I UI. V. II. UIEHFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Jl f Hoor een prima BRIL I HOFSTEDE Aiito-Verliuur Naar goedkooper geld? BOLSWARD - Te). 86 I IIIBOIIIIIIIUIIIIHIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIOIUEII B Uit den Omtrek Ill Stadsnieuws. Woensdag 5 Juli J933 29= Jaargang No. 52 en A r n 2e 3e Fanfare, 4e 5e Wommels 6e 7e 8e 9e baarze' 10e Nijland de Witmarsum H. W Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. 1ste prijs: Tj. de Vries, F. van der Vliet en Tj. Blanksma. 2de prijs: J. Zwier, Tj. Anema en j. Nieuwland. 3de prijs: P. Elgersma, R. Rienstra en J. de Vries. De eindpartij was mooi n.l. 4-5 en 6-2 Alles liep in de beste orde af. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen der Chr. Kweekschool te Sneek slaagden de da mes H. lestra en J. Zwaagstra, beiden alhier. Hiermee hebben we de voornaamste voor- en nadeelen van inflatie ge schetst Het is echter niet noodig, dat ge er u toe zet om nu rustig te gaan over wegen, wat ge kiezen zult. Ér is voor ons niet te kiezen. We zullen gedwongen worden, of tot het een of tot het ander, door de ontwikkeling van de economi sche en monetaire verhoudingen. MUZIKALE RONDEGANG. Ons Stedelijk Muziekkorps, dir. de heer Vastennout, behaalde Zondag op het concours te Oosterwolde in de 1ste afdeeling Harmonie, een eerste prijs. Ter eere van deze onderscheiding werd gisteravond een muzikale ronde- gang door de stad gemaakt. Onze jonge kaatsers, prijswinnaars in dv Burmania- partij te Leeuwarden, werden eveneens deze avond gehuldigd en maakten naast het vaandel der vereeniging de ronde- gang mee. Het was een gezellige drukte in de stad. is Q GROOTZAND SNEEK g van ouds het W aangewezen adres 30 Juni 1933. Men vindt in menige kerk, school, lo kaal en huis vaak offerbusjes voor ar men, zending of andere doeleinden en langzaam worden deze stille bedelaars gevuld met gaven van hun vrienden. Onze plaatsgenoot de heer W. B. had ook een busje voor de zending in zijn voorhuis hangen. Heden kwam hij tot de ontdekking, dat busje met inhoud pl.m. f 1.- verdwenen was. Dit is zeer zeker een brutaal stukje. Zaterdagmorgen liep een jongetje van den heer T. op de Dijlakker spelender wijs langs een volbeladen hooiwagen, houdelijke artikelen. Onverwacht werd deze hooiwagen aan gereden door een autobus met het ge volg, dat de vracht hooi van den wagen afgleed en het ventje onder dat hooi be dolven werd. Passagiers uit de bus begonnen direct het hooi te verwijderen en binnen zeer korten tijd was de kleine weer te voor schijn gehaald. Er mankeerde de kleine baas niets. ZWEMSCHOOL BOLSWARD”. De temperatuur van het water is he den 18 graden. 2 Juli 1933. Hedenmorgen sloeg het zoontje van den heer F. B zoodanig met de hand in een scheermes, dat de slagader geraakt werd. Onmiddellijk werd de arm afgebonden en geneeskundige hulp ingeroepen, daar men voor het ergste vreesde. Gelukkig bleek later na verbonden te zijn door den geneesheer, dat alles nog iets mee viel. 2 Juli 1933. Op het Bonds-concours van Friesche Harmonie- en Fanfarecorpsen te Ooster wolde gehouden, behaalde Frisia’s Fan farecorps alhier, dir. S. Hoekstra, den 2den prijs in de tweede afdeeling, mei 123 punten. in intensieve waarde, in goudwaarde dus, achteruit gaan, als de koopkracht op de binnenlandsche markt ongeveer dezelfde zou zijn gebleven. Dan zouden we inderdaad grif de voordeelen van in flatie kunnen aanvaarden, welke gelegen zijn in verhoogde ooncurentiemogelijk- heden op de internationale markt, dus in een opleving van handel en industrie, afname der werkloosheid, een aanzien lijke financieele ontlasting van den Staat, enz. 2 JuH 1933 In onze hertenkamp werd heden een ledenkaatspartij gehouden van 1 ONGEVAL. 