F voor een prima bril Auto-Verliuur I». V. 0. WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo HOFSTEDE No. 60 BOLSWARD - Tel. 86 Uit den Omtrek Stadsnieuws. 29— Jaargang Bij den 75sten verjaardag van Koningin Emma. Ill OFFICIAL FORD DEALER Woensdag 2 Augustus 1933 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA. Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A r e l 2e en 3e Extra W. 4e baarzen 18 en 5e A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. f Door een misverstand is in het Vrij- dagnummer vergeten te vernielden, dat ook de Gem. Zangvereeniging „Harmo nie” dir, de heer D. Gerritsma, op het Concours te Makkum een derde prijs in de eerste afdeeling behaalde met 251% punt. Dit is de tweede maal binnen zeer korten tijd, dat deze zangvereen. in die afdeeling op Punt na een tweede prijs ontging. Het verelschte aantal punten voor een tweede prijs was 252. We hopen dat dit gedeeltelijk succes een aansporing mag zijn voor deze vereen, om in de komende winterperiode met hernieuwde ijver te studeeren. 6e 7e 8e 9e en re- I GROOTZAND SNEEK f van ouds het aangewezen adres Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. Geheime zitting: Behandeling reclames reinigingsrechten. Witmarsum Is het nog noodig hiervoor een aanbe veling te doen? Wat is het heerlijk werk, door onze bijdragen zoovele kindertjes in staat te stellen, eenige weken te pro- fiteeren van de versterkende natuur en ze weer vol levensvreugde, met een blos op de wangen, terug te voeren in de ouderlijke woning. Daarom, vrienden van het kind, koopt een bloempje, stelt ons in staat, dit mooie, dankbare werk te kunnen blijven doorvoeren. Op 3 Augustus allen een bloempje voor het zwakke kind. Namens de R.K. Vacantiekolonie en Volksgezondheid: J. BOEKEMA. P. BIJVOETS. Bolsward, 31 Juli 1933. 29 Juli 1933. In een heden gehouden gewone leden vergadering van de Coöperatieve Stoom- zuivelfabriek „Witmarsum”, werd het jaarverslag 12 Mei 1932-12 Mei 1933 be handeld en goedgekeurd. Hieraan ontleenen wij het volgende: Ontvangen werd 7.925.399 K.G. melk- Het gemiddelde vetgehalte was 3.48 De gemiddelde prijs netto was 4.53‘/ UITSLAG VERKOOPING. Vrijdag j.l. werd ten overstaan van notaris Feitsma, finaal verkocht: Het winkelhuis aan de Kerkstraat in eigen gebruik bij den heer D. Bangma. Kooper: de heer Jan Oppedijk, rijwiel hersteller te Bolsward voor f2329. ZWEMSCHOOL „BOLSWARD”. De temperatuur van het water be draagt heden 18 graden. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIO THEEK „BOLSWARD EN OMSTREKEN". Het aantal uitgeleende banden bedroeg over de afgeloopen maand 572, t.w. 34 uit de bibliotheek van Leeuwarden en 538 uit de eigen bibliotheek. Het aantal bezoekers bestond uit 12 dames en 75 heeren, in totaal dus 87 personen. van den Raad, welke worden gehouden Don des INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken ondergeteekenden opname van onderstaande regelen in uw blad, waarvoor bij voorbaat dank. De „R.K. Vacantiekolonie”, afd. Bols ward heeft in samenwerking met „Volks gezondheid” een bloemendag georgani seerd op Donderdag 3 Aug. a.s. De op brengst hiervan wordt besteed voor uit zending van zwakke kinderen naar de stichting „Mooi Gaasterland”. ;e BEDANKT. Ds E. Broekema, Pred^-Ev. bij de Vereen, voor Evangelisatie alhier heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. ge meente te Hoomsterzwaag bedankt kende eischen kan voldoen, zal deze sport zeker tot zijn recht komen. In het belang der werklooze arbeiders ter plaatse dringt spreker op spoedige uitvoering aan. Den heer D. Steensma wordt nog een compliment gemaakt voor zijn initiatief. Met groote meerderheid worden als Commissarissen gekozen de heeren H. Kingma, A. J. Osinga en A- Andriesma. De heer Kingma deelt ook namens de andere heeren mede, dat zij steeds de belangen van de