f Door een prima BRIL* 111. V. UUERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo HOFSTEDE Dr. A. A. EECEN Autciferliuur NATIONALISME. B. BOLSWARD - Tel. 86 29— Jaargang No. 64 a. Uit den Omtrek Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. is afwezig Ill OFFICIAL FORD DEALER Woensdag 16 Augustus 1933 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA. Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 f en A Wommels r. d Arum FLORIS C. (Nadruk verboden). Kimswerd voor de acte Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. POSTDUIVENNIEUWS. Zondag 6 Augustus had de wedvlucht voor jonge vogels vanaf Dieren plaats. Met mooi helder weer werden de vo gels om half acht gelost. De eerste duif bereikte haar hok om 9.13.51, eigenaar A. Bangma; no. 2 werd D. Bangma, 9.13.52; no. 3 Th. de Jong 9.15.09; no. 4 Th. de Jong 9.21.36; no. 5 A. Bangma 9.24.9; no. 6 I. Gerritsma VAN EIEREN GESPROKEN. 12 Augustus 1933. Toen iemand van de fam. L. Relnsma in het kippenhok kwam om te zien of er ook eieren waren, vonden ze een ei, dat ^naar eventjes ruim 150 gram woog. Een flinke kip die zulke eieren produ ceert. Als men van eieren houdt en je wordt op zoo’n eitje getracteerd, bof je niet weinig. f Hedenavond (15 Aug.) zal de K. J. C. (Katholieke Jeugd Centrale) alhier, een optocht door onze stad or- ganiseeren. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 20 graden. voor vroedvrouwen) te Heerlen, slaagde mej. R. Belksma, afkomstig van Arum. GAS- EN ELECTRICITEITSBEDRIJF, DIENSTJAAR 1932. Aan het verslag van den toestand en de exploitatie der gemeentegasfabriek alhier, ontleenen wij het volgende: GROOTZAND SNEEK van ouds het aangewezen adres i- 1. kaar waren en elk er een eigen leger op na hielden, gereed om tegen elkaar ten oorlog te trekken. Af en toe stond er wel eens een militair of staatkundig genie op, die zulke onafhankelijke steden of provincies in een groot rijk vereenigde, zooals het Babylonische, het Assyrische, het Byzantijnsche of het Ottomaansche rijk. Doch deze vielen tenslotte door ge brek aan samenhang uiteen. Slechts toen het begrip van de moderne staat op daagde, die binnen zijn grenzen de men- schen van één taal, politieke overtuiging en dezelfde stoffelijke belangen veree nigde, scheen er een politieke eenheid te zijn geboren, welke nuttig was voor het volk en daarom duurzaam zou zijn. En niettegenstaande er in de wereld een groote mate van samenwerking tusschen de naties plaats vindt, het internationa lisme ondanks alles groeit, de staten een deel van hun souvereiniteif opgeven, op dat de geheele wereld daarvan moge profiteeren, kan men dat toch niet be schouwen als een opgeven van de natio nale gedachte. In de nationale gedachte, de nationale trots en de nationale be hoeften heeft men tot nu toe steeds de grootste prikkels voor den stoffelijken vooruitgang gevonden, terwijl interna tionale wedijver, mits deze niet tot een scherp uiterste wordt opgevoerd, over het algemeen gesproken, die mate van gezonde concurrentie heeft opgeleverd, welke men op kleiner schaal wel eens het leven van den handel heeft genoemd. Het valt zeer te betwijfelen of Enge land of Amerika wel zoo groote materi- eele vooruitgang zou hebben vertoond, indien de revolutie er niet ware geweest, welke deze twee groote staten tot con currenten maakte. Doch hoe nuttig' een gezond nationa lisme ook in het verleden moge zijn ge weest, men dient niet uit het oog te ver liezen, dat de wereld er thans anders uitziet. Verkeerswezen en moderne tech niek hebben afstanden en z.g. natuur lijke grenzen weggevaagd, en de nood zakelijkheid geschapen van internationale samenwerking. Dit wil niet zeggen, dat men