25 MERCURIUS HAVERMOUT De Bolswardsche Courant en Westergoo I Elastieken Kousen I HOFSTEDE I NOG IS HET TIJD. 29= Jaargang Woensdag 21 Juni 1933 No. 48 Stadsnieuws. Uit den Omtrek k CENT PER FONDSPAK Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A Ingezonden Mededeelingen NEDERLANDSCH FABRIKAAT la. c. c. mooie rijpere Arum Door Uw ABONNEMENTS GELD over het tweede half jaar vóór 1 Juli a.s. te storten op onze giro 87926 spaart U 15 ets. inningskosten. DE ADMINISTRATIE. A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. „Tijd” is een wonderlijk iets traag, als we hem „om” wenschen, uiterst snel als we hem behoeven. ’n Jaar of wat beteekent eigenlijk maat heel weinig in het leven. Wat is nu een jaar of watl En toch... ’n Jaar of wat geleden, toen voelden we ons nog krach tig en flink en daar was reden voor, want we waren nog jong en gezond. We waren vervuld van illusies. Dit zouden we doen en dat. Het een zouden we na streven en het ander. Wat leek de ouder dom nog ver af. Er zijn ten slotte echter maar enkele jaren noodig om de grens te passeeren, welke het jonge leven afsluit. Op een keer wordt men het zich ineens bewust, dat men nu ja, nog wel niet oud is, maar dat men het recht niet meer heeft om zich jong te wanen' of te noemen; men voelt zich plots op z’n retour... Dat is een min of meer ontgoochelende periode in het leven. Men komt tot het inzicht, dat men alle krachen behoeft om te behouden, dus om geen terrein meer te verliezen. Alle plannen, welke we een paar jaar geleden nog hadden een paar jaar geleden, toen we nog „jong” ■waren! moeten we laten varen. En daaronder was toch zooveel goeds en schoons. Nu is er geen tijd meer voor... Zou het werkelijk zoo zijn? U is nu in ons midden, de drager van ’t gezag, We hopen Burgemeester, dat U 't lang blijven mag, In deze tijd regeeren, Is geen geringe zaak, God geve U kracht en wijsheid voor deze zware taak. Als straks de residentie een woning U aanbiedt, Vergeten zult U Makkum, de hoofd plaats, zeker niet. Moog aller steun Uw deel zijn, opdat het ons goed ga, Voor onzen Burgemeester, nog eens: Hiep, hiep, hoera! 1ste prijs S. de Jong, S. Nota en K. van der Heide; 2e prijs J. Vellinga, D- Ykema en W. Buikstra; 3de prijs K. Feenstra, B. Wolthuizen en R. van Buren. Klasse C, boven 35 jaar, 5 parturen: le prijs F. v. d. Berg, Sneek, W. Hoitsma en F. Kerker; 2e prijs B. Brouwer, H. Bosma en J„ Toussaint. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. Welnu, de burgemeester liet zich overhalen om na zijn installatie nog een kort bezoek aan Makkum te brengen. Ongeveer half acht ’s avonds kwam de auto waarin het echtpaar Weerstra met den oudsten zoon en de jongste dochter gezeten waren, vanaf de rechte Laan Makkum binnenrijden, opgewacht door de muziekvereen. „Apollo” en „Hallelu jah” onder leiding van hun beider direc teur, de héér P. van der Veer van Bols- ward. Terwijl onder het blazen van een fleurig marschje, de auto volgde, kwam men het telegraafplein op, waar de kin deren reeds waren opgesteld, en op een bescheiden afstand stond het rondom stampvol oudere menschea. Door de hee- Bij de kaatswedstrijd te Sint Jac. Par. hebben onze Bolswarders zich weer duchtig geweerd. De 1ste prijs, bestaande uit gouden horloges werd gewonnen door partuur 6, bestaande uit de heeren Joh. Bosma, Beetgum, H. Boogaard, Harlingen en Willem Bosma te Bolsward. De premie door partuur no. 3, bestaan de uit