Auto-Verliuur UI. V. 0. WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo IransDlreerende Doelen, Uit den Omtrek Stadsnieuws. BOLSWARD - Tel. 86 DE KLEINE BRON EN DE GROOTE ZEE. Huizum P. B. VAN HAM Ill OFFICIAL FORD DEALER 29^ Jaargang Woensdag 26 Juli 1933No. 58^ Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 12 en A 6-6, toen FLORIS C. (Nadruk verboden). tf==tas voor Ferwoude Zurich Wommels Nijland Arum onze Winsum Tjerkwerd A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Verscbynt Dinsdags- Vrüdagsavonds. niet meer gevoeld kan worden, door... liefde. Clara Simpson zegt het met heel een voudige, treffende woorden: De glorie van het leven is liefde; niet bemind te worden; geven, niet krijgen, dienen, niet gediend te worden; een sterke hand te zijn voor een ander in het duister in tijd van nood bewoners op waren. Dat men vreeselijk geschrokken was, laat zich denken. Enkele meters verder op het Zwart huis bij Tj. Dijkstra sloeg de bliksem in een leege bedstede zoodat de splin ters over de kamer vlogen en ook daar dezelfde verschijnselen als bij hun bu ren. Nog enkele meters verder tegenover de boerenplaats van den heer S. Kooi- stra aan de Bolswarderweg, werd een boom getroffen en een paal van het electrisch net. Ook bij vele bewoners van deze omgeving werden de lampen, radio- en telefoontoestellen defect. Opmerkelijk is ’t dat nog lang geen jaar geleden de boerenplaats van P. Hibma, staande in dezelfde omgeving, door den bliksem werd getroffen. In de koppelwedstrijd voor Friezen over 25 K.M. j.l. Zondag op de Wieler baan gehouden, wist onze plaatsgenoot W. de Moor zich tezamen met zijn sportmakker v. d. Meulen wederom als No. 1 te plaatsen. Een schaap van den veehouder F. Breeuwsma werd getroffen en gedood, evenals een kalf van den veehouder F. Hettinga van Tjalhuizum. Te Utrecht slaagde Zaterdag j.l. voor leeraar M. O. Lich. Oef. de heer F. W. Brouwer, woonachtig te Leeuwarden. 22-7-33. Zaterdagmorgen om 4 uur ging over ons dorp een kort maar hevig onweer en wel zoo erg dat in drie verschillende arbeiderswoningen in en bij ons dorp de bliksem insloeg, die gelukkig geen spoor van brand achterliet. Men staat hier eenvoudig voor een raadsel. Bij de bewoners, weduwe D. Anema en KI. Steinfort op de z.g. oude plaats, sloe gen de lampen stuk en een verstikken de lucht was het gevolg, terwijl bij de middelste bewoner Joh. Adema de lam pen bleven branden. Gelukkig dat alle GESLAAGD. Voor het Mulo-diplotna A slapgden G. Gerritsma, H. de Joeg, A. van der Meulen, F. Oosterbaan en J. Postma, allen leerlingen van de R K. Muloschool, hoofd de heer Walraven, alhier. 25 Juli 1933. Gisteren slaagde te Groningen voor de akte Nuttige Handwerken onze plaats- genoote mej. R. Sietsma, leerlinge van mej. H. G. Zelle te Bolsward. Witmarsum 22 Juli. Tijdens een kort doch hevig onweder werd hier hedenmorgen een telefoon paal getroffen vlak bij de plaats be woond door den heer D. F. Het isoleerpotje werd verbrijzeld en de draad knapte af. Ook werd het electrisch net een paar maal getroffen, zoodat de schakelaars uitsloegen en eenige lampen sprongen. GESLAAGD. Voor de nuttige handwerken slaagden gisteren, Maandag, te Groningen de da mes W. Toomstra te Makkum en R. Sietsma te Tjerkwerd, die hun opleiding ontvingen van mej. H. G. Zelle, onder wijzeres nuttige en fraaie handwerken alhier. Blijmoedigheid beteekent een tevreden geest, een rein hart, een vriendelijk gemoed; het beduidt nederigheid en lief de; het beduidt een ruime waardeering voor anderen en een bescheiden