daardoor nu maar de liefde en trouw die men jegens het eigen land koestert, overboord moet gooien, integendeel; doch deze trouw aan het eigen land kan dus een nuttiger vorm aannemen, wan neer men voor oogen houdt, dat hoe onafhankelijk een land ook moge zijn in politiek opzicht, het in economisch op zicht door afhankelijkheid met de rest van de wereld onverbrekelijk verbonden is- Materieele zelfgenoegzaamheid van welke staat ook is in onzen tijd met zijn verschillende nieuwe behoefetn, onmoge lijk geworden, altijd indien men niet wil terugkeeren tot de middeleeuwen. Het is, zooals een zeer wijs en ervaren waarne mer van Internationale toestanden eens heeft gezegd: Het fundamenteele feit van onzen tijd is, dat wij in een nieuw soort van wereld leven, een wereld van onafhankelijke, zoo men wil, doch ook onderling afhankelijke naties, waarvan geen enkele op den duur kan bloeien of Invloed verwerven, zonder de medewer king en samenwerking van zijn mede- naties. Tenzij de menschen in het alge meen dit fundamenteele feit in hun hoofden krijgen, zullen ze geen begrip hebben van onze tijden, en geen practl- sche bijdragen kunnen leveren tot de oplossing van de wereld-verbijsterende problemen, die ons aan alle kanten toe grijnzen. 13 Augustus 1933. Heden werd hier een kaatspartij ge houden van ingezetenen, waaraan 17 parturen deelnamen. De wedstrijd, waar bij als altijd met veel animo werd ge speeld, had de volgende uitslag: 1ste prijs: J. Kuipers, A. J. de Haan, J. K. Westra. 2de prijs: M. Weidema, R. Volbeda, B. Postma. 3de prijs: K. Hoitinga, G. van der Meer J. Joltinga. f Bij de Zondag j.l. te Sneek gehou den kaatswedstrijd werd door onze Bolswardsche kaatser W. Bosma twee medailles gewonnen voor de meeste en verste bovenslagen; de»derde prijs werd mede gewonnen door K. Alkema; de 4e prijs mede door B. Wolthuizen alhier. GESLAAGD. Voor het examen van kraamverpleging aan de Wilhelminaschool (Kweekschool i □E DROOGTE. De nogal langdurige droogte laat zich op de hooge greiden scherp manifestee- ren Vooral die landerijen, welke al ge- ruimen tijd door het vee zijn afgegraasd, demonstreeren deze droge periode dan ook sterk, daar ze op deze wijze een dor en kaal aanzien geven. Onderscheidene slooten vertoonen een vieze watermassa terwijl die slooten, welke nog iets waterrijker zijn, onge twijfeld geen hygiënische watervoorzie ning voor het vee genoemd kan worden. In verband hiermede wordt door vele veehouders dan ook uitgezien naar wat regenwater, wat zeker velen ten goede zou komen. Makkum Benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. dat de man aldaar bij een inbraak tal school te Haaften (Gld.) de heer G. van van goederen had ontvreemd, is hij, na Heijen Gort, die sedert kort aan de open- verhoor, ter beschikking gesteld van den bare lagere school alhier verbonden is.burgemeester van Leersum. DIEFSTALLEN TE LEERSUM. De politie te Arnhem heeft een 34- jarigen Duitscher aangehouden, die klee- ding te koop aanbood, welke bij nader onderzoek bleek te zijn ontvreemd te Leersum. Aangezien aan den dag kwam, Oor-, Neus-, Keelarts, Leeuwarden van Vrijdag 18 tot en met Zondag 27 Aug. Zaterdag 2 Sept, géén spreekuur Reusachtige' bewapeningen worden in stand gehouden ten koste van ongeloofelijke uit gaven en de naties beweren, zooals Ruskin zei: „Dat het een goede politiek is om ver schrikking van elkaar te koo- pen ten koste van honderden millioenen per jaareen vrede, die op vrees berust, is niets anders dan een on derdrukte oorlog. HENRY VAN DYKE. OPRICHTING ZANGVEREEN. 