Boekhandel A.J.OSINGA Auto-Verliuur Woensdag 30 Augustus De Bolswardsche Courant en Westergoo Vooreen pM BRIL I HOFSTEDE I ■B Gemengd Nieuws. Studieboeken enz. voor de R.Z. S. levert vlug en accuraat Dr. A. A. EECEN Dr. DEBLOEME Uit den Omtrek BOLSWARD Tel. 86 Tandarts NIJK, BOLSWARD. Stadsnieuws. II WIJ MENSCHEN Ill lil. g. d. WERFF OFFICIAL FORD DEALER afwezig^ 29^2 Jaargang Woensdag 30 Augustus 1933 No, 68 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA: Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A Kimswerd 1 Winsum 2e 3e 4e Sneek Adver t e n 116 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. DENK OM UW RÏJWTELPLAATJES. We mogen het fietsrijdend publiek nog wel eens waarschuwen dat ook In onze stad enkele plaatjesdieven aan het werk zijn. Laat dus zoo weinig mogelijk Uw rijwiel onbeheerd staan. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water be draagt heden 21 gr. G. de Jong baarzen 22, 19, 18’/2 en 18 c.M. P. de Wit Szn., baarzen 2iy2, 2OV2 en 21 C.M. D. de Jong, baarzen 21 y2, 21 en 19 c.M. R. van der Schaaf, baarzen 21/2 en 18 c.M. St. de Ruiter, baars 23^ cM. W. Spoelstra baars 22 y2 cM. C Ebbendorf, baars 22 c.M. H. Langenberg, baars 20 cM. P. Brakels, baars 18 c.M. 27 Augustus 1933. Met prachtig kaatsweer en de enorme deelname van 25 parturen werd heden de traditioneele wedstrijd gehouden van „de Zondag na de kermis”. Er werd in één klasse gespeeld. De prijzen, bestaande uit luxe voor werpen, werden als volgt behaald: 1ste prijs: O. Dijkstra, D. Kuipers en H. Volbeda. 2de prijs: J. Kuipers, Jac. Harkema en M. Halbertsma. 3de prijs: Sj. Politiek, A. J. de Haas en W. Helfrich. 4de prijs: J. van der Zee, M. Bergsma en S. de Vries. Het was reeds schemeravond eer de partij was beëindigd. BOLSWARD Oor, Neus, Keelarts, Leeuwarden heeft de practijk hervat Zaterdag 2 Sept, geen spreekuur CHIRURG- LEEUWARDEN is tot 10 Sept UIT DE STAD Arum Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. MET DEN TIJD MEEL 27 Augustus 1933. In ons dorp is een nieuwigheid geko men. De sigarenhandelaar de Boer heeft aan zijn magazijn een turmac-automaat ge- Verschynt Dinsdags- Vrijdagsavonds. MET PAARD EN WAGEN ROND HET IJSELMEER. De vorige week arriveerden hier bij den hotelhouder Galema een heer en dame die in een wagen, bespannen met een paard een tocht maakten rond het IJselmeer. Op alle mogelijke manieren is de tocht reeds volbracht, maar we veronderstel len, dat op deze origineele wijze dit toch de eerste keer was. ERNSTIG ONGELUK. 28 Augustus 1933. Het 6-jarig zoontje van den heer Tj. Spitse, wonende 2e Oosterkade alhier, is hedenmiddag ongeveer half drie bij het oversteken van de Leeuwarderweg even voorbij de marechausseekazerne', door een motorrijder overreden. Het knaapje is aan de bekomen ver wondingen overleden. DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. De aangifte der oudjes is deze keer buitengewoon groot en belangrijk meer dan het vorig jaar. We zullen daarom noodgedwongen, ook al omdat de col lecte minder opbracht dan het vorig jaar onze tractatie iets moeten vermin deren. We veronderstellen evenwel, dat dit aan het pleizier op dezen tocht geen af breuk zal doen. Buiten de 26 welwillend toegestane particuliere auto’s hebben we nog beslag moeten leggen op minstens 5 autobussen. De tocht gaat deze keer naar