Autc-Vertiiiur Hl. V. H. HIERFF uooreen prima BRILI g| I p T I Igj w 4 I De Bolswardsche Courant en Westergoo De jeugd en de toekomst. HOFSTEDE I Uit den Omtrek BOLSWARD - Tel. 86 lllllBffllIllim Stadsnieuws. RADIUM natuurlijke GENEESKRACHT 29^ Jaargang Woensdag 8 November 1933 No. 88 Ill OFFICIAL FORD DEALER Gemengd Nieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A grage publiek opengesteld, welke dank Spannum S Kimswerd Wommels tenige pi e mochi nt 't :ura, I A dve r t e n 11 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prtfs. ade >ge- ver- ver- ing dag IAwanAMKENBURG> ••iLEVERTRAATI WOENSDAG 8 November 8.15 uur Pingjum Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gemeente Pingjum en Zu rich zijn in het kiescollege gekozen de heeren D. Nadema en C. Bruinsma te Zurich en E. v. Popta en D. IJntema te Pingjum. Voor een buitengewone vaca ture werd gekozen de heer G. Gerkema te Pingjum. Tot notabelen werden herbenoemd de heeren H. J. de Boer, B. Posthumus en A. Terpstra. 4 Nov. In een vergadering van stemgerech tigde lidmaten der Ned. Herv. Gem. al hier, is besloten, om wegens de ongun stige financiëele toestand van de kerke lijke eigendommen, aan de eischen van den „Raad van Beheer” niet meer te voldoen. Door dit besluit zal de predi- kantsplaats alhier, die eerstdaags va cant komt, door vertrek van Ds. J. A. Swart, in ’t vervolg onbezet blijven. mnten be lt worden :hil- reek dat Zondagmorgen 12 uur speelde C. A. B. III tegen Black Boys II. Uitslag 0-4. We vinden nog geen voldoende ter men onze meening omtrent dit elftal nu reeds te herzien. Nog eens naast enkele goede spelers zitten er in dit elftal ook geduchte knoeiers, die de eerste beginse len van goed voetbal nog wel eens mag worden bijgebracht. Denk eens aan het spreekwoord hee ren, wanneer twee vechten om een been, enz. Wanneer die twee dan spelers van hetzelfde elftal zijn, is het de tegenpartij die met den bal gaat strijken. Juist die saamhoorigheid, de eenlge opvoedende kracht in het voetbalspel, moet heel wat meer door jullie beoefend worden. El kaar wat meer leeren begrijpen, ook aan een ander een kans geven en vooral niet „kankeren”, dat alleen kan jullie club op hooger peil brengen. We willen vóór vandaag een uitzon dering maken voor den keeper, die bij zonder op dreef was. Wat wij voor de rust gezien hebben was beslist in orde en toen was de stand nog 1-0 voor BI. Boys. DE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. BRANDSMA. Hedenmorgen had in de St. Bonifa- ciuskerk te Leeuwarden de Bisschopswij- nd- den VOETBAL. 5 November 1933. St. Anna Par. II speelde hedenmiddag tegen „Westergoo I” te Arum. De spelers van Arum bleven baas op eigen terrein. Stand 10-1. Juli Ivies rijzi- ge- ee- rde |el- uit- ee- der 11 1, I- r en irge- over eren jezin i. ijv. er, •ag het 1 ik rare In ver- el- n- of >P 1st jk en Arum Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. Verschynt Dinsdags- rjjdagsavonds. MOGEN DIPLOMATEN VRIJGEZEL ZIJN? Mussolini heeft een order uitgevaar digd, waarin hij als zijn wensch te ken nen geeft, dat alle Italianen, die in staatsdienst zijn, gehuwd zullen zijn. De order geldt in de eerste plaats voor leden der fascistische partij. De Italiaansche ambassadeur te Washington Augusto Rosso, is vrijgezel en schijnt weinig zin in het huwelijk te hebben. Hij verklaarde althans tegen over Amerikaansche journalisten, dat hij een beroep wenscht te doen op zijn diplomatieke immuniteit en officieele inlichtingen uit Rome afwacht, of Mus- solini’s jongste order ook voor een am bassadeur geldt. 