DE EERENAAM BOER. Autwferliuur UI. V. U. UIEBFF De Bolswardsche Courant en Westergoo MERCURIOS HAVERMOUT 25 cent per pondspek I Stadsnieuws. BOLSWARD - Tel. 86 voor BRILLEN HET ADRES I Ill OFFICIAL FORD DEALER Jaargang Woensdag 18 October 1933No. 82 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Ie A ••/LEVERTRAAN en A Ingezonden Mededeelingen 1 A dver t e n t i6n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. 4 5 5 5 1 S 1 1 2 1 2 2 3 4 EEN ONGELUK. Hedenmorgen was de heer S. Keur be zig bij den heer H. aan de Harlinger- straat brandstof te bezorgen. Door nog onopgehelderde oorzaak gleed de heer Werft was spoedig ter de drenkeling weer op te NAAR DE OOGARTS? Breng ons Uw Brilrecept en wij voeren dit onder garantie uit. 9 6 5 5 5 4 3 1 NEDERLANDSCH FABRIKAAT Heerenveen 5 C A.B. Roodgeel Black-Boys 5 M.S.C. De Kooy F.V.O. L.S.O. deerd worden en prijzen opbrengen, die ver beneden den kostprijs liggen. Dé boeren zijn door de ontwikkeling van de moderne techniek in een zeer slechte positie gekomen. Zouden de menschen tegenwoordig minder eten en voor de producten van de technische beschaving meer geld over hebben dan voor de ge zonde en noodzakelijke voeding, die het land opbrengt? Het is moeilijk te con- troleeren. Eten is een der allereerste ver- eischten om in het leven te blijven, maat men kan het natuurlijk beperken. Door dit alles werd de groote waarde van de werkzaamheden van den boer ten zeerste miskend. Langen tijd heeft men zelfs geen gehoor geschonken aan de meer dan gerechtvaardigde klachten van het boerenbedrijf dat eerst veel la ter werd geholpen dan de industrie. Het was en is in vele gevallen zelfs zoo, dat een werklooze in de stad meer verdient, dan een boer die van ’s ochtends vroeg tot ’s avonds laat op den akker staat en er voor zorgt, dat de samenleving in stand wordt gehouden. De boer is een van de voomaamsté pilaren waarop onze samenleving steunt. Eigenlijk is hij de meest beschaafde mensch ter wereld, omdat zijn producten niet gebruikt kunnen worden om oorlog en vernietiging te brengen. Hij zorgt voor het instandhouden van het leven. Dit moet nu maar eens duidelijk wor den gezegd. En het wordt gelukkig den laatsten tijd zoo nu en dan gezegd. In Duitschland heeft men kort geleden een specialen eeredag voor den boer gehou den. Bij die gelegenheid is gezegd, dat de naam boer een eerenaam is. Wij willen ons hierbij aansluiten. De boer bekleedt een van de eervolste beroepen. Met mooie woorden alleen is de boer natuurlijk niet geholpen. Hij moet ook daadwerkelijk geholpen worden, d.w.z. de producten, die van het land komen moeten betaald worden naar de hoeveel heid werk, die „er in zit”. Geen enkele industrieel verkoopt zijn producten onder den kostprijs. Bij industrieproducten is het dikwijls zoo, dat de prijs, die de kooper er voor betaalt, vele malen die van den kostprijs is. Bij de voedings middelen is dit niet het geval. Dat moet anders worden. En, naar het zich laat aanzien, zal het ook anders worden. t. 14—6 13-6 9— 6 y—io 10— 13 3— 3 4- 9 7—17 Diploma Vereen, v. Vakonderwijs voor Opticiëns. BOND VAN LANDPACHTERS. De bond van landpachters hield Maandagmorgen een ledenvergadering op de bovenzaal van café Boermans. Voorzitter de Vries opent de niet druk bezochte vergadering met een woord van welkom. Het verwondert spreker, dat niet meer leden tegenwoordig zijn, de algemeene toestand van het boerenbedrijf en de vele regeeringsmaaltregelen der laatste tijd hadden meer belangstelling mogen verwachten. Die regeeringsmaatregelen, genomen 1 COMMISSIE „BOLSWARD-VOORUIT”. SU Nicolaas-reclame-campagne. De nu reeds toegezegde steun, bij eerste oproep van de winkeliers verkre gen, is voor de Commissie „Bolsward- Vooruit” aanleiding geweest om ook nu weer een St. Nicolaas-reclame-campag- ne te organiseeren. In menig opzicht zal deze campagne van de vorige verschillen, zooveel als mogelijk, is aan vele wenschen tegemoet gekomen, terwijl vastgehouden is aan de idee, dat een ieder aan deze actie zon der beginselbezwaren kan deelnemen. De Comm. „Bolsward-Vooruit” is van de volgende gedachte uitgegaan: 1. Hoe kunnen wij de plaatsgenooten opwekken om voor St. Nicolaas hunne inkoopen hier ter stede te doen, en op welke wijze kunnen wij dit bevorderen. 