DE ANDEREN EN WIJ. Elastieken Kousen j HOFSTEDE f De Bolswardsche Courant en Westergoo ■I ■1 Diaconiehuis „Avondrust” MAKKUM. Stadsnieuws. 11111111 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Woensdag 14 Juni 1933 29^ Jaargang No. 46 en A bezoek verwach- een Mlllllllllllllllllllllll Verschynt Dinsdags- Vrijdagsavonds. De nieuwe ijsvereeniging. We meenen goed te doen even uwe bijzondere aandacht te vragen voor de ledenvergadering der nieuwe Ijsvereeni ging Donderdagavond, bovenzaal Timmc. Belangrijke besluiten zullen hier geno men moeten worden en door een des kundige zullen de grootsche plannen van deze nieuwe vereeniging worden uiteen gezet. We bevelen daarom deze vergadering in uwe bijzondere belangstelling aan. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagen ummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Vischwedstrijd. Zondagmorgen heeft de nieuwe ont- houdersvischclub haar eerste wedstrijd gehouden in de Makkumervaart achter Exmorra. Ondanks het minder gunstige weer is de wedstrijd goed geslaagd. Er werden 36 baarzen boven de wettelijke maat gevangen. Als bijzonderheid mag vermeld worden dat door J. Molenaar een schar van ongeveer 1 pond werd gevangen. De winnaars In dezen wedstrijd zijn als volgt: Wisselprijs: J. Molenaar met de dik ste baars. Ie prijs: L. Müller met 56 punten. 2e prijs: F. de Wit met 41 punten. 3e prijs: J. van der Zee met 37 punten. 4e prijs: F. Molenaar met 23 punten. 5e prijs: R. v. d. Schaaf met 21 punten. 6e prijs: J. Molenaar met 19 punten. Eenige dezer prijzen waren welwillend afgestaan door belangstellende Bolswar- ders. De inkwartiering te Bolsward. Vandaag, Dinsdag, kunnen we dit voor g Alle soorten prima Verlaagde prijzen. W GROOTZAND SNEER jg 9 Juni 1933. Hedenmiddag is alhier het nieuwe Dia coniehuis „Avondrust” officieel geopend en is men zoo vriendelijk geweest daarbij een paar verslaggevers uit te noodigen. Ongeveer 2 uur waren de genoodigden voor zoover ze aanwezig konden zijn, in de oude Diaconiekamer aan de Vleesch- markt bijeen. De consulent, de Eerw. Heer Ds. van Hoeven van Wons, opent de verg, met het voorlezen van Ps. 103 en gaat vooi in gebed. Hierna wordt het woord gegeven aan den Voorzitter Diaken den Heer H. v. d. Meer. Deze geeft hierin te kennen dat het hem een voorrecht is, een woord van welkom en van dank te richten voor de belangstelling die in dit oogenblik wordt betoond, wat in het bijzonder geldt vooi den consulent, doch eveneens voor dt aanwezige heeren Hemmes te Utrecht, Secr. der Federatie van Diaconiën en Middelhoven te Veenendaal, Penningm. Diaconale Armenzorg, van wien men zeer veel steun en voorlichting voor de stichting heeft mogen genieten. Sprekei meent hier ook niet te mogen vergeten de heeren J .van ’t Land te Groningen en Mr. F. A. Neleman te Rotterdam, aan wien, hoewel hier nu niet tegenwoordig zijnde, men veel dank verschuldigd is voor ’t vele wat zij voor de Diaconie vóór en tijdens de stichting van „Avond rust” zijn geweest. Verder worden door den heer H. v. d. Meer met dank en waardeering nog ge noemd de Edelachtbare Heeren B. en W. van Wonseradeel, waarbij ook de reeds naar Kampen vertrokken Burgemeestei L. K. Okma; de heeren Timminga, ge- meente-architect; Klijnsma, vertegen woordiger van het burgerlijk armbestuur; Ds. Los van Witmarsum voor het Clas sicaal Bestuur; de Herv. Vr. Vereeniging, Jongelings- en