De Bolswardsche Courant en Westergoo F 29^± Jaargang Woensdag 31 Mei 1933 No. 43 GIST. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 I en 31 Makkum Tjerkwerd Bondspartuuf. a.s. om 6 uur bij Ho” Witmarsum worden door de kaatsers Arum FLORIS C. (Nadruk verboden). A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Kaatsen. Voor de afd. Makkum zal het partuur R. Hibma, R. Brandsma en M. van der Molen uitkomen op de op Pinkster maandag te houden bondskaatspartij. 27 Mei. Het partuur dat op den a.s. Bonds wedstrijd onze afdeeling vertegenwoor digen zal, bestaat uit de kaatsers Rients Bakker, Andries Rienks en Klaas Jepma. Plezierboot met 120 passagiers gestrand. Een naar de wereldtentoonstelling te Chicago varende pleizi^rboot, 120 passagiers onder wie 40 vrouwen aan boord had, is tengevolge van storm ge strand. Alle opvarenden werden gered, gedeeltelijk in reddingbooten, gedeelte lijk door een Amerikaansch kustwacht-1 schip. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. ;e- tet 27 Mei. Hedenmiddag tegen 6 uur ongeveer werd aan de westkant van het vaarwa ter de Kromme Sloot alhier, luide ge roepen: help, help. De heer Jan Kunst, die aan de overkant woont, doch zich vanuit Makkum huiswaarts zou begeven en op den hoek van de woning van A. Wijnia gekomen zijnde, hoorde de roep, er ligt een kind in ’t water. Zonder zich te bedenken spoedde hij zich naar de bewuste plaats, sprong in het vaarwa ter en mocht het genoegen smaken, de drenkeling, die reeds zinkende was, te grijpen en naar den wal te brengen. Later bleek dit een zoontje te zijn van S. Kooistra, in die buurt woonachtig. 28 Mei 1933. Op de a.s. Bondskaatspartij op Pink- ster-Maandag te Franeker zal onze afd. Witmarsum £N. K. B.) vertegenwoordigd 2. ij Gerrit Zaag- mans, Frans v. d. Vliet en Ruurd Rien- stra. Vreemdelingenverkeer. Bovengenoemde afdeeling van de Ver. Handel en Nijverheid heeft enkele weken geleden een circulaire doen bezorgen bij de Bolswardsche zakenmenschen, waar* in een bijdrage gevraagd werd voor een reclame-campagne in Noord-Holland ten opzichte van het vreemdelingenbezoek aan Bolsward. Die circulaire heeft aan het voorop gezette doel beantwoord en reeds is een flink bedrag binnengekomen, waarvoo'i de Commissie reeds thans advertenties voor het bezoek aan Bolsward plaatst Die activiteit van onze zakenmenschen mag ons zeer zeker verheugen en wt mogen met zekerheid veronderstellen dat zij die tot nu toe niet die circulaire heb ben teruggezonden, deze week aan de heeren die deze zaak persoonlijk bij komen aanbevelen ’n gunstig oor zullen verleenen en spontaan een grooter oi kleiner bedrag voor deze in ons aller be lang opgezette reclame-campagne be schikbaar te stellen. Zwemschool. De temperatuur van het water is he denmiddag 16 gr. C. ningingen van Bolsward. Het Geheel- onthouderskoor „De Blauwe Vaan” zong een tweetal liederen, get: „Mar, o mar” en „Bolle südenwyntsjes waeije”. Ds. van Niftrik van Schraard sprak een bezielend woord. Wat het publiek betrof ontbrak het niet aan belangstelling. Aan de Contróle-post Hotel „De Prins” alhier, hebben zich tezamen in de dagen 25, 26, 27 en 28 Mei 143 deelnemers aan de Vijf-Provinciën- Tocht aangemeld. Hieronder waren auto-, motor- en een gewone wielrijder. Aan de oproep tot deelneming aan dezen tocht is dus goed gehoor gegeven, zoodat de stem men van de besturen van de V.V.V. te Medemblik e.a. niet tevergeefs hebben geklonken. geheel een schitterend effect. De firma Boersma en