Gaasterland. Hadden we eerst ge dacht een bezoek te gaan brengen aan de Wieringermeer (over de afsluitdijk dus) bij informatie bleek ons, dat we voor dezen tocht geen ontheffing van de tol kunnen krijgen. De afrit is nu Zaterdag bepaald op 1 uur. Opstelling, evenals vorig jaar op de Gasthuissingel. Heeren automobilisten zullen we dezer dagen nog enkele gegevens en een num mer voor de wagen toezenden. Voor de goede contröle zullen we aan elke deelnemer aan dezen tocht ”n kaart met het nummer der auto uitreiken, deze kaarten worden Donderdag as. bezorgd. Door de bijzonder groote deelname dit jaar moeten we voor wat de oudjes buiten de stichtingen betreft, streng vasthouden aan de leeftijdsgrens van 65 jaar. Wanneer er dus enkelen deze week geen kaart ontvangen, dan weten ze zelf de oorzaak hiervan. In dien noodlg, zullen we in het Vrij- dagnummer nog enkele mededeelingen doen. VERLOREN OF GESTOLEN? Een der kermis-exploitanten op de Bargefenne kwam hedenmorgen tot de minder aangename ontdekking, dat zijn armbandhorloge weg was. Hij had vanacht in de tent geslapen en vooraf dit armbandhorloge naast zich neergelegd. De man veronderstelt dat het hedenmorgen door iemand van de gemeente-reinlging, die het plein heeft schoongeveegd is opgeschept. Het is een doublé goud horloge met een over de hand schuifbare riem. Het horloge is gemerkt. De politie stelde direct een onderzoek in. plaatst. Het rookende publiek kan nu na 8 uur ’s avonds ook terecht, hetgeen ze wel zeer op prijs zullen stellen. KAATSEN. Onder schitterend zomerweer werd hier Zondag j.l. de jaarlijksche leden- kaatspartij gehouden. Er was een groote animo van den kant der leden en ook lijkt ons de belang stelling voor de kaatssport weer iets grooter te worden. Er werd over het algemeen met groote ijver gekaatst. Jammer genoeg was het verloop van sommige partijen door het groot aantal perken, niet te volgen. De uitslag is als volgt: Jongens tot en met 16 jaar. 8 parturen. 1ste prijs: K. Falkena, P. Buikstra en W. Koopmans. 2de prijs: I. Oosterveld, P. Bonnema Tjerkwerd en H. Timme. Tusschen 16 en 35 jaar. 15 parturen. 1ste prijs: P. van Wier, J. Vlagsma en A. Nieuwenhuls. 2de prijs: S. de Jong, S. Nota en H. Vlagsma. 3de prijs: R. Brandsma, Makkum, Y. de Vries en J. Buikstra. 4de prijs: D. Wiersma, T. Timme en D. Hoitsma. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. HANDICAP-DRAVERIJEN, Op Donderdag 31 Aug. Onderstaand geven wij de lijst van de deelnemende paarden met er achter de te loopen afstand. Gezien deze lijst mo gen wij aannemen, dat er Donderdag flinke prestaties geleverd zullen worden. De liefhebbers krijgen dan iets goeds te zien. Welmoed 280; Windekind 280; Theu- nls 285; Snel 290; Betsy 290; Atletha A 295; Quicklooper 300; Pandora 300; Kapt, de Bruane 300; Tamboer 300; Ra dio S 300; Prachtmeadels Dochter 300; Anlezie 305; Nicky Henri 305; Willy A 305; Oostar 310; Rentinus 310; Cemu- nos 310; Eulogie 315; Dronte 315. Zie de advertentie in dit nummer. KAATSEN. 27 Augustus 1933. Onze Vereeniging „Willem Westra” hield heden een kaatspartij, waaraan 15 parturen deelnamen. Na menige spannende partij werden de prijzen als volgt gewonnen: 1ste prijs: Br. Kuipers, T. Lukkes ®n S. de Groot. 2de prijs: J. van der Schel, Tj. Kam- stra en P. Tjeerdema. 3de prijs: Y. de Jong, J. Wilkeshuis en KI. Huizinga. 