2 November 1933. In den nacht van Woensdag op Don derdag j.l. brak, even na middernacht brand uit in de woning van den heer O- de Boer, winkelier alhier. Gelukkig werd ’t kindje van het echt paar de B. wakker en spoedig kon wor den nagegaan, waar het vuur zich be vond. In het achtergedeelte der woning brandde een kachel, met het oog op het drooghouden der diverse winkelwaren. Dit achterhuis had vlam gevat. Gelukkig kon, door krachtig optreden van toege schoten buren, de brand spoedig worden gebluscht. De heer de B., was verzekerd bij de N.V. Bandw. Mij. Achlum. ding plaats van dezen eersten Frieschen Bisschop. De wijding werd verricht door Mgr. Janssen, aartsbisschop van Utrecht. Zondag a.s. is de officieele huldiging in de geboorteplaats Srieek. SAMENVOEGING CHR. U.L.O.- SCHOLEN. De vorige week hebbende Geref. Schoolvereeniging en de Schoolver. voor Chr. Volksonderwijs elk een vergadering belegd, waarin de mogelijkheid bespro ken werd om de beide Chr. U-L.O.-scho- len samen te voegen. Het resultaat van deze bespreking Is geweest dat beide besturen nadere plannen zullen uitwerken die op een volgende vergadering besproken zullen worden. 6 Nov. De Vrijzinnig Hervormde Vereeni- ging „Paulus” hield hare najaarsverga dering in café Gerlsma, waarbij on danks het gure weer de belangstelling bevredigend kon worden genoemd. De voorzitter, de heer J. Boonstra opent de bijeenkomst met eenige wel gekozen bewoordingen, hierbij de wensch uitsprekende dat de agenda, welke ditmaal nogal e< vatte, op vlotte wijze behandeld. Hierna krijgt de seceretaris, de heer S. Piersma gelegenheid het genotuleer de der vorige vergadering naar voren te brengen, wat zonder op- of aanmer kingen werd goedgekeurd. Vervolgens moesten wegens bedan ken van de heeren J. Gerlofs en IJ. IJ. de Vries Sr. als leden van het college notabelen der Herv. gemeente een twee tal nieuwe candidaten voor de verkie zing worden gesteld. Met groote meer derheid werden hiervoor aangewezen de h.h. R. Feitsma en K. Felkers. Voorts kwam aan de orde „Winter propaganda”. Hiervoor werd besloten twee winterlezingen te houden, waar voor sprekers zullen worden aange zocht, terwijl bovendien een extra spreekbeurt zal worden gehouden door onze plaatselijke predikant Ds. Engel- kes, welke alsdan denkt te behandelen het onderwerp „De samenstelling der kerkelijke colleges in de Ned. Herv. Kerk”, wat ongetwijfeld voor leden van „Paulus” zoowel als voor lidmaten der Ned. Herv. gemeente van groot belang zal zijn, aangezien er immer nog de zulken zijn, welke niet of slechts wei nig bekend zijn met de samenstelling der colleges en de wijze waarop dit ge schiedt. Indien mogelijk zal alsnog getracht worden een tooneelavond met religieuze strekking te organiseeren. Medegedeeld werd, dat de Zondag school binnenkort weer zal beginnen, waarvoor dominee Engelkes, alsmede eenige dames bereids hunne medewer king hebben toegezegd. Deze zal we derom op de gewone uren worden ge houden, terwijl eveneens werd besloten, dezen winter weer een Kerstfeest te vieren en wel voor de kinderen der Zon dagschool benevens de ouderen in de Ned. Herv. kerk, terwijl op dezelfde tijd in de naaischool een Kerstfeest zal worden gehouden voor kinderen bene den den leeftijd van de Zondagschool, wat werd gesteld op 7 jaar. De bibliotheek is weer voor het lees- j zal GROOTZAND SNEEK van ouds het aangewezen adres iakt, ilren Igeld vol» f Op initiatief van vier jeugdvereeni- gingen hier ter plaatse n.l. Doopsge zinde Jongeren, V. C. J. B., Chr. J. M. V. „Onderzoekt de Schriften en de Meisjes-ver. „Eben Haëzer, had Vrij dagavond in Ons Gebouw een bijeen komst plaats, met als doel, om iets in de komende winter voor de jeugdige werkloozen te doen. Aan de oproep van de contactcom missie om deze avond aanwezig te zijn hadden de volgende vereenigingen ge hoor gegeven. De Bolsw. Besturen Bond, R.