AutcVerhutir UJ. y. 0. UIEUFF De Bolswardsche Courant en Westergoo F Dooreen prima BRUI I n HOFSTEDE I DE GROOTE LES. BOLSWARD Tel. 86 No. 56 Uit den Omtrek Ill Stadsnieuws. Woensdag 19 Juli 1933 29gl£ Jaargang en A - is Wommels Arum (Nadruk verboden). prijs Workum Sneek en Straten en U. Douma. Tjerkwerd Bakker WtEUlM Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. 4e 5e 6e 7e 8e 9e BOERDERIJ AFGEBRAND. Oorzaak hooibroei. WIELERWEDSTRIJDEN KERMIS-ZONDAG, LEEUWARDEN. Als men het programma voor de door Leeuwarder Wielerbaan op Zondag 23 dezer te houden wedstrijden eens door bladert, blijkt daaruit, dat de Directië dit met kennis van zaken heeft samenge steld Bij de sprintwedstrijden ontmoeten elkaar de 3 snelste Nederlandsche Ama teursprinters van Egmond, v. d. Linden en B. Leene, allen met internationale reputatie en het getuigt van ernstig wil len onzer Friesche renners, dat zij reeds thans met dergelijke kopstukken den strijd durven aanbinden. Het zal voot onze Friesche rijders wel niet mogelijk zijn het tot een overwinning te brengen, doch dat zij er voor zullen vechten be wijst wel de door hen reeds gemaakte tijden. Zoo reed Postma de 200 Meter her- AANBESTEDING. De verbouwing der O. L. School aan de Witheerenstraat is gegund aan den laagsten inschrijver A. de Boer, alhier. Het schilderwerk aan van der Meer en Nauta alhier. 17 Juli 1933. Voor het eindexamen R. H. B. S. te Sneek zijn geslaagd onze plaatsgenoo- ten mej. A. Groenendal en de heer P. J. Crol. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water bedroeg heden 18 gr. Witmarsum 15 Juli 1933. Op ’t Gymnasium te Sneek werd van de 2e naar de 3de klasse bevorderd H. Veenstra en J. Brik van 1ste naar de 2e klasse van de Chr. Kweekschool, even eens te Sneek. R.K. VEREEN. VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING Maandagavond hield bovengenoemde vereeniging een buitengewone vergade ring in den Hof van Holland. De opkomst der leden was bijzonder slecht. Voorzitter Wierema opent de verga dering. De notulen worden door den secretaris gelezen en goedgekeurd. De hoofdschotel voor deze vergadering was een kleine reglementswijziging, die met algeheele instemming van de aanwe zige leden goedgekeurd werd. Ook werd door het bestuur het voorstel gedaan (gezien de gunstige financieele toestand der vereeniging) uitbreiding te geven aan de uitkeeringen. Dit bestuursvoor stel, wat beoogt ook het Röntgen-on- derzoek in de uitkeering op te nemen, werd eveneens met algemeene stemmen aangenomen. De rondvraag gaf geen bijzonderhe den, waarna sluiting volgde. UITVOERING. 16 Juli 1933. Gisteravond werd alhier in de muziek tent op de terp een openbare uitvoering gehouden door de Chr. Muziekvereen. „Euphonia” in samenwerking met de Zangvereen. „Advendo” onder leiding van den heer J. Nauta van Sneek. Gezien het feit, dat dit de eerste maal zou zijn, dat het koor zich in het open baar zou laten hooren, hadden velen zich opgemaakt dit concert niet te ver zuimen. Ofschoon de bezetting geenszins vol tallig was, vielen de gegeven nummers goed in den smaak, terwijl, ondanks het korte bestaan van het zangkoor, dit alleszins reden tot tevredenheid gaf. Indien echter enkelen onder de jonge ren tijdens de muziek of zang wat min der rumoerig waren, zoo zou dit het con cert in zijn geheel zeker ten goede ko men. als volgt: 1ste prijs: W. van der Zee, Joh. de Valk en J. van der Boom. 2de prijs: F Huitinga, S. Brunia GROOTZAND SNEEK van ouds het jf aangewezen adres nu Draisma-bal i wel een reuze prestatie is. Wieuwerd-Britswerd 16 Juli 1933. Heden werd alhier