G. Zaagmans, Witmarsum, C. dé Way, Bolsward en J. v. d. Leij, Berlikum. Het was voor de familie Bosma alhier wel een bijzondere kaatsdag. Door W. Bosma de 1ste prijs te St. Jac. Par., H. Bosma bij de ledenpartij klasse boven 35 jaar de 2de prijs, en in de klasse A, jongens t.m. 16 jaar de 1ste prijs J. Bos ma en de 2e prijs S. Bosma. De kaatssport wordt in deze familie dus wel met succes beoefend. t Vrijdag 16 Juni j.l. hield de N. C. V. B. een vergadering in „Ons Gebouw’’, waar de presidente, Mevr, van Kuiken, afscheid van onze vereeniging nam we gens a.s. vertrek naar Uithulzermeeden. De Presidente opende de vergadering op gebruikelijke wijze, vervolgens werd de presidente toegesproken door Mevr. Vlietstra, die haar als blijk van waardee- ring namens de leden een aandenken aan onze afdeeling aanbood. Daarna werd het woord gegeven aan Mevr. Buizer van Sneek als presidente van ons gewest en de afd. Sneek, die een hartelijk woord van afscheid sprak. Hierna bedankte de presidente Mevr. Buizer en Mevr. Vlietstra en de leden op gevoelvolle wijze. Hierbij deelde ze mede, dat het volgend seizoen zou aan vangen met een verbandcursus die zou gegeven worden door Zuster Wolthuis. Mevr. Broekema die met algemeene stemmen gekozen werd, heeft de benoe ming aangenomen. Wie zóó redeneeren meenen, dat ’t loon van daden gelegen is in de gevolgen ei van en naarmate er meer of minder kans is, dat men die gevolgen nog zal kunnen genieten, meent men de daden, al dan niet nog te moeten stellen. Het is een verkeerde zienswijze. Wie in het stellen van een daad op zich geen genoegen kan smaken, zou nog minder vreugde beleven van de gevolgen. Als we een dagje gaan visschen om eens een voorbeeld te noemen zullen we het genoegen van het henge len moeten weten te waardeeren. Wie het uitsluitend om het vischmaal te doen is, kan goedkooper en met minder in spanning zijn visch in den winkel be komen. Om te handelen en te streven, om da den te stellen, is men nimmer te oud. Immer heeft men daartoe nog tijd. Een autobuSbedrijf. We hebben ons er wel eens over ver wonderd dat geen enkele autobusonder nemer uit de omgeving zich in Bolsward kwam vestigen. Voor uitstapjes was men hier bijna altijd aangewezen op de auto bussen buiten de plaats. Wij kunnen het daarom een goede ge dachte van den heer Zwaagstra noemen, dat hij zich in Bolsward als autobus-ver- huurder heeft gevestigd. Vooral nu deze firma door het aanschaffen van een luxe autobus en de beschikbaarstelling ook van grootere autobussen aan elke aan vraag kan voldoen. We wenschen dezen ondernemer vee! succes toe en meenen goed te doen uw bijzondere aandacht te vragen voor een in dit nummer voorkomende adverten tie. Geachte Burgemeester, van onze Grietenij, U ziet hier Makkums schooljeugd en allen even blij, Omdat de Koninginne in uwe handen gaf Om ons hier te besturen, de Burge- meestersstaf. Geboren in ons midden, bij iedereen bekend, Hebt U voor de gemeente, Uw kracht steeds aangewend, Voor ’t onderwijs der kinderen hebt U ook veel gedaan, Ontvang daarom dit welkom, uit onzen mond spontaan. Makkum Onze nieuwe Burgemeester, de Edel- Achtbare Heer J. F. Weerstra, waarovei in verschillende bladen is geschreven, betreffende zijn installatie op 16 Juni j.l. waaraan wij eigenlijk niets meer hebben toe te voegen, is klaarblijkelijk ook naai het hart van Makkums burgerij, een hoog geacht en gewenscht man. ’s Is dus geen wonder, dat de