Zelle die deze nieuwe vin ding toepaste, komt een woord van lol toe voor haar keurig werk. De groote ingebouwde koelkast wordt niet meer door ijsblokken, maar door een electrische installatie op temperatuur ge houden. Niet alleen dat de in een kelder inge bouwde motor deze koelkast verzorgt, ook de groote toonbank wordt door een speciale inrichting door diezelfde motor afgekoeld. Voorzoover we thans reeds een indruk kunnen weergeven, is deze nieuwe sla gerij een der best geoutileerde uit onze stad en omgeving. We wenschen den ondernemer dan ook van harte veel succes toe. Vermelden we nog, dat het werk is uitgevoerd door de fa. Huitema alhier en de electrische installatie door de fa. Hof man alhier. De Blauwe Week. Maandagavond is de blauwe week- actie ingezet met een optocht van de ver schillende drankbestrijdersvereen. De publieke belangstelling was niet buitengewoon groot, maar moeten we voor het grootste deel stellen op reke ning van het auto-ongeval aan de Markt straat. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van het Drankweer-Comité om a.s. Donderdag een parkavond te beleg gen, waar o.a. onze bekende stadgenoot F. van der Spoel en den heer Kuipers van Ijlst, bekende declamators, eenige stuk ken zullen reciteeren, zoowel in luim als in ernst. Het bekende muziekgezelschap „Absit Invidia” zorgt voor de noodige muziek en de heer Bergsma van Franeker vooi een korte speech. Eenige schitterende tableaux staan mede op het programma, zoodat zeer zeker, gezien dit rijke en varieerend programma wel veel volk zal trekken naar ons schoone Juliana-park. 27 Mei 1933. Tot machinist aan de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „Witmarsum” is be noemd de heer E. Hoekstra te Bartle- hiem. Mede op het drietal stonden dë heeren J. Ypenga te Oudega (Sm.) en v. d. Zee te Woudsend. Er waren 50 sollicitanten. En laat er in de blijdschap van vriendschap vroolijk ge lach zijn en een deelen van genoegens. Want in den dauw der kleine dingen wordt het hart verfrischt. KAHLIL GIBRAN. Aan dat onoogelijke, weinig indruk wekkende, maar toch zoo werkzame en nuttige goedje: het gist, is al menigmaal een pennevrucht gewijd en we danken er een van de simpelste doch meest be zielende gelijkenissen aan. Er zit ook zooiets bemoedigens en opmonterends in in de gedachte, hoe dat kleine klontje gist den heelen schotel doet rijzen, hoe een oogenschijnlijk klein en onbeteekenead ding als het ware de heele omgeving kan opheffen, hoe wij, al lijken we erg klein, en nietig tegenover onze groote omge ving, dikwijls een zegen en inspiratie voor allen om ons heen kunnen zijn. Wanneer... onze gedachten maar van de juiste, goede kwaliteit zijn, levenwek kende gist... die doet rijzen en opheft... Wanneer onze neigingen in die rich ting gaan, wanneer we voor onze be scheiden krachten, ’n zegen en ’n zonne straal zouden willen zijn, dan is de eer ste vereischte, dat we blijmoedigheid verwerven. Want 'van een somber of streng of misprijzend gelaat gaat weinig vroolijks, weinig verheffends uit, terwijl een waarlijk blijde glimlach, afspiegeling van waarijk blijde gedachten, op menig pad een onverwachte lichtstraal kan werpen. Dat verwerven is nu niet zoo’n heel gemakkelijke taak en het is ook geen ondiep, ondoordacht, hol optimis me. We dienen te beginnen met allerlei romantische illusies en fantasieën en bittere vooroordeelen overboord te wer pen. Want we moeten ons zelf niet voor het lapje houden en meenen dat we ge lukkig en