n Eerbied voor het leven. rij I ;n «oor een prima BRIL HOFSTEDE GROOTZAND SNEEK van ouds het aangewezen adres Aaifo-Verliuur UI. V. d. UIEHFF 3 7Bct. 0 De Bolswardsche Courant en Westergoo Tandarts NIJK Uit den Omtrek elig :ent Stadsnieuws. BOLSWARD - Tel. 86 AFWEZIG 118 29— Jaargang Woensdag 11 October 1933 No. 80 en A Arum 0-1 RD. ?5ct, ?5 ct. J5 ct. lede ring jnde i de :ent :ent A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. KOOPT NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Dit opschrift vindt men tegenwoordig in talrijke winkelzaken op een opvallen de plaats in etalage of winkel. Ook het koopend publiek wordt hoe langer hoe meer doordrongen van de noodzakelijk heid de eigen Nederlandsche industrie te bevoordeelen, waardoor meer afzet en Vrijdagavond werd in „De Prins” de film „Het teeken des Kruises” afge draaid. De belangstelling van het pu bliek viel mee; we hadden een kleinere opkomst verwacht. De beelden uit deze film doen ons vaak denken aan Ben Hur; voor wie van sensatie houdt, kan ook het zien van deze film worden aanbevolen. Ove rigens houden wij het met een film als Trader Horn, doch als wij de opinie van het publiek mogen weergeven, dan meenen wij te moeten zeggen, dat bo vengenoemde film meegevallen is. WOENSDAG 11 OCTOBER DRAISHiA-van-VM-KEHBURC'S-- e A. ••iLEVÈRTRAATI BEROEPEN. Ds. E. Broekema, pred. bij de Vereen, voor Evangelisatie alhier, heeft beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente te Drogeham. Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. OFFICIAL FORD DEALER 5 ct. Bet. Makkum Naar wij vernemen zal op 17 October a.s. de A. N. W.’B.Toeristenbond voor Nederland alhier een Bondsavond orga- niseeren, bestaande in een expositie van kaarten, gidsen, reisboeken, enz, voor auto-, motor-, rijwiel-, water-, wandel en ruitertoeristen, een lezing over het werk van den Bond en de vertooning van een interiessainte film. De Bondsavond is, zoowel voor niet-leden als voor leden kosteloos toegankelijk. Wij verwachten dat de velen, die niet dagelijks in de gelegenheid zijn met hei geheels Bondswerk kennis te maken, maar toch den bekenden en zoo nut tigen „Bond van de wegwijzers” kennen deze gelegenheid zullen aangrijpen oni de mooie kaarten en gidsen, andere boekwerken en nuttige voorwerpen vooi weggebruiker en toerist te bezichtigen en wat meer te vernemen omtrent den voo V®delijken, baanbrekenden Bonds- arbeid. Uitslagen verdere wedstrijden: C. A. B. I-adsp.L. S. C. I-adsp. C. A. B. Il-adsp.L. S. C. Il-adsp. 2-2 van een gedenksteen in de Ned. Herv. kerk ie Bolsward ter nagedachtenis van dr. C. J. Nismeijer, stichter en leider der Vrijz. Herv. beweging in Nederland. Deze gedenksteen zal den 27 October a.s een jaar na het overlijden van dr. Niemeijer, door den voorzitter der Ver- eeniging van Vrijz. Herv., prof. dr. J. Lindeboom worden onthuld en aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Bolsward worden overgedragen. Deze plechtigheid begint ’e middags half drie. VOETBAL. 8 October 1933. Hedenmiddag speelde „Westergoo I” te Arum tegen „Geel Wit” van Leeu warden. De gasten wonnen met den stand 4-0. Als scheidsrechter fungeerde de heer D. Gorter van Sneek. 15 ct. ?5 ct ?5 ct. 15 ct. 15 ct, 15 ct. 15 ot. 10 ct. 10 et 19 ct. O t.)§ t.)