, waarnee religieuse hartstochten oplaai den, hetgeen op zich zelf een ernstige be dreiging was voor de gewenschte natio nale eenheid. In den godsdienststrijd heeft W. v. O. ook voor zijn persoon zijn standpunt bepaald, hij schaarde zich bij de Calvinisten naast de Roomsche Ne derlanders niet tegenover hen. Hij heeft zich in zijn strijd tegen Spanje ongetwij feld gesterkt gevoeld door den wensch om de Nederlandsche protestanten te verlossen van de Spaansche Inquisitie, maar hij heeft later ook steeds zijn in vloed aangewend om dejtrouw gebleven Katholieken in de Nederlandsche gewes ten tegen protestantsche vervolging te beschermen. Al slaagde hij daarin niet altijd als gevolg van de felle volksreacties in den religieusen strijd dier dagen en van de brute zeden van ons oude Geu zenvolk. Willem van Oranje heeft de saam- hoorigheid van ons volk niet willen wrochten door het tot een voorgeschre ven eenheidsgedachte te dwingen, maai de basis van de volkseenheid, welke hij wenschte, was de geestelijke vrijheid, gepaard aan ruime begrippen van ver draagzaamheid. Daaraan is het te danken, dat het volk, thans na vier eeuwen, hoe verdeeld hel ook moge zijn naar religie en partijschap gemeenschappelijk den Vader des Va derlands kan herdenken. VOETBAL. C. A. B. I—S. S. C. 3 1. Vroolijk wapperden Zondag de rood witte vlaggen boven de nieuwe tribune op het voetbalveld. Te verwachten was, dat een groot aan tal bezoekers bij de promotiewedstrijd van C. A. B. aanwezig zou zijn, maar een zoo groot aantal hadden we niet ver wacht. Het was een mooi gezicht die bijna volle tribune en de dichte rijen toe schouwers rond het veld. Het is dan ook in alle opzichten een bijzondere dag vooi onze C. A. B.ers geworden, waartoe in niet geringe mate de 3-1 overwinning op de Steenwijkers heeft bijgedragen. Wanneer om ruim 2 uur de bal aan het rollen gebracht wordt klinkt reeds dadelijk een oorverdoovend gejuich op van de talrijke Steenwijker supporters, onmiddellijk gevolgd door nog luider ge juich van de C. A. B.-supporters. D*r zil spanning in de lucht en op bijna elke goedgerichte bal wordt onmiddellijk ge reageerd. Het spel krijgt hierdoor een eenigszins zenuwachtig karakter. Er zit nog te weinig samenspel aan weerskan ten. C. A. B. is iets sterker en bij een goede aanval gaat de bal over. Aanval op aanval volgt thans waarbij C. A. B steeds in de meerderheid. Verschillende corners voor C. A. B. leveren ook geen doelpunt op. Een corner voor C- A. B. wordt mooi voor doel geplaatst, schopt Bosma hoog over. Jammer voor de kans. Dezelfde speler maakt nog een blundei door bijna voor open doel naast te trap pen. Dan na eenig heen en weer getrap weer een mooie aanval van C. A. B. Dé Jong zet fijn voor, Auke staat juist op de goede plaats en de bal ligt in het - net, 1-0. De aanmoedigingen vanuit de tribune en rond het veld zijn nu niet van de lucht. Het is weer een aanval van C. A. B. de bal ontglipt de keeper en mei hulp van een S. S- C.-speler belandt de bal in het doel. 2-0. Nog een mooie aanval van C. A. B. gaat door buitenspel verloren. Rust gaaf in met 2-0 voor C- A. B. Na de rust weer hetzelfde spelbeeld, ’n enthousiast spelend C. A. B.-elftal eh éen zich op forsch spel instellend S. S- C. De scheidsrechter de heer W. Karsten van Sneek houdt evenwel de teugels Strak. Zoo nu en dan komen ook dé Steenwijkers opzetten, maar hun plaat sen is te slecht afgewerkt. Onze keepei heeft daardoor niet een drukke dag, maar wat te verwerken valt wordt rus tig en kalm verricht. Bij een S. S. C.- overtreding geeft de scheidsrechter pe nalty waaruit de derde goal ontstaat, 3-0. Het spel wordt er nu niet beter op en het kan een gelukkige gedachte ge noemd worden, deze wedstrijd door een bekwamen scheidsrechter te doen leiden, hulde voor diens correct werk. Er wordt aan weerskanten nog op volle kracht gewerkt. Ook S. zet er alles op tenminste de eer te red den en eindelijk gelukt het hun uif een scrimage voor het C. A. B.