i. m. siisn, sieeh HET ADRES DOOR RRILLEH Autoverhuur lil. V. d. UIEBFF De Bolswardsche Courant en Westergoo f ElaslieKen Kousen HOFSTEDE BOLSWARD - Tel. 86 Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Wie leest advertenties? Uit den Omtrek Woensdag 24 Mei 1933 No. 41 29^£ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 81! OFFICIAL FORD DEALER Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 en Exmorra Ferwoude Winsum Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. advertenties in de bladen den, te zijn: arbeidersklasse middengroep beter-gesitueerden De overeenkomstig Zwemschool. De temperatuur van het water is he denmiddag 19 gr. C. 23 Mei. Door stemgerechtigde lidmaten van de Ned. Herv. Kerk te Exmorra en Al- lingawier is beroepen (toez.) de heer De Groot, candidaat te IJmuiden. Wommels Vreemde nestplaats. Wat ongetwijfeld zelden voorkomt is, dat een koolmeesje de brievenbus van den timmerman G. als nestplaats heeft gekozen, terwijl deze tevens iederen dag wordt gebruikt. Zeer zeker een merkwaradigheid uit het vogelleven. 21 Mei. Ter opening van het seizoen en be gunstigd door prachtig zomerweer, hield 21 Mei. Gistermiddag had tusschen Winsum en Spannum een ongeval plaats, dat slechter had kunnen afloopen. Het boe renknechtje van den veehouder H. uit IJtens, vervoerde een paard via Win- 3um naar Dronrijp. Vlak bij den drie sprong IJtens-Spannum-Winsum kwam een vrachtauto aanrijden. Door een on- verwachten zijsprong van het paard werd dit door de auto gegrepen en met het knechtje, dat zich aan manen en nek van het dier had vastgeklemd een eindweegs meegesleurd. Het paard bleek deerlijk gewond en voor het knechtje moest direct geneeskundige nulp worden ingeroepen. Diens toe stand is thans redelijk wel! Nijland Aangenomen naar Haskerhorne in de Ned. Herv. Kerk door candidaat J. de Vries alhier. Voetbal. De beslissingswedstrijd om het kam pioenschap voor C. A. B. II is Zondag morgen tegen Grouw op het Black Boys terrein te Sneek gespeeld. Onze spelers hebben gewonnen met 21 en hebben hierdoor het goede voorbeeld van C. A. B. I gevolgd. Bravo voor deze prestatie. We hebben in dit najaar van onze C. A. B. II nog menige mooie wedstrijd te zien. 21 Mei 1933. In de hedenmorgen gehouden gods dienstoefening werd door Ds. Spijker boer aan de gemeente bekend gemaakt dat hij gisteren, Zaterdag, telegrafisch beroep had ontvangen naar de Herv. gemeente te Midwolde. op voorschrift van H.H. Oogartsen Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. lagere opbrengst geven en anderszijds de werkloozen-uitkeering steeds meei geld vraagt, moeten B. en W. komen met enkele begrootingswijzigingen, die dooi de leden werden goedgekeurd. De Loco-Burgemeester vestigt er nog eens de nadruk op, dat de gemeente-fi- nanciën een niet rooskleurig beeld ver- toonen en aller medewerking moet wor den ingeroepen om een op den duur sluitende begrooting te krijgen. Wil de gemeente-huishouding niet vast loopen dan is dit een der grootste zor gen van den komenden tijd. De wethouder van Krabbendijke. Betreffende de aanhouding vajn een landbouwer te Krabbndijke, die tevens wethouder dier gemeente is, wordt be» richt: De aangehoudene is eenigen tijd ge leden failliet verklaard. Zaterdag werd te Middelburg de verificatie-vergadering gehouden. Daarbij is gegleken, dat de man ongeveer 85000 gulden had verduis terd. Hij zou een inwoner van Krabbendijki wijs gemaakt hebben, dat hij met dezen samen twee nieuwe huizen aldaar kon koopen, als deze hem vierduizend gul den gaf. De huizen zouden onmiddellijk met een winst van enkele honderden