JUilo-Verliiiur UI. V. UIEIFF TANDARTS MOULIJN FRANEKER is wegens militaire dienst De Bolswardsche Courant en Westergoo AMERIKA EN WIJ. Stadsnieuws. Uit den Omtrek BOLSWARD - Tel. 86 29— Jaargang Woensdag 9 Augustus 1933 No. 62 Ill OFFICIAL FORD DEALER Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA. Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A Kimswerd Wommels Arum Makkum A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. f Geslaagd voor de acte handen arbeid, mej. K. de Boer, alhier. 5 Aug. 1933. Het bericht in de bladen, als zouden 6 Aug. 1933. Door de familie van wijlen den heer Timmer werd aan de K. V „Kimswerd” een fraai ewisselbeker vereerd, die be stemd is als Koningsprijs bij de jaar lijks hier te houden groote kaatspartij. 7 Aug. 1933. Op dezelfde plaats botste hedenmid dag een ijsco-venter met zijn kar tegen een auto op. Met een ernstig verwondde knie werd ook deze persoon per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Burgwerd Geslaagd voor de acte handenarbeid de heer Y. Kalsbeek, alhier. GESLAAGD. 4 Aug. 1933. Heden slaagde te Groningen voor de acte Nuttige handwerken onze plaatsge- noote, mej. Jeltje Dijkstra. Geslaagd voor diploma A 3e machi nist groote stoomvaart aan de Techni sche zeevaartschool te Batavia (N.O.I.) onze plaatsgenoot de heer R. Pagels. Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. er in de kom van het Ijsselmeer geen zeehonden meer zijn, kan ten stelligste worden tegen (gesproken. Bijna dagelijks kan men ze hier op de Makkumer Waard aa'ntreffen. Zoo ook heden, toen wij een bezoek aan hef nieuw te stichten bad paviljoen, waarvan eerstdaags de ope ning plaats vindt, brachten. Wij zagen aan de overzijde (Noord zijde) van het Makkumer Diep zeker ’n twintigtal zich in de zon koesterend, op de z.g. „Sankop”. Natuurlijk hebben wij meteen van de badgelegenheid gebruik gemaakt. Deze gelegenheid is hier beslist mooi; voor kinderen is er een groot stuk strand met ondiep water, terwijl er voorts voor ge oefende zwemmers het kanaal is of wel, indien men zich niet op diep water wil wagen, in Z-W. richting gaande water genoeg is om te zwemman of te baden. Van getijde-stroomingen heeft men ab soluut geen last meer, zoodat men ook hier zonder gevaar kan zwemmen. Vanaf het badpaviljoen heeft men bo vendien een schitterend uitzicht op de kunstwerken van Cornwerderzand. LANDDAG J. V. O. 6 Aug. 1933. Het gewestelijk bestuur der J. V. O. had een landdag alhier uitgeschreven die in alle opzichten zeer geslaagd is, zoo wel wat het weer betrof als de opkomst. Er waren n.l. 12 afdeelingen verte genwoordigd. Het programma bevatte zang, declamatie, aangekleede liedjes, volksdansen en een pittige propaganda- rede van den heer Z. van der Zwaag, die als onderwerp behandelde: „De J V. O.” In zijn sluitingswoord dankte de voor zitter der J. V. O. alhier, de heer Cor Hidma, allen die hadden meegewerkt om deze mooie dag te doen slagen. welletjes begint te worden. Aanval op aanval volgt, jammer dat de kansen niet benut worden en een klein beetje pech zit er ook wel achter. Er hangt, zooals men dat noemt, een goal in de lucht en werkelijk, na eenige vergeefsche pogingen maakt C. A. B. een verdiende tegen goal. 4-1. Met dezen stand gaat de rust in. Na de rust ongeveer hetzelfde spelpeil Wanneer de C. A. B.