Bet spook „vrees” genaamd. Auw-Verliuiir HI. V. 0. IIIERFF K iaat »er- I De Bolswardsche Courant en Westergoo BOLSWARD Tel. 86 Uit den Omtrek Stadsnieuws. Ill 29— Jaargang Woensdag 20 September 1933 No. 74 en gewonnen. lien L. N uur uur o.t. uur uur Ds. o.t o.t KAATSEN. Schoolwedstrijd. uur uur Ds. Ds. uur R. uur Makkum J. en uur Arum en A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. :iek ten is uur en 'oor o.t ter gen Ds. ïs. cn «r- en au. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. uur i. uur ler R. GESLAAGD. Deze week slaagde te Amsterdam voor het politie-diploma onze vroegere stad genoot de heer H. Meijer. J. Bonnema. D. Kamstra. J. Cuperus. J. van der Zee. J. F. de Wit. J. Molenaar. ten, ten, :hte irik lv.). am. LCb- J. uur D. te left, rein ■or- het n. en len. o.t Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. OFFICIAL FORD DEALER 7 im. en rus ns- lera lül- de W. K. en- Jijn uur :tra uur urn. Id- no- ge» U Witmarsum LAKSCHRIFTCURSUS. Commissie „Bolsward Vooruit”. Het vorige jaar is de Lakschriftcursus door de groote deelname een succes ge- 17 Sept. 1933. Heden hield het gewest Friesland afd. V. C. J. B- haar herfstdag te Witmar sum. ’s Morgens sprak Ds. D. T. Los van hier; daarna werd gewandeld, waarna de koffiemaaltijd in het Hotel Hofstra werd gebruikt. De heer Nico Afman, hield een korte lezing over het onderwerp: „Wees sterk, wacht op den Heer”. Afdeellng Engelum en Beetgum ver gastte ons op tooneelspel „Bergop waarts”. De rollen waren in goede han den. De heer Nico Afman sprak een af scheidswoord en dankte allen voor hun. ne medewerking, voor de zoo zeer ge slaagde dag. Tot slot werd gezongen Gez. 99 vers 3 en 4. 17 Sept. 1933. In het land van den heer A. Kooistra werd heden onder zeer groote belang stelling een z.g. kwartjes-partlj gehou den van leden der afd. „Witmarsum”, N. K. B., waaraan 24 parturen van drié personen deelnamen. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: S. Rienstra, F. van der Vliet en A. Wijbenga. 2de prijs: Jarig Werkhoven, J. Tol- sma en Joh. Werkljoven. 3de prijs: J. Zwier, R. Politiek en S. Leijen^ar. Menige mooie partij werd er gespeeld. Voor dezen wedstrijd bestonden de prijzen uit rolladen en andere vleesch- waren. Een pond boter werd door den heer J. Hardenberg uitgeloofd voor d? meeste bovenslagen. Deze werden be haald door F. van der Vliet 17 Sept. 1933. Heden werd hier een kaatspartlj ge houden van jongens der O. L. School, waaraan 12 parturen deelnamen. Er werd vinnig gekaatst en na mooie par tijen werden winaars: 1ste prijs: H. M. Kooljenga, J. van der Leij en J. Bergsma. 2de prijs: M. van der Weerd, P. Groé en J. Hiemstra. 3de prijs: G. Boomsma, K. Broersma en J. Lukkes. 4de prijs: L. van der Weerd, H. Brou wer en S. Boomsma. De prijzen waren f4.50, f3.f 1.50 en f0.75. Voor de verste bovenslag kreeg H. M. Kooljenga nog een prijsje. De heer M. Holtrop deelde de prijzen op een aardige wijze uit en de 1ste prijs winnaars ontvingen bovendien ’n krans. Daarna een ronddansje op het land met de prijswinnaars in het midden en hiermede was deze mooie partij weer af- geloopen. Het weer was schitterend mooi en tevens veel publiek aanwezig. Vooruit”. Het laat zich aanzien, dat ook dit jaar het succes weer zéér bevredi gend zal zijn, want in den korten tijd, dat de aangifte opengesteld is, blijkt de deelname zoo geanimeerd, dat reeds 2 cursussen voltallig zijn en door den leeraar overwogen wordt nog een avond vrij te maken voor een derde cursus. Het doet prettig aan, dat niet alleen uit Bolsward, doch zelfs uit Sneek, Mak kum, Workum liefhebbers zijn opgeko men om deze prachtcursus te volgen, die zoo’n uitgebreide leerstof (lakschrift, etalageschrift, kleurenleer, etalagebouw) geeft, voor