blijmoedig kunnen zijn door het onderhouden van valsche droomen en illusies en dwaasheden en afkeer. Zelfs al meenen we om ons heen een wereld te zien, die bijna ondragelijk schijnt, dan staat het ons beter om moed te houden, kop omhoog, en voort te gaan met vasten wil; en bovenal, ervoor te waken dat onze tegenspoeden geen noo- delooze schaduwen werpen op anderer levens. Sommigen van de sterken onder ons hebben de ambitie gekoesterd een wel doener van de wereld te worden bevon den. Welnu, aldus gaf iemand onlangs in Great Thoughts den raad, als die wensch iets voor U beteekent, weet dan dat zelfs de armste en minst begaafde de verwezenlijking ervan kan bereiken, door het toegewijd aankweeken van die blijmoedigheid waarvan ik sprak. Want zooals het kleine stukje gist den gehee- len schotel doet rijzen, zoo is degeen, wiens blijmoedigheid, ingeboren of ver worven, zonneglanzen verspreidt, overal waar hij gaat, een van de weldoeners van deze wereld Maar we moeten daarbij goed in het oog houden, dat we niemand iets mogen opdringen, zelfs ook onze vriendschap of vriendelijkheid niet, in een alleszins begrijpelijke doch onjuiste zucht om te overheerschen, ook al meenen we het nog zoo goed. Want heel juist zegt Ja mes Reid, dat menige zoogenaamde vriendschap verstoord wordt, doordat een van beide partijen de stille wensch koestert om te overheerschen. Wat wij liefde noemen, kan soms door die zucht naar macht bedorven worden en zoo kan onze genegenheid voor den ander soms slechts de voldoening van onbe wuste trots worden. Zoo ontstaat soms een gespannen toe stand tusschen ouders en kinderen, om dat we probeeren ze tot ons evenbeeld te maken, of meer nog, tot dat wat we zelf niet konden zijn. „Wat zij liefde noemde,” zegt een schrijver van de moe der in een van zijn boeken, „was slechts haar welbehagen in het steunen van haar zoon op haar.” Hij was slaaf, geen vriend. Dat teekent de situatie heel dui delijk, het laat zien, hoe de soms onbe wuste neiging tot overheerschen, de vriendschap verstoort. Dan wordt de vriendschap en de blijmoedigheid van de levenwekkende, opheffende eigenschap pen ontdaan, dan wordt het gist krach-: teloos en waardeloos zoo niet erger. Hel gist is maar zoon nederig, nietig, klein ding, dat gansch niet op den voorgrond treedt of overheerscht. En dat moet het blijven. Omdat het anders den hee len schotel bederft. En dat zou juist hei tegenovergestelde zijn, van wat wij be reiken wilden. Een auto te water. Maandagmiddag omstreeks half zes stond op de Marktstraat ongeveer vooi de Apotheek de Vijzel, een geelgekleurde auto, eigen aan den heer H. te Sneek, in ruste. De inzittende twee heeren waren, den een wat sigaren, de ander een notitie boek gaan koopen. Door nog onopgehelderde oorzaak is de wagen langzaam op drift geraakt, blijkbaar waren de remmen niet genoeg aangezet. Een der heeren diegene die het notitieboek kocht, zag, buitengeko men de wagen langzaam achteruit rijden, maar meende dat de andere bestuurder in de wagen zat. Toen de auto evenwel hoe langer hoe dichter de tramrails na derde, in de richting van het water, be greep deze heer dat er met de wagen iets niet in orde was. ’t Was toen echter reeds te laat de auto te bereiken, omdat de wagen meer gang kreeg, en zoodoende met een salto mortale bij den hoogen wal neer plofte. In een oogwenk stond het aan beidé kanten van het water zwart van men- schen. Spoedig werd de kraanwagen van den heer van der Werff opgehaald, maat hiermee was de wagen niet bij den hoo gen wal op te krijgen. Men heeft toen een bok op den wal kant geplaatst en met een westontakel de auto opgetrokken en zoo weer op den beganen grond gebracht. De wagen zag er, toen ie boven water hing, nogal gehavend uit. Tot laat in den avond bleef het publiek met belangstel ling de reddingspogingen van den auto volgen. deeling K. Inkorven Vrijdag r café „De Groene Weide”. Wommels Drankbestrijding. 