dunk van zich zelf. Tandarts, SN EEK, heeft DONDERDAG 27 JULI en 3 AUGUSTUS geen zitting te BOLSWARD. Het was hedenavond een ongekende drukte in onze plaats en men kon aan oud en jong zien dat er iets zou gebeu ren. Men hoorde dan ook telkens kin derstemmen vragen: wanneer komt dé brandspuit? Voor de tweede maal dit jaar zou onze plaatselijke brandspuit een de monstratie geven, en wij mogen wel zeggen, dat die goed geslaagd is, al is het dan ook geen motorspuit, toch zal er bij vlug optreden (bij brand) zeer goede hulp kunnen worden verleend. Menige huismoeder heeft dit ook kunnen ondervinden, want er kwamen verscheidene natte pakjes thuis, niet al leen van kinderen, maar ook van oude ren, waar ook zij het moesten ontgel den, wanneer zij te dicht in de buurt van den straalpijphouder kwamen. Gelukkig maar dat het Zaterdag avond was. ONWEER. 22 Juli 1933. Hedenmorgen woedde boven het dorp en omtrek een kort, maar hevig onweer, wat vergezeld ging met stortregen. Dat het onweer in de onmiddellijke nabijheid was, bleek wel uit het feit, dat het z.g. uilenbord van de boerderij, be woond door den veehouder W. G. Heeg, getroffen werd, evenwel zonder brand te veroorzaken. Een stamboek-koe van den boer moest het echter ontgelden. Het beest werd ge troffen en gedood. Weinige minuten voordien was het dier nog door den eige naar gemolken. Dus wel op ’t kantje af. 20 Juli 1933. Evenals vorige jaren hielden heden de leerlingen der O. L. School met het on derwijzend personeel, ouders en verdere belangstellenden een schoolreisje. Met twee autobussen van de wed. Zwaagstra werd des morgens om half zeven de tocht ondernomen. Het doel van de reis was Bergen aan Zee. Eerst ging het op Den Oever aan, waar verschillende punten werden be zichtigd, vervolgens reed men de Wie- ringermeerpolder door tot Slootdorp, waar ook even gepauzeerd werd. Over Medemblik en Alkmaar ging men verder om zoo naar Bergen aan Zee te gaan. Onderweg was veel belangstelling tigste dag meegemaakt en was het reeds vrij laat, dat de bussen wederom te Wommels arriveerden. SCHOOLBOEKEN en LEERMIDDELEN, de vacantie besteld voor den aanvang van den nieuwen cursus in uw bezit. Boekhandel A. J. OSINGA Bolsward. Kimswerd Onder geleide van het onderwijzend personeel maakten de kinderen der O. L. School alhier een reisje. Het doel der tocht was eerst Amsterdam en daarna Bergen te bezoeken, doch door pech met een der autobussen moest het reis plan worden gewijzigd en werd Am sterdam het einddoel der tocht. Hoewel dit zeker voor de geleiders en de kin deren teleurstellend moet zijn geweest, was in de drukke stad het leed spoedig vergeten, en werd vooral in Artis weer volop genoten. Daar het herstellen der autobus te veel tijd vorderde moest ten laatste nog met een andere wagen de terugreis worden aanvaard. Een en ander had ten gevolge, dat middernacht reeds was gepasseerd eer het volkje weer thuis arriveerde. 21 Juli. Een dorpsgenoot ontving heden een ansicht met het poststempel 21 Juni 1907. Tante Pos heeft dus 26 jaar werk gehad om deze kaart, welke uit Am sterdam kwam, te bezorgen. 48488644886 68. 80824888648 64. De 1ste prijs viel ten deel aan no. 15, 2e, 3e en 4e werden de nos. 23, 3 en 10. voor hertekamp en meer verschillende dingen. De kinderen hebben volop genoten van zee en duinen. De terugtocht moest zoo langzamerhand worden aanvaard. Men ging over Schoort, waar de speel tuin werd bezocht en ieder zich zeer vermaakt heeft. Langs Noordzee-kanaal over de Kooi door de polder en dan zoo over den afsluitdijk reed men weer op huis aan, waar men om 9 uur hoogst voldaan aankwam. 