aandeelhouders zullen behartigen. De bedoeling van het be stuur is de werkzaamheden in twee ge deelten aan te besteden. En wel: het grondwerk en het zetten van tenten en afrastering. We komen hierop nader terug. Ï)E NIEUWE IJS VEREENIGING... DE IJSBAAN EN DE OBLIGATIEHOUDERS. Ingevolge een reeds eerder genomen besluit moest er (zoodra de obligatielee- ning volteekend was) uit die geldgevers een commissie van controle op de finan ciën der vereeniging benoemd worden- Tot dit doel werd Vrijdagavond een vergadering gehouden in café „de Groe ne Weide”. De Voorzitter, de heer B. Falkena, opent de vergadering met een woord van welkom en memoreert in korte trek ken het doel van deze vergadering. De Burgemeester, de heer S. J. Praam- sma, dankt allereerst voor de waardee- rende woorden tot B. en W. gericht. Spr. is verheugd over het groote succes van 'de leening. Dit resultaat is schitterend en strekt onze burgerij tot eer. Spreker hoopt dat ook de Raad van Bolsward spontaan hare goedkeuring zal hechten aan het voorstel om de landerijen, waar op de baan zal worden aangelegd, in huur aan deze vereeniging af te staan. Tot de bloei van de ijssport wil spre ker gaarne medewerken en op deze nieuwe ijsbaan die aan zeer verstrek- POSTDUIVENNIEUWS. Zaterdag 8 Juli had de laatste wed vlucht plaats van de eerste tour met de oude duiven. Evenals de andere gehou den wedvluchten kenmerkte deze wed strijd zich weer als een zeer zware, daar de wind voor de zooveelste keer Noord- Noord-West was. Gevlogen werd vanaf Limoges (Fr.), afstand 850 K.M. Gezien de afstand was het haast onmogelijk, dat op den dag van lossing duiven thuis konden komen. Zondagmiddag werd de eerste dan ook geconstateerd om kwart over drie. Ter wijl no. 2 om 4 uur arriveerde. Beide vogels waren het eigendom van den heer D. Bangma, zoodat deze 1 en 2 werd VOETBAL. Het was Vrijdagavond ideaal voetbal- weer, misschien voor de spelers nog iets te warm, maar voor ons als toeschou wers vrij wat beter dan in de winter periode, wanneer een ijzige koude Ooste- wind over het veld staat. Er werd een vriendschappelijke wed strijd gespeeld door C. A. B. I tegen Sneek I. Met eenige belangstelling heb ben we dezen wedstrijd gevolgd, omdat hier voor C. A B. het nut van de zomer- training kon worden afgeleid. Direct na den aftrap ontwikkelt zich een snel op en neergaand spel, zonder veel kansen. Beide partijen zijn ongeveer even sterk en het windvoordeel wordt door Sneek niet uitgebuit. Een mooie aanval, goed gecombineerd brengt het eerste doelpunt voor C. A. B. De aanvallen der Sneeker club zijn zeer matig. Een keiharde bal van C. A. B. botst tegen de lat. Eindelijk een door braak van Sneek en het is 1-1. Aan weerskanten wordt hu geweldig geknoeid en er zit niet veel samenspel meer in. Na een goed opgezette aanval van Sneek, een klein misverstand in onze achterhoede en het is 2-1 voor Sneek. Rust gaat in met dezen stand. Na de rust is het spelpeil beter. Die thee, dat is toch maar je ware. Beide ploegen geven nu tenminste iets meer spel te zien. C. A. B. is in deze periode iets in de meerderheid. De bal is meestal op de Sneeker helft. Het valt ons op, hoe dikwijls de Sneekers de bal met de hand bewerken. Het einde komt met den stand 3-3. Resurtleerenije onze eindindruk is de invloed van de training op snelheid en balcontröle zeer goed merbkaar. De op stelling van dit elftal kon ons niet geheel bevredigen, meer speciaal de rechter vleugel en de linksback. Een groote fac tor is echter nog steeds het enthou siasme wat natuurlijk niet door een trai ning verbeterd worden kan, maar dat voor de komende herfstperiode en vooral yoor het competitiewerk dringend noo dig is Ook zijn er nog steeds spelers die graag alles alleen willen doen, dikwijls pp momenten dat goed overlegd samen spel zeker doelpunten zou brengen. Dat zijn van die