I i Bestaal er rechl op inenten? AitcVertiuur III. II. d. IIIERFF r De Bolswardsche Courant en Westergoo I BOLSWARD - Tel. 86 Uit den Onttrek MERCURIUS HAVERMOUT 25 cent per pondspak i Stadsnieuws. 29— Jaargang Woensdag 1 November 1933 No, 86 5ï Ill OFFICIAL FORD DEALER Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A Ingezonden Mededeelingen Arum met het de er ur rd V. )s. m. ur en 1 A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. m. A. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. 2 3 2 1 1 2 2 3 3 3 3 5 niet te veel acrobatische toeren, heeren, daar maken we geen doelpunten mee. Wanneer deze club zoo blijft door spelen, zullen we onze meening over deze club eens duchtig moeten herzien. Er zitten individueel zeer goede spelers in dit elftal. De eindstand was 21 voor C. A. B. III. DRAISltlA-vAN-W.KEriBURG/S'* e A mLEVÈRTRAATI en n. zv M.S.C. De Kooy Roodgeel O A.B. F.V.C. Black-Boys L.S.C. Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. a- an >s. m g 'g Witmarsum f Zaterdagmiddag werd in De Doe- le door het jeugdamusement een voor stelling gegeven van het voor kinderen geschreven tooneelwerkje „Gijsje Goo chem”. Er was zeer veel belangstelling. Het was een leuke opvoering. Gijsje en z’n vriendje zijn een paar oolijke snaken. Gijsje vooral is een echte kwajongen die heel wat aandurft. Dat de jeugd zich vermaakte spreekt wel vanzelf. Kimswerd Onder voorzitterschap van den heer W. K. Postma werd Zaterdagavond de jaar’ijksche vergadering gehouden van de Vereenlging voor Electrische Centra le verlichting c.a. alhier. BlHkens het jaarverslag bedroeg het aantal ladtn 174, dat der gebruikers 17. 28 October 1933. In de Vijz. Kerkelijke Kiesvereeniging van de Ned. Herv. gemeente alhier werd hedenavond in de gehouden vergadering als bestuurslid herkozen de heer L Boersma. Verder werden de volgende candidaten gekozen voor Kerkvoogd de heer J. A. Kooistra aftr. Voor Notabelen S. Rijpma, H. Rouwé, beide aftr. Joh. v. d. Meulen, J. Yntema en C. Bosch. Voor het kiescollege Dr. A. Kroon, F. Faikena en Tj. de Vries, aftr., en Tj. Jellema. Pingjum Wij vestigen gaarne de aandacht op fe in dit no. voorkomende advertentie betreffende een te Witmarsum te houden Schuimbrandblusch demonstratie door den heer R. de Vries, alhier. Wij twijfelen niet, of de belangstelling zal zeer groot zijn, omreden de staltijd voor het vee weer is aangebroken en het nogal eens voorkomt, dat de arme dieren soms met de gebouwen mee moe ten verbranden. Ook andere eigenaars van gebouwen enz zullen zeer zeker deze demonstra tie komen bijwonen. ven. Enkele landen doen dit niet en ver wijzen de werkloozen naar de publieke weldadigheid. Het zijn voornamelijk de landen, waar het begrip geld verstard is tot een op zich zelf staand, afzonderlijk begrip, dat met werken maar heel wei nig heeft uit te staan. In een gezonde samenleving behoort er werk te zijn voor iedereen. Waar dit helaas niet het geval is, mogen we dus niet spreken van een gezonde samenle ving Nu dit doen wij dan ook niet, maar door van een zieke samenleving te spre ken, komt men niet verder. Gelukkig begint er hier en daar in de wereld ken tering te komen, begint men in te zien, dat een mensch recht op werken heeft, een recht, dat te lang niet erkend werd, en verdrongen werd door de zucht om louter winst te maken, winst, die aan de samenleving werd onttrokken. De overheid heeft wel zeggingsschap over de werkloozen, mag en moet wel de ondersteuningsgelden uit de gemeen- schapskassen opbrengen, zou deze over heid dan niet het recht en de macht heb ben inplaats van dat geld werk te geven, werk in alle mogelijke branches. Nie mand mag zich onttrekken aan de ver plichting om belasting te betalen. Maai is het ook geen plicht van den staats burger, die