2. Hoe kunnen wij het publiek van buiten animeeren om néér Bolsward te gaan om hier hunne inkoopen te doen. Om de plaatsgenooten te animeeren in eigen plaats te koopen, hebben wij een „bonnensysteem” in voorbereiding, waarbij de winkeliers zelve de geschen ken beschikbaar moeten stellen, terwijl zij de bonnen gratis kunnen verkrijgen. Door deze regeling meenen wij, dat niemand zich aan deze gemeenschappe lijke actie behoeft te onttrekken, zoodat wij het vaste vertrouwen hebben, dat alle Bolswardsche winkeliers hieraan hunne steun zullen verleenen. ten voordeele van den boerenstand, be antwoorden jammer genoeg niet altijd aan het vooropgezette doel, teveel van de crisisheffing komt nog in handen van hen die behooren tot den boerenstand. De vorige jaarvergadering stond in ’t teeken van de verkiezingen, de nadruk werd toen gelegd op de mogelijke tot standkoming van een pachtwet; nog is die wet er niet, maar zal er volgens sprekers Overtuiging toch moeten koA men. Die wet is een zeer groot belang voor de pachters. Door den secretaris werden hierna de notulen gelezen, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Uit het verslag der Bondsvergadering te Zwolle gehouden, stippen we aan: De bond telt ruim 11000 leden in 200 afdeelingen. Statuten zijn gewijzigd in verband met doel van den bond. De Voorzitter, de heer Wesbonk heeft be dankt, welk besluit tot resultaat heeft gehad, dat er nog weer een bond is op gericht. Dit is te betreuren, omdat elke versnippering schade doet aan het ge heel. Daarna kwam in bespreking de agen da der vergadering, binnenkort te Leeu warden te houden. De afgevaardigde krijgt voor alle agendapunten vrij man laat. De bespreking voor de propaganda ran deze afdeeling, bracht enkele nieu- ve gedachten naar voren. Het bestuur blijft in deze actief. Getracht zal worden iet ledental te vermeerderen. Een der 'eden merkte op, dat de landbouwstand zoo moeilijk bijeen te brengen is voor 'en onderlinge samenwerking, er is te veel versnippering. De Voorzitter is het in dezen eens met den vorigen spreker en reent de oorzaak te moeten zoeken in ‘eveel persoonlijke overwegingen. Met een woord van dank en een op wekking aan allen zooveel mogelijk in hunne omgeving de bondsgedachte te nropageeren, sluit de voorzitter deze vergadering. Het is met de beschaving een vreem de geschiedenis. Beschaafd zijn is een eisch van den tegen woordigen tijd. Elk mensch wil zooveel mogelijk beschaafd e zijn, de beschaving wordt op scholen en universiteiten bijgebracht en er is geen sterveling, die iemand zal tgenhouden, zich te beschaven. Beschaven beteekent verstand en innerlijk polijsten, gelijkma ken, mooi maken. Beschaving verlangt geen uitsteken boven anderen, het wil slechts van de menschen een gelijkmatig niet in zich zelf verdeeld geheel maken. We zeiden, dat het met de beschaving een vreemde geschiedenis is, een zeer vreemde geschiedenis zelfs, want inplaats dat de beschaving ons louter goede dingen heeft gebracht, heeft ze ons in tegendeel zeer veel kwaads gebracht. Beschaving is in vele gevallen niets an ders geworden dan een technische ont wikkeling van de hersenen, een ontwik keling die zelfs al heel dikwijls tot de generatie is verworden. De 1001 uitvindingen van den moder nen tijd zijn voor het meerendeel