1 Juli 1933. Terwijl men druk bezig was in het Hooiland van den veehouder A. de B. onder Spannum, waarbij als eisch des ujds zweel- en schudmachines werden gebruikt, had het ongeveer 5-jarig meis je van den arbeider Th F. aldaar het ongeluk met een der machines op een onzachte manier in aanraking te komen, .vat groote ontsteltenis teweeg bracht. Ofschoon het kind nogal een diepe won de had, opgeloopen, bleek het niet van ernstigen aard te zijn. Door Dr. Nammensma alhier werd leelkundige hulp verleend. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIO THEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN.” Het aantal uitgeleende boeken be droeg over de maand Juli 597; waaron der 568 uit eigen bibliotheek en 29 uit die van de Leeszaal te Leeuwarden. Het aantal bezoekers bedroeg 129 waaronder 12 dames. Verkeersongeval. 2 Juli 1933. Onze plaatsgenoot, de heer A. K. zou zou met zijn motorfiets het erf van den heer R. de Jong afrijden in de richting leden j Sneek- Zaterdagmorgen 1 Juli kwam bij den heer Jan Lemstra Czn. een postduif aan1 vliegen, die helaas onmiddelijk door een kat werd gepakt en gedood. Aan de pooten zaten twee gummi- ringen en een metalen ring niet de vol gende letters en nummers 879 Gummi en 690, Metalen ring N W.R.P. SPK 419 Eigenaar of afzender kan hier mis schien notitie van nemen. Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. OFFICIAL FORD DEALER Toch blijven voor ons twee groote bezwaren bestaan. Het eerste is van ze- delijken aard. Moedwillige inflatie be- teekent altijd een willekeurige ontrech- ting. Het tweede bezwaar is uitsluitend van practischen aard. Nederland met zijn gulden wordt be schouwd als laatste burcht van den gou den standaard. Valt ook deze burcht, dan krijgen we onvermijdelijk den mo- netairen chaos. Inflatie kan alleen voor deelen bieden, wanneer de geldswaarde in andere landen op hooger peil ge- handhaaft blijft. Indien inflatie overal wordt toegepast, resten alleen de nadee len er van. In dat geval zullen de staten dus een wedstrijd in verlaging van hun muntwaarde met elkander moeten aan gaan. Tot het bittere einde van de al- geheele economische ontwrichting. spoedig het gevolg, en wordt verder hoofdzakelijk op de C. A. Bhelft ge speeld, waarna nog 2 maal wordt ge scoord en Velo deze wedstrijd met 7-1 wist te winnen. De resp. scheidsrechters Van der Klei en de Jong kweten zich goed van hun taak en de Groningers hebben de bezoekers van mooi spel laten genie ten. HET MUZIEKCONCOURS TE OOSTERWOLDE. Dit jaarlijksche concours van den Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Friesland is Zondag onder zeer gun stige weersomstandigheden gehouden. De organisatie in Oosterwolde was in goede handen, alles was in de puntjes verzorgd. De Bondsvoorzitter de heer R. Tj. Timmer, uit St. Anna Parochie open de met een kernachtige rede de bijeen komst. De prestaties van de verschillende corpsen waren zeer goed. We laten hier onder de verschillende prijswinnende vereenigingen uit deze omgeving vol gen. Fanfare, 2e afd. Frisia, Witmargum, 2de prijs met 123 punten. Ie afd. Oefening kweekt kunst te Kimswerd, 1ste prijs met 156 punten. Harmonie, le afd. Harmonie, Frane- ker 1ste prijs met 165 punten. Idem 1ste afd. Sted. Muziekkorps te Bolsward, 1ste prijs met 152 punten. Een gezellig dansje in de groote feest tent en last not least een mooi vuurwerk besloten deze goed geslaagden con coursdag van den Frieschen Bond. Het concours was flink bezocht EEN ONGELUKJE DAT GOED AFLIEP, beneden de 35 jaar, waaraan 7 parturen van drie personen deelnamen. De prijzen bestonden uit fraaie huis- vrain (Noord) gehouden op No. 5 D. Bangma; No. 7 D. Bangma; No. 11 D. Ruiter en na de twintig werd nog genoemd met 2 vogels P. van der Zee. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 A. Bangma 11.37.03; 11.48.11; 10e P. van der Zee 12.12.45. Wedvlucht Orleans. De eerste vogel bereikte haar hok des Maandags om 8.46.26, eigenaar D. Bangma. Genoemde liefhebber kreeg nog dezelfde dag 2 vogels n.l. om 9.10.39 en 4.17 16. Verder zijn er van deze vlucht geen vogels aangekomen. Op de Nationale dubbelvlucht gehou den op 21 Mei vanaf Vilvoorde (Noord) en Noyon (Zuid) behaalden we de vol gende prijzen over de Noordelijke pro vincies: No. 2 D. Bangma; No. 3 A. Bangma; No. 4 Piet van der Zee; No. 6 D. Ruiter. Op de Nationale dubbelvlucht Quie- en Compiegne (Zuid). 28 Mei, behaalden we: VISCHCLUB „ONS GENOEGEN.” Zondagnacht twee uur vertrok boven genoemde club onder begunstiging van goed zomerweer, achter Parrega, voor den te houden 2den vischwedstrijd. Om 4 uur gaf de voorzitter het sein tot visschen, waaraan door 22 leden werd deelgenomen, waarvan na afloop de prijzen konden worden uitgereikt aan: le prijs: B- de Jong, baarzen 23, 20^ 19 en I81/2 c.M. W. Spoelstra, baarzen 31, 20 en 191/2 c.M. R. van der Schaaf, baarzen 30/2, 191/2 en 18 c.M. P. de Wit Fzn., baarzen 23, 23, en 21i/2 c.M. G. de Jong, baarzen 22, 21 en 19 c.M. Sj. Koopmans, baarzen 26’/ en 181/2 c. M. K. Koopmans, baarzen 22 e* 181/2 c.M. P. de Jong, baarzen 18pfc er 20 c.M. W. de Wit Fzn., 181/2 en 18 c.M. C. Ebbendorf, baars 22’/ c.M. ATHLETIEK. 3 Juli 1933. Aan de gisteren gehouden athletiek- ./edsirijuen te Huizum door de Gymn. en Athletiekvereen. „Quik” aldaar om de kampioenschappen van Friesland, werd o m. deelgenomen door onzen plaatsge noot, den heer R. Jaarsma voor de A. V. te Sneek. Ofschoon het in den regel bij derge lijke wedstrijden niet aan concurrentie ontbreekt, mocht het den heer Jaarsma in weerwil hiervan gelukken voor pols stokhoogspringen den kampioenstitel van Friesland te veroveren met een sprong van 3.20 meter, wat ongetwijfeld een flinke prestatie genoemd kan wor den, terwijl bij de 200 meter snelloop Jaarsma een geducht tegenstander bleek te zijn, daar deze bij den eindstrijd met slechts 1 d.M. verschil de finish passeer de in 24.2 seconde, waardoor hij op no. 2 werd geplaatst. Een tweetal fraaie medailles waren de belooning voor deze beste athletische verrichtingen. EXTRA VOETBALWEDSTRIJDEN C. A. B. De 3 Velo-elftallen uit Groningen, welke Zondag j.l. den strijd aanbonden tegen 3 C. A- B.-elftallen, hebben deze allen weten te winnen. Het eerst bekampten elkaar de Velo- adspiranten en C. A. B.-adspiranten, om 12 uur wat een aardige wedstrijd was Met de rust hadden de Groningers een 5-1 voorsprong, om na de rust nog drie doelpunten hieraan toe te voegen, zoo- dat verdiend werd gewonnen. Om 1 uur traden in ’t veld Velo 3 en C. A. B. II. In dezen wedstrijd gaven beide clubs elkander niet veel toe; technisch stond het spel der Velo-spelers hooger, maar niettemin werd slechts met 2-3 verloren door de C. A. B.ers. Halfdrie werd met den laatsten wed strijd begonnen tusschen de kampioenen 1ste klasse reserve van Velo en C. A B. I, onder leiding van scheidsrechter K. de Jong. De C. A. B.ers hebben het eerst den wind mee, waardoor een goede aanval door out verloren gaat. Een corner voor de Groningers heeft evenmin succes. W. Hoekstra levert dan een prachtschot op het doel, wat echter keurig door den Groninger doelman wordt gestopt. Verder