zoo weinig geld (16 lessen voor f9.leermiddelen inbegrepen). Uit de gesprekken met oudleerlingen blijkt dan ook groote waardeering te be staan voor de lessen die zij van den heer Taco van der Meer hebben ontvangen en dét is de beste Reclame voor de Lak schriftcursus. Laten diegenen die er nog interesse voor hebben, zich spoedig aangeven, want Woensdag 20 September vangen de eerste lessen aan. Commissie „Bolsward— Vooruit”. DE WIELERWEDSTRIJDEN TE BOLSWARD. Onze jonge wielersportvereeniglng „D. O. S.” alhier heeft het Zaterdagmid dag wel zeer bijzonder getroffen met haar eerste wedstrijd. Prachtig weer en naar omstandigheden goed terrein, groot aantal rijders en een buitengewo ne belangstelling van het publiek. Deze eerste wedstrijd mag dan ook voor Bolsward als zeer geslaagd ge noemd worden. De wielersport is voor onze stad nog nieuw en hoewel het nieuwe altijd iets meer aantrekt, voorspellen we toch ook in de toekomst aan deze tak van sport een zeer goede plaats. Aan het Bestuur, Jury en Regelings- Commissie komt een woord van lof toe voor de vlotte wijze waarop het pro gramma werd afgewerkt. We schatten het aantal bezoekers op ongeveer 1000. Er heerschte onder de rijders een sportieve geest en ook het publiek gaf meermalen door luid applaus haar instemming met spannende ritten te kennen. Allereerst werd gehouden een sprint- wedstrijd over 2 baanronden, hiervoot waren aangegeven 32 rijders, die telkens in groepen van drie startten. Als eerst aankomende van deze 11 groepen komen op de tweede lijst: R. Swart, Bozum. Y. Hoekstra, Harlingen. Nic. de Vries, Workum. H. Keizer, Harlingen. Y. Boekema, Wijtgaard. V. ten Brink, Bolsward. de Leeuw, Sneek. G. Jansma, Harlingen. Tienstra, Leeuwarden. H. Kroontje, Bolsward. P. Miedema, Harlingen. T-LEEUWARDEN- 'J FLORALIA. 16 Sept. 1933. In het Dorpshuis werden de bloemen tentoongesteld welke in de lente als kleine stekjes door de huisvrouwen wer den gehaald en de geheele zomer wer den verzorgd. Het Dorpshuis gaf een fleurige aanblik door Flora’s kinderen die langs de kan ten waren opgesteld. In het midden was een gazon geplaatst waarin stond „Wel kom Floralia”. De heer A. Roemer van Witmarsum exposeerde met verscheidene soorten Dahlia’s. De heer K. Jongsma van Har lingen was met een keurige collectie cac tussen en vetplanten verschenen. Door het Bestuur en publiek werd deze inzen ding op hoogen prijs gesteld. Verder was er een bouquettenwedstrijd aan ver bonden en hadden verschillende leden enz bloemstukken, planten enz. ingezon den ter opluistering. Het bezoek was bevredigend te noe*- men. Bij den heer D. Lukkes had de prijs- uitdeeling plaats, waarvan hier de uit slag volgt: Begonia’s. 1ste prijs: Wed. Tjeerde- ma, slacouvert; 2de prijs: Wed. Tacoma» bloemvaas; 3de prijs: L. Kuipers, melk kan. Fuchsia’s. 1ste prijs: Mej. H. Menage, nest schalen; 2de prijs: Joh. van Abbe- 3de prijs: G. Epema, Een van de onzichtbare zoogenaamde machten, die vele menschen schijnen te beheerschen en hen voortdurend bijna vervullen met een zekere angst, een ver wachting van onheil en kwaad, is de vrees. Al gelooven zij niet aan spoken, hun levens worden toch voor een belangrijk deel beheerscht en beinvloed door het spook dat men „vrees” noemt. Wat is dit eigenlijk, „vrees”, waarin bestaat het en welke redenen zijn er in werkelijkheid om er angst voor te hebben? De vrees van den boosdoener, van dengeen die oneerlijk is, die steelt en rooft en plundert, die recht en wet ver trapt, deze kunnen we buiten beschou wing laten. Deze heeft een oorzaak, dié ligt in het bewustzijn van verkeerd te handelen. Het „kwade geweten” spreekt, zooals men dit gewoonlijk noemt. En door de bewust of onbewust onderken de wet van oorzaak