IS DE VREDE IN GEVAAR? AutcVerhuur UI. V. WERFF f lloor een prime BRIL HOFSTEDE GROOTZAND SNEEK van ouds het aangewezen adres De Bolswardsche Courant en Westergoo IRQ Stadsnieuws. MERCURIUS HAVERMOUT 25 cent per pondspak BOLSWARD - Tel. 86 a i Ill 29— Jaargang Woensdag 25 October 1933 No: 84 A Ingezonden Mededeelingen 9-1. eit iiiiiiiiiiiiiwiiiimiiiiyiiiiiiiw A dve r ten 116n per regel: Woensdagsnummer 10 cent, Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. pry s. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. C. A. B. III speelde te Sneek tegen Black Boys II en verloor met 2-3. 6 6 5 5 6 6 6 8 2 2 1 1 2 2 2 2 2 3 4 9 7 7 6 6 5 4 1 DEMONSTRATIEDAG NED. FABRIKAAT. Vrijdag werd in de Doele door het Nederlandsch Fabrikatenhuis te Utrecht een demonstratiedag gehouden voor het Nederlandsch fabrikaat. Het streven om door meerdere bekend heid belangstelling te wekken voor onze t. 15—9 12—7 20—14 14-15 6—5 11—13 6—11 9—19 Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. OFFICIAL FORD DEALER De crisispachtwet is wel niet het ide aal, maar deze heeft toch reeds veel boe ren van den ondergang gered. Dat door de hoofdbesturen van diver se bonden niet meer gewerkt wordt voor de noodlijdende boerenstand, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de leidende persoonlijkheden belang hebben bij hoo- ge pacht- en grondprijzen. Die leiding moet weer terug naar de mannen uit de praktijk. Alleen door georganiseerde strijd is verbetering te krijgen. De opbrengst van een groot deel der boerensteun komt niet ter bestemder plaatse, maar voor een groot deel aan grond- en hypotheekkapitaal. We zullen thans allereerst moeten strijden voor een executieverbod, dan voor een goede pachtwet en verlaging dér waterschaps lasten. Voor 11 jaar terug heeft spreker de noodklok geluid, maar nu is bijna de doodsklok die luidt over den boeren stand. Met een vurige peroratie, zooals deze spreker dat kan, wekt hij allen op te strijden voor verbetering van de levens voorwaarden op het platteland, dat komt niet alleen den boer, maar ook de arbei ders en uiteindelijk de kooplui en vak- menschen ten goede. De laatste dagen werd ons herhaalde- lijk en van de meest uiteenloopende zij- den de vraag gesteld, of het besluit van Duitschland, om de ontwapeningsconfe- rentie den rug toe te keeren en voor het lidmaatschap van den Volkenbond te bedanken, beteekende, dat thans de vre de in Europa ernstig in gevaar is ge bracht. i Het antwoord op deze vraag is tege lijkertijd gemakkelijk en moeilijk. Ge- makkelijk, omdat wij zouden kunnen antwoorden, dat de vrede in Europa reeds voor het besluit van Duitschland zeer problematisch was, moeilijk, om dat geen mensch op het oogenblik de draagwijdte van de plotselinge stap van Duitschland kan overzien. Hierbij komt nog, dat de grootste oor- logsdreiging niet in Europa, maar in het verre Oosten, is gelegen, waar de toe stand tusschen Japan en Rusland zeer gespannen is en waar men reeds zoo ver is, dat de scherpe nota-wisseling kracht wordt bijgezet door de troepenconcen tratie aan de grenzen. De geheele Rus sische politiek der laatste maanden is er op uit geweest om het voorheen niet denkbeeldige gevaar van een aanval uit het Westen teniet te doen. We behoe ven slechts te wijzen op de opmerkelijke vriendschap tusschen Rusland en Polen', en tegelijkertijd op het verbreken der vriendschapsbanden, die jange jaren tus schen de Duitsche republiek en Rusland hebben bestaan. Van het Westen heeft Rusland geen gevaar meer te duchten. Het kan al zijn krachten dus concen- treeren in het verre Oosten en het ziet er naar uit, dat Rusland niet terugschrikt voor een oorlog. Het zou vooral een ontzaggelijke luchtvloot in de bedreigde gebieden hebben samengetrokken. Dat het