Jongedochtersvereeniging; de heer L. Reinalda te Leeuwarden, archi tect; J. Roosjen, aannemer te Zurich; P. de Boer te Akkrum, dagelijksch opzich ter; Br. de Vries te Makkum, schilder; F. de Vries en Zn. te Harlingen, instal lateur voor electra; Joh. Volkerts te Sneek, installateur centrale verwarming, K. A. Niermeijer te Leeuwarden in sani taire benoodigdheden; Wed Schaaf te Makkum in stoffeerderij; Bosgraaf te Bergum, S. Attema en Zn. te Makkum en P. Haarsma te Makkum, voor de aan leg en beplanting van het omliggende terrein. Kortom, allen die er het hunne toe hebben bijgedragen werden in de toedracht van den heer v. d. Meer her dacht We zouden nog vergeten den Heer H. Eisma te Bolsward als vertegenwoordi ger van het Provinciaal Kerkbestuur in Friesland. Wellicht is ons nog wel een der ge noemde namen ontgaan, doch dan is dit niet de schuld van den Spreker. Onder zeer genoeglijke samenwerking is ons gebouw „Avondrust” gesticht, waarvoor onzen oprechten dank hier wordt uitgesproken. Maar bovenal voe len wij ons gedrongen onzen God oot moedig te danken voor zijn groote zege ningen. Moge Hij ons verder helpen te gehoorzamen aan het gebod der barm hartigheid. Thans stel ik U voor samen eerst het nieuwe gebouw te bezichtigen en dank U voor de aandacht. In groote getale, dames en heeren, toog men nu naar de nieuwe stichting, alwaar men door Diakenen werd rondgeleid en ingelicht. Het interieur gaf in alle afdee- lingen een prachtigen aanblik en bewees dat men bij de stichting op alle benoo digdheden en gerieflijkheden had gelet. Er is een woon- en slaapkamer voor de Vader en Moeder. Een slaapkamer voor mannelijke verpleegden en een voor vrouwelijke dito, elk met zes ledikanten, I Bolsward ongewone ten. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld zal het regiment veldartil lerie hier tusschen 3 en 4 uur aanko men. De stukken geschut en caissons en andere zware wagens nemen direct de route langs de Kade, om over de Gast- huisbrug te gaan naar het z.g. Lange Land, waar ook zeer waarschijnlijk de keukenwagens enz. een plaats zullen vinden. De staf en wat daar onder militaire benaming bij behoort trekt met de mm ziek door de stad tot aan het stadhuis, waar onze Burgemeester deze groep zal ontvangen. Na afloop hiervan trekt ook deze groep naar de algemeene verza melplaats. De kwartieren voor de ko mende nacht zijn gister door een aantal manschappen gecontroleerd. Naar alle waarschijnlijkheid zal ’t vertrek Woens dagmorgen weer vroeg plaats hebben. Men kan dan vanuit hef Lange Land via de straten in het nieuwe stadsgedeelte, direct op den Sneekerweg komen. Ongetwijfeld zal dit ongewone bezoek veel belangstelling trekken. Kaatsen. Pas is het kaatsseizoen weer begon- pen of onze Bolswardsche kaatsers ont poppen zich op de verschillende wed strijden als ernstige concurrenten voor de prijzen. Bij de kaatspartij te Stiens behaalde het Bolswardsche partuur S. de Jong, Frijling en C. de Way een derde prijs. Veel beter echter hebben de jeugdige kaatsers K. Falkena, H. Timmer en J. de Haas het er bij de Dr. Damsté Jongens- kaatspartij te Huizum afgebracht. De eerste prijs, bestaande uit drie gouden horloges met afdeelingsmedaille werd door dit partuur gewonnen. Een mooie prestatie voor onze Bols wardsche jongelui en een aanmoediging om bij volgende wedstrijden de eer dei Bolswardsche Kaatsvereen. hoog te hou den. Hij die slechts geeft uit gevoel