de zoogenaamde Baarderadeelpartij gehouden, waaraan door 16 parturen, vertegenwoordigende 9 afdeelingen, werd deelgenomen. De wedstrijd had plaats onder gun stige omstandigheden, het terrein was keurig verzorgd en de plaatselijke mu ziekvereniging zorgde voor een ver dienstelijke opluistering van het geheel. Den geheelen dag werd er met animo gekaatst en het aantal spannende par tijen was legio. Ten slotte kwamen op het viertal de afdeelingen Oosterlittens, Mantgum, Weidum en Baard. Oosterlittens en Mantgum kaatsten ’n meer spannende dan mooie partij. Toch werd er individueel goed werk verricht. Bij den stand 4 om 5 en 6 gelijk wist Mantgum de partij te winnen door de kaats te passeeren. Baard geeft Weidum eerst goed partij zakt later af, maar verliest eervol bij den stand 4 om 5 en 6 gelijk. De eindpartij gaat nu tusschen Mant gum en Weidum. Weidum speelt echter zeer onfortuinlijk en Mantgum loopt uit tot 5 eersten. Hierna maakt Weidum 5 eersten gelijk, maar verliest op 5 om 5 en 6-4 wanneer Mantgum de beide kaat sen passeert. „Allegro” luisterde de wedstrijd ver dienstelijk op. De totale uitslag luidde aldus: 1ste prijs: Mantgum; 2de prijs: Wei dum; 3de prijs: Baard en 4de prijs: Oos terlittens. 17 Juli 1933. De huizinge, eigen aan de erven Wed. H. Posthuma werd onderhands aange kocht door den heer O. de Jong, alhier. 16 Juli 1933. Geslaagd te Leeuwarden voor hulp- keurmeester van vee en vleesch, de heer Sj. Nauta alhier. Houd het visioen vast! Dan zal er uit wanhoop hoop voortkomen, uit hoop zal moed groeien, uit moed zal het lied des levens een nieu we en levendiger gloed ver krijgen. E. Tuininga. 3de prijs: P. S. van Straten, S. S. van EINDEXAMEN R. H. B. S. TE SNEEK. Aan het schriftelijk gedeelte van het examen werd deelgenomen door 6 vrou welijke en 16 mannelijke candidaten. Voor het mondeling gedeelte trok zich 1 mannelijke candidaat terug. Afgewezen werden 3 vrouwelijke en 5 mannelijke candidaten. Geslaagd zijn de dames A. Groendal te Workum, G. Jelsma te Rien, A. E. Prakken te Tjerkgaast en de heeren G. N. Bos te Sneek, P. J. Crol te Workum', J. Haagsma te Bolsward, S. de Jong te Warns, A. D. Joustra, G. Joustra en J. Rinsma, allen te Sneek, R. Steenbeek té Follega, M. de Swart te Sneek, G. Tier- sma te Oppenhuizen. EMIL GOCKER. De eenvoudigste spreekwoorden be vatten soms de grootste en diepste wijs heid. Dit is ook het geval met het alom aanvaarde spreekwoord: „Door schade en schande wordt men wijs.” Juist in deze dagen, als we zien hoe door het vasthouden aan zelfzuchtige nationale opvattingen telkenmale de groote eco nomische wereldconferentie dreigt vast te loopen, moet men onwillekeurig weer denken aan dat oude spreekwoord. De wereld is thans druk bezig de groote les die in de werelddepressie gelegen is, te leeren. De wereld is in derdaad op weg door schade en schan de wijs, althans een weinig wijzer te worden. Het is inderdaad typeerend om te zien, hoe economisten en groote fi nancieele experts van naam telkenmale gen beroep doen op de conferentie, niet door met geleerde financieele en econo mische voorstellen te komen, die de me dicijn moeten vormen voor de groote wereldkwaal, doch door een beroep te doen op de beoefening van zuiver mo- reele kwaliteiten, op samenwerking ten behoeve van het universeele welzijn, op eerlijkheid en onbaatzuchtigheid. Steeds meer dringt het tot het bewustzijn in alle lagen door, dat, zooals Professor Gilbert E. Jackson het onlangs op tref fend duidelijke wijze uiteen zette, de grondoorzaak voor de depressie niet schuilt in een falen van het economisch