4de prijs: H. P. Kooijenga, W. Kui pers en A. Anema. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. menschen van het kennisterrein naar zijn rustig gelegen café te lokken. Bij Hamburg zijn weer de bekende Vo- lendammers en bij café het Park de be kende Harry Woodward. Deze beide inrichtingen zorgen telken jare voor een echt kermispnogramma, wat dan ook telken jare door het publiek gewaardeerd wordt. Vandaag Dinsdag hebben we groote Kinderspelen van de commissie Groote- jen Kleine Dijlakker. Morgen Woensdag de groote kaatsdag. Mogen we mis schien een beroep doen op de burgers van Bolsward om de oude en mooie ge woonte getrouw die dag de vlag uit te steken? Dat geeft zoo’n echt gezellig ca chet aan de stad en we kunnen ’m dan meteen maar laten hangen voor den 31 Augustus, verjaardag van H. M. de Ko ningin. Dat is Donderdag onze paarden- sportdag. Ook dit belooft, wanneer hei weer meewerkt, een mooie dag te wor den. Er zijn reeds 20 paarden ingeschre ven. ’s Avonds hebben we dan nog het traditioneele vuurwerk. DE KERMIS. Toen Maandagmorgen om 8 uur het stadhuisklokje de kermis 1933 inluidde, streelde reeds geruimen tijd de echte oliekoekengeur ons reukorgaan. Het begon dan ook vrij spoedig druk te loopen bij de diverse oliebol-inrichtin- gen. Na den middag vele vaders en moe ders met kinderen, die een rondwande ling maakten langs de „spullen” en kra men. Ook verder op den avond was het dank zij het mooie weer gezellig druk. De verschillende inrichtingen, zooals de auto-skooter, en autobaan, de dans tent, zweef- en draaimolen, hoepla en andere tenten hadden een bevredigend bezoek. Ook de bioscoop was goed be-* zocht en gaf dan ook deze avond eert zeer varieerend programma. Vooral een z.g. teekenfilmpje en de een of andere dolle klucht zijn als kermisnummers zeer geschikt. In den Hof van Holland bracht een stimmungs-capelle er de rechte kermis- stemming in. Een leuk strijkje met po pulaire muziek en een alleraardigste sou brette weten het den bezoeker recht ge zellig te maken. In de Doele Cabaret-Dancing onder leiding van een bekend conferencier. Evenals vorig jaar is dit een gewilde attractie in onze kermis. Voor een ge zellig dansje leent de Doelezaal zich dan ook bijzonder goed. De accordeonspelers in café Bruinsma zorgen voor aardige muziek en trekken ook weer hun bekende belangstelling. Evenzoo in café „de Drie Kronen” waar de nieuwe eigenaar zijn best doet de JONGENSWEDSTRÏJD. 27 Augustus 1933. Aan den alhier gehouden kaatswed strijd van jongens namen 6 parturen van drie deel. Er werden enkele aardige partijen ge speeld, waarbij o.a. Riemer Reinalda, Jacob Fokkens en Johannes Bonnema bijwijlen mooi werk leverden. De eerste prijs (drie fraaie zaklan taarns) werd gewonnen door R. W. Rei- halda, Willem Lemstra en Frits Felkers. De premie viel ten deel aan Jacob Fok kens, Pier J Lettinga en Hidde Lemstra en bestond uit drie beurzen, terwijl Jo hannes Bonnema, Ubco Hiemstra en Piet Smit winnaars werden van den der den prijs. ken, van ons gemoed opstapelen. En dat zijn inderdaad rijkdommen, die niet ver gaan door roest of mot... Onwillekeurig denken sommigen van ons, dit lezend, da: het leven op zoo’n manier een taaie boel zou worden, een „droge” geschiedenis, dat ze op die ma nier dus feitelijk zich zelf van allerlei genoegelijks zouden