De Bolswardsche Courant en Westergoo C. J. VAN DIEPEN Dr. n. A. HOEKSTRA JU ARME DROMMELS"... Dooreen Drlma BRIL1 Morgenvroeg om 8 uur staan ze voor U gereed, onze ruime en meest comfortabele TAXI’S Dr. DEBLOEME, HOFSTEDE Stadsnieuws. in te Standplaats: MARKTPLEIN. Woensdag 13 September 1933 29— Jaargang No. 72 en 4 e nd. er. rd R s j r r A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Verschijnt Dinsdags- Vrjjdagsavonds. [Awan-W.KENBURG'S S /LEVËRTRAATI B TARIEVEN enz. in het Vrijdagsnummer. DE ONDERNEMER: Harlingerstraat 13, BOLSWARD - Tel. 35 ti. el. Gevestigd te LEEUWARDEN Nieuwestad 61 Arts voor ziekten van hart- en bloedvaten, Electrocardiografie, Röntgendiagnostiek. Tel. 4918. Spreekunr 11-2 eo volgens afspraak En zoo is het ook met ons, zooals die schrijver in de Frederick Leader (Okla homa) typisch opmerkte, in wat wij zoo gaarne noemen de donkere ervaringen in het leven voor een wijle hebben we het licht verloren. Dikwijls is onze duis ternis een zuiver persoonlijke kwestie in de meeste gevallen. Men herinnert zich misschien die oude, simpele ge schiedenis van den man, die een geld stuk zoo dicht voor zijn oog hield, dat Zeker, zoo is het inderdaad met ons allemaal. We slaan ons zelf met duis ternis, als we luisteren naar den „over ste dezer wereld”, als we zelfzucht en vrees, trots en hartstocht, ons laten verblinden. Soms worden we door een diep gevoel van persoonlijk leed of zelf beklag zoo geheel en al in ons zelf ver diept, dat we niet meer de onpeilbare waarde van oneindige genade op de juiste wijze kunnen waardeeren. We verliezen dan de ruimere blik op het le ven, waardoor we anders wellicht zou den inzien, hoe wat we op het eerste gezicht als leed en lijden zagen, ten slotte niets anders blijkt te zijn, dan voorbereiding, tot beter en hooger, een zege dus. „Want,” zooals de Schrift zegt, „onze lichte verdrukking, die zeer haast voorbij gaat, werkt ons ’n gansch zeer uitnemend eeuwig gewicht der heerlijkheid; dewijl wij niet aanmerken de dingen die men ziet, want de dingen die men ziet zijn tijdelijk, maar de din gen die men niet ziet, zijn eeuwig.” FLORIS C. Een kalme geest kan niet verslagen of verschrikt wor den, doch gaat voorwaarts in voorspoed en tegenspoed in zijn eigen tempo, als een klok tijdens een onweersbui. ROBERT LOUIS STEVENSON. Ja, wij kunnen toch zoo erbarmelijk met ons zelf te doen hebben, zoo zelfs, dat we tranen in onze oogen krijgen van zelfbeklag, wanneer we moeilijkheden ondervinden op onzen weg. Wanneer het erom gaat, om de wereld kond té doen van de slagen van het noodlot die ons treffen, van de in onze eigen oogen zoo volmaakt onverdiende tegenslagen en narigheden, dan wordt zelfs de minst van den tongriem gesnedene onder ons van een treffende welsprekendheid. En onder den indruk van onze eigen woor den, wordt ens, door het leven gesla genen, het gemoed zoo week; het aure ool dat we om onze eigen hoofden leg den, wordt al fraaier en fraaier (in onze eigen oogen), ons verdriet al grooter en grooter, ons medelijden met ons zelf al dieper en dieper, totdat we eindelijk tot tranen geroerd, geknakt gaan neerzit ten. Arme drommels, die we zijn... Nu, ais we dan voldoende gesnikt hebben over ons martelaarschap en vol doende de wereld van ons leed hebben overtuigd, en diep gezucht hebben, in plaats van onze moeilijkheden als voet steunen te gebruiken om hooger te ko men, misschien vinden we dan ook nog even tijd, om te probeeren, de zaak van een anderen kant te bekijken. O, zeker, er kunnen tijden van zware beproeving in ieder menschenleven zijn. En we zijn zoo geneigd die tijden als heel duister te beschouwen. En dat is feitelijk heel natuurlijk, omdat duisternis per slot van rekening niets anders is dan de afwezig heid van licht. De bekende, vertrouwde dingen die ons gedachten verschaffen, die als het ware den weg voor ons aan duiden in het licht, gaan voor het oog verloren in de duisternis. Maar dat is dan ook de eenige verandering, die er heeft