-keeper te ver is uitgeloopen, maakt een Kennemer speler gemakkelijk 5-1. Even later tippelt Auke er op zijn een tje tusschen uit, krijgt met behulp van den buitenspeler de bal voor doel en deponeert met een kalm schot de bal in het net. 5-2. Het nu volgende kwartier is over het algemeen futloos spel. Men ziet den spe lers aan, dat de warmte hun te pakken 7 Aug. 1933. Aan de Zeedijk alhier had gisteravond een ongeval plaats. Bij het passeeren van een auto op de daar voor het tegenwoordig verkeer veel te smalle klinkerweg reed een motorrij der met duopassagier, afkomstig uit proningen, tegen een aan de weg staan de hoop straatsteenen. Beiden werden vrij ernstig gewond en zijn ter verpleging in een ziekenhuis to Harlingen opgenomen. Zurich AUTO OMGEKANTELD NABIJ ZURICH. Slechte weg ZurichWons de oorzaak. Maandagmiddag reed een uit Zuid- Holland afkomstige personenauto ovei Zurich in de richting Wons. Juist buiten het dorp Zurich gekomen pioest een hooiwagen gepasseerd wor den. Op deze zeer smalle weg met slechte berm is dit niet wèl mogelijk. De wagen kantelde en viel op zij in de sloot. De inzittenden kwamen met den schrik Vrij. Een kraanwagen van den heer W. van der Werff van Bolsward hielp het zaakje spoedig weer op den weg. De auto had geen schade bekomen en kon na wat schoongemaakt te zijn de tocht vervolgen. DE KAATSSPORT. 6 Aug. 1933. Aangezien we tegenwoordig medio ’t kaatsseizoen zijn wordt dit aloude bal spel dan ook met groote ambitie door velen gespeeld en bewonderd. De dag- en weekbladen geven ook ruimschoots stof voor sportliefhebbers in den vorm van uitgebreide verslagen van diverse wedstrijden. Het zoo populaire kaatsspel, bovenal bemind in het z.g „Fryske keatsersgea” heeft dan ook een groote schare liefheb bers, welke kaatsminnend publiek als ’t ware meeleeft met hare spelers, terwijl zelfs de Friesche jeugd met een zekere trotsch hen weten aan te wijzen, welke op de verschillende groote wedstrijden ais Bondspartij, P. C. of Freule-partij uitmuntten. Ofschoon in hoofdzaak beperkt tot de Friesche kaatshoek en enkele Holland- mand verwonderen, dat op plaatsen in t De onthouders Vischclub organi seerde Zondag j.l. wederom een wed strijd. ’s Morgens 5 uur trok het gezelschap naar de Harlingervaart. De vangst was, ondanks het schitterende zomerweer, beneden de verwachting. In het geheel werden slechts 12 baarzen boven de wet telijke maat gevangen. De prijzen werden als volgt toegewe zen: 1ste prijs: D. de Wit, ontbijtservies. 2de prijs: L. Noordbruis, klokje. 3de prijs: D. Kamstra, zilveren hor loge. 4de prijs: J. van der Zee, wormbakje met riem. De verdere prijzen, eenige pijpen met pakjes tabak en een paar taarten werden gewonnen door: R. van der Schaaf, A. van Kouteren, S. Wiersma, J. Molenaar en L. Muller. Te ruim één uur arriveerde de club weer te Bolsward. Men hoopt een vol gende keer op een betere vangst. in dienst genomen zal moeten worden; in Amerika rekent men er op, dat nog vóór 1 September 6 millioen werkloozen aan den arbeid kunnen worden gezet. Men kan er zijn schouders over opha len en meenen, dat zulke maatregelen op den duur geen baat zullen brengen, men mag niet vergeten, dat ze tenslotte in afwachting van een betere con junctuur ook maar als tijdeiijk zijn bedoeld, voorts dat de directe voordeelen in ieder geval vast staan en eindelijk, dat door nieuwe voorzieningen het mo gelijk moet wezen om tenminste een deel der voordeelen te laten voortduren. Van het systeem kan men zeggen: in Amerika wordt de arbeider beschermd ten behoeve van den arbeid, d.i. van de arbeidsgelegenheid. DE FREULE-PARTIJ. 