-K. Werkmansbond, Chr. Besturen Bond, Transportarbeidersbond, Ger. Jeugd- Centrale en Chr. Bouwvakarbeiders. Als spreker trad op Ds. v. Veen van Workum, die uiteenzette hoe men in Workum dit werk had aangepakt. Verschillende vragen werden gesteld en afdoende beantwoord. Deze avond had tot resultaat, dat een voorloopige commissie benoemd werd, die zoo spoedig mogelijk met plannen zal komen om dit zoo nuttige werk flink aan te pakken. zij de medewerking van verschillenden ter plaatse met een fraaie collectie boe ken kon worden uitgebreid. Nog werd besloten dezen winter een cursus te houden, waarbij Ds. Engelkes eenige belangrijke onderwerpen zal behande len, teneinde op deze wijze de band tusschen de leden onderling in velerlei opzicht te versterken. Nadat bij de rondvraag nog eene ruime gedachten wisseling plaats vond, sloot de voorzit ter deze hoogst geanimeerde bijeen komst. MASSA-VERGIFTIGING IN ITALIË. Te Cinigiano bij Grosseto zijn plot seling meer dan honderd personen ziek geworden. Een moeder en haar beide kinderen zijn overleden. Uit het onder zoek is gebleken, dat de zieken door gebruik van meel, dat met zinkoxyde was vermengd, zijn vergiftigd. De mo len is van politiewege gesloten. op economisch en politiek terrein, die zich over vrijwel de geheele wereld uit gestrekt heeft. Kan men van de jeugd dan nog enthousiasme verwachten voor al die oude leerstellingen? De jeugd van thans heeft het in dezen tijd van bezuiniging en inkrimping van personeel zeer moeilijk om zich eén po sitie te verwerven. De arbeidskansen zijn tot een minimum gereduceerd en het ziet er niet naar uit, dat dit binnen af- zienbaren tijd zal veranderen. Ofschoon de productie op ’t oogenblik allerwegen is ingekrompen en de huidige toestand dus geen maatstaf mag zijn voor de toe komst, moet toch als vaststaand worden aangenomen, dat zelfs bij een groote opvoering van het productieproces vele* millioenen hierin geen werk zullen vin den, tenzij de werkverdéeling, die op ’t oogenblik vigeerende is, een algeheele verandering ondergaat. Want het is zoo gesteld, dat indien alle ter beschikking staande productie middelen zonder beperking op volle kracht zouden kunnen werken, hiervoor heel wat minder arbeidskrachten noodig zijn dan die beschikbaar zijn. Tusschen het tempo van de ontwikkeling van de industrie en de bevolking bestaat geert redelijke verhouding. Deze kan, op volle capaciteit werkende, veel meer vóórt brengen, dan de behoefte bedraagt. En door de technische vooruitgang en dé meest vernuftige machines zijn er maar betrekkelijk weinigen noodig om het productie-apparaat in gang te houden. Daarom is het probleem der werk loosheid niet enkel een vraagstuk, voort gekomen uit de wereldcrisis. Zelfs als deze geheel zal zijn opgeheven zullen er millioenen werkloozen blijvén bestaan. En daarom heeft de jeugd van thans hel niet gemakkelijk. De jeugd van thans heeft dus ook te trachten om het ver stoorde evenwicht tusschen productie en beschikbare arbeidskrachten weer te herstellen. Dit is een zeer moeilijke, schier bovenmenschelijke taak. De oudere generatie zal de jeugd hier bij slechts heel weinig kunnen helpen, omdat bij de oplossing van dit probleem juist de ervaring zoo weinig heeft in te brengen. Het probleem der voortdurende wekloosheid is niet uit het verleden op te Lossen. En toch zal ’t opgelost wor- ten worden. De wereld kan niet ten eeuwigen dage blijven voortgaan met het ondersteunen van werkloozen, want de vele tientallen millioenen, welke hier voor noodig zijn, raken eens uitgeput. Dit is het geweldige probleem, waar voor de jeugd van heden zich geplaatst ziet. waarin opgenomen VOETBAL. Een record aantal bezoekers was Zon dagmiddag opgetrokken naar het voet balveld voor de wedstrijd C A. B.