berooven. Maar het tegendeel is waar: we hoeven immers geen enkel genoegen, geen enkele ver heuging op te geven, welke het gezonde verstand ons zegt, dat het goed is om die te genieten Juist door oize tijd zoodanig goed te besteden docr dit opzamelen van de schatten des geestes, verhoogen we ons vermogen on van de goede en mooie dingen meer en beter en dieper te ge nieten. We Irijgen er meer voedsel voor werkelijk, ^ruchtbaar denken door, we vermenigvüdigen er de kwaliteit van onze gedichten honderdvoudig door, hetgeen zjn stempel op ons zal drukken door een blijmoedig uiterlijk, waarnaar de mensdien ons zullen beoordeelen. En een licht dat op een berg gesteld is, kan niet veüorgen zijn... Het fe een schoon ideaal, om zulk een licht ti willen worden, een licht voor anderm te zijn. Want, zooals iemand eens h Great Thougths opmerkte, indien het vaar is dat een goede daad schit- i tert gelijk een licht in de wereld, zoo- vee'te meer is het waar, dat een mooi i kaflkter als een baken is; het verlicht I ni<t alleen, maar het waarschuwt ook en ht leidt... het schijnt het helderst als cï wolken donker zijn en de aarde als ’t vare aan het oog onttrokken is door de luisternis.... Een goed voorbeeld is tien- maal overtuigender en van meer waarde en kracht, dan alle mooie woorden of vermaan. Maar we kunnen nimmer „goe de voorbeelden” worden, als we niet eerst geleerd hebben over onze gedach ten te waken en te zorgen ,„goed” te denken en de kwaliteit van ons denken steeds op te voeren. Daarvoor zijn wij denkende wezens, wij menschen... EEN STROP VOOR DE LUTINE-AANDEELEN. Toen Zaterdag, nadat tengevolge van de ongunstige weersomstandigheden een week stagnatie was geweest, de werk zaamheden in den Lutinetoren zouden worden hervat, bleek dat de toren ern stig beschadigd was. In het conische gedeelte van den to ren onder de wateroppervlakte, even boven de zandlaag en ruim drie-en-een- halve meter boven den roestklomp zijn twee platen, elk 2 Ma. groot, totaal ver nield. Na een nauwkeurig duikonderzoek is komen vast te staan, dat een ontploffing moet hebben plaats gehad. Men neemt aan, dat kwaadwilligheid in het spel is, en dat de ontploffing is veroorzaakt door het werpen van kleine dynamietpatro- nen. Voor de ondernemers van ’t bergings? werk is deze beschadiging een enorme tegenvaller. De heer Beckers en de heeren Dros en Doeksen zijn nu van plan een nieuwen toren te bouwen, om het werk voort te zetten. Hiermede zal echter een geruimen tijd gemoeid zijn, zoodat het werk wel een half jaar moeten worden onderbro ken. Zondagmiddag is de sleepboot „Nep- tunus” met het bergingsmateriaal van ’t „Lutine”-terrein in de haven van Tèr- schelling teruggekeerd. De cylinder, waarin zich de motor met zuig- en persinrichting bevindt, is thans in veiligheid gebracht. Hierdoor is es* waarde van f 15000 geborgen. Green had wevolkomen gelijk, toen ze onlangs in Ne» (Vancouver) opmerkte: dit zijn tijde om na te denken, ernstig na te denke/Ons vermogen om te den ken kan tc groot nut worden aange wend, als ze het °P de juiste manier gebruiken want als het gaat spannen of, zooakhet in den volksmond heet, als het r*tje bij het paaltje komt, dan speelt dualiteit, de hoedanigheid van onze grachten een groote rol. De zaak is nu fimaal zoo gelegen, dat we ons gemoetot een schatkamer kunnen ma ken v1 