van verplichting, Die geeft niets als wat waarde loos goud, Wie zich zelf erbij geeft, geeft drievoudig verlichting, Zich zelf en z’n hong’rende naaste en... MIJ LOWELL. terwijl bovengenoemde acht kamers be stemd zijn voor betalende inwoners. Een ruime, mooi ingerichte conversatiezaal voor de inwoners. Een kamer voor dia- conievergaderingen. Een badkamer met douche-inrichting, een linnen- en dienst bodenkamertje, keuken, kelders voor provisie, brandstoffen en verwarming. Kortom, er is van alles wat voor een gemeenschappelijke samenleving noodig is. Onder de verpleegden troffen we slechts twee manspersonen en verdet grootste mannen en vrouwen, anen vrouwen. Eigenaardig trof het mij, dat die twee mannen, waarvan de oudste 87 jaar Adam en jongste Simeon heete. Twee bijbelsche namen waaraan eigenlijk een geschiedenis is verbonden. We vroegen de oudste, hoe het hem daar beviel, waarop hij antwoordde, heel best, doch ik kan zoo moeilijk loopen en mag toch zoo graag die mooie frisch-groene om geving hier bezichtigen. Voor hem dus een Paradijs. Simeon lag rustig in zijn bed en is blind, zich eigenlijk om niets meer bekommerende, schijnbaar in een rustige afwachting om heen te gaan in vrede, daar hij niets meer te wenschen heeft. Toen dan alles was bezichtigd, maak te men zich gereed tot terugkeer naar de oude Diaconiekamer, doch vooraf werd door den heer Hartog van Wit marsum een foto genomen van het heele gezelschap. In genoemde vergaderplaats stond de thee gereed, die door eenige dames werd rondgediend, terwijl op advies van den Voorz.-Diaken H. v. d. Meer, eerst het woord zou worden gevoerd door Ds. van Hoeven. Ds. begint met te zeggen dat hij, en wellicht allen met hem, zeer voldaan zijn over de bevindingen van de stichting „Avondrust”, daar dit gebouw aan alle eischen voldoet. En wanneer hij zegt, het oude is voorbij gegaan, ziet het is alles nieuw geworden, dan wil hij niet verge ten wat God ons heeft gegeven aan het oude gebouw, maar nu het nieuwe klaar is, wenscht hij het oude niet meer terug. Dit mag hij nu zeggen met dank aan God, want de Heere heeft ook in dezen geholpen en daarom zeggen wij het den psalmdichter na: ’k Zal met mijn gan- sche hart Uw eer vermelden Heer, U dank bewijzen. Wij danken ook de Diakenen voor de nieuwe stichting, die men den mooien naam van „Avondrust” heeft ge geven. Mijn wensch is, dat het voor ve len nog zoo mag zijn, dat het werkelijk rust mag geven, doch bovenal de rust voor de eeuwigheid. Hierna krijgt de Secr. Diaken de heer M. Jongema het woord. Deze leest eerst het opschrift voor, dat boven de ingang van het oude gebouw op een bord ge schilderd staat, ’t welk aldus luidt: Stok der ouden weesen Vader Goedheidsbron, fontein en ader Hoedt dit huis tot troost geschikt Voor de armen, al het kwade. Sterk d’lnwoners met genade Dat uw geest hun ziel verkwikt. De letters van dit gedicht hebben andere vorm dan nu wordt gebruikt en ook de indeeling der woorden verschillen bij de tegenwoordige wijze, doch het gaat ook meer om de kern die er in ligt. Het oude gebouw is gesticht volgens den datum op een ingemetselde gevel steen 1 Aug. 1767. Spreker deelt mede dat er over het vroegere beheer en de wijze van verple ging zeer weinig bekend is, maar omdat de tand des tijds het zoo heeft bewerkt, dat een zware vertimmering of een nieuw gebouw 'noodzakelijk was, Is het gelukt het laatste te bereiken. Reeds