7 Aug. 1933. Voor de op Woensdag a.s. te houden Freulepartij hebben zich de volgende 33 afdeelingsparturen aangegeven, t.w.: Leeuwarden, Pingjum, Zurich, Sneek, Arum, Oosterlittens, Huins e.o., Franeker, Bolsward, Rauwerd, Hitzum, Huizum, St. Jac. Par., Bozum, Makkum, Harlin^ gen, St. Anna Par., Witmarsum, Tzum. Roordahuizum, Winsum eo„ Marssum, Warga, Tzummarum, Berlikum, Dron- rijp, Dokkum, Menaldum, Weidum, Dei- num, Holwerd, Kimswerd en Sexbierum- Pietersbierum. Voorwaar een mooie lijst, zoodat weder dienende ongetwij feld wederom een interessante wedstrijd van „Jong Friesland” op Wommels’ mooi gelegen sportterrein is te ver wachten, terwijl zeer zeker vele kaats- liefhebbers hiervan getuige zullen zijn. Roosevelt, de president der Vereen. Staten, probeert om middels zijn arbeids- charter hef werkloosheidsprobleem voor zijn land op te lossen. Zijn methode komt daarop neer, dat een verkorte, maximum arbeidstijd voor het personeel wordt in gesteld (maximum 40 uur) en daarnaast een verhoogde, minimum arbeidsgele genheid wordt bepaald (minimum als regel 52 uur). Het spreekt van zelf, dat MOTOR-ONGELUK. Vrijdagmiddag ongeveer 4 uur had op den Sneekerweg even buiten de gemeen^ te, een motor-ongeluk plaats, dat naar omstandigheden nogal goed afliep. Een motorrijder kreeg plotseling een lekke achterband, waardoor dit motor rijwiel begon te slingeren. De duorijder de heer B., sprong nog onder het rijden er af en kwam vrij onzacht op den weg neer. Hij klaagde over pijn in het hoofd. Dr. ten Cate, die spoedig aanwezig was, bracht, na eenigen tijd, de patiënt, die nogal eenige schaafwonden en bui len in zijn gezicht had, in zijn auto thuis. De algemeene toestand viel iets mee. Gebroken was er niets, zoodat dit onge val geen nadeelige gevolgen voor de duopassagier zal hebben. sche plaatsen, zoo zal het stellig nie- het buitenland en waar Friezen zich ves tigden het spel uit het „Heitelên” ook nog wordt beoefend. Zoo ontvingen we dezer dagen nog een bericht uit Ned. Oost-Indië, dat al daar eenige gewest- en plaatsgenooten hun geliefd balspel nog speelden, o.a. werden genoemd de namen van J. P. Dijkstra, Menaldum, Romke Pagels, Wommels, Dirk Nijdam, Bolsward, Doe de Huitema, Wommels, Auke Hilverda, Tzum, Schaafsma te Leeuwarden e-a. allen tijdelijk gevestigd te Batavia, op het eiland Java. Prachtpartijen werden somtijds gespeeld, met vaak als eind stand 4-5 of 5-5 en 6-6. Daar hef klimaat aldaar eenigszins anders is dan hier, werd ’s morgens te 7 uur aangevangen, terwijl te pl.m. 9 uur de tropische hitte het verder spelen be lette. Nochtans werden zeer mooie par tijen gespeeld, waarbij de bovenslagen ook niet ontbraken, ten teeken, dat het kaatsspel onze gewestgenooten nog niet verleerd was. Afwezig van 7 Augustus tot en met 6 SeptemBer. De praktijk, wordt waargenomen door tandarts C. J. G. HOP. De spreekuren te Makkum en Witmarsum bljjven dezelfde. VOLKSFEEST TE YTENS. 5 Aug. 1933. Werd de eerste dag der kermis te Ytens begunstigd door voortreffelijk zo merweer, de tweede, waarop de volks- en kinderspelen plaats vonden, kon ook hef programma onder het genot van een stralende zon worden afgewerkt. Hoewel er ’s morgens niet veel drukte was en van kermis weinig viel te be speuren, werd dit op den namiddag an ders en was het terrein spoedig bevolkt met een bonte menigte. Door de goede zorgen der commissie leden viel er voor oud en jong te ge nieten, ergo voor „elk wat wils”. In volgorde werden de volks- en kinderspe len afgewerkt, waarvan de uitslagen lui den als volgt: Oudste klasse vrouwen (balgooien): 1ste prijs: Vrouw van Oostrum; 2de prijs: vrouw Sjoukema en 3de prijs: vrouw Roukema. Jongste klasse vrouwen (aardappel uit water pikken): 1ste prijs: vrouw H. Zijlstra; 2de prijs; vrouw T. Bonsma; 3de prijs: vrouw J. Snitjer. Oudste klasse mannen (gulden zoe ken): 1ste prijs: A. Heeringa; 2de prijs: R. Hellinga; 3de prijs: H. Hiemstra. Jongste klasse mannen (skiloopen): 1ste prijs: U. van der Leij; 2de prijs: J. K. van Gosliga; 3de prijs: S. Sjou kema Jr. Ongehuwde heeren (zakloopen achter kinderwagen) 1ste prijs:R. Sjoukema; 2de prijs: J. Zijlstra; 3de prijs: Jelle Andela. Ongehuwde dames (zakloopen achter kinderwagen) 1ste prijs: Janke Wiersma; 2de prijs: Aaltje Andela; 3de