en gevolg, voelt dé bedrijver ervan aan, dat zijn daden nooit iets goeds, doch altijd iets slechts voor hem ten gevolge kunnen hebben. Hij kan met rede iets kwaads verwach ten. Deze vrees is dus verklaarbaar. Maar er zijn zoovele andere soorten van vrees, ook bij diegenen die niet roo- ven en stelen en liegen en plunderen, ert die eerlijk opleven naar hun hoogst be grip van goed, voorzoover zij dit zien. En weke grond bestaat er nu voor deze -weest voor de Commissie „Bolsward— vrees? Waarom verwachten zij altijd ’t kwade, waarom zijn zij „bang” voor dit en „bevreesd” voor dat? Is dit geen wan trouwen feitelijk aan de almacht van het goede, welke allen, van welke geeste lijke schakeering ook, in principe toch willen aanvaarden? Is het geen wantrouwen aan de opper ste gerechtigheid, die het heelal be stuurt? Want, nietwaar, wanneer wij •eerlijk te werk gaan, en naar ons hoog ste begrip van recht handelen, en ons dus plaatsen in de bescherming van de opperste rechtvaardigheid, wel, waf valt er dan te vreezen? Is het geen wantrou wen aan de alwijsheid en de almacht en de algoedheid, om steeds maar kwaad ■te verwachten als gevolg van eerlijk heid en vriendelijkheid en hulpvaardig heid en al onze pogingen naar het goe de? Behooren wij niet eerder tot de con clusie te komen van George Mattew Adams, als hij zegt: Ik heb al lang ge dacht dat vrees niets meer of minder is dan een gebrek aan vertrouwen, liefde en geloof in het verheven verlangen om vriendelijk te zijn en te begrijpen? Het heeft mij altijd toegeschenen, dat vrees zoowat een van de meest vernietigende krachten is Maar men vertelt, dat vrees werkelijk onnatuurlijk is. Jagers, die de wildernis hebben getrotseerd, daar waar nog geen mensch eerder een voet had gezet, heb ben mij verhalen verteld van vriendelijk heid van de zijde van wilde reptielen, vo gels en dieren. Ik herinner mij eens het berg-tehuis van Enos Mills, den beken den natuurvorscher van de Rocky Moun tains, te hebben bezocht. Vogels en eek hoorntjes plachten naar hem toe te ko men als een kind naar zijn moeder en uit zijn handen te eten en in zijn mou wen te kruipen. Ze schenen hem te ken nen en van hem te houden. Het feit is, dat de mensch zelf waarschijnlijk de vrees heeft uitgevonden. Hij heeft haar ten minste tot een zeer hooge mate ont wikkeld. Wanneer men haar eens gaat pntleden is er heelemaal niets in deze zoogenaamde vrees, niets meer dan et jets is in spoken. Inderdaad, vrees is een spook!... Niemand van ons kan erg ge lukkig leven, terwijl het vergif der vrees knaagt aan de bron van alles dat het leven mooi en hoopvol maakt. Ik houd van die zinsnede uit de Schrift, dat de volmaakte liefde de vrees buitenwerpt... Ja, wat blijft er dan van de vrees over? Niets immers! En we kunnen dan ten volle onderschijven wat een anonymus onlangs in de Evening Democrat (Fort Madison) schreef: Het is een feit, dat ’t heelal zoo vervuld is van goed, wanneer we het maar willen beseffen, dat we er altijd over konden spreken, en nooit het onderwerp uitputten. In de plaats daar van echter, volgen zooveel menschen de gemakkelijkste weg en herhalen alle kwaad dat zij weten, en maken er nog bij en dat alles brengt nooit één jota goed voort, integendeel, doet veel kwaad. Goed is van nature opbouwend, en de erkenning ervan doet goed, niet alleen aan ons zelf, maar aan allen, waarmee het in aanraking komtIndien ieder mensch in het heelal al zijn gedachten in de richting van het goede wilde leiden en nooit kwaad in welken vorm ook in zijn gedachten wilde laten komen, wat zou er dan met kwaad gebeuren? Het zou er immers niet zijn, het zou geen voedingsbodem hebben, het be staan ervan zou onmogelijk wezen. KAATSEN. Alhier werd een onderlinge kaats*- wedstrijd, z g. „kwartsje-keatsen” ge houden, waaraan niet minder dan 45 liefhebbers deelnamen. Er werd echter fel om de prijzen ge streden, terwijl er vrij behoorlijk spel vertoond werd. Dergelijke onderlinge partijen bevorderen zeer zeker het spel peil, waarom ze dan ook aanbevolen kunnen worden. De uitslag luidt: 1ste prijs: R. Brandsma, M. van dei Weerd en H. Adema. 