mechanisme, waarin wij leven, maar in ons zelf. Het mechanisme is geen slecht mechanisme, maar we hebben ons zelf niet goed genoeg betoond om het te drijven. Hiermee wil niet gezegd zijn, dat het mechanisme van ons economisch le ven volmaakt is. Het maakt een proces van voortdurende verandering door. Maar de hoofdfout ligt bij ons zelf. En niet voordat we dit zullen inzien, zullen we er iri slagen dit mechanisme weer behoorlijk te doen functioneeren. Er is natuurlijk aan alle kanten een zekere neiging geweest om te erkennen, dat deze depressie kunstmatig in het leven was geroepen. Men is geneigd ge weest om te zeggen, dat de Franschen er veel toe hebben bijgedragen door den wereldgoudvoorraad op te potten. We zijn ook geneigd geweest om te zeggen dat de Duitschers er veel toe hebben bijgedragen door meer te leenen, dan zij ooit zouden kunnen terug betalen. We zijn ook geneigd geweest om te zeg gen, dat de Amerikanen er veel toe heb ben bijgedragen door hun houding in zake de oorlogsschulden. Maar niemand heeft bijzondere neiging getoond om voor zich zelf een persoon lijke verantwoordelijkheid voor de de pressie op te eischen. Tot nu toe heeft niemand gezegd: „Laat ik erkennen, hoe ik meegeholpen heb om de depressie tot stand te brengen of erger te ma ken.” Niemand heeft nog gezegd: „Val mij niet lastig om de splinter uit het oog van mijn buurman te halen ik ben nog druk bezig met den balk in mijn eigen oog.” Wat zijn nu die fouten bij ons zelf? Men zou ze kunnen samenvatten in één woord: „Zelfzucht!” Maar deze zelfzucht openbaart zich op verschillende manieren, nu eens als hebzucht van naties, dan weer als hebzucht van maatschappelijke groepen in een natie, (en ’ook als de hebzucht van individuen in haar ver schillende vormen. De wereld is een machine, waarvan wij allen de deelen zijn. Elk individueel mensch is een deel. Elke maatschappe lijke groep in een natie is een deel. Elke natie is een deel. De harmonieuse wer king van de machine, welke in al onze behoeften van ons allen zou kunnen voorzien ,is afhankelijk van de harmoni euse werking van de deelen, vereischt De uitslag der alhier gehouden kaats wedstrijd van jongens uit het dorp is Flach, *H. J. Halbertsma en *N. J. van der Meuten te Sneek, H. Veenstra té Arum, J. Wiarda te Rauwerd, P. J. L- de Wit te Sneek (v.w.), *J. A. Corée te Lemmer. Afgewezen 4. Van klasse 111 naar IV: H. Hengeveld te Oosthem, M. Hlijkema te Heidenschap D. de Jong te Witmarsum, H. J. Oskam te Goënga en J. Rienstra te Oo ster end Afgewezen 2. Van klasse IV naar V: W. Feenstra te Sneek, J. Gras te Abbega, C. Horsting te Sneek (v w.)_ Van klasse V naar VI: J. van der Gaast A te Hommerts. W. Glashouwer A te Hindeloopen, K. A. Oskam A te Goënga, A. Brenninkmeijer B te Sneek, F. Tenhaeff B te Leeuwarden, H. D, Tjeerde B te Workum, T. R. de Wit BI te Sneek. Afgewezen 2 van afdeeling A. Toegelaten tot de le klasse na exa men: “Dieuwke L. Corée te Lemmer, E. W Engelkes te Wommels, H. J. Ham te Echtenerbrug, J. Jorritsma, G. J. Kloos en J. M. Martens te Sneek, H. Okma te Woudsend, M. P. van Rennes te Heeg, •Trijntje A. Scholten te Lemmer, A. Veldstra te Tjerkgaast, D- R. Visser te Heeg, G Vrolijk te Sneek. Zonder examen was toegelaten: Jan Brouwer te Oudehaske. Voorwaardelijk toegelaten; Sj. Breke- veld te Molkwerum. •zijn meisjes. Kimswerd Voor een flink aantal toehoorders hield de Vereen, voor Evangelisatie te Harlingen alhier een openlucht-samen- komst. Verschillende sprekers voerden ’t woord, w.o. Ds. Wielenga, Geref. pred. te Arum. De samenkomst werd opgeluisterd door een zangkoor, dat eenige liederen zeer verdienstelijk zong. Met dankgebed werd de goed geslaag de bijeenkomst besloten. Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. OFFICIAL FORD DEALER DANKBESTRIJDINO. 14 Juli 1933 In ’t Dorpshuis vergaderde dc afdee ling Arum van de N-V. tot afsch. van Alcoholh. Dranken. Na opening en lezing der notulen werd besloten begunstigster te worden van de V. A. S. Ook werd er toestemmend be slist over het verzoek van de plaatselijke J. V. O.-afd. om eenige subsidie te ver- leenen aan hen. Voorloopig zulten aan de tocht naar Vlieland 13 personen -deelnemen. Verder werd de beschrijvingsbrief behandeld, tot afgevaardigde werd benoemd de voorzitter de heer Joh. van Zandbergen als plaatsvervanger de heer Y. Wiersma. Mevr. H. Gros-Havinga gaf een bij drage getiteld: „Voor op de machine". Daarna zang en sluiting. KAATSPRESTATIE. 16 Juli 1933. Onze kaatsers de heeren R. Yetsinga, Y. de Jong en C. Kamminga behaalden heden den eersten prijs bij de groote kaatspartij te Achlum. De prijs bestond in de zilveren Drai- sma-de Vries-bal, vereen.-medaille en voor iedere kaatser een medaille, plus een zilveren lepel. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat dezelfde kaat sers nu 3 jaar aaneen beslag op de -1 mochten leggen, hetgeen waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA; Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 ONTHOUDERS VISCHCLUB. Zondag 16 Juli organiseerde bovenge noemde vischclub een wedstrijd. Belang stellende liefhebbers der hengelsport hadden een 9-tal prijzen beschikbaar ge steld. ’s Morgens 5 uur ging de tocht naar’ de j„Oude| Makkumer’i. Om half zeven werd het eerste sein gegeven. Voor de pauze om 9 uur liet zich bijna geen vischje verschalken, maar na die tijd werd het beter. De prijzen werden na afloop als volgt toegekend: le prijs: 2e 3e J. Bangma. J. Molenaar. F. Molenaar en extra voor de dikste baars. J. F. de Wit Q. Smid. L. Muller. D. de Wit. A. van Kouteren. L. Noordbruis. Bijzonder dike baarzen zijn er gevan gen en wel 31^, 30, 27 en 24 c.M. Het was een mooie wedstrijd Te ongeveei half 2 was men weer thuis. Volgende wedstrijd is bepaald op 6 Augustus. een algeheele onderwerping van zelf zuchtige belangen aan het algemeen be lang. Het vereischt een samenwerking in zulk een mate, als wellicht niemand van ons nog heeft beseft. Elke uiting van zelfzuchtig belang, elke weigering om samen te werken veroorzaakt wrijving in de machine. Indien er veel wrijving is, gaat de machine langzamer draaien en hebben allen er onder te lijden. Als er genoeg wrijving is gaat de machine hee- lemaal stilstaan. Uit het bovenstaande volgt, dat een verbetering in den wereldtoestand niet door ijdelijke economische lapmiddelen bereikt kan worden, doch door een fun- damenteele wijziging in de harten van individuen en volken. En wanneer al door de een of andere lapmaatregel een zekere verbetering zou worden verkre gen, zou dit slechts uitstel zijn, wan! dezelfde euvelen van het menschelijk gemoed, die deze depressie hebben ver oorzaakt, zouden vroeger of later een nieuwe tot stand brengen, om het werk van deze depressie te voltooien en ten slotte onze schijnbeschaving te vernieti gen. Waarvan allen in dezen tijd ver vuld moeten zijn, is niet zoozeer een min of meer duidelijke meening omtrent inflatie of deflatie, dan wel de Gulden Regel, de gebiedende noodzakelijkheid om anderen te bejegenen zooals wij gaarne bejegend zouden worden. FLORIS C. 17 Juli 1933. Onze plaatsgenoot de heer P. H. Schukken slaagde dezer dagen aan de Middelbare Technische School te Haar lem afd. Weg- en WaterhniiwknsirlA SCHOOLREISJES. 