prijs: Afke Hiemstra. Schoolkinderen: Oudste klas jongens (geblinddoekt pop zoeken): Prijs: Oege Faber; premie: Hendrik Bergsma. Oudste klas meisjes (zakloopen): Prijs: Popkje Kerkhof; premie: Tietje Verloop. Jongste klas (gulden zoeken): Prijs: Jan Faber; premie: Ekke Zijl stra. Kleine kinderen (nog niet op school) (vlagjesteken) Prijs: Sipkje Bonsma; premie: Janke Lemstra. ’s Avonds had de prijsuitdeeling plaats in de dorpsherberg, welke dan ook flink bezet was. Ter afwisseling gaf de hu morist Kees Manders, het publiek te ge nieten van zijn voordrachtkunst, terwijl tot slot nog een gezellig bal plaats had. De feestcommissie, benevens allen die hebben medegewerkt tot het welslagen der festiviteiten kunnen met genoegen op de beide dagen terugzien. Hfet was „all right”. krijgt. Zelfs het publiek is eenigszins down van de warmte. Slechts heel zwakjes klinkt nog applaus bij een door braak. De eindstand komt met 9-3. Wanneer we een kleine beschouwing aan dezen wedstrijd wijden, dan aller eerst een woord van hulde aan de Ken nemers voor de sportieve wijze, waarop deze wedstrijd gespeeld is. Die club le vert goed voetbal, met den keeper en rechtsbuiten als uitblinkers. De wedstrijd is verdiend gewonnen. Onze C. A. B.ers hebben ondanks de hitte hard gewerkt. Veel te hard eigen lijk. Dat geweldige zwoegen is mis schien in sommige gevallen een voor deel, nu tegen deze club was een meer open spel beter op zijn plaats ge weest. Bovendien was C A. B. door dé vele invallers ook wel iets gehandicapt. Onze C. A. B.ers zullen ongetwijfeld uit dezen wedstrijd nog wel iets geleerd hebben waarmee ze met de komende competitie-periode hun voordeel kunnen doen. Het aantal bezoekers was bevredigend Het was vanaf het veld een mooi gezicht die volle tribune met een stoffeering van zomersche costumes. waarin opgenomen dig is en blijft, maar we vragen ons af, of het juist in dezen crisistijd niet ge- wenscht is, dat de wetgever zijn stand punt in we zouden zeggen „Ameri- kaanschen” geest herziet en de bescher ming van den arbeider niet meer direct en uitsluitend aangewend moet gaan worden ten behoeve eener verruiming van de arbeidsgelegenheid. Het schijnt trouwens, dat de regeering zelve ook ambities in die richting koes tert, maar nog aarzelt om tegen een hier gegroeide opvatting van jaren in te gaan. Volgens het bestuur bijv, van den 3ond van Chocolade- en Suikerfabrikan- ten zou ten departemente al geruimen tijd een ontwerp tot herziening van de Winkelsluitingswet gereed liggen, maar moet de betrokken minister nog aarzelen om het in te dienen, niettegenstaande hij die indiening reeds eenigen tijd ge leden aan de adresseerende belangheb benden zou hebben toegezegd. De regeering blijve eiken arbeider, ja eiken mensch beschermen van zijn ar- - beidsvermogen, maar daarnaast moet ze door zulke maatregelen meer personeel ef van doorcjrongen wezen, dat het te- gen de natuurlijke rechten van een mensch indruischt, wanneer in een tijd als deze het geven of aanvaarden van arbeid strafbaar blijft gesteld. Wat ons betreft: de arbeidstijd mag en moet misschien nog verder omlaag, maar om de arbeidsgelegenheid te verhoo- gen. VOETBAL. Kennemers IC. A. B. L Het was Zondagmiddag warm op het voetbalveld en vooral in de tribune was het snikheet. Over het veld stond nog een beetje wind, maar die zon stak je bijna door je kleeren heen. We blijven nog steeds bij ons reeds eerder uitgesproken meening, dat voet bal niet is een zomersport. De Kennemers winnen de toss en spe len met de zon in den rug en het wind- voordeel. Reeds spoedig na den aftrap breekt een der Kennemers door en voor dat onze C. A. B.ers de situatie doorzien ligt de bal reeds in het net. 1-0. Het is een club die wel aardig in el- kaad zdt, rustig wordt er gewerkt en vooral is het plaatsen der bal af. Een tweede doorbraak met tot slot ’n aardig staaltje kopwerk, bezorgt de Beverwijkers het tweede doelpunt. 