plaats gegrepen. Immers, de dingen die bekende vertrouwde dingen, ze zijn er nog, de gesteldheid van het land on zer omzwervingen is niet veranderd, de weg loopt nog precies hetzelfde als vroe ger we kunnen hem alleen niet zien. CHIRURG, LEEUWARDEN, heen de oracnih heruaL GROOTZAND SNEEK B van ouds het JE aangewezen adres B hij niets anders meer kon zien. Hoe dichter hij het voor zijn oog hield, hoe meer werd zijn uitzicht belemmerd, totdat het eindelijk al het andere uit sloot en hem in volslagen duisternis bracht. Alles wat noodig was om dien man licht te brengen, was dat geldstuk van voor zijn oog weg te nemen... en toen lagen daar voor hem al de glorie van Gods zonneschijn en de aarde stra lend van het weerkaatste licht. HET VERKEERSVRAAGSTUK TE BOLSWARD. Het steeds toenemend autoverkeer door onze stad maakt bovengenoemd vraagstuk in onze dagen wel actueel. Vooral voor onzen middenstand heeft dit onderwerp groote interesse en meer speciaal in verband met de geruchten, die men zoo nu en dan beluistert, om trent de mogelijkheid, dat het groote verkeer om en niet door de stad geleid moet worden. Laten we voorop stellen, dat we er hoegenaamd niet aan denken hier aan bevoegde autoriteiten een ad vies te geven. We weten heel goed, dat dit buiten onze bevoegdheid gaat, maar we weten ook dat de krant tot taak heeft voor bijzondere vraagstukken belang stelling te wekken. De vraag: het verkeer om of door Bolsward is voor ons gezien van het standpunt der winkelstand, maar voor één oplossing vatbaar en wel door de stad. De bewijzen hiervoor hebben zich in het laatste halfjaar voldoende ge toond. Mocht dit niet genoeg zijn, dan willen we eens wijzen op het verslag van de Commissie voor het verkeer door Franeker. Dit rapport is voor onze plaats zoo bij uitstek leerzaam, dat we de vrijheid nemen hieruit enkele passages over te nemen: De commissie is begonnen met con tact te zoeken met ons gemeentelijk be stuur. Enkele leden hebben met B. en Het is niet alleen voldoende de arti kelen netjes en zelfs smaakvol te plaat sen, maar ook moeten de „prijskaarten” en de „etalage—kaarten” duidelijk ge schreven zijn. En welk een groot ver schil maakt het, of gedrukte of ge schreven kaarten gebruikt worden of... keurig lakschrift, zich aanpassend bij elke kleur, bij elke etalage! Op deze wijze kan een klein en onbeduidend on derdeel van Uwe etalage een groote be koring en een groote verkoopkracht uit gaan. Moge ook deze „Lakschriftcursus” voor de Commissie „Bolsward-Vooruit” een even groot succes zijn als de vo rige. Wij maken er nog op attent, dat voor de cursus „Boekhouden” zoowel als voor de cursus „Lakschrift” de datum van aangifte sluit op Zaterdag 16 Sept. Voor nadere gegevens verwijzen wij naar de advertentie. werk deze menschen toch te helpen en steunt hun verzoek in alle opzichten. Dé waarde van verscheidene panden is ge middeld met 25 A 30 gedaald, alleen als gevolg van de omlegging van het verkeer. Naar werd medegedeeld was Montfoort door deze omlegging ook als centrum achteruit gegaan. De omgeving vroeger op Montfoort aangewezen, Ibeef vroeger op Montfoort aangewezen, bleef langzamerhand weg. Zeist. Een paar jaar geleden heeft Zeist een actie gevoerd tegen de in de bedoeling liggende omlegging van hei verkeer. De actie is met succes gevoerd. Laren. Alhier is de weg reeds omge legd. Laren voelt de nadeelen van dé omlegging aan den lijve. Naar werd me degedeeld, tracht de gemeente thans nog een deel van het verkeer terug te krijgen door zelve een goeden weg om te leg gen en door te trekken naar den grooten weg. Men schijnt er zelfs een paar ton voor over te hebben. De directeur van het bekende hotel „Hamdorf” verzekerde, dat hij, hoewel zijn zaak het niet behoeft te hebben van het doorgaand verkeer, toch uit eigen zak nog wel een f 10 000 er voor ovet zou hebben het verkeer weer door Laren te krijgen. De hier genoemde feiten spreken ons inziens zoo duidelijk, dat verder com mentaar ook voor onze stad met