in het verre Oosten noodzake lijkerwijze op een oorlog moet uitloopen dat is zoo zeker, als twee maal twee vier is. En een oorlog in die gebieden is juist ook in ons land zoo gevaarlijk, om dat onze koloniën met hun rijke hoeveel heid aan stookolie, benoodigd voor de Japansche oorlogsvloot, er zoo dicht bij liggen. Want een oorlog tusschen Ja pan en Rusland beteekent, dat ook an dere landen, welke in het verre Oosten hun koloniën en handelsbelangen be zitten, het niet bij toekijken zullen laten. Bestaat er verband tusschen de oor- logsmogelijkheden in Europa en in het Verre Oosten? Natuurlijk bestaat dit verband. Het is geen toevalligheid, dat er tusschen Japan en Duitschland de laatste maanden zulke vriendelijke woor den gewisseld zijn, dat Duitschland Ja pan gepolst heeft over het terugontvan gen van de in den wereldoorlog verloren koloniën, een verzoek dat Japan voor- loopig energiek heeft afgewezen. Dat Duitschland de stap van Japan volgde om den Volkenbond te verlaten is ook niet zonder beteekenis. Japan heeft er groot belang bij in Europa een hem goedgezinde natie te bezitten. Dit kan men moeilijk van Frankrijk of Engeland zeggen, die van het Japansche imperialisme niets moe ten hebben. Tot nu toe bespraken we enkel de po litieke moeilijkheden, die tot een oorlog kunnen voeren. Maar politieke moeilijk heden zijn een resultaat, een bewust re sultaat van heel andere handelingen. Een oorlog wordt niet gevoerd om ge krenkt eergevoel, om een onaangename beleediging, om een of ander grensinci dent of omdat twee volken elkaar haten Een oorlog wordt gevoerd om zeer con crete dingen, om het heel eenvoudig te zeggen, om materieele winst. Er bestaat een categorie van bewuste oorlogsmakers. Zij zien er niet in het minst uit als dolende roofridders uit ver voorbije tijden, zij zijn van alle roman tiek ontbloot. Zij terroriseeren geen Ingeschreven werd als volgt: K. B. Kroon, Bolsward, E. Statema, id., Gebr. v. d. Hauw, id. A. de Boer, id. R. Feenstra, ld. H. Jorritsma id. W. Postma, riartwerd M. v. d. Bosch, Longerhouw f1350 -1295 - 1206 - 1067 - 994 - 921 Gegund aan den laagsten inschrijver, terwijl de overige inschrijvers 5 gulden ontvingen voor hunne moeite. ONTHULLING GEDENKSTEEN. Naar wij vernemen zal a.s. Vrijdag 27 Oct. ’s nam. halfdrie in de Groote Kerk een gedenksteen worden onthuld, ge wijd aan de nagedachtenis van Dr. C. J. Niemeijer. Bij deze plechtigheid zal het woord gevoerd worden door Prof. Lin deboom te Groningen, Voorzitter van de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden in Nederland. De toegang voor belangstellenden is vrij. BEDANKT. Ds. E. Broekema, Pred.-Evang. bij de Vereen, voor Evangelisatie alhier heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Drogeham. eigen industrie verdient ten volle onze aandacht, omdat ook deze actie kan bij dragen tot verbetering der crisis, waar onder onze Vaderlandsche nijverheid gebukt gaat. Langs de wanden der Doelezaal wa ren op bescheiden voet (in verband mei de ééndags-actie) enkele demonstratie- koffers geplaatst met producten van Ne- derlandsche fabrieken. De Directeur van dit fabrikatenhuis te Utrecht de heer Born, hield ’s middags en ’s avonds een kernachtige rede. Met tal van voorbeelden toonde spreker aan voor hoeveel millioen gulden nog steeds aan buitenlandsche producten wordt in gevoerd, op elk terrein, zoo vertelde hij o.a. dat in de laatste maanden voor meer dan 7 millioen buitenlandsche tapijten zijn ingevoerd; 80 van alle gebreide bovenkleeding komt uit het buitenland. Meer dan de helft van alle metaalwa ren komt uit het buitenland. Zoo noemde spreker meerdere getallen, die een ont stellend beeld gaven van den geweldigen invoer van buitenlandsche producten: Daartegenover staat onze