26 Mei 1933. Hedenavond plus minus half 8 arri veerden alhier in twee groote autobus sen het Bolswardsche Drankweercomité met de bedoeling In een openlucht sa menkomst propaganda te maken voor de zaak der geheelonthouding. Vertegenwoordigd waren de afdeelin- gen: Ned. Ver. tot afsch. van Alcoholh. Dr., Nat. Chr. Geh. Ver. en Goede Tem pelieren. Na een voorwoord van den voorzitter van bedoeld comité werden ter opluis tering door het onthouderskoor „De Blauwe Vaan” uit Bolsward een paar liederen zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht, waarna het woord werd ge voerd door Ds. van Niftrik, Ned. Herv. pred. te Schraard. Spreker schetste de aanwezigen de alcohol als een gevaarlijke vijand, een Opening nieuwe zaak. Aan de Marktstraat opent de heer J. B. Eerdmans morgen, Woensdag, een nieuwe slagerij. We hebben heden, Dinsdagmorgen, eens een kijkje genomen en alhoewel er nog zeer druk gewerkt wordt, de zaak voor elkaar te krijgen en we dus nog niet een zuivere indruk van het nieuwe pand kunnen weergeven, is nu reeds tl zien, dat deze nieuwe slagerij een bui tengewone aanwinst voor deze winkel straat beteekent. Onder architectuur van den heer Van der Zee is het vroegere heerenhuis, be woond door den heer F. Oosterbaan, om- getooverd tot een naar de meest moder ne eischen des tijds ingerichte slagerij. Van buitenaf maakt dit winkelpand een prettigen indruk met zijn geel ge kleurde tegelbekleeding. Houtconstructie is geheel verdwenen en door combinatie van beton, ijzer, te gels en glas, een werkelijk in alle opzich ten artistiek geheel verkregen. Het winkelinterieur is zeer hygiënisch ingericht, alles in helder witte tegeltjes afgezet met een hard blauwe band. Ook de toonbank die geheel is ingemetseld is geheel van witte tegels opgezet en ge dekt met een pracht marmeren plaat. De zoldering, het z.g. plafond, is iets nieuws voor Bolsward. Dit is geheel gi maakt van wit matglas en geeft aan h f Een oud-Bolswarder, thans te Montfoort, zond ons volgende uitslag: Op Donderdag! 25 Mei) Averd alhier onder groote belangstelling een biljart- seance gehouden door den bekenden Prof, de Biljart Max Theeboom, tegen speler de alhier bekend staande sterke speler Y. H. Galama. Er werd gespeeld 600 carambole, cadre tegen 200 caram boles cadre. Deze partij werd door ketsen in de laatste serie door den heer Y. Galama verloren, waardoor de partij werd be ëindigd met de schitterend gespeelde slotserie van 187 punten door M. Thee boom. De uitslag was als volgt: M. Theeboom 600 punten, 18 beurten gemidd. 33.3. Y. H. Galama 195 punten, 17 beurten, gemidd. 11-4. 29 Mei 1933. Zondagmiddag hield Ds. H. van Rijs van Vianen een afscheidspredikatie voor zijn vader Ds. J. van Rijs alhier, die wegens ongesteldheid zelf niet in staai was om afscheid te nemen. Na gemeenschappelijk gezang en ge bed hield zijn Eerw. allereerst een ko^ toespraak aangaande de 36-jarige ambtsbediening van zijn vader. Dat au voor spreker wel een zware plicht was omdat op een dag als deze hij met wee moed in het hart was gestemd. Als tekst was gekozen Openb. 