Auto-Verliuur UI. V. U. WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo STEEKPENNINGEN. BOLSWARD Tel. 86 Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek Stadsnieuws. Woensdag 12 ^uli 1933 29^!g Jaargang No. 54 «ia®» Ill OFFICIAL FORD DEALER Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 A Wolsum Wommels Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. f Zaterdagmiddag werd onze stad bezocht door de Robinson-auto, de re clamewagen voor het bekende schoen werk der Robinsonfabrieken. genoegen dergelijke berichten opzenden? Ds. Jansma van Haulerwijk heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Mak- kum en Comwerd aangenomen. Tot onderwijzer aan de O. L. School alhier is benoemd de heer O. van Heijen Oort, thans wachtgelder te Delft. 7 Juli 1933. UITSTAPJE. 120 FLESSCHEN MET ONTPLOFBARE STOF GEVONDEN. De politie te Buenos Aires heeft een opslagplaats ontdekt van 1200 fles- schen, gevuld met brandbare vloeistof fen die zouden ontploffen wanneer zij in aanraking kwamen met de lucht. Deze producten zouden aan politieke elementen toebehooren. In verband met deze vondst geschiedde een arrestatie. DE TOESTAND BIJ DE N. T. M. Rijkssubsidie ad f 110.000 ingetrokken. Zondag had te Drachten een vergade ring plaats van de Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel die bijzonder druk bezocht was. Door hoofdbestuursleden en afgevaar digden werd in den breede de minder gunstige finantieele toestand der N. T. M. besproken. De positie van het perso neel is zeer ernstig. Algemeen is men van oordeel, dat de nieuw te ontwerpen reorganisatieplannen wel eens een groot ontslag van werklieden tengevolge kun nen hebben, benevens een groote inkrim ping van kantoor- en ander personeel. GEVAARLIJK SPEELGOED. Om tot nog toe onbekende redenen hebben Russische troepen een Mand- sjoerijsch stoomschip aan den mond van de Soengari-rivier in beslag geno men en bezet. De Mandsjoerijsche re- geering heeft onmiddellijk geprotes teerd en drie kanonneerbooten naar de Soengari-delta gezonden. Twee Japan- sche kanonneerbooten en twee trans portschepen zijn eveneens onderweg en stommen op naar de Oesoeri-rivier, die langs de oostelijke grens van Mandsjoe- rije stroomt. Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. AARDSCHOKKEN IN GELSENKIRCHEN. Te Gelsenkirchen zijn, naar wordt gemeld, Zaterdagavond tegen negen uur verscheidene aardschokken waar genomen, die ongeveer drie seconden duurden. In verschillende wijken werden meu bels van hun plaatsen geschoven en vielen stukken kalk van wanden en zol deringen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bedankt voor Makkum, Witmarsum Pingjum door prop. H. W. Meihui zen te Arnhem, die het beroep naar Wieringen heeft aangenomen. geloovig aanvaarden van drogredenen. Het is voor de maatschappij van wei nig belang, of er nu weer een paar post ambtenaren werden gevangen gezet we gens het aannemen van steekpenningen- Het kwaad moest eens in haar vollen omvang worden onderzocht en dan moest de wetgever ernstig pogen om het met wortel en tak uit te roeien. We zeg gen: de wetgever. Vóór alles n.l. is noo- dig, dat er wettelijke bepalingen wor den geschapen, waardoor de justitie meer vat krijgt op, degenen, die menschen in afhankelijke positie met hun geld in verzoeking brengen. POSTDUIF AANGEVLOGEN. Bij den heer C. van Houten, Broere- straat 10, is een postduif aangevlogen. Aan een der pootjes was een alluml- nium ring bevestigd, genummerd: 3$ K 155. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water be droeg hedenmorgen 19 gr. 8 Juli 1933. Onze plaatsgenoot de heer S. Sikkes won bij de zeilwedstrijd van Hommerts en omstreken den Isten prijs met zijn visschersboot in de gemengde klasse. Na het gasschandaal en het militaire schandaal, in welke beide zaken het ging om het aannemen van steekpenningen door ambtenaren, waarbij aan de zijde der milde gevers de gedachte voorzat, dat ze door het verleenen van opdrach ten wel schadeloos zouden worden ge steld na dat alles zijn thans weer in een P. T. en T.