voor drie jaar werd er over gesproken om een nieuw gebouw te stichten. Men had al eens een stukje grond bezichtigd, maar tof den aankoop kon geen accoord wor den getroffen, doch ten slotte is men tot den koop overgegaan van het stuk grond waar nu de stichting is gebouwd. Et moest echter aan zeer veel formaliteiten worden voldaan, doch hoeveel drukte met verzoekschriften en velerlei bepalin gen er ook aan vooraf hebben moeten gaan, het is gelukt. Aan den architect Reinalda te Leeu warden werd het maken van eenige plan nen opgedragen, waaruit er een is geko zen welke met de bedoeling en de kosten van de Diaconie overeen kwam. Bij de aanbesteding werd het bouwen van de stichting gegund aan de aannemer J. Roosjen te Zurich en het verfwerk aan de schilder Br. de Vries te Makkum en wij hebben hedenmiddag gezien waf er tot stand is gebracht. Het administreerend diaken de heet R. M. de Boer doet nu een financieel ver slag over verschillende posten der kos ten, waaruit blijkt dat alles te samen de som van f 24.000.bedraagt. Hierna krijgt de heer Hemmes hef woord en spreekt zijn genoegen uit over Het Sacramentspel „Anno Bancto” te Amsterdam. Op 18 Juni zal in het stadion onder leiding van den heer Huib Luns een Sacramentsspel worden gegeven waar voor reeds meerdere maanden van voorbereiding zijn gebruikt De arbeid aan dit spel verbonden geweest is voor de artistieke leider dé heer Luns zoo veelzijdig geweest dat daarvan in een kort bericht onmogelijk een beeld is te vormen. De naam van dezen leider waar borgt evenwel een artistieke uitvoering. Bovendien zal Z.Hoogw. de Bisschop van Haarlem ’s middags een plechtig Lof in het stadion houden. Het zal ook mede deze plechtigheid zijn die duizen den Amsterdammers in het Stadion bij een zal brengen. Maar niet alleen uit Amsterdam, ook uit andere provincies maakt men zich op dit Sacramentsspel bij te wonen. Wij vestigen in dit verband even de aandacht op een advertentie in dit num mer van de fa. v. d. Zee en Groenhof, die met hun luxe autobus de gelegen heid open stellen dit groot^flie spel bij te wonen. schrikkelijk „braaf” leven? Met al dat „lieve” gedoe en gezemel over „liefde” en den „naaste” en zoo? Kom, kom, dat lijkt maar zoo: de kwestie is, dat we over die „liefde” en den „naaste” niet moeten praten en niet moeten „zemelen” doch alleen maar... ze diep in ons hart koesteren en bedrijven en stilzwijgend door daden tot uiting brengen. En dan nog dit: het eenigste wat waarlijk diepe en blijvende satisfactie geeft, is juist on zelfzuchtige opoffering. Vraag maar eens aan de waarin zij nu wel hun grootste vreugde en voldoening gevonden hebben. Onver anderlijk zullen zij aan die oogenblikken denken, waarin zij persoonlijk gemak opofferden en zichzelf gaven in den dienst waarin geen roem, geen geldelijk gewin, doch waarschijnlijk zelfs misken ning van motieven hen zou wachten. FLORIS C. het vlotte verloop met de stichting, ter wijl hij vol lof is over de inrichting van het gebouw, waarvoor hij een compli ment richt aan den architect en den aan nemer. In vroeger jaren, aldus Spr., moest al les geschieden in overleg met de Over heid, doch men heeft met die traditie kunnen breken. De inzichten zijn nu zoo veel anders dan vroeger, want waar men vroeger alleen de allerbehoeftigsten hielp, is het thans zoo, dat ook de min der behoeftigen tegen een matige ver goeding huisvesting kan worden