Nederlandschö industrie met haar meestal betere pro ducten bijna machteloos, tenzij de Ne- derlandsche huisvrouw eindelijk eens gaat breken met de oude sleur. In een zeer onderhoudende causerie wekte de spreker allen op onze Neder- landsche Industrie te steunen door het koopen van Nederlandsche producten. Door deze daad maken we het moge lijk, dat de werkloosheid op afdoendè wijze wordt bestreden. Zoowel ’s middags als ’s avonds was de toeloop van het publiek geweldig groot, zoodat een zeer groot aantal niet kon worden toegelaten. Als propaganda middel voor Ned. Fabrikaat is deze de- monstratiedag uitnemend geslaagd. BOND VAN LANDPACHTERS EN HYPOTHEEKBOEREN. Deze vergadering had Maandagmor gen 11 uur in de Doele plaats. Afgaande op de verwachting was de opkomst zeer matig. De Voorzitter der plaatselijke afdee- ling opende met een woord van welkom tot de aanwezigen, waarna door den eersten spreker werd behandeld het on derwerp: Verleden, heden en toekomst. Door den boerenstand is in het verle den altijd gewerkt, van ’s morgens vroeg tot ’s avonds werken met de gedachte, ook de vruchten van dat werk uit hel bedrijf te plukken. Maar dat was jann mer genoeg niet het geval. Ook in onzen tijd vergeet men al te dikwijls dat de boerenstand de kurk Is waarop de maat schappij drijft. Immers een onontgonnen stuk grond wordt bewerkt door den boer en vruchtbaar gemaakt, vóór an dere takken van bedrijf er iets op kun nen verdienen. Het aanpassen en de grondprijzen aan de productie-prijs is oorzaak geweest, dat lang voor deze prisis de reserves bij den boerenstand zijn opgebruikt. Spreker is voorstandet van een goede pachtwet, omdat in onzen tijd de vrije verhuring een gevaar blijft voor den boerenstand. De grond is een speculatieve, maar geen werk- object. Ook de door de Regeering ingestelde studie-commissie Ebels spreekt in haai rapport van 500 bladzijden over de wen- schelijkheid van een pachtwet. Met een opwekking om zooveel moge lijk de kracht van den bond te doen uit groeien door toetreding als lid beslui! deze spreker. Na een kwartiertje pauze verkreeg de heer van Houten, lid van de Tweede Kamer, het woord. Deze sprak over: Stride of mar stil öfwachtsje. De stemming onder den boerenstand staat tegenwoordig onder het nulpunt en de groote landbouworganisaties ad- viseeren zonder onderscheid: afwach ten. Ook de boeren zijn onder elkaar te veel verdeeld. Het is moeilijk de boeren stand tot activiteit te brengen, maar wanneer we zelf slapen hoe kunnen we dan van de Regeering verwachten, dat zij met ons meeleeft. De allereersté pliicht van,1 iden boerenstand (ïn Fries land is die laksheid af te schudden en het de besturen van diverse boerenor ganisaties duidelijk te maken dat er ein delijk eens daden gesteld dienen te wor den. kleine landstreken, maar geheele wereld- deelen. Niet in den banalen zin des woords. Het zijn eerbiedwaardige heeren met Vriendelijke gezifchten, die in het dagelijksche leven geen vlieg kwaad doen en misschien wel lid zijn van een vereeniging tot bescherming van dieren of van een anti-vivisectiebond. Zij tronen achter schrijfbureaux en hun machtigste wapen is de telefoon. Hiermee roepen zij de geesten op, die het werk moeten doen. Als men eens in de gelegenheid zou worden gesteld op een morgen te mogen luisteren, wat er door die telefoon voor orders worden gegeven, zou men versteld staan. Men zou de meest tegenstrijdige opdrachten hooren geven aan de meest uiteenloo pende groepen van de maatschappij. De heeren achter de schrijfbureaux, die wij op het oog hebben, staan aan het hoofd van de groot-industrie, de staal- nijverheid, de vliegtuig industrie, de pe- troleumondernemingen. Zij kennen zakelijk slechts één vaderland: de we reld. Zij doen zaken met iedereen, met