guldens weer verkocht kunnen worden. De vierduizend gulden zijn aan den wethouder uitbetaald, maar huizen heeft hij nimmer gekocht. Dit gaf den officie» van justitie te Middelburg aanleiding last te geven tot aanhouding van den man en toen deze per trein Middelburg wilde verlaten werd hij aan het station gear resteerd. Later werd hij voor den officier van justitie geleld en naar het huis van be waring te Middelburg overgebracht. Te water geraakt 20 Mei. Toen een meisje van den bakker D. K. alhier zich hedenmiddag per rij wiel op de trekweg bevond, wilde zij op eenig geroep achterom kijken, waar door zij het stuur kwijtraakte en in een oogwenk in de Bolswardervaart terecht kwam. Hoewel hevig geschrokken, kwam het meisje er evenwel zonder noemens- waardige blessuren af en werd spoedig door hulpvaardige voorbijgangers op het droge gebracht. Kaatsen. De eerste officieele wedstrijd in dit seizoen is weer gehouden en wel te St. Anna Parochie. Deze eerste wedstrijd is weer gewonnen door het partuur K. Kuiken, R. Werkhoven en Sj. Helfrich, de premie door het partuur G. Zaag- mans, N. Bijlsma, K. de Jager, waar van Bijlsma is een Bolswarder. Ook voor onze kaatsers zet het seizoen dus goed in, temeer nu ook W. Bosma te Baard de tweede prijs wist te behalen. De nieuwe ijsvereeniging. Naar wij vernemen is dezer dagen de Koninklijke goedkeuring verkregen op de statuten van de onlangs alhier opgerichte nieuwe ijsvereeniging. Vermoedelijk zullen, nu de plannen tot het daarstellen van een nieuwe ijsbaan wel zeer binnenkort iets meer vastere vormen aannemen. t Evenals vorig jaar organiseert het Drankweer-Comité afd. Bolsward haar jaarlijksche Blauwe Week, en wel van 29 Mei t.m. 2 Juni. Het programma ver meldt o.a., straatpropaganda met zang en sprekers, de traditioneele optocht en verder een meeting in het Park met medewerking van declamators. I huisvrouwen gaven 4912 tot antwoord, dat zij regelmatig advertenties in d° bladen lezen. Al wil dit niet zeggen, dat pl.m. 92 der huisvrouwen alle adver tenties leest, wel beteekent het, dat prac- tisch iedere huisvrouw regelmatig de advertentie-pagina’s der bladen door ziet. Een zeer belangrijk gegeven! Zou men nog kunnen veronderstellen, dat bepaalde klassen van de bevolking eerder of minder geneigd zijn adverten ties te lezen, de cijfers geven ook hier weer inzicht. Verdeeld over de drie klassen der bevolking de arbeiders klasse, de middengroep en de beter gesi tueerden bleken de percentages waar in door huisvrouwen van deze groepen gelezen wer- waarln opgenomen POSTDUIVENNIEUWS. Zondag 14 dezer had de wedvlucht plaats vanaf Maastricht, afstand 246 K.M. Om 7 uur werden de vogels gelost met een sterken tegenwind wat de aan komst heel wat vertraagde; de eerste vogel bereikte haar om 12.43.16 uur, eigenaar A. Bangma. Als 2e volgt dan D. Hoeben, 12.43.40, 3e I. Gerritsma 12.54.11, 4e. IJ. de Vries 1.00.32, 5e A. Bangma 2.10.31,, 6e D. Bangma 2.17.36, 77e D. Bangma 2.23.48, 8e D. Bangma 2.28.46, 9e D. 3angma 2.42.16, 10 D. Ruiter 2.46.42, Ie D. Bangma 2.50.30, 12e A. Bang ma 3.02.12, 13e IJ. de Vries 3.35.53, 14e IJ. de Vries 3.36.10. Verder D. Ruiter 15 en 18, I. Ger ritsma 16, 17, 19 en 20. Zondag j.l. had de wedvlucht plaats vanaf Vilvoorde (België), afstand 249 K.M. Om 7 uur had de lossing plaats met Oostenwind en helder weer. Daar wij op een mooie vlucht re kenden, was het binnenkomen der vo gels traag met vele verliezen. Franeker Verkeersactie in Franeker. De actie om het toenemend éénrich tingsverkeer, niet om, maar door Frane ker te krijgen, wordt energiek doorgezet. Voor alle winkelramen (een enkele uit gezonderd) hangen reeds plakkaten met iet duidelijke opschrift: „Het verkeer loor Franeker”. Verder hebben Vreemdelingenverkeer en de besturen van de beide aldaar be- taande Middenstandsvereenigingen in ’en gecombineerde vergadering besloten om a s. Dinsdagavond in de Koornbeurs aldaar een vergadering te houden, voor alle ingezetenen toegankelijk, waarin door verschillende sprekers behandeld zal worden een drietal onderwerpen, die betrekking hebben op het dempen van grachten, uit geschiedkundig, hygiënisch en economisch oogpunt bezien. Wanneer de vergadering zich dan voor het dempen van de grachten uitspreekt, zal een adres aan den gemeenteraad gericht worden met het verzoek aan dat adres medewer king te verleenen. Óm zooveel mogelijk de aandacht van de ingezetenen op deze vergadering te vestigen, zullen één uur vóór den aan vang een zoo groot mogelijk aantal auto’s (waarschijnlijk een 100-tal) een tijd lang door de stad langs de verschil lende grachten rijden. Men krijgt dan meteen aanschouwelijk onderwijs in een toekomstig druk verkeer. Japansche troepen voor Peking. De Japansche troepen staan volgens een bericht uit Tokio op 3 km van Pe king. Volgens Japansche perstelegram-, men van het front zouden zij waarschijn lijk Maandagmiddag de stad binnentrek ken. Het Japansche ministerie van oorlog gelooft echter, dat een bezetting der stad zal worden vermeden. en als no. 1, D. Bangma 10.49.50, 2e A. Bangma 10.58.59, 3e P. v. d. Zee 10.55.31, 4e D. Ruiter 11.07.25, 5e D. Ruiter 11.15.24, 6e. A. Bangma 11.45, 7e I. Gerritsma 11.58.59, 8e Th. de Jong 12.12.6, 9e P. v. d. Zee 12.23.30, 10e D. Ruiter 12.33.23. Deze laatste vlucht was tevens een nationaal concours, uitgeschreven door de Snelpost Arnhem, waarvan wij de nadere uitslag later hopen bekend te maken. A.s. Zondag zal de wedvlucht plaats hebben vanaf Quievrain, weer een na tionaal concours. Inkorven hiervoor Vrijdag a.s. om 6 uur bij café „De Groene Weide”. 64.1 19.1 f In den nacht, voorafgaande aan den Hemelvaartsdag, zullen de nacht- posttreinen niet loopen. Gewone mailcorrespondentie vooi Ned. Indië, zoomede met een luchtdienst AmsterdamBandoeng te verzenden stukken, moeten Woensdag 24 Mei, uiterlijk 15.20 aan het kantoor geposi zijn om nog op Donderdag verzonden te kunnen worden. sB Alle soorten prima Verlaagde prijzen. W GROOTZAND SNEEK kl' De Parker Vulpen, de Blue-Band mar garine e.a. zijn typische voorbeelden van producten, die in slechts enkele jaren tijds tot algemeene bekendheid zijn geko men. Er zal geen verschil van meening over bestaan, dat deze bekendheid na tuurlijk behalve aan de goede kwalitei ten dezer producten, hoofdzakelijk te danken is aan de voor deze artikelen ge- maakte reclame, welke grooten deels uit advertentie-reclame bestond. Willen we het begrip „advertenties lezen” iets ruimer opvatten en er mede onder Verstaan het zien van de adver tenties, dan moet noodzakelijk uit het vorige volgen, dat vrijwel iedereen ad vertenties leest. En vraag nu eens aan 5 mannen of zij advertenties lezen. Tien tegen één, dat minstens 3 ervan beweren, ze nooit in te zien. Maar toch schrijven zij met een Parker- of Swan-vulpen, toch rooken zij Karel I sigaren, toch scheren zij zich met Gilette-mesjes, kortom den geheelen dag gebruiken zij artikelen, welker réclamé door hen zoogenaamd genegeerd wordt. En wat de huisvrouw betreft, behoeft ge slechts in de provisiekast te kijken om te weten of zij advertenties leest. Ge ziet er Van Houten’s of Droste’s Cacao, Douwe Egberts’ of Dijkstra's Koffie ol Thee, Maggi’s Soepen, biscuits van Ver- kade