63 11 „Ziet, ik kom haastiglijk, houd wat gij hebt opdat niemand uwe kroon neme.” Deze tekst werd duidelijk uiteengezet. Spreker vergeleek de gemeente Tjerk werd en Dedgum met de gemeente te Fiadelphia. Nadat de verklaring van de tekst was beëindigd, werd in korte trek ken nagegaan hetgeen Ds. J. van Rijs in zijn 36-jarige ambtsbediening had on dervonden. Vervolgens bedankt Z.Eerw. uit naam van zijn vader allereerst Ds Eerhard van Workum voor het vele wat hij gedaan had tijdens zijn ziekte, Ds. Tammens van Parrega voor de aange name vriendschap die Zijn Eerw. had betoond aan zijn vader en de verdere huisgenooten en de ring Workum vooi de prettige verstandhouding die er thans heerschte. Verder aan kerkeraadsleden en aan al len die eenig ambt bekleeden. Ook aan de gemeenteleden en verdere belang stellenden die blijk hadden gegeven van meeleven. Toen Zijn Eerw. een ieder had be dankt, richtte Ds. van Binsbergen van Koudum namens de ring Workum, Ds. Tammens van Parrega, namens de gc- meente Parrega en Hieslum, waarvan Ds. J. van Rijs verscheidene keeren con sulent was geweest en Ds. Eerhard van Workum, die tolk was van de gemeente Tjerkwerd en Dedgum woorden van dankbare uiting. Op verzoek van den laatste werd staande gezongen Ps. 121 4, waarna Ds. van Rijs nog meedeelde op verzoek van zijn vader Ps. 72 11 te zingen, waarna de groote schare het kerkgebouw verliet. waarin opgenomen Het afscheid van Dr. Colijn als hoofd redacteur. Dr H. Colijn legt, nu hij zijn werk als minister-president is begonnen, den ar beid als politiek hoofdredacteur van „De Standaard” neer. Maandagavond heeft hij een afscheids woord in zijn blad geschreven. Daarin deelt hij aan het slot mede, hoe voortaan in den arbeid van den hoofdredacteur zal worden voorzien. Er treedt nu, evenals voorheen, ee’h commissie op voor de politieke leiding van het blad. Omtrent de samenstelling dezer commissie zullen binnenkort na-z dere bijzonderheden volgen. Met vol vertrouwen draag ik, aldus dr. Colijn, de politieke leiding van ons blad aan deze commissie over. Niet vooi altijd, naar ik hoop. Want als God mijl weg weer zóó leidt, dat ik van het ambt dat ik nu aanvaardde, weer vrij zal zijn, keer ik weer terug naar het blad, dat den dagelijkschen band legt tusschen mij en een zoo groot deel van ons Anti-Re- volutionair volk. Indien althans gezond heid en werkkracht mij daartoe in staat stellen. Blauwe Week. 27 Mei 1933. Hedenavond vond hier straatpropa- ganda plaats door de Onthoudersveree- vijand, die men niet, als andere vijanden de hand ter verzoening mag reiken, doch die om velerlei reden absoluut vernietigd diende te worden, waarom Spreker voor al matige gebruikers in overweging gat met de drinkgewoonten te breken, opdat zij een steun zullen zijn voor hen, die uit zwakheid tot onmatigheid vervallen. „Want,” zoo vervolgde Spr., „wij zijn immers verantwoordelijk, niet alleen vooi ons zelf, doch Ook voor onze mede- menschen, en vooral voor God.” Nadat het Blauwe Koor zich nog een keer had laten hooren, zette het gezel schap de tocht weder voort, teneinde nog eenige dorpen te bezoeken, om de ge- heelonthouders-ideeën te propageeren. De luisteraars hadden talrijker kunnen zijn. Groene Kruis, Hennaarderadeel. Door de afdeeling Hennaarderadeel van het Groene Kruis werd te Welsrijp een buitengewone ledenbijeenkomst ge houden onder leiding van den heer Kui pers, burgemeester dezer gemeente. In hoofdzaak was deze vergadering belegd, om