11 Augustus 1933- Hedenavond werd In het lokaal der Geref. Kerk een zangvereeniging opge richt met aanvankelijk 38 leden. Deze zangvereeniging kreeg den naam van „Hallelujah” en staat onder leiding van den heer J. Osinga te Tzum. Het doel is om met September een aanvank met de repetities te nemen. In onzen tijd zien wij allerwegen een overdreven vorm van nationalisme tot uiting komen, welke beschouwd kan worden als een product van de econo mische depressie en dus indirect ver oorzaakt wordt door de onbevredigende regeling, welke de vredesverdragen tot stand hebben gebracht. Wanneer men de verhoudingen tus schen de naties wat nauwkeuriger be kijkt en de krachten bestudeert, welke de menschelijke gedachte besturen, zoo als de vermaarde Amerikaansche pu blicist Willis John Abbot de geslaagde leerlingen van de bekende Principia Col lege onlangs aanraadde, dan zal men inderdaad, als hij, tot de conclusie moe ten komen, dat aan de moeilijkheden van heden een overdreven nationalisme ten grondslag ligt, een bekrompen, zelf zuchtige en onverdraagzame opvatting van de juiste houding die menschen, dié onder een zekere regeering leven, be- hooren aan te nemen tegenover burgers van een andere staat. In oorlogstijd wordt ons geleerd, dat het onze plicht is, zelfs onze Christelijke plicht, om zonder onderscheid allen té haten, die het met „den vijand” houden. En zelfs met de uiterste wreedheid fris- sche jonge kerels te dooden, welke wij onder normale omstandigheden misschien tot onze beste vrienden zouden achten. En in vredestijd poogt men on$ onder den druk van een kortzichtig nationa lisme er toe te brengen afgunst en strijd te koesteren jegens hen, die een andere taal spreken. Juist in een tijd als deze, wanneer er sprake is van nationalisme in allerlei vormen, is het goed zich daarom reken schap te geven, wat dit feitelijk inhoudt. Tot goed verstand dlene, dat men een gezond nationalisme als een macht zou mogen beschouwen, die iets goeds tot stand kan brengen. Doch men let wel: het moet een „gezond" nationalisme zijn en geen overdreven. Want Inderdaad kan men de meening van Abbot deelen, dat op het huidige oogenblik het na tionalisme in de wereldgeschiedenis wel licht de grootste kracht is geweest, die werkzaam was voor de economische, in- dustrieele en sociale vooruitgang in dé wereld. De historische ontwikkeling van het nationalisme is volkomen logisch en verdedigbaar. De eerste stap naar den vooruitgang werd in de oudste tijden gedaan, toen de mensch voor het eerst ontdekte, dat het noodzakelijk was zich met zijn medemenschen aaneen te slui ten voor bescherming en voor het tot stand brengen van een nijverheid, welke gecombineerde inspanning vereischte. Oorspronkelijk was het gezin de eerste Coöperatieve eenheid, en dat is het nog, bijvoorbeeld in China. Naarmate de bevolkingen toenamen en de politieke problemen ingewikkelder werden, vereenigden de menschen zich in dorpsgemeenschappen en daarna in steden. Het is betrekkelijk gesproken nog maar heel kort geleden, dat het schier eiland Italië verdeeld was in een groot aantal kleine steden: Florence, Pisa, Rome, Verona, die onafhankelijk van el- Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. GESLAAGD. 12 Augustus 1933. Te Utrecht slaagde Fransch (l.o.) de heer T. Zeilstra, on derwijzer aan de Chr. U. L. O.school (Spann.weg) alhier. Dronrijp ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ DRONRIJP MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zaterdagmorgen 8 uur reed een auto, bestuurd door den heer A. Bouma te Leeuwarden, met drie personen de stad uit den Harlingerstraatweg op. Mejuffrouw Marie Terpstra zou door haar zwager en zuster, de heer G. van der Zee en echtgenoote naar haar woon plaats Nieuwveen bij Alphen aan den Rijn worden gebracht. Het was regen achtig weer en het