2de prijs: A. van Baden, J. van del Zee en A. Koelmans. 3de prijs: P. Aukema, W. van dei Weerd en G. van der Laan. 4de prijs: Tj. A. Rinia, Q. van Dijk en J. Koelmans. VOETBAL. C. A. B. inde Kooy Hl 3-3. Er was Zondagmiddag wel bedroevend weinig publiek bij bovengenoemden wedstrijd en laten we er direct aan toe voegen, de thuisblijvers hebben absoluut niets gemist. Wanneer daar niet meer voetbalkennis door C. A. B. III gedemonstreerd kan worden, dan deze middag het geval was, doet dit elftal beter dezen winter maar achter de kachel te blijven zitten. Dan is het ook geen wonder, dat het publiek zijn tijd niet wil besteden om een dosis ergernis op te doen. Zit er dan geheel geen pit in dit elf tal? zult ge misschien vragen. Toch wel iets. Van de voorhoede zijn de rechts- en linksbuiten zeker goed, hun plaatsen van den bal is werkelijk in orde, maat de middenspelers weten die kansen niet te benutten. Misschien wanneer men eenige malen in dit verband gespeeld heeft dat men elkaar beter leert begrij pen. Van de middenlinie is de rechts- have een zeer goede speler, met een goede kijk op het spel. Een klein beetje IDRAL^IAvanVALKEMBURC/S-- Ie A-{LEVERTRAAN- Weer wordt gereden in groepen van drie. Van de eerste groep is Swart, Bo zum eerstaankomende; tweede groep ten Brink Bolsward, wordt echter ge diskwalificeerd wegens te kort passee- ren. Deze rit wordt later herhaald en weer met flink verschil door ten Brink De derde groep is Jansma Harlingen, eerstaankomende; de vierde groep H. Kroontje Bolsward eerstaank. Snelste rit tot nu toe door H. Kroontje met 22.9 sec. In de finale komen nu: V. ten Brink, G. Jansma, R. Swart, H. Kroontje. Twee spannende ritten waarbij V. ten Brink en Kroontje eerst aankomen. Tijd Kroontje was nog iets korter 22.2 sec. Om 3de en 4de prijs rijden nu Jan sma en Swart, welke rit gemakkelijk door Swart gewonnen werd. Om de eerste en tweede prijs komen nu twee Bolswarders aan de start: H. Kroontje en V. ten Brink. Geheel volgens de algemeene ver wachting werd deze rit door Kroontje gewonnen. De 1ste en 2de prijs werden alzoo be haald door 2 D. O. S.-leden, de h.h. H. Kroontje en V. ten Brink; 3de prijs: R. Swart Bozum en 4de prijs: G. Jansma, Harlingen. Hierna werd een afval-wedstrijd ge reden, telkens 10 rijders aan de start. De eerste groep geeft als eerstaankomende Nic. de Vries, Workum; de 2de groep: V. ten Brink en de 3de groep: Swart, Bozum. Tusschen deze 3 wordt dan nog ge kampt om den zilveren beker, aangebo den door den heer W. Hoekstra. Een spannende rit waarbij echter ten Brink in de bocht komt te vallen. Direct wordt deze rit geneutraliseerd en zal worden overgereden. Op advies van den trainer start ten Brink in deze rit niet. Eerstaankomende wordt nu Nic. de Vries Workum, die daarmee de zilveren beker verdiende. Ook de heer de Vries is een lid van D. O. S. zoodat onze jonge ver- eeniging vandaag reeds twee eerste prij zen behaalde. Hierna kregen we een uitdagingswed- strijd tusschen 4 rijders uit Harlingen en 4 idem uit Bolsward, n.l.: P. Miedema Nic. de Vries. J. Lok H. Kroontje. H. Keizer M. Bijlsma. G. Jansma V. ten Brink. Ook deze race werd door de Bols warders gewonnen met flinke voor sprong. Bijzonder viel hier op het mooie rijden van P. Miedema, Harlingen, waar voor de Jury hem dan ook een bloem ruiker beloonde. Ten slotte nog een koppelwedstrijd