pro ducten van een uiterst geprikkelde ont wikkeling, en niet zoozeer van een fijn zinnige beschaving. De tallooze oorlogs- uitvin dingen, zooals gifgassen, tanks, onderzeeërs en bombardementsvliegtui gen kan men moeilijk rangschikken on der de zegeningen verbreidende uitvin dingen. Ja, we durven haast wel zeg gen, dat de wereld aan deze „bescha ving” ten onder dreigt te gaan- We kunnen zelfs nog verder gaan. Dé In zekeren zin onschuldige uitvindingen, als radio en automobiel, hebben zij de menschheid in haar geheel verbeterd, beschaafd? Geenszins. De beschaving van den modernen tijd is onnatuurlijk geworden, onnatuurlijk en onmenschelijk zelfs. In vele der uitvindingen van de laatste tientallen jaren is het doel van het leven voorbijgestreefd. Het komt ons voor, dat er den laatsten tijd, ondanks de groote geestelijke duis ternis, die er heerscht, toch enkele licht punten verschijnen. Hier en daar begint men tot het inzicht te komen, dat een ferugkeer tot het natuurlijke noodzake lijk is, om de menschheid niet verder te laten glijden in de poel van over-be- schaving. In den tijd, welke achter ons ligt zijn het vooral de boeren geweest, die door de stadsmenschen, de menschen van „beschaving” met den nek worden aangezien. Hoe dikwijls is het woord boer niet als een scheldwoord gebruikt, om een minderwaardige gesteldheid aan te duiden. „Stomme boer, ongelikte boer” zijn uitdrukkingen, welke in de steden veelvuldig gebruikt worden om iemand gebrek aan steedsche bescha ving te verwijten. Misschien hebben de boeren zelf wel eens bijgedragen tot dezen gedachten gang, door op te zien tegen de stede lingen, door net zoo te willen zijn als de menschen in de stad, door hun manieren over te nemen en hun beschaving. De trek naar de steden is een gevolg van de meening, dat een stadsmensch een hoogerstaand individu is dan de boer. Vele boerenzoons willen niet meer in het bedrijf van hun vader werken, ze vinden het „te min”. Is het dus al zoo ver gekomen met de menschheid, dat zij een groep werkers, die de steunpilaar vormen van de sa menleving als achterlijke wezens be schouwen? Helaas, zoo is het inderdaad Het is niet slechts gebleven bij gering schattende woorden. Die zou men des noods langs „zijn koude kleeren” kun nen laten afglijden. Neen, erger is het, dat de voor ons levensonderhoud nood zakelijke producten niet meer gewaar- EEN AUTO-ONGELUK. Nu door de regen de wegen iets glad beginnen te worden en misschien ook door de vallende bladeren, is het slipge vaar voor auto’s op den weg belangrijk vergroot. Toch is dit waarschijnlijk niet geheel de oorzaak van het auto-ongeval Maandagmorgen op den Harlingerweg, ongeveer tusschen het vroegere tolhek en de Groote Klaver. Twee elkaar tegen komende auto’s, één uit Bolsward en één uit Zwartsluis, hebben elkaar naar vermoedt te dicht' gepasseerd; doordat de auto uit Zwart sluis met zeer groote snelheid reed, raakte deze bestuurder de macht over zijn wagen kwijt en reed pardoes in de sloot, waarbij de wagen een salto mor- tale maakte. De andere wagen had zeer weinig schade. De kraanwagen van onzen Ford-Dea- ler van der plaatse om visschen. Het bleek bij onderzoek, dat de wa gen vrij wat beschadigd was. Gelukkig zijn geen persoonlijke ongelukken te be treuren. De politie heeft de schuldvraag in onderzoek. Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. t De Onderlinge Spiegelglasverzeke ring alhier vergaderde de vorige week in de Groene Weide. De opkomst der leden bij deze jaar- lijksche vergadering was wel bijzonder slecht, maar juist genoeg voor contröle op de werkzaamheden van het afgeloo- pen jaar. Bij de opening der vergadering memo reert de Voorzitter, dat deze algemeene vergadering de eerste is sedert 20 jaar, die niet meer door den overleden secre taris kan worden bijgewoond. De heer J. T. Wiersma, sedert 1914 bestuurslid en sedert 1919 secretaris, is van ons heen gegaan en met hem een ijverig en nauwgezet secretaris. Zijn keurige verslagen zullen nog lang in onze herinnering blijven. Een aangename en opgewekte persoonlijkheid waaraan we in deze vergadering een woord van eerbiedige gedachtenis mogen wijden. Als opvolger in deze functie is aange wezen de heer D. Banning. De vereeni- ging heeft ook dit jaar weer bevredigen de resultaten te boeken. Het verslag van den secretaris wordt onder dankzeg ging goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester wijst een saldo aan van f310.70; het reservefonds is geste gen tot f7417.54. De contrölecommissie stelt voor deze rekening goed te keuren met een bijzonder woord van lof voor de keurige administratie. Het voorstel premie-heffing wordt evenals vorig jaar met algemeene stem men goedgekeurd. Tot bestuurslid wordt benoemd de heer W. Schermer, die deze benoeming aanvaardde. De Voorzitter sluit hierna de vergadering met een woord van dank aan de fa. van der Meulen, voor de steeds gratis beschikbaar gestelde berg ruimte voor glas. Terwille van de buitencliëntèle zal worden onderzocht, in hoeverre het mo gelijk is, op welke wijze een betere ver binding met Bolsward tot stand te bren gen is, (zoo bijv, heeft Pingjum geen verbinding met Bolsward). Wij vertrouwen, dat met medewerking van autobushouders en taxi-onderne- mingen in deze kwestie belangrijke ver beteringen tot stand te brengen zijn. Ten slotte kunnen wij nog mededee- len, dat een „Sint Nicolaasfonds” ge vormd zal worden, van waaruit wij de noodige kosten kunnen bestrijden. Deze kosten vallen nooit mee, en daarom moet dit fonds zeer groot zijn, willen wij iets bereiken. Reeds nu zijn ons bedragen van f 25 en f 10 toegezegd, zoodat wij de overtuiging bezitten, dat bij algeheele medewerking van de win keliers deze Sint Nicolaas-reclame-cam pagne een groot succes kan worden. Om de inteekening voor dit fonds te bevorderen, stelt de comissie 500 bon nen beschikbaar, voor elke gulden, wel ke hiervoor beschikbaar wordt gesteld. Ziehier in groote lijnen, hoe de Com missie „Bolsward-Vooruit” deze cam pagne denkt voor te bereiden. De daad ligt echter bij U, geachte winkelier, om dat onafscheidelijk aan een dergelijke actie Uwe volle medewerking verbon den is. Moge deze medewerking ons in staat stellen, om deze zaak eens flink aan te pakken met het gevolg, dat drommen koopers zich zullen verdringen voor Uwe etalages en in uwe winkels. het volgende resultaat: tegen Rood Geel verloren met 3-2. tegen M. S. C. gewonnen met 6-2. tegen de Kooy gewonnen met 1-0. tegen L. S. C. gewonnen met 4-1. De stand is thans als volgt: 3 2 1 2 2 1 0 KEES PRUIS. Maandagavond trad in de Doele op iet gezelschap Kees Pruis. Het oude preekwoord zegt: goede wijn behoeft geen krans, en dit is zeker ook van toe passing op het ensemble-Kees Kruis. Het is een avond geworden vol leuke humor. Kees is nog steeds de gezellige, leuke, vlotte conferencier, die Ier slag van heeft de lachspieren van zijn toe hoorders in beweging te brengen. Ook zijn bekende fluitsolo’s oogsten, als steeds, buitengewone bijval. Mej. Stelle Seemer zingt vroolijke en ernstige levensliedjes, uitstekend bege leid door den pianist, den heer v. d. Waag. In de één-acter „Zeg het met bloe men”, hebben we naast het goede spel van Kees Pruis en Stelle Seemer kunnen genieten van het sublieme spel van Piet Hesse, dat is er nog een van de oude garde, maar een echte tooneelkenner; met zoo’n echt doodnuchter gebaar zon der een woord te zeggen het publiek te doen schudden van den lach, dat heeft deze oudere tooneelspeler toch op de jongere garde voor. Alles bijeengenomen een leuke gezel lige avond. Er Is