-schandaal gewikkeld, hetwelk eenzelfde onvoegzame basis heeft. Er zitten al enkele ambtenaren in voorarrest, het aannemen van eenige tienduizenden door de verdachten zou al bewezen zijn, maar aangenomen wordt eveneens, dat het nader in te stellen on derzoek nog veel meer van dergelijke gevallen aan het licht zal brengen. Dat laatste moeten we helaas óók ge- looven. Mag men afgaan op de berichten in de dagbladen, dan is de justitioneele dienst in ons land soms erg naïef van aard. Ze kan paf staan over dingen, welker be staan de publieke opinie vrij algemeen aannam, zij het ten rechte of ten on rechte. In het laatste geval zou een justi tioneel onderzoek een valsche blaam van onkreukbare lieden kunnen wegnemen en in het andere geval zou ze een duren plicht vervullen door het openbare le ven van onduldbare misstanden te zui veren. De meesten onzer lezers zijn wel eens in militairen dienst geweest, ze hebben misschien aanraking gehad met ambte naren of zijn in contact geweest met overheidsbedrijven. Zij kennen misschien ook het meesmuilen van aannemers, schilders, leveranciers en andere zaken lieden over „maat en strijkstok”, waar aan altijd wel wat hangen blijft. Moge lijk is het meerendeels „klets”, welke aldus wordt verkocht, maar voor de openbare meening staat ’t eigenlijk vast, dat in de publieke bedrijven sterk met steekpenningen wordt gewerkt en daar aan voegen we op eigen verantwoording toe, dat het in het particuliere bedrijfs leven geen haar beter toegaat. Dat schijnt het publiek echter koud te laten. _ritsma_ 40.2 sec. Als zich misstanden, bestaande uit ’t aannemen van steekpenningen dooi ambtenaren in publieken dienst, open baren, dan uiten velen een heftige zede lijke verontwaardiging jegens de be trapten. Op zich zelf is dat niet ver keerd, maar wel achten we het onjuist, dat degenen, die de steekpenningen aan boden, als minder schuldig worden be oordeeld. Het zijn de laatsten, die het kwaad scheppen; zij zijn de verleiders. Het is een zeer verwerpelijke handels- susance geworden om aan ambtenaren en aan personeel in publieke bedrijven belooningen aan te bieden voor verricht te leveranties. Die usance is zóó alge meen geworden, dat velen verleeren om het verwerpelijke er van in te zien. Men zoekt in de bladen per advertentie ver binding met menschen, die op kantoren of bureaux een positie hebben, „bijver diensten” in het vooruitzicht stellende Het betreft hier bijna altijd zaken, welke zich middels steekpenningen opdrachten verleend willen zien. Het schadelijke van het gebruik is na tuurlijk, dat de koopers minderwaardige artikelen ontvangen, of artikelen, welke ze te duur betalen, of soms zelfs dingen welke ze niet behoeven, maar welket behoefte ze door een directeur, procura tiehouder of beambte is gesuggereerd. Men staat versteld, als men hoort of ervaart, welke eerste klas zaken het tot een gebrtiik hebben gemaakt om aan menschen, die gunningen voor leveranr ties kunnen beïnvloeden, procenten aan te bieden. Zelf hebben we relatie met een leverancier, voor wlen we elke maand een vast postje hebben. Het be treft hier een geheel persoonlijke aan gelegenheid, maar omdat de leveranciet bij het ontstaan der relatie ten onrechte heeft verondersteld, dat we eigenlijk als uitvoerder voor anderen handelden, stuurt hij ons elke maand prompt twee nota’s: een, waarop de normale prijs staat vermeld en een, waarop 10 in mindering is gebracht. De laatste moei worden voldaan en is voor ons privé- verbruik bestemd, de eerste is voor ver antwoording bedoeld aan onze lastge vers. Gebruiken als het aanbieden van steekpenningen stompen de moreele