-0 t.) 11 ct 18 ct als gevolg meer werk verricht kan wor den. Een propaganda dus die men uit het oogpunt der werkverruiming zeer zeker kan toejuichen. Voor enkele weken terug hebben wé een berichtje opgenomen, dat het Ne- derlandsch Fabrikatenhuis te Utrecht hier in Bolsward een demonstratiedag komt geven ten bate van het Neder- landsch Fabrikaat. Die dag is bepaald op 20 October a.s. Alsdan zullen in „dé Doele” enkele lezingen worden gehou- GEDENKTEEKEN Dit C. J. NIEMEIJER TE BOLSWARD. De Vereeniging van Vrijz. Hevormden in Nederland heeft aan den beeldhou wer Wenckebach opdracht gegeven tot het ontwerpen, uitvoeren en plaatssn VAARDIGHEIDSRIT. De Nederlandsche Wielren-Unie had op j.l. Zondag een vaardigheidsrit uit geschreven voor renners en toeristen LeeuwardenNoordhom v.v Ruim honderd Friesche fietsers heb ben aan deze tocht (80 K.M) deelgeno men, waaronder ook 4 leden van onze plaatselijke wielerclub D. O. S. Het weer was bijzonder slecht, zoodat het een zeer zware wegcourse is geworden, een krachtige wind en veel regen. Niettegen staande deze minder gunstige weersge steldheid heerschte er een prettige stem ming onder de renners. De tijden door onze Bolswardsche clubleden gemaakt, zijn als volgt: N. de Vries in 2 uur 20 min. V. ten Brink 2 uur 45 min. D. Heinsma idem. J. Oosterbaan in 2 uur 55 min. Zij die den tocht volbracht hebben, krijgen een vaardigheidsdiploma van het Nederlandsch Olympisch Comité, waar op vermeld staat binnen welke, voor de klasse waarin gereden worden, gelden de maximum tijd het traject is afgelegd. Workum Toen de arbeider W. B. Zondagmor gen j.l. te omstreeks 4 uur naar de boerderij van zijn vader ging, hoorde hij daar binnen angstige geluiden. Binnengekomen zijnde ontdekte hij dat twee van zijn zusters blijkbaar had den gepoogd het bed te verlaten, doch toen in bewusteloozen toestand verkeer den. Aan bedwelming door kolendamp werd gedacht en na ramen en deur te hebben geopend werden de beide zusters In de buitenlucht gebracht. De dadelijk ‘er plaatse gekomen geneeskundige, ge assisteerd door de wijkzuster, gelukte ’t na gerulmen tijd werken met het zuur- stof-apparaat, de levensgeesten op te wekken. In het slaapvertrek opgehoopte kolen damp of een voor de gezondheid scha delijke damp uit de schoorsteen moet ooriaak van dit voorval zijn. Den laatsten tijd worden we in Neder land opgeschrikt door een ware epide mie van revolverdrama’s. We behoeven er de kranten van de laatste weken maar op na te slaan om te ervaren, hoeveel inenschen door het lood van een revol ver om het leven zijn gebracht. Het is in Nederland de gewoonte, dat er van de zelfmoorden geen bericht in de kranten wordt opgenomen, maar ook dit aantal neemt onrustbarend toe- De eerbied voor het leven schijnt te verminderen, eer bied voor het leven van anderen, eer bied voor het eigen leven. Er is in de moderne maatschappij een stemming merkbaar, die de waarde van het menschelijk leven gering schat. De revolver wordt een wapen, dat meer en meer verbreid wordt, ondanks de stren gere maatregelen, welke eenige maan den geleden van overheidswege zijn in gesteld. Het in het bezit komen van een revol ver schijnt wel zeer gemakkelijk ge worden. Honderdtallen lieden, die geen vergunning hebben, om wapenen te dragen, blijken nochtans in het bezit er van te zijn. En het zijn niet altijd de lieden, die we gemeenlijk tot de onderwereld reke nen, maar menschen, die op overigens regelmatige wijze aan het gemeen schapsleven deelnemen. Maar voor welke doeleinden be2jt men die wapens? Is Nederland zulk een gevaarlijk land, dat het noodzakelijk is zelf zorg te dragen voor de verdediging van huis en haard? Biedt de Rijks- en gemeentepolitie geen voldoende waarborgen meer? Hebben zij soms hun plicht verzaakt? Is het platte land onveiliger geworden dan vroeger? We meenen al deze vragen ontkennend te moeten beantwoorden. Zoowel Ge meente- als Rijkspolitie zijn volkomen voor hun taak berekend en grove plichts-* verzaking komt in Nederland vrijwel niet voor. Ook het platteland is zekei niet onveiliger geworden. Er bestaat dus geen enkele grondige reden voor het dragen van revolvers. En toch weten wij, dat velen en vooral jon gelieden dit gevaarlijke speelgoed in hun bezit hebben, naar we wel eens hoorden beweren om er in tijden van revolutie gebruik van te kunnen maken. Steeds ook lezen we, dat bij arrestaties, als