— Heerenveen en laten we het direct maat constateeren er is een zeer goede wed strijd gespeeld. Dat C. A. B. hierbij de verliezende partij was, doet aan de waarde van dezen wedstrijd niets af. We hadden ons, gezien het spel van de vorige week, ook bij lange niet inge steld op een overwinning. Wat uit deze voetbalmiddag met groote voldoening geconstateerd is, is dit: C. A. B. is de periode van inzinking weer te boven. Daar zat Zondagmiddag weer verband in de club, het spel vrij goed open, het plaatsen, hoewel nog niet af, toch weer veel beter. Er is dus reden tot tevre denheid. Dat neemt niet weg, dat er even goed nog fouten gemaakt zijn. Het niet begrijpen van back en keeper koste ons een goal en no. twee, waarbij de keeper over de bal heen liep was voor C. A. B. een strop. Overigens was de keeper weer voldoende in vorm en werden ver schillende schoten subliem gestopt. De opstelling der backs na de rust lijkt me een goede verbetering. C. A. B. was toen overwegend sterker. Wat bezielde onze links-half deze mid dag? We hebben van deze handige en Vaak tactische voetballer wel veel beter werk gezien. Overigens was de midden- linie, vooral na de rust, zeer goed in het plaatsen. Rest ons nog de voorhoede. Behoudens individueel goed werk van sommige spelers is daar nog te weinig elkaar be grijpen. Men speelt te veel op zich zelf; hier moet meer gecombineerd worden zullen er in het vervolg doelpunten ge maakt worden. Het spel der Heerenveensters was voor de rust zeer goed, maar toch niet zoo bijzonder als we dit van de toekomstige kampioenen verwacht hadden. Vooral na ’de rust was deze club niet bij machte de telkens terugkeerende aanvallen van C. A. B. over te nemen. Het spel dat voor de rust zeer sportief gehouden werd dreigde hierdoor iets ruwer te worden, maar de scheidsrechter de heer Velleman van Sneek, hield, zeer terecht, de touw tjes strak. Na deze beschouwing zullen we van daag maar niet meer overgaan tot eeir gedetailleerde bespreking van dezen wedstrijd. De einduitslag was 4-1 voor Heeren veen. EEN LASTIG ONGEMAK AAN HEMBRUG. Er is een defect geweest aan de Hem- brug, tengevolge waarvan er ongeveer drie kwartier een storing was in den treinenloop. De trein, die 18.36 van Am sterdam, richting Zaandam gaat, bleel een paar honderd meter vóór de Henv brug stilstaan. Nadat de reizigers eerst een heele poos hadden gewacht, kregen zij order om uit te stappen. Vervolgens moesten zij de Hembrug over loopen, hetgeen met het regenachtige weer en gladden weg In de duisternis nogal moeilijk was. Aan den anderen kant stond een trein op weg naar Amsterdam en daar moes ten de passagiers instappen. Na een kwartiertje hierin te hebben gezeten, moesten zij opnieuw uitstappen. Inmid dels is de trein van 18.36 toch langza merhand de brug opgekomen en zoo konden de reizigers toch hun weg hier mede vervolgen. De vertraging heeft drie kwartier ge duurd; de trein uit Zaandam, die te 18.51 het C.S. moest binnenloopen, was 43 minuten te laat; de trein voor Zaandam die 18 u. 36 van het C.S. te Amsterdam vertrekt, heeft ongeveer drie kwartier voor de brug gewacht. Omstreeks half acht was de brug in orde, de dienst was verder normaal. De scheepvaart heeft geen hinder gehad. Omtrent de oorzaak wordt gemeld, dat, na de opening van kwart voor ze ven, de brug niet geheel sloot door een kleine technische fout van den motor, die het laatste rukje geeft, opdat de brug heelemaal „aan” is. Dat was nu niet het geval. Er was een kleine afwijking, die voor de voetbrug niet hinderlijk was ge weest, maar voor een spoorbrug nog te groot was, omdat de sporen nu niet vol komen sloten. Technisch personeel heeft den motor hersteld. Daar het zich eerst liet aanzien, dal de storing veel langer zou duren, liet men de passagiers overstappen, om da treinen om te keeren. Inmiddels bleek, dat een dergelijke Ingrijpende maatregel niet noodig was, zoodat de reizigers la dea „goeden” trein terug konden. De jeugd van thans heeft het niet ge- makkelijk. Wie van deze waarheid wel bet meest overtuigd i§, is dé oudere generatie, maar toch weet ook de jeugd zelf maar al te goed, hoe donker de voor uitzichten