Opening Tweede Kamer. ElasileKen Kousen Autoverhuur III. V. d. UIER FF De Bolswardsche Courant en Westergoo HOFSTEDE f Een „Swan“ Vulpenhandel A. J. OSINGA KLEINE MENSCHEN. KLEINE DINGEN BOLSWARD - Tel. 86 53ericfit! No. 37 Uit den Omtrek Ill OFFICIAL FORD DEALER Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. Jaargang Woensdag 10 Mei 1933 en A Spreker hield een boeiende rede vooiraala bij betrokken zijn, die echter aan FLORIS C. (Nadruk verboden). Paard op hol. D. voor de Winsum Welsrijp A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Mei 1933. Wegens vertrek van den heer C. j. Binnekade naar elders, is in het kiescol lege van de Ned. Herv. kerk alhier be noemd de heer D. Visser. Tot kerkvoogd in de vacature-Binnekade is gekozen de heer J. Wijnia. de regeering de verzekering hebben ge geven van hun trouw. De strijd in het Oosten. Japansche hoofdkwartier deelt 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 2. 3- 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. No. Hitzum Strikt gesproken zijn er dus geen geen kleine menschen, geen kleine din gen, alles is belangrijk, alles wat we denken en doen, vanwege de rimpeling die het veroorzaakt, de reactie die het teweegbrengt bij anderen. En wat kan in dit licht ons standpunt inzake de groote problemen van onzen tijd zijn? Iemand in de Free Press herinnerde er onlangs aan, dat de schriftuurlijke geschiedenis van Mozes veel gelijkenis vertoont met den huidigen tijd. Een volk had onder zijn leiding door de woestiji getrokken tot het eindelijk aan den rand van het beloofde land stond. En nog was het volk twijfelmoedig'en in de wilder nis en vreesden zij, dat Kanaün bijna een droom was. Lijkt dat niet veel op ons moderne le ven? De naties zijn door een wildernis Sneek Onze s(tadgenoot|, de heer Joh. van Akkeren slaagde te Amsterdam voor de diploma’s als voetspecialist en pecidure aan het instituut Belinfante voor weten schappelijke voetverzorging. De heer van A. is de eerste gediplomeerde voetspe cialist van bovengenoemd instituut al hier. gegaan, met af en toe slechts een oase. Soms schenen we aan den rand van een beloofd land te staan en werden we ge sterkt door de verklaring, dat de wel vaart nu „just around the corner’’ vlak om den hoek was. De menschen zijn echter altijd sceptisch geweest ten aan zien van het land van overvloed en van uit de wildernis hebben ze „verspieders” uitgezonden en commissies... we hebben handelsconferenties, ontwapeningsconfe- r,envies, vredespacten en schuldencom missies gehad. Sommigen hebben goede tijding teruggebracht, andere slechte tij ding, terwijl de millioenen menschen nog in de wildernis zijn, verward en twijfel moedig, niet wetend, wat de volgende stelling, stap zal zijn. Zullen we over den Jor- daan trekken en het nieuwe land in bezit nemen, of zullen we terugkeeren naar de economische en moreele wildernis? Natuurlijk gaan we den Jordaan over! Maar we kunnen dat alleen doen, als we bereid zijn de offers van onze oude systemen en oude opvattingen te-bren gen, de offers van onze oude, zelfver- genoegde levenswijzen. We zijn hier niet alleen voor ons gemak, onze veiligheid, ons plezier, het hoofddoel in het leven is niet om rijkdom op te stapelen, onver schillig of we daardoor anderen mis schien van het noodigste berooven. We hebben de reuzen van gelddorst en zelf zucht, die niets geven om de hongerende duizenden en de millioenen in de wilder nis der werkloosheid, te bestrijden. En dan zullen we het beloofde land binnen gaan... g klasse werden: A. Boonstra, T. Abma, R. Hiemstra en J. de Boer. Van de 2e naar de 3e klasse G. Nor- der, terwijl tot de 1ste klasse werd toe gelaten G. Ennema. broken, indien slechts de gouden pen aanwezig is, 25 °/0 reductie op den prijs vande „Swan”naaruwkeuze 7 Mei 1933. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeenten van Winsum en Baard is wegens vertrek van den heer F. Wiersma te Baard, tot diaken aldaar benoemd de heer Sj. Wassenaar. een aandachtig luisterend publiek. Hij noemde Prins Willem den grondlegger van onze vrijheid en den geloofsheld bij uitnemendheid. Het muziekkorps „Concordia” ver leende hare zeer gewaardeerde mede werking. DE ADMINISTRATIE Alle soorten prima Verlaagde prijzen. GROOTZAND SNEEK Geen mensch wordt voor zich zelf alleen geboren; Wie al leen voor zich zelf leeft, leeft voorn iemand. QUARLES. De beste en zekerste manier waarop we onze medemenschen kunnen dienen is niet zoozeer door iets voor ze te doen, dan wel door de beste, reinste, nobelste wezens te zijn, die we ons kunnen voorstellen. FRANCIS POWER COBBE. Wij menschen kunnen ons onder be paalde omstandigheden zoo nietig en klein voelen, zoo onbeteekenend en onbelangrijk, zoo heelemaal niets en dan kunnen we wel eens verzuchten: och, wat geeft het nu of wij al ons best doen, om de wereld beter te maken, het helpt toch niets. Maar hoor eens, juist die-menschen die zich soms zoo erg klein voelen, zijn de slechste nog niet Nee, nee, hun invloed ten goede is veel groo- ter dan ze meenen, en in ieder geval dui zendmaal grooter dan van diegenen on der ons, die zich nimmer klein voelen, doch altijd groot en voornaam, en groo ter en beter en voornamer dan hun medemenschen. Wat het dus geeft of U»al het aller beste denkt over de menschen om U heen en over de zaken der gemeen schap? Wel, meer dan u denkt. Laten we U daarpm eens een hart onder den riem steken. Wel eens gehoord van die steen die in het water geworpen werd? Nu dan, een steen werd in een heele groote vijver geworpen en er ontstond een rimpeling in het water, een kring, die langzaam aan al wijder en wijder werd. Wat kan nu zoo’n enkele steen doen, nietwaar, in zoo’n groote vijver? Ja, Ja, maar na een poos bereikte toch die kleine rimpeling in het groote spiegelende wateroppervlak ook den versten oever van den vijver. Welnu, al kunnen we dan geen storm veroorzaken in den maatschappelijken vijver en het water in geheel nieuwe ba nen dringen, laten we dan maar tevre den zijn met ’n steentje te zijn en ’n rim peling teweeg te kunnen brengen, die ten slotte toch ook den oever bereikt. We kunnen, hoe nederig onze maatschappe lijke positie ook moge zijn, toch eerlijk en diep nadenken over de zaken der ge meenschap en moedig uitdrukking geven aan onze idealen van rechtvaardige re geering en bestuur, aan ons standpunt ten aanzien van de maatschappelijke vraagstukken in onze omgeving. Die in vloed kan toch niet verloren gaan, even min als die rimpeling van het water ver oorzaakt door dat steentje, tot het steentje onverrichterzake kon terugkee ren. ma en 13 en 14 Y. de Vries. Was het eerste gedeelte van deze wed vlucht snel, de rest kwam langzaam af zakken. Toch waren ’s avonds de mees ten thuis en is ook deze wedvlucht zoo goed als zonder verliezen afgeloopen. Van (de adsjpirantleden behaaldej de heer J. Vallinga den eersten prijs, deze duif arriveerde 10.9.57, terwijl de heel Foekema 2de werd om 10.31.36. Zondag a.s. wedvlucht vanaf Maas tricht. Deze wedvlucht is tevens de eerste wedvlucht, uitgeschreven door afd. K (Friesland) van den algemeenen Bond van Postduivenliefhebbers. Inkorven Vrijdagavond 6 uur in het café de Groene Weide van den heer Van der Werf, Sneekerpoort. Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. Cubaard Cand. J. de Vries te Nijland heeft be dankt wjoor het (beroep Haar de Ned. Herv. gemeente alhier. Wij maken onze abonné’s er op attent, dat bij verhuizing niet alleen het nieuwe, maar ook het oude adres moet worden opgegeven. Formulie ren hiervoor zijn aan alle postkan toren te verkrijgen tegen cent per stuk. Mei 1933. De Vakschool voor Meisjes te Frane- ker mag zich in een steeds voortgaande bloej verpeugep, gboal^ blijkt uit het groote aantal leerlingen, dat die school bezoekt. Voorwaar een zeer nuttige in- waar de meisjes, behalve in de vakken van de gewone lagere school ook onderwezen worden in vakken van meer huishoudelijken aard, als naaien, knip pen, koken en dergelijke. Ook in ons dorp is men ten zeerste ingenomen met dezó inrichting, gezien het aantal leerlingen dat uit ons schoolressort de school be zoekt. De vorige cursus bedroeg dit aantal 5, terwijl ook thans 5 aan de nieuwe cursus deelnemen. Overgeplaatst van de le naar de 2de Algemeene staking afgekondigd. Volgens mededeelingen van het mini sterie van binnenlandsche zaken betreft het een poging van monarchistische ele menten om, tezamen met syndicalistische vakvereenigingen en militairen, de regee ring Azana ten val te brengen en het parlement te ontbinden. Het schijnt, dat het door de syndicalis ten uitgegeven stakingsparool voor ge heel Spanje van kracht blijft, zoodat ver wacht kan worden, dat heden een alge meene onwettige staking zal aanvangen, voor zoover het de syndicalistische ar beiders betreft. Medegedeeld wordt nog, dat de zeven de brigade, welke te Valladolid in gar nizoen is. Inbraak in een slijterij. Zondagavond is ingebroken in de slijr terij van den heer N. de Louw op den Heuvel te Oss. De heer De Louw, die dit pand alleen bewoont, was afwezig, terwijl zijn dienstbode haar vrijen avond had. De dieven hebben dit waarschijnlijk gewe ten. Zij zijn de woning binnengedrongen door openbreking van een deur. Toen de dienstbode om half twaaii thuis kwam en de deur wilde openen, bemerkte zij, dat die van binnen gegren deld was. Zij is toen naar een nabijge legen hotel gegaan, waar zij dacht den heer De Louw aan te treffen. Deze was hier echter niet, waarop het meisje terug is gegaan naar de woning. Bijt haar nadering zag zij een man door het huis sluipen. De dienstbode heeft zich toen naar het hotel gespoed en daar de marechaussee opgebeld. In ’t huis heeft de marechaussee ech ter niemand meer aangetroffen. Het ge- heele huis bleek te zijn doorzocht, terwijl de inventaris overhoop was gehaald Dé brandkast was aan de achterzijde open gescheurd. Een bedrag van 300 gulden wordt ver mist. voor 3|4 van den prijs Ruilaanbod, tijdelijk geldig. Tegen inlevering van een vulpenhouder onverschillig 6 Mei 1933. Hedenmiddag had alhier een motor ongeluk plaats, dat goed afliep. Bij. de z.g. Waeksenserbocht vloog de motor van den heer van der H. uit de bocht en belandde met zijn berijder in de berm sloot. Met een nat pak en den schrik kwam de bestuurder deze keer vrij. Met vereenigde krachten werd later ook de motor op het droge gehaald. 6 Mei 1933. Toen de veehouder F. alhier zijn knecht met paard en wagen naar het land gestuurd had voor het verrichten van eenige werkzaamheden, kwam laatstgenoemde met de geheele „katte- bak” in de bermsloot terecht. Voor den bestuurder moest geneeskun dige hulp worden ingeroepen. Dokter Hoekstra van Baard verklaarde dat de knecht zijn arm had gebroken. 5 Mei 1933. De Willem van Oranje herdenking, welke hier plaats vond, was druk be zocht. De voorzitter heette den spreker, den heer Johs. Robijns van Leeuwarden, har telijk welkom. Het mede, dat de Japansche troepen in den nacht van Zondag op Maandag de Chi- neesche stellingen bij de rivieren de Loean en de Sjieho na een krachtig ar tillerievuur hebben bestormd. Japansche bombardementeskaders hebben met 35 toestellen aan den strijd deelgenomen. Zes Japansche torpedojagers en een kruiser zijn Maandag uit Tsjinwangtau vertrokken om een aanval te ondernemen op de vesting Takoe. In kringen van het Japansche ministe rie van oorlog wordt verklaard, dat het verloop der militaire operaties zou kun nen leiden tot de bezetting van Peking en Tientsin. In het bizonder zal er op worden gelet, dat buitenlandsche belan gengroepen geen schade zullen onder vinden. waarin opgenomen Een autodief aangehouden. Zaterdagmorgen