ge volg van politieke relletjes, vuurwapenen te voorschijn komen. Het heeft ons steeds gefrappeerd, hoe „gewoon” men dit vond, en hoe weinig streng dit dra gen van wapenen gestraft wordt. Het blijkt ook heel gemakkelijk te zijn om aan vuurwapenen te komen. De smokkelhandel in wapenen moet wel heel groot zijn, want de bona fide wa- penleveranciers leveren slechts dan wa pens af, wanneer men een vergunning kan toon en. Het revolver-kwaad moet op verschil lende wijzen bestreden worden. De grenscontröle, voeral langs de Belgi sche grens, want de meeste wapenen zijn uit België afkomstig, moet ver scherpt worden. Zoo noodig dient ieder een, die de grens overschrijdt, ma den lijve onderzocht te worden. Treinen en vrachtauto’s dienen grondig gecontro leerd te worden. Dit is natuurlijk slechts een middel Want ondanks verscherpt douane-toe- zicht zullen wapensmokkelaars kans zien „KIKI”. Het gezelschap v. d. Hilst gaf j.l. Vrij dagavond het tooneelstuk „Kiki”. Zooals het met meer der moderne too- neelstukken gaat een onbeduidend gege ven, uitgewerkt tot tooneelstuk, zonder eenige moraal of logica. Dat het gezelschap van der Hilst on danks de onbeduidendheid van dit werkje er toch in geslaagd is de aanwe zigen te amuseeren, pleit voldoende voor de wijze waarop door de verschil lende artisten de rollen zijn vervuld. Hun spel was pittig en vlot en de verschillen de rollen werden uitstekend getypeerd. De tooneelaankleeding was in het 1ste bedrijf in tegenstelling met het 2de be drijf, dat zeer smaakvol was, smakeloos. Wat me opviel in het tweede bedrijf was de bijzondere gelijkenis tusschen de dienstbode en de even later opkomende „Germaine”. Overigens een uitvoering, die uitste kend geslaagd is en ons de hoop doet uitspreken dit gezelschap hier nog eens terug te. zien, maar dan moet er uit too- neelliefhebbend Bolsward ’n klein beetje meer medewerking komen. De opkomst was nu ver beneden de verwachting. Het orkestje kweet zich op bijzondere wijze van zijn taak de onmisbare pau zes te vullen. M’n compliment, heeren, voor jullie aardige at|entie in het hartje van de Fryske greide en bou, bij de opening het Frysk Folksliet te spelen. De commissie aan welke de beharti ging van belangen van jeugdige werk- loozen is opgedragen, hield in de Am- bachtsteekenschool een vergadering, waarbij ook het Gemeentebestuur ver tegenwoordigd was. Deze bijeenkomst werd geleid door den voorzitter, den heer J. P. Tiche laar, die er in zijn inleiding op wees, waaruit een en ander zal moeten be staan. Naast nuttige arbeid voor jeug dige werkloozen, waarvoor een speciale commissie aangewezen werd, zijn er nog subcommissies gevormd voor ont wikkeling en ontspanning, ’t Is te ho pen, dat de jeugdige wefkloozen in al les zullen meewerken, zoodat het werk van de commissie-vruchtdragend moge worden. Namens het gemeentebestuur sprak de burgemeester, de heer Weerstra, er zijn voldoening over uit, dat de com missie de kwestie der werkloozen zoo goed denkt te behartigen. me wijze op te vangen cn weg te wer ken. Geregeld komt De Kooy terug, maar hunne aanvallen worden door de be trouwbare verdediging onderbroken. Het zou eenzijdig worden al deze aan vallen te memoreeren, wij kunnen echter vrijmoedig melden, de achterhoede, flink gesteund door de middenlinie, alsmede de keeper, heeft C. A. B. de overwinning bezorgd. Even voor het einde krijgt de links buiten van C. A. B. een prachtkans te scoren, maar de bal gaat over. Het was voor de vele supporters een opluchting toen het eindsignaal klonk, als teeken, dat C. A. B. twee kostbare puntjes heeft veroverd. Scheidsrechter Karsten hebben we wel veel beter zien leiden, zijn tactisch optreden was ditmaal geheel zoek. Bui ten de beide keepers hebben zeker alle spelers een of meer waarschuwingen ge kregen, wat toch niet altijd noodig