Mak- kumers met de plechtige installatie van den Burgemeester, die Vrijdag 16 Juni ten gemeentehuize heeft plaats gehad, nog niet geheel waren voldaan. Neen, men wenschte hier in het open baar midden in de plaats en midden on der de bevolking nog uiting te geven aan de gevoelens die er in de harten omging en aan de familie Weerstra nog een af zonderlijke huldiging te brengen. Dooi het onderwijzend personeel van alle drie scholen werd aan de kinderen in den kortst mogelijken tijd een welkoms- liedje geleerd van den volgenden in houd: Gemengd Koor. 18 Juni 1933. Het Gemengd Koor opende de rij van uitstapjes die in ’t zicht zijn door van daag met een autobus er op uit te trek ken. Eerst ging ’t naar Oranjewoud, jam mer was het, dat het daar tot 12 uui regende. De pret was er echter niet min der om. Van Oranjewoud werd koers gezet naar Hindeloopen, waar naar har telust gebaad werd. Ook werd Rijs niet vergeten. Om 10 uur draaide de autobus met dagjesmenschen het Schil op. Er werd nog uit volle borst gezongen, een bewijs dus, dat het een fijne dag is geweest. Een menigte menschen stond hen op te wachten; juist toen ze binnen waren kwam er een dikke bui, die ieder naar huis joeg. Examen. 19 Juni 1933. De heer S. Havinga alhier legde met goed gevolg examen af te Doetinchem voor onderwijzer. patiënt mogelijk is, dan zeker in ons mooi en practisch gelegen Volkssanato- rium te Appelscha. Veel meer zou ik U van deze stich ting nog willen vertellen, maar ik vrees te lang van stof te worden. Laten we tot besluit laarom dit zeggen: Enthousiast zijn wij teruggekomen van ons bezoek aan het Volkssanatorium en wanneer deze weinige regelen iets van dat enthousiasme mochten uitdragen en U aansporen deze bijzonder nuttige instel ling te blijven steunen, dan is ons be scheiden werk in ruime mate beloond. Over de jaarvergadering van het Friesch Volkssanatorium te Appelscha gehouden op Donderdag 15 Juni het volgende: De vergadering was zeer goed be4- zocht, het grootste deel der afdeelingen was vertegenwoordigd. Ook was aanwe zig de geneesheer-directeur Dr. J. Geerts. De voorzitter, Jhr. Vegelin van Claer- bergen riep allen het welkom toe. Na de lezing stelde mevrouw Beekhuis voor de heer Piccardt die wegens vertrek als hoofdbestuurslid had bedankt, te benoe men tot eerelid. De vergadering betuig de door een spontaan applaus haar in- stemmin. Besloten wordt een tele gram aan den heer Piccardt te zenden. Uit het jaarverslag en de mededeelin gen stippen we aan, dat in Hennaardera- deel een afd. met pl.m- 200 leden is op gericht en de kring Opsterland in een af deeling zal worden omgezet, terwijl ook in andere deelen der provincie pogingen worden aangewend om het ledental te vermeerderen. Het aantal patiënten op 31 Dec. 1932 bedroeg 122, 48 mannen en 74 vrouwen. In het afgeloopen jaar waren opgeno men 158 patiënten (59 mannen en 99 vrouwen), van wie 136 (49 mannen en 87 vrouwen) het consultatiebureau had den gepasseerd. De winst- en verliesrekening wijst in eindcijfers aan f 158.273.51, waaronder aan verpleeggelden f 143.191.89. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Jhr. P. B. J. Vegelin van Claer- bergen te Joure, Y. Steensma te Bergum, J. Krol te Koudum en in de vacature Pic cardt de heer R. Ypeij te Witmarsum. Tot leden der flnancleele commissie gekozen de heeren Y. Steensma te Ber gum, J. M. Kingma te Leeuwarden, P. Bierma Wzn. te Leeuwarden, H. Posthu mus te Heerenveen. De rondvraag bracht weinig belang rijks waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. Maar ook als we het meest geschikte moment voor de uitvoering van velerlei goede voornemens lieten passeeren, mo gen we ons toch niet laten ontmoedigen. Om goed te doen is het nimmer te laat. We zeiden het reeds, dat tijd een wonderlijk iets is; tijd krijgt zijn waar- deering door de vulling. Tijd vliegt, als hij leeg is, zonder imhoud, maar tijd duurt en telt, als hij wordt afgepaald door daden. De jeugdtijd wordt gevuld door ide alen en strevingen; de rijpere jaren kun nen geldencj, waardevol en duurzaam worden gemaakt door daden. Nóg is het tijd! geldt dan ook in waar heid ook voor de ouderen. Er is tijd, zoolang men leeft; er zal tijd zijn, zoo lang men wil handelen. Daarom: vergooit uw mooie rijpere jaren niet met de gedachte, dat het voot veel of voor alles te laat is geworden. Zeer zeker is het ’t beste om te wer ken, als het dag is, d.w.z. als we nog jong zijn en sterk of als de gelegenheid er is. De dag is zoo gauw voorbij en daarom moeten we dien zooveel mogelijk uitbaten. Nooit iets uitstellen, dat goed is en dadelijk gedaan kan worden. Worden we niet elk jaar verrast door den langsten dag? Als het winter is, maken we ons allerlei schoone voorne mens voor den zomer. Dan zijn de dagen lang en kunnen we véél afdoen. Jawel, maar nauwelijks is het voorjaar voorbij en nog hebben we maar enkele keeren de schaduwkoestering van het boomgebla- derte ondergaan, dat de langste dag voorbij is. En wat kwam er terecht van ons zomerprogram? Wie zich tijdig herinnert, dat hij voor den langsten dag staat, kan nog haast maken en veel afdoen. Nog is het tijd voor hem. Ook wie in de kracht van zijn leven er van doordrongen is, dat hij straks, overeen paar jaar, zijn besten tijd zal hebben gehad, ook die kan nog pro- fiteeren van zijn volle kracht en een groot prestatievermogen. Daarom: denkt vooruit en handelt nul Kaatsen. Zondag werd hier door de Kaatsver. „Bolsward” een ledenkaatspartij gehou den. De uitslag Is als volgt: Klasse A, jongens t.m. 16 jaar, 7 par turen: le prijs A. Pasma, Tjerkwerd, J. Bosma en Tj. v. d. Meij; 2e prijs O. Schukken, Tjerkwerd, S. Bosma en P. Stil; 3e prijs E Brandenburg, A Dal- stra en W. v. d. Meij. Klasse B, 16 tm. 35 jaar, 14 parturen: waarin opgenomen HET FRIESCH VOLKSSANATORIUM. Wanneer op een mooie zomersche morgen een geriefelijke auto U voert, langs de Friesche greide en bouw, over al de arbeid in vollen gang een beeld toovert van rustelooze bedrijvigheid, de groenende kleur van het pas gemaaide grastapijt zich wisselt met de zachte tint van het reeds drogende gras, de korenaren zich dik gevuld wiegen in de zachte zoele morgenwind en daarboven zich een smetteloos blauwe lucht afspie gelt vol tintelende zonneschijn, dan ja dan heeft ook het vlakke Friesche land met zijn verre verten en onbegrensde gezichtsafstanden zijn bekoring. Maar daarover willen we vandaag niet schrijven. We willen U in gedachten meenemen naar het Zuid-Oosten van onze provin cie. Even achtör St Nficolaasga krijgt men in het altijd mooie Huis ter heide een overgang naar de meer boschrijke streken. Eenmaal in Heerenveen is het aspect van de natuur geheel veranderd, bijna voortdurend rijdt men door dicht begroeide wegen. Het doel van onze reis is Appelscha en zijn omgeving en meer speciaal hei Friesch Volkssanatorium. Wat een ver scheidenheid van kleur