zijn veel betere mogelijkheid, van een door gaand verkeer, overbodig is. W. een bespreking gehad, daarbij hun hoop en verlangen uitsprekende, op mo gelijke samenwerking. B. en W. stonden evenwel reeds op het standpunt, dat omlegging van het doorgaand verkeer verkieslijk zou zijn en dat zulks voor de naaste toekomst (hoe lang in jaren die zou uitvallen, daarover bestond geen overeenstem ming) ook wel zou tot stand komen. Niettemin kon het college een onpartij dig'onderzoek der commissie waardee ren en hoopte verder, .dat ze tot dezelfde conclusie zou komen, waardoor samen werking als van zelf geboren zou wor den. Hier kan vast reeds worden gezegd, dat de commissie niet tot de conclusie van B. en W. is kunnen komen. De eerste plaats, waar inlichtingen zijn ingewonnen, was Elburg. In Elburg wordt n.l. eenzelfde actie gevoerd als tè Franeker. Aldaar gaat de actie uit van het gemeentebestuur, sterk gesteund door de bewoners. De motieven, welke Elburg aanvoert zijn gelijk aan de onze. Door de omlegging vreest men ook nog een groot kapitaalverlies te Elburg, in den vorm van sterke daling van de waarde van vele zakenpanden. Elburg is veel kleiner dan Franeker maar is ook een centrum-plaatsje, en dai wenscht het te blijven. Naar werd me degedeeld, zal de actie waarschijnlijk niet voor niets gevoerd zijn, althans men verzekerde de commissie, dat men voor 80 zeker was, dat het verkeer alsnog door Elburg zal geleid worden. De ge meente Elburg zal zich geldelijke offers moeten getroosten, maar heeft dat er best voor over. Oudewater. Deze plaats heeft geen doorgaand verkeer en heeft het nimmer gehad ook. Alleen gedurende eenige maanden heeft men het verkeer door Oudewater geleid, in verband met den aanleg van den nieuwen weg. De bewo ners echter waren niet gesteld op dat verkeer, het was hun veel te druk. Dat wilde men ook wel gelooven, want het plaatsje gaf een dooden indruk en dé aard der bewoners paste daarbij. Men maakte zich daar niet gaarne druk. Wilde men eens wat van het drukke ver keer zien, wel dan ging men zoo ,’s avonds eens naar den grooten weg, zoó werd de commissie medegedeeld. Montfoort. Hier is de nieuwe weg langs de plaats klaar en reeds een jaar in gebruik. De commissie., die natuurlijk in Montfoort wou informeeren, was het reeds gepasseerd voor zij het wist. Er werd toen teruggekeerd. De inlichtingen welke men hier kreeg waren „beroerd”. De plaats gaat er aan, werd verzekerd. Voorheen een drukke plaats, thans stil. Alle zakenlieden voelen het aan den lijve. Men heeft er nu pas een Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer opge richt, welke zal trachten iets van het verkeer terug te krijgen; veel hoop heefl men echter niet. Enkele zakenlieden wier bestaansmogelijkheden zijn vernietigd, zullen trachten een filiaal aan den groo ten weg te krijgen. Dit gaat echter niet gemakkelijk, omdat het rijk geen be bouwing aan rijkswegen wenscht. Het gemeentebestuur stelt echter alles in het d^ee cursus maar weinig gezegd te worden, omdat deze bij ieder bekend is; maar toch wordt de belangrijkheid hiervan door ieder nog niet voldoende ingezien. Soms hoort men nog wel de meening, dat aan een etalage maar weinig zorg behoeft te worden besteed, en is dit on begrijpelijk, omdat van een etalage een groote verkoopkracht kan uitgaan. COMMISSIE „BOLSWARD-VOORUIT”. Ook voor dezen winter organiseert de Commissie „Bolsward-Vooruit” een Boekhoudcursus A ter opleiding voor „praktijkdiploma” en een boekhoudcur sus B, dit is een cursus voor zakenlie den, waarbij op populaire wijze, zonder dat leerboeken behoeven te worden aangeschaft, kennis kan worden verkre gen op welke wijze men een duidelijke en overzichtelijke boekhouding kan sa menstellen. Vooral bij deze laatste cursus willen wij even stil staan, omdat deze voor velen van groot nut kan zijn en omdat gebleken is, dat deze cursus in eene groote behoefte voorziet. Dit is wel gebleken uit het feit, dat de cursisten van het vorige jaar steeds met