23 Juli 1933. Heden had alhier een wedstrijd van door elkaar loten plaats, waaraan door 27 parturen werd deelgenomen. De wedstrijd werd gehouden onder de meest gunstige weersomstandigheden. Over het geheel genomen, werd er schitterend werk geleverd, vooral wat den uitslag betreft. Het viertal bestond uit de parturen: 23. J. Buren, R. Hoekstra te Baard en J. Lettinga te Winsum. 3. Sj. de Jong, Marssum, E van der Schoot, Franeker en K. Leij, Leeuwar den. 10. K. Jepma, IB^ljum, A. van der Veen, Warga. 15. Fr. Wiersma, Wommels, P. Hee- res, Harlingen en G. Swart, Beetgum. No. 23, dat uitstekend werk leverde, won gemakkelijk van den sterken tegen stander op 2-5 en 6-2. Van der Veen Inderdaad, terecht kan men de mee- ning deelen, dat de liefde die wij in ons hart hebben, zulk een bron moest zijn! Al werden er ook vloeden van onvrien delijkheid en golven van miskenning o\ _-i ons uitgestort, al behandelde de wereld ons ook nog zoo wreed, en welke onrechtvaardigheid wij ook van anderen mochten te verduren hebben, de bron van liefde in ons gemoed moest nooit eenig spoor van bitterheid behouden. Wan neer men het leven van den grooten Zoon der menschen nagaat, dan zal men zien, dat er nimmer één oogenblik is geweest, dat er bitterheid in Zijn ge moed was. Geen oogenblik heeft er ooit een gevoelen van gekrenktheid woning gemaakt in Zijn hart. Zijn antwoord op alle wreedheid, beschuldiging, verraad, op alle onvriendelijkheid, vijandschap, samenzwering en verloochening was niets anders... dan liefde. Wij, die in ieder geval toch veel minder te verduren heb ben, behoorden toch zeker meer liefde in ons hart te koesteren en te bewaren als een nimmer drogende bron, als eenig antwoord op alle onrecht en onvriende lijkheid ons aangedaan. Maar zou ons dat niet met handen en voeten gebonden als weerlooze slacht offers overleveren aan de wereld? Hoort eens wat Savonarola zegt: Burgers, zoudt ge vrij willen zijn? Allereerst hebt dan God lief, hebt Uw naasten lief, hebt elkander lief, hebt het gemeenebest lief; en als ge deze liefde hebt, en deze een heid onder u, dan zult ge de ware vrij heid bezitten. De zaak is, dat er ook nog zooiets bestaat als een universeele wet van het goede, die voor hen, die naar deze wet leven, tegelijk een ondoor dringbaar schild en feillooze wapenrus ting vormt, waarop de pijlen van het kwaad afspringen. En het is ook, als Thackeray, de groote denker zegt: De wereld is een spiegel en weerkaatst voor ieder mensch de weerspiegeling van zijn eigen gelaat. Kijk boos naar haar, en op haar beurt zal ze somber naar U zien; lach tegen haar en met haar, en zij wordt een vroolijke, vriendelijke ger zellin. ZWEMSCHOOL, BOLSWARD. Begunstigd door prachtig zomerweer met een water-temperatuur van 23 gr., had j.l. Zaterdagmiddag 3 en 6 uur we der het afstandzwemmen, 2000 M., plaats, waaraan door 23 dames en 20 heeren werd deelgenomen. Voor het volbrengen van den tocht zullen aan de dames tot aandenken wor den uitgereikt een zilveren broche en di ploma en aan de heeren ieder een zilve ren draagmedaille, eveneens met diplo ma. De volgende dames volbrachten den tocht: Grietje Oosterbaan, Rints Wou ters, Aukje Jansma, Loues Walma, Ma ria Witteveen, Treesia Hooghiemstra, Tjepke Vallinga, Antje Roode, Siep Ger- kema, Riemke Plantinga, Grietje Velt- man, Fempie Bijlsma, Beitsche Bruggen- kamp, Pietje Schilstra, Jeltje Schilstra, Tjitsch» Zijlstra, Janny Frijling, Adri de Haas, Yttje Hoitsma, Klaske Nieuwen