DE ONGENAAKBAREhl. vooreen prima BRIL HOFSTEDE I UI. V. WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo AutoWrtiiHir Uit den Omtrek Stadsnieuws. BOLSWARD - Tel. 86 Jaargang Woonsdag 27 September 1933 No. 76 sin Oosterlittens Makkum de Tuinstraat alhier die door marechaussees was af gezet, verzamelden zich Vrijdagmiddag j.l. een groep menschen. Ill OFFICIAL FORD DEALER Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A Arum io Kimswerd L-LEEUWARDEN L naar Nieuwe Op beide einden van (na ze- Burgwerd ren B oruit eer- idag, baar dden de uit- ceel een een red. ceel ong Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland 17.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/a ct. Buitenland ct. 2e 3e 4e der auto als een spanen doosje heen en weer werd geslingerdd. Zeer voorzichtig wist men over, de houten beschutting heen een touw om de horens der koe te werpen, en alzoo van buiten af met vereende krachten, de kop van de koe stil te houden. Met een paar kogels die uit een schiet- masker in de hersens der koe werden Tjejaagd werd men het dier meester en kon dit verder worden afgemaakt, waar mede het gevaar voor ongelukken nu ook was verdwenen. Zaterdagmiddag j.l. kwam een jongen spelenderwijs met zijn beenen onder een rijdende vrachtauto van Joh. Aukema. Het bleek een zoontje te zijn van den heer H. de Jong, van wien op 20 Aug. een zoontje is verdronken. Het jongetje is direct naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd en naar men beweert, is een zijner beenen totaal verbrijzeld. Of de autobestuurder ook schuld heeft behoeven wij niet uit te maken, hij is gewoon met een flink gangetje door de plaats te rijden en dat levert altijd ge vaar op. GESLAAGD. Dezer dagen behaalde onze plaatsge noot, de heer lts Algera, een diploma Ned. Taal vanwege het instituut „Neer- landia” te Arnhem. A dve r t e n 116 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prfjs. d is naar n de IUM zich ïvig uur Lan de leer Zest rto- lat- hen ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water Is he den 16 gr. Morgen, Woensdag, sluiting van de Zwemschool. GESLAAGD. Onze stadgenoot, de heer K. W. Glass sjaagde dezer dagen te Utrecht voor het examen L. O. Gymnastiek. verd itsch upp, den Ba- rond aan- om sche dn- s in cht. van he- terk >or- ler- DRAlSltlA-vAM-VALKEriBURG'S e 4. ••iLEVERTRAMI dlgd rufk ildra al”) igetn )uit- iden kke- ame ibll- 1018 re- ge- 5e 6e 7e 8e 9e in van oden mes. re- ne- te rerd id”, als >ots In ren ree. de iem iwe iran rer- :er- an- ■er- bij ten. va- een ien iui- ,m- lad or- tls- or- |na >ok at- r zan- rge- i de van an ’t ir. s in laar ring men I dt van crijg- lakte waar ban- n de iwin- on- biL i va» OROOTZAND - SNEEK K van ouds het B aangewezen adres Witmarsum nen we onze winkeliers te mogen wijzen op de mogelijkheid deze actie voor hun zaak productief te maken door in de week van 16 tot 21 October in een spe ciale etalage het Nederlandsch Fabri kaat naar voren te brengen. Het groote bezoek dat deze demon- stratiedag in andere plaatsen getrokken heeft, wettigt de verwachting, dat ook in Bolsward veel belangstelling ge toond zal worden en hiervan kan de winkelier profiteeren door In die week het Nederlandsche product In zijn eta lage op den voorgrond te plaatsen. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: Jacob Zaagman*, S. Har- denberg en Rein Zaagmans. 2de prijs: Reinder Yntema, P. Hibma en P. Stallinga. 