I I L 1 Een Koninklijk Jubileum. Autoverhuur lil. 0. 0. UIERFF AZAR In de HAWEKO De Bolswardsche Courant en Westergoo II M. VROMEN 11|2 Warps 1.36 1 Warps voor 89 Ct. 2 Warps voor 1.84 BOISWABD - Tel. 86 Uit den Omtrek HAAST U, WANT PIT IS SPOTGOEDKOOP! Ill OFFICIAL FORD DEALER Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 29^ Jaargang Woensdag 23 Augustus 1933 No. 66 r m A. Kuipers. Makkum Wommels Kimswerd Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- in Vrijdagsavonds. Men kan ovr de principieele kwestie /an het koniigschap en de plaats en beteekenis darvan in de moderne maat schappij van leening verschillen, de on- bevooroordeele toeschouwer echter zal niettemin moeen erkennen, dat de jeug dige vorstin, op hoe uitnemende wijze ook voorberei, een moeilijke taak werd gesteld. En dt de vijf en dertig jaren van haar regering een tijdperk omvat ten, waarin nast veel schokkende ge beurtenissen p allerlei gebied, ook tal rijke omwenténgen en hervormingen op sociaal en binenlandsch politiek gebied plaats gegrepn. Bij al deze dingen kan gezegd worde, dat de Koningin binnen de grenzen va haar grondwettelijke be voegdheden, iderdaad steeds heeft ge poogd naar tste weten en kracht de hooge plicht b vervullen, welke in de vorenaangqhalde plechtige beloflte bij de troonsbesjging afgelegd, besloten ligt. g- 3 ie or R rd fé U. ie Practijk hervat VROUWENARTS PRINS HENDRIKSTRAAT 10 LEEUWARDEN 6 SEPTEMBER 188—1933. Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. BOLSWARD APPELMARKT 5 e k L e BENOEMING. Onze plaatsgenoot de heer M. Koop- mans is benoemd tot concierge-bode bij het Gerechtshof te Assen. Witmarsum GESLAAGD. 18 Augustus 1933. Bij de heden gehouden examens te Haarlem slaagde voor de hoofdacte onze vroegere plaatsgenoot de heer A. O. Tjallema, thans onderwijzer aan de O. L. School te Wieringerwaard (N.-H.). Onder de scokkendste gebeurtenissen welke in de fgeloopen vijf en dertig jaren voorvieli en waarbij ons land di rect of indirecbetrokken was, kan men noemen het geschil met Venezuela, waarbij het irNovember 1908 tot een vlootdemonstrie in de Venezolaansche wateren kwar waarbij twee schepen door de Nedemdsche marine genomen werden; de héenking van de honderd jarige bevrijdi; uit de Fransche heer schappij in 113; de watersnood van 1916 tengevol; van den storm, die 13 Januari 1916 Nederland teisterde, een doorbraak vanen deel der Zuiderzee- dijken veroorzkte, waardoor een groo te uitgestrekttd lands in Noord-Hol- land overstrood werd; en dan natuur lijk de oorlogah 19141918, waarbij Nederland wswaar buiten den strijd bleef, doch heg in het nauw werd ge dreven door doorlogvoerenden, die on ze schepen toedeerden of vasthielden, de zeeën omns heen bezaaiden met mijnen en het sderlandsche volk en zijn jiandel, scheepart en nijverheid in bit- tersten nood bchten. En daar tusschen- 20 Augustus 1933. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Ynte Postma, dienst plichtige der lichting 1933 uit de ge meente Wonseradeel met ingang van 1 October 1933, voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinner schap verleend. sultaat, dat ,Helje Op” verkreeg. Als mededingster in de 3de afdeeling, waarvoor niet minder dan 16 koren wa- de etalage van den heer KI. Ooster- baan, Dij lakker te bezichtigen. VERDRONKEN. 