ver strekt, waar zij een gezellig thuis kun-, nen vinden. De broeders in Makkum hebben bij al hun plannen steeds goed contact gehou den met de Federatie van Diaconiën. Vervolgens spreekt nu Ds. Los van Witmarsum namens het Classicaal Be stuur. Hij is blij dat men in Makkum zoo’n mooi huis heeft kunnen openen voor hen, die in een noodtoestand ver- keeren. Er is wel eens verzocht om eens enkele Zondagen in het jaar in de pre diking te wijzen op de moeilijke tijden, waarop is geantwoord dat dit zelfs ei ken Zondag behoort te gebeuren. Wij hopen dat dit mooie tehuis mag zijn tot zegen voor de gemeente. Wij hopen ook dat dit huis mag zijn tot steun van arme en oude menschen en dat de eere van dit alles mag worden gegeven aan God. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Reinalda. Deze wenscht aan de Diakenen geluk met het gebouw en ver zekert de aanwezigen dat de verstand houding tusschen diakenen en hem al tijd zeer goed is geweest. Ik heb ge tracht een goed en goedkoop gebouw te plaatsen. Ik dank U voor het vertrou wen in mij gesteld en voor het vertrou wen in den heer P. de Boer, onder wiens leiding alles is tot stand gebracht en die voor de aan hem toevertrouwde taak was opgewassen. Ten slotte spreekt nog de heer Klijn sma, vertegenwoordiger van het Burger lijk Armbestuur van Wonseradeel en brengt zijn dank voor de vriendelijke üitnoodiging. Met verwondering heeft hij het nieuwe gebouw bezichtigd, in het belang der zaak hoopt hij, dat het ge bouw geheel gevuld mag worden en dat het een plaats mag zijn van rust en vrede en tot eere van God. Daar nu niemand meer het woord vroeg, sloot Ds. van Hoeven met dank gebed en was hiermede de plechtigheid officieel geëindigd. Wanneer politieke zoowel als econo mische stormen de volkeren teisteren, wanneer de eene moeilijkheid zich op de andere schijnt te stapelen en ramp na ramp zich doet gelden, wanneer onrust en vrees, armoede en ontevredenheid, kortom wanneer allerlei tegenspoed schijnt te heerschen, dan vragen sommi gen zich wel eens af: hoe komt dat 'nu allemaal? Wat is de oorzaak van al deze sociale verwarring? Is dit ons opgelegd door een oncontroleerbaar wispelturig noodlot waarover we geen zeggenschap hebben, is het daarom onvermijdelijk en slechts in deemoedigheid te dragen en te aanvaarden als onafwendbaar? Of... zijn wij er schuldig aan, hoewel we het niet inzien en liever de schuld gooien op het „systeem” of op het „lot”? Tja, zie eens hier, als menschen dié aan al- goed en alwijs opperst Bestier gelooven, dienden we te beseffen, dat de bedoeling met de wereld goed is. En dus hebben we de oorzaak te zoeken in het feitt dat we op de een of andere manier van het goede pad zijn afgeraakt, den verkeerden weg hebben ingeslagen en als gevolg daarvan nu allerlei donkere paden door kruisen en moeilijkheid na moeilijkheid, ramp na ramp ondervinden, totdat we eindelijk als moede kinderen, gekneusd en geslagen, na veel schade en schande, weer het rechte pad terugvinden. Mis schien armer, maar in ieder geval wijzer, veel wijzer. Het zijn soms zulke onschuldig uitzien de zijpaadjes, die ons, oogenschijnlijk o zoo’n klein stukje om maar, van den hoofdweg, den rechten weg afleiden. De kwestie is bijvoorbeeld, dat we de goede wetten der rechtvaardigheid veronacht zaamd hebben in onze menschelijke ver houdingen. Dat we onze naasten niet hebben liefgehad, gelijk ons zelve. En dat