3de prijs: Jurre Yntema, Klaas Vos en Q. B. Steensma. De laatste partij was zeer interessant 5-5 en 6-6, zoodat alles aan de tele graaf hing. Een waardig slot Ds. Swart, Ned. Herv. predikant al hier heeft het beroep Schans aangenomen. Voor de slachtplaats van den heer R. Reitsma stond in genoemde straat een groote veeauto, waarin zich een dolle koe bevond, althans een koe, die zoo Zij die vertrouwen schenken, hebben veelvuldiger gelijk, dan zij die wantrouwen. SIR JOHN LUBBOCK. Lieden met zeer gevoelige harten en nobele, verheven gevoelens die wij zijn, worden we tot diep in onze ziel geroerd, als we lezen van die kasten der „onge- naakbaren”, of beter nog, der „onaan- raakbaren”, de z.g. .„untouchables” in Achter-Indië, een kaste, die een paar millioen zielen omvat, en die door In diërs van „hooger kaste” geschuwd worden als een plaag, die zich niet in een tempel mogen vertoonen, noch het oog opslaan tot, of het woord richten tot de anderen die van ander geloof en afkomst zijn. Gandhi is voor deze onge- lukkigen in het krijt getreden en dat vin den we natuurlijk zeer verheven. Wat het ook is. Of wel: we sidderen en rillen van emo tie, wel voelen de aanklacht diep en pijn lijk, in ons gemoed dringen, als we een film zien als „20.000 jaar in Sing-Sing” of „Menschen achter tralies” of „I am a fugitive from a chaingang” (ik ben een vluchteling van een troep ketting- gangers). Als we dat opgejaagde in de oogen van het slachtoffer zien, die hart verscheurende blik als van een opge jaagd, bijna door de honden doodge jaagd beest, dan druppelen ons in het duister van de bioscoop de tranen ovet onze wangen, die we dan schielijk weg vegen, omdat we ons doodgeneeren voor de menschen om ons heen. Dat alles toont wel ons goede, meelijdende hart- Maar als er dan iemand zou vertellen, dat er onder ons, vlak bij en om ons heen, ook van die „ongenaakbaren” zijn, van die opgejaagden, van die menschen, die we mijden, als een plaag... dan ha len we onze schouders op en zeggen pertinent: dat is onzin, dat bestaat niet. Och, we merken ze haast niet eens op. Alleen zien ze misschien wat eigen aardig geelbleek, kijken ze wat men- schenschuw... die ontslagenen uit onze gevangenissen. Zeker, de reclasseering doet prachtig werk, steunt met hare zeet beperkte middelen, geeft raad en op- montering aan hen, die struikelden en die berouwvol zijn en van goeden wille. Maar ten slotte zijn wij het, U en ik, de maatschappij, die den verdoolde de helpende hand moeten bieden. Maar wat doen wij? Als we hooren, dat degeen die bij ons om werk komt of op andere wijze een schuchtere poging doet om zich te rehabiliteeren en te toonen, dat hij zijn dwaling heeft ingezien en nu zich het bloed onder zijn nagels uit zou wil len werken, om zijn goeden wil maar te toonen, als we hooren, dat die „uit de kast” komt..., dan vergeten we al onze goede voornemens, al onze emoties van ontroering, en hebben maar liefst niets met hem te maken. Nietwaar... je kunt immers nooit weten... er is dan nog wel vaag iets in ons hart, dat ons aan klaagt, met klanken als „vergeef ons onze schulden gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren.” Maar dat zwijgt dan ook wel mettertijd... We mogen daarom heusch wel eens de woorden van Henry Ford bedenken in zijn boek „Voorwaarts gaande”, waar hij zegt: Echter, iedere klasse van men- schelijke wezens, uitgezonderd één, krijgt de kans om zijn brood te verdie nen. Of de kans aangegrepen wordt, of niet, is een andere kwestie. Die eene klas, die geen kans krijgt, afgezien van bekwaamheid of goed werk, bestaat uit die mannen, die in de gevangenis heb ben gezeten. Op de een of andere wijze wordt het als zeer deugdzaam be schouwd, niets te doen te willen hebben met een man uit de gevangenis. Zoodra men van mannen, die pogen opnieuw eerlijk te beginnen, ontdekt wat ze in het verleden hebben uitgevoerd, worden ze ontslagen. En natuurlijk op die ma nier teruggedreven op het pad der mis daad. Dat zijn de mannen die hulp noo- dig hebben en die niet krijgen. Wij heb ben