ge voelens van menschen, die in dienstbe trekking staan, langzaam maar zeker af. De grenzen tusschen wat mag en niet mag, worden vervaagd en als de nood eens dringt, dan heeft men het reeds ge leerd om véél goed te praten voor eigen geweten. Al die lieden, van welke men tegenwoordig leest, dat ze kapitalen ten laste van anderen hebben verduisterd, zijn ook eens begonnen met de toeëige- ning van kleine waarden en het schijn- AUTOCAR VERONGELUKT. Men meldt uit Brussel dat ten ge volge van het breken der remmen een autocar bij Stavelot tegen een muur is opgereden. Twee personen werden ge dood, een persoon stierf tijdens het ver voer naar het hospitaal, zeven perso nen werden gewond. De autocar bevatte bewoners uit Ber- chem (gemeente Antwerpen), die de automobielrennen van Francorchamps hadden bij gewoond. Op de helling van den weg kon de chauffeur de wagen niet meer houden, daar de remmen niet werkten.’Toen hij poogde hem tot staan te brengen geschiedde het ongeluk. De niet-gekwetste reizigers keerden per trein naar Antwerpen terug. De in heldere kleuren geschilderde auto trok onmiddellijk de aandacht eh in niet mindere mate de muziek, een door vijf luidsprekers over drie versterkers uitgezonden gramafoonmuziek. We heb ben even een kijkje genomen in het in wendige van deze wagen en ons verwon derd over het samenstel van apparaten, dat voor de krachtige uitzending van deze muziek noodig was. De Robinson-vertegenwoordiger ver telde ons, dat met deze wagen een toer door het geheele land gemaakt wordt. Ze waren nu reeds drie maanden onder weg. Het is wel een origineele reclame ook voor den schoenhandel Hengst, die als vertegenwoordiger voor Bolsward een keurcollectie Robinsons in voorraad heeft. Juli 1933. Bij de gehouden harddraverij te Noordwolde won de heer P. Kramer met „Rentinus” den Isten prijs in de B-dra- verij. Zangvereeniging Wommels. Dit moet zijn „van Wolsum.” Makkum Konden wij in Mei 1931 aan dit blad melden, dat de heer Willem Banning, ’n zeer bekende plaatsgenoot, was bevor derd tot Theologisch Dokter, met niet minder genoegen kunnen we thans mel den, dat de heer Sj. Hofstra, eveneens een zeer bekende plaatsgenoot, op 7 Juli j.l. is bevorderd tot Dokter in de lette ren en wijsbegeerte. Beide heeren zijn uit gewone eenvoudige ouders voortge sproken, doch hun helder hoofd en ijze ren wil hebben hen gebracht op de hoo- ge trap waarop ze nu staan. Is het won der dat wij met een beetje trotsch in het hart over zulke plaatsgenooten, met Per autobus door drie provinciën. Gister werd door de Vrijz. Vrouwen club „Nut en Genoegen” een uitstapje gemaakt, waaraan door nagenoeg alle leden werd deelgenomen. Te acht uur werd afgereden langs on ze uitgestrekte vlakke greidlanden, waar van het meeste hooi reeds was verdwe nen, langs velden beplant met groote hoeveelheden bouwvruchten, totdat men eindelijk aanlandde in een oord, waai voor een bewoner der greidhoek veel nieuws viel te aanschouwen, daar bosch- rijke streken steeds de groote aandacht trekken. In Buitenpost werd even gepauzeerd en door de dames de koffiemaaltijd ge bruikt. Vandaar werd gereden naar de stad Groningen, wat ongetwijfeld als een evenement op dezen tocht kan worden beschouwd, aangezien verreweg de meesten deze unieke stad nog nimmer hadden aanschouwd. Eerst was het mu seum aan de beurt, waar men geruimen tijd een en ander bewonderde, terwijl nadien de prachtige stadswijken werden bezichtigd, waarna gedineerd werd in de Stadsgaarkeuken, waar het middag maal zich goed deed smaken. Ofschoon de groote autobus geplaatst was op een geschikt parkeerterrein onder contróle, bleek deze contröle al zeer slecht te zijn geweest, daar bij het vertrek eenige dames tot de onaange name ontdekking kwamen, dat hare kof fertjes van hun heerlijken inhoud waren ontlast. Niettemin bleef de stemming perfect