was. Bovendien werd het spel veel te vaak onderbroken. Er werd eenigszins forsch, maar vol komen fair gespeeld. Friesland HI—C. A B. D 2-2. In dezen wedstrijd, die in een gelijk spel eindigde, was C. A. B. bijna voort durend iets in de meerderheid. Toch weet Friesland na een half uur spelen het eerste doelpunt te scoren. Nog geen vijf minuten daarna weet C. A. B. een fout in de achterhoede van de thuisclub te benutten en maakt de stand gelijk, waarmede de rust ingaat. Na de rust is C. A. B. het eerste kwar tier in den aanval en komt de bal spo radisch over de helft. Steeds wordt het vijandelijk doel be stookt, maar de Friesland-keeper ver richt goed werk. Vermelding verdient een vliegend schot van onze centervoor, de bal ketste echter tegen de lat in het veld terug. Het gelukte C. A. B. niet in deze over- wichtsperiode te scoren, hoewel een doelpunt alleszins was verdiend. Dan maakte Friesland zich los en gaat het spel vlug op een neer. Een kwartier voor het einde weet de linksbinnen van Friesland uit een scri- mage de keeper te passeejen en den stand op 2-1 te brengen. Eenige heftige aanvallen van C. A. B. volgen en uit een corner, mooi door den rechtsbuiten voor het doel geplaatst, weet de linksbinnen met een goede kop bal de stand weer gelijk te maken. Er is dan nog een korten tijd te spe len, en bij ’n aanval van Friesland wordt een der achterspelers de bal tegen den arm geschopt en geeft de scheidsrechte: penalty, een o.i wel wat te zware straf. Deze wordt slecht genomen, de bal rolt een meter naast de doelpaal. Met C. A. B. in den aanval kondigt de scheidsrechter het einde. C. A. B. kan op een goede wedstrijd terugzien, de keeper en de beide backs gaven een betrouwbaar spel te zien, zoo ook de middenlinie, met als de rechtshall de ziel van het elftal. De voorhoede met de rechtsbuiten als uitblinker, was vlug, nog een beetje meer schieten zou haar ten goede ko men, men behoeft niet altijd de backs te passeeren. waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 de revolvers het minste gebuikt. Als een revolver afgaat en een doodelijk lood in een niets vermoedend lichaam terecht komt, geschiedt dit uit heel andere overwegingen dan verdedigingsmotie- ven. Men ziet jongelieden naar een revol ver grijpen als hun liefde niet beant woord wordt, als ouders van het meisje zich tegen een verloving verzetten, als een medeminnaar in het spel is. Men beschikt over het leven van an deren, alsof dit de gewoonste zaak te: wereld is. Soms onttrekt men door zelf moord zich aan de verantwoording voor den wereldlijken rechter. Om na bestaanden bekommert men zich niet, evenmin over den blaam, die door zulk een daad op de familieleden van den moordenaar geworpen wordt. Men denkt slechts aan het eigen ik, wil het eigen ik bevredigen. Schamele bevrediging, die gevonden wordt in het vermoorden van een medemensch. We gelooven niet dat het euvel dei revolverdrama’s door wetten of strenge straffen uit de wereld is te helpen. Ze zijn uiting van een zieke mentaliteit, daden, ontsproten uit onevenwichtige breinen. Voor een gedeelte is deze zie kelijke mentaliteit ontstaan door de film voor een ander gedeelte door de kranten, die met hun minitieuze beschrijvingen van moordaffaires toekomstige moorde naars als het ware den weg wezen, hoe te handelen. Ook de verwilderde poli tieke zeden, het zegevieren van macht over recht, hebben het hunne ertoe bij gedragen. Door de film is het „crime passionnel” gemeengoed van de massa geworden, zoo zelfs dat men zich nauwelijks meet om moorden uit „liefde” verwondert. Straffen schijnen de adspirant-boosdoe- ners niet af te schrikken, en zooals reeds opgemerkt, onttrekken zich velen aan den wereldlijken strafrechter. Er moet den menschen meer eerbied voor het leven geleerd worden, het niet genoeg te waardeeren geschenk dat wij