of Paitria, enz. Nagenoeg alleen producten, welke regelmatig en constant geadverteerd worden. Volgt uit het vorige, dat nagenoeg ieder advertenties leest, dan wil dit nog geenszins zeggen, dat de belangstelling ervoor even groot is bij man als vrouw terwijl ten aanzien van de soorten arti kelen natuurlijk een verdere nuanceering bestaat. De bijna onoverkomelijke moeilijkheid in het vaststellen van exacte gegevens omtrent het vorige schuilt in de psychi sche eigenschappen van den mensch. Vraagt men of iemand advertenties leest en krijgt men „Ja” tot antwoord, dan weet men iets positiefs, krijgt men „neen” dan wil dit alleen zeggen, dat de ondervraagde zich niet bewust is adver tenties te lezen, maar geenszins dat hij ze niet leest. De reclame heeft hier haar invloed uitgeoefend op het onderbewustzijn, wat door den mensch t.z.t. in een actieve handeling omgezet kan worden. De buitenlandsche litteratuur, speciaal de Amerikaansche en de Duitsche, geeft ons veel materiaal over het lezen van advertenties. Voor ons land is dergelijk materiaal echter slechts van betrekke lijke waarde, omdat deze cijfers geen rekening houden met het Nederlandsche advertentiewezen, noch met de Neder landsche mentaliteit. Een in ons land ingesteld onderzoek geeft echter wel eenigszins een inzicht in het lezen van advertenties door huis vrouwen. Met opzet zijn in dit onderzoek aan huisvrouwen de vragen gesteld, omdat uitgegaan werd van het feit, dat de huisvrouw de koopster is van de meeste artikelen. Van de 5352 ondervraagde Makkum Donderdagavond hield het departe ment Makkum van de Maatsch. tot Nut van ’t Algemeen eene vergadering, waarin diverse huishoudelijke zaken behandeld werden. Deze bijeenkomst was slecht bezocht. Na het openingswoord van den voor zitter, den heer L. S. van der Burg, kreeg de secr., de heer J. P. Tichelaar gelegenheid de notulen der vorige ver gadering te lezen. Deze werden onver anderd vastgesteld. Het woord was dan aan de biblio- De eersten waren wel aardig op tijd theekcommissie, die bij monde van den heer J. Terpstra verslag uitbracht. De ontvangsten bedroegen f 339.771/2, de uitgaven f315.80, terwijl het batig sal do bij de reserve kwam, zoodat deze thans f 130.84 bedraagt. Aan leesgeld was ontvangen f 29.(ruim 2500 boe ken waren uitgeleend), terwijl er 63 nieuwe deelen waren aangeschaft. Ook het rapport, dat namens de jeugdwerk- commissie werd uitgebracht, luidde gunstig. Vervolgens bracht de penningm. van het departement, de heer T. Toornstra financieel verslag uit, waarbij bleek, dat de ontvangsten f 819.761/2 bedroegen en het nadeelig saldo, dat vorig jaar f44.50 bedroeg, thans f 14.521/2 beliep De diverse rekeningen werden door de daartoe benoemde commissies accoord bevonden. Hierna bracht de heer G. Esser een uitvoerig rapport uit van de door hem bij gewoonde districtsvergadering, voor welke vergadering hij als afgevaardigde werd herkozen. Eveneens werd herbenoemd mej. G. Tichelaar in de bibliotheekcommissie en Werden hierin benoemd mej. J. Doele en de heer R. Weggemans. In het bestuur werd gekozen de heer B. Tuinstra zulks in de vac. L. S. van der Burg, die niet herkiesbaar was. Tot slot werd besloten na eenige discussie, dat het departement bij de verkiezing van hoofdbestuursleden zal stemmen op de nummers 1 der aanbevelingen. Bij de rondvraag bracht de heer Ti chelaar een woord van dank aan den heer L. S. van der Burg voor de goede leiding en aangename samenwerking, waarna laatstgenoemde de vergadering sloot. Wonseradeel. Vergadering van den Raad der gemeente Wonseradeel op Zaterdag 20 Mei. Deze spöedeischende