TERUG NAAR EENVOUD. Auto-Verlmur III. V. d. IIIEIFF I De Bolswardsche Courant en Westergoo I VAN DER HILST ENSEMBLE I Uit den Omtrek Stadsnieuws. BOLSWARD - Tel. 86 2921g Jaargang i LEO DE VRIES „DE DOELE" - BOLSWARD Blijspel in 3 bedrijven. NA AFLOOP BAL Ill OFFICIAL FORD DEALER Komt Vrijdag 6 Oct. met Woensdag 4 October 1933 No. 78 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en 31 T-LEEUWARDEN- plus belasting Prijzen Zurich 17 Makkum Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. AANVANG 8 UUR 1e Rang ft— 2e Rang f0.75 f 542.50 - 463.— Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „BOLSWARD EN O.” In de vacantiemaand Augustus werden nog uitgeleend 297 boeken uit de eigen bibliotheek en 17 uit die van Leeuwar den in totaal dus 314 stuks. Het aantal bezoekers bedroeg toen 64, t.w. 19 dames en 45 heeren. Over September werden 692 banden uitgeleend, waarbij 35 uit de bibliotheek van Leeuwarden en dus 657 uit de eigen bibliotheek. Het bezoek bestond toen uit 216 per sonen, waaronder 18 dames. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. In den nacht van 7 op 8 October a.s. De openbare uurwerken der gemeen te, waaraan een speelwerk is verbonden zullen, wanneer deze in den voormiddag van 8 October a.s. drie uur aanwijzen, een uur stilstaan en de overige openbare uurwerken der gemeente zullen op dat tijdstip worden gesteld van drie op twee uur. GOEDE VANGST. Visscher de Vries van Zurich heeft, naar de Harl. Crt. meldt, in drie dagen tijds op het Ijsselmeer niet minder dan 15000 pond paling gevangen. De prijs van paling is nog steeds vrij hoog, n.I. 30 cent per pond. I- it og en :en de ;rs 's ;e- ico Og je- ;e- >e- -n, Dr ag id. de ë- og nd de en en g- iet m m e- :n ie :n i- der- nse- den Fey, de fas- rijk. i op jrij- in ind, •so- be- on- be- 'or- so- un- op* hap po- der aok de dus toe Arum rn- ie- en ak ;n, ir- en ’t e) as en :1e de :ts m, iel de ht el o 1. 2-3. 1-4. 5-1. 4-0. -P in ie VOETBAL. C. A. B. I—M. S. C. L Een zeer groot aantal toeschouwers heeft Zondagmiddag de eerste thuis wedstrijd van C. A. B. I bijgewoond. C. A. B. speelt de eerste helft tegen den wind. Aan weerskanten worden en kele aanvallen opgezet ,maar veel tee- kening zit er nog niet in. Het is weer het traditioneele verkennen, welk spel gespeeld moet worden. Het samenspel van C. A. B. is zeer goed en doet een mooien wedstrijd verwachten. Bij M. S. C. is het plaatsen vrij goed, maar de voorhoede brengt er niet veel van terecht. Verschillende goede kansen worden verknoeid. Een groot aantal cor ners voor M. S. C. worden ook niet vol doende benut. Aan de andere kant zijn de aanvallen der C. A. B.ers zeer ge- Plaatsbespreken van 12—1 uur op den dag der uitvoe- aan de zaal. nu ?e- ui- in ie-l ;n; :n- bij :nd VISCHWEDSTRIJD. De onthoudersvischclub organiseerde Zondag j.l. haar laatste wedstrijd. Om 6 uur ’s morgens werd afgevaren. De tabak door de firma Douwe Egberts welwillend beschikbaar gesteld, werd spoedig gekeurd en een hoeratje op deze firma uitgebracht. Het weer hoewel een beetje koud in de vroegte was verder uitstekend. Er werd met animo gevischt en naai verhouding ook goed gevangen. 29 Sept. 1933. Hedenavond hield het departement Makkum van de Maatschappij tot Nut 29 Sept. 1933. Gisteravond is hier de oprichtingsver gadering gehouden van een nieuwe ver- eeniging, n.I. een Vrijz. Christelijke Vrouwenvereniging. Deze vereeniging stelt zich ten doel het houden van bij eenkomsten waar vraagstukken zullen worden behandeld, het Vrijzinnig Chris tendom betreffende. Verder zullen er handwerken worden beoefend, waarvan de gemaakte voor werpen voor een of ander liefdadig doel zullen worden bestemd. Er zijn ongeveer 25 leden tot de nieu we vereeniging toegetreden. De leiding is in handen van mevrouw Zeilstra van Pingjum, van wie ook de oprichting der Vereeniging is uitgegaan. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de collecte voor de vereeniging „Het Hoogeland” j.l. Don derdag gehouden, bedroeg f95.43. HET VAN H1LST-ENSEMBLE IN „DE DOELE”. ZooaU men weet, zal het van Hilst- ensemble hier ter stede a.s. Vrijdagavond in „de Doele” debuteeren met het zeer amusante blijspel: „Kiki”. Dat we hier te doen hebben met een gerenommeerd gezelschap met uitsteken de krachien, blijkt, naast het feit dat de dames en heeren voor vast de Groning- sche schouwburg bespelen, wel hieruit dat voor de voorstelling van Goethe’s Egmond te Assen, zich ter aanmoediging een eere-oomité heeft gevormd met als eerste namen die van den Commissaris der Koningin fcn Drenthe en van den Burgemeester van Assen en verder van de meest vooraanstaande personen uit stad en gewest. Wij verwachten dan ook wel, dat hun spel hier zoodanig zal worden gewaar deerd, dat geregelde abonnementsvoor- stelllngen het gevolg zullen zijn. AANBESTEDING. 2 October 1933. Door den heer J. Goinga o.d. Arum werd heden aanbesteed een vertimme- rlng aan het koehuis. Op uitnoodiging waren er 3 inschrijvers die inschreven als volgt: M. van Straten, Kimswerd Gebr. G. en P. Faber, Arum G. Epema en F. Dijkstra, Arum -434.— De begrooting was f500. Gegund aan de laagste inschrijvers. 10e Terwijl verleend werd als belooning voor be wezen diensten. De 3e, 5e, 8e en 9e prijs waren ge schonken door de heeren P. Bosma, G. de Groot, D. Bangma en J. Oppedijk. Voor dit seizoen zijn de wedstrijden afgeloopen en met een tot ziens in het volgende jaar nam men bij thuiskomst afscheid van elkaar. DRAISlflAvAN-VALKEMBURCS-- e A. ••iLEVÈRTRAATi - juichen, of wilt gij het liever afkeuren? De beantwoording van die dubbele vraag, houdt natuurlijk een zéér eng verband met de persoonlijke geaardheid van hem, die de vragen aldus gesteld voor zich ziet, meer nog misschien met de persoonlijke gevoelens die hij tegen over een min of meer op hem zelf toe gepaste eenvoud begeert aan te nemen. Voor wie nochtans het verschijnsel van iewat breeder basis vermag te bezien, kan het welhaast niet anders, of hij moet in gemoede zijn zegen aan een maatschappelijk gebeuren hechten, dat voor het Nederlandsche volk als geheel genomen, uiteindelijk alleen winstfacto- ren kan opleveren. De voortstrijdende vereenvoudiging van het Vaderlandsche Maatschappelijke leven in al zijn geledingen moet op den langen duur, zoo deze beweging stand mocht houden, en niet even snel vergaat in het niet, waaruit zij is voortgekomen, tot een economische winst voor dat zelf de volk voeren, die men niet kan ont kennen, doch die men ten overvloede met dankbaarheid moet aanvaarden. Terugkeer naar de eenvoud, wie zou het niet toejuichen? Alleen reeds hier om, omdat daardoor van scherpe maat schappelijke tegenstellingen de kwel- lendste puntjes worden verwijderd. Maar ook nog om een gansch andere reden, die het besef waardig doet zijn, dat de Nederlandsche Volksgemeenschap on derling een aantal plichten heeft te ver vullen, die met vereenvoudiging van het leven oneindig gemakkelijker zijn na te komen, dan eertijds bij een opge schroefdheid van uiterlijk doen en laten ook maar bij benadering mogelijk zou zijn