in de ons voorbij glijdende vlakten. Hier een dicht be groeid stuk struikgewas, daar een groep hooge boomen, welks dichte bladertooi het zonlicht zeer beperkt doorlaten, dan een onafzienbaar stuk heide, prachtig in zijn natuurstaat, onmiddellijk gevolgd door een wuivend korenveld. Hoe dichte: men Appelscha nadert, hoe meer bosch. Bijzonder valt dit op aan den weg Ap- pelscha-Volkssanatorium. Hwet sjongt üs Fryske dichter it ta- passelik: Blier laitsend boulÊn, Tierige greide, maar hier erkennen we graag de waarde van het: Moai sünder wergea binne de walden, Smük skaedzjend beamtegrien Oeral yn ’t roun. Wat zijn deze woorden waar ten op zichte van ons mooi Volkssanatorium. Geen rumoer van voorbijjagende auto’s wat de vredige rust verstoort, geen rook of stinkgracht die kan beïnvloeden de heerlijke dennegeur die je met volle teu gen inademt. Het lijkt een sprookjes land die oprijlaan met zijn bloemenschat. Dat prachtig onderhouden dienstgebouw met zijn zacht groene kleur, gestoffeerd door helroode geraniums, ’t Is alles bloem en bosch. Hebt ge wel eens cac tussen gezien van meer dan 1 M. hoog in de meest grillige vormen en soorten? Geraniums vol bloementrossen van min stens 1^2 2 M.? Voor een bloemen liefhebber is het hier een eldorado. De geheele oppervlakte van deze stichting bedraagt dan ook maar eventjes 70 H.A., waarop broeikassen, moestuinen, kippen fokkerij, enz. enz. En denk nu niet lezer, dat hier in dit Volkssanatorium alleen maar liefde heerscht voor bloem en plant, dat is de onmisbare entourage. Veel meer staat in het middelpunt de lijdende mensch die hier genezing komt zoeken voor een der ernstigste volkskwalen. Wanneer ge ooit een bezoek aan dit mooie Volkssanatorium gaat brengen, verwonder U en weest dankbaar voor de groote zorg die hier aan de patiënten zonder uitzondering besteed wordt. Neem bijv, eens het vrouwenpaviljoen. Alles schittert en blinkt in de zon. De gangen, de muren, de kamers, alles hel der wit of in een zachtcrême kleur. De waschlokalen zijn geheel met crème groene tegeltjes opgezet, de grootst mo gelijke hygiëne is hier toegepast en dan de kamers voor de patiënten, badend in het zonlicht, uitzicht gevend op een ter ras, begrensd door bosch en heide. Wanneer er ooit genezing voor een t.b.c.- Alle soorten prima Verlaagde prijzen. T GROOTZAND SNEEK Geslaagd. Aan het R.K. Gymnasium te Venlo slaagde Zaterdag j.l. voor het eind examen onze plaatsgenoot P. A. Gerrit- sma. PROGRAMMA van het Parkconcert voor Donderdag a.s. Medewerkenden: Chr. Kinderkoor „Harpe Davids" klas 1 en 2, De Chr. Zangvereen. „Pro Rege”, „De Lofstem” en „Chr. Gem. Koor", te Bolsward, Directeur: de heer Tjitte Faber. „Harpe Davids”, klas 1: Klink luid mijn lied. b. De Bloempjes. Op de heide. „Harpe Davids”, klas 2: 2a. Lente. b. Goe-morgen. Hosanna. „Pro Rege”: 3a. Voorjaarsboden. b. Mottete. „De Lofstem”: 4a. Sneeuwklokjes. b. Lofpsalm. „Chr. Gemengd Koor”: 5a. Herfststemming. b. Psalm 103. PAUZE, (15 minuten). „Harpe Davids” klas 1: 6a. Was muziek en zang er niet, b. Echo in ’t woud. „Harpe Davids" klas 2: 7a. Paarl der getijden. b. Zilverglanzend aan den hemel. „Pro Rege”: 8a. Leer mij. b. Sterrennacht, „De Lofstem”: 9a. Woudconcert. b. Avondstond. „Chr. Gemengd Koor”: 10a. Sterrentaal. b. Zonnelied. 11. Samenzang door „Pro Rege”, „De Lofstem” „Chr. Gem. Koor" „Hallelujah, eeuwig dank en eere”. J Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1