ons best gedaan om te helpen, door geen vragen te stellen of archieven aan te houden over het verleden der man nen, We geven niets om referenties en een man wordt gehouden of ontslagen alleen op grond van zijn gedrag bij ons. Daar houden we wel archief van. Soms zijn er mannen bij ons gekomen, regel recht uit de gevangenis, die ons alles vertelden en om werk vroegen. De mees ten van hen hebben we wel kunnen plaatsen en zelfs ons plaatsingsbureau weet niet, dat ze uit de gevangenis ko men, want we sturen nooit iemand er heen om een baantje op grond van het feit, dat hij bekeerd is of op-het-punt- bekeerd-te-worden. Hij wordt erheen gestuurd als een vriend, die we graag geplaatst zouden zien, en dat is alles. De man staat op eigen beenen en meestal wordt hij een waardevol em ployé... Men ziét het: Ford maakt niet alleen auto’s. Hij repareert ook gebroken le vens en scherven van levensgeluk.... Na de rust, die door een flinke stort bui moest worden verlengd, is het C. A. B. die eenigszins sterker is. Spoedig weet Akkrum het spel te ver plaatsen, doch de C. A. B.-keeper weet op soliede wijze de bal voorloopig uit het doel te houden. Dan plotselinge een doorbraak van C. A, B. en de rechtsbinnen doelpunt on houdbaar, 1-1. De vreugde Is echter niet van langen duur, door een kleine vergissing In de achterhoede brengt Akkrum de stand op 2-1. Even later weet C A. B. echter weer door goed samenspel de stand gelijk te maken, 2-2, Vinnig werd er nu gestreden en even voor het einde maakt Akkrum haar 3de doelpunt, waarmede zij verdiend heeft gewonnen. Het ontbreekt ons aan plaatsruimte om alle spelers onder de loupe te ne men, echter kunnen allen op een goede wedstrijd terugzien, in het bijzonder de rechtshalf. De volgende wedstrijd verwachten wij een overwinning. ’s Morgens 12 uur speelde C.A.B.- adspiranten I tegen Sneek adspiranten IV Na heel wat geschop met den bal zonder eenige spelkennis, kwam de eindstand met 0-0. Dat kan een volgende keer zeker ook wel een beetje beter, jongens. De eenige wedstrijd die In het voor deel van C. A. B. eindigde, was het tref fen in Sneek tusschen de CA.B. adspi- pnten II tegen de L. S. C. adspiranten II die eindigde met 3-1 In het voordeel van onze jongens. DE ACTIE VOOR NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In meerdere plaatsen in ons land is In het afgeloopen halfjaar een intensieve actie ontplooid ten voordeele van Ne derlandsch Fabrikaat. Dat deze actie reden van bestaan heeft, kunnen we zien in het feit, dat steeds meer buitenlandsche fabrikaten zich zoogenaamd in ons land vestigen en zich tot het uiterste inspannen om geen terrein te verliezen. Krachtige propaganda door de Ne- derlandsche Fabrikanten is hiertegen ’t beste wapen. De slagzin „Koopt Nederlandsch Fa brikaat” zou men ook gevoegelijk kun nen veranderen in: „Hoe bevorder ik de Nederlandsche Welvaart”. Immers, hoe meer de Nederlandet overtuigd wordt, dat het eigen product minstens zoo goed is als het buiten landsche, zooveel temeer zal hij door het koopen van Nederlandsche producten de welvaart van ons volk bevorderen. Oud-Minister Verschuur heeft eens geschreven: „Het publiek is onvoldoen de ingelicht en het is het Nederlandsch Fabrikatenhuis te Utrecht geweest, dat de woorden van dezen Minister in daden heeft omgezet. Het Nederlandsch Fabrikatenhuis heeft reeds in 42 plaatsen van ons land ten toonstellingen van Ned. Fabrikaat ge houden met steeds stijgend succes. Thans is met ingang van September het vierde propagandajaar ingezet en wederom zullen in een 40-tal plaatsen ‘tentoonstellingen worden gehouden en in 50 andere plaatsen demonstratie-da- gen. Voor Bolsward dit jaar nog een der gelijke tentoonstelling te krijgen was door de korte tijd van