enkele klanken, die we ook rondom ons in de tribune konden beluisteren en die we bij dezen eens ter kennis van de spelers brengen. Zij zullen er allicht hun voordeel mee doen. Zondag 6 Augustus a.s. komt voor de eerste keer een Hollandsche voetbalver- eeniging langs den afsluitdijk een bezoek aan de „Combinatie Achilles- Bolsward” brengen. Van ,De Kennemers” uit Beverwijk, een vereeniging met 17 elftallen, zal dien dag om 2 uur het eerste elftal een wed strijd tegen C. A. B. I spelen. Een gezelschap van pl.m. 35 personen begeleidt het elftal en komt om half één in Bolsward lunchen. We hopen maar, dat deze eerste ken nismaking van den meest aangenamen aard mag zijn en dat een talrijk publiek deze wedstrijd zal bijwonen. Het ligt in de bedoeling de retum- wedstrijd te spelen te Beverwijk op 10 10 September a.s. Van de 7 verzonden vogels kwamen er geen binnen tijd meer terug, zoodat de ze wedvlucht met enkel deze beide vo gels werd gesloten. Daarna volgde op 16 Juli de laatste der 2de tour-vluchten vanaf Corbeil (Fr.). Weer woei de wind uit het Noor den. De duiven werden ’s morgens 6 uur gelost. De eerste duif arriveerde ’s avonds 6.30 op zijn hok, eigenaar D. Bangma. ’s Avonds kwamen er niet meer door, zoodat D. Bangma weer den eersten prijs won. ’s Maandags kwamen nog een drietal te weten: 1 van A. Bangma, 1 van D. Ruiter en 1 van Y. de Vries. Als laatste wedvlucht met oude duiven stond nu nog op het programma Bor deaux. Dinsdag 19 Juli werden voor boven staand station slechts 2 stuks verzon den, waarvan één gezet werd voor het pationaal concours om de Potman Kra mer duif, welke sedert 1910 reeds wordt vervlogen. Zaterdagochtend 22 Juli wer den deze duiven in vrijheid gesteld om 5.30 uur. Zondagochtend om 10.1 werd de eerste duif geconstateerd, eigenaar D. Bangma, terwijl no. 2 absent bleef. Ge zien de afstand 1020 K.M. is deze tijd een mooie prestatie van zoo’n klein beestje. Dezelfde duif vloog ook verleden jaar deze afstand reeds met succes. Om de Potman Kramer-duif kampen een 500 vogels mee, over het geheele land. De volgende week komen we nog wel even op dezen wedvlucht terug, om te vermelden welke prijs zij heeft gewonnen in het nationaal concours. J.l. Zondag werd een begin gemaakt met de wedvluchten voor jonge duiven verzonden werden 58 stuks naar Deven ter waar ze met betrokken lucht om 7.30 met Westenwind werden gelost. De eerste duif werd geconstateerd om 9.45.33, eigenaar I. Gerritsma; no. 2 werd A. Bangma; no. 3 I. Gerritsma, no. 4 A. Bangma; no. 5 I. Gerritsma; no. 6, 8 en 9 A. Bangma; D. Bangma werd 10, 11, 13, 15, 16, 17 en 18; Th de Jong 12 en 23; D. Hoeben 7, 19 en 25; P. van der Zee 14; R. Postma 21; Y. de Vries 20 en 22, terwijl van de adspirantleden de heer H. Foekema 1 en 2 werd. Vrijdag a-s. inkorven jonge vogels vanaf Dieren Doesburg ’s avonds 6 uur Café De Groene Weide van Van der Werf. kende Nieuwe Kerk, welke de Koningin- Moeder zelf inwijdde. Nadat haar dochter den 31sten Augus tus 1898 meerderjarig was geworden, gaf Koningin Emma haar bestuur over. Zij bleef echter bij haar Koninklijke doch ter inwonen, totdat deze den Óen Febr. 1901 met Prins Hendrik van Mecklenburg in het huwelijk trad. Daarna betrok zij het paleis op het Lange Voorhout, dat zij des winters bewoont, terwijl zij ’s zo mers meestal op het haar toebehoorend lustverblijf Soestdijk vertoeft. In 1928 herdacht zij haar 70sten ver jaardag, maar zij zelve verzocht de hul diging, welke men haar wilde doen ten deel vallen, te verschuiven naar den 7en Januari 1929, toen het 50 jaar geleden was, dat zij door haar huwelijk Neder landsche was geworden. Overtalrijke be wijzen van aanhankelijkheid zijn haar toen ten deel gevallen. Niemand (leeft dan ook meer aan spraak op de erkentelijkheid van het Nederlandsche Volk dan de Koningin- Moeder. Tegenover niemand wordt die erkenning