14 Juli 1933. Heden hielden de 3e en 4e klas dei O L. S. te Arum het jaarlijksche school reisje, begunstigd door vrij goed weer. De reis was naar Olterterp, waar de speeltuin bijzonder bij de jeugd in den smaak viel. Op de terugreis werd Oranje woud aangedaan en in een goede stem ming kwamen we hier weer aan. We hopen maar, dat het volgend jaai maar weer zoo’n goed schoolreisje mag brengen. Ook de laagste klasse van deze school maakte heden een uitstapje per autobus naar Zwartewegsend. Hoewel het weer bij het vertrek zich niet zeer gunstig liet aanzien, werd hei later op den dag beter en kon er nog veel genoten worden in speeltuin en het wandelpark op Vijversburg. Op de te rugreis werden nog Rengerspark en Prinsentuin in Leeuwarden bezocht en kwam men via Harlingen weer zeer vol daan thuis. 15 Juli 1933. Hedenmiddag ontstond brand in de oude boerderij, bewoond door den veehouder K. A. Koopmans te „Driehuizen” onder beheer van het naburige Oosterend en eigen aan mej. wed. Draaisma te Fra- neker. Aangezien de hooivoorraad, geborgen in de ruime schuur nogal vrijwat broei de, vooral in het kleinste hooivak, was men reeds druk bezig te splitten, ten einde te trachten brand te voorkomen. Dit mocht evenwel niet gelukken, zoo- dat spoedig de geheele boerderij alsme de de voorhuizinge in lichtelaaie stond. Aanvankelijk werden eenige meubels in veiligheid gebracht, doch weldra was alles één vurzee en viel er niets meer te redden. Zelfs vermoedde de heer Kdat pl.m. f 300 van de inwonende dienstbode onder de puinhoopen zou zijn bedolven terwijl eveneens een drietal rijwielen verbrand zijn en zeer weinig buiten het bereik van de verteerbare vlammen kon worden gebracht. Ofschoon de motorspuit van Wommels zoo spoedig mogelijk aanwezig was, werd geen dienst gedaan en kon deze op bevel van burgemeester Kuipers weer spoedig inrukken, daar er van de boerderij toch niets meer kon worden behouden en de nabijgelegen boerderij van den heer Rienstra wegens de gun stige windrichting geen gevaar, liep. Door de handbrandspuit van Ooster end welke inmiddels ook gearriveerd was, werd met 2 slangen water gegeven teneinde de brand tot bedaren te bren gen. Ongeveer 4 uur begonnen, was van de geheele boerderij weinig meer over en geleek alles te 6 uur één groote ruïne. Uit de hooivakken stegen enorme rookwolken omhoog. De boerderij, als mede de inboedel, waren laag verzekerd en wel bij „Woudsend” en „Zwolsche”. Daar het juist op Zaterdagmiddag voorviel, had de brand veel bekijks en gingen velen per rijwiel derwaarts om een en ander in oogenschouw te nemen. GYMNASIUM SNEEK. Bevorderd van klasse I naar II: IJ. Bakker en F. G- Buizer te Sneek, A Deinum te Workum, P. Elzinga te Bols ward, A. Flach en H. Halbertsma te Sneek, *A. R. de Jong te Lemmer, E. J. Kappetein te Drachten, F. Osinga te Bolsward, P. Terpstra te Hijlaard, *L de Wit te Sneek. Afgewezen 2. Van klasse II naar III: *T. Alta te Oudemirdum (v.w.), T. H. Asselman te Sneek, *T. Bakker te Bolsward. J. BEVORDERINGEN. Juli 1933. Dezer dagen werden aan de Chr. Kweekschool te Sneek bevorderd naar klasse 3 T. Stapersma en naar klasse 4 Sj. de Boer. Aan de Herv. Kweekschool Mariën- burg te Leeuwarden naar kl. 2 mej. G. Wijma en aan de H. B. S- aldaar mej. I. Engelkes uit klas IVa, terwijl na exa men aan het Gymnasium te Sneek werd toegelaten E. W. Engelkes. Oudehaske, H. Ebens te Bolsward, *H. 9 Leesgeld fr. p. p. per half jaar 11.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. II DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1