asfaltwegdek, dat achter Marssum begint, was glad. Even achter de brug over de Berlikumervaart bij Dronrijp slipte de wagen en vóór de inzittenden wisten wat er gebeurde, botste de auto tegen een boom aan den linkerkant van den weg. Alles kraakte, de glassplinters van voorruit en portier stoven naar alle kanten. De bestuurder Bouma bleek er al da delijk het ergst aan toe te zijn, Menschen uit de omgeving schoten spoedig te hulp om de getroffenen uit hun benarde positlé te redden. Toen men de vier menschen uit de auto had gehaald, werd allereerst om geneeskundigen bijstand gevraagd. Dokter H. Ruiter, die juist van een pa tiënt terug kwam, verscheen en stelde een onderzoek In. Bouma had ernstige snljwonden aan den hals, terwijl zijn lin kerarm op meer dan één plaats was ge broken. Bovendien had hij inwendige kneuzingen opgedaan. Er werd vanuit Leeuwarden een ziekenauto ontboden, waarmede hij naar het Diaconessenhuis werd vervoerd, waar hij al spoedig aan de bekomen verwondingen overleed De andere drie inzittenden, de heer G. van der Zee, diens vrouw B. Terpstra en haar zuster Marie werden binnenge bracht In de woning van P. J. Tolsma, waar ze liefderijk werden verzorgd. De heer van der Zee had een lichte hersenschudding gekregen, terwijl zijn vrouw wonden aan de linkerwang had. Beiden werd voorzichtig een ligplaats in een der kamers bereid. Marie, die er lichamelijk ongeschonden was afgeko men bevond zich in een ander vertrek. Op advies van den dokter mochten de patiënten niet dadelijk vervoerd wor den. Toen daarvoor later toestemming was gegeven, werd de familie naar Leeuwarden teruggebracht. 9.2929; no. 7 I. Gerritsma 9 5621; no. 8 1. Gerritsma 9.31.35; no. 9 Th. de Jong 9.55.36; no. 10, 11 en 12 D. Bangma resp. 10.00.58, 10.1.36 en 10.2.09; no. 13 R. Postma 10.04 37; no. 14 D. Bangma 10.7.31; no. 15, 17 en 21 Y. de Vries 10.9.10, 10.12.07 en 10 39.37; no. 16 R Postma 10.14.28; no. 18 P. van der Zee 10.14 34; no. 19, 20, 23 en 24 D Bang ma 10.36.38, 10.36.40, 10.56.18, 10.56.26; no. 22 A. Bangma 10 40.34. Adspiranten no. 1 en 2 H. Fockema 9.30.04 en 10.08.29. Het nieuwe mechanische bedrijf was voor ’t eerst een vol jaar ia werking. In het begin van het jaar vooral, moes ten daarmee enkele kinderziekten wor den doorgemaakt. Het is verblijdend, te mogen constateeren, dat het nieuwe be drijf aan de gestelde verwachtingen tot dusverre heeft voldaan In de tweede helft van 1932 zette zich een daling in van het gasverbruik, welke daling tot op heden voortduurt. De oorzaak hiervan moet worden toege schreven aan de slechte economische tijdsomstandigheden, de toenemende electrificatie en te weinig acquisitie. Ai en toe werd wel in het plaatselijk blad het gasverbruik gepropageerd, eenmaal werd zelfs aan de gewone gasverbrui kers een propagandablaadje bezorgd; dit alles is echter nog geen krachtige acquisitie. Deze taaiste kan alleen in de toe komst onder normale tijdsomstandighe den het gasverbruik op peil houden en de noodige en zeer wel mogelijke uit breiding geven. Er zullen dan ook mid delen beraamd moeten worden, om zoo spoedig mogelijk tot een intensieve acquisitie te geraken. De uitkomsten van het bedrijf zijn nog gunstig te noemen. De jaarproductie gas bedroeg in het bedrijfsjaar 1932 1.130.215 kub. M-, het vorig jaar was dit 1.101.640 kub. M. Straatverlichting. Op 31) December waren in gebruik 166 (163) lantaarns, waaronder 5 (5) abonnementslantaarns. Het aantal avond- branders bedroeg 66 (65) en het aantal doorbranders 100 (98), het aantal lich ten 336 (330), onderverdeeld in 313 (307) hang- en 23 (23) staande lich ten. De tusschen geplaatste cijfers zijn de aantallen op 31 Dec. 1931. Financiën. Het