20 Augustus 1933. Hedenmiddag geraakte in een onbe waakt oogenblik een 4-jarig zoontje van den heer H. de Jong alhier in het groot- scheepsvaarwater de „Zljlroede”. Toen de vader even zou gaan kijken waar het kind was, vond hij het in het water drijvende. Dr. van der Hem werd terstond geroepen, doch kon bij zijn komst slechts den dood constateeren. De moeder, die op bezoek was ge weest buiten de plaats, kwam juist terug toen het ongeluk pas had plaats gehad. Een droevige thuiskomst dus. Manneer men e nuchtere chronologi sch; feiten nasat, dan treft men de vogende notitie ian: „Wilhelmina, He- leie, Pauline, Mria, Koningin der Ne erlanden, Prinss van Oranje Nassau, ïertogin van lecklenburg, enz. enz., den 31 sten Augutus 1880 te ’s-Graven- hage geboren, dchter van Z. M. Koning Willem III en I.M. Koningin Adelaide, Emma, Wilheirina, Theresia, geboren Prinses van Wadeck en Pyrmont, volg de haar vade den 23sten November 1890 op, onde regentschap van haar moeder. Ze wer den zesden September 1898, na voleindging van haar achttien de levensjaar t Amsterdam gekroond en aanvaardde aarmede zelf de regee- ring. Den zevenen Februari 1901 huw de zij met Z. H Hendrik, Wladimir Al bert, Ernst, Te-tog van Mecklenburg, enz. enz. Uit dhl.uwelijk werd den der- tigsten April 199 te ’s-Gravenhage een dochter gebcei, genaamd Juliana, Louise, Emma, Marie, Wilhelmina, Prin ses van Oraije Nassau, Hertogin van Mecklenburg n Kroonprinses der Ne derlanden. PRIJS BEHAALD. 21 Augustus 1933. Gisteren werd door de Gemengde Zangvereeniging „Helje Op” te Wom mels, onder leiding van haren eminenten directeur, den heer J. Faber van Bols- ward deelgenomen aan het Nationaal Zangconcours te Frederiksoord, uitge schreven ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van ’t „Gemengd Koor’ ’in com binatie met de Floraliavereeniging al daar. Den laatsten tijd had men repetitie na repetitie gehouden, terwijl de directeur zich de laatste dagen nog eens terdege beijverde om de puntjes op de i te zet ten. Dat men bij de koorzang geen moeite noch tijdsopoffering dient te schromen, bewees wel duidelijk het re^ J. v. d. Sluis, Langweer H. Molenaar, Sneek L. Boschma, Exmorra Dirk Feenstra, Bolsward R. F. Feenstra, Bolsward E. Statema, Bolsward H. de Boer c.a., Bolsward A. Brouwer c.a., Bolsward L. Hollander, Bolsward K. van Balen, Irnsum, N.V. Aann. bedrijf, Sneek Y. K. Elzinga c.a., Arum Joh. Rombout c.a., Dronrijp H. Kuiper, Bolsward H. Haanstra c.a., Bolsward Architect de heer G. v. d. Zee. Begrooting f 3000. Gunning aangehouden. DE RIJKSZUIVELSCHOOL TE BOLSWARD. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken zijn met ingang van 1 September wederom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks-Zui- velschool te Bolsward de heeren M. ten Cate en W. Vlietstra, beiden alhier, A. W. Dannenberg, A. de Haas, dr. J. Hoogland en L. L. van Keijzerswaard, allen te Leeuwarden en S. Siersema te Harlingen. t Tot Leerares aan de Chr. Huis houdschool alhier is benoemd mej. F. de Kat van Andijk. Hedenmorgen hadden er wedstrijden van schoolkinderen plaats, die in op tocht naar het feestterrein trokken. De uitslag luidt als volgt: Jongens, geb. in ’25, ’26 en ’27. Tal- houtrapen. Ie K. v. d. Leij, 2e J. v. d. Zee 3e J. Tuininga. Meisjes, geb. in ’25, ’26 en ’27. Vlag- jesteken. Ie J. Banning, 2e F. Poortstra, 3e D. Bootsma. Jongens geb. in 1922, ’23 en ’24. Koekhappen. Ie D. Anema, 2e M. Weidema, 3e W. Wielsma. Meisjes geb. in ’22, ’23 en ’24. Bal len op een blaadje. Ie Tr. Runia, 2e K. Tuininga, 3e Tr. v. d. Veen. Jongens geb. in ’19, ’20 en ’21. Vaat- jekruien met hindernissen. Ie K. Hoekstra, 2e E. Tuininga, 3e Tj. Hoekstra. Meisjes geb. in ’19, ’20 en ’21. Zak- loopen. Ie Gr. Dijkstra, 2e Dj. Helfrich, 3e ARM GEBROKEN. 