vervoegde zich aan een garage te Oss een persoon, die een auto wenschte te huren. De garagehouder gaf hem een auto mede. Toen hij ’s avonds nog niets van zijn huurder had gehoord en zijn auto nog niet terug was, kreeg hij argwaan. Hij waarschuwde de gemeentepolitie, die de recherche te Den Haag opbelde; daar de huurder voorgegeven had naai die stad te willen gaan. Gisteren werd de eigenaar van den vermisten wagen opgebeld door een ga ragehouder in Den Haag, die zeide een auto gekocht te hebben van een man, die hem verdacht voorkwam. De benoodigde papieren waren niet in den wagen aan wezig geweest. De garagehouder had 70 gulden be taald en voor het verdere een cheque afgegeven, waarmede de verkooper zich bij een bank kon vervoegen. De politie werd ingelicht en toen de verkooper zich gisteren aan de bank ver voegde, werd hij gearresteerd. Hij zal op transport gesteld worden naar Oss. Liefdesdrama te Nièuwwolda. Donderdag heeft zich te Nièuwwolda een liefdesdrama afgespeeld, waarbij twee jonge menschen levensgevaarlijk zijn gewond. Om half tien keerde de 22-jarige ar beider Ernst Haan met zijn meisje, de 20-jarlge E. Hartman, wonende in Nieuw Scheemda, die in Nièuwwolda in dienst betrekking is, van een bezoek aan haar ouders, per fiets naar huis terug. Onderweg kregen beide een woorden wisseling. omdat het meisje de verloving wilde verbreken. Dicht bij haar woning sprong Haan plotseling van zijn fiets, greep een re volver en lost drie schoten op zijn verloofde. Twee kogels gingen door het lichaam heen en kwamen er aan den voorkant weer uit, de derde bleef echter in de borst zitten. De dader heeft hierna het wapen tegeri zich zelf gericht. In levensgevaarlijken toestand zijn beiden naar het Academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. Men vreest voor hun leven. Vereenigde vergadering van de beide Kamers op Dinsdag 9 Mei tot opening van de Buitengewone Zitting der Staten-Generaal. Bijeenroepingsuur 12.45. De heer De Vos van Steenwijk die het voorzitterschap bekleedt, opent, nadat de leden der Staten-Generaal zich in de ver gaderzaal der Tweede Kamer vereenigo hadden, des middags te kwart voor één de vergadering en doet den Griffier van de Eerste Kamer voorlezen 'n Koninklijk Besluit, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedu rende de buitengewone, zitting, welke heden zal aanvangen. De voorzitter benoemt een commissie, welke den Minister van Binnenlandsché Zaken in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. Deze commissie bestaat uit de Eerste Kamerleden Slingenberg, Téi Haar en Janssen de Limpens en dé Tweede Kamerleden Duymaer van Twis» Bongaerts, Van Dijk, Dr. Vos en Slote- maker de Bruine. De Minister van Binnenlandsche Za ken, Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck, kort daarna in het gebouw aan gekomen, wordt door de Commissie in de vérgadering binnengeleid, neemi plaats achter de ministerstafel en houen de volgende openingsrede: De Koningin heeft mij opgedragen deze buitengewone zitting van de Sta ten-Generaal te openen. Den dag, aan de stemming verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voorafgaan de, hebben de Ministers, Hoofden der Ministerieele Departementen, hunne por tefeuilles ter beschikking van de Konin gin gesteld. De Koningin heeft hun verzoek in overweging genomen en de Ministers uit- genoodigd zich inmiddels te blijven be lasten met de behandeling en afdoening zoo mogelijk, van de loopende zaken. De Koningin hoopt, dat het U gegeven zij, in deze zitting, welke slechts kort van duur zal zijn, tot heil van ons Vaderland onder Gods leiding, werkzaam te zijn. In naam der Koningin verklaar ik de buitengewone zitting van de Staten- Generaal te zijn geopend. De Minister van Binnenlandsche Za ken verlaat daarna, voorafgegaan dooi de Commissie, de vergaderzaal. Dé Voorzitter sluit, nadat de