huis en Willy de Haas. En de heeren: Bokke Nijdam, Gerben Miedema, Klaas Brandenburg, Matthijs Keilman, Lambertus Hollander, Lamber- tus Radema, Luitzen Postema, Pieter Stil, Jan Wijma, Piet Draaisma, Jan Pos tema, Hugo Houtema, Jan Haagsma, Piet de Boer, Hendrik Elzinga, Ele Branden burg, Willem Glass en C- Versluis. Vermelding verdient nog, dat de jong ste deelneemsters mej. Yttje Hoitsma 11 jaar en Luitzen Postema en Piet de Boer 13 jaar oud zijn en mej. G. Oosterbaan de afstand in 51 en de heer L. Radema in 46 minuten aflegden. De kwestie is ook, dat zoovelen van ons den zin van het leven als een groot voorbereidende leerschool misverstaan, en het slechts opvatten als een gelegen heid om zich zelf en uitsluitend zich zelf zooveel mogelijk gemak en genoegen en baat te verschaffen. Doch wie meer nadenkt dan het redelooze dier, zal al spoedig een groote leegte van onbevre digdheid gevoelen, en leegte, die alleen maar gevuld kan worden, zóó, dat ze THACKERAY. Er is een aardig, simpel verhaal over een klein zoetwaterbronnetje, dat zijn heerlijke, klare, zoete water met zacht murmelend geluid aan den voet van een zonnige heuvel deed omhoog borrelen, waar het ontdekt werd door een die door het land reisde. Gestaag vloeide het water uit de klare bron voort, aan den voet van die zonnige heuvel, dicht bij het zeestrand. Maar toen de reiziger het bronnetje ontdekte, was het eb ge weest en het water van de zee reikte niet tot aan den voet van den heuvel. Doch toen kwam de vloed opzetten en zware golven rolden aan, met luid ge raas, golven van donkergroen, brak, zout water, en veel schuim, en die over spoelden het kleine bronnetje geheel. Er was niets meer van te zien... Urenlang spoelden zoo de zilte, onstuimige golven over de plek waar het bronnetje met helder zoet water was... Doch toen het weer laag water werd en de eb het zeewater al verder en verder wegtrok, toen lag daar nog steeds de kleine bron aan den voet van den zonnigen heuvel en er borrelde heerlijk, helder, zoet watei uit op, zonder ook maar de geringste bijsmaak van zeewater. Dat kwam, om dat die bron van binnenuit ontsprong, ergens diep onder de aarde... Geslaagd voor diploma A, plaatsgenoote Mej. A. Westra. V. A. R. A.-FEEST. 29 Juli. Gisteren was alhier door de afd. „Hennaarderadeel” van de V.A.R.A. een autotocht georganiseerd naar het V.A.R.A.-zomerfeest, wat werd ge houden in Hepkema’s boschjes te Hee- renveen. Eenige duizenden V.A.R.A.- menschen kwamen aldaar te zamen, om te luisteren naar hetgeen geboden werd. Verschillende bekenden uit den aether als Flierefluiters, Willem v. Ca- pelle, Albert de Booy, Oom Henk, als mede Barend v. d. Veen enz. kon men thans zien van aangezicht tot aange zicht. Tevens nam men z’n trekken waar om Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. 22-7-’33. Hedenmorgen omstreeks 5 uur ont lastte zich een nogal vrij hevig onweer boven en in de omgeving van onze plaats. de schoone omgeving van Oranjewoud in oogenschouw te nemen. In zijn ge heel genomen had men een allerpret- f De gewone wekelijksche concerten in het Park worden gewoonlijk vrij druk bezocht. Een aanbeveling van deze concerten is dan eigenlijk ook overbodig. Voor deze keer willen we even een uitzonde ring maken en voor het concert op nu Donderdag, omdat hierbij een voor Bolsward nog onbekende violist de heer Francois G. Hesmerg (een door de Fa. Timmer alhier aangestelde pianostem mer) eenige vioolsolo’s ten beste zal geven. Ongetwijfeld zal deze mededeeling zeer velen naar ons mooi Julianapark doen opgaan. De heer Hesmerg moet volgens het oordeel van enkele Bolswarder muziek liefhebbers een begaafd violist zijn, maar we willen de zaak niet voor- uitloopen en bewaren dus onze opinie tot het volgend nummer. 