levendiger gevoeld. In het hart van honderdduizenden worden voor haar geluk de beste wenschen gekoes terd. En dat is niet meer dan natuurlijk. Want Koningin Emma heeft de kunst verstaan ieder, met wien zij in aanraking kwam te overtuigen van den diepen ernst waarmee zij haar taak als gemalin des Konings, als moeder der toekomstige Koningin, als regentes, als Koningin- Moeder, vervulde. Veel meer, zij heeft de natuurlijke op gewektheid waarmee zij haar verant woordelijk werk deed, wellicht meer dan ooit eenige andere vorstin in Nederland den band tusschen dynastie en volk aan gehaald. En in de poging daartoe was niets opzettelijke, niets gemaakts. De Koningin-Moeder bereikte dit resultaat door niets anders dan door haar inne mende persoonlijkheid en door haar toe wijding. Men bespeurde terstond, dat de belangstelling, die zij toonde, niets kunstmatigs had. Alles wat het Neder landsche volk belang inboezemde, inte resseerde haar, omdat zij zich steeds ten volle gaf aan de taak, waartoe zij zich geroepen gevoelde. Steeds en steeds weer gaf zij typische blijken, hoezeer zij zich bewust is van de waarde der di recte aanraking van de vorstelijke familie met het volk, waar zich dat doet gelden. Grooter waarde evenwel wist de Ko ningin-Moeder aan die bezoeken te ge ven dan ze op zich zelf behoefden te hebben, omdat men in haar belangstel ling het echt menschelijk element ge voelt. Uit plicht mogen ze worden ge bracht, niemand heeft den indruk, dat het niet enkel een genoegen voor de vorstin is, deze representatie-verplichtin- gen te vervullen. Het geheim daarvan ligt in haar volledige toewijding aan het volk en die toewijding vindt haar loon in zich zelf. Maar ze wekt ook warme gevoelens en erkentelijkheid. Van die dankbaarheid jegens de Koninklijke vrouw, die nooit zich zelf zocht, maar steeds het belang van het volk, waaraan zij zich verbonden heeft, mag ter gele genheid van haar 75sten verjaardag ze ker worden getuigd. VERGADERING zal derdag 3 Augustus a.s., avonds 7 uur. Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burgemeester Wethouders tot het verleenen van ductie op de pacht van de brug te Nije- zijl, over het huurjaar 1932-1933. 2. Voorstel van Burgemeester Wethouders betreffende overdracht en overneming van eigendommen aan en van de provincie Friesland, in verband met eene vaartverbetering bij Oosterllt- tens. 3 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhu ring van landerijen aan de ijsvereeniglng „Bolsward”. 4. Adres van het bestuur der school „Rehoboth” om plaatsing van waarschu wingsborden ter weerszijden van het Hengstepad, met advies van Burgemees ter en Wethouders. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche gunning der vernieuwing van de St. Josephbrug. 8. Adres van J. Zwaga te Amsterdam handelende in opdracht van de afd. Bols ward van den R K. Transportarbeiders- bond, verzoekende een steunregeling voor de uitgetrokken werklooze arbei ders van dien bond, met advies van Burgemeester en Wethouders. 7. Benoeming voogd Alg. Stadsarmen huis: Aanbevolen worden de heeren: J Groenewold, U. de Boer en N. J. Pop- ma. Toen onze Koningin, Koningin Wilhel mina, in 1898 de regeering aanvaardde, las men in haar schoone proclamatie schoon zoowel van inhoud als van taal o-a. deze woorden: „Mijn innig geliefde moeder, aan wie ik onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf mij het voorbeeld van een edele en verheven opvatting der plichten, die nu op mij rusten. Ik stel mij tot levensdoel, dat voorbeeld te volgen.” Naar wiens en naar wier voorbeeld zou zij zich ook beter hebben kunnen richten dan naar dat van haar Konink lijke Moeder, de Duitsche prinses, die sinds zij door haar huwelijk met Wil lem III Nederlandsche was geworden, zich een eereplaats in het hart van hei Nederlandsche volk had weten te ver overen? Het