en werd er later hartelijk om gelachen, hoewel de gedupeerde dames leelijk op hun neus keken. Over Assen werd Rolde bezocht, waar de hunnebedden als overblijfsel onzet voorouders de volle aandacht hadden. Vervolgens koerste men over Smllde weer naar de Friesche grens. Langs groote bosschen, heidevelden, enz. werd Appelscha bereikt, een bij uitstek ge schikt oord voor ontspanning, terwijl te vens van flora en fauna aldaar in ruime mate in de mooie dennenbosschen met haar levenwekkende ozon te genieten viel. Aldaar werden door de feestgan gers onderling volksspelen gehouden om fraaie prijzen, zoodat men zich dan ook uitermate amuseerde. Toen de klok bijna 9 uur aan wees, werd vertrokken naar Beetsterzwaag, waar nog een korte wijle werd vertoefd, terwijl eveneens in Akkrum een oogen- blikje werd halt gehouden. Inmiddels begon het reeds donker te worden en werd „huistoe” gereden. In de opge- wekste stemming arriveerde men reeds i vrij laat in het Noord, waar de respectie velijke echtgenooten, alsmede vele bloed verwanten vol ongeduld stonden te wachten op de thuiskomst der dames. Zonder onderscheid werd getuigd, dat men een echt plezierige tocht had meegemaakt, welke dan ook voor „Nul en Genoegen” als zeer geslaagd kan worden aangemerkt. RECTIFICATIE. CONCERT IN HET PARK OP DONDERDAG a.s. In de Zaterdag j.l. geplaatste adver tentie staat vermeld, uitvoering van de Zangvereeniging „lendracht” van f Zondag had de bekende fietsbede vaart naar Dokkum plaats, waaraan door ongeveer 700 personen uit de provincie is deelgenomen. Naar we vernemen waren uit Bols ward een 34-tal, uit Workum ruim 50 bedevaartgangers meegetrokken. Hel was voor deze fietsers een lange dag. ’s Morgens ongeveer half 3 naar Leeu warden waar alle deelnemers in de groote St. Bonifaciuskerk bijeen kwa men. Te ongeveer 6 uur afrit naar Dok kum. ’s Avonds ongeveer 9 uur zijn de Bolswardsche bedevaartgangers weei terug gekomen. Niiland 8 Juli 1933. Hedenmiddag speelden de voetbalclubs gestorven. BRAND IN EEN MEUBELFABRIEK. Een felle brand heeft Zaterdagmid dag gewoed in de meubelfabriek van den heer Holman, te Glanerbrug. De drie verdiepingen hooge fabriek, waar een zeventigtal arbeiders werkzaam is, brandde vrijwel geheel af. Slechts en kele muren, opgetrokken uit beton, staan nog overeind. Alles was verze kerd. Om ongeveer drie uur werd de brand weer gealarmeerd. De motorspuit kon echter geen water geven door den ge- ringen druk op de waterleiding. Boven dien was er een der twee slangen de fect. Inmiddels had het vuur zich door he> geheele fabrieksgebouw verspreid. Van de tweede motorspuit werden de slangen in de Glanerbeek gelegd. Toen bleek, dat nog geen water gege ven kon worden ten gevolge van een defect aan de spuit. Men bepaalde zich er ten slotte toe de aangrenzende per- ceelen nat te houden, de fabriek liet men lustig branden. Tijdens den brand ontplofte met een geweldigen knal een reservoir met sa mengeperste lucht. Weldra stortte het dak in en vielen de muren met donde rend geraas om. Tijdens den brand kwam een man uit Enschedé met zijn auto, waarin hij kruidenierswaren rondbracht, den weg oprijden. Plotseling botste hij tegen een boom. Toen toegesnelde menschen na derbij kwamen was de man stervende. Waarschijnlijk is hij aan een hartver lamming, gevolg van hevigen schrik, DE OBLIGATIELEENING VOOR ONZE NIEUWE IJSBAAN. Heel veel Bolswarders zullen vorige week een circulaire ontvangen hebben met betrekking tot bovengenoemde ieening voor de nieuw in te richten ijs baan. Naar wij van bevoegde zijde verne men, gaat het met de plaatsing van de aandeelen goed. Reeds nu is een be drag van ruim 1200 gulden spontaan toegezegd en gezien het enthousiasme voor deze zaak twijfelen we er niet aan dat bij het persoonlijk bezoek deze week door het bestuur der nieuwe IJs- vereeniging te verrichten) de toezeg gingen spontaan zullen blijven vloeieji. Het belang dezer zaak is een algeheele medewerking en sympathiebetuiging door Bolsward’s burgerij ten volle waard. We hopen van harte dat de Commis sie deze week in haar moeilijk werk moge slagen. „Stormvogels” van Nijland en „Fries land” van Bolsward een vriendschappe lijke wedstrijd. Voor de rust was de stand voor Stormvogels 1-0, terwijl de eindstand 5-0 was voor Stormvogels. 