geweest. Wie aldus de zaken van hooger ni veau weet te bekijken kan zich nog immer blijven verbazen, omdat hij nog steeds niet goed beseft van hoe en van waar dat verschijnsel over ons allen vaardig is geworden. Maar zelfs dan moet hij die winst dankbaar boeken, om dat het hem allerminst kan ontgaan, dat in de uiterst moeilijke omstandigheden van het huidig tijdsbestel dit voordeeltje ons als in den schoot is geworpen nu wij zooiets het allerbest konden gebrui ken. Daargelaten, of bestendiging van het verschijnsel zal zijn te aanschouwen in de dagen weken, en maanden die 1933 ons nog brengen zal dient dankbaar aanvaard, wat de versobering in een kortere spanne tijds dan anders mogelijk zou zijn geweest heeft tot stand ge bracht. Hier was de akker wijd open het teere zaadje te ontvangen, in zich op te ne men en te koesteren. Of nu de terugkeer naar de eenvoud duurzaam zal zijn, blijve in den schoot van dit jaar en van het jaar dat straks geboren zal worden, besloten! Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. DE VEILIGHEID IN FABRIEKEN en WERKPLAATSEN. Het laatste jaar werd door de Arbeids inspectie voor de beveiliging van cirkel zagen een nieuwe beschuttingskap met toebehoojen voorgeschreven volgens een model dat met succes sedert eenige ja- ren in Zwitserland gebruikt wordt. Om nu het gebruik van deze kap te bevorderen, is een commissie samenge steld uit vertegenwoordigers van de ar beidsinspectie, de centrale werkgevers risico-bank, de Rijksverzekeringsbank en het Veiligheidsmuseum. Een technische ambtenaar van de Ar beidsinspectie en de door de commissie aangestelde monteur waren heden, Dins dag bij den heer C. Lammertsma, tim merman alhier, aanwezig om het juiste gebruik van deze kap te demonstreeren Op zeer leerzame wijze werd dooi den monteur, den heer Janssen, het juiste gebruik van deze kap aangetoond en bewezen hoe al het werk met de cir kelzaag zonder eenig gevaar kan worden verricht. De aanwezige werknemers werden overtuigd van het groote nut die deze beschuttingsmaatregelen bieden en de meest zoo niet alle ongelukken kunnen worden voorkomen. De constructie van deze beschuttings kap is zoodanig, dat de gevaarlijke zaag ook gedurende het gebruik geheel door de kap oyerdekt blijft. De moeite, welke de Arbeidsinspectie zich getroost om bedrijfsongevallen te voorkomen, zullen door de werkgevers zeer zeker op prijs worden gesteld, door zooveel mogelijk van de aangewezen be- veiligings-apparaten gebruik te maken. 30 Sept. 1933. Hedennamiddag speelden een paar meisjes alhier met een bal, die terecht kwam op het dak van een hok. Een der meisjes zou de bal er afhalen doch viel naar beneden en brak een been. Dit werd voorloopig gezet door Dr. Kroon van Witmarsum, waarna het patiëntje voor nadere behandeling naar het Diaconessenhuis in Leeuwarden ge bracht werd. D. Kamstra, waterstel. J. Molenaar, fruitschaal. Sj. Bangma, vischstoel. S. Wiersma, gebakschotel. L. Muller, amandelkoek. L. Noordbruis, bonbonnière. J. v d. Zee, kopergravure. J. F. de Wit, Edam, kaasje. A. de Vries, blik fijne havanna’s. A. v. Kouteren, pijp. aan F. Molenaar een cadeau HET TEEKEN DES KRUISES. Met een zekere nieuwsgierigheid wa ren we j.l. Donderdag naar „de Doele getrokken om de in de laatste dagen veel besproken film „het teeken des kruises” te gaan zien. Laten we direct constateeren, dat de ze film niet aan de gespannen ver wachtingen heeft beantwoord. Voor zoo ver dit betreft het zedelijk peil van deze film hebben we dit met een zekere vol doening mogen