toekomstige vijanden evengoed als met het land, waarin hun industrie is geves tigd. Er is bijv, geen handel zoo inter nationaal als de wapenhandel. Hebben wij dezer dagen niet kunnen lezen, dat enkele Russen naar Den Haag zouden komen om er in contact te komen met Duitsche phgenieurs, die plannen voor een moderne oorlogsbodem hadden ont worpen, welke tegelijkertijd aan de Ne derlandsche regeering waren aangebo den. De wapenen, waarmee men in het verre Oosten en in Zuid-Amerika vocht en vecht, zijn voor het meerendeel af komstig van Europeesche munitiefabrie ken, van de Schneider Creuzotwerken in Frankrijk, van de Vickers Armstrong in Engeland, van de Skodafabrieken in Tsjecho-Slowakije, van de Krupp-fabrie- ken in Duitschland. Wapens worden ge leverd aan iedereen, die er slechts geld voor over heeft. De oorlogsindustrie heeft het lot van de wereld in handen. Ze onderhoudt de nauwe relaties met regeeringskringen van zooveel mogelijk landen, ze tracht de meerderheid van de aandeelen te ver werven in krantenondernemingen. Zij laat de journalisten van de verschillen de landen tegen elkaar in schrijven, zij tracht tweedracht te zaaien op conferen ties, kortom ze tracht alle landen van de noodzakelijkheid te overtuigen een groot leger en een groote vloot te onderhou den. Hiertoe werkt dag en nacht een le ger van geheime agenten en spionnen. Het was duidelijk dat achter het be sluit van Duitschland de groot-industrie stond en ze heeft het zelfs niet onder stoelen of banken gestoken, want den dag na het officieel bekend worden van de uittreding uit den Volkenbond zond cle Duitsche groot-industrie bij name van Dr. Krupp een telegram aan Hitler, waarin de volkomen instemming met deze stap betuigd werd. Is de vrede in gevaar? Ja. Zal er spoe dig oorlog komen? Waarschijnlijk niet. Niet uit overwegingen van moreelen aard, maar enkel en alleen omdat men in Europa nog niet volkomen toegerust is om een nieuwen oorlog te beginnen. Zeker kunnen we er van zijn, dat de mu nitiefabrieken en aanverwante bedrijven met koortsachtigen ijver zullen gaan werken. J i VOETBAL. M. S. C. I—C. A. B. I HET DRAMA TE MEPPEL. Het was werkelijk een drama, dat de supporters in Meppel kregen te aan schouwen. Het spel was nog geen tien minuten oud of voor de grootste optimist was ’t reeds duidelijk welk elftal zou winnen. C. A. B. speelde een klasse minder dan vorige Zondag, terwijl het spel van M. S. C. daarentegen een klasse hooger stond. Deze spelers vergastten ons op een vlug en aantrekkelijk spel, dat C. A. B., welke ons toch in de vorige wedstrijden ook vlug spel liet zien, volkomen over rompelde. Speelde C. A. B. in de eerste helft een kort spel, na de rust veranderde zij, zeer terecht, van tactiek en hield het spel meer open, waarmede echter de Meppe- lers geen moeite hadden. Vooral de achterhoede van C. A. B. was tegen het vlugge spel der gasthee- ren niet opgewassen, waardoor dan ook reeds direct gevaarlijke momenten voor het doel ontstonden. Door onzuiver schieten gingen echter eenige fraaie kansen verloren. Ook C. A. B. kreeg in het eerste half uur een paar opgelegde kansen te doel punten, zoo zien wij een der spelers vrij voor het doel staan, maar op het laatste oogenblik wordt hem de bal voor de voeten weggewerkt. Ten slotte weet de rechtsbuiten met een zuiver schot het eerste en eenigste doelpunt te scoren. De stand was toen 2-1. Even later weet echter de midvoor van M. S. C. nummer drie in het net te deponeeren, waarmede de rust Ingaat Na de rust zien wij dat de linksbuiten door ’n blessuur aan de knie niet verder meespeelt. De linksback speelt nu in de voorhoede, terwijl de oud-speler Schuur mans zijn plaats inneemt. Bijna direct is M. S. C. weer in de.i aanval, doch weet in het eerste kwartier