een aanval van Velo, die door buitenspel verloren gaat. Een corner ontstaat voor C. A. B-, door W. Hoekstra genomen, wordt door Van der Hauw naast het doel geschoten. Een goede voorzet van de Jong wordt eveneens niet benut. Velo neemt dan de leiding. Even daar na is het 2-0. Hoekstra weet dan met ’n mooi schot den achterstand te verklei nen. Voor de rust echter doelpunten de Groningers nogmaals Na de rust, nu de Groningers de wind mee hebben, zijn twee doelpunten al POSTDUIVENNIEUWS. Na eenige pauze volgen hier wee- eenige uitslagen van de afgelooper Zondagen gehouden wedvluchten. Zondag 4 Juni had de wedvluch' plaats vanaf Pont St Maxenre (Fr.) Om 7.25 werden de vogels gelost met Oostenwind. De eerste vogel bereikte haar hok om 3.51.2, eigenaar D. Rui ter. No. 2 volgde D. Bangma 6.22 16; Ne 3 D. Ruiter 8.36.0; de volgende vogel kwamen des Maandags: No. 4 Th. de Jong 6.510 v.m.; No. 5 A. Baiigme 8.44.06 v.m.; No. 6 Th. de Jong 8.49.40 vm.; No. 7 P. van der Zee 10.7.13 vm In de afdeeling Friesland werden we no. 1, 21, 26, 29, 30, 31 en 33. Zondag 11 Juli waren er 2 wedvluch ten op het programma n.l. Nijmegen ei Orleans (Fr.). De vogels te Nijmegen werden gelost om 7 uur met een sterke tegenwind. De eerste vogels bereikte haar hok om 10.39.33, eigenaar D. Ruiter; 2e werd eveneens. D. Ruiter 10.40.21; 3e I. Ger- ritsma 10.52.40; 4e Y. de Vries 11 09.39- 5e D. Bangma 11.10.22; 6e Y. de Vries 11.10.23; 7e Y de Vries 11.10.51; 8c 9e D. Bangma Eigenlijk is het vraagstuk, of we „een beetje inflatie” moeten toepassen om een opbloei van onzen handel en industrie te forceeren, reeds langen tijd acuut. Het is op het oogenblik alleen in een stadium van hernieuwde belangstelling getreden, nu een vooraanstaand zaken leider en econoom als sir Henri Deter ding zich voor inflatie heeft uitgespro ken. Het denkbeeld van inflatie heeft enthousiaste voorstanders gevonden, maar stuit ook af op hardnekkige be strijding van velen. De meeste men- schen hebben terzake hun standpunt reeds bepaald en ze lieten zich daarbij niet weinig door het eigenbelang leiden. Vandaar dat redeneeren niet veel meer helpt en ook het woord van Deterding geen bijzondere uitwerking meer zal doen gelden. Als de heer Deterding een zijner be kende voorspellingen deed over den a.s. ondergang van den Russischen commu- nistischen staat, dan vond dat oordeel een voorname plaats in zekere groote dagbladen, want sir Henri Deterding was nu eenmaal de man, die het weten kan. En als dezelfde Deterding een mee- ning ten beste gaf over sport of over on derwijs, ook dan werd zijn oordeel als gezaghebbend gelanceerd. Maar nu de heer Deterding inflatie aanbeveelt, nu schudden de redacties dierzelfde bladen meewarig het hoofd en verkondigen ze met nadruk, dat de heer Deterding ver standiger deed met zich aan zijn petro leum te houden. Wij voor ons, we hebben geen reden om den heer Deterding bij te vallen, maar ook niet om hem te verguizen om zijn inflatie-ideeën. Inflatie is ten allen tijde een kwaad, maar een kwaad van onontkoombaar wezen en dan moet men het weten te nemen, al ware het maat om erger kwaad te ontgaan Er is zoowel vóór als tegen inflatie veel te zeggen. Inflatie verhoogt voor- loopig de concurrentiemogelijkheden en maakt ’s lands lasten dragelijker. In flatie kan leiden tot vermindering van werkloosheid. Inflatie voorkomt veel loonstrijd en brengt den levensstandaard automatisch op lager peil. Tegen inflatie valt aan te voeren, dat de voordeelen er van zeer willekeurig worden verdeeld. Een huizenbezitter b.v. zal bij Inflatie eer voor- dan nadeel heb ben. In geldswaarde zullen panden