-doel een doel punt te maken. Met C. A. B. in de meerderheid komt dan ten slotte het einde. Laten we ons voor deze keer onthou den van een nabetrachting. Het lijkt ons beter voor den eindstrijd alle gevoelig heid te vermijden en bovendien kunnen we vertrouwen, dat de elftal-commissie de fouten van ons elftal ook wel gezien heeft. Zoo juist vernemen we, dat de beslis singswedstrijd C. A. B. IS. S- C. Zon dag a.s. ’s middags om half drie op hef Black-Boys-terrein te Sneek gespeeld zal worden. Al de geruchten omtrent veranderingen in het C. A- B.elftal moeten nog even worden opgeschort. Officieel zullen we Vrijdag hieromtrent mededeelingen kun nen doen. ’s Morgens twaalf uur speeldde C. A. B. II tegen Freno I. Doordat het 2e elftal eenigszins verzwakt was door de reser- ve-spelers voor den middag, is deze wed strijd niet zoo interessant geworden, als we dit van C. A ,B. II gewoon zijn. Hel verband was een beetje zoek. Bij de rust was de stand 1-0 voor Freno en het tweede gedeelte heeft hierin geen ver andering gebracht. Nieuwe zaak. Naar wij vernemen zijn de met bijstaand huis van de fa. aan den Sneekerweg alhier, onderhands aangekocht door den heer D. Boontje, die er binnenkort een autogarage in hoopt te openen. Hierdoor zal dit deel van den Snee kerweg ongetwijfeld verfraaid worden. Ooievaars terug. Op de boerderij van Wijbrandy o.d. Bolsward zijn Zaterdag j.l. de ooievaars teruggekeerd, als voorboden van war mere dagen. Vergadering A.R. Kiesvereen. In het vergaderlokaal aan de "öast- huissingel sprak Vrijdagavond voor bo vengenoemde Kiesvereen. de heer Zijl- stra. Nadat de voorzitter, de heer O. Eerd- mans, de vergadering met gebed ge opend had, de spreker een woord van welkom toegeroepen had en gewezen op de ernstige plicht van eiken kiezer zijn stemplicht te begrijpen, werd het woord verleend aan den redenaar van dezen avond, den heer Zijlstra. Spreker is van meening, dat we thans een zeer ernstige tijd beleven. De revo lutie gedachte wordt alom gelanceerd en vooral de partijen die leven bij de re volutionaire gedachte zijn met hun tijd verlegen. Bij alle vrijzinige partijen is dat het geval. Zeker, onze toe komst is nog onzeker en we weten niet wat deze ons nog brengen zal, maar dit is wel zeker dat de eeuwige beginselen weer zullen moeten zegevieren. Na den oorlog hebben we een geheel nieuwe staatsinrichting gekregen, de grenzen vervagen, de tronen wankelen. Het Christelijk Europa heeft hier een taak te vervullen. Spreker wijst in dit verband op de activiteit van Japan tegen de Westersche beschaving. In onzen tijd zoekt de mensch naar zekerheid, omdat het uitzicht op de eeuwigheid verloren gaat. Op de vraag: wat is de mensch? struikelt de moderne wereld over een groote leegte. Men weet hierop geen ant woord en vooralsnog dit antwoord niet gegeven wordt, zoolang zal er ook niet een oplossing gevonden worden voor de wereldcrisis. Het Darwinisme heeft de mensch op een dwaalspoor gebracht, daarom gaat de vraag van onze jongere generatie uit naar meer licht. Door de onbevredigd heid wil men zooveel mogelijk genieten van de goederen dezer wereld. De Chris telijke mensch heeft die wereldsche be vrediging niet noodig, omdat bij hen leeft een hooger ideaal. Wanneer we blijven leven in een Cal vinistische samenleving, dan is ons leven niet moeilijk, omdat we ons einddoel we ten. De revolutie echter wil de souverei- niteit van God uit de samenleving ban nen. Een tweede gevaar van onzen tijd is de loochening der zonde. Maar de zonde is eenmaal in de wereld. In het socialis me vinden we deze stelling, maar even goed in het fascisme In onze eeuw rafelt men de Schrift uit om deze te gebruiken tot hun eigen werk. Het heeft in den loop der jaren heel wat moeite gekost de A.R. beginselen weer in het openbaar leven ingang te doen vinden. Na Bilderdijk, Groen van Prinsterer en Kuiper is de Anti-Revolu- tionaire partij weer gegroeid tot X/,Q deei van onze bevolking. Hoe is de politieke toestand thans? Het liberalisme met zijn idealen is niet veel van terecht gekomen. Ook het so cialisme schenkt geen bevrediging. Hel socialisme heeft zijn tijd gehad en vooi het liberalisme maalt de molen wat lang zamer, omdat men daar nog steeds iets van de Christ, beginselen vasthoudt. Men is verlegen met den nieuwen tijd en daar om geeft het fascisme aan een deel van die partij weer nieuwe bevrediging. Spreker wijst hier op Duitschland en Rusland. Alleen wanneer de bodem dooi een slappe regeering is klaar gemaakt kunnen deze stroomingen een ideaal scheppen. De A.R. partij heeft daarom in deze dagen een groote roeping te vervullen. Niet alleen nationaal, maar internatio naal. Ten slotte wekt spreker de jonge- ren op met vernieuwde werkkracht te arbeiden aan Gods Rijk op aarde. De 1 wereld is vol despotisme en tyrannie. Ons volk zoekt naar een krachtige volks- Alle soorten prima Verlaagde prijzen. OROOTZAND SNEEK [F 2. Leesgeld fr. p. P- per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Bnitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBL A waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1