we, in plaats van dezen Gulden Re gel, een wet van het Goud hebben heb ben opgesteld, het goud hebben laten re- geeren. Waarbij de Gulden Regel na tuurlijk geen plaats kon vinden Er moet natuurlijk een basis gevonden kunnen worden voor de oplossing van al onze sociale moeilijkheden en pro blemen. En die basis zal wel liggen in het verwerven van dusdanige gedachten, als bijvoorbeeld zijn neergelegd In de bekende woorden: „zalig zijn de nede- rigen van hart, zijn de barmhartlgen, zijn de relnen van hart,” enz. Omdat langs het pad van deze en dergelijke gedachten en gemoedsgesteldheden het einddoel van een ideale wereld slechts bereikt worden. En nu Is zulk een „ide ale” wereld natuurlijk een groot woord en vele van ons hebben er misschien niet eens een ook maar eenigszins vage voorstelling van hoe die ideale wereld er uit zou zien. Doch dan is het goed, het woord van een Stopford Brooke te bedenken, dat zegt, dat het slechts door een gelooven in, een liefhebben en vol gen van onbegrensde idealen is, dat de mensch waarlijk groot wordt. Welnu, laten we dan maar beginnen met zoo danig te leven, dat er inderdaad van ons gezegd kan worden, dat we het onbe grensde ideaal van een ideale wereld liefhebben. Dan worden we ten minste „groot”. En dan kan die ideale wereld ook niet ver meer zijn. Want een we reld met waarlijk „groote”, waarlijk goede, ruim denkende, liefdevolle, offer vaardige, onzelfzuchtige menschen erin, kan toch zeker niet anders dan een „Ideale” wereld zijn? Een vrij „taaie” geschiedenis, dit? Een vrij saai vooruitzicht, zoo’n ver- waarin opgenomen De marschroute van het 6de regiment Veldartillerie. Maandag vertrok uit Leiden het 6de regiment veldartillerie naar de Leger plaats bij Oldebroek en zal daartoe ge bruik maken van den Afsluitdijk. De marschroute is: 12 Juni. Vertrek pl.m. 6 uur pet spoor uit Leiden naar Schagen en van daar marcheeren naar Wieringen (in kwartiering). 13 Juni. Marcheeren van Wieringen over den Afsluitdijk naar Zurich en ver der naar Bolsward (inkwartiering). 14 Juni. Van Bolsward marcheeren over Sneek en Woudsend naar St Nico- laasga (inkwartiering). 15 Juni. Van St. Nicolaasga marchee ren over JoureHeerenveen naar Steen- wijk (inkwartiering). 16 Juni. Van Steenwljk marcheerer over Meppel naar Zwolle (inkwartie ring). 17 Juni. Van Zwolle marcheerer. naar de Legerplaats bij Oldebroek. De Inkwartiering is steeds zonder voeding; eten wordt verstrekt uit de keu kenwagens. Fourage voor de paarden wordt on derweg aangekocht. De sterkte van het regiment is pl.m 24 officieren, 50 onderofficieren en 200 korporaals en soldaten, benevens 180 paarden. Het regiment voert mede: 12 vuurmon den, 6 caissons, 2 keukenwagens, als mede goederenwagens, proviandwagens, rijwielen enz. Het doel is: het houden van een marschoefening, oefening betreffende in kwartiering, het houden van oefeningen onder den heenmarsch, enz. Van 1728 Juni verblijf in de leger plaats tot het houden van schietoefenin gen. Terug naar het garnizoen: per spoor. Het regiment staat onder bevel van den luitenant-kolonel J. E. Haitsma Mulier. Naar wij vernemen is het Badhuis al hier Dinsdagavond tot .10 uur openge steld voor de militairen die dan gratis een kuip- of douche-bad kunnen nemen. DE JONG s NIEUWSBLAD Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland V/a ct. Buitenland 2^i ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1