2-0. C. A. B. komt er nu iets beter in. Ver schillende goede aanvallen worden door C. A. B. opgezet; voor de goal wil het niet recht, waartoe dan ook de Ken nemer keeper wel het meeste zorgt. Dat onderscheppen van den bal was zoo nu en dan fijn doorzien. C. A. B. geeft enkele goede schoten op doel, maar deze keeper is o.i. niet gemakkelijk te passeeren. Regelmatig wordt de score opgevoerd tot 4-0. KAATSEN. Bij de Zaterdag j.l. te Akkrum gehou den kaatspartij tusschen tweede klas af- deelingsbesturen wist het Bolswardei partuur, bestaande uit W. Buikstra, Frijling en W. Bosma, een extra (4e prijs) te behalen. A. Pasma, O. Schukken, belde van Tjerkwerd en S. Bosma van Bolsward behaalden op de Zondag gehouden jon- genskaatspartij te Franeker den 3den prijs. Wij, hier, we hebben een ander sy steem. Het zou kunnen worden aange duid als beoogende een bescherming van den arbeider, als het moet, ten koste van den arbeid, d.i. van de arbeidsgelegen heid. We zullen er een voorbeeld van ge ven. Een zekere uitgever-drukker we staan voor de juistheid der feiten vol komen in gaf een tiental jaren geleden na elke raadszitting in de groote provin ciestad, waar hij gevestigd was, des an deren daags een gedetailleerd raadsver- slag aan de baonné’s van zijn dagblad, des morgens vroeg reeds en als een aparte, nog al omvangrijke uitgave. Het werd zeer gewaardeerd door zijn abon- né’s. Dat verslag moest dus des nachts worden klaar gemaakt, d.w.z. gezet en gedrukt, .waarvoor een man of vier moest werken. De werklieden kregen daartoe op den dag de noodige uren vrij en bovendien kregen ze den contractu- eelen toeslag voor nachtarbeid betaald- Maar opeens maakte de arbeids inspectie bezwaar. Het bedoelde bedrij was geen contini-bedrijf en bovendien werd, de uitgave van het raadsverslag niet noodzakelijk geacht, zoodat er geen dringende reden aanwezig zou zijn om verlof voor nachtarbeid te geven. De uitgever kwam in beroep bij den Mi nister, toen nog Mr. Aalberse, maar die handhaafde de beslissing van den In specteur van den Arbeid. Gevolg: de uitgave moest worden gestaakt. Zoo iets, gevoegd bij een of anderen nieu wen bedrijfstegenslag, heeft het afdan ken tengevolge van een arbeidskracht, die dan n.b. „beschermd” is geworden. Een ander voorbeeld van wat we be doelen is de Winkelsluitingswet. Dat de menschen tegen overdadigen arbeid wor den beschermd, is prachtig. Maar deze wet verhindert, dat een winkelier zijn zaak des avonds open houdt, óók al zou hij voor dat doel de arbeidsgelegenheid willen verruimen d.w.z. zijn personeel zoodanig uitbreiden, dat elk lid daarvan niet langer dan den wettelijken arbeids- Het schijnt, dat het nu onze C. A. B.ers duur in de zaak aanwezig behoort te zijn. In plaats van de nu overbodig ge worden arbeidskrachten zijn nu tiendui zenden stomme, doode dingen, „auto maten”, aan de winkelpuien gehangen en die dingen, die niet behoeven te eten of te drinken en voor welke geen zegel tjes geplakt behoeven te worden, ver vangen nu de levende arbeidskrachten. Dat is al weer een bescherming van den arbeider ten koste van de arbeidsgele genheid. We weten, dat er heel wat werkloozen zijn, die met woede die doo de onderkruipers aan de winkelpuien zien hangen. We willen niet tornen aan getroffen sociale maatregelen. We weten ook wel, dat arbeidersbescherming en bescher ming van de winkeliers, speciaal de kleine winkeliers, tegen de uitbuitings- gevolgen van concurrentiezucht noo- Leesgeld fr. p. p. per hall jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1