10-JARIG BESTAAN „ZWEMSCHOOL.” Ter gelegenheid van dit feit had het bestuur op Zaterdagmiddag zwemwed strijden georganiseerd voor leden. Ruim twee uur heette de voorzitter, dr. Beekhuis de aanwezigen welkom. In korte trekken memoreerde spreker de verschillende uitbreidingen, welke de zwemschool in dit 10-jarig bestaan moest ondergaan, omdat steeds meer zwemliefhebbers komen opdagen. Hier heeft de badmeester H. Postma, veel toe bijgewerkt. Op een prettige wijze gaat hij met de zwemmers en zwemsters om, leert hun zwemmen en geeft hun een vertrouwd gevoel. Als herinnering aan dit 10-jarig bestaan en uit dank voor het verrichtte werk in het belang van onze zwemsport overhandigde hij hem namens de zwemvereeniging een cadeau. De badmeester zal nu voortaan met een vulpen kunnen schrijven. Het heerlijke weer noodde dezen mid dag wel bijzonder tot de zwemsport. Onder leiding van het bestuur werden de wedstrijden gehouden. Bij alle wedstrijden werd op „tijd” gezwommen. Meisjes 38 meter. Van de meisjes 10-11 jaar (12 deeln.) won: Tina Kramer den Isten prijs, tijd 43 sec.; 2de prijs Ytje Hoitsma 46>/2 sec. 12-13 jaar (9 deeln.): 1ste prijs Jeltje de Wit 38 sec.; 2de prijs Jannetje Jor- ritsma 40 2 sec 14-15-16 jaar (12 deeln.): 1ste prijs Jetje Oosterbaan 29 sec.; 2e Janny Frij- ling; 32 sec.; 3e Adri de Haas 35.4 sec. In de tijd dat de jongens zich voor den wedstrijd gereed maakten, viel er een oude heer van een passeerende mo torboot. Op het hulpgeroep van den voorzitter bood een jeugdig zwemsterje zich aan tot het doen van reddingspogingen. Aan een lijn zwom ze naar den drenkeling die al bijna kopje onder ging. Spoedig waren beide nu weer op het droge. De kleine meid Ytje Hoitsma werd met een luid applaus begroet en ontving uit des voorzitters hand een surprise. Intusschen stonden de jongens voor hun 38 meter gereed. In de serie 10-11 jaar (8 deein.) won Douwe Lautenbach den Isten prijs 46.5 sec.; 2e Piet Foekema 49.5. 12-13 jaar (15 deeln.), 1ste Hidde Bijlsma, 33.4; 2e Sietze Kramer 38.9; 3e Ype Witteveen 41. 14-15-16 jaar (6 deeln.), Ie Plet Draaisma 27.9 sec.; 2e Piet Stil 32 8 sec. Een tweetal heeren voerden hierna ’n aardige pantomime op, waarom geweldig is gelachen. Een oude visscher viel bij het ophalen van zijn buit te water. Een toeschouwer zou hem gaan helpen, doch diende zich eerst een beetje uit te klee- den. Dit duurde evenwel nogal lang, aangezien de oude heer wel een twin tigtal vesten droeg. Eindelijk stond hij in zijn badpak en ging hij door handrei king de onfortuinlijke visscher redden. De Voorzitter las een binnengekomen felicitatie-telegram van den heer C- Kan uit Sneek voor. Intusschen werd de 100 meter baan klaar gemaakt en gaven eenige dames en heeren diverse sprongen van den springtoren te zien. Voor deze laatste wedstrijden waren twee wisselbekers en een zestal medail les beschikbaar. De uitslag was als volgt: Heeren (13 deeln.), 1ste wisselbeker met medaile R. Radema 1 min. 23.1 sec.; 2e med. G. Miedema 1 min. 23 8 sec.; 3e med. J. Reinders 1 min. 27.9 sec. Dames (11 deeln.), Ie wisselbeker m medaille, letje Oosterbaan 1 min. 31.1 sec.; 2e med. Hilly Haagsma 1 min. 45 sec.; 3e med. Janny Frijling 1 min. 45.6 sec. De Voorzitter reikte met een toepas selijk woord de prijzen uit. De badmees ter werd nog namens de leden een en velop met inhoud aangeboden. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1