constateeren. In dat op zicht is deze film onschuldiger dan Ben Hur, Tarzan, Trader Horn, enz. Ook kan filmtechnisch de hoogtepun ten in vorengenoemde films lang niet bereikt worden. We meenen goed te doen voor deze keer met dit zeer beknopt oordeel te volstaan. vaarlijk. Telkens weeraan wordt een nieuwe aanval opgezet, maar door slecht schieten Iqvert ook dit geen resultaat op. Direct hierna komt M. S. C. met een zeer kalm schot aan de eerste goal, 1-0. De voorsprong is van korten duur, want onmiddellijk gaan de C. A. B.eré er weer vandoor, een mooie aanval die met den gelijkmaker wordt beloond. Et zit spanning in, wanneer direct daarna C. A. B. weer gevaarlijk voor doel komt opzetten, maar deze prachtkans jammei genoeg naast geschopt wordt. Er wordt evenwel door de C. A. B.ers met een ge weldig enthousiasme gespeeld en reeds vrij spoedig is het 2-1 voor C. A. B., dit was een mooie maar moeilijk verworven goal. Jammer genoeg wordt deze voor sprong door M. S. C. onmiddellijk weer te niet gedaan door een misverstand in onze verdediging, 2-2. We hebben ons reeds ingedacht op een gelijk spel voor de rust, maar daar schijnen de C. A. B. ers anders over te denken. Na een mooi doorgevoerde aanval wordt het 3-2 voor C. A. B. Na de rust is het windvoordeel voor C. A. B., er wordt weer flink aangepakt, een mooi open spel schept verschillende kansen, daartegenover is het spel der Meppelers wat mat en ook te kort. Waa neer een der achterspelers van M. S- C. den bal hoog voor eigen doel schopt, stuit deze via de handen van den keepei in het doel, een goedkoope goal vooi C. A. B., 4-2. Hoewel M. S. C. flink blijft doorspelen, hebben hun aanvallen geen succes, vooral door het slechte schot in de voorhoede. Aan den anderen kant maakt C. A. B. met ’n mooi ekopbal den stand op 5-2. De tegenpartij tracht nog wel telkens ’n aanval op te zetten, maar alles strandt op onze verdediging en in laatste in stantie op den keeper, die de tweede helft svan den wedstrijd uitstekend in vorm was. De moed gaat er blijkbaar bij de Meppelers een beetje uit. Nog een maal weet onze voorhoede door te bre ken en met een zuiver geplaatste bal is het 6-2, waarna spoedig het einde komt. Resumeerende, hebben we dezen mid dag maar zeer weinig zwakke plekken in dit elftal kunnen ontdekken. De rechtsbuitenspeler is o.i. wel een beetje laks. We hebben van dezen speler wel eens veel beter spel gezien. Overigens sluit dit elftal uitstekend en wanneer de komende wedstrijden met hetzelfde élan worden gespeeld, dan kun nen we er verzekerd van zijn, dat C. A. B. haar debuut in de tweede klasse A met eere handhaaft. Vermelden we ten slotte nog even het resultaat van de verdere wedstrijden. C. A. B. IILeeuwarden IV: C. A. B. III—Sneek IV C. A. B. I-adsp.Sneek II idem C. A. B. II idemSneek II idem Voor wie het oor te luisteren legt, moet het een niet te ontkennen feit zijn, dat sedert enkele weken een vloedgolf over ons land en ons volk is gegaan, die bezig is duidelijk sporen na te laten. Vreemd vooral voor een volk, welks puchterheid spreekwoordelijk is gewor den en zelfs te pas en te onpas wordt aangehaald, of die nuchtere onbewogen heid soms hoogste nationale deugd zou kunnen zijn; dat vreemde gebeuren vol trekt zich geleidelijk in alle lagen der kleine, toch in zoo tal van hokjes ver deelde Nederlandsche Maatschappij en Vaderlandsche Volksgemeenschap. Moge de feitelijke geboortedatum van dit plotseling opgekomen verschijnsel niet met zekerheid zijn aan te geven, hij slaat niet al te veel