uit handen van den Schepper hebben ontvangen. En dit krijgt men niet eerder of de moord-propaganda die in de films gevoerd wordt en ook in sommige kran ten moet ophouden. We begrijpen, dat het moeilijk is een algeheel verbod van dergelijke films te verkrijgen, maar toch zou men pressie op de bioscoopdirec teuren kunnen uitoefenen om dergelijke films voortaan niet meer op het pro gramma te nemen. Maar een pressie, die wat flinker en doortastender is dan die van de regeering het vorige jaar op som mige dagbladen uitgeoefend om voortaan geen moordsensatie-berichten In hun kolommen op te nemen, Want deze be richten zijn nog bloediger en nog uit voeriger dan zij al waren. dit in Nederland blijkbaar zoo vlot te verkoopen artikel over de grens te bren gen. Verscherpt politie-toezicht van Rijks- en Gemeentepolitie is noodzake lijk. Toch zal dit alles hiet baten als de mentaliteit van hen, die verboden wapens in hun bezit hebben, niet verandert Onder zekere omstandigheden kan men het dragen van een revolver verdedigen, het zou niets anders mogen zijn dan een middel om ons tegen aanranders te be schermen. Maar juist hiervoor worden den en is er voor uitgenoodigden” gele genheid kennis te maken met een groote verscheidenheid in ons land gefabriceer de goederen. Die uitnoodigingen wor den in groote getale verzonden, terwijl verschillende attracties aan dien middag verbonden zullen zijn. We hopen hier over zeer binnenkort nadere gegevens te kunnen verstrekken. We hebben bij die vorige kennisge ving de gedachte geopperd, dat onze Bolswardsche winkeliers van deze actie kunnen profiteeren door in die week van 15 tot 21 October hunne etalages in dienst te stellen van het Nederlandsch Fabrikaat. Reeds enkele winkeliers heb ben deze gedachte uitgewerkt en mis schien loopen (meefderen met plannen rond. Het is een activiteit die niet alleen niets kost, maar zeer zeker financieele voordeelen brengt. De week van 15 tot 21 October sta dus in het teeken der Nederlandsch Fa- brikaat-propaganda. VOETBAL. De Kooy IC. A. B. L 0-1. Het was Zondag een drukke dag voor pns, eerst met C. A. B. II naar Leeu warden om de wedstrijd tegen Fries land III bij te wonen, en daarna vlug met de boys naar Joure. Deze wedstrijd eindigde in het voor deel van C. A. B., doch laten wij er direct aan toevoegen, dat een gelijk spel beter de verhouding had weergegeven, ja een kleine overwinning van De Kooy zou niet geflatteerd zijn geweest. In de eerste helft gaat het spel vlug op en neer met De Kooy, die de wind ih den rug heeft, iets in de meerderheid. Na een half uur spelen krijgt de rechts binnen van C. A. B. de bal toegespeeld en geeft mooi door aan den center voor. Op zijn bekende manier dribbelt deze even met den bal, passeert den back en met een zuiver schot ligt de bal achter den keeper. Zeer weinigen zullen ver moed hebben, dat dit het eenigste doel punt in dezen wedstrijd zou zijn. Tijdens de pauze worden de kansen druk besproken en verwacht men, nu C. A. B. straks de wind in haar voordeel krijgt, een even aantrekkelijk spel te zien als de eerste helft. Deze theorie wordt echter al spoedig door De Kooy uiteen gerafeld. Bijna direct nemen de gastheeren het spel in handen en wordt C. A. B. inge- sïoj^n. Wel' breekt de voorhoede een enkele maal door, doch verder ais de backs komt zij niet. Steeds moet de achterhoede van C. A. B. alles bijzetten om het gevaar te bezweren. Voor alles heeft de keeper op een inderdaad fraaie wijze het doel schoon weten te houden. De talrijke schoten wist hij op sublie- DE JONG s NIEUWSBLAD [F k* LEEUWARDEN- L| Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/2 ct. Buitenland 2J^ ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I 2 bon let I d 5 ct. 15 ct. 15 ct. 14 ct. .4 ct. 3) Ct. LTct.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1