over 40 baanronden. Ook deze wedstrijd had nog de volle belangstelling van het publiek, dat tot het laatst toe deze wed strijd bijwoonde. Winnaars werden hier in: S. Postma, Scharnegoutum Swart, Bozum. P. Miedema, Harlingen A. Adema, Franeker. Onze hartelijke gelukwenschen aan dé prijswinnaars, maar inzonder aan de le den van onze wielersportvereen., die getoond hebben over uitstekende capa citeiten te beschikken. Het is voor deze jonge vereen, een groot succes geworden. Ook de regeling van den geheelen wedstrijd was goed verzorgd. Brengen we ten slotte nog een woord van dank aan de muzikanten die belan geloos voor de onmisbare muziek ge zorgd hebben. ONTHOUDERS- VISCHCLUB. Zondag j.l. heeft deze club wederom een vischwedstrijd georganiseerd in de Sneekervaart. Het was in de vroegte eerst verbazend koud, maar toen de mist optrok werd het prachtig weer. De prijzen werden als volgt gewon nen: le prijs: D. de Wit. 3e 4e 5e 6e 7e terwijl L. Noordbruis de extra prijs, n.l. 3 pond runderlappen, beschikbaar ge steld door den heer Y. Anema, ontving voor de dikste baars 29 c.M. De volgende en laatste wedstrijd van dit seizoen is bepaald op Zondag 1 Oc tober. 16 Sept. 1933. Als bijzonderheid kunnen wij mede* deelen, dat de heer J. S. Attema ons hei den een paar groote en mooi bloedroods aardbeien liet zien als zijnde de tweede vrucht van dit jaar. Met glundere oogen merkte hij op: „Wij doen hieir niet onder voor Feö* woude.” Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 4 Telefoon No. 12 ma, bloemvaas; waterstek Geraniums: 1ste prijs: O. Faber, kaasschaaf; 2de prijs: Mej. Cobe van der Plaats, bloemvaas; 3de prijs: B. Mole naar, trekpot; troostprijs: Fr. Kooijenga. Groepsprijzen. 1ste prijs: Joh. de Jong drijfschaal; 2de prijs: H. J. Bruinsma, cakedoos; 3de prijs: P. E. Faber, luxe vaas; 4de prijs: U- Donia, krantenhan ger. Bouquetten- 1ste prijs: K. Werkhof ven, fruitschaal; 2de prijs: Mej. Jantje de Boer, lekbakje; 3de prijs: F. Posthu mus, vleeschvorkjes. Bouquetten, kinderen, 1ste prijs: Jan na Huizinga; 2de prijs: Trijntje Andela; 3de prijs: Riemke Bergsma. Ter opluistering verkregen een prijsje Matte Werkhoven, Lucie Gros, en Mej. Tjitske Kooijenga. Bij de verloting vielen de prijzen ten deel aan U. Donia, een kapstok, Mej. Lucie Bruinsma, schemerlampje; Mej. Sijtje Bus, ets. Laatste nummer uit de bus: R. Berg sma, fruitmand. De Ljoyd Sisters van Rotterdam en de muziek sloegen zeer in. Een mooie avond met een gezellig bal. Velen hebben een prijsje gewonnen, maar ook het bestuur van Floralia komt een pluimpje toe voor het vele werk dat zij zich getroosten. meer enthousiasme doet deze apelei geen kwaad. De beide backs zullen we maar ovei zwijgen. De keeper heeft zijn doel vrij goed verdedigd, maar kon deze middag nog wel iets leeren van zijn tegenpartij, die verschillende keeren zeer tactisch en resoluut ingreep. Overigens presteer de de tegenpartij absoluut niets. De eindstand 3-3 was dan ook een zeer goede afspiegeling van het spelpeil. We willen er thans nog even den na druk op leggen, dat men deze critiek niet moet beschouwen als afbrekend werk. We meenen juist door eens eerlijk onze meening te zeggen aan dit elftal een dienst te bewijzen. De laksheid die in deze wedstrijd tot uiting kwam moet er finaal uit. Meer berekening, beter plaatsen en vooral beter trapvastheid en samenspel, gepaard aan een groote do sis enthousiasme, dan alleen zal er voor dit elftal nog succes mogelijk zijn. C. A. B. II heeft in haar tweede wed strijd tegen Aristides in Leeuwarden be ter gespeeld. Ze slaagde er in deze wedstrijd met 1-0 te winnen. de utr o.t uur n.t Le- en ler- M en ten Ds. uur 1.30 2e DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1