22 Juli. Hedenavond, terwijl de kermis in vollen gang was, werd de vreugde in eens verstoord door een auto-ongeluk. De arbeider F. v. P. liep met zijn vrouw door het dorp, toen hem een auto tege moet reed. Zij liepen links van den weg i en de auto reed bij het nemen van een bocht nogal rechts. Zoo werd van P. aangereden en tegen den grond gesla gen, terwijl de auto aan één der lan taarns eenigszins beschadigd werd. Bij nader onderzoek door den ontbo den dokter bleek, dat van P. slechts eenige schaafwonden had opgeloopen, zoodat het ongeval nogal goed is afge- loopen. Door de aanwezige politie werd van het geval proces-verbaal opgemaakt. 21 Juli. Onze dorpsgenoot Hendrik Gros werd van de Ille naar de IVe klasse bevorderd aan de R. H. B. S. te Har lingen. 5-5 en miste. c.s. verloren na feilen tegenstand van Wiersma en zijn makkers bij den stand 3-5 en 6-4. De eindstrijd had nog een spannend verloop en eindigde pas bij den stand Baard in het perk ARM GEBROKEN. 24 Juli. Hedenavond had alhier een ernstig ongeval plaats. Toen de 18-jarige A. R. uit Huizum, logeerende bij z’n groot moeder alhier, per rijwiel de hoek om reed in het z.g.n. „Bosch” nabij de Ned. Herv. Kera slipte de fiets dermate, dat de jongeling eensklaps kwam te vallen en over hevige pijn in armen en beenen klaagde. Door dokter Verweijde uit Oosterend onderzocht, bleek de rechterbovenarm gebroken te zijn en bo vendien nog eenige kwetsuren waren opgeloopen. Per auto is de gekwetste jongeling daarna naar Leeuwarden vervoerd, daar volgens de medicus op name in een ziekenhuis noodzakelijk bleek. Begunstigd door prachtig weer maakten Zondag j.l. een 20-tal inge zetenen alhier per autobus een uitstapje naar Oranjewoud en Olterterp. Er werd heerlijk genoten van het vele natuur schoon dat daar zoo ruimschoots te vinden is. Om negen uur kwam het ge zelschap monter en wel weer thuis, 't Was een hoogst genotvolle dag ge weest. St. Jacob en B. van der Veen, 21-7-’33. Wij zijn tegenwoordig weer in het seizoen van reizen en trekken en dage lijks passeeren hier autobussen, hetzij uit eigen provincie, hetzij uit andere provinciën, welke veelal hun weg vin den over den afsluitdijk. Ook onze plaats blijft niet achter, daar de Vrouwenvereen. heden met een bus naar Bergen aan Zee en andere plaatsen is geweest. Het was een uitgezóchte dag en de dames konden volop genieten. Te ruim 10.30 uur kwamen men zin gende onze plaats weer binnen. Later hoorden wij alle lof over dit zoo goed geslaagde uitstapje. Sneek VERGIFTIGING TE SNEEK. In een drietal gezinnen te Sneek wer den Zaterdagmiddag vergiftigingsver schijnselen waargenomen, waarvoor ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. De optredende pijnlijke kram pen zullen waarschijnlijk het gevolg ge weest zijn van het nuttigen van bedor ven gebakken visch. De vischresten en het braaksel is in beslag genomen en opgestuurd naar het Centraal laborato rium voor de Volksgezondheid. In den toestand van een der patiënten, welke zich Zaterdagavond ongunstig liet aanzien, was Maandag een aanmer kelijke verbetering ingetreden. l Leesgeld Ir. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 22-7-’33. 23: 15: I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Handen en Oksels behandele men met Purol poeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1