stij gen enhypotheken kunnen gemak- kelijker worden afgelost. Het zijn dan ook de hypotheekhouders die door in flatie zeer zeker gedupeerd zullen wor den. Ze krijgen aan waarde minder te rug dan ze eens uitleenden Schade lij den ook spaarders, verzekerden, pen sioengerechtigden. De guldens, die ze ontvangen, zijn niet de guldens, welke hun eens gegarandeerd werden. Ook de loontrekkenden zullen met een gelijk gebleven inkomen minder aan waarde gaan ontvangen. Niemand ontkent de door ons ge noemde nadeelen van inflatie, maar de voorstanders meenen, dat die nadeelen zullen meevallen. Wanneer de waarde daling niet te erg is, bijv, niet meer dan een derde van de oorspronkelijke waar de omvat dan zoo zeggen ze zal inflatie geen noemenswaardige prijs stijging tengevolge hebben. Ten bewij ze daarvan wijzen ze op Engeland, waar de levensstandaard niet noemenswaar- dig zou zijn verhoogd, ondanks de da ling van het pond. Voor het binnenland zou het pond het pond zijn gebleven en zoo er al ergens een tendenz tot prijsop- voering ontstond, dan wérd die door concurrentiezucht aanstonds vernietigd Het volk had geen bezwaar om een daling van het pond te aanvaarden maar het heeft zich met succes verzet tegen een opvoering van den levens standaard. Indien dat alles juis is en ook voor ons land zou blijken op te gaan dan ip het inderdaad niet van zooveel bete kenis, of loonen, pensioenen, renten, enz DE BURMANIA-KAATSPARTIJ TE LEEUWARDEN. Deze Zondag j.l. gehouden jongens- kaatspartij om gouden, zilveren en nik kelen horloges is in alle opzichten ge slaagd. 18 parturen waren ingeschreven. Ons Bolswardsch jongenspartuur, be staande uit KI. Faikena, H. Timme en Joh. de Haas, heeft een bijzondere pres tatie geleverd. Direct in de tweede ron de tegen Sneek was reeds een zeer spannende partij. In den beginne had Sneek succes en maakte een spel voorsprong. De volgen de periode trad Bolsward prachtig op; vooral Faikena bracht snelle ballen naar het perk. Met enthousiast en levendig spel werd de stand 2’/2 om 1 spel In ’t voordeel van Bolsward. Met goede ver dediging werd de voorsprong tot 2 spel ingekort. De gelijkmaker bleef echter uit. Bolsward won met 64 om 58 pun ten. In de derde ronde trad Bolsward op nieuw uitstekend op, nu tegen Huizum, dat overigens ook onder de sterke par turen is te rangschikken. In een omme zien behaalde Bolsward een voorsprong van \y2 spel. Op krachtige wijze maak te Huizum gelijk. Echter liep Bolsward opnieuw uit en behaalde het ontbreken de, waarbij Huizum wei iets met pech had te kampen, door tweemaal op 6 ge lijk te verliezen. De eindstrijd BolswardLeeuwarden had zeer goede momenten, vooral het begin was spannend. Tot een spel gelijk had Leeuwarden eenige meerderheid. Daarna was Bolsward op kritieke oogen- blikken zeer gelukkig, door driemaal te winnen op 6 gelijk, waardoor de stand 2’/2 spel om 1 spel werd. Hoewel deze stand voor de Leeuwarder jongens uiterst gevaarlijk was, bleef niettemin de moed er in. De achterstand werd verkleind tot 2'/2 om 2 spel. Daarop won echter Bolsward gemakkelijk. Vooral in deze eindstrijd ontwikkelde Faikena krachtig spel; zijn opslag was snel en vooral zeer tactisch. Met 6 punten voor sprong (58 om 52) verloor Leeuwar den. De uitslag was: 1. K. Faikena, H. Timme en Joh. Haas te Bolsward. 2. G. Bottinga, P. Dorenbos en Dorenbos te Leeuwarden. 3. C Langerak, G Koster en Kloosterman te Franeker. ff ff J, S&gë 1. i. J. i. i. 3. i. Dit no bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland ct. 3- 3. 3. 3. 8. 8. 8. S. 8. 3. 8. 8. 8. I Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1