lekker gelachen, wat in onze z.g. crisistijd zoo nu en dan ook wel eens noodig is. *t Was jammer, dat de Doelezaal niet geheel vol was. NED. FABRIKAAT De meesten onder onze lezers uit deze plaats zullen dezer dagen wel een uitnoodiging ontvangen hebben voor de demonstratiedag voor Nederlandsch Fa brikaat, die Vrijdag a.s. van 25 uur en 710 uur in de Doele zal worden gehou den. Naast de lezing door den directeur van het Ned. Fabrikatenhuis te Utrecht, pp dien middag en avond te houden, zullen er verschillende demonstraties gegeven worden en exposeeren diverse Nederlandsche fabrikanten met hun arti kelen. Bovendien doet elke bezoeker ge heel gratis mee in de uit te reiken ver rassingen. We geven daarom onze lezers den goeden raad, zoo mogelijk de middag uren voor een bezoek aan de Doele te reserveeren. We veronderstellen dat het Vrijdagavond wel eens buitengewoon druk kan loopen. VOETBAL. C. A. B. I—L. S. C. I 4—1 Een bijzonder groot aantal bezoekers heeft Zondagmiddag 2 uur kunnen ge nieten van een mooie sportieve wed strijd. C. A. B. speelt de eerste helft vóór de wind en hoewel de eerste 10 minuten verloopen met het traditioneele verken nen is toch direct te zien dat deze elf tallen tegen elkaar opwegen. Allengs komt C. A. B. er beter in, maar het spel is nog te kort. Verschillende aanvallen worden opgezet, maar voor de goal wil het niet lukken. Ook L. S. C. onderneemt nu en dan enkele aanvallen, maar het schot is in deze voorhoede absoluut zoek. Aan weerskanten worden mooie kansen verknoeid, bij de C. A. B.-ers had de rechtsbuiten een bijzonder slech te dag. Niettemin blijven de aanvallen van C. A. B. zeer gevaarlijk en moet L S. C. alles bijzetten om doelpunten te voorkomen. Het L. S. C.-doel wordt als het ware belegerd; dan een schot over (jammer voor de prachtkans), dan een schot te gen de lat, dan juist naast, dan grabbelt de keeper de bal nog juist uit het hoekje maar ten slotte gelukt het C. A. B. toch het eerste doelpunt te maken. 1-0. Verschillende corners ontstaan dan, zonder resultaat. Bij een schermutseling voor het C - doel gelukt het L- S. C. de gelijkmaker te scoren. We noteeren dan nog een bui tenspel goal voor C. A. B., waarna de rust komt met gelijke cijfers. In de pauze worden de kansen bespro ken en vreest men algemeen, nu L. S. C- het windvoordeel heeft, een overwicht van deze club. Maar hoe geheel anders is dit uitgekomen. Nauwelijks rolt de bal weer of C. A. B. gaat er met nog meer enthousiasme op los. Reeds spoedig wordt het tweede doelpunt na mooi sa menspel gemaakt. 2-1. C. A. B. is nu overwegend sterker en met de snelle aanvallen weet L. S. C. bijna geen raad. Het geweldig élan van ons elftal werkt ook op de toeschou wers, ’t welk bij de 3de goal van C.A.B aanzwol tot een minuutlange ovatie. Wonderlijk hoe dat bruine monster dan doodbedaarde menschen tot begeeste ring kan brengen, dat is de suggestie van de sport. Dat ten slotte C. A. B. de wedstrijd met 4-1 gewonnen heeft, jife voor dit laatste doelpunt de schuld van een der L. S. C.-backs, die de bal in eigen doel deponeerde. Een beschouwing over dezen wedstrijd willen we vandaag niet houden, allen hebben zich gegeven voor de volle hon derd procent. Daar zat van den beginne af in dit elftal een wil om te winnen, maar ook een enthousiasme noodig om tot het einde toe vol te houden. Door de reeds gespeelde wedstrijden heeft C A. B. getoond haar plaats in de 2de klasse waardig te zijn. De afgeioopen vier wedstrijden hadden i i C. A. B. III speelde ’s morgens 12 uur tegen L. S. C. III en verloor met 0-3. -LEEUWARDEN L DRAISItIA-vanAALKENBURG'S i I Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 4 a. m. susTRino, sum Gesp. Qew. Oei. verl.pnt. v. I '4 - - DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1