groote ambitie deze cursus hebben gevolgd, en dat bij monde van één van hen bij de laatste les den leeraar is bedankt voot •de prettige wijze, waarop hij deze moeilijke stof zoo begrijpelijk heeft be handeld. Derhalve verwacht de commissie „Bolsward-Vooruit” dat velen, die zich maar eenigszins voor deze materie zul len interesseeren, zich voor deze cursus zullen aanmelden. Lakschriftcursus. Feitelijk behoeft over OPENLUCHTMEETING „KERK EN VREDE”. Op het Sportterrein had Zondagmid dag 3 uur een openluchtmeeting plaats, uitgaande van de Vereen. „Kerk en Vrede”. De belangstelling was, ondanks het schitterende zomerweer, zeer ge ring. De eerste spreker Ds. Imminck van Heerenveen schetste de toestand in Duitschland, waar door het nationaal socialisme alle rechtsbegrip is wegge werkt Men zegt wel eens: zooiets is in Nederland onmogelijk. Laten we te de zen niet onderschatten de groei van het nationaal Jongerenverbond. In deze krin gen wordt onomwonden gesproken van het nationaal verweer en het recht en de plicht van de verdediging. De massale opwinding, zooals Duitschland die kent, zal ook bij ons kunnen komen. Aan die nationale ge dachte heeft de hoogere leiding haai sanctie gegeven en de Kerk mag toezien. De oorlog van 1914 was ook voor een deel gebaseerd op suggestie, Lees slechts de enthousiaste beschrijving van dat prachtige oprukkende Duitsche leger. Waar is dat enthousiasme bij de terug komst van die lange ambulance-trein, vol met menschelijke wrakken. Heeft de Duitsche jeugd en ook de overige we reld dan niets geleerd uit dien oorlog? Wat zegt Mussolini tegen Balbo na dien geslaagden eskadervlucht. Ik hoop als belooning, dat ge eens uw leven voor dit mooie ideaal zult geven. De vredesbeweging is noodig en nut tig in onze dagen. De Volkenbond noch de ontwapeningsconferenties kunnen ons den vrede geven. Ook de verschillende partijen hebben de ontwapeningsgedach- te gepropageerd, maar de nationale ge dachte heeft al deze stroomingen kapot gemaakt. De kracht van de vredesbeweging moet zitten in de massa die bewust offers wil brengen aan het vredesideaal. Niet het vaderland is het hoogste goed, maar het groote Vaderland het Gods rijk. Na eenige oogenbllkken pauze sprak Ds Vink van Bolsward. Deze spreker wil eerst enkele bezwa ren die tegen de Kerk en Vrede-beweging worden ingebracht, weerleggen. Het standpunt van „Kerk en Vrede” is gebaseerd op het gebod der liefde. Heeft God niet meermalen gezegd: hebt Uw vijanden lief? Men werpt ons tegen ge vat dit te letterlijk op, de geest is anders. Maar wij antwoorden met een ander getuigenis. Als Jezus zegt: Wan neer men U slaat op de eene wang, keet dan ook de andere toe. Hiermee is toch wel zeer duidelijk geteekend waar we staan moeten. Een tweede bezwaar is, de wereld is krachtens haar zondigheid niet te stellen zonder rechtshandhaving. Ook „Kerk en Vred'é” staat op het standpunt van rechtshandhaving en daarom ook aan vaarden wij onze Staatsorde. Wanneer we justitie en politie aan vaarden als noodzakelijk, dan kunnen we niet in één adem ook de oorlog als rechtshandhaving aanvaarden. Oorlog is geen recht, dat is massa-moord. Een ander bezwaar is, dat de Vol kenbond nog niet sterk genoeg is om de rechten der volken veilig te stellen, maar die zwakte is eigen schuld. Dié bond kan alleen uitgroeien bij nationale bewapening, maar juist in bewapening schuilt een groot gevaar. Met een mo derne oorlog is het recht niet te verde digen, zooveel heeft 1914 ons nog wel geleerd. Het laatste bezwaar is: Jullie kleine groep „Kerk en Vrede”-menschen kun nen de oorlog ook niet tegenhouden. Neen, wij kunnen hem niet tegenhouden die oorlog die onvermijdelijk komen moet. De fouten van voor 15 jaar wre ken zich aan ons en onze kinderen. Maar DE JONG s NIEUWSBLAD Eerste Bolsuiarüer Taxi onderneming y LEEUWARDEN - '1 i i i i i Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland V/a ct. Buitenland 2 pa ct. „DITAX”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1