waardevolle dingen; maar we kunn* er ook een vergaderplaats van afvavan maken. We kunnen heel wat leer» als we zoo door het leven gaan. Etoch schijnen er een heeleboel men seb te zijn, die er vrede mee hebben me alleen maar te gaan neerzitten x z<4er hun vermogen tot denken voor e»g goed doel aan te wenden. Zoo ze gooit denken, gebeurt dat maar al te (iwijls op een doellooze manier over igen die geen goed doen, en dikwijls rder kwaad veroorzaken. Maar aan en anderen kant kunnen we geregeld •e kwaliteit van onze gedachten verhoo- fen we kunnen het tot gewoonte ma ken eiken dag iets te leeren, dat nieuw is en van nut, iets, dat misschien in een ander verband met ons dagelijksch werk staat, of het kan ook de gedachte van een of anderen grooten denker of schrij ver zijn, de harmonie van een groot mu sicus, een of ander wonder der natuur... wat een rijkdom zouden we op die ma nier iff de schatkameren van ons den- „Het is onze dagelijkse® plicht te bedenken, dat on«r alle omstandigheden des le vens, het gedrag van ider menschelijk wezen mir of meer het geluk van aderen beïnvloedt, speciaal va hen, die onder hetzelfde d£ wo nen; en dat, aangezm het leven voor het grootte deel niet bestaat uit grootje mo menten, doch uit fcdne, al- ledaagsche dingn, het schenken van zoonoot mo- gelijken vrede en lijheid aan die kleine monmten, het meeste bijdraagttot het al gemeen welzijn. LEM HUNT. Nietwaar, wanneer wij lenschen eens even terdege willen onderstreepen welk een eindeloos veichil er bestaat tusschen ons en de a^ere schepselen der natuur, bijvoorbeel tusschen ons en de dieren, dan zeggende dadelijk, niet waar, wij menschen. wij zijn denken de wezens. Juist, dist, wij menschen zijn denkende wezfS, wij hebben het Extra 5e 6e 7e 8e Kermisprijs: P. de Wit Fzn., voor het vangen van 2 karpers. Over het behaalde succes was men welvoldaan. Ongeveer half één meerde de club dan ook in de beste stemming aan de Kade. vermogen gekregen ie denken en daar mede onze handelden te richten, ter wijl het „redeloo-” dier, slecht^ zijn instinct heeft. Dus: we denk1- Nu dan wordt het voor sommigen an ons hoog tijd, dat we van deze ive eens wat meer en beter gebruik aken- Want Beatrice E. VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Onder begunstiging van mooi zomer weer vertrok de club Zondagnacht 3 uur naar de Sneekervaart om achter Wolsum de 4de Vischwedstrijd te houden, waar aan door bijna alle leden werd deelge nomen. De vangst Het echter lang op zich wachten, slechts een 19-tal baarzen bo ven de wjjttelijke maat werden gevangen. De volgende leden hadden een prijs gewonnen: Voor de dikste baars 25J^ c-M. ver wierf KI. Koopmans het uitgeloofde hor-, loge. Ie prijs: OPENSTELLING POSTKANTOOR OP DONDERDAG 31 AUGUSTUS. De directeur van het P. T. T.-kantoor alhier deelt mede, dat het kantoor op Donderdag 31 Augustus voor den post dienst is geopend tot 12.30 uur, terwijl voor de telegraaf- en telefoondienst het kantoor op de gewone uren is geopend. Op dien dag worden geen geldelijke aangelegenheden, zooals postwissels, enz. behandeld. Busrechthouders en menschen, waar slechts eenmaal wordt besteld, kunnen op de gewone tijden tot half acht, de post afhalen. GROOTZAND SNEEK |g van ouds het aangewezen adres 55JS 99 99 i* i 99 99 99 99 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1