18 Augustus 1933. Hedenmiddag vond alhier een ongeval plaats. Terwijl het zoontje van den ar beider Tj. F. uit Leeuwarden en alhier logeerende zich met zijn neefje per rij wiel in de „Zuidhoek” bevond, kwamen belden zoodanig te vallen, dat het lo geetje zich nogal ernstig bezeerde en over hevige pijn klaagde. Na Ingesteld onderzoek bleek, dat de rechterarm ge broken was. Door Dr. Nammensma werd heelkun dige hulp verleend. door kwamen natuurlijk de binnenlaïid- sche moeilijkheden, die de ouderen ondet ons nog versch in het geheugen liggen. Doch nimmer stond Nederland zoo dicht bij de revolutie en werd het koningshuis zoo zeer bedreigd, als in de November dagen van 1918. Nadat pas op 9 Sep tember 1918 het kabinet Ruys de Beeren- brouck was *opgetreden, woei op 9 No vember 1918 de Duitsche revolutjiege- dachte naar Nederland over. Op 11 No vember hield Mr. Troelstra, de leader van de Sociaal Democratische Kamer fractie te Rotterdam een geruchtmaken de rede, waarin hij verklaarde, dat thans het oogenblik gekomen was om te be slissen, of ook niet in Nederland de hoogste macht moest gelegd worden in de hand van arbeiders- en soldatenra den, waaraan de z.g. bourgeoise zich zou moeten onderwerpen. Op dezelfde wijze sprak Mr. Troelstra daags daarop in de Tweede Kamer, waarbij hij ver klaarde: „Onze noodzakelijkheid en onze onmisbaarheid geven ons het recht naar de macht te grijpen.” Volgens Troelstra was het leger onbe trouwbaar, terwijl de regeering niet op a/8, ja misschien wel der politie kon rekenen. In de Harskamp kwam het tol muiterij. Doch de regeering verloor haar tegenwoordigheid van geest niet. Ze vaardigde een door alle ministers onder- teekend manifest uit, waarin ze een be roep deed op het gezond verstand der bevolking om het wettig gekozen gezag te steunen. Overeenkomsten, met de geallieerde mogendheden, betreffende groote, aan de Nederlandsche regeering te leveren voorraden zouden bij ernstige onlusten hier te lande krachteloos worden. Het dus gesproken ernstige vermaan miste zijn uitwerking niet Al kwam het te Amsterdam tot bloedige botsingen, doch tenslotte bleef in het geheele land de rust gehandhaafd, alle partijen, behalve de revolutionaire, sloten zich aaneen om de constitutioneele rechten en vrijheden te beveiligen. De stemming sloeg om ten gunste van de meer bezadigden, de band met het Koningshuis scheen niet geheel verzwakt te zijn en zoo had op 18 No vember op het Malieveld te Den Haag een grootsche betooging plaats ter eere Van de Koningin, hetgeen als het ware het sein was voor een geheele reeks van dergelijke volksuitingen in alle deelen van ons land. En den twintigsten No vember vaardigde de Koningin een pro clamatie uit, waarvan het slot luidde: „Het is ons vast voornemen, voorge- poemde hervormingen door te zetten, en aan te vullen met de snelheid, die past bij de polsslag van dezen tijd. Reactie zij uitgesloten. Wij moeten vooruit!” En onder indruk van deze Koninklijke beloften voerden de Staten Generaal den acht-urigen werkdag in met ’n maximum werktijd van 45 uren per week. Dit zijn slechts enkele grepen uit de dikwijls heftig bewogen jaren van de regeeringsperiode der Koningin, waar van men in deze dagen het vijf en dertig jarig jubileum herdenkt. En wanneer men ziet hoe in al deze jaren de Koningin zich steeds heeft in gespannen haar strenge opvatting om trent haar taak te verwezenlijken, dan is het te begrijpen, dat in vele kringen de wensch is wakker geworden om van de waardeering, die men voor het huis van Oranje koestert, te getuigen. Nadruk verboden. FLORIS C. DE GROOTE KAATSPARTIJ. Voor de op Woensdag 30 Augustus te houden groote kaatspartij alhier zijn door de heeren S. J. Praamsma, J. Kingma te Leeuwarden en H. M. Nijk, wederom drie bijzonder mooie distinctiefs beschikbaar gesteld. Deze eereteekenen zijn deze week in rijp een derde prijs. C. de Way wist met z’n maten in Kimswerd de tweede prijs te winnen. 21 Augustus. De uitslag der heden alhier gehouden kaatspartij van schooljongens uit de Gemeente Wonseradeel is als volgt: le prijs: H. Kooijenga, G. Boomsma en M. v. d. Weerd van Arum. 2e prijs A. Oosterhout, E. Feenstra en W. de Boer van Zurich. 