mis, die begrijpt, dat twee gebeurtenissen, in zeer nauw ver band met dit merkwaardige verschijnsel moeten staan. En dat zijn naar onze meening, twee Koninklijke Woorden, het eerste gesproken in het Amsterdamsche Stadion, op Zaterdag 9 September, het tweede gezegd in de Ridderzaal van het Haagsche Binnenhof, op Dinsdag 19 September van dit jaar. Nu mogen, in verhouding tot het aan tal Nederlanders genomen, slechts be trekkelijk weinigen, die twee Koninklij ke Woorden hebben gehoord, door eigen aanwezigheid in het Stadion, of Ridder zaal, ’t is de moderne techniek geweest, die de duizenden te Amsterdam in het Stadion aanwezig, de honderden te ’s- Gravenhage in de Ridderzaal genoodigd, tot millioenen hebben doen groeien, dié de beide Koninklijke Woorden, vlak bij Stadion en Ridderzaal wonende, of vele tientallen kilometers daarvan verwijderd als een ook aan hen gerichte min of meer persoonlijke boodschap van het Hoofd van den Nederlandschen Staat hebben kunnen beschouwen. Door die mate van zeer directe ver spreiding is de uitwerking zoo persoon lijk geworden, dat geen enkele dagblad- dienst daartegen ook maar eenige con currentie zou kunnen voeren. Was de uitwerking dus in zoo hooge mate per soonlijk, dat de geschiedenis van ons land hiervan géén tweede voorbeeld ver mag aan te wijzen, de uitwerking is ten overvloede zoo spoedig in daad omge zet, dat het kortweg wonderlijk mag heeten. De menschheid in Nederland schijnt plots min of meer moe en beu te zijn geworden van tal van uiterlijkheden, die vroeger voor diezelfde menschheid everi zooveel onontbeerlijkheden konden hee ten. Nu is opeens de menschheid in zich zelf ingekeerd en valt de uitwerking dui delijk te onderkennen. Een belangrijk deel van de opge schroefdheid van het vroeger leven in Nederland schijnt vrijwel met één slag in het niet te zijn verzonken. Er is een ernstig streven merkbaar terug te keeren naar de eenvoud, die zoo langzamerhand in eigen land hopeloos was teloor ge gaan. Zonder dit verschijnsel op het oogen- blik nog toe te juichen of het te willen erkennen, of het te willen afkeuren, kan het niet anders, of aan de constatééring ervan hebben wij allen voor dit oogenblik reeds meer dan genoeg overdenkings- materiaal. Wie het mocht wagen het verschijn sel als hersenschim van het overspannen brein van een dagbladschrijver te ken schetsen, miskent daarmede, of eigen opmerkingsgave, of is in oppositie te gen beter weten in, omdat hem het ver schijnsel niet welgevallig is en dat is voor den betwister van een niet te ont kennen waarheid een persoonlijk wellicht nog veel droeviger verschijnsel. Maar de teruggang naar grootere een voud stippelt zich zoo duidelijk af dat weerlegging van den betweter verloren moeite zou wezen* gelijk weerlegging van den betwister der moeite niet zoude loonen, omdat iedere dag, iedere week, die verstrijkt, de onloochenbaarheid van het zich voltrekkende verschijnsel meer en meer zal doen uitkomen. Nemen wij dus voorloopig gemaks halve, even aan dat de terugkeer naar een zekere meerdere mate van eenvoud metterdaad bestaat, dan blijft slechts nog één ding te bespreken: Hoe denkt men persoonlijk over dit zoo opeens ge beuren verschijnsel? Kunt gij het toe- De prijzen vielen ten deel aan: le prijs: 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e IM ff I I 5- ff 99 ff ff 99 ff ff 99 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. il it n e s I ie i Ig er :d. e- e‘ in ei Hl ur n- if, as „KIKI” DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1