bruto winstsaido bedroeg dit jaar f 28.991.00i/2. Hiervan blijft na afschrijving van f 9.264.34, betaling van rente aan de ge meente van f 4.229 98 en recognitie bijdrage voor het hebben van buizen in gemeentegrond en kosten van beheer) ad f 5000.en versterking van het On- derhouds- en Vernieuwingsfonds met f 1000.nog over een netto-winst van f 9.496.68j£. Een nader te Jïepalen ge deelte hiervan, zal aan de gemeente uit gekeerd worden. De verbouwing liep in 1932 af. Des tijds werd hiervoor een crediet verleend van f80.000.Noodig bleek te zijn f75.604 01. Van dit bedrag werd f45.604.01 uit eigen middelen betaald. De balans sluit in ontvangsten en uitgaven met f293.020.98. ELECTRICITEITSBEDRIJF. Het aantal aansluitingen nam ook dit jaar weer toe. Door de meerdere me chanisatie in de gasfabriek werd deze fabriek ook een grooter stroomafneem- ster van het G. E. B., dan tot dusverre. Door het een en ander steeg de stroom- verkoop. De stijging werd echter wat geremd door de slechte tijdsomstandig heden. In aanmerking nemende de stroom- prijsverlaging, die in 1932 werd toege past, en het voor dit bedrijf zeer hooge bedrag, dat aan ziekengeld moest wor den uitgekeerd, zijn de behaalde resul taten over het dienstjaar gunstig te noe men. Op 31 December bedroeg het aantal verbruikers 455, ondervecdeeld in 368 voor licht en 87 voor licht en kracht. Ten opzichte van 1931 vermeerderde het aantal verbruikers met 37. De electrlsche straatverlichting be stond op 31 Dec. uit 40 lichtpunten en wel 5 van 60, 19 van 75, 8 van 100 en 8 van 150 Watt, waarvan 34 steeds als nachtbranders, 4 als avondbranders en 2 (Stadhuis) slechts bij enkele gelegenhe den brandden. Het totaal stroomverbruik werd bere kend op 14.200 k.W.h. Financiën. Het bruto winstsaido bedr. f 10.131.49. Hiervan blijft, na afschrijving van f4.514.74, betaling aan de gemeente van f4.268.67 aan rente, nog over een netto winst van f 1.348.08. De balans sluit in ontvangsten en uit gaven met f 141.031.78. Heerlijke nieuwe snert 10iy2. BRANDSMA’s WINKEL. Zondag 13 Aug. eveneens een wed vlucht voor jonge vogels vanaf Nijme gen. Gelost met helder weer om 8 uur. De eerste vogel bereikte haar hok om 10.03.26, eigenaar A. Bangma; no. 2 cn 3 werd Th. de Jong 10.11.14 en 10.11.20; no. 4 I. Gerritsma 10 13.09; no. 5 D. Hoeben 10.13.14; no. 6 I. Gerritsma 10.23.13; no. 7 A. Bangma 10.24 17; no. 8, 9, 10, 11, 12 en 13 D. Bangma resp. 10.29.01, 10.29.10; 10 29.19, 10.37.51, 10.43.21, 10.44.40; no. 14 I. Gerritsma 10.48 19; no. 15 en 16 D. Bangma 10.57.18 en 10.58.23; no. 17 P. van der Zee 11.17.55; no. 18 en 19 I. Gerritsma 11 50.48, 11.51.08; no. 20 Th. de Jong 1.03.20; no. 21 D. Hoeben, 1.13.29. Adspiranten werd no. 1 H. Foekema 10.43.14. Op het gehouden nationaal concours vanaf Bordeaux op 22 Juli behaalde D. Bangma de 21ste prijs over geheel Ne derland, wat zeker voor Bolsward wel de moeite waard is. Zondag a.s. zal de wedvlucht plaats hebben voor jonge vogels vanaf Box meer 160 K.M. Inkorven Vrijdag a.s. bij café Van der Werf, ’s avonds om 6 uur. Cornwerd Zondag j.l. werd hier een kaatswed strijd gehouden, waarvoor in totaal 66 spelers meedongen. De prijzen bedroe gen f 24.f 15.en f 9.en werden als volgt gewonnen: 1. J. Wielinga, Bolsward, R. Hibma en Y. Blom, beiden te Makkum. 2. B. Sieswerda te Cornwerd, P. Tjeerdema te Arum en R. D. Reitsma te Makkum. 3. L. van der Weerd te Arum, T. Prins en J. Ringnalda, beiden te Frane- ker. De eerste prijswinnaars wonnen met groot verschil (5-1 en 6-0) van de twee de prijswinnaars, terwijl de winnaars van den derden prijs geen enkel eerst van eerstgenoemden verkregen. 10.04 37; Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1