Com missie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde vergadering. Monarchistische neigingen in Spanje. Sedert eenige dagen liepen er te Ma drid geruchten omtrent een poging tot een monarchistische samenzwering. Ge neraal Godet, oud-chef van den genera- len staf en verscheidene officieren wer den gearresteerd, naar het heet als voor zorgsmaatregel. Nader meldt men hieromtrent, dat er een complot op groote schaal is ontdekt dat ten doel had de regeering omver te werpen. Generaal Godet werd gedeporteerd en was volgens dit nadere bericht reeds op weg naar Las Palmas op de Canarische eilanden. Generaal Orgaz zou naar Portugal gevlucht zijn. Er zouden verscheidene andere gene- Toen de veehouder J. H. onderweg naar het land was, om aldaar de koeien te melken, had het paard voor den melk wagen flink de gang er in, totdat het beest aan den Oosterenderweg plotse ling onstuimig zijwaarts sprong met het gevolg, dat de wagen tegen een paal botste, terwijl de bestuurder zoodanig tegen den grond werd gesmakt, dat hij een. schouder-ontwrichting opliep en derhalve eenigen tijd rust z!al moeten nemen. Wommels Ongeval. 5 Mei 1933L Hedenmorgen, toen de chauffeur eenei melkauto op den terugweg van de zui velfabriek zijnde de karnemelk, wei en ondermelk bij de respectievelijke vee' houders zou afleveren, werd deze functie een oogenblik overgenomen door een verdienstelijk personage, welke evenwel door een klein ongemakje de auto in de bermsloot reed, nabij „de Klieuw”. Hoewel hevig ontdaan wist de jonge bestuurder spoedig te stoppen, wat ech ter niet kon verhinderen, dat de inhoud der bussen verloren geraakte. Wonde: boven wonder bleef de materieele schade welk merk, gebruikt of ge- bij ingedeukte spatborden, terwijl geen persoonlijke ongelukken zich voordeden. Met een kraanwagen van Van dei Werf uit Bolsward wist men de auto spoedig weer op het droge te brengen. Onweer. 6 Mei 1933. Een kort onweer ontlastte zich heden ochtend boven ons dorp, wat gepaard ging met hevige stortregen. Gedurende een oogenblik was het lich ten niet van de lucht. Ofschoon men aan vankelijk meende, dat dit zonder meet was afgeloopen, bleek, dat het nogal zeei dichtbij was geweest, daar van den vee houder W- G. Heeg een koe in de weide werd getroffen en gedood. POSTDUIVENNIEUWS. Zondag 30 April werd een begin ge maakt met het wedvlucht-programma vanaf het station Wijhe, 90 K.M. Het was zqker geen ideaal vliegweer, de lucht was zwaar bewolkt wat zeker van in vloed is op de snelheid der duiven. Na bijna 2 uren vliegen bereikte de eerste duif om 9.51.44 haar hok, eigenaar Bangma. Y. de Vries, 10.0.44 uur. D. Hoeben, 10.6.44 uur. D. Hoeben, 10.18.41 uur. Jn. Gerritsma, 10.19.23 uur. D. Ruiter, 10.21.13 *uur. Th. de Jong 10-23.47 uur. D. Hoebebn, 10-34.54 uur. A. Bangma, 10.34.59 uur. Jn. Gerritsma, 10.36.11 uur. 11 en 15 werd P. v. d. Zee; 12 en 14 J. Gerritsma; Th. de Jong 13, 19 20; D. Ruiter 16 en 24; D. Hoeben 17; A. Bang ma 18; D. Bangma 21 en 23. ’s Avonds waren allen weer present; zoodat de eerste wedvlucht zonder ver liezen is afgeloopen. Van de adspirantleden behaalde de heer Foekema den eersten prijs, zijn duif arriveerde 11.48.32. Zondag j.l. had de tweede wedvlucht plaats vanaf Boxmeer, afstand 160 K.M. Ook nu hadden de vogels een zwaai bewolkte, lucht, toen ze om 8 uur in vrijheid werden gesteld. Toch bereikten de eersten een flinke snelheid aangezien de wind mee was. De eerste duif arriveer de 10.9.2, eigenaar D. Bangma, wat een snelheid is van 75 K.M. per uur. D. Hoeben, 10.9.19 uur. D. Bangma, 10.11.3 uur. D. Hoeben 10.11.6 uur. D. Rêiter, 10 14.32 fftr. D. Bangma 10.21.7 uur. A. Bangma 10.25.22 uur. P. van der Zee, 10.32.11 uur. D. Ruiter, 10.37.29 uur. Th. de Jong, 10.45.37 uur. No. 11 werd Th. de Jong; 12 A. Bang- ligt, -bij het complot betrokken Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1