3e prijs, D. IJntema, J. Smitstra en D. I. de Boer van Arum. Enkele partijen verliepen uiterst spannend, o.a. die tusschen Kimswerd en Pingjum en ook die tusschen Wit marsum en Makkum. Om prijs en pre mie was Arum overwegend sterker. gAATSEN. Onze Bolswardsche kaatsers W. Bosma, S. Frijling en W. Buikstra be haalden bij de Juniorespartij te Dron- DE NIEUWE IJS- EN RENBAAN. Maandagmorgen had in Hotel Slip pens de opening der inschrijvingen plaats op het grondwerk voor deze nieuwe baan. Ingeschreven werd als volgt: H. Talhout c.a., Bolsward f7350. H. v. Meekeren, Hindeloopen - 6950. U. v. Meekeren, Hindeloopen - 6850. - - -5220.— -5100.— - 4986.85 -4900.— 4840.— - 4760 - 4684.— - 4650.— - 4595.— - 4578.— -4200.— - 3925.— - 3800.— - 3435.— - 2489.— DE BOALSERTER PEARDSJE- MERKE. We zouden in onze motorische tijd haast geneigd zijn het feit van een drukke paardenmarkt als bijna niet meer mogelijk te achten. De j.l. Maandag gehouden paarden markt alhier leverde wel het bewijs yoor het tegendeel. De echte onvervalschte paardekracht blijkt nog steeds gewild. In groote vrachtauto’s werden reeds Vroeg in den morgen van heinde en ver de paarden aangevoerd. We noteerden auto’s uit Steenwijk, Bourtange enz. Vrij vroeg ontstond reeds een leven dige handel met wat later op den mor gen een totaal futlooze markt. Het zou voor een paardenkenner wel eens een interessant werkje wezen de verschillende paardetypen op zoo’n markt te definieeren. Naar het oordeel van deskundige be langstellenden was het een ouderwet- sche paardenmarkt, ook wat betreft het gebruik van geestrijk vocht. Dat de politioneele gummistok aan enkele al te luidruchtige ontboezemin gen een einde moest maken is een nood zakelijk kwaad, eigen aan de ouder- yvetsche paardenmarkt. De aanvoer bedroeg 120 paarden. Men maakt zich deze dagen op om een vrijwel uniek feit inde geschiedenis en zeker van ons vadeand, te herden ken: n.l. het feit, dat ei vrouw, gedu rende 35 jaren, aan he hoofd van den Staat heeft gestaan. Wit op 6 Septem ber zal het 35 jaar getien zijn, dat de Koningin de eed op de rondwet aflegde, welke luidt: „Ik zweer aan ït Nederlandsche volk, dat ik de gindwet steeds zal onderhouden en indhaven. Ik zweer, datk de onafhanke lijkheid en het gfldgebied van den Staat met al Mijivermogen zal ver dedigen en bewen; dat Ik de al- gemeene en bijmdere vrijheid en de rechten van.11e Mijne onderda nen zal beschenen, en tot instand houding en bordering van de al- gemeene en bijzondere welvaart alle roddelen al aanwenden, wel ke de wetten i Mijner beschikking stellm, zooa een goed Koning sciWldig is tedoen. Zoo waarlk helpe mij God Al- nachtigl” Exmorra Tijdens het korte onweer gister (Maandag) avond is een molen te Zu rich, eigen aan den heer J. v. d. Weij te Exmorra afgebrand. Verzekering dekt de schade. POSTDUIVENNIEUWS. Zondag 20 Aug. had de wedvlucht plaats vanaf Boxmeer. Om 7 uur wer den de vogels gelost. De eerste vogel bereikte haar hok om 9.40.25 uur, eigenaar Th. de Jong; 2e werd eveneens Th. de Jong 9.41.26; 3e 4e en 5e A. Bangma resp. 9.41.42, 9.46.32, 9.47.17; 6e en 7e D. Bangma 9.55.26, 9.55.40; 8e A. Bangma 9.55.58; 9e D. Bangma 9.56.44; 10e I. Gerritsma 10.27.27; 11e en 12e D. Bangma 10.41.58, 10.45.10; 13e I. Ger ritsma 10.45.54; 14e Th. de Jong 10.47.39. Adspiranten le en 2e H. Foekema, resp. 10.25.28, 10.25.28. Zondag a.s. de wedvlucht Roermond. Inkorven Vrijdagavond 6 uur bij café v. d. Werf. 22 Aug. Hedenmorgen 6 uur is bij de sluis te Vlakkum door den sluisknecht gevon den het lijk van een jonge vrouw. Nadere bijzonderheden ontbreken ons nog. waarin opgenomen 3. 16 Groote Uitverkoop in Bruine Inmaakpotten Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 150 Buiten de provincie f 2.-; inning llct. Voor het Buitenland f7.- per jar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartal. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1