moge waar zijn, dat de jeugdige prinses, de eenige overgebleven telg uit het Oranjehuis, de oogappel was van ’t Overgroote deel van het volk, door dé wijze, waarop zij met het volk meeleefde de echt constitutioneele manier, waarop zij zich als Regentes van haar taak kweet, de wijze, waarop zij haar dochter voor haar zware taak voorbereidde, had ook Koningin Emma zich bij het volk geliefd weten te maken. In 1879, den 7en Januari was Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, tweede dochter van vorst Geoijge Victor van Waldeck-Pyrmont en prinses Helena van Nassau, in het huwelijk getreden met Koning Willem III, wien zij den 31en Augustus 1880 een dochter, thans Ko ningin Wilhelmina, schonk. Zij werd spoedig populair en in nog grootere mate, toen zij na den dood van' Willem III, 23 November 1890, volgens het voorschrift der Grondwet, het regent schap voor haar dochter aanvaardde, welk regentschap zij ook tijdens een zware ziekte van den Koning reeds had waargenomen. Hoe zij haar taak als regentes ver vulde, moge hier blijken uit een persoon lijk woord van den alom geëerden Staatsraad Mr. A. P. W. Cort van der Linden, oud-premier tijdens de oorlogs jaren en oud-minister van Justitie tijdens het regentschap van de Koningin-Moe* der, in het Gedenkboek, dat ter eere van Koningin Emma Is uitgegeven: „De Koningin-Moeder! In den loop „der tijden heeft deze naam een eigen „beteekenis gekregen. „Zij, die evenals ik het voorrecht had- „den, als minister samen te werken mei „de Koningin-Moeder, toen Zij Regentes „was of later Haar mochten benaderen „in moeilijke omstandigheden en bewo- „gen tijden, zij weten, wat Zij geweest is „voor Haar nieuw gekozen vaderland. „De Koningin-Moeder heeft ons volk „lief gekregen, want Zij zag in ons volk, „zijn zeden en gewoonten bijna alleen „het waardevolle en goede: spiegelbeeld „van Haar eigen moed. Zij heeft Hare „liefde betoond door Haar trouw mede leven met allen, die Haar dienden, door „Hare onvermoeide belangstelling in zie kenverpleging, in wetenschap en kunst „en door Haar stille hulp in nood. En „ons volk heeft Hare liefde met liefde „vergolden. „Moge ons volk zijn Koningin-Moeder „nog lang behouden en steeds met dank baarheid gedenken den zegen, dat deze „hooge vrouw uit den vreemde tot ons kwam.” De dankbaarheid van het Nederland sche volk voor hetgeen Koningin Emma tijdens haar regentschap had gedaan, uitte zich, toen Koningin Wilhelmina meerderjarig werd, in het aanbieden van een groote som gelds, die zij, belang stellend als steeds in het lot der zieken, aanwendde tot het oprichten van een sanatorium Oranje-Nassauoord bij Ren- kum, waar tuberculoselijders worden opgenomen en verpleegd. Op het Regen- tesseplein te ’s-Gravenhage werd den 23sten September 1905 een monument tot herinnering aan haar regentesschap plechtig door Koningin Wilhelmina ont huld, onmiddellijk voor de indrukwek- VISCHCLUB „ONS GENOEGEN.” De afvaart, welke om 2 uur was be paald, kon tengevolge van het hevige onweer niet eerder plaats hebben dan half vier en werd toen koers gezet naar Wolsum. Dat het onweer van invloed is geweest op het vangen van baars, behoeft geen betoog. Door 19 leden werden slechts 20 baarzen boven de wettelijke maat ge vangen, waarvan de volgende een prijs wisten te bemachtigen. Ie prijs: C. Ebbendorf, baarzen 20%, 19, 19 en 18% c.M. St. de Ruiter, baarzen 20, 20 en 18 c.M. J. Peters, baarzen 22% en 21 c.M. W. Bruinsma, baarzen 21 en 21% c.M. P. de Boer, baarzen 20% en 18 c.M. B. de Jong, 19 c.M. H. Nauta, baars 21% c.M. J. Adema, baars 20 c.M. P. de Jong, baars 19% c.M. R. Nieuwenhuis baars 19 c.M. Troostprijs: Leo Muller, baars 18 c-M. I ff ff ff ff Leesgeld fr. p. p. per hali jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I- s e !t !t !l r- i, n !t DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1