vergadering was belegd tot afdoening van enkele punten, waarvan uitstel niet gewenscht was. Voorzitter was de heer Weerstra, Loco-Burgemeester. Van de ingekomen stukken vermelden we navolgende besluiten: Aan D. D. van den Berg te Exmorra wordt ’n tegemoetkoming verleend in de kosten, verbonden aan het bezoeken van de R. K. School te Bolsward door zijn dochtertje. Eveneens aan R. van der Sluis te Lollum. Toegestaan wordt aan de R. K. school te Makkum de aanschaffing van ver schillende leermiddelen. Een adres uit Pingjum waarbij wordt geprotesteerd tegen de ingevoerde straatbelasting, wordt voor kennisgeving aangenomen, evenals procesverbaal van boeken en kas gem.-ontvanger en ver slag van de Vereen, tot expl. van het Fr. Volkssanatorium, over 1932. Besloten wordt de huurprijs van tuin grond gij de gemeente-woningen te ver lagen lot 1 cent per vierk. M. Tot lid in het Orgaan voor steun ver- leening wordt met 13 stemmen benoemd de heer Weerstra. Tot onderwijzer aan de O. L. School te Makkum wordt benoemd de heer Dirk Pauls te Den Haag; no. 1 van de voor dracht was inmiddels elders benoemd. Tot onderwijzeres idem mej. de Smit te Sas van Gent, Doordat velschillende belast!"“'en een A dve r te n ti n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. 91.6 91.6 93.1 advertentiepagina’s vormen dien- een der belangrijksté deelen van de courant, zelfs de belang stelling voor stadsberichten en foto-pa- gina’s gaven maar iets hoogere percen tage’s dan de belangstelling voor adver tenties. Ongetwijfeld is er een differentieering in de belangstelling voor advertenties, welke in verband staat met het aangebo den artikel. Ook ten deze geven de cij fers van het bedoelde onderzoek eenig licht. Zoo werden o.a. gegevens ver gaard over de belangstelling in de bladen voor de befaamde familieberich ten, voor vermakelijkheids-advertenties en voor de advertenties van warenhui zen en magazijnen. Zeer interessant was het resultaat dat er als volgt uitziet: Arbeidersklasse Middengroep Beter-gesitueerden (resp. Familieber. Verm.h. Warenhuizen) Tot slot, wat moet nu verstaan wor den onder het lezen van advertenties? In eerste instantie beteekent het niets anders dan dat de advertentie een prik kel geeft, dus de aandacht weet te trek ken een aandacht, welke door psycho logen op tijdsduur werd gemeten en bleek te varieeren van ca- 1—8 seconden. Blijkt de persoon, wiens aandacht ge trokken is, belangstelling voor het aan gebodene te hebben, dan eerst wordt de advertentie gelezen in de strikte beteeke- nis van het woord. En de tijdsduur hier van is geheel willekeurig. Men ziet hieruit, dat „Wie leest adver tenties” een onderwerp is, waar veel meer aan vastzit dan in een kort artikel tje kan gegeven worden. H. J. H. HERMENS. de kaatsvereeniging Winsum en om streken, hare eerst ledenpartij. Er werd in 2 klassen gekaatst. Winnaars in de eerste klasse werden IJ. Bouma en M. J. Lettinga, beiden te Winsum, terwijl de tweede prijs be haald werd door L. Bonnema en Arend Roorda alhier. Als overwinnaars in de tweede klasse kwamen uit het strijdperk te voorschijn de kaatsers M. Terpstra en H. Fran kena alhier, terwijl de premie gewon nen werd door Jan Koopmans te Leeu warden en P. Frankena te Winsum. De prijzen waren fraaie luxe-voor- werpen. j DIPLOMA V.D. VER.^J Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l’/a ct. Buitenland 2y<i ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 85-6 86.7 84.2 WIJ GEVEN GAARNE ALLE GE- WENSCHTE INLICHTINGEN. 81.— 41.7 86— 72.8 DE JONG s NIEUWSBLAD ---

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1