daartoe in de gelegenheid is, werk te verschaffen? Zeg niet, dat is een zaak, waarmee de overheid niets te maken heeft. Dezelfde overheid moet voor elkeen die ontslagen wordt en geen middelen van bestaan heeft, opkomen. En u en ik, allen, die het voorrecht heb ben wel te werken, moeten voor de werkloozen betalen. Ja ook, hij die eens werk verschafte, moet zijn deel bijdra gen door opnieuw verhoogde belastin gen. Werken alleen verschaft rijkdom. Zoo lang men deze waarheid niet terugvindt, die thans onder woorden als crisis en malaise bedolven is, zal de wereld ver der verarmen. Zoodra men erkent, dat alleen werken de wereld er weer boven op kan brengen, dat er een recht op werken bestaat, zal de toestand weet gezond worden. Het wordt tijd, dat men in de toe komst dit recht op werken nauwkeurig vastlegt. Naast een recht, is het ook plicht, te werken. Niemand zal zich daaraan mogen onttrekken. Misschien, dat de menschheid juist in deze dagen nu de nood het hoogst is weer tot bezin ning komt en de teloorgegane normen van een gezonde maatschappij weer te- rugvindt. doeling van het werk van den Neder- landschen Blindenbond is erkenning te verkrijgen voor de levenswaarde van den blinde. Er komt gelukkig verbetering. De blinde behoeft niet meer op de hoeken der straten medelijden op te wekken. Vooral de laatste 50 jaar is er veel Veranderd ook de blinden hebben aanspraak op een zeker geluk. Bij de blinde zelf is het besef ont waakt dat ook hij geestelijk volwaar dig is. De blinde mist veel, maar het terrein van de geest ligt ook voor hen open. Met een opwekking tot daadwerke- lijken steun aan de Ned. Blindenbond besluit spreker zijn gloedvolle rede. Hierna werden nog enkele zang- en muzieknummers uitgevoerd en het tweede gedeelte van de film bovenge noemd, gegeven. NED. BLINDENBOND. Bovenstaande Bond hield Vrijdag j.l. een propagande film- en Kunstavond in De Doele. De zaal was vrij goed be zet. Ds. Kosters opende de bijeenkomst met een woord van dank voor de op komst en spoort allen aan deze actie niet alleen door het woord maar ook metterdaad te steunen. Het Hervormd Kerkkoor zong hierna zeer verdienstelijk een ietwat verouder de compostie van F. Molenaar en het bekende Heer die Uw tent van Valerius; daarna speelde de muziekvereen. Absit Invidia twee muzieknummers, waarna de eerste twee deelen van de film „Wat wij willen” gedraaid werd. Deze film geeft een zeer duidelijk en ook propa gandistisch beeld van het nuttige en noodzakelijke onderwijs aan blinden, zoowel klein als groot. De heer J. v. d. Berg, Bondspropa- gandist hield vervolgens een rede. In welgekozen woorden schetste deze spreker die zelf vanaf zijn 17e jaar blind is, ons het leven der blinden, maar Vooral nun roep om gelijkstelling als (verkend en denkend mensch. De be- Dit is een vreemde vraag, zult u den ken. Naar ons weten bestaat er in geen enkel wetboek van geen enkel land een bepaling, die het recht op werk uitdruk kelijk bepaalt. Misschien heeft men ten tijde, dat de wetten werden gemaakt, niet de noodzaak of de wenschelijkheid van een dergelijke wet gevoeld. Doch hoeveel te sterker wordt de wenschelijk heid van een dergelijke wet heden ten dage door vele menschen gevoeld, door menschen, die gaarne zouden willen werken, doch die eenvoudig geen plaats in het productieproces kunnen vinden of veroveren. Een massale werkloosheid teistert nu reeds vele, vele jaren achter elkaar de wereld. Er zijn slechts zeer weinig lan den, die zich hieraan hebben weten te onttrekken, voor zoover het in de macht van een land ligt de werkloosheid in te dammen. Wij willen ons thans niet be zighouden met de oorzaken van de werkloosheid, oorzaken waarover de sociologen en economen het niet eens zijn kunnen worden. Wij volstaan hier slechts met