voorbereiding niet mogelijk, maar daarom is uitstel te dezen nog niet afstel. We hebben ons direct bereid ver klaard aan het Nederlandsch Fabrika tenhuis de behulpzame hand te bieden voor het houden van een demonstratie- dag en kunnen reeds nu mededeelen, dat 20 October a.s. in de Doele alhier een dergelijke propagandadag voor Neder landsch Fabrikaat zal worden gehouden. Nadere bijzonderheden zullen we bin nenkort kunnen geven. Reeds nu mee- 23 Sept. Een arbeider van de zuivelfabriek al hier, werkzaam bij de flesschenafdee- ling had het ongeluk zich bij het schoonmaken van enkele flesschen, zóódanig aan de hand te verwonden, dat een ernstig bloedverlies hiervan het gevolg was. Nadat men geneeskundige hulp had ingeroepen, werd de patiënt naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. VOETBAL. Rood Geel I—C, A, B. I. De eerste wedstrijd van C. A. B. in de 2e klasse K. N. V. B. is op een ne derlaag uitgeloopen, doch laten we er direct aan toevoegen, dat een gelijk spel alleszins verdiend was geweest, daar over ’t algemeen C. A. B. sterker was. Over de wedstrijd ’t volgende: Direct na aftrap verplaatst Rood Geel de bal naar de C.A.B. helft, eenige gevaarlijke momenten ontstaan, doch v. d. Heide weet erger te voorkomen. Zoo zoetjes aan komen onze jongens er beter in, en wordt Rood Geel terug gedrongen, onophoudelijk zweeft de bal voor ’t R.-G. doel, doch door slecht schieten gaan eenige of liever vele prachtkansen verloren, v. d. Hauw schiet o.a. 2 maal op eenige meters af stand hoog over. Wanneer er 15 min. gespeeld is breekt R.-Geel door, beide backs worden gepasseerd en met een kalm schot leidt R.-G. met 10. Niet ontmoedigd spelen onze jongens ver der, eenmaal breekt v. Dalen mooi door, doch de keeper is safe en weet het schot te houden; even later zet De Jong mooi voor, v. d. Hauw knalt tegen de lat, de bal stuit terug, W. Hoekstra schiet opnieuw, doch juist tegen de kee per en weer is deze zooveelste kans ver loren. Hierdoor eenigszins ontmoedigd, verplaatst R.-Geel het spel en maakt ei met een mooi schot 20 van. Na rust hetzelfde spel, doch succes komt weer van de andere kant 30. Kooiker ver valt dan in z’n oude fout en legt het bijltje er bij neer, doch wanneer W. Hoekstra er 31 van maakt, begint onze linkshalf ook weer aan te pakken. 10 min. voor ’t eind maakt v. d. Hauw er 32 van, alles wordt er nu opgezet en R.-G. geheel ingesloten, doch hoe er ook gezwoegd wordt, er komt geen verandering meer. De nieuwe linksbin nen Van Dalen voldeed goed, De Jong speelde eveneens een goede partij, ech ter aanvoerder Huisman had de hoog ste troeven, de overigen zagen we wel eens beter. Volgende week M. S. C. thuis, opge past, jongens I 24 Sept. Aan de hier gehouden kaatswedstrijd van door elkander loten werd door 30 parturen deelgenomen. Het zachte weer zoowel als de spelkwaliteiten van vele kaatsters werkten mee, de wedstrijd uitstekend te doen slagen. Tenslotte gelukte het de volgende drietallen de prijzen te behalen. Ie prijs, Joh. v. d. Meer en K. Auke ma te Kimswerd en B. Soolsma te Leeu warden. 2e pr. D. Helfrich en D. v. d. Berg, Kimswerd en S, Lemstra te Witmar sum. 3e pr. J. de Vries en P. Severein te Harlingen en S. Jorritsma te Pingjum. 4e pr. D. Kuipers te Kimswerd, K. Bosma te Sneek en G. Soolsma te Har. lingen. De Voorzitter, de heer W. K. Post- ma, deelde met een gepaste toespraak de prijzen aan de winnaars uit en bracht verder een woord van dank aan heeren Keurmeesters voor hun actieve medewerking. VOETBAL. 24 Sept. Nadat vorige Zondag nog een kaatswedstrijd is gehouden is nu het voetbalseizoen weer aangebroken. Huizum IV kwam tegen „Westergoo I” in het veld. Met de rust was de stand 11. Toen het eindsignaal klonk was het 101 in het voordeel van Huizum. Als scheidsrechter fungeerde de heer H. de Jong van Sneek. Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. CAR H-Rood Geel H 1-1. In een eenigszins matte wedstrijd heb ben deze twee clubs Zondag de puntjes broederlijk gedeeld. Zoowel bij C. A. B. als bij Rood Geel zit er weinig enthou siasme in het spel. Het is toch eigenaardig met het voet balspel. Een klein beetje enthousiasme, een soort electrische ontlading, grijpt ’t geheele elftal aan en het spelpeil veran dert oogenblikkelijk, het wordt voetbal waarin je meeleeft. Zoo was ’t de laatste 5 minuten in dezen wedstrijd voor C. A. B. Had men een kwartier eerder zoo aangepakt, dan was deze wedstrijd ze ker door onze C. A. B.ers gewonnen. In speltechniek staan deze clubs onge veer gelijk. Keeper aan weerskanten zeer goed, een trapvaste achterhoede, goed werkende middenlinie, maar het zwakke punt is bij deze clubs de voorhoede. De kansen worden niet benut en dit komt o.i. door te weinig overleg bij het plaat sen van den bal. Wanneer een snel in grijpen succes kon brengen treuzelt men te lang. Het juiste schot was bij beide voorhoedes vaak geheel zoek. Resumee- rende, mogen wij de verwachting uit spreken, dat met dit elftal, mits men alle laksheid overboord gooit, Zeer goe de resultaten bereikt kunnen worden. De uitslag 1-1 geeft ons inziens de juiste verhouding weer. Akkrum IC. A B. III 3-2. Deze wedstrijd werd, tegen alle ver wachting in, slechts met groote moeite door Akkrum gewonnen. Hoewel Akkrum bijna voortdurend sterker is, zijn de spelers voor het doel volkomen ongevaarlijk, goed doorgege ven ballen worden hopeloos verknoeid. Door een kleine blunder van de C. A. B.-keeper, die overigens op voorbeeldi ge wijze zich van zijn taak heeft gekwe ten, lukt het Akkrum na een half uur spelen te scoren, waarmee de rust aan breekt 24 Sept. 1933. De leden van boven de 35 jaar van de afdeeling „Witmarsum” van den N. K. B., hielden heden nog een wedstrijd in de z.g. Hertekamp, waarmede het kaatsseizoen voor de afdeeling werd gesloten. 11 parturen van ,3 personen namen hieraan deel. 10e Vermelding verdient verder, dat de 3 gebr. De Jong allen een prijs wisten te -heftig te keer ging, dat de bovenbouw behalen in dezen wedstrijd. Eén uur des middags meerde de club wederom aan de Kade. VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. De 5de wedstrijd, welke achter Abbe- ga werd gehouden, is niet bijzonder best geslaagd, in het geheel werden door 23 leden slechts 15 baarzen boven de wet telijke maat gevangen, waarvan de vol gende leden een prijs wisten te bemach tigen. Ie prijs: H. Nauta, baarzen 21, 18 en 18 c.M. B. de Jong, 26 en 20 c.M. G. de Jong, 19 en 18 c.M. KI. Koopmans, 29 c.M., bene vens extra prijs, aangeb. door „Haweko” voor de gr. baars. W. de Wit, 24 c.M. (na loting) D. de Jong, 24 c.M P. Brakels, 19 c.M. P. de Boer, 19 c.M. St. de Ruiter, 18J/a c.M. loting). P. de Wit Fzn., 18 c.M. TELEFOONMONTEUR TE SNEEK KRIJGT BRANDWONDEN. Terwijl Zaterdagochtend een der monteurs van den Rijkstelefoondienst, onze vroegere plaatsgenoot de heer S Brouwer, die in de telefooncel van de in aanbouw zijnde café van den heer Muurling te Sneek bezig was met sol- deeren, sprong door de warmte de dop van het reservoir af. De benzine vatte vlam, evenals de in de nabijheid liggende stukken poets- katoen en de kleeren van den monteur. In de cel kon hij zich moeilijk bewe gen, zoodat zijn gelaat en handen in een oogwenk door de vlammen ernstig wer den geschonden. Hulp schoot toe. De vlammen werden gedoofd en de heer Brouwer werd naar het St. Anthoniusziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is thans bevredigend. J i n Sa—- JU DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1