door een definitief besluit uit te maken door welke wijkverpleegster de dorpen Welsrijp en Baijum zullen wop den bediend. Door de eenigszins afgelegen ligging dezer dorpen, was reeds eenige jaren mei de afd. Baarderadeel een overeenkomst gesloten, zoodat wijkzuster Weersma te Winsum deze dorpen bediende. Aan ge zien de financiële zijde zich in dezen liet voelen, kon deze regeling onmogelijk be stendigd blijven, zoodat het bestuur na rijp beraad een voorstel had gemaakt, in houdende afscheiding der dorpen Wels rijp en Baijum van de afd. Groene Kruis Hennaarderadeel, met dien verstande, dat deze dorpen voortaan ingedeeld worden bij de afd. Groene Kruis Baarderadeel. Genoemd voorstel werd druk bespro ken en ten slotte aangenomen, zoodat deze kwestie betreffende de wijkverple ging thans Is opgelost De nieuwe R-K. kerk aan de Groote Dijlakker. Nu een der ontruimde huizen voor de kerk is afgebroken, komt het front dei nieuwe kerk beter in het zicht en krijgt men den indruk dat dit groote werk met de noodige spoed wordt aangepakt. De muren zijn reeds op een flinke hoogte en bijna dagelijks zie je ze groeien. Een groot aantal metselaars en timmerlieden is aan di( werk bezig. Niet alleen de buitenmuren maar ook aan hei binnenwerk zooals sacristie, priesterkooi en zangkoor wordt geregeld gewerkt. Wanneer we eens een maand of drie ver der zijn, zal er heel wat van den uitwen- digen vorm te zien zijn. Naar we bij geruchte vernemen be staan er ook plannen tot het bouwen van een nieuwe pastorie, op de plaats waar thans de bestaande pastorie staat. Een voorloopige teekening moet reeds gemaakt zijn, waarbij de ingang, de z.g. hal, gedacht is aan de zijkant, dit is aan de kant van het kerkplein. Ongetwijfeld zal deze nieuwe pastorie zich beter dan de tegenwoordige aan sluiten bij de bouwtrant van de nieuwe kerk. Winsum Volksvermaken. 27 Mei. Ondervoorzitterschap van den heer P. Hiemstra, hield de vereeniging van Volksvermaken alhier hare jaarverga dering. De heer Wipstra las een keurig jaarverslag, waarna de heer A. Visser ekening en verantwoording deed van het financieele gedeelte. Er was een batig saldo van ongeveer f 18. De te houden volksvermaken werden vastge steld op Woensdag en Donderdag, 26 en 27 Juli a.s. De drie aftredende Com missieleden, de heeren H. v. d. Wijk, H. v. d. Sloot en A. Visser werden bij acclamatie herkozen. De heer D. Poel- stra werd gekozen in de plaats van den heer M. J. Lettinga, die voor de functie had bedankt. Nadat het bestuur van de vergade ring vrij mandaat betreffende de rege ling der volksfeesten had verkregen, dankte de voorzitter den heer Lettinga voor de wijze, waarop deze zijn taak als Commissielid steeds had opgevat en volgde sluiting der vergadering. POSTDUIVENNIEUWS. Zondag j.l. had de wedvlucht Quivrain plaats, afstand 320 K.M. Om half negen werden de vogels met Noord-Oosten wind gelost. Met-veel tegenwind bereikte de eerste voel haar hok om 3.19.45, eigenaar D. Bangma. D. Bangma, 332.34. D. Ruiter, 3.34.20. I. Gerritsma, 3 52.48. P. van der Zee, 3.53.55. P. van der Zee, 4.18.32. Y. de Vries, 4.28.41. Th. de Jong, 4.52.54. D. Bangma, 5.1.37. A. Bangma, 5.17.41. Verder 11, 12, en 13 werd A. Bangma. Zondag 4 Juni heeft de wedvlucht plaats vanaf Pont St. Maxeuse (Frank rijk) dit is een afdeelingsvlucht van af- 1* n DE JONG s NIEUWSBLAD Leesgeld fr. p. p. per halt jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2^ ct.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1