het constateeren van het feit. Elke beschaafde samenleving erkent het recht van leven van zijn leden. Nie mand zal aan den honger worden prijs gegeven. Dit wordt terecht als een mis daad beschouwd. Van honger omkomen in den meest letterlijken zin van het woord zal dus niet vaak voorkomen. En mocht het al eens een keer gebeuren, dan is dit een gevolg van onwetendheid of onmacht. Als een land, dat door hon gersnood geteisterd wordt, zijn in nood verkeerende bevolking niet kan helpen, dan springt de andere wereld meestal bij. Wij hebben dit gezien bij den hon gersnood in Rusland, in China, wij heb ben het gezien toen Oostenrijk en Duitschland zijn kinderen niet vermocht te voeden. Men ziet dus dat er een in ternationaal recht op leven bestaat. De voorwaarde om in leven te blijven is in de eerste en voornaamste plaats: eten. Maar dit eten komt niet zoo maar uit de lucht vallen. In de moderne samenleving wordt dit eten verhandeld. In de prilste oudheid en bij sommige onbeschaafde volksstammen van tegenwoordig mis schien ook nog was het eten van ieder een, zooals tegenwoordig de lucht nog van iedereen is. Immers iedereen mag vrijelijk de lucht inademen, voor zoovel deze niet in cylinders is samengeperst en handelswaarde heeft gekregen. Maar in de moderne, beschaafde samenleving zijn die toestanden van eertijd^, voorbij en kan men hoogstens in de herfstmaan den beukenootjes zoeken en brdmen plukken zonder er geld voor neer te tel len. Eten kost geld en geld is geconden seerde arbeid, is het resultaat van ar beid. In het algemeen kan men slechts geld maken door te werken, het logische tegendeel is natuurlijk, dat wie niet werkt, geld verslindt. Het oude werkwoord „Wie niet werkt zal niet eten’1, is ook tegenwoordig nog van toepassing. In de dagen, dat dit spreekwoord is ontstaan, was het dus vanzelfsprekend dat men ook gelegen heid had tot werken. Tegenwoordig is het echter zoo gesteld, dat die gelegen heid er niet of althans maar in zeer beperkte mate is. Wij zijn voorstanders van het „wie niet werkt, zal niet eten”, maar wij zijn van meening, dat er dan ook een recht op werken moet zijn, dat iedere mensch werk kan eischen. Zoo’n eisch heeft met geen enkele politieke beschouwing iets uit te staan. Het is een elementaire levenseisch. Een mensch is van nature bestemd tot werken. Zijn beenen zijn, armen, zijn handen, ooren .en oogen en niet in het minst zijn hersens zijn er alle voor berekend om te werken. Een mensch die niet werkt, verslapt, dege nereert, wordt lichamelijk en zielkundig ziek. Een groot gedeelte der zielszieken van den tegenwoordigen tijd wordt ge- recruteerd uit het groote leger werkloo zen, en uit menschen, wien het Damo- cleszwaard der werkloosheid boven het hoofd hangt. In de meeste beschaafde landen zorgt de overheid wel voor ondersteuning der werkloozen, erkent dus het recht op le- IJSVEREEN. „BOLSWARD”. Onze nieuwe Ijsver. Bolsward ver gaderde gisterenavond bij H. v. d. Zee. De voorzitter, de heer B. Faikena, opende de vergadering met een woord van welkom tot de niet talrijk aanwe zigen en brengt een woord van dank aan onze Burgemeester, die het Be schermheerschap van de Ver. heeft wil len aanvaarden. De Secretaris leest de verslagen der verschillende vergaderingen en zet in den breede het ontstaan der nieuwe IJs- vereeniging uiteen. Het Bestuur bestaai thans uit 11 leden. Het dagelijksch be stuur is in handen van de heeren B. Faikena, Voorzitter, J. Steensma, 2e Voorzitter. J. v. d. Klei, Secretaris. C. Osinga, 2e Secretaris. O. Zijsling, penningm. I. Wierdsma, 2e penningm. De Koninklijke goedkeuring op Statuten is reeds verkregen. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat de bespreking met de Paarden- sportver. tot beider genoegen is opge lost. De obligatieleening is bijzonder geslaagd waarvoor een woord van dank aan de bestuursleden die zich hiervoor veel moeite hebben getroost en vooral aan de burgerij van Bolsward voor de spontane wijze van deelneming ge bracht wordt. De exploitatierekening gaan we voor dit eerste jaar stilzwijgend voorbij omdat dit voor deze nieuwe vereeni- ging nog een slag in de lucht is. Door den heer J. Reinders is aan de vereeniging een wisselbeker geschon ken, die in grooten dank is aanvaard. De financieele Commissie stelt voor de aflossing der geldleening te doen aan vangen in 1935. Het reglement wordt hierna voorge lezen en met kleine wijziging goedge keurd. Het lidmaatschap der Ver. kost f 2.50 per jaar waarvoor eveneens een dames- kaart die ook voor een der vrouwelijke gezinsleden gebruikt kan worden. Ver dere gezinsleden boven de 14 jaar be talen f 1.per jaar; hiervoor heeft men toegang ten allen tijde, ook ’s avonds. Kinderen beneden 14 jaar zijn vrij. De kaarten voor gezinsleden A f 1. zijn niet persoonlijk en kunnen dus door verschillende leden van het gezin gebruikt worden. Besloten wordt te houden de volgen de wedstrijden: 1. Openingswedstrijd (vrouwen). 2. Ledenwedstrijd. 3. Jongens beneden 18 jaar. Mannen. Tot eereleden der Ver. worden be noemd de heeren T. Popma, P. D. v. d. Klei, D. J. Steensma, J. Koch, A. An- driesma, S. v. d. Zee en J. Reinders. De rondvraag bracht geen bijzondere dingen naar voren, zoodat de Voorzitter na een bijzonder dankwoord aan den heer Reinders voor de geschonken be ker de vergadering te ongeveer 10 uur sloot. 29 October 1933. Dat was Zondagavond van half elf tot twaalf uur een heele toer, om een paard van den landbouwer A. K. onmid dellijk bij ons dorp, dat in de weide fiep, uit een nauwe sloot met bijna geen water, maar veel modder en slijk te ha len. Bijna twee uren hadden enkele man nen, die op alle mogelijke wijze probeer den het dier er uit te halen, geen succes. Ten slot moest een ander paard worden gehaald en met deze paardenkracht ge lukte het eindelijk het dier uit zijn nete lige positie te redden. Voor de hulp die hier werd verleend is een woord van dank op zijn plaats. JONGENSVOETBAL. Sparta-Friesland 12-0. Zaterdagmiddag had in het Langeland een wedstrijd plaats tusschen Sparta en Friesland. De voorhoede van Sparta was danig op dreef, getuige bovengenoemde uit slag. VOETBAL. C. A. B. I—F. V. C. I 1-7. 't Was Zondag een zeer mooie voet- baldag, althans wat het weer betreft. Over de wedstrijd kunnen we niet erg tevreden zijn. De zeer talrijke C. A. B.- supporters hebben een slap spelletje te zien gekregen. De vorm is er bij C. A. B. , na het succesvolle begin in de com petitie thans wel een beetje uit. Voor een zeer groot deel mogen we dit van daag toeschrijven aan ’n zeer gehavend elftal dat met vier invallers speelde. Maar toch ook wel een klein beetje aan de weinige balcontröle. Het had er deze middag veel van dat de oude fout een te kort spel, te lang treuzelen, slecht plaatsen en vooral dat onnoodige ploe teren over het geheele veld, weer was ingeslopen. Wat vertoonde daartegen over F. V. C. een rustig en goed slui tend spel. Dit wil niet zeggen, dat we de uitslag 7-1 de juiste verhouding achten. Zoo nu en dan had C. A. B. wel goede momenten en laten we eerlijk zijn het geluk (een factor die bij voetbal al tijd een klein woordje meespreekt), had C. A. B. vandaag niet mee. Een gedetailleerde beschrijving van de wedstrijd willen we vandaag niet geven. '7 Zooals C. A. B. de laatste twee wed strijden gespeeld heeft, behoeft het niet. Een beetje meer zelfvertrouwen hee ren; daar moet weer terugkomen dat kalme welbewuste spel, zooals b.v. te gen L. S. C. en dit geldt vooral van de eerstkomende wedstrijd tegen de voor- loopige kampioenscandidaat Heeren- veen