voor de toekomst zijn. Nu moet men dit alles echter niet te tragisch opvatten. De jeugd heeft het ook in vroegere jaren, toen de economi sche toestanden beter waren, niet ge- makkelijk gehad. De ouderen waren steeds haar natuurlijke vijanden. De ouderen immers moeten plaats maken voor de jongeren en dit gebeurt heel dikwijls niet vrijwillig. Een dergelijke gang van zaken heeft heel wat schrij vers, aanleiding gegeven tot sentimen- teele ontboezemingen in den zin van ’t oude, moegewerkte paard, dat zijn heele leven hard gewerkt heeft en tenslotte afgedankt wordt. De ouderen doen altijd hun best de door hun ingenomen positie te behouden en te verdedigen tegen de aanvallen der jongeren. De ouderen hebben altijd een streepje voor: zij kunnen op ervaring bogen. Ervaring is wel een van de steun pilaren voor het tot stand brengen van iets goeds, maar met ervaring alleen komt men er niet. Frissche kracht en uithoudingsvermogen, twee eigenschap pen, waarop de jeugd altijd aanspraak kan maken, zijn het die de ouderen vaak niet meer tot hun beschikking hebben. Maar de ouderen zijn taai, door den moeizamen levensstrijd tegen veel er. velerlei gehard. En daarom komt het ook, dat mén aan het hoofd van groote instellingen; in de regeering en in de stadsbesturen zoo vaak menschen aan treft, die de eerste halve eeuw van hun leven dikwijls al ver achter zich heb ben. De jeugd laat niet .na deze menschen tot mikpunt van hun ’spot te nemen. Zij weet, dat het belachelijke doodt, al ge schiedt die doodverklaring alleen in haar oogen. Het is de eeuwige strijd tus schen jong en oud, tusschen het verleden en het heden, de ouderen die zich niet willen laten verdringen, de jongeren die hun plaatsen willen innemen. Dé argu menten, die de ouderen aanvoeren om hun positie te handhaven, zijn in wezen middelen van verweer. Het gaat immers lang niet steeds op dat ervaring alleen den doorslag geeft. Want dan zouden alle oude zaken altijd moeten blijven bestaan, en dit is zeket niet het geval. Integendeel zelfs: ver schillende oude zaken gaan na een ze keren tijd weer te gronde, dikwijls enkel en alleen, omdat zij vergeten hebben nieuw bloed toe te voeren omdat zij de jeugd buitengesloten hebben. Het gaat niet enkel zoo in zaken. Ook en zelfs voornamelijk zoo gaat het in overheidsinstellingen. Hoe zelden vinden wij daar jonge krachten aan het hoofd Wordt ook niet de geheele wereldpoli tiek beheerscht door menschén, die eigenlijk al gepensionneerd moesten zijn en ten hoogste con amore en alleen ad- viseerend aan de problemen van ’t hui dige tijdsbestel mochten medewerken? We begonnen dit artikel met te ver klaren, dat de jeugd van tegenwoordig het niet gemakkelijk heeft. Juist thans, nu er hier en daar een streven merkbaar is om de jongere generatie e’en kans te geven, houden de oudëren te heer krampachtig vast aan het eens verwor vene. Zelfs den strijd om de nieuwe po litieke oriënteering moet men aldus be schouwen. Oude stelsels die een eeuw en meer oud zijn, worden ten ondergang gedoemd. De jeugd van thans aan schouwt met eigen oogen de wanorde LEZING MET LICHTBEELDEN in Hotel „De Wijnberg”, Marktplein 5, Bolsward 3 ■J: t Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l’/a et. Buitenland 2H Ct. ge- t- it ie- m- |e- lig je- ier la- dj- zi- i- i- e- le ar :n tesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 uiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. oor het Buitenland f 7.- per jaar. tesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I JONG s NIEUWSBLAD Ter bestrijding van zenuwpijnen, rheumatische ziekten, ischias, jicht, aderverkalking, spataderen enz. (Origineele lichtbeelden van Acad. Ziekenhuizen). Georganiseerd door Alg. Radium Centrale, gebouw ATLANTA, Amsterdam TOEGANG VRIJ k-LEEUWARDEN- 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1