niet het doel te vinden. Inmiddels kan de voorhoede van C. A. B. het niet ver der brengen dan de goed spelende backs van M. S- C. Deze achterhoede was niet te passeeren. In het resteerende half uur weet M. S. C. zes keer te doelpunten, vooral het vierde doelpunt was een juweeltje. Tien minuten voor het einde moet de keeper van C. A. B door een wond aan zijn hand, zijn plaats afstaan aan de linkshalf. Wij hopen, dat beide spelers a.s. Zon dag weer present mogen zijn. M. S. C. heeft dus op overtuigende wijze revanche genomen. Onze conclusie is, dat de Meppelers op eigen terrein bijna niet te verslaan zijn, en dus in dit oijzicht met C. A. B. veel gemeen hebben. Met veel genoegen hebben wij kunnen constateeren, dat C. A. B., ondanks de achterstand, tot het laatst met energie heeft doorgespeeld. De wedsrijd werd in een prettige ver standhouding gespeeld en wij hopen M. S. C. nog eens in Bolsward bij een vijiendschappelijke wedstrijd te mogen ontmoeten. C. A. B., stel uw supporters a.s. Zon dag niet teleur. De stand is nu: Oesp. Oew.Oel, veri, pnt. v. Heerenveen 6 Roodgeel M.S.C. C A B. De Kooy Black-Boys F.V.C. L.S.C. Jongensclubs. Zaterdagmiddag speelden op het Lan ge land de clubs V. I. O. S.V. D. L. Vios wist te winnen met 2-1. „Friesland II” klopte „de Zwaluwen" met 4-1. VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Begunstigd door mooi herfstweder werd Zondagmorgen 5 uur, naar Burg- werd gewandeld, waar de 6e en laatste wedstrijd in dit seizoen werd gehouden en met succes, niet minder dan 45 baar zen boven de wettelijke maat werden verschalkt, waarvan een der hoofdprij zen verwierven: 1ste prijs: B. de Jong, met 117 pnt 2de prijs: O. de Jong met 77’/2 punt. 3de prijs: N. Ebbendorf, met 67 punt, welke tevens een taart ontving, met als grootste baars 24^ c.M. Welvoldaan over het behaalde succes werd pl.m. 12 uur de terugtocht aan vaard. AANBESTEDING. Zatërdag j.l. had de onderhandsche aanbesteding plaats van de nieuw ta bouwen steenhouwerswerkplaats voor den heer A. P. Cuperus, Franekerstraat alhier, onder architectuur van den heer Sj. Burggraeff te Lollum. Ultgenoodigd waren 8 timmerlieden. Zondagmiddag speelden hier C.A.B. II tegen Aristides. We hebben er ons wel eens eerder over" verwonderd, dat er bij de wed strijden van het tweede elftal doorgaans zooveel minder belangstelling is dan bij die van het eerste. Voor een groot deel ligt hier ons in ziens de schuld bij dit elftal zelve. Tel kens wanneer we een wedstrijd van het tweede meemaken, ergeren we ons aan de groote laksheid van deze spelers, en kele spelers uitgezonderd zooals rechts buiten, aanvoerder en backs. Daar zit te weinig spirit in de overige spelers, wat tenslotte ook weer terugslaat op de enkele enthousiaste werkers. De belde ploegen waren Zondag juist aan elkaar gewaagd, zoodat de uitslag 2-2 de verhouding vrij goed weergeeft. Over het geheel genomen was C. A. B. Iets sterker, maar de zeer veel goed op gezette aanvallen werden niet voldoen de benut. De linksbuiten dient zich eens wat te oefenen in het zuiverder plaatsen. 3 tot 4 maal achtereen de bal in goede positie achter het net te deponeeren is wel wat veel. De midvoor kan soms heel goed werk doen, maar is over het algemeen te langzaam en een beetje lijm aan „des keepers” handen, lijkt ons niet ondien stig. Laat C. A. B. II onder aanvoering van hun ambitieuzen aanvoerder ons de vol gende wedstrijd eens doen zien, wat ze kunnen. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 IA-vanVALKEMBURG'S L ♦■iLEVÈRTRAATl 9 I l Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 1 1 NEDERLANDSCH FABRIKAAT - 1074 4 3 3 3 3 1 1 0 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen k-LEEUWARDEN- 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1