I. De stand is nu als volgt: Heerenveen 7 7 6 7 6 7 7 7 t. 1 11 21—11 9 22—14 8 11—7 7 12—9 6 15-22 6 13—14 5 13—19 2 11—24 27 October 1933. Hedenavond sprak in het met 160 be zoekers geheel gevulde Dorpshuis Paul Kiès van Amsterdam voor de S. D. A. P. en Vakverbond. De voorzitter opent met te zeggen, dat het Socialisme in zijn ontwikkelings gang steeds perioden heeft gekend van gemakkenjken bloei en van moeizaam werken. Zoo’n laatste tijdperk maken we thans wederom door; ’twelk komt door den grooten weerstand, die we thans ondervinden. Deze weerstand te □verwinnen vraagt verdieping van in zichten en vernieuwde strijdbaarheid. Hiervoor worden overal in den lande z g. Mobilisatie-vergaderingen belegd, waarvan deze er één is en geeft hiermee het woord aan den spreker, die begint met te zeggen, dat deze bijeenkomst dus uiteraard een eenigszins ander karakter heeft dan gewoonlijk, er moet meer ge legenheid zijn voor gedachtenwisseling en wat dan alzoo vanuit de vergadering naar voren komt moet door spreker aan de partijleiding gerapporteerd worden, zoodat deze zich vanuit al deze bijeen komsten een beeld kan vormen van wat er in de massa leeft. Na een inleiding van een uur spreken werd gelegenheid gegeven van gedach ten te wisselen. Een Gereformeerd man vroeg waarom de roode fractie tegen de Landbouw- steunwetten had gestemd; waarop werd geantwoord dat er door de fractie voor 12 van de 14 steun wetten gestemd was en tegen 2 en wel die der tarwe- en sui kerbietenwet. En hier is het door en door valsch getuigenis gegeven, waaraan het Friesch Dagblad zich zoo grovelijk schuldig maakt; omdat men niet tegen de steun was, maar tegen de manier van steunverleening. De regeering wilde het noodige geld vinden door het brood en de suiker duur te maken, waardoor dus practisch een werkloos arbeider evenveel moest bij dragen dan een millionair. Onze men schen wilden het door de schatkist laten dragen, zoodat een ieder naar inkomen dus naar draagkracht wordt belast. Verder werd gevraagd wat er gedaan diende te worden tegen een hier opko mend fascisme; in welke positie de Weensche socialisten verkeeren; wat de beteekenis was van de Russisch-Ameri- kaansche toenadering; of indien de Fas cisten ten uitvoer brachten wat ze be loofden ’n teruggang van honderd jaar beteekende; of het niet goed zou zijn onze voormannen meer vrij te maken voor de propaganda in den lande. Uitvoerig en ten genoege werden allen beantwoord en de voorzitter sloot dan ook met de constateering, dat deze bij eenkomst zeker volledig aan zijn doel had beantwoord. 5 4 4 3 3 2 1 0 We zien hieruit dat de plaats van C. A. B. nog niet zoo bar slecht is, maar toch moeten de nog komende wedstrij den een beter spelbeeld geven. We hebben te dien opzichte de moed nog niet verloren. Om half twaalf speelde C. A. B. III te gen Lemmer III. Reeds direct na de aftrap gelukt het Lemmer een goal te maken. C. A. B speelde dan nog met 10 man. We vree- zen weer het ergste, maar gelukkig de club herstelt zich en komt langzamer hand in de meerderheid. Vooral het vleugelspel is goed, er wordt een open spel gespeeld met goede kansen die jammer genoeg nog al eens door de middenspelers verknoeid wor den. Dit geldt in bijzondere mate voor de midvoor, rechts- en linksbinnen en T' LEEUWARDEN- ti >s. A. e- in V. >s. ir is. >S- )s. 1 H. 4. lV. 30 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l*/2 ct. Buitenland 2^ ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. ur e- )e 30 de dl. st. d. je 30 30 os V. ke g. te en A. ig •s. st. in St in. Is